Ook waterglijbaan in Noordwijks Bollenbad REGIOMOURINAAL Een kunstwerk boeit meer als men de maker kent Gouden trouw Op stoep parkeren mag in deel Lisse VIJFJAAR GALERIE DE SLUIS NOORDWIJK STEUNT BEROEPSOPLEIDING IN BOVEN VOLTA LEIDEN CctdaetSomanl DINSDAG 29 MH 1984 PAGINA 7 Diefstal uit auto's KATWIJK In drie auto's is de af gelopen dagen in Katwijk ingebro ken. De dieven hebben het vooral gemunt op radiocas setterecorders. De auto's stonden op verschillende plaat- in het dorp: het Emmaplein, Rijn soever en het par keerterrein bij cam ping Zuidduinen. Voorrang voor alleenstaanden LEIDSCHENDAM Bij toekomstige bouwplan nen zal in Leidschendam prioriteit worden gegeven aan de groep alleenstaanden. Dit hebben burge meester en wethouders meegedeeld in een toelich ting op het jaarverslag over de huisvesting in 1983. De groepering maakt meer dan de helft (980) uit van het totaal van 1868 per 1 januari van dit jaar ingeschreven woningzoekenden. Bovendien staan nog eens 744 personen ingeschreven voor een wo ning voor twee personen. In het afgelopen jaar zijn in Leidschendam 524 nieuwbouwwoningen opgeleverd, een aantal dat de laatste vijftien jaar niet meer is gehaald. Het aantal ingeschreven woningzoekenden is hierdoor met ruim 300 gedaald en de gemiddelde wachttijd kon met ongeveer één jaar tot 2,5 jaar worden verkort. Thema-avond over subsidies SASSENHEIM De afdeling Sassenheim van de Partij van de Arbeid heeft voor maandag 4 juni een thema-avond geor ganiseerd. „Wie profiteren er van de subsidies?", is het on derwerp van deze openbare bijeenkomst, die om acht uur in het Rijnlands Lyceum aan de Van Alkemadelaan in Was- beek begint. Aanleiding voor de avond is het feit dat de ge meente in 1985 een nieuw Welzijnsplan moet hebben. Om niet geconfronteerd te hoeven worden met een pan klaar plan, wordt er nu al over gesproken aan de hand van een aantal vraagpunten. Voor deze thema-avond, die wordt geleid door wethouder H. Drenth (Progressief Sassenheim), is een forum samengesteld. De leden zijn mevrouw M. Maris (VVD), wethouder van welzijn en onderwijs; mevrouw J. Roos, gemeenteraadslid PS en PvdA-lid; J. Karremans, CDA-gemeenteraadslid en T. Koot, lid van de Harmonisatie- raad Welzijnsbeleid. Nacht van Europa in Voorschoten VOORSCHOTEN In het Cultureel Centrum in Voorschoten wordt woensdag 6 juni door alle politieke partijen een Nacht van Europa gehouden in verband met de verkiezingen voor het Europese parlement. Het is de bedoeling tijdens deze Europese nacht het aangename met het informatieve te verenigen. Het politieke gedeelte van de avond betreft een forumdi- cussie van tweemaal drie kwartier. Forumleider is drs. K. Metselaar en de leden zijn A. Geurtsen (VVD), J. Penders (CDA), Schelto Patijn (PvdA), P. van Tets (D'66) en R. van Duyn (Groene Partij). Burgemeester mr. P. Cannegieter opent de bijeenkomst om acht uur. Behalve politiek wordt een gevarieerd luchtig pro gramma gebracht met onder meer de Europa Jazz Band, een volksdansdemonstratie en Europa video's. MORGEN OFFICIEEL IN GEBRUIK De Noordwijkse waterglij- 'baan met naast directeur B.J. Timmermans (geheel rechts) de twee sponsors. NOORDWIJK Het Bol lenbad aan de Nieuwe Zeeweg in Noord wijk heeft nu ook een grote glijbaan. Morgen wordt het 43 meter lange en vijf meter hoge gevaarte, waarmee je in 11 a 12 se conden het water bereikt, bij een van de buitenba den officieel in gebruik genomen. Officieus is de glijbaan al een week gele den in bezit genomen door de jeugd. Daarbij kwam een kinderziekte haar boven: de veranke ring aan de rand van het bad was niet