Ziekelijke Tsjernenko verliest zijn reep op het Kremlin Botha wil aanzien opvijzelen U hoeft uwgeld niet meer vast te zetten als ifn hoge rente wilt. tr VS verhogen militaire hulp aan Saoedi-Arabië IC Hotelbrand SUITENLAND C&idacGou/umt DINSDAG 29 MEI 1984 FAGINA 13 lemonstrerenvoor 5-urige werkweek e Westduitse hoofdstad onn was gisteren het to- sel van een grote demons ratie voor de 35-urige erkweek. Voorzitter Ernst reit van de overkoepelen- 3 vakbondsorganisaties eigde het hele land plat leggen indien de uitslui- ïgen door de werkgevers in arbeiders die staken jor de invoering van de .-urige werkweek door gaan. Vandaag zou een euwe onderhandelings inde worden gehouden in onn maar veel uitzicht op giplossing van het conflict ek er niet te zijn. I Wer aussoerrt- gehört eingesc«r?t Partij Moebarak wint verkiezingen KAIRO De regerende Nationale Demo cratische Partij (NDP) van de Egyptische president Hosni Moebarak leek gisteren een grote overwinning te gaan boeken bij de algemene verkiezingen van zondag. Toch ziet het ernaar uit. dat de Neo- Wafdpartij, de grote tegenstander van de NDP, meer zetels zal krijgen dan werd verwacht. Uit nog niet officiële uitslagen blijkt dat de regerende NDP leidt met on geveer 70 procent van de stemmen. De Wafd-partij, geleid door de vroegere pas- ha en landheer Foead Serag Eddin, heeft 20 procent van de stemmen. Bij de verkie zingen konden de Egyptenaren voor het eerst sinds de revolutie van 1952 een keu ze maken uit een vijftal partijen. Apestreken MOSKOU Een groep apen in de Sovjet-Unie heeft een autobestuurder „vastgehouden" die tegen de voorschriften in een kortere weg door een na tuurreservaat was ingesla gen. Eenmaal in het park aangekomen zag de man zijn auto omringd door apen. Ze klommen op het dak en de warme motor kap en hun leider koos een plaatsje tegen de voor ruit. De apen lieten zich nergens door verjagen en hieven tot etenstijd, een uur of vier later, rustig waar zij zaten. Schandaal rond bekend bierhuis in München MUNCHEN De politie in Mün chen heeft het rijk aan traditie zijn de en vooral bij toeristen geliefde bierhuis „Donisl' gesloten. Vier kel ners, een verkoopster en hun chef zijn aangehouden op verdenking van het op grote schaal bij „de neus nemen, oplichten, bedriegen en beetnemen" van gasten. Bij de inval in het bierhuis werd omvangrijk be wijsmateriaal in beslag genomen: portemonnaies, portefeuilles en pas jes die van beroving en garderobe- diefstal afkomstig waren, opgedre ven rekeningen en druppels om bierdrinkende gasten te verdoven. Veel geld voor gesigneerde presidentsfoto NEW YORK Een kleurenfoto van vier nog levende presidenten van de Verenigde Staten, waarop hun handtekening staat, is in New York voor 14.800 gulden geveild, een record voor een dergelijke foto. Het gaat om een foto van president Ronald Reagan, in het gezelschap van zijn voor gangers Jimmy Carter, Gerald Ford en Ri chard M. Nixon, genomen toen de drie ex- presidenten in oktober '81 naar Kairo ver trokken om de begrafenis van de vermoor de president Sadat bij te wonen. Gesigneer de foto's van kolonel Khadaffy van Libië en de PLO-leider Arafat gingen weg voor recpectievelijk 405 en 360 gulden. 