Gemeente wil meer geld voor migrantenbeleid ALLERLEI(DS) ^CcidócSotmant ALLERLEI(DS) Oude Leidse boekhandel zet computer in het zonnetje beperkte renovatie fen ca«l®aU von formant Startsein uitvoering busbanenplan Economisch wel en wee -LEIDEN CiidaeGouoatal DINSDAG 29 MEI 1984 PAGINA 3 Man mishandelt ex-collega's LEIDEN Een man uit Zeven bergen heeft gisteren in een be drijf aan de Flevodwarsweg twee werknemers mishandeld. De Ze venberger, onlangs bij dit bedrijf ontslagen, is er vervolgens van door gegaan. De man kwam va kantiebonnen ophalen, maar wei- i- gerde voor de ontvangst te teke- ij nen. In plaats daarvan viel hij zijn lt 'ex-collega's, een man en een vrouw, aan. Deze liepen verschil lende builen op en hun kleren 8 werden gescheurd. Voordat de |- man vluchtte, nam hij voor 400 gulden aan vakantiebonnen mee. Fataal trekje LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar besteedde gis teravond op het Noordein de iets teveel aandacht aan zijn sigaret waardoor hij de macht over het stuur van zijn motorbakfiets verloor. Hij kwam met zijn voertuig tegen de pui van een restaurant tot stil stand. Een voor- en zijruit werden vernield. De Lei denaar raakte niet ge wond, zijn bakfiets bleef onbeschadigd. Prijs voor Theun de Vries LEIDEN Tijdens de openbare vergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde wordt za terdag om twee uur de Henriëtte Roland-Holstprijs uit gereikt aan Theun de Vries. De bijeenkomst wordt ge houden in het Academiegebouw aan het Rapenburg in Leiden. Tijdens het openbare gedeelte van de jaarvergadering worden onder leiding van Ton Anbeek ook drie lezingen gehouden over het literaire tijdschrift „De Nieuwe Gids" dat in 1885 als opvolger van de steeds conservatiever wordende „De Gids" een kleine storm in de wereld der literairen veroorzaakte. Nop Maas wijdt zijn voordracht aan „de contemporaine ontvangst van de Nieuwe gids", Rudi van der Paardt spreekt over „die antieken, daar zit veel in" terwijl Bernt Luger de lezingen afsluit met „Beeldjes van Tachtig". Ruiten vernield LEIDEN Een glasbe- drijf moest vannacht twee keer in actie komen om een ruit van een toegangs deur van een meubelzaak aan de Hooigracht te ver vangen. Tot twee keer toe, om half drie en om half vier, werd daar een ruit vernield door drie Leide- naars van 16, 21 en 23 jaar oud. Het drietal werd na de tweede vernieling op de Middelweg aangehou den. Een reden voor het ingooien van de ruiten werd niet opgegeven. Tentoonstelling in raadhuis Leidschendam LEIDSCHENDAM Burgemeester W. F. de Vreeze opent maandag 4 juni om 19.00 uur in de hal van het raadhuis en de daar boven gelegen omloop een tentoonstelling van kunstwerken. Medewerkers zijn le den van het Leidschendams Kunstenaars Kollektief, docenten van de Vrije Akade- mie „De Vlietstreek", leden van de Fotok ring Leidschendam en van de Tekenclub „Duivenvoorde en verder individuele be roeps- en amateurkunstenaars. De muzi kale omlijsting wordt verzorgd door de in Leidschendam wonende musicus Jan Goudswaard en leerlingen van de Streek- muziekschool Zoetemeer. De expositie is een onderdeel van de activiteiten die de Culturele Raad jaarlijks organiseert ter gelegenheid van de Anjerfondscollecte. LEIDEN De gemeente zal het rijk en de provin cie om meer financiële middelen vragen om een migrantenbeleid te voe ren. De gemeenteraad nam een dergelijke motie gisteravond unaniem aan. In de motie wordt er op gewezen, dat Leiden is aangewezen als achter standsgemeente met wij ken waarin relatief veel mensen uit minderheids groeperingen wonen, het geen echter niet heeft ge leid tot extra subsidie van het rijk. Het gemeentebe stuur zal bovendien on derzoeken of uit eigen middelen meer geld vrij gemaakt kan worden voor de migrantenorganisaties. Hiervoor is momenteel 124.000 gulden beschik baar. Op de stem van de heer C. Vergeer (SP) na, stemde de raad gisteravond in met de mi grantennota en het daarin vastgelegde uitgangspunt dat migranten met behoud van hun