herdenkt op grootse wijze I voor laatste ronde in race tussen Mondale en Hart Londen in hoogste staat van alarm tijdens bezoek president Reagan £etdac6otvumt Nederland onverkort achter toetreding Spanje tot EG „Oorlogsmisdadiger" in Sovjet-Unie terechtgesteld VS bereid tot overleg met Moskou over niet-aanvals- verdrag Ook in Italië plannen voor 35-urige werkweek Tsjernenko praat „openhartig" met Ceaucescu ITENLAND DINSDAG S JUNI 1984 PAGINA 11 trijd rond louden Tempel ïurt voort lEUW DELHI In Amritsar in de In- bse deelstaat Poenjab duurt de strijd tus- h militante sikhs, die zich hebben ver danst in de Gouden Tempel, en Indiase Setroepen, die de tempel hebben omsin- |d, onverminderd voort. Gisteren en hmorgen zouden bij schietpartijen over [weer zeker 36 sikhs om het leven zijn komen. Verwacht wordt dat het Indiase jer de tempel zal bestormen, als de sikhs niet overgeven. In Poenjab is een uit- nsverbod afgekondigd, er is perscen- ,r ingesteld en buitenlandse iournalis- is gezegd hun koffers te pakken en te trekken. Premier Lubbers in gesprek met de MADRID Nederland steunt Spanje on verkort in de wens van dat land om toe te treden tot de Europese Gemeenschap. Dat hebben premier Lubbers en minister van den Broek de Spaanse premier Gonzalez duidelijk voorgehouden tijdens een officieel bezoek. De Nederlandse regering vindt dat de on derhandelingen van Spanje met de Europe se gemeenschap zonder verdere vertraging moeten worden afgerond. Evenals de Spaanse regering denkt men dat de toetre dingsdatum van 1 januari 1986 haalbaar premier Gonzalez, moet zijn. In een vraaggesprek met het Spaanse blad El Pais sprak Lubbers zich ook uit voor nauwe samenwerking tussen de Benelux-landen en Italië en Spanje in de Europese Gemeenschap als tegenwicht voor de driehoek Parijs-Londen-Bonn. Premier Gonzalez verklaarde in een vraag gesprek met de NCRV dat Spanje niet zal deelnemen aan de militaire structuur van de NAVO, maar hij vindt wel dat zijn land verantwoordelijkheid moet dragen voor de collectieve veiligheid. Gonzalez vindt ver der dat zijn regering de verkiezingsbelofte tot het houden van een referendum over voortzetting van het in 1982 aangegane lid maatschap moet nakomen. BRUSSEL Yermak Lukianoff, een 71-jarige tot Belg ge naturaliseerde Rus die zich in de Tweede Wereldoorlog aan oorlogsmisdaden schuldig zou hebben gemaakt, is vori ge maand in de Sovjet-Unie terechtgesteld. Lukianoff kwam na de Tweede Wereldoorlog als vluchte ling naar België en verwierf er de Belgische nationaliteit. Toen hij vijftien jaar geleden een reis naar zijn geboorte land maakte, werd hij opgepakt wegens „oorlogsmisda den". Zijn familieleden in België hebben de beschuldigin gen altijd ontkend. Na een lange periode van verplicht verblijf in een psychia trische inrichting en van gevangenschap, werd Lukianoff op een proces wegens oorlogsmisdaden en collaboratie met de nazi's ter dood veroordeeld. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft krachtig tegen de terechtstel ling geprotesteerd. onze correspondent Bob od van Huët) Precies veertig ar na de landing van de 0 tallieerden wacht de 1 fanse kuststreek Nor mandië de komende da- ojn een nieuwe invasie. m lar schatting 35.000 geal- -• erde veteranen keren tussen en 11 juni terug naar de önerikaanse en Britse lan^- jigssectoren ter nagedachte- o i van hun 210.000 kamera- op, die in de aanloop naar de °vrijding van Europa in Nor- o indië sneuvelden of gewond Zij zullen worden door zo'n 200.000 oewone" toeristen, die de °le herdenkingsceremonies meemaken. De belang- tiling voor deze veertigste van D-Day is zo dat sommige hotels in de frieek al sinds een jaar zijn Igeboekt. ft name voor duizenden jierikaanse oud-strijders dt het de eerste keer dat de destijds in bloed ge- inkte stranden Utah- en ner Irdt Omaha Beach weer ziet. Via de diverse landingscomite's komen de meesten op uitnodi ging naar Frankrijk. Volgens een kolonel betekent dit voor het grootste deel van hen ook het laatste bezoek aan Nor mandië, aangezien de gemid delde leeftijd van de bevrijders thans 70 jaar bedraagt. „Een vijftigste D-Day herdenking is daarom onwaarschijnlijk", al dus de kolonel. Het accent bij de herdenking ligt op een in ternationale ceremonie mor gen, op 6 juni, de dag van de landing, op het strand van het kustplaatsje St. Martin, beter bekend als Utah Beach. Tot de genodigden behoren onder an dere de Amerikaanse presi dent Reagan, koningin Eliza beth van Engeland, de Cana dese premier Trudeau en ko ningin Beatrix. Ook staats hoofden en vertegenwoordi- fers van België, Noorwegen, 'olen, Tsjechoslowakije, Grie kenland en Denemarken zul len door de Franse president Mitterrand op het historische strand worden ontvangen. De aanwezigheid van zoveel kopstukken heeft ertoe geleid dat rond Utah Beach en de plaatsen waar de staatshoof den afzonderlijk kransen zul len leggen uiterst strenge vei ligheidsmaatregelen zijn ge troffen. Dat betekent dat vete ranen en toeristen vaak van een afstand moeten toekijken. In kringen van oud-G.I.'s heeft men niet altijd begrip voor die situatie. „De herden king is toch in de eerste plaats voor ons bedoeld?", zo vroeg een van hen zich af in een Frans weekblad. Een ander merkte cynisch op dat de in vasie zeker zou zijn mislukt als de Duitsers destijds net zo op hun hoede waren geweest te gen mogelijke aanvallen als de huidige veiligheidsagenten. Tussen de talloze regimenten, die naar het 80 kilometer lan ge front terugkeren is ook de Nederlandse Prinses Irene Brigade. Voorafgegaan door het trompetterkorps van de cavalerie maken 93 oudge dienden hun opwachting in Pont-Audemer (4 juni), Pont L'Evêque en Bernières-sur- -Mer (5 juni), Utah Beach (6 juni), en St. Lo (7 juni). De Prinses Irene Brigade bezoekt deze plaatsen op uitnodiging van de Franse bevolking. Vanaf zondag worden op de tientallen geallieerde kerkho ven plechtigheden gehouden. In de meeste steden en dorpen in Normandie hebben die dag ook speciale kerkdiensten plaats waar de Fransen met hun buitenlandse gasten geza menlijk voor de vrede zullen bidden. De hele week staan er vervol gens optochten, taptoes en an dere militaire manifestaties op het programma. Zo voert de vliegclub van het stadje Falai- se een luchtaanval uit op een militair konvooi, waarbij er volgens een van de organisato ren naar zal worden gestreefd „het net echt te doen lijken.'" Vandaag hebben in Duitsland gelegerde Amerikaanse com mando's de aanval overge daan, die de „Rangers" 40 jaar geleden deden op de rotsen van Ponte-du-Hoc in de Oma- ha-sector. Van de 225 man die destijds met stormladders en touwen deze loodrechte klip te Grafmonument voor een gesneuvelde Amerikaanse militair op Utah Beach, een van de landings plaatsen van de invasietroepen in Normandië. aanvielen, waren er aan het eind van de dag nog slechts 90 in staat de strijd voort te zet ten. Vandaag zijn ook enige herdenking op Utah Beach. Wel is er vrijdag 8 juni een bij eenkomst op het militaire kerkhof Cambe, nabij Caen. honderden Amerikaanse en De Duitse ambassadeur in Pa- Britse parachutisten boven Sainte-Mère-Eglise afgespron gen bij wijze van hommage aan de luchtlandingen op 5 en 6 juni 1944. Morgen staat het gebeuren rond Utah Beach centraal. Een dag later begint in Bayeux een optocht van f" rijs legt daar dan een krans bij het monument dat herinnert aan de 21.610 Duitse soldaten die in Normandie het leven lieten. In Frankrijk is enige opschudding ontstaan over de uitreiking van de medaille van de stad Bayeux aan de oud-SS- militaire voertuigen, waarna -generaal Heinz Harmei, die nog een taptoe volgt. Een van vorige maand in Normandie de laatste grote manifestaties moet de luchtshow boven Caen worden, waar zaterdag was. De divisie van Harmei was in 1944 een van de speer punten van het Duitse verzet 11 juni ruim 100 opgelapte toe- en later mede-verantwoorde- stellen over zullen vliegen. lijk voor het mislukken van de geallieerde luchtlanding bij Arnhem. Volgens de bestuur- Duitsers ders van Bayeux heeft men zich in deze zaak pijnlijk ver gist. De socialistische partij al- sers niet aanwezig zijn bij de daar houdt morgen samen met Zoals bekend zullen de Duit oud-verzetsstrijders een stille demonstratie tegen burge meester Roquet, die de medail le persoonlijk aan Harmei heeft uitgereikt. Uit een on derzoek in de krant „Le Quo- tidien de Paris" blijkt overi gens dat 49 procent van de Fransen de Duitsers goedge zind is en het op prijs had ge steld als de Duitse kanselier Kohl bij de plechtigheden op 6 juni aanwezig was geweest. Slechts 32 procent van de on dervraagden was tegen de Duitse aanwezigheid, terwijl de rest geen mening had. Om toch blijk te geven van de op dit moment bloeiende Frans- -Duitse vriendschap is be kendgemaakt dat de Duitse kanselier eind september van dit jaar aanwezig zal zijn bij de herdenking van de slag bij Verdun, die 70 jaar geleden plaatsvond. JEN HAAG Vandaag, rsdag 5 juni, is een be- )jigrijk moment in de nu ,i maanden durende uit- lttingsslag tussen Walter bndale en Gary Hart, de jee Democratische presi- die on- Tling moeten uitmaken het bij de verkiezin- in november zal gaan temen tegen president maid Reagan. In vijf staten worden voorverkie zingen gehouden. Califor- nië en New Jersey zijn de belangrijkste: samen goed voor 413 van de 486 van daag te verdienen kies mannen voor de nationale conventie. President Reagan verkeert in de comfortabele positie, dat hij al zeker is van de Republi keinse nominatie en de schijn werper van de publiciteit op zich gericht weetfop het mo ment (herdenking D-Day in Normandië, gevolgd door de economische top in Londen) dat de Democraten hun won den likken van de voorverkie zingen. Een spotprent in de Los Ange les Times beeldde onlangs Hart en Mondale als cowboys uit. Na een traditioneel duel liggen beiden met kogels door zeefd op de grond. Een grijn zende begrafenisondernemer, Reagan, constateert tevreden: „Dubbele zelfmoord". Na vandaag zijn de voorver kiezingen bij de Democraten officieel voorbij. Maar of dat definitief het einde betekent van de strijd tussen Hart en Mondale, is nog maar de vraag. Jesse Jackson lijkt in dit spel niet meer voor te ko men. De kans dat Mondale morgen meer dan de helft van het ver eiste aantal kiesmannen op de nationale conventie achter zich heeft, is weliswaar groot. ïachtoffer zeilramp eborgen (Je haven van St. George op Bermuda rd gisteren het stoffelijk overschot n land gebracht van een van de opva- iden van het Britse zeilschip „Mar is", dat zondag ten noorden van Ber- pa in een plotseling opgestoken. Irm verging. Eerder waren al negen irlevenden van de scheepsramp aan gebracht. danks intensieve speuracties heeft n geen spoor gevonden van de acht- nog vermiste bemanningsleden van 67 jaar oude driemastbark. Onder de misten zijn de kapitein, zijn vrouw en baby van vijftien maanden, zeven Iten en een aantal Amerikaanse ka len in de leeftijd van vijftien tot een- wintig jaar. „Marqués" was een van de 42 sche- I die zaterdag waren vertrokken voor i uic ^aiciuay waicn vei uvrvrvcii vuui l wedstrijd van Bermuda naar Halifax j f Vova Scotia (Canada). Aan deze wed- |d werd ook deelgenomen door het Jerlandse schip „Urania". De „Ura- met een bemanning van zestien (pen van de Koninklijke Marine, ver- r een luik en kwam voor een derde er water te staan. Met de hulp van J Canadees marineschip werden deze piemen opgelost. Aan boord van de Jania" hebben zich geen persoonlijke gelukken voorgedaan. Maar politieke waarnemers in de Verenigde Staten wagen zich na de spectaculaire ge beurtenissen eerder dit jaar niet zo snel meer aan „defini tieve" uitspraken. De moge lijkheid bestaat namelijk ook, dat geen van de kandidaten een meerderheid van de kies mannen krijgt. Dan zal de tweestrijd Hart- -Mondale nog zeker anderhal ve maand voortduren, tot aan de Democratische conventie in San Francisco. Volgens de nieuwe statuten van de Demo cratische partij vervallen in zo'n geval eerder aangegane verplichtingen van afgevaar digden. Iedere gedelegeerde naar de conventie mag dan „naar eigen geweten" zijn of haar stem uitbrengen. Dat is het laatste waar Monda le op zit te wachten. Een der gelijke ontwikkeling past ui teraard wèl in de strategie van Hart. Hij heeft dan ook, overi gens net als Mondale, de be schikking over een computer, waarin gegevens zijn opgesla gen van de afgevaardigden naar de conventie die tot dus ver zijn gekozen. Alle relevan te informatie is beschikbaar: naam, adres, telefoonnummer, biografische en andere gege vens, politieke voorkeuren, de wijze waarop zij het best kun nen worden benaderd enzo voorts. Als het na vandaag moet, zullen beide kandidaten deze kennis ongetwijfeld in de strijd werpen. DUBLIN De Verenigde Staten zijn bereid tot onder handelingen over het Russi sche voorstel voor het sluiten van een verdrag tot het afzien van geweld in Europa dat de Sovjet-Unie op de Europese ontwapeningsconferentie in Stockholm heeft gelanceerd. In een toespraak voor het Ier se parlement die op opzichtige wijze geboycot werd door een aantal linkse Ierse parlements leden, zei president Reagan gisteren dat de VS willen pra ten over dit voorstel „als Mos kou zijn bezwaren intrekt te gen westerse voorstellen om het wederzijdse vertrouwen te versterken en de risico's van een militair conflict te ver minderen". Het voorstel is vol gens Reagan bespreekbaar als er effectieve hinderpalen te gen het gebruik van geweld in Europa worden opgeworpen. De toespraak was opvallend verzoenend van toon. Reagan deed opnieuw een oproep tot het verwijderen van de Ame rikaanse en Russische raketten voor de middellange afstand in Europa. „Ik zeg U uit de grond van mijn hart, Amerika wil vrede". Washington be schouwde het niet-aanvalsver- drag tot nu toe als een propa- gandamanoeuvre, omdat het op zich geen verandering brengt in de militaire toestand in Europa. Het Russische persbureau Tass reageerde op de toespraak van Reagan met te zeggen dat de rede een vermomming is voor het militaristische beleid van de Amerikaanse regering. Vol gens Tass probeert Reagan de politiek van zijn regering die berust op geweld, met het oog op de verkiezingscampagne wit te sJSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM ROME Na de Bondsrepu bliek zal volgend jaar ook in Italië door de vakbonden de invoering van een 35-urige werkweek worden bepleit. De op een na grootste vakbond in Italië, de 2,9 miljoen leden tel lende CISL, heeft dat gisteren aangekondigd. In tegenstelling tot de vakbonden in de Bonds republiek, eist CISL echter niet dat het loon bij verkorting van werktijd volledig moet worden behouden. De Ita liaanse werkgevers hebben de ideeën van CISL direct afge wezen. „Een Duitse oplossing werkt hier niet. De werktijden in Italië zijn al de kortste in Europa". Overigens is een aantal andere Italiaanse vak bonden er geenszins van over tuigd, dat algemene verkorting van de arbeidstijd nieuwe ba nen zal scheppen. MOSKOU De Roe meense partijleider, Nico- lae Ceausescu, heeft giste ren een kort bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht aan de Sovjet-Unie. Ceau sescu werd na aankomst in Moskou onmiddelijk ontvangen door de Russi sche partijleider Konstan- tin Tsjernenko. Volgens het Sovjet-persbureau Tass zijn de Sovjet-Roe meense besprekingen „openhartig" geweest, wat er in diplomatiek taalge bruik op wijst dat er me ningsverschillen waren. Roemenie's meest recente ui ting van onafhankelijkheid was wel de beslissing om als enig Oostblok-land mee te doen aan de Olympische Spe len. Het ligt voor de hand dat deze beslissing tot iritatie in Moskou heeft geleid. De Sovjet-leider maakte ook melding van verschillen van opvatting tussen beide landen: „Met zekerheid kan worden gezegd dat er nog heel wat mogelijkheden zijn om de Sov jet-Roemeense betrekkingen uit te breiden op politieke, ideologische, economische, cul turele en andere terreinen", aldus Tsjernenko. Hij ver klaarde verder dat het van be lang is tot „nog nauwere sa menwerking" tussen beide sta ten op het gebied van interna tionale zaken te komen. Vol gens waarnemers gaf Moskou met deze woorden duidelijk uiting aan zijn irritatie over het onafhankelijke gedrag van Roemenië. Het bezoek van deze week, dat door beide lan den als een werkbezoek werd beschouwd, stond al geruime tijd op het programma en was dus kennelijk niet het gevolg van de Roemeense beslissing gewoon aan de Olympische Spelen deel te nemen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Met de aar» komst van de Amerikaan se president Reagan is gis teren in de Britse hoofd stad de grootste veilig heidsoperatie begonnen sinds het huwelijk van prins Charles en lady Dia na in juli 1981. Morgen vliegt Reagan vanuit Lon den naar Normandië, voor de herdenking van D- Day. Daarna keert hij te rug naar de Britse hoofd stad, om van 7 tot 9 juni deel te nemen aan de wes terse economische topcon ferentie. Intussen probeert Scotland Yard de deelne mers aan deze bijeen komst met een ring van staal te beschutten tegen bloeddorstige terroristen en opdringerige anti- kernwapenbetogers. Het spreekt voor zich, dat de Britse autoriteiten zich vooral zorgen maken over de veilig heid van president Reagan. Men schijnt rekening te hou den met een aanslag door Ara bische terroristen. Het Amerikaanse staatshoofd wordt overal omringd door zes persoonlijke lijfwachten in butger en een leger Londense politiemannen in blauwe uni formen. Manschappen van het SAS-regiment (commando's) en leden van de Speciale Af deling van Scotland Yard blij ven op de achtergrond. Scherpschutter van de politie houden de belangrijkste uit kijkpunten bezet. Hoewel in Groot-Brittanië be wakers van buitenlandse staatshoofden en ministers al tijd ongewapend moeten zijn, hebben voor deze speciale ge legenheid twee Amerikaanse veiligheidsagenten toestem ming gekregen om hun revol vers mee te nemen. Scotland Yard stond dit nog nooit eer der toe. De economische topconferen tie wordt vrijdag en zaterdag gehouden in het Londens Lan caster House. Zaterdagmiddag leest de Britse premier That cher het slotcommuniqué van de top voor in de historische Guildhall van Londen. De t^p zal worden bijgewoond door ruim 3000 binnen- en buitenlandse journalisten. Zij Bij aankomst in Londen werd het echtpaar Reagan verwelkomd door premier Thatcher: een ontmoeting van (politieke) vrienden. worden door de Britten ver- Verenigde Staten, die respec- wend met allerlei cadeautjes tievelijk in 1982 en 1983 erg en gratis eten en drinken. De hun best hebben gedaan om organisatie „Food from Bri- het hart van alle mediamensen tain" (eetwaren uit Groot-Brit- via-de buik voor zich te win- tannfé) wil kennelijk niet ach- nen. terblijven bij Frankrijk en de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11