goed, waar door de baan als hij zwaar beladen was, gevaarlijk iverhelde. Inmiddels ordt in allerijl aan een oplossing van dit pro bleem gewerkt. Het Bollenbad is een van de laatste grote zwembaden in de regio die een glijbaan in ge bruik neemt. De Leidse zwem baden en het Katwijkse Mie- renweide hebben al ruim een jaar ervaring met een derge lijk toestel. De reden voor het late kiezen is volgens zwem baddirecteur B.J. Timmer mans niet alleen dat het Bol lenbad verhoudingsgewijs ook zonder glijbaan goed draait, maar ook dat er geen geld voor was. Bij de gemeente hoefde hij niet aan te kloppen in deze tijd van bezuinigingen (het aantal van 40 weken schoolzwemmen is bijvoor beeld met zes verminderd). In een eigen potje van het zwem bad, bestemd voor verfraaiing, zat nog 30.000 gulden en een glijbaan kost ongeveer 100.000 gulden. Vandaar dat het zwembadbestuur, dat zich dankzij het ontbreken van banden met de gemeentelijke overheid kan gedragen als een „ondernemer'', de boer is op gegaan en het bedrijfsleven in de vorm van het 35-jarige Zil veren Kruis de 112-jarige Bondspaarbank Noordwijk be reid vond het resterende geld op tafel te leggen. Overigens meldt Timmermans trots dat het Bollenbad een. van de weinige baden in Ne derland is die zichzelf aardig kan bedruipen. De exploitatie tekorten van de meeste zwem baden zijn schrikbarend ter wijl bij het Bollenbad de kos ten op de kapitaalslasten na door de inkomsten worden ge dekt. „Gemiddeld dekken de inkomsten van zwembaden maar 50 procent van de kos ten. Wij kwamen het afgelo pen jaar maar 680.000 gulden, de kapitaalslasten, tekort". Een deel van de kosten be spaart het Bollenbad op ener gie. De „totems" voor warmte- terugwinning en de zonnecol lectoren zorgen ervoor dat de begroting van het bad al enke le jaren op hetzelfde peil blijft. Tien procent Een onderzoek onder zwemba den in Nederland heeft uitge wezen dat het zwembadbezoek met ongeveer tien procent toe neemt door de aanwezigheid van een waterglijbaan. Direc teur Timmermans heeft voor dit jaar 183.000 recreatie-baden „begroot" en hoopt er door de baan 15.000 meer te krijgen. Dat zijn dan alleen de losse ba den en abonnementen, in to taal hoopt men 350.000 bezoe kers te trekken. Overigens ziet het ernaar uit dat er meer mensen zullen komen, omdat in het voorjaar ook een aan zienlijke tariefsverlaging voor abonnementen is doorgevoerd. Daardoor zijn er nu al 230 ge zinsabonnementen en 137 abonnementen voor volwasse nen meer over de toonbank gegaan. Het aantal jeugdabon- nementen is met 70 teruggelo pen, maar die jeugd is in de gezinskaarten terug te vinden. Met deze gecombineerde actie hoopt Timmermans nog meer mensen naar het bad te trek ken. „Ons bezoekersaantal is de laatste iaren stabiel geble ven, terwijl andere baden een terugloop van het bezoek met soms wel 22 procent consta teerden. De glijbaan was nog niet zo nodig dus, maar wij willen inspelen op de ontwik keling. We hoorden al af en toe geluiden dat de mensen het zwemmen langzamerhand te duur gaan vinden (een los bad kost 's zomers, afgestemd op de badgasten, vier gulden dertig) en met een glijbaan heb je er weer een grote at tractie bij". Tijdens de officiële opening dalen morgen om twee uur 500 strandballen boven het bad neer. Onder leiding van Hans Versnel is er dan een half uur durend kinderprogramma en daarna zijn er tot vier uur al lerlei kinderspelletjes. et grote feest wordt woensdag gevierd. Dan is het precies vijftig jaar geleden dat de heer en mevrouw Wolvers-Muilwijk elkaar het jawoord gaven nadat, zij 19 mei 1934 aantekenden in het gemeentehuis van Noordwijkerhout. Het gouden' Druidspaar woont sinds die tijd 'in Sassenheim. De heer Wolvers heeft zijn hele leven in Ie bollen gewerkt en zijn vrouw werkte vanaf haar schooljaren tot haar huwelijk inde luishouding. Beide echtelieden, genieten nog een redelijke gezondheid. De 72-jarige bruidegom en zijn 70-jarige jruid hebben elf kinderen en 28 kleinkinderen. Met hen wordt het huwelijksjubileum voensdag herdacht tijdens een eucharistieviering in de St. Pancratiuskerk om half drie. Van vijf uur tot half zeven kan iedereen het gouden paar de hand drukken tijdens een receptie bij 'Ceesen Ineke'. LISSE Het gemeentebestuur van Lisse heeft onderkend dat het met 't parkeren van auto's lang niet altijd even eenvoudig is gesteld. Er zijn plaatsen in het dorp waar een zee aan parkeer ruimte is, maar er zijn ook plekken waar een hopeloos tekort is aan parkeerruimte. Het gemeentebestuur wijst in dat verband naar de Emmastraat, de Houtmanstraat en straten nabij de Doormanplein. Bij wijze van proef zal in deze straten thans wor den toegestaan half op het trottoir te parkeren. Automobilisten die hun vervoermiddel dus met de twee linker of de twee rechterwielen op de stoep plaatsen behoeven zich niet bezorgd te maken over een dreigende bekeuring. Dit geldt uiteraard alleen in deze straten. Elders in het dorp loopt men voor hetzelfde feit kans op een bon. Aan het half op de stoep parkeren, verbindt de gemeente wel enige regels. Zo moet een en ander fatsoenlijk gebeuren. Verder moet er tussen de gevel van een huis en de geparkeerde auto minstens een meter ruimte overblijven, zodat de voetganger ongestoord zijn weg kan gaan. Ook zal er ruimte moeten blijven tussen de aan beide zijden in de straat geparkeerde auto's en die ruimte moet minstens 3 me ter zijn, zodat ook een forse auto ongestoord door de straat kan rijden. 99 9? LEIDSCHENDAM ,,Ik ben als jongen be gonnen met het verza melen van moderne prenten. Toen ik met een prent van David Hoek-, ney van twee tientjes thuis kwam kon ik van mijn vader een draai om mijn oren krijgen. Hij vond het verschrikkelijk maar prenten van Hock- ney brengen tegenwoor dig wel 8000 gulden op". Smaken verschillen, dat bleek eind vijftiger jaren ook bij vader en zoon Vromans in Zoeterwou- de. Zoon Wim Vromans, nu 43 jaar, bleef bij zijn interesse voor moderne kunst en begon in 1979, samen met Jaap Mole naar (39), in Leidschen dam de Galerie De Sluis. Eerst als parttimer, hij werkte bij het onderwijs, maar al gauw in een vol ledige functie. De galerie werd in korte tijd een succes. „Ik kende een aantal kunstenaars en dat werd een soort kettingreac tie. Ik begon met een kring 200, zeg maar vrienden van de galerie, en dat zijn er nu bijna 4000". Vromans heeft zich gespecialiseerd op ly risch en constructief abstract werk van ongeveer 270 kuns tenaars in binnen- en buiten land. Werk dat overigens niet iedereen direct aan spreekt. „Er komen wel eens mensen binnen die vragen waar de tentoonstelling is. Figuratief werk, portretten bijvoorbeeld, vind ik niet in teressant. Non-figuratief, ab stract werk is belangrijk door de mens die ermee bezig is. Een kunstwerk boeit meer als men de maker kent. Dat geeft me een enorme bevre diging, het kennen van de achtergronden van een werk. Ik wil het idee van een ivo ren toren, het kringetje van mensen dat kunst koopt of er beroepshalve mee bezig is doorbreken. Het kijken naar kunst is heel individueel". Buitenland Galerie De Sluis trekt klan ten uit heel Nederland maar ook uit Duitsland, waar voor-# al belangstelling is voor con structivisten, Italië en Enge land en de Verenigde Staten. Bekendheid die ook. werd verkregen door bezoeken aan kunstbeurzen. De galerie is Wim Vromans: „Een galeriehouder mag geen smaakmaker zijn" gevestigd in een historisch pand uit 1760 aan de Sluis- kant („a charming gallery in a lovely old house beside a quiet dutch canal", schreef een Amerikaanse cliënt). Vromans koos de naam niet alleen vanwege de aanwezig heid van het waterkracht- werk maar ook om aan te ge ven dat de galerie als sluis wil fungeren tussen kunste naar en publiek, het samen brengen van twee op dikwijls ongelijke hoogten levende groepen mensen. Het eerste lustrum van de ga lerie wordt in Leidschendam deze zomer gevierd met de tentoonstelling „Beelden Bui ten, Beelden Binnen" van de in Amsterdam wonende con structivist Cyril Lixenberg. Verder met de (gratis) uitga ve van een portefeuille voor telkens vijf prenten van de maand. En tenslotte met een concert voor 250 genodigden in de historische Dorpskerk aan de overkant van De Sluis door het ensemble Madriga- lesco. Na afloop volgt een re ceptie in de galerie. Wat Wim Vromans betreft is het daarna „doorwerken op het zelfde niveau en met dezelf de idealen, en toegankelijk en betaalbaar blijven". Bingo De Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn houdt morgen een bingo-avond. Dat gebeurt in Hotel de Ros kam. Iedereen is daar welkom en de eerste nummers worden om acht uur afgeroepen. Hedy d'Ancona De PvdA-federatie Bollenstreek heeft in het kader van de Europese verkiezingen Hedy d'Ancona, staatssecretaris voor emancipatiezaken, uitgenodigd. Dit PvdA-lid houdt morgenavond een inleiding gevolgd door een discussie in hote-restaurant Royal aan de Hoofdstraat in Noordwijk. Aanvang 20.00 uur. Mevrouw d'Ancona bezet de vierde plaats op de kandidatenlijst van de PvdA en is daarmee ,vanaf 14 juni verzekerd van een zetel in het Europees Par lement. Leimuiden De ijsclub Nut en Vermaak in Leimuiden houdt op He melsvaartdag fietstochten door de mooie omgeving. Gestart kan worden bij Café Keyzer in de Dorpstraat voor de afstanden 30 en 60 km. Hanepoelloop Gymnastiekvereniging „Harambee" in Rijpwetering houdt op Hemelvaartsdag met de Leidse atletiekvereniging „De Batavan" voor de dertiende keer de bekende „Hanepoel loop". Om 11.00 uur start de halve marathon en de tien ki lometer-loop. De start voor de vijf kilometer is om 10.50 uur vanaf het Hertogspark aan de Oud Adeselaan in Rijp wetering. Inschrijving is mogelijk tussen 9.45 uur en 10.45 uur die ochtend. Iedereen ontvangt een herinnering. Er is ruime kleed- en parkeergelegenheid. Het inschrijfgeld be draagt vier gulden voor de vijf en tien kilometer en acht gulden voor de halve marathon. Dauwtrappen Dauwtrappen kan in Nieuwveen met het I.V.N. op He melvaartsdag. De wandeling start om 6 uur 's morgens aan het begin van de Generaal van Merleweg in Nieuwveen. Onder leiding van gidsen wordt gelopen in de richting van Bilderdam. Het vertrekpunt is bereik baar vanuit Nieuwveen via de brug over het Aarka naal richting Langeraar, vlak voor het einde van de Geerweg de Vriezekoopse polder in. daar slaat men rechtsaf richting Bilderdam. Bij de verkeersspiegel rechtsom de hoek verzamelen. Duivenvoorde Er zijn extra veel rondleidingen door kasteel Duivenvoor de in Voorschoten gepland op Hemelvaartsdag. Van 10.30 tot 15.30 wordt er elk half uur een rondleiding gehouden. De gidsen leidden een uur lang rond door het kasteel. Ook kan men het park bezoeken. Deelname kost 4,50 per per soon, kinderen betalen f2. Het landgoed is bereikbaar met het openbaar vervoer: vanaf het Leidse station met de NZH-bussen 45, 46 of 48. Uitstappen bij de halte Kniplaan. Oud-Zoeterwoude Het Belgische Brugge wacht op Hemelvaartsdag een ware Zoeterwoudse invasie. Dan maakt namelijk de stichting Oud-Zoeterwoude een excursie naar deze mid deleeuwse stad. 54 Zoeterwoudenaren maken de tocht mee. De belangstelling was zo groot, dan een dertigtal belangstellenden teleurgesteld moesten worden. NOORDWIJK De werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Noordwijk-Boven Volta houdt zaterdag een grootste rommel markt op het Vuurtorenplein in Noordwijk. Het is de eerste ex tra rommelmarkt in het 6-jarige bestaan omdat het aanbod voor de Evenementenmarkt in september zo groot is dat op een dag niet alles kan worden verkocht. De opbrengst van deze markt is bestemd voor een nieuw project dat de werkgroep steunt: de bouw van een Centrum voor Beroepsopleiding in Bobo-Dioulas- so in Boven Volta. Naast geld hiervoor wil de werkgroep ok materiaal als gereed- schappen sturen, zoals naai- en typemachines, gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, metselen en automontage Wie dit soort zaken over heeft, kan die tijdens de rommelmarkt in een grote vrachtwagen deponeren die daarvoor bij het Vuurto- J renplein klaar staat. Op de rommelmarkt zelf treft men allerlei tweedehands spullen, variërend van boeken en kleiding tot meubels. Verder is er Afrikaanse kunst. Ook is er wat vertier door optredens van het showorkest The Nightstarst, de country and western-band The Nuggets en een Kleintje Crescendo. De markt is geopend van tien tot zes uur. Actie tegen defensiebelasting LEIDEN De bij het Leidse Platform „Kruisraketten Nee" aangesloten organisaties uit de hele regio gaan morgen massaal naar Den Haag om een demonstratie tegen defensiebelasting kracht bij te zetten. Men verzamelt om elf uur in zaal Corso aan Prinsenstraat in Den Haag. Om twaalf uur zal op het plein voor het ministerie van defensie het gebouw omgedoopt worden in het ministerie van oorlog, worden de ramen gewassen opdat men beter zich krijgt op de samenleving en wordt er een fles Chateau Weinberger Migraine aangeboden met een herziene versie van de brochure over vrede en veiligheid. Daarna wordt een menselijke keten gevormd tus sen het ministerie van defensie en dat van financien waarmee de relatie tussen bewapening en belastinggeld tot uitdrukking wordt gebracht. Men besluit met een picknick op het Binnenhof. Kinderdagverblijf in Wassenaar WASSENAAR De Wassenaarse burgerij krijgt met ingang van 1 augustus de beschikking over een kinderdagverblijf. De commissie onderwijs ging daarmee gisteravond akkoord. Het dagverblijf wordt gevestigd in de binnenkort leegkomende Van Wassenaer Obdamschool. In dit schoolgebouw worden waar schijnlijk ook vijf klassen van de American School of the Hague gevestigd. Het kinderdagverblijf is bedoeld voor kinderen van 0 tot 4 jaar en zal elke werkdag, ook in de schoolvakanties geopend zijn. Het college vindt de komst van een kinderdagverblijf nodig in verband met emancipatie en werkloosheid. Voor 1985 denkt het college 16 mille ter beschikking te moeten stellen. Van ouders verwacht men 35 mille. De ouderbijdragen worden geheven naar draagkracht. Feest bij Wilhelmina LISSE De buurtvereniging Wilhelmina viert morgen weer het halfjaarlijkse feest. Dit heeft plaats in De Voorhof aan de Bondstraat., Óp het programma staat een toneelspel, een klucht met als titel „Vogeltje". Aanvang van de voorstelling is om acht uur. Na afloop is er gelegenheid tot dansen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7