5 IOSKOU Voor de der- e keer in drie jaar lijkt ret erop, dat het Kremlin Viaangenaam getroffen il worden door een com- inatie van ziekte en hoge jeftijd. In het Westen oen al geruime tijd ge- uchten de ronde dat de 2-jarige president en par- ileider Konstantin Tsjer- rl?nko de zaak niet meer '^heel in eigen hand jepeft. Volgens Kremlino- ögen specialisten lijkt het ï-olitbureau in drie stro- lingen uiteen te vallen, r[i de tegenstellingen tus- ^in de voorstanders van nfcn harde-lijn en de meer hfmatigde groep steeds oj-oter wordt. Beide uiter- ;eJe stromingen voelen zich a$hinderd door de ogen- ejhijnlijke tekortkomin- irin van president Tsjer- a^nko. al 1 I Westduitse minister van Jitenlandse zaken, Genscher, ','&s vorige week voor bespre kingen in Moskou. Tsjernenko, "Ie ruim 100 dagen geleden -et Sovjet-leiderschap op zich beft genomen, beperkte zich tijdens de ontmoetingen tot het voorlezen van vooraf op gestelde verklaringen. En zelfs het lezen hiervan ging hem volgens Westduitse functiona rissen nogal houterig af. De Soviet-leider leek bovendien veel moeite te hebben met zijn ademhaling. Gromyko Het viel dan ook des te meer op dat de Russische minister van buitenlandse zaken, Gro myko, juist een zeer zelfverze kerde en gezaghebbende in druk maakte. Gromyko, die twee jaar ouder is dan Tsjer nenko, interrumpeerde zijn „baas" regelmatig en voerde vaak het woord tijdens belang rijke besprekingen. Het was ook Gromyko die Genscher formeel ontving in de Katha- rina-hal van het Kremlin. Deze ontvangsthal wordt tij dens officiële recepties nor maal gesproken alleen door de president gebruikt. Tijdens de besprekingen nam Gromyko een ondubbelzinnig en rechtlijnig standpunt in. Hij weigerde in te gaan op Gen- schers voorstel om de wapen wedloop onderhandelingen met de Verenigde Staten te 'hervatten en beschuldigde de regering-Reagan er herhaalde lijk van het aan te willen laten komen op een confrontatie. Een dergelijk hard standpunt werd enige tijd geleden ook ingenomen door maarschalk Oestinov, de Russische minis ter van defensie. Tijdens een discussie over de laatste ver wikkelingen rond het plaatsen van de middenlange-afstands raketten, verweet hij de VS dat zij de huidige situatie „dra matisch verergerd hadden". Machtige positie De Gromyko-Oestinov stro ming neemt duidelijk een machtige positie in. Gromyko, die al jarenlang minister is van buitenlandse zaken, kan bogen op een ruime ervaring in on derhandelen. Maarschalk Oes tinov heeft het commando over het Russische militaire apparaat, dat weliswaar een aanslag doet op het nationale budget maar de Russische be langen naar buiten toe verte genwoordigt. De opkomst van Gromyko en Oestinov lijkt ge lijk op te gaan met een aftake ling van de rol van de partij als de leidinggevende macht. Tussen de stromingen voor en tegen Tsjernenko ligt in theo rie nog een derde groep, aan gevoerd door de jongere garde, waaronder Gorbatsjov Hij wordt door velen gezien als de rechtmatige troonopvolger van Tsjernenko en zou op steun kunnen rekenen van leden van het Politbureau zoals Gri- gori Romanov en Vladimir Doltsjin. Hoge eisen De positie van deze verschil lende stromingen kan in de komende maanden duidelijker worden, wanneer er een aan tal belangrijke besprekingen plaats vinden in Moskou. Zo staan een bezoek van de Fran se president Mitterand en de Britse minister van buiten landse zaken Howe op het pro gramma. Een ander belangrij ke gebeurtenis is de eerste top conferentie sinds een aantal jaren van de Comecon, die alle leiders van de regeringen en communistische partijen van de Oostblok-landen bijeen moet brengen. Dergelijke ontwikkelingen stellen hoge eisen aan een kerngezond politicus. Voor de 72-jarige president Tsjernenko, die volgens insiders aan lon- gemphyseem lijdt en daardoor kampt met hartproblemen, zouden de inspanningen wel eens te veel kunnen worden. MICHAEL SIMMONS Copyright The