CDA-top wil uitstel tot 1988 NAVO: geen vetorecht over beslissing van Nederland Kabinet rondt 1 juli-pakket af met korting zw en aaw Demonstranten gooien ruiten Binnenhof in Ministeries starten campagne tegen drugssmokkel BINNENLAND/BUITENLAND CetdaeSoma/nt woensdag 30 mhi984 pagina 10 'Extra beveiliging rond Woensdrecht WOENSDRECHT Op de luchtmachtbasis Woensdrecht wordt door defensiepersoneel momenteel hard gewerkt aan extra beveili gingsmaatregelen. Men is deze week begon nen met de aanleg van prikkeldraadver sperringen (extra binnenringen) rondom ge- bouwen op de vliegbasis ter bescherming van materialen en in het belang van het functioneren van het depót. Een woord voerder van het ministerie van Defensie - ^heeft dit gisteren bevestigd. Op de vraag of ;-er ook gedacht wordt aan strengere beveili- gingsmaatregelen zoals het plaatsen van borden met de waarschuwing dat op indrin- - gers wordt geschoten antwoordde de defen- -Tisiewoordvoerder dat dit niet het geval zal 4?:zijn. ,a Bos voor blinden in Heerlen aangelegd HEERLEN Het recreatieschap Ooste lijk Zuid-Limburg in Heerlen heeft samen met de leerlingen van een Heerlense lage re technische school, een klein gedeelte van het door het schap beheerde natuur gebied ingericht voor het gebruik door blinden. Het is volgens een woordvoerder van het recreatieschap het eerste bos voor blinden in ons land. Tijdens de lessen in kennis over de natuur hebben de LTS-leerlingen op de paden in het bos snippers van de Amerikaanse vogelkers gestrooid. Daardoor kunnen de blinden voelen of zij zich al dan niet op de paden bevinden. Bij de aanplant van nieuwe bo men, struiken en bloemen zijn vooral die soorten gekozen die een sterke geur ver spreiden. Het ligt in de bedoeling ook nog bordjes aan te brengen in brailleschrift. Molukkers verwerpen voorstel Rietkerk CAPELLE AAN DEN IJSSEL De Mo- lukse wijkraad van Oostgaarde in Capelle aan den IJssel is niet akkoord gegaan met het eindvoorstel van minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) tot oplossing voor de huurschulden van 96 Molukse gezin nen. Dat heeft de voorzitter van de wijk raad J. Huleselan gisteren bevestigd. Drie van veertien eisen zijn door minister Riet kerk verworpen. Het afwijzen van het eindvoorstel betekent dat de huurinhou- dingsactie, die de 96 Molukse gezinnen in de wijk Oostgaarde sinds 1 juli vorig jaar voeren, zal worden voortgezet, aldus voor zitter Huleselan. De woningbouwvereni ging derft sindsdien maandelijks 60.000 gulden aan inkomsten. De vereniging wil nu middels een kort geding de huren in nen. Koningin Koningin Beatrix heeft gisteren in Giekerk (Fries land) een bouw project voor jon ge werklozen be zocht. Op de foto maakt zij een praatje met de voorman van het project. Vanmid dag was de ko ningin in Apel doorn, waar zij de nieuwbouw van Rijkscompu tercentrum heeft geopend. Op Cyprus veroordeelde kapitein vraagt gratie ROTTERDAM De Nederlandse ge zagvoerder B. Slagter, die maandag in de Grieks-Cypriotische havenplaats Larnake tot twee maanden is veroor deeld, heeft een verzoek tot gratie inge diend bij de president van het land. Hij is veroordeeld omdat hij in september vorig jaar de Turks-Cypriotische haven Famagusta heeft aangedaan. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken zijn alle Nederlandse rederijen op de hoogte van het feit dat dit door de Grieken verboden is. Directeur L. van de Oever van het Rotterdamse scheep vaartkantoor Oost Atlantic Line be strijdt dat de Nederlandse reders dui delijk op de hoogte zijn gesteld van de Grieks-Cypriotische richtlijnen. VAN DEN BROEK: •Ie Van den Broek ';*(Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Voor 1 hij de vergadering van NAVO-ministers van Bui tenlandse Zaken in Was hington inging, benadruk- te minister Van den Broek gisteren dat het be- sluit over plaatsing van 4.;, Amerikaanse kruisraket teen in ons land een zelf- standige Nederlandse aan- gelegenheid is. „De Navo- -bondgenoten hebben geen vetorecht aangaande onze beslissing", aldus Van den Broek. Hij zei zich wel verplicht te voe- een „bondgenoot- schappelijk aanvaardbare" oplossing te zoeken voor 'het plaatsingsprobleem. 