Liverpool gewend aan succes Dusbaba maakt fout goed stevige suggesties van professor Boorsma Sportwereld Forse straathandel in centrum Rome fC WV NADERT NAC Regen plaagt Roland Garros WEL RUSSISCHE OFFICIALS Ook El Salvador blijft weg van Olympische Spelen Gebruik betablokkers verboden in Los Angeles NZAKE SUBSIDIES OVERHEID AAN SPORTWERELD SPORT £cidóc6oivumt WOENSDAG 30 MEI 1984 PAGINA 13 WK dames in 1986 op Haagse Uithof AMERSFOORT Volgens een voorlopi- |e agenda hebben de kunstijsbanen van Pen Haag (1986) en Heerenveen (1987) yereldkampioenschapstoernooien toege wezen gekregen. Op de Uithof rijden de lames om de wereldtitel (8 en 9 februari ;986). Ruim een jaar later (14 en 15 febru- iri) ontvangt Thialf de beste heren all- rounders. De kans dat de afspraken wor- len gewijzigd is uitert klein. Volgend jaar organiseert de KNSB drie nternationale toernooien. De wereldtitel- krijd sprint (Heerenveen) is vastgesteld lp 23 en 24 februari, het WK-toernooi ihort-track (Amsterdam) op 15 tot en met 7 maart. De Europese titelstrijd voor da- jies (plaats nog onbekend) wordt op 12 en |3 januari gehouden. Vette winst Winterspelen SARAJEVO De winterspelen in Sara jevo hebben een winst van ruim 30 miljoen gulden opge bracht. Dat verklaar de Arthur Takac, de voorzitter van het or ganisatiecomité in Sarajevo, gisteren op het IOC-hoof dkwar- tier in Lausanne. Het geld wordt overge maakt naar een stich ting, die de Olympi sche arena's zal behe ren en in onderhoud nemen. VEEL NIEUWE SPELERS IN SELECTIE BRAZILIË RIO DE JANEIRO De nieuwe bondscoach van het Braziliaanse voetbalelftal, Edu, heeft flink de bezem door de selectie gehaald. Voor de serie van drie vrienschappelijke interlandwedstrijden tegen Engeland (10 juni), Argentinië (17 juni) en Uru guay (21 juni) handhaafde hij nog slechts vijf spe lers van het WK-kader van 1978 en 1982. Alleen de twee vleugelverdedigers Leandro en Junior, voorstopper Oscar alsmede de aanvallers Roberto en Reinaldo werden goed bevonden voor een plaats in de selectie. Edu deed geen beroep op zijn broer Zico en de in het buitenland spelende Fal- cao, Cerezo, en Batista. Ook de gschorste Eder en naar Fiorentina vertrekkende aanvoerder Socra tes zijn gepasseerd. De selectie bestaat uit: Costa, Marcos, Victor, Leandro, Junior, Oscar, Edson, Baidek, Mozer, Ricardo, Wladimir, Pires. Jandir, Zenon, Delei, Arturzinho, Assis, Renato, Tita, Ro berto, Reinaldo, Tato, Marguinho. Voetbal Ian Rush van Liverpool heeft zich verzekerd van de Gouden Schoen. Rush maakte in de League 32 doelpunten en kan niet meer worden achterhaald. Tweede op de ranglijst van topscorers is Marco van Basten met 28 treffers. Voetbal Vladir Pereira, beter be kend als Didi, wordt de nieuwe trai ner van het Boliviaanse elftal. Voetbal Johan Neeskens heeft in een wedstrijd voor zijn club Cosmos tegen zijn oude vereniging FC Bar celona een strafschop benut. Cosmos won met 5-3. Voetbal Het Roemeense elftal heeft gisteren in Milaan een oefen wedstrijd tegen AC Milan met 3-2 gewonnen. Bij de rust leidde Roeme nië met 2-0. Nederlands hockeyteam op bezoek bij KZ DEN HAAG Het Neder- lands hockeyelftal speelt zondag 3 juni een oefenwed strijd in Den Haag. Oranje komt in actie tegen HC Klein Zwitserland, dat afge lopen zondag kampioen werd. De aanvang van het duel is 14.45 uur. De dames van HGC komen zaterdag in actie tegen het nationale team van Canada, dat gisteravond hoofdklas ser Hilversum met 2-0 ver sloeg. Aan de Roggewoning wordt om 16.00 uur begon nen. HOME Liverpool, sinds Sen jaar de belangrijkste jlub van Europa, staat Vanavond voor de moei lijkste van zijn bekerfina- es. AS Roma is niet al pen tegenstander, maar lok gastheer in het Olym pisch Stadion van de Ita liaanse hoofdstad. De En- relse kampioenen begin- ïen met achterstand aan iet laatste duel uit de itrijd om de Europa Cup mor landskampioenen in iet seizoen 1983-1984. jVanneer er één club in Euro- ja is die een dergelijke handi cap kan overwinnen, dan is iet Liverpool. De ploeg is als {een ander gewend aan succes >n toont desondanks niet het hinste spoortje van voldaan- leid. Bijna twintig jaar gele ien. in 1966, verloor Liverpool ti Glasgow zijn eerste Europe- te finale, bij de bekerwin naars, met 2-1 van Borussia Dortmund. Daarna is de ploeg naar de top geklommen en (aar gebleven, een ongekend terschijnsel in het Europese oetbal, waar de golfbewegin gen Feyenoord en Ajax, Real Madrid en Barcelona, Celtic en Manchester United, Benfica en layern Miinchen omhoog en pk weer omlaag hebben ge- Iracht let geheim van de Britten is p continuïteit. Het vermogen m vervangers te vinden voor hensen, die niet te vervangen ïken. Niemand verwachtte 6t de onvergetelijke manager, 111 Shankley op niveau zou (innen worden opgevolgd, aar Bob Paisley deed het „onmogelijke" en de nu 61-ja- rige Joe Fagan heeft, schijn baar zonder moeilijkheden, de draad opgepakt die Paisley liet liggen. Die lijn is op het veld doorge trokken. De namen zijn veran derd, maar Liverpool is dezelf de gebleven. Roger Hunt, Ian St. John en Ron Yeats droegen de ploeg in de zestiger jaren. Zij zijn niet vergeten, maar werden nauwelijks gemist om dat Ray Clemence, Kevin Keegan, Emlyn Hughes en Tommy Smith kwamen. Het verlies van Keegan werd nooit als zodanig gevoeld na het aantrekken van Kenny Dal- glish, door Paisley de beste speler genoemd, die ooit het shirt van Liverpool heeft ge dragen. Parel in de kroon Dalglish wordt bij Liverpool nog steeds beschouwd als de parel in de kroon. Als 33-jari- Kenny Dalglish is een steunpilaar in het elftal van Liverpool. ROME In Rome gaan de suppor ters van AS Roma er al helemaal vanuit dat hun favoriete ploeg van avond met de Europa Cup in han den staat. De straten en pleinen in het centrum - en vooral in die wij ken waar hoge concentraties sup porters van Roma wonen - zijn sinds enkele dagen opgetuigd met span doeken, vlaggen, wimpels en al het andere dat de Roma-kleuren kan uitdragen. Etalages, gevels en enkele oeroude monu menten (de Trevi-fontein bijvoorbeeld) to nen vol trots de favoriete kleuren rood en zwart. En wie nog niet beschikt over een vlag, wimpel, pet, paraplu, T- shirt of zelfs een compleet uniform kan op praktisch elke straathoek zijn behoefte bevredigen. Instant-verkopers van Roma-attributen doen duizelingwekkende zaken bij stop lichten, winkels en op plaatsen waar ge woonlijk veel mensen samenscholen. Een vlag voor 20 gulden, een T-shirt met onuitwasbare opdruk voor 30 gulden, een roodzwarte paraplu voor 40 gulden, ze vliegen weg. Deze straathandel, die zich hier uiteraard volstrekt uit zonder enig diploma of vergunning, zet dezer dagen om voor miljoenen guldens. Een bekend drankmerk heeft voor de gelegenheid zijn champagneflessen voorzien van een spe ciaal Roma-etiket en de vraag kan niet worden bijgebeend. ge, na zestien seizoenen lea gue-voetbal, niet meer de wa- tervlugge, aalgladde spits van vroeger. Wel gerijpt en ge groeid door de routine en daardoor nog altijd de man die een wedstrijd kan beslissen met die ene handeling, die slechts de groten kunnen Ver richten. Een enkele beweging in dienst van de ploeg, waar anderen, zoals topscorer Ian Rush, gebruik van maken, een pass die alleen doorzien kan worden door de man die hem ontvangen moet, een doelpunt dat alleen gemaakt kan wor den door een speler die „toe vallig" op de goede plaats staat en de durf en de kunde heeft dat gaatje te kiezen, dat ande ren vaak niet eens zien. Dalglish wordt op dit moment dan ook beschouwd als onver vangbaar, maar hetzelfde geldt voor Graeme Souness en Ian Rush. Liverpool echter heeft al weer een rijtje spelers klaar staan om de onjuistheid van die gedachte aan te tonen. De tweede keus van de club won voor de dertiende keer in zes tien jaar de Engelse titel voor reserve-elftallen en Fagan achtte die prestatie even be langrijk als de titel in de eerste divisie. Liverpool kijkt echter niet terug, maar ziet vooruit naar Rome waar de vierde Eu ropese beker voor landskampi oenen kan worden veroverd. Die slechts onderstreept wat vijftien kampioenschappen van de league, twee FA-, twee UEFA- en vier league-bekers al hebben bewezen. Liverpool is groot in Engeland en in Eu ropa. REDA Met een wan- ooschot bracht Johnny usbaba NAC toch weer irdig in de buurt van de edivisie. De zwaarlijvige erdediger legde alles in afstandsschot, dat Dor een woud van benen :hter de tot dan toe heer- nde doelman Brookhuis in De Graafschap tegen 't net sloeg (1-1). Dolge- ikkig rende Dusbaba aar de zijlijn. Omhangen )or ploegmakkers, die im eerder verguisd had- ïn. Dat was al in de ze- ;nde minuut van de edstrijd toen de „huur- ïg" slecht uitverdedigde, nachtzaam schoot hij irdoes de bal in de voe- n van René Tol, die op jn beurt de geheel vrij- aande Hendriks bereik- Koppend zette de van eerenveen geleende its zijn ploeg op voor- rong. Bredase aanhang zweeg en bleef zwijgen. Want De Graaf schap gebruikte de eerste helft om te laten zien, dat het wel degelijk tot goed voetbal in staat is. Met name aan de rech terkant lagen er mogelijkhe den voor de Gelderse ploeg. Daar had Dusbaba het bijzon der zwaar op het drassige veld. Lichtgewicht René Tol snelde de voor dit veld wat te zware Dusbaba aan alle kanten voor- bij. Dat had echter niet tot gevolg dat De Graafschap uitgespeel de kansen kreeg. Aan de ande re kant was dat evenmin het geval. Geschrokken door de snel opgelopen achterstand bleef NAC onder eredivisie- peil. Te gehaast werd gezocht naar openingen. Te snel ook werd de lange bal gehanteerd, waardoor doelman Brookhuis nauwelijks in de problemen kwam. In de tweede helft zette NAC massaal aan voor een bijna vergeefs offensief. Vrijwel de gehele tweede helft kreeg Brookhuis een waar bombar dement te verwerken. Met Joore voor de met een pijnlij ke knie afgehaakte Cornelis- sen joeg NAC achter de gelijk maker. Steeds meer risico's werden er genomen. De Graafschap, moegestreden, kon daar niet meer van profi teren, en moest tenslotte toch nog zwichten voor de Bredase overval. Uitgerekend Johnny Dusbaba schoot NAC weer volop in de race. Zijn doeltref fend schot zorgde ervoor dat NAC zaterdag kan promove ren. Voorwaarde is wel dat thuis van FC VVV wordt ge wonnen. Drama NEC is uitgespeeld in de na- -competitie. FC VVV deed voor de tweede keer de Nijme- genaren de das om. Na de 4-1 in De Koel, tekende zich giste ren in de Goffert het tweede drama voor NEC af: 4-0 in het voordeel van de Noordlimbur gers. De Nijmegenaren konden de slijtageslag in deze verlenging van de normale competitie ook nu niet aan. Terwijl FC VVV weer eens alles uit de kast haalde, stuntelden de mannen van trainer Pim van de Meent voor de zoveelste maal. Van de Meent stuurde wel Willemse, Vievermans en Hasselbach het natte veld op, maar enig posi tief effect had het bankzitten van Grim, Paymans en Van Rossum geenszins. FC VVV vond dat gewissel al lemaal best en speelde het ei gen geliefkoosde spelletje via de steunpilaren Brandts, Van Rosmalen en Taihuttu als van ouds. Bovendien hielp scheids rechter Geurds de Venlonaren op een belangrijk moment. Van de Meent stuurde na een kwartier in de tweede helft Grim als extra aanvaller de wei in, om de achterstand van 1-0 ongedaan te maken. Kort daarop kreeg Taihuttu ten on rechte op de rand van het strafschopgebied een vrije trap mee. Vievermans zou gehin derd hebben, maar het was juist Taihuttu die duwde. Van Berge Henegouwen wipte de bal omhoog, Van Rosmalen haalde uit, Van Cuyk redde maar de toestormende Brandts bracht FC VVV dan toch op een voorsprong van 2-0. Deze dreun kon de thuisclub niet meer verwerken. Met de moed der wanhoop toog NEC nog naar voren, maar van enig overleg was geen sprake meer. Bovendien bleven de aanval lers falen in alle standen, ook als men vrij voor de voortref felijke doelman Roox opdook. Terwijl het spel van NEC als maar chaotischer werd, vijzel de FC VVV het doelsaldo op. Verlijsdonk scoorde nog via Sije Visser, en Van Rosmalen schminkte NEC helemaal af, na een voorzet van Van Berge Henegouwen, 0-4, NACDe Graafschap 1-1 (0-1): 7. Hendriks 0-1, 87. Dusbaba 1-1. Scheidsrechter. Thomas Toeschou wers: 12000. Gele kaart: Tol (De Graafschap). NAC: Van Eenennaam; Van den Dungen, Krijnen. Schrijvers, Dusba ba; Swerus, De Schepper, Smits; Van de Borgt, Cornelissen (Joore), Meijer. De Graafschap: Brookhuis; Wan ders, Loovens, Trentelman, Piene- Ton Cornelisser van NAC (rechts) in duel met John Trentelman van <- De Graafschap. man, Kelderman, Dilling, Galgen- beid; Tol. Peitsman, Hendriks. NEC—FC VVV 0-4 (0-1): 25. Reij- nierse 0-1, 64. Brandts 0-2, 68. Nijssen 0-3, 72. Van Rosmalen 0-4. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 3000. Gele kaarten: Mommertz en Frans Janssen (NEC). NEC: Van Cuyk; Willemse, Mom mertz, Visser, Vievermans; Aalbers (Grim), De Groot (Paymans), Anton Janssen; Frans Janssen, Hasselbach, Hoekman. FC VVV: Roox; Nijssen, Coort, Van Berge Henegouwen, Versleeuwen (Dahlmansf; Reijnierse, Brandts, Van Rosmalen; Taihuttu, Verlijsdonk, Valckx (Rutten). Stand De stand bij de strijd in de nacompetitie is na de wedstrijden van gister avond als volgt: 1. NAC 4 2 2 0 6 6-3 2. FC VVV 4 2 1 1 5 8-2 3. Graafschap 4 0 3 1 3 2-4 4. NEC 4 1 0 3 2 4-11 Yannick Noah moest de baan voortijdig verlaten. PARIJS Door voortdurende regenval kon er gisteren in Pa rijs voor het tennistoernooi om de open Franse kampioenschap pen slechts één partij worden gespeeld. In de eerste ronde da mesenkelspel won de Francaise Catherine Tanvier met 6-1, 7-5 van de Roemeense Lucia Romanov. Ook tijdens deze partij mo tregende het aan een stuk door. „Het was abnormaal dat we in dit weer moesten spelen", mopperde Tanvier ondanks haar zege. „De omstandigheden waren afschuwelijk". Diverse partijen voor het herenenkelspel begonnen wel, maar moesten na enkele games worden afgebroken. Zo zochten de Franse titelverdediger Yannick Noah en de Amerikaan Mark Dickson de kleedkamers weer op nadat zij in de eerste set tot 4-4 waren gekomen. Aan het eind van de middag besloot de wed strijdleiding alle overige partijen van gisteren naar vandaag te verschuiven. SAN SALVADOR El Salvador is het veertiende land dat niet zal deelnemen aan de Olympische zomer spelen. Verschil met de andere dertien is, dat El Salva dor zich niet conformeert aan de houding van de Sov jet-Unie, maar uit financiële nood afziet van het kost bare sportfestijn. De president van het Olympisch Co mité van het land ziet alleen kans om een ploeg(je) af te vaardigen, indien het comité voor de sluiting van de inschrijftermijn een schenking ontvangt van 28.000 dollar. De Sovjet-Unie zal een uitgebreide delegatie officials, technici, scheidsrechters en juryleden naar de Olympische Spelen in Los Angeles sturen. Dat bevestigde minister van sportzaken Valeri Sissojev gisteren in Lausanne. „We zullen vanzelfsprekend alle internationale verplichtingen nakomen", verklaarde Sissojev, „Als onze mensen tenminste een inreisvisum krijgen". Het IOC heeft overigens bij monde van directrice Monique Ber- lioux laten weten dat er geen sprake van kan zijn dat atleten uit Oostbloklanden, die hebben afgezegd, toch als individu onder de Olympische vlag mee kunnen doen. Dat voorstel had Peter Ue berroth, voorzitter van het organisatiecomité, eerder geopperd. „Sportmensen mogen alleen meedoen als zij door het nationale Olympische Comité van hun land aangemeld zijn. Andere moge lijkheden zijn er niet", aldus Berlioux. In de gesprekken tussen Ueberroth en de gedelegeerden van de 21 sportbonden wordt getracht de schade voor Los Angeles door de afzegging van de dertien landen zo beperkt mogelijk te hou den. In enige takken van sport zijn de schema's door de afschrij ving van de socialistische landen compleet geruïneerd. Thomas Keiler, voorzitter van de internationale roei federatie, heeft moeite een volle regatta te plannen. De aanmeldingstermijn voor de roeiers is verlengd tot 22 juni. Ook de handbalfederatie is naarstig op zoek naar completering van het deelnemersveld. De damesteams van Canada en Dene marken hebben intussen al negatief gereageerd op invallersver- zoeken en ook Nederland komt door de afwijzende houding van het NOC niet in aanmerking voor een dergelijke rol. Zondag wil de bond de definitieve deelnemerslijst rond hebben. Tot gisteravond hadden 132 nationale Olympische Comité's bij het IOC hun deelneming toegezegd. Men verwacht de aanmel ding van nog tien landen. Volgens Juan Antonio Samaranch, voorzitter van het IOC, zou de sluiting van de inschrijving ver lengd kunnen worden indien zijn besprekingen later deze week in Moskou met Sovjet-regeringsfunctionarissen dat wenselijk maken. „Ik ga echter niet als optimist naar Moskou, maar meer als realist", voegde Samaranch er aan toe. LAUSANNE Bij de Olympische zomerspelen in Los Angeles treedt bij de strijd tegen het dopinggebruik een nieuwe fase in. Voor de eerste keer worden de Olympische schutters ook op het gebruik van beta-blokkers onderzocht. Dit verklaarde Peter Ue berroth in Lausanne na een gesprek met het IOC. Beta-blokken komen tot dusverre niet voor op de IOC-lijst van' verboden middelen. Het middel werkt rustgegevend en verlaagt de polsfrekwentie. Het wordt veel gebruikt in de autosport om de coureurs van stress te vrijwaren. )ETERMEER In september 82 verscheen van de hand van ofessor dr. Peter B. Boorsma (en m.v. drs. L. Ongering en drs. .C. Staring) een groot artikel met titel „Overheid en sport", waarin hoogleraar openbare financien n de TH Twente kritische kantte- ningen plaatste bij de financië- bemoeienis van de overheid, eemd genoeg bleef een nerveuze 1 in het „Haagse circuit" achter wege. Mede op grond van bovenge noemde huisvlijt was professor Boorsma gisteren als inleider uitge nodigd voor het ambtenaren-con gres van de Landelijke Contactraad te Zoetermeer, dat als thema had: „Overheidssteun aan de sport: wild groei of effectief beleidsmiddel. En ook op deze jaarlijkse bijeenkomst van de „Landelijke Stichting voor de gemeentelijke bemoeiingen met lichamelijke opvoeding, sport en re creatie" kwam Boorsma met enkele stevige suggesties. „De eerste suggestie", aldus de 39-jarige hoogleraar.,is dat de sportclub zelf aan ni vellering doet door het vragen van een in- komensprijs, een prijs die oploopt met de inkomenshoogte. De contributie zou ook de vorm kunnen aannemen van de keuze uit betaling in geld dan wel betaling in natura door vrijwilligerswerk. De tweede suggestie is dat de overheid alle subsidies, directe én indirecte, beëindigt, en de soci ale uitkeringen en het minimumloon op trekt. Een derde suggestie kan zijn dat de overheid selectiever wordt in de subsidie verlening en alleen objectief goedkope sporten nog subsidieert". Waarbij hij ijs hockey en vliegerij als voorbeelden van dure sporten noemde. Boorsma's conclusie was, dat dank zij de bezuinigingen ook binnen het sportbeleid meer sport, meer beweging, is gekomen. Meer bereidheid om af te wegen en te kie zen. „Mijn aanbeveling is, dat het sportbe leid zich vooral moet richten op personen met sociale achterstanden zoals werkelo zen en de culturele minderheden en zich ernstig moet bezinnen op de consequenties van de vergrijzing van de bevolking". Drs. AHC. Annink van het ministerie van WVC zei in zijn reactie: „Wildgroei van overheidssubsidies zal er wel geweest zijn, maar ik denk dat we best de kritiek kunnen doorstaan. In 1960 ging vijftig procent van de sportsubsidies naar accom modaties. In de nota 1984 is dat minder dan tien procent. Maar het beleid van ge meenten is nogal inflexibel, omdat uitga ven vaak jaren vaststaan". Drs. G.J. te Wechel van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) meende dat lichte herschikking mogelijk is door zaken uit te besteden en door openingstijden te veranderen. Annink zei verder: „Ik kan nu al verklappen dat voor 1985 van het WVC-budget vermoedelijk bijna vijftig procent gaat naar landelijke organisaties HEBMAN JANSEN I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13