eigen cultuur in de Ne derlandse samenleving moeten kunnen functioneren. Vergeer stemde tegen omdat zijn partij op het standpunt staat, dat de migrant gediend is met remi gratie dan wel met opname in de Nederlandse samenleving. De uitgebreide discussie in de gemeenteraad kwam groten deels overeen met de discussie zoals die in de commissies ge voerd werd, zij het dat met name de SP het in de raad moest ontgelden en werd be schuldigd van Centrum Partij praktijken. Het was het VVD- raadslid G. de Vries die deze beschuldiging enkele weken geleden uitte en zij werd gis teravond nog eens herhaald door H. de la Mar (PSP). Vergeer noemde de beschuldi ging van De Vries gisteravond „ongenuanceerd" en verweet hem „loze kreten te uiten". Hij verweet de VVD in het kabi net door middel van maatrege len als het verlagen van de uitkeringen, de basis te leggen voor een groeiend fascisme en racisme in Nederland. Ook de socialiste A. Boot toonde zich niet erg ingenomen met de fel le aanval van De Vries en ver weet hem zelf niet met voor stellen te zijn gekomen om de discriminatie van buitenlan ders tegen te gaan. De Vries beloofde hier nog op terug te komen. Wethouder J. Peters stelde dat de partijen zich moesten concentreren op de mogelijkheden van de ge meente: „We moeten er als ge meente van uitgaan dat ze hier zijn en hier blijven en niet gaan praten over remigratie". Fiets in beton Bestuur en mede van het Volkshuis is.zijn niet bereid akkoord te ,e.gaan met een beperkte reno- ietvahe van 1,8 miljoen gulden ngZoals de gemeente heeft voor afgesteld. Het Volkshuis wil niet in-met minder genoegen nemen, endan met een renovatie van bij- ïnjia drie miljoen gulden. De ge- ■Ijjneentearchitect heeft onlangs berekend dat een dergelijk be drag nodig zou zijn om het so ciaal-cultureel onderkomen aan de Apothekersdijk aan de eisen van deze tijd aan te pas sen. Vandaag heeft een gesprek plaats tussen wethouder mevr. H. van Dongen en vertegen woordigers van het Volkshuis Een luxe handdoek 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de(kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. HA Noteer r van de Leidse Courant als nieuwe abonnee Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een luxe handdoek naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2500 VD Den Haag. veaort om het geschil op te lossen. Van ambtelijke zijde liet men eerder weten dat 'de politiek' een antwoord op deze zaak diende te geven. Over de renovatie van het Volkshuis wordt in Leiden al zo'n zeven jaar gepraat; on langs diende zich in de per soon van Van Dongen de vier de wethouder aan die zich met het probleem mag bezighou den. In deze discussies werd ooit ook voorgesteld een nieuw onderkomen voor het Volks huis op het Ir. Driessenplein te bouwen, een voorstel dat men vorig jaar heeft laten vallen. Sindsdien concentreren de plannen zich op renovatie van het bestaande pand. Voor deze renovatie heeft het gemeente bestuur 1,8 miljoen gulden be schikbaar. Voor dit bedrag kan wel gerenoveerd worden zij het dat het dan om een een voudige renovatie gaat. Voor het Volkshuis essentiële on derdelen als het aanbrengen van een lift en bebouwing op de binnenplaats, zijn binnen dit bedrag niet te verwezenlij ken. Staflid Kees Schouten: „Met een dergelijke renovatie zullen we niet akkoord gaan. Hoogstens zullen we uit ballo- righeid het gebouw met wat rijkssubsidies proberen op te knappen". Voorzitter van het bestuur Pe ter van Zwieten beschuldigt de gemeente ervan steeds maar weer te proberen zo goedkoop mogelijk uit te zijn. „De poli tiek moet bereid zijn de conse quenties van eerder genomen besluiten te nemen", aldus Van Zwieten: „Het is een trieste gang van zaken dat er na zeven jaar praten nog steeds niets is gebeurd. Er moeten nu eindelijk maar eens knopen doorgehakt worden". Van Zwieten zei het belache lijk te vinden, dat de aktivitei- ten van het Volkshuis zouden moeten worden verminderd als gevolg van het feit dat de gemeente niet voldoende geld op tafel wil leggen. De bijna 1000 leerlingen van scholengemeen schap De Vliet- schans waren gis teren omstreeks 12 uur getuige van de onthulling van een eigentijds kunstwerk, dat een plaatsje heeft gekregen op hun schoolplein. Het kunstwerk, getiteld „De Fiets" is de eindexa menstunt van de zesde klassers. Het is een half in de grond verzonken oude fiets. Wil men het werkstuk ooit nog ver plaatsen, dan zal een deel van het schoolplein moeten worden afgegra ven. Het „kunstwerk" is een idee van leerlingen van de zesde klas atheneum en zij verwoorden met deze compositie hun ver wondering over het feit dat vervoermiddelen, de fiets in het bijzonder, het laatste jaar taboe waren op het schoolplein. Zon dagnacht werd het kunst werk in alle stilte door hen in het schoolplein aangebracht. Na de ont hulling konden de leerlin gen gistermiddag nog enige tijd genieten van zich vreemd gedragende leraren, die zich in oude zakken probeerden voort te bewegen of volleybal den met water gevulde ballonnen. Na afloop van deze ludiek bedoelde wedstrijden, was ieder een vrij. Koning (PvdA) uit gemeenteraad LEIDEN Het PvdA-raads- lid M. Koning zal binnenkort de gemeenteraad de rug toeke ren nu zij is benoemd als di recteur van het Voorschotense bejaardencentrum 't Hoflants Huys. Koning maakte vanaf 1976 deel van de PvdA-fractie uit, zij was specialiste op het gebied van ruimtelijke orde ning. Daarnaast was ze voor zitter van de vorderingscom missie. Koning is het vierde Pvd A-raadslid dat de raad tus sentijds verlaat. Nu binnen kort ook het afscheid van het liberale raadslid G. de Vries hij staat hoog op de kandida tenlijst voor de Europese ver kiezingen voor zijn partij verwacht mag worden, zullen in september, op de helft van de zittingsperiode, reeds 10 van de 39 raadszetels van ge bruiker gewisseld zijn. Met het verrichten van wat grondwerkzaamheden vanuit een graafmachine, gaf wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) gisterochtend het startsein voor de werkzaamheden voor de aanleg van busbanen op het traject Korevaarstraat-Levendaal-Hoge Rijndijk. Het werk begon gistermorgen ter hoogte van de Plantage. De komende maanden zal tegelijkertijd gewerkt worden aan het gedeelte tussen Meerburgerkade-Wilhelmina- brug en het traject Levendaal-Korevaarstraat-St. Joris- steeg. Na de bouwvak worden de overige knelpunten aangepakt. Wanneer alles volgens schema verloopt, zal het gehele traject in juni '85 voltooid zijn. Het verkeer zal van de werkzaamheden beperkte hinder ondervin den. Wegwerpromance Nederland is gedurende enkele dagen een band rijker „de Wegwerpromance". Het is een project van tien Leidse muzikanten dat een kort maar heftig leven be schoren is. Van 30 mei tot en met 3 juni toert de groep naar Wageningen, Tilburg, Arnhem. Wijk bij Duurste de en Heteren. In vier dagen worden zes optredens ge daan. Het afscheidsconcert heeft zondagavond 3 juni in Leiden plaats in café het Keizertje aan de Kaiser- straat in Leiden. Toon Walschots, organisator van dit project, heeft bewust voor het korte leven van de „Wegwerpromance" gekozen: „Zo blijft het leuk". De groep speelt vermakelijke ambachtelijke Nederlands talige muziek en is een reaktie op de groepen die mu- ziekkrant Oor serieus nemen en die krampachtig alle trends achterna hollen. Daarbij vergetend, dat er ook nog een publiek is dat naar hen luistert Fox the Fox De nieuwe groep Fox the Fox treedt morgenavond op in de studentendisco Koets-o-Theek aan de Kruisstraat. Deze formatie heeft thans een hitsingel getiteld 'Precious little diamond'. De groep telt zes muzikanten. De discotheek is geopend vanaf half negen. De entreeprijs bedraagt 3,50 Orgelconcert De bekende organist Haite van der Schaaf is de eerste die dit jaar een K&O-zomerorgelconcert geeft in de Pieterskerk. Het concert heeft plaats op vrijdagavond 1 juni en begint om kwart over acht. Op het program ma staan werken van Mathias van den Gheyn, Abra ham van Kerckhoven, Bach, Sweelinck, Jean Baptiste, Boutmy, Johannes Worp en Piet Kee. Toegangskaar ten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoon 141141. Instuif 55-plussers kunnen vrijdagmiddag 1 juni terecht in club huis Matilo aan de Zaanstraat 126 voor een volksdansin- stuif onder leiding van Ger Elsenaar. De instuif begint om twee uur en is rond half vijf afgelopen. „Educet b.v." aan- en verk. van ontw. expl. van onr. zaken, gevestigd aan de Meyerskade 15 is verplaatst naar Den Haag. Aan de Milanenhorst 168 is „Rido", gordijnnaaierii, gevestigd. Aan de Breestraat 146b (passage) is „Fun Tronies'winkel in computerartikelen, gevestigd. Aan de Kopermolen 12 is in een eerder leeggekomen winkel pand de kadoboetiek „Pipet" gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 178 is de winkel in sportartikelen „Sonar Sport", gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 245 is „Auto-doe-het-zelf shop" van Halfords gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 131 is, een eerder leeggekomen schoenwinkel, „Didi damesmode" gevestigd. Snackbar „Jolanda", gevestigd aan de Maredijk 7 is opgehe- Aan de Sitterlaan 96 is de Autorijschool van R. J. M. Rijswijk (Theo Peters Verkeersscholen) gevestigd. Aan de Breestraat 23 is '84 „Sabire", kledingreparatiebedrijf, gevestigd. Aan de Evertsenstraat 99 (Olgacomplex) is de Werkvereniging „Ron en Cas", klh. in 2e hands bromfietsonderdelen, gevestigd. LEIDEN Onder het motto „Computerweken bij Kooyker" zet deze aan de Nieuwe Rijn ge vestigde boekhandel mo menteel de computer in het middelpunt van de belangstelling. Behalve een collectie van 1000 computerboeken en 13 tijdschriften op het ge bied van de hard- en software, is er ook appa ratuur in de winkel aan wezig. Zo staat er een sprekende computer (Boektel) die in contact staat met het centraal boekhuis in Culemborg en een data-base in Hamburg en is er een ZX Spectrum aanwezig die de geïnteresseerde via het beeldscherm alles kan „vertellen" over de werken van Shakespea- Het is niet de bedoeling, dat bezoekers zich op de appara tuur kunnen uitleven. Het personeel geeft op verzoek tekst en uitleg, bedient de toetsenborden en legt verbin dingen met Hamburg en Cu lemborg. Waarom besteedt een eer biedwaardige, wetenschappe lijke boekhandel als Kooyker (international university booksellers) aandacht aan 'computers. Een rondleiding door het bedrijf, waar 36 mensen werken, geeft een af doende antwoord op deze vraag. Kooyker blijkt een be drijf te zijn waar de automa- Kooyker-directeur FJ. Arkenau (hier actief op de Casio 1100): „Automatisering is absolute noodzaak". tisering hoogtij viert. In 1978 was het de eerste boekhandel in Nederland die naar de computer greep en de interne zaken automatiseerde. Nu, zo'n zes jaar later, wordt overgestapt op een nieuw sy steem. Bij Kooyker wordt het programma daarvoor zelf ge schreven. „Dat programma bieden we ook te koop aan", zegt directeur F.J. Arkenau. „Wij hebben er al een ver kocht en er lopen drie op ties". Enkele cijfers: Kooyker heeft 12.000 zogenaamde actieve rekeninghouders in 40 lan den. „Onze klandizie loopt uiteen van een doktor in A frika tot een universiteit in Jeruzalem", verklaart Arke nau. Voorts is er de afdeling periodieken. Deze poot van Kooyer voorziet 30.000 klan ten over de hele wereld van tijdschriften en vervolgwer ken. De Leidse boekhandel heeft 7000 leveranciers in 90 landen. Voorts brengt Kooy ker jaarlijks 50 catalogi op verschillende vakgebieden uit. Momenteel heeft Kooyker 24.000 wetenschappelijke en 16.000 algemene boektitels in huis. Binnen een jaar hoopt Kooyker te beschikken over een eigen computerbestand van 150.000 titels en kan men per computer rechtstreeks putten uit het bestand van Culemborg (60.000 titels) en Hamburg (550.000 titels). „En mischien komt er nog een computerverbinding met een data-base in Engeland bij", aldus een optimistische Arke nau. „Begrijpt u nu waarom wij hebben geautomati seerd?"

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3