Guardian jpaans stadje wil Ueen nette agenten VILES Wie geinteres- erd is in een van de zeven »en plaatsen in het politie- irps van Aviles in het Spaan- Asturië, hoeft de moeite van U solliciteren niet te nemen s hij opvallend lelijk is, erg es op zichzelf, impotent, tan- fnloos of doof. Ook als de sol- utant, naar de mening van in commissie van beoorde-1 Ig, „uitermate lelijk" is, er naangenaam uitziet" of „een Iitengewoon onverzorgde in- Iuk maakt", komt hij niet in nmerking. De eisen voor de euwe politiemannen van viles zijn opgesteld door de Cialistische burgemeester en gemeenteraad. 'jjprichter Charta 77 Da vijf jaar vrij ÏVIAAG Peter Uhl.één van 1 belangrijkste dissidenten in 5e5echoslowakije en medeop richter van de mensenrechten- iweging Charta '77, is giste- n na vijf jaar gevangenis- 'Jaf vrijgelaten. Hij was tot ^e gevangenisstraf veroor- Jld wegens „ondermijnende viteit". De 41-jarige Uhl i in 1979 gearresteerd en ^hoorde tot een groep van zes 't>nsenrechtenactivisten, on- kjJ" wie de schrijver Havel, die nji en een half jaar kreeg. De .jErige leden van de groep, ri^der wie Havel, waren al ^der vrijgelaten. IRAN ZOU NIEUW OFFENSIEF VOORBEREIDEN WASHINGTON JED- DAH De Amerikaanse president Reagan heeft zijn goedkeuring gehecht aan de levering van 400 Stinger-luchtdoelraketten aan Saoedi-Arabië. De ra ketten, die een defensieve taak tijdens eventuele Iraanse luchtaanvallen, zullen nog- vandaag in Saoedi-Arabië aankomen. Dit hebben Amerikaanse regeringsfunctionarissen gisteravond verklaard. Het Amerikaanse besluit om de Stingerraketten aan Saoedi- Arabië te leveren is zeer snel genomen en kan verklaard worden door de grote zorg over de stijgende spanning in het Golfgebied. In diplomatie ke kringen in de Arabische Golfstaten wordt rekening ge houden met een nieuw Iraans offensief, dat op vrijdag zou kunnen beginnen. Op die dag begint de Ramadan, de islami tische vastenmaand. Langs de grens met Irak zouden een half miljoen Iraanse soldaten zijn samengetrokken. Als Iran inderdaad overgaat tot een nieuw offensief in het zuiden van Irak, dan is de kans zeer groot dat de Golfoorlog esca leert en het scheepvaartver keer in de gehele Golf stil komt te liggen. De Amerikaanse regering had eerder dit jaar al voorgesteld 1600 Stinger-raketten te ver kopen aan Saoedi-Arabië. Maar als gevolg van Israëli sche protesten werd dit plan in maart weer ingetrokken. De New York Times meldde gis teren dat 20 a 30 Amerikaanse legerspecialisten naar Saoedi- -Arabte worden gestuurd. Zij zullen gedurende een periode van ongeveer tien dagen Saoe- dische militairen opleiden, die de Stingerraket gaan bedie nen. Iran heeft opnieuw die landen gewaarschuwd, die overwegen Irak te steunen. De Iraanse onderminister van buitenland se zaken, Kazempoer, heeft gisteren gezegd dat er "geen enkele garantie" gegeven kan worden voor de veiligheid van schepen in de Golf als Irak hulp van buitenaf krijgt. Terwijl de spanningen in het Golfgebied met de dag toene men, wordt er door de islami tische landen opnieuw een be middelingspoging ondernomen om de oorlog tussen Iran en Irak langs diplomatieke weg te beslechten. Een bemiddelings commissie van de Islamitische Conferentie (waarin alle mos limlanden zijn vertegenwoor digd) en de PLO wil dat er in het Iraans-Iraakse grensgebied een Islamitische Vredesmacht wordt gestationeerd. Dit heeft het Saoedische persbureau SPA gisteren bekendgemaakt. De commissie komt op 9 en 10 juni in de Saoedische stad Jed- da bijeen. -USKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM Een brand, ont staan in de keu ken op de twee de verdieping van het 239 ka mers tellende Ti me-hotel in Tai- peh, de hoofd stad van Taiwan, heeft aan zeker 19 mensen het leven gekost. Meer dan veertig anderen liepen verwondingen op. Na het uitbreken van de brand in het vijf jaar oude hotel trok zware rook via het luchtverver singskanaal naar de kamers van de bovenste ver dieping. Drie mensen vonden de dood nadat zij uit het raam waren gespron gen. Zestien an deren kwamen om door rook vergiftiging. Op de foto bo ven is een van de 54 brand weerwagens te zien die bij het bestrijden van de brand wer den ingescha keld. De foto of vanaf een rechts toont vier smalle venster hotelgasten die bank wanhopig vanuit het raam wachtten op hun van hun kamer redding. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Palestijnse kapers doodgeslagen na Israëlische bevrijdingsactie JERUZALEM Twee Palestijnse buskapers zijn door Israëli sche veiligheidstroepen gedood nadat ze bij een actie ter bevrij ding van de passagiers waren gearresteerd. Het Israëlische mi nisterie van defensie heeft gisteren na een vier weken durend onderzoek bekend gemaakt dat „slagen op het hoofd met stompe voorwerpen" tot de dood van de Palestijnse buskapers hebben geleid. Minister van defensie, Moshe Arens, heeft de daad jegens de guerrillastrijders „krachtig" veroordeeld en gerechtelijke stappen aangekondigd tegen de, onbekend gebleven, verant woordelijken. De verklaring van Arens' ministerie komt een dag nadat een onderzoekscommissie van het leger onder leiding van reserve-generaal Meir Zorea een rapport indiende bij pre mier Shamir. Het rapport is geheim maar de voornaamste be vindingen werden maandag door het ministerie gepubliceerd. Nadat elite-eenheden van het Israëlische leger op 13 april de door vier Palestijnen gekaapte bus bestormden, werd officieel meegedeeld dat twee van de terroristen ter plaatse waren dood geschoten en de andere twee nog dezelfde dag als gevolg van de actie aan hun verwondingen overleden. De verdenking dat twee van de kapers. Majid Abu Jouma en Subhi Abu Jouma, pas na hun aanhouding werden gedood werd geuit in de buitenlandse pers toen een Israëlische fotograaf een opname toonde waarop een van de Palestijnen zonder verwondingen wordt wegge voerd. ZUIDAFRIKAANSE PREMIER MAAKT RONDREIS DOOR WEST-EUROPA DEN HAAG Wat enkele maanden geleden nog on denkbaar leek, gebeurt nu. Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika is aan een rondreis door West-Europa be gonnen. Na de jarenlange diplomatieke isolatie van Pretoria wordt dit bezoek in Zuid-Afrika als een over winning beschouwd. Maar buiten Zuid-Afrika is het omstreden. Er zijn veroordelingen gekomen vanuit de Verenigde Naties en van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid. Tijdens het bezoek van Botha zal dan ook op grote schaal worden gedemonstreerd. Op het programma staan bezoeken aan respectievelijk Portugal, Zwitserland, Groot-Brittannië, West-Duitsland, België en Oos tenrijk. Voorts brengt Botha een privé-bezoek aan Frankrijk. Zelfs sloot de Zuidafrikaanse pers het niet uit dat ook Rome en Vaticaanstad in het reisschema opgenomen zullen worden, maar een bevestiging hiervoor was niet te krijgen. In 1976 was het voor het laatst dat een Zuidafrikaanse leider John Vorster een bezoek aan Europa bracht. De uitnodigingen aan Botha worden gezien als een direct resul taat van het ontspanningsinitiatief dat Pretoria heeft genomen in zuidelijk Afrika. Dat initiatief mondde eerder dit jaar uit in een niet-aanvalsverdrag met Mozambique en een bestand met Angola. Daarnaast lijkt er enig schot te zitten in de kwestie-Na- mibië, ondanks het mislukken van de recente conferentie in Loesaka waaraan de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo, de zogenoemde „interne" Namibische partijen en Zuid-Afrika aan deelnamen. Ook op binnenlands gebied heeft Botha aan hervor mingen gewerkt onder het motto „wij (de blanken) moeten ons aanpassen of sterven". Het blanke parlement nam een nieuwe grondwet aan die in het land van de apartheid kleurlingen en Indiërs beperkte politieke medezeggenschap geeft. Het nieuwe parlementaire systeem, dat voorziet in een parlement met drie afzonderlijke kamers (één voor blanken, één voor kleurlingen en één voor Indiërs) treedt in september in werking. Voor de zwarte meerderheid zijn ook in de hervormingen van Botha nog steeds geen politieke rechten weggelegd. In het Westen is posi tief gereageerd op de nieuwe aanpak van de buitenlandse poli tiek van Pretoria. Maar Botha's hervormingen op binnenlands gebied gaan de westerse leiders niet ver genoeg, omdat zij het systeem van de apartheid onverlet laten. Botha kan tijdens zijn rondreis dan ook rekenen op kritiek van zijn gastheren en Van officiële zijde zijn er weinig mededelingen over het bezoek gedaan. Het precieze reisschema wordt om veiligheidsredenen pas op het laatste moment gegeven. De overal aangekondigde protesacties tegen de komst van Botha zullen daar zeker niet vreemd aan zijn. Maar vast staat dat Botha aanstaande vandaag en morgen in Lissabon is. Vervolgens zal hij Zwitserland, Groot- Brittannië, West-Duitsland, België en Oostenrijk bezoeken. Ook over het doel van zijn reis is weinig of niets meegedeeld. Waarnemers gaan er van uit dat het Botha er vooral om te doen is het aanzien van Zuid-Afrika op te vijzelen. Anderen geloven dat hij de nieuwe grondwet wil „verkopen". Volgens onbevestig de berichten wil hij in Groot-Brittannië praten over de aanschaf van verkenningsvliegtuigen. De Sunday Times meldde dat Bri tish Aerospace, de firma die de toestellen zou moeten gaan leve ren, hierover is benaderd. Zuid-Afrika zou het door de Verenig de Naties ingestelde wapenembargo willen omzeilen door een kustwacht te vormen, aldus de Sunday Times. Met de aanschaf van deze toestellen zou een bedrag van ongeveer 240 miljoen gulden gemoeid zijn. De Britse oppositie heeft fel van leer getrokken tegen premier Thatcher vanwege haar uitnodiging aan Botha. Labourleider Neil Kinnock noemde het bezoek een belediging voor diegenen, die vrijheid lief hebben en een blamage voor het Britse volk. Premier Thatcher, die Botha zal ontvangen, voerde aan dat zij het Britse verzet tegen het apartheidssysteem op Botha over zal brengen. Maar voor de tegenstanders van het bezoek maakt zij hiermee haar uitnodiging niet goed. Ondanks alle protestacties zal Botha tijdens zijn rondreis aan prestige winnen. Zijn ontvangst door leiders van westerse lan den betekent op zijn minst een erkenning van zijn inspanningen op het gebied van de door hem gevoerde buitenlandse politiek. Juist die erkenning kan hij zo goed gebruiken om zijn politieke tegenstanders in eigen land de wind uit de zeilen te kunnen. (ADVERTENTIE) De Giro Plus Rekening is een aan trekkelijke spaarvorm van de Amro Bank. U profiteert van een hoge rente en toch kunt u over uw spaargeld beschikken wanneer u dat wilt. Dat is handig als u onverwachts een rekening moet betalen of spaart voor iets speciaals. Want van uw Giro Plus Rekening kunt u elke maand f 3.000,- op nemen (of meer tