ïïTl /TAFEL Stirlingmotor belangrijk voor Westlandse tuinders KRO-tv en -radio luiden pausbezoek in met het „Onze Vader" £ddóc<3omotit Mgr. Bluyssen bij afscheid: bewaar de eenheid in de kerk ENERGIEZUINIG EN MILIEUVRIENDELIJK Vrolijkheid rond kunst weer ACHTERGROND CeidócSommit WOENSDAG 30 MEI 1984 PAGINA 2 Uit de aangekondigde komst in mei volgend jaar van de paus naar ons land en de Be nelux put de KRO de impuls tot een reeks programma's op radio en tv ter bezinning op dit bezoek. Als thematische leidraad hiervoor werd geko zen het „Onze Vader", het gebed dat een vaste plaats heeft in de liturgie, dat ook door protestantse christenen wordt gebeden, waarmee de oecumene wordt gediend, en omdat het is voortgekomen uit de joodse religieuze tradi tie. In dit gebed ligt de ver kondiging van Jezus in een notedop samengevat. Het gaat om vier projecten, die multimediaal vorm krij gen, dat wil zeggen, dat deze zowel op de tv worden uitge zonden als op de radio en dat de teksten ook in boek en leermateriaal worden ver werkt en verkrijgbaar zijn. Hiervoor zijn intussen ook de scholen ingeschakeld. De reeksen uitzendingen starten in oktober en duren voort tot lang na het bezoek van de paus. Deze projecten staan geheel los van de uitzendingen ge wijd aan de verslaggeving van het bezoek en het volgen van de daarmee samenhan gende actualiteit. Momenteel wordt al met de BRT over legd om tot gezamenlijkheid te komen en wordt bij andere landen, ook buiten Europa, geïnformeerd naar de inte resse en mogelijkheden voor doorstraling. Onder de titel „Uw konink rijk kome" worden in zeven tv-uitzendingen de zeven be den van het „Onze Vader" ontvouwd en besproken, waarop de radio aansluit in 52 uitzendingen, waarin vo gels van diverse pluimage i woord het Kritiek op „Onze Vader" De KRO kwam tot het thema „Onze Vader" voor een reeks uitzendingen rond het pausbezoek in overleg met Rome. Daarop volgde de kritische vraag of tot deze keus was beslo ten om het bidden tot God hiermee te stimuleren dan wel om in de Ned. Kerk provincie het woord van de paus (II Papa-Heilige Vader) weer zwaarder te laten wegen. De KRO liet weten in ei gen zelfstandigheid en verantwoordelijkheid deze advieskeus uit Rome te hebben overgenomen. Valse inzameling voor bezoek paus Het bisdom Rotterdam heeft een valse brief onderschept, waarin parochianen wordt opgeroepen geld te storten in ver band met het bezoek van de paus aan Nederland. De brief is ondertekend door monseigneur J. M. A. O. L. van Daalen, se cretaris-penningmeester van de stichting „Bezoek van Zijne Heiligheid Paus Johannes Paulus II aan Nederland". Van Daalen noch het in de brief genoemde gironummer zijn bij het bisdom bekend. Een geadresseerde die de zaak niet vertrouwde is met de brief naar het bisdom gegaan, dat op zijn beurt de politie heeft ingeschakeld. Volgens een woordvoerder van het bis dom wordt in de brief vermeld, dat de stichting door het bis dom in het leven is geroepen. Er wordt naar gestreefd hon derd miljoen gulden op de girorekening binnen te krijgen, waarvan een groot deel bestemd zou zijn voor derde wereld landen. Mensen die geld storten komen in aanmerking voor gratis toegangskaarten voor het bezoek van de paus, zo staat in de valse brief. Zo mogelijk nog een breder publiek wordt bereikt met het project „Uit de grond van mijn hart", waarin de God van Israël, de Vader van Je zus" tot onderwerp van ge sprek wordt gemaakt, meer toegespitst op de wijze van beleving van het persoonlijk geloof. In deze uitzendingen zullen gesprekken worden weergegeven tussen hiervoor naar de studio gehaalde ge zinnen. Pater dr. Jan Nieu- wenhuis op koos hiervoor uit families, die een duidelijk be reidheid tot praten hierover aan de dag leggen. Deze ge sprekken worden gepresen teerd door Maartje van Wee gen en begeleid door Piet Hoogeveen, die werkzaam is voor de stichting Leerhuis en Liturgie. De deskundigen doen niet altijd de meest op vallende uitspraken. Van een jonge jongen kwam bijv. de opmerking, dat hij toch na lang nadenken een verschil ziet tussen een man als Mar tin Luther King en Jezus. Luther King ging de mensen voor. Jezus ging hen voor en liep hen tegelijk achterna, God laat je niet los. Weer een andere jongen zei in „God de Vader" ook de aanwezigheid van de moeder te voelen. Dit praatproject krijgt een Leerhuis-karakter. Het be grip Leerhuis is ontleend aan Pater dr. Jan Nieuwenhuis op bereidde de Leerhuisge- sprekken voor. het jodendom, dat van de oudste tijden af deze vorm voor geloofsverdieping en - verkondiging koos. In het Leerhuis weegt het levende woord zwaarder dan de uit gewerkte interpretaties van de Schrift. De twee andere projecten be helzen een schoolradioreeks over bidden en een aantal ra dio-uitzendingen over het li turgisch gebruik van het „Onze Vader". Begin juni gaat de paus naar Zwitserland, waar hij in Ge- nève de Wereldraad van Kerken bezoekt. In verband hiermee zendt KRO-tv ko mende zondag (Ned. I, 22.45 uur) een documentaire uit, die „Veel liefs uit Rome en Genève" heet en waarin de Amsterdamse VU-hoogleraar theologie Harry Kuitert zijn commentaar op het paus schap geeft. Zeer opmerkelijk commentaar uit zijn mond: „Een prachtig k. wereldkerk me aan het hoofd. Ik z< tholiek willen zijn, m zonder de paus". TON OLIEMULLER de paus i wel ka- ïaar dan Pater Mathijsen nieuwe abt van abdij van Egmond De monniken van de benedictijnenabdij St.-Adelbert te Egmond hebben gisteren hun prior, pater drs. Gerard Mathijsen osb, ge kozen tot abt. Hij is de 41e abt van Egmond en de vierde sinds in 1950 het klooster, dat in 1935 door de benedictijnen van Ooster hout werd hersteld, weer tot abdij verheven werd. Nadat de abdij in 1981 voor de tweede maal binnen korte tijd haar abt verloren had, gaven de monniken de voorkeur aan een voorlopig bestuur "onder een prior administrator. Pater Mathij sen werd toen in die functie aangesteld. De nieuwe abt werd in 1937 te Weert geboren. In 1958 sloot hij zich aan bij de orde der benedictijnen te Oosterhout. Na zijn theologische vorming specialiseerde hij zich te Rome in de theo logie van het christelijk oosten. Hij is secretaris van de „Samen werking voor theologische vorming van Trappisten en Benedic tijnen in Vlaanderen en Nederland". De scheidende bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, heeft een dringende oproep gedaan om de eenheid in de katholieke kerk van Nederland te bewaren. De huidige polarisatie in de kerk ondermijnt deze eenheid. Hij zei dit gisteren tijdens de eucharistieviering in de Sint Jan in Den Bosch, tijdens welke hij afscheid nam van zijn priesters, pastorale werk(st)ers, (dis tricts) katecheten en religieuzen. Zaterdag neemt hij afscheid van de geloofsgemeenschap. De 58-jarige bisschop, die eind vorig jaar om gezondheidsrede nen ontslag uit zijn functie vroeg, zei dat die beslissing veel pijn had gedaan, vooral vanwege de vraag hoe het nu verder moet met zijn medewerkers. Hij noemde hun antwoord, dat ze op de uitgestippelde weg willen doorgaan, een bemoediging. Met name van de pastoraal werkenden wordt tegenwoordig veel geëist. De situatie in de kerk kent niet meer het élan van de jaren zestig, aldus Bluyssen. Een periode van crises en duisternis in de kerk kan echter ook een uitdaging betekenen om voor de kerk op de bres te gaan staan. Velen doen dat, hoewel vele anderen boos, teleurgesteld of gelaten hun vertrouwen in de kerk hebben verloren. Als een „geestelijk testament" had de bisschop wensen voor de kerkgemeenschap in zijn bisdom: dat de kerk bezorgd blijft voor de eenvoudige mensen, voor het uitdragen door de kerk van Jezus' boodschap, voor het zo goed mogelijk functioneren van haar voorgangers en ook, dat zij ijvert voor de toeneming van het aantal priesters en pastorale werkers. Hij pleitte ervoor om „de mensen van de massa, eenvoudige, spontaan levende, volkse mensen, voor een groot deel niet zo kerks", niet af te schrijven via discussies over keuze-kerk of volks-kerk. We moeten onze verkondiging als kerkelijke ver tegenwoordigers niet alleen afstemmen op het meer denkende deel van de bevolking, op hen die meer afgaan óp hun ver stand dan gevoel, aldus mgr. Bluyssen. Tijdens zijn tocht van de Sint-Jan naar het Casino waar een af scheidsbijeenkomst was belegd werd mgr. Bluijssen begeleid door de gilden, waarvan de vendelzwaaiers hem hun oude eer bewijzen brachten. Viskoekjes met geglaceerde worteltjes en dille- aardappelen karnemelkgru wel met aardbeien Dit menu is voor vrijdagr; het menu voor Hemel vaartsdag werd gisteren gepubliceerd). Voor twee personen hebt u nodig: 250 g gefileerde ka beljauw, zout, laurierblad, 250 g aardappelen, 1 klein ei, peper, uitje of sjalot, pe terselie, paneermeel, circa 30 g margarine; 500 g worteltjes, halve ci troen, suiker, zout, 2 lepels water, 10 g margarine, pe terselie; circa Vi kg aardappelen, zout, dille (of peterselie), 10 g margarine; 200 g aardbeien, suiker naar smaak liter kar nemelk, 4 beschuiten basterdsuiker. Kook de vis in circa tien mi nuten gaar in weinig water met zout en laurierblad. Kook de aardappelen gaar en prak ze warm fijn. Meng vis, aardappelen, ei, kleingesne den ui of sjalot en fijnge knipte peterselie. Voeg naar smaak zout en peper toe en vorm van de massa zes platte koekjes. Haal de viskoekjes door paneermeel, leg ze een uur koel weg en bak ze kort voor de maaltijd niet al te vlug bruin en warm. Kook de worteltjes in twintig minuten gaar met citroensap, suiker, zout, het weinige wa ter en de margarine. Contro leer wel af en toe of er nog iets vocht in de pan is. Warm de gaar gekookte en afgego ten aardappelen nog even door met fijngeknipte dille en margarine. Snijd de aardbeien in plakjes en zet ze een uurtje met sui ker weg. Meng dan ook vast de karnemelk met de fijnge maakte beschuiten. Schep het karnemelkmengsel op bordjes en leg er de aardbei en midden op. Geef er apart nog wat basterdsuiker bij. JEANNE DEN HAAG/EINDHO VEN In 1812 werd er een hete luchtmotor uit gevonden door de Schotse dominee Robert Stir ling. De stirlingmotor. Mi lieu-vriendelijk en veel minder dorstig dan de ge wone benzine- of diesel motoren. En desnoods kan je hem ook op slaolie laten lopen. Een paar keer werd hij bijna op de markt gebracht. Bijna, want steeds kwam er iets tussen. Het Philips-con cern is er mee bezig ge weest en stopte er 100 miljoen gulden in, maar het onderzoek werd uit eindelijk op een laag pitje gezet. Maar nu, 170 jaar na de ontdekking van het principe van de stirling motor, is het dan toch echt zover. In de Verenigde Staten en in ons land wordt de stirlingmo tor binnenkort in produktie genomen. Niet door Philips, maar door dr.ir. Roelf Meijer, die lange tijd aan de vervol making van de stirlingmotor werkte en door een Neder lands bedrijf, Stirling Motors Europe. Philips heeft er toch iets mee te maken, in de per soon van dr.ir. Frits Philips, oud-president directeur van het concern, die in Nederland als stuwende kracht optrad. „De stirlingmotor is een passie van me, en over drie jaar zal iedereen weten hij eens. Philips en Van Erp (rechts): „De stirlingmotor kan de Westlandse tuinder veel brandstof besparen bij verwarming van zijn kassen". ineen Het *is, aldus de Hagenaar F.J.M. van Erp, directeur van ,<ie gisteren opgerichte Neder landse bedrijf Stirling Motors Europe, een motor met veel toepassingsmogelijkheden. En niet in de laatste plaats belang- Yijk voor de tuinbouwers in het Westland, die zich blauw betalen aan de verwarming van hun kassen. Want de mo tor kan, met een brandstofbe sparing van 20-40 procent, (Van Erp) gebruikt worden voor de kasverwarming. Dr.ir. Frits Philips, oud presi dent-directeur van Philips, zegt dat de energiebesparing wel 40 procent kan bedragen, terwijl dr.ir. Roelf Meijer, die de motor gemoderniseerd heeft, een besparing tot 50 pro cent mogelijk acht. Zonder de inspanningen van deze twee mensen was de produktie van de stirlingmotor overigens niet van de grond gekomen. Adviseur Meijer, inmiddels ook gepen sioneerd, is in de Verenigde Staten bezig met Stirling Thermal Motors, en hij werkt nauw samen met het bedrijf van Van Erp. Frits Philips wil Het Project niet „belasten", wil niet dat de mensen zeggen: Dit is het project van een oude (78 jaar) man. Maar als advi seur is hij op de achtergrond nog wel degelijk aanwezig. De motor kan, aldus werktuig bouwkundige Van Erp, ook voor het voortdrijven van ple ziervaartuigen benut worden. En verder voor militair ge bruik, voor het verwarmen van grote gebouwen, voor het opwekken van elektriciteit en vooral ook in combinatie met zonne-energie. Het is niet on mogelijk dat hij ooit nog eens in auto's gebruikt gaat worden, al is dat nu nog niet actueel. Fietsende motor Hoe werkt de motor Vaste, vloeibare of gasvormige brandstoffen worden buiten de motor verbrand. Die warmte stop je dan in de motor, waar bij een „heat-pipe" (warmte- pijp) die warmte 10.000 keer beter geleidt dan zilver, voor de overbrenging zorgt. De (warme) lucht gaat uitzetten en daardoor treden de zuigers in werking. „De motor gaat fietsen", zo stelt Van Erp. De verbranding van de brand stoffen bij de stirlingmotor is veel vollediger dan bij de tra ditionele motor, omdat het om een continu proces gaat en niet schoksgewijs, zoals anders het geval is. Daardoor levert de motor meer rendement en minder vervuiling. Daarnaast is hij ook nog geluidsarm, tril- lingvrij en is er minder onder houd nodig. Het is de bedoeling dat de eer ste motoren in 1986 op de markt komen. Dat zijn er dan nog maar 200. In 1990 moet de produktie 10.000 motoren (die globaal 15.000 gulden kosten) bedragen. De Nederlandse fa briek biedt aan 300 mensen een baan. De omzet wordt voor 1990 geschat op 150 mil joen gulden, waarbij 70 pro cent door export wordt ver kregen. Bij het ministerie van econo mische zaken is een verzoek voor een financiële bijdrage ingediend, „om een snelle start van de onderneming mogelijk te maken". „Tenslotte is wat wij doen innovatie (technische vernieuwing) van de hoogste orde", aldus (toch weer) Frits Philips. MARTIN VOORN Er is reden tot gepaste vreugde voor kunstminnend Neder- <j land, want minister Brinkman heeft meegedeeld, dat er ko- o> mend jaar niet zal worden bezuinigd op het cultuurbudget d van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Hij zei dat in het Overijsselse Diepenheim bij de opening van een beeldenroute van 35 beelden van 23 kunstenaars, een tc particulier initiatief dat vorig jaar 30.000 bezoekers trok en p; door de minister terecht werd geroemd. te KUNSTENAARS die aangewezen zijn op de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) kunnen aan de mededeling van minister Brinkman evenwel geen vreugde ontlenen, want zijj— vallen niet onder het ministerie van WVC, maar onder Soci ale Zaken. Binnen het Kabinet wordt er op dit moment wel over gedacht de behartiging van hun belangen over te heve- j len naar Cultuur, maar hoe voor de hand liggend dat ook zou zijn, het zal nog wel een tijdje duren voor een besluit valt. ToEN onlangs in de VS een tv-documentaire werd uitge zonden die een nogal vertekend beeld gaf van de sociale voorzieningen in ons land, vormde de Beeldende Kunste naars Regeling een van de gefilmde lachertjes. Ook in eigen land is deze regeling al te dikwijls het onderwerp geweest van meestal weinig geslaagde grappen. KUNSTSCHILDERS en andere beeldende kunstenaars die onvoldoende eigen inkomen hebben, kunnen volgens deT BKR-regeling hun werk aan de overheid verkopen. DaU werk ziet men dan later terug in openbare gebouwen waar ze, al dan niet gewaardeerd door ambtenaren en trendvol-P gers, de wanden sieren. Dikwijls liggen ze echter ook in be dompte kelders ten onder te gaan aan de knagende tand des^ tijds. N De BKR mag dan bij sommigen alleen maar op de lachspie-C( ren werken, er zijn wel degelijk ook argumenten om de rege-y ling te verdedigen. Dit voorjaar waren er 3321 kunstenaars-^ ons land die van de BKR gebruik maakten: geen aantal^ i van achterover te vallen. Om noodzakelijke bezuinigin-j, gen te kunnen bewerkstelligen wil men dat aantal nu hal-w veren. Dat wil men doen door in de komende jaren alleen?, een uitkering te geven aan hen, die toch een zeker inkomenp hebben uit hun beroep, bijvoorbeeld door een docentschap of door de verkoop van een deel van het eigen werk. Staatsse-C cretaris De Graaf van Sociale Zaken heeft eind vorige week_ de gemeentebesturen strenge richtlijnen verstrekt die daar voor gelden. Het is te hopen, dat men er door die maatregel in slaagt de serieuzere, tevens veel belovende kunstenaars een steuntje in de rug te geven. Er liggen inderdaad nogal wat kunstwerken in kelders, on-i der meer als gevolg van het feit dat volgens de oude regelingD het rijk er 95 procent van verwierf, maar geen apparaat hadfT om ze over het land te verspreiden. In de verschillende pro-O vincies had men daar geen enkele moeite mee: er zijn genoegG gegadigden en men verwacht dat die nog in aantal zullenj groeien. Door op deze manier kunstwerken aan te kopenj hoopt men een betere markt voor de kunstenaar te bewerJc-l/ stelligen. fr De vraag is echter of de wens daarbij wellicht de vader vargl de gedachte is. Zou beeldende kunst alleen een kwestie vara vraag en aanbod zijn, dan is er zeker in een land als het onzi weinig bloei te verwachten. Omvangrijke particuliere initia tieven als in Diepenheim zijn een zeldzaamheid. Met hel wegvallen van de particuliere kunstbegunstiger is het hele maal niet zo dwaas dat de overheid op haar manier een beet je meewerkt. Eens werd Karei Appel weggehoond met een schildering in een Amsterdamse overheidskantine. De schil dering werd overgekalkt, maar wie daar verantwoordelijk voor is geweest zal het er later, toen Appel inmiddels be roemd was geworden, nog wel eens moeilijk mee hebben ge had. Af en toe zon DE BILT Het beter. Er komt af en de temperatuur wordt om streeks 17 graden, de kans op neerslag is vrij klein. We ra ken langzaam uit de invloedss feer van een Duits lagedruk gebied, dat zich tot grote hoog te in de atmosfeer uitstrekt. Van het westen uit komt een hogedruk uitloper naderbij. Deze is welis\yaar zwak en schijnt geen lang leven be schoren te zijn, maar hij slaagt er zeer waarschijnlijk wel in om het westen en midden van het land droog te houden. Langs de grens met Duitsland kan een bui vallen. De wind is zwak tot matig uit uiteenlo pende richtingen: aan de Hol landse en Zeeuwse kust over wegend uit westelijke richting. Daardoor kan de temperatuur vlak bij zee nog tegenvallen. In de nacht is opnieuw misl mogelijk, de minimumtempe ratuur wordt ongeveer 9 gra den. De oceaan vertoont een toenemende depressie-activi teit. Lagedrukgebieden koer-» sen naar de Britse eilanden erf zullen het weer tijdens he( wordt weekeinde bij ons een onbe stendig karakter geven. Weerrapporten van va WMr Amsterdam motreg. De Bilt motreg. Helder regen0 imMe*eM^n 00Na#r-! temp temp etag 1 I ihïS :openhagen zw.bew. 21 onbew. 15 6 0.1 Chinezen willen Hollandse koeien en Kentucky-kip PEKING De missie van staatssecretaris Bolkestein (buitenlandse handel) naar China heeft toch nog een con crete order opgeleverd. Vlak voor zijn vertrek naar Neder land heeft de Chinese minister van Landbouw Xiang Chon- gyang een contract getekend voor de levering van 400 melkkoeien en kunstmest aan China. Bij welk bedrijf de or der wordt geplaatst is nog niet bekend. China blijkt overigens ook in teresse te hebben in gebraden kip volgens het recept van Kentucky Fried Chicken. Ver tegenwoordigers van R. Rey nolds Tobacco Int. die gisteren in Peking een contract voor de verkoop van sigaretten in Chi na ondertekenden, hoorden tot hun verbazing dat de Chinese autoriteiten belangstelling hebben voor de Kentucky-kip. Kentucky Fried Chicken co. is een dochteronderneming van Reynolds. Weekpuzzel In het zaterdag jongstle den geplaatste cryptogran van dr. Pluizer is abusie velijk de omschrijving b: vraag 33 horizontaal ge deeltelijk weggevallen. D volledige omschrijvin luidt: „Is kunstlicht niet aanvaardbaar alternatie hiervoor? (9). Oplossinge van weekpuzzel 20 moete uiterlijk vrijdagmorge aanstaande bij ons binne zijn.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2