'V „Maar de NAVO kan niet 4, voor Nederland de af we gging maken waartoe wij verplicht zijn. Ik ga ervan uit dat de bondgenoten 1 zich ervan bewust zijn dat Y' het om een Nederlandse beslissing gaat." Wie volgens minister van den Broek wel een vetorecht je gens een besluit van de rege ring in Den Haag hebben, zijn de Nederlandse parlementsle den. „Daar zullen de Amerika nen begrip voor hebben want hier gebeurt het ook wel eens dat een beslissing van de rege ring op verzet in het Congres stuit", aldus de Nederlandse bewindsman. Hij maakte dui delijk dat hij van zijn gesprek ken tijdens de morgen eindi gende Navo-top (officieel: Noord-Atlantische Raad) geen doorbraak verwacht voor de politieke problemen in Neder land over de kruisraketten. Van den Broek zal vandaag onder meer een onderhoud onder vier ogen hebben met zijn Amerikaanse collega George Shulz. „Ik kom hier niet met een concreet voorstel. Ik zal natuurlijk wel aftasten wat de anderen denken, maar het is bepaald niet zo dat ik variant een tot en met negen de conferentietafel laat rond gaan", aldus Van den Broek. Sedert vorige week stelt de Amerikaanse regering zich op het standpunt dat een even tueel Nederlands nee tegen de 48 kruisraketten geen wezen lijke afbreuk zou doen aan het Navo-dubbelbesluit van 1979 of aan de nucleaire Navo-af- schrikking. Maar Washington laat wel verstaan dat ons land dan voortaan als een minder volwaardig Navo-lid zal wor den behandeld. Minister Van den Broek ging gisteren niet in op deze ontwikkeling. NAVO secretaris-generaal Joseph Luns LUNS: Vóór NAVO en tegen dubbelbesluit kan niet (Van onze correspondent) WASHINGTON „De Euro pese politici moeten de illusie bestrijden dat het mogelijk is voor de NAVO te zijn, maar tegelijkertijd tegen de volledi ge uitvoering van de beslissing van december 1979 over de modernisering van de kernwa pens. Dit zei NAVO-secretaris- -generaal Luns op de laatste ministerraad die hij voor zijn afscheid als secretaris-generaal voorzat. Hij maakte daarmee opnieuw duidelijk geen poli tiek explosieve uitspraken aan het adres van onder meer Ne derland te schuwen. Tevoren had Luns in een gesprek met journalisten verklaard het „ondenkbaar" te vinden „dat enige Nederlandse variant op gewoon plaatsen van 48 raket ten voor de Navo aanvaard baar zou zijn". Luns verklaar de andermaal dat het politieke leiderschap in Europa „zich duidelijker moet uitspreken over wat essentieel is voor een evenwichtig wapenbeheer- singsbeleid, en grotere be kendheid moet geven aan de enorme inspanningen die de bondgenoten, waaronder de Verenigde Staten, zich ge troosten om eerlijke voorstel len te doen, en aan de cyni sche én manipulerende manier waarop de Sovjet-Unie daarop reageert". (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De VVD- top heeft dit weekeinde, tijdens het overleg met premier Lubbers, zelf ook ideeën op tafel gelegd in zake de kruisraketten. „Daarin komen wij het CDA een heel eind tege moet", zo verklaarde vice- fractievoorzitter Albert Jan Evenhuis gisteren desgevraagd. Hij protes teerde ertegen dat de VVD nu wordt afgeschil derd „als de partij, die al leen maar voorstellen af wijst en daar zelf niets te genover stelt". Ingewijden vertellen dat de li beralen, om maar niet de „zwarte piet" in handen te krijgen, nu zelfs genoegen wil len nemen met uitstel van de beslissing tot eind 1986 (tot na de verkiezingen dus), mits de basis Woensdrecht dan geheel gereed gemaakt is en het plaatsingsbesluit genomen wordt in overleg met de bond genoten. Dat gaat nog iets ver der dan de zogeheten Texelse variant; daarin wordt nu in beginsel positief besloten over plaatsing, waarna het aantal raketten eind 1986 wordt vast gesteld. In VVD-kringen ver telt men te hebben „afgedwon gen" dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) op de NAVO-top in Washington de ideeën van beide coalitie partners voorlegt aan de bond genoten. Evenhuis wees op een passage in het regeerak koord, waarin volgens de VVD uitdrukkelijk is opgeno men dat ook de NAVO-part- ners zich in een Nederlands besluit moeten kunnen vin den. Naar zijn mening is dat niet te verwachten