Relatief grote armoede onder Leidse burgerij „Gevolgen van werkloosheid blijven vaak binnenskamers" Lagere tarieven vuilverbranding ALLERLEI(DS) ALLERLEI(DS) KAPITAALMARKT- RENTEREKENING LEIDEN £etdóc<3otumtt WOENSDAG 30 MEI 1984 PAGINA 3 Inbraak in drie woningen LEIDEN Doordat schuiframen niet goed waren afgesloten, had den inbrekers in de nacht van maandag op dinsdag weinig moeite - om drie woningen aan t de Floresstraat en de Lombokstraat binnen te komen. Ze verdwenen met totaal 900 gulden, toeristenkaarten en een paar andere documen ten. Compromis Volkshuis LEIDEN Volkshuis en wethouder van on derwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie, mevrouw H. van Dongen lijken na een gister middag gehouden gesprek nader tot elkaar te zijn gekomen. Uit het gesprek zou zijn geble ken dat een compromis mogelijk moet zijn tus sen de wensen van Volkshuis en de financiële ruimte van de gemeente. Afgesproken is dat het Volkshuis binnen drie weken met een plan komt waarin de voor hen belangrijkste punten van renovatie zullen worden onderstreept. De wethouder zou volgens één van de gespreks partners, Kees Schouten, bereid zijn pogingen te ondernemen om het tot dusver beschikbare bedrag van 1,8 miljoen gulden te vergroten. Het Volkshuis, dat al zeven jaar praat over re novatie, heeft al eerder gesteld dat het bedrag van 1,8 miljoen gulden onvoldoende is voor een redelijke renovatie. Kleuter aangereden LEIDEN Een 7-jarig jonge tje heeft gisteren een dikke lip, een lichte hersenschud ding en een paar schaafwon den opgelopen toen hij in de Haarlemmerstraat door een bromfietser werd aangereden. Het jongetje liep achter een geparkeerde bestelauto van daan. De bestuurder van de brommer, een 16-jarige Leide- naar, die tegenover de politie verklaarde dat hij ongeveer 20 kilometer per uur gereden had in deze straat die voor rijdende brommers verboden is, kon hem niet meer ontwijken. GREGORIAANSE VESPERS DOOR GEMENGD KOOR LEIDEN In de Lodewijkskerk aan het Steenschuur 19 wordt morgenmiddag om half vier een integrale Gregori aanse vesperdienst gezongen door de Scola Gregoriana Lugdunensis (SGL). In de vespers wordt voorgegaan door drs. A. Vreeburg, pastoor van de Lodewijkskerk. Psalmen, hymne en Magnificat zullen op monastieke wijze in beurt zang gezongen worden onder leiding van dirigent Theo Goedhart. Gregoriaanse vesperdiensten worden niet zo vaak in gewo ne parochiekerken in beurtzang gezongen. Daarbij is het nog minder gebruikelijk dat er behalve mannen ook vrou wen in het koor meezingen. Het koor SGL vierde onlangs haar eerste verjaardag. Het SGL is niet gebonden aan een kerkgemeente, parochie of gezindte en bestaat thans uit zestien leden, mannen en vrouwen, die samen eenstemmig Gregoriaans zingen. De toegang van de dienst op Hemel vaartsdag is gratis; na afloop wordt er gecollecteerd ten be hoeve van het optredende koor. Computers gestolen LEIDEN Twee compu ters met toebehoren met een gezamenlijke waarde van 13.000 a 14.000 gulden zijn in de nacht van maan dag op dinsdag uit het ge bouw van de Agnesscholen- gemeenschap aan de Eij- merspoelstraat gestolen. De politie werd door het alarm systeem van de school ge waarschuwd, maar toen agenten ter plekke arri veerde, waren de inbrekers al verdwenen. ■VNG ONDERZOEKT GROTE STEDEN: ^LEIDEN/DEN HAAG behoort tot de ge- waar er onder de relatief grote ar- heerst. Dit conclu deert de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in een gisteren gepubli studie „Steden ^'Vergeleken" waarin 17 rs5teden met meer dan al100.000 inwoners zijn on derzocht. Met Leiden Werd grote armoede aan in Enschede, en Maastricht, of in andere steden ;k doen zich volgens de op stellers van de studie rela tief ernstige achterstandsi tuaties voor. Het gemid deld inkomen per hoofd van de bevolking is in de 17 onderzochte steden aanmerkelijk lager dan in de rest van Nederland. Uit de studie blijkt, dat de gro te steden in ons land in toene mende mate onder druk staan van een te grote populatie en een opeenhoping van maat schappelijke problemen. Zij worden daardoor bedreigd in hun belangrijke economische, sociale en culturele betekenis. Zowel in Amsterdam als in Rotterdam is een grote vraag naar woningen en het percen tage woningen van slechte kwaliteit is zeer hoog. Drug sproblematiek en criminaliteit zijn hier veruit het ernstigste, in Amsterdam nog meer dan in Rotterdam, aldus de VNG. Als kenmerkend probleem van grote steden wordt de ge brekkige kwaliteit van de wo ningen genoemd. Amsterdam en Rotterdam springen er dui delijk uit met een extreem hoog aandeel verouderde voor-oorlogse woningen. Ook in Dordrecht en Utrecht trof fen de onderzoekers een zorg wekkende situatie aan. De groei van de woningvoorraad bleef in de grote vier en Haar lem relatief sterk achter, maar ook het cijfer van alle 17 bij elkaar opgeteld bleef achter bij het landelijke cijfer. De jeugdwerkloosheid bleek in de steden, vergeleken met de landelijke cijfers, wel mee te vallen. In de omvang van de criminaliteit onderscheidt Am sterdam zich opvallend van de overige gemeenten, aldus het rapport. In de hoofdstad is de criminaliteit duidelijk het grootst. Bij de overige gemeen ten zijn de cijfers voor met name Nijmegen, Groningen, Rotterdam en Utrecht hoog. minaliteit heeft plaats in Gro ningen, Nijmegen, Apeldoorn en Breda. Als groep scoren de 17 hoger dan andere gemeen ten. Het risico om als burger slachtoffer te worden van een misdrijf is in Amsterdam ho ger dan elders. De overige ste den verschillen onderling wat dat betreft niet veel. Vergele ken met de rest van Neder land is het risico om slachtof fer van een misdrijf te worden in de steden groter dan elders. Delicten tegen de openbare orde doen zich in de grote vier duidelijk meer voor, aldus het VNG, in het bijzonder in Am sterdam. (ADVERTENT! Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u dezè voor delen niet uit het oog. [poggenpohlj ROLPPkeukens I Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 el ïgDe werkgroep rd-nocht het ge- o-douw van de s£SD niet in om ?rde actiebereid- rmeid te peilen, k-Vandaar dat men op het bordes met irimbtenaren in iidiscussie ging. ij" IN VERBAND „1 JULI PAKKET" !e Werkgroep peilt actiebereidheid onder ambtenaren Sociale Dienst er,EIDEN Een werkgroep e^estaande uit leden van ver- werkloosheidsorga- is gisteren een enquête estart onder ambtenaren van e Sociale Dienst in Leiden. Ie enquete wordt gehouden in et kader van de landelijke tegen de nieuwste bezui nigingsronde van de regering, JUJ)et zogenaamde „1 juli pak- mret". Met de enquête wil de "Werkgroep peilen in hoeverre mie ambtenaren, die bekend mrjn met de situatie van werk lozen, bereid zijn de voorge- mrelde kortingsmaatregelen JJJJiet daadwerkelijk uit te voe- miin. De sociale dienst van Am- [JJJerdam heeft inmiddels de miiensten uit andere steden op- naroepen de nieuwe maatrege- ™}n te boycotten. Bij de Sociale miienst in Leiden wordt nog "Juk gediscussieerd over wel- me houding zij moet aannemen i "ijgenover de geplande maatre- lïflen. mehalve deze enquête zijn er 5 JJJ} komende tijd nog meer ak- 1 mts te verwachten van werk- Zoals bekend startte af- s mlopen donderdag in Utrecht o J« karavaan van het Landelijk o m'raad Uitkeringsgerechtig- mn (LBU). Deze karavaan q JJJet op 26 juni ook Leiden - nil. Deze karavaan met de ti ll JJJ „Rond-je Zekerheid", is een otest tegen de nieuwe door het kabinet voorgestelde kor tingen op de uitkeringen die per 1 juli moeten ingaan. Be halve een protest, wil het L.B.U. ook met alternatieven voor een toekomstig stelsel van sociale zekerheid komen. Het bezoek aan Leiden kent een druk programma. In de ochtenduren rijdt de bus door de stad en doet via een omroepinstallatie kond van haar akties. 's Middags is er in het Van der Werffpark een manifestatie, waarbij muziek groepen optreden, allerlei voorlichtingsstands staan, the atergroepen via hun spel de si tuatie van de werkloze verdui delijken en mensen zullen spreken. Dit programma duurt tot ongeveer 18.00 uur. 's A- vonds wordt het programma voortgezet in buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade. Hier begint om 20.00 uur een „talkshow", waarbij allerlei ideeën over de sociale voorzie ningen, bet arbeidsethos, het basisinkomen, het scheppen van eigen werk enz. de revue zullen passeren. Na de „talk show" krijgt het publiek de gelegenheid tot discussie. Ver der worden dan videofilms ge draaid, over onder andere het opzetten van een eigen bedrijf je en over de situatie van bij standsmoeders. Eén en ander wordt steeds muzikaal omlijst door het' „Smartlappenkoor" en een band. SCHEIDEND FNV-VOORZITTER JOHAN BLOEM: LEIDEN Aanvankelijk trachtte hij de boot een beetje af te houden. „Een inter view.., ik heb, denk ik, niet zoveel te vertellen", liet hij bescheiden weten. Hij is er niet de persoon naar zijn kwaliteiten aan de grote klok te hangen. Vorige week legde Johan Bloem de voorzitters hamer van de FN V-afdeling Leiden neer. Nog een jaartje blijft hij aan als tweede voor zitter, dan komt er een einde aan 20 jaren bestuurswerk voor het FNV. „Ik ben nu 71 en het wordt tijd dat ik er mee op hou". Geen man ech ter die nu rustig van zijn oude dag gaat genieten: „Ik wens niet veroordeeld te worden tot het de hele dag naar buiten zitten turen. Als er dus andere organisaties zijn, die interesse in me heb ben....". Bloem's carrière hij zou het woord zelf niet in de mond durven nemen in het vakbondswerk ving aan in de periode dat hij als zie kenverzorger bij het psychia trisch ziekenhuis Endegeest werkte. Opgeleid als instru mentmaker vatte hij als jon ge jongen al het werk aan dat er te krijgen was. „Vaak was het zo dat je maar voor drie of vier maanden werk had. Je kon dan terecht bij bedrij ven die ergens een opdracht voor hadden gekregen, als het karwei achter de rug was, stond je weer op straat. Het waren vooral de jonge ren die werden ingeschakeld want die waren het goed koopst". Als instrumentma ker kon hij niet aan de slag komen en toen hij kon wor den omgeschoold tot zieken verzorger, greep hij die kans. Arbeider Daar op Endegeest is het be gonnen: Bloem bemoeide zich met allerlei mistoestan den die naar zijn mening in de inrichting heersten en raakte verstrikt in het vak bondswerk. „Wij werkten Johan Bloem: „Een enkeling kun je soms wel eens helpen, maar de werkloosheid oplossen, kun je als FNV niet". daar als verplégers in die tijd 55 uur per week. Het admini stratieve personeel daarente gen hoefde slechts 48 uur per week te werken. Ik ben dat toen uit gaan zoeken en ont dekte dat arbeiders in de in richting inderdaad 55 uur per week moesten werken. Maar, is iemand die de administra tie doet nu wel of niet een arbeider". En zo was er nog veel meer aan de hand op Endegeest waarmee Bloem zich meende te moeten be moeien. „Al die zaken, die kon je op den duur niet meer alleen oplossen. Dus stapte je naar je vakbond. En dan krijg je algauw dat ze zeggen: die vent moeten we in het bestuur". Het zou zijn werk omstandigheden niet ten goe de komen: Bloem werd door zijn superieueren steeds meer beschouwd als een lastige jongen. De verantwoordelijkheid van een bestuur van een plaatse lijke afdeling is beperkt. Het oplossen van arbeidsconflic ten en CAO-onderhandelin- gen zijn het privilége van de landelijke bondsbestuurders. De plaatselijke bestuurders vertegenwoordigen hun bond in diverse organisaties en ge meentelijke commissies en onderhouden het contact met de basis. In al zijn contacten met de Leidse arbeiders is Bloem een hoop ellende te gen gekomen. „Werkloos heid, breek me de bek niet open. Als iemand ontslagen wordt, lijdt het hele gezin er onder. Daar gaan gezinnen letterlijk aan kapot. Die vent zit de hele dag aan tafel te niksen, Hij heeft hopeloos ge solliciteerd, maar het werk is er gewoon niet. Een enkeling kun je soms wel eens helpen, maar de werkloosheid oplos sen, kun je als FNV niet. Maar al die ellendige toestan den, die blijven verborgen. Dat blijft binnenskamers Beddenploeg In de jaren dertig, vertelt Bloem, bestond er in Leiden dat typische stadsbeeld van de werkloosheid. „Je had er de kringetjesspuugers die de hele dag over de brugleuning hingen, pruimend en regel matig in het water spugend. Je zag ze vooral op de Schrij- versbrug, als de brug open moest werden ze er door de brugwachter afgestuurd. Be roemd (of berucht) was ook een zekere tapperij aan de Mare waar de buitenstaande bijna-lege biervaten door werklozen in emmers wer den leeggegoten. Met een kopje werd het bier er uitge schept en opgedronken. En natuurlijk de beddenploeg, de ambtenaren die vroeg in de ochtend aanbelden bij de gescheiden vrouwen die een uitkering genoten om te con troleren of de ene kant van het bed niet beslapen was. Zo is het (gelukkig) niet meer, dat gebrek aan opvang voor werklozen. In verenigings verband en in de clubhuizen wordt tegenwoordig het no dige georganiseerd". „Ik heb in de staart van de vorige crisis gezeten, gedeel telijk herken ik overeenkom sten. De opkomst van het fas cisme bijvoorbeeld. Het ge vaar van de opkomst van de NSB werd toen niet direct herkend, nu ziet men de ge varen van de Centrum Partij donders goed. Al zullen een hele hoop mensen hier nog van overtuigd moeten wor den". Terug naar de dag van van daag, het afscheid van de vakbond. „Het vakbonds werk is altijd een hobby van me geweest en ik kijk er met veel plezier op terug. We hebben veel resultaten be reikt al zou ik ze zo niet eens op weten te noemen. Ik moet nu op zoek naar andere hob by's om de vrijgekomen tyd op te vullen. Wantje moet nu eenmaal je energie kwijt, an ders ga je geestelijk verpau peren". GERT VISSER IEEVALLER VOOR GEMEENTEN biEIDEN De gemeente fv*iden kan een financiële in^eevaller van 188.000 t 'rilden noteren nu de Ge- tiefeenschappelijke Rege- gerjg Vuilverwerking van £®]an is de tarieven voor j^er85 te verlagen. De be- teling is dat de negen ngesloten gemeenten vijf gulden per ton vuil minder gaan betalen. Aangezien wordt aange nomen dat Leiden in 1985 37.600 ton afval aan de vuilverbranding levert, betekent dit een bespa ring van 188.000 gulden. Het tarief per ton wordt 108 gulden. Ook de zogenaamde grote par ticulieren gaan minder betalen voor het storten van vuil. Het nu geldende tarief van 11,30 per 100 kilo wordt verlaagd tot 10,80. Voor de kleine aanbie ders valt er geen financieel voordeeltje te behalen. Zij blij ven vijf gulden per 50 kilo be talen. De besparingen voor de - bij de Gemeenschappelijke Re geling Vuilverwerking Leiden en omgeving aangesloten ge meenten zien er als volgt uit: Oegstgeest 28.125; Sassen- heim 25.000; Zoeterwoude 11.500; Leiderdorp ƒ34.500; Voorschoten ƒ37.500; War mond ƒ8.250; Wassenaar ƒ50.000. De tariefsverlagingen zijn onder meer mogelijk ge worden door het voordelige bedrijfsresultaat van 1983 van ƒ489.374. Een en ander is te lezen in de begroting voor 1985. Hierin wordt geschat dat de gemeen ten volgend jaar 80.175 ton af val zullen leveren. Dat is 2000 ton meer dan in 1984. Het door particulieren geleverde vuil wordt in 1985 op 5.825 ton ge raamd. Men verkeert overi gens nog steeds in onzekerheid over de afvoer van slakken en vliegas. Dit zijn de produkten die overblijven na de verbran ding van afval. De slakken en vliegas worden momenteel naar België (Wallonië) ver voerd, maar hieraan komt bin nen afzienbare tijd een einde. Er wordt gesproken over een stortplaats in Zuid-Holland. Zekerheid hierover is er ech ter niet. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vrijdag 1 juni weer de tweewekelijkse swinga vond gehouden. De zaal gaat om negen uur open. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. LVC-leden moeten een daalder betalen. Tevens treedt die avond het Amerikaanse clownsduo Strucker en Caracciolo op met het stuk „Judy's Floating Head". Het is een komi sche satire over een jonge vrouw die in haar dromen de meest bizarre en horrorachtige dingen beleeft Dit optreden begint om half elf. Expositie In hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg zijn vanaf vrijdag pentekeningen van de Leidse kunstenaar Dick Bakhuizen van den Brink te zien. Het zijn tekeningen die zijn gemaakt met de zogenaamde pointeisme-techniek (stippelen). Door de paranormale gaven van de kunstenaar worden zijn werken gekenmerkt door symboliek en mys tiek. De tentoonstelling duurt tot en met woensdag 27 juni. Major Accident De Engelse punk-rockformatie Major Accident treedt zaterdagavond 2 juni op in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66. De laatste single van deze band heet „Leaders of tomorrow". Major Accident be staat uit: Dave Hammond (gitaar en zang), Paul Evans (drums), Con Larking (bas en zang) en Paul Larking (zang). Het concert begint om half elf. de zaal gaat om negen uur open. Een toegangskaartje kost f6,50, LVC-leden moeten f5 betalen. Filmhuis LVC „Hans, het leven voor de dood" is de uit 1982 daterende film die vrijdag 1 en zaterdag 2 juni in Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt vertoond. Deze door Louis van Gasteren gemaakte film gaat over Hans van Sweeden, die op 12 april 1963 zelfmoord pleegde. Van Sweeden was in het begin van de jaren zestig een bekend figuur in de Am sterdamse scene. Hij schreef, acteerde en componeerde. Op beide avonden begint de voorstelling om kwart over ne gen. ENOS De groep Enos uit Curacao treedt zaterdag op in de Stadsgehoorzaal. Deze dertien mans sterke formatie speelt hoofdzakelijk Zuid-Amerikaanse en Caraibische dansmuziek. Het optreden begint 'savonds om elf uur. Zanger Ompl Stetania van Enos. Kandidaat abonnee-tv VNU verzekert zich van Amerikaanse films HAARLEM De Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven in - Haarlem (VNU) gaan als een van de gegadigden voor abonnee- - tv in ons land samenwerken met United International Pictures Er is een voorlopige joint-venture overeenkomst getekend waar door VNU straks films kan uitzenden van Amerikaanse film maatschappijen als Paramount, MCA/Universal en MGM. (ADVERTENTIE) Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks op vraagbaar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rente- f)/ percentage voor Ljl I Mu de maand juni is: J NUTSSPAARBANK DE DICHT BIJ HUISBANK. leidse spaarbank 5

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3