waar het gaat om het CDA-plan. Dit zou veel te veel „open einden en onzekerheden bevatten". Over dit plan, waarmee pre mier Lubbers de ministers Van den Broek en De Ruiter op één lijn kreeg, werden gis teren bijzonderheden bekend. De CDA-top wil nu een „voor lopige bereidheid" tot plaat sing uitspreken, maar de daad werkelijke beslissing moet worden uitgesteld tot in 1988. In dat jaar dient bekeken te worden hoe het staat met de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie. Er zijn dan twee mo gelijkheden: Er worden minder dan 572 ra-j ketten in West-Europa ge-: plaatst; in dat geval stationeert) Nederland ook, dat wil zeggen 32 of 16 raketten; -Het overleg heeft niets opge leverd; in dat geval stelt Ne derland de inmiddels ge deeltelijk gereed gemaakte- basis Woensdrecht ter beschik king van de Amerikanen oi in een tijd van crisis rakettei te kunnen neerzetten. Officiëel wilde het CDA giste ren geen enkele mededelinj doen. De woordvoerder van di fractie vertelde dat het hiei niet gaat om een CDA-stand- punt, maar om „een plan var drie ministers van CDA-hui- ze". Volgens hem wordt dal plan (nog) niet onderschrevei door de fractie. Voorzitter Di Vries zei gisterochtend in d< wekelijkse fractievergadering geen mededelingen te kunnenl doen over de inhoud van het interne compromis. Hij beves-' tigde alleen dat Lubbers, Va?' den Broek en De Ruiter hel eens waren geworden. Volgens ingewijden is De Vries wel be trokken geweest bij het over leg tussen de drie ministers evenals het fractielid Aarts die geldt als zijn belangrijkst adviseur op het gebied van de kruisraketten. Beperkt vakantiegeld -(»- 'Hot 1 juni 1985 DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen om de vakantie-uitkering van ambtenaren en trendvolgers tot 1 juni 1985 opnieuw te be- "ri perken. Het gaat om een -voortzetting van het beleid, - dat geen 8 maar 7,5 procent ^vakantiegeld wordt uitge- keerd. Een wijzigingsvoorstel van de PVDA-er Alders om de duur van het wetsontwerp te- rug te draaien van 1 juni tot 1 januari 1985 werd verworpen. 9 Prinses Margriet opent beurs voor ouderen in Arnhem ARNHEM Prinses Margriet heeft gisteren in de Arnhemse Rijnhal de Beurs voor Senio ren geopend, een beurs spe ciaal bedoeld voor mensen die de 50 zijn gepasseerd. Op de beurs zijn zo n 90 bedrijven, organisaties en overheidsin stellingen vertegenwoordigd met allerlei informatie over gezondheidszorg, wonen en le- ven en bijvoorbeeld recreatie- mogelijkheden. Minister :'J3rinkman van welzijn, volks gezondheid en cultuur noemde het initiatief voor het organi- 7 seren van de beurs een uitste- kend initiatief, „dat past in het huidige kabinetsbeleid". (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Kabi net heeft zijn plannen tot verlaging van sociale uit keringen per 1 juli afge rond door het indienen van al aangekondigde wij zigingen in ziektewet en algemene arbeidsonge schiktheidswet. In de eerder voorgestelde ver laging van de uitkeringen krachtens de werkloosheids wetten ww en wwv, en vol gens de wao, wil de regering geen veranderingen aanbren gen ondanks verzet hiertegen vanuit maatschappelijke groe- DEN HAAG Tijdens de FN V-demonstratie tegen de korting op de uitkeringen (het 1-juli-pakket) hebben demonstranten gis teren op het Binnenhof het gebouw van de Tweede Kamer met verf bekogeld. Ook werden ruiten met stenen ingegooid. Er is één arrestatie verricht. Dit gebeurde nadat enkele demonstran ten hadden geprobeerd het gebouw van de Tweede Kamer bin nen te dringen. De politie verhinderde dat. Hierop begonnen en kelen met verf en stenen te gooien. Een 22-jarige demonstrant uit het Friese Damwoude werd door de politie gearresteerd na dat hij met een stok ruiten had ingeslagen. Verder werd een doodskist met rookbommen voor de Ridderzaal in brand gesto ken. Er waren naar schatting 15.000 demonstranten. Tijdens de demonstratie bij het Malieveld is op het podium iemand onwel geworden en later overleden. peringen en parlement. Dit blijkt uit voorstellen en nota's, die staatssecretaris De Graaf van sociale zaken gisteren bij de Tweede Kamer heeft inge diend. De Graaf wil bepaald zien, dat de ziekengelduitkering niet mag uitkomen boven 100 pro cent van het netto-loon. Nu komt het voor, dat mensen meer dan 100 procent ontvan gen, onder meer omdat over ziekengeld geen premies voor de werknemersverzekeringen hoeven te worden betaald. De regering vindt dit onge wenst, zeker in een tijd waarin ook van vele uitkeringsge rechtigden offers moeten wor den gevraagd. Het aan een maximum binden van het zie kengeld levert in 1984 een be sparing op van 55 miljoen gul den, daarna jaarlijks 110 mil joen. De maatregelen in de sfeer van de aaw slaan op gehuwde arbeidsongeschikten, of onge- huwden met een kind onder de 18 jaar, die een uitkering hebben die vóór 1979 is inge gaan. Deze krijgen nu een uit kering ter hoogte van het net to minimumloon, ongeacht het Zo'n 15.000 mensen hebben gisteren meegedaan aan de FNV-demonstratie tegen de korting op de uitkeringen per 1 juli. „Laat je niet korten", zeggen de FNV-borden. inkomen van de partner of ei gen neveninkomen. Het Kabinet wil nu deze uit keringsgerechtigden, net als die van na 1979, onderwerpen aan een inkomenstoets. Dit be tekent dat de uitkering kan dalen naarmate andere inkom sten in de leefeenheid hoger zijn. Om de nieuwe uitkerings niveaus vast te stellen, moet bij circa 123.000 arbeidsonge schikten een inkomensonder- zoek worden verricht. Dat lukt niet meer voor 1 juli. Daarom wordt bij wijze van overgang de indeling in de ta- riefsgroepen van de loon- en inkomstenbelasting aangehou den. Die benadert vrij goed de werkelijkheid. De invoering van de inkomen stoets in de aaw levert dit jaar nog 45 miljoen gulden op, daarna jaarlijks 175 miljoen. Voor sommigen kan de maat regel een koopkrachtverlies van 7 procent veroorzaken. Dat is het maximum en komt overeen met zo'n 100 gulden per maand. Naar schatting gaat het hierbij om 40.000 van de in totaal 245.000 arbeidson geschikten. De Graaf erkent, dat lagere uitkeringen leiden tot minder bestedingen. Maar als die uij keringen op peil zouden wor den gehouden, zou er mee premie moeten worden opgq bracht, en dat doet de con sumptieve bestedingen ook a| nemen. De staatssecretaris ka ook niet ontkennen, dat a verlaging per 1 juli min <j meer vooruitloopt op de stel selherziening van de social wetgeving. RUITENHEER DEN HAAG Het minis terie van buitenlandse za ken gaat samen met ande re ministeries en de re- classeringsverenigingen een campagne organiseren om Nederlanders te waar schuwen tegen de gevaren van bezit en smokkel van verdovende middelen in het buitenland. Dit gebeurt omdat sinds de laatste actie in 1976 steeds meer Nederlanders in het bui tenland gearresteerd worden. Werden in 1979 nog 156 Ne derlanders wegens bezit van drugs in het buitenland ge pakt, in 1983 was dit aantal al 331. De nieuwe actie wordt ge voerd met affiches in jonge rencentra, gemeentelijke soci ale diensten en plaatsen waar paspoorten worden uitgereikt. De begeleiding van in het bui tenland gedetineerde Neder landers kost het ministerie jaarlijks handen vol geld om dat ons land een van de lan den is die zich het meest in tensief bezighoudt met het on derhouden van contacten met in vreemde gevangenissen zit tende landgenoten. Het zijn niet alleen drugssmokkelaars die vastzitten. Vorig jaar wer den Nederlanders in den vreemde gearresteerd wegens landloperij, vuurwapenbezit, zedenmisdrijven, agressief ge drag en verkeersdelicten. In totaal ging het om 744 mensen, 67 meer dan in 1982 wat ook al een record jaar was. Het zijn ook niet alleen de wetsovertreders die het minis terie van buitenlandse zaken werk bezorgen. De komende vakantieperiode zullen weer veel Nederlanders een beroep doen op hulp van het ministe rie. Nog te vaak gaan mensen, zelfs beroepschauffeurs, zon der geldig paspoort naar het buitenland, of worden eigei handig wijzigingen -vrouwe verlagen vaak hun leeftiji aangebracht in het paspooi) Het ministerie beveelt aan <j vakantiebestemming, reisroj te, bank- en gironummer, zi kenfondsnummer en polu nummers van verzekering^ bij thuisblijvers achter te latei Ook een goede reis- en aal vullende ziektekostenverzeW ring wordt noodzakelijk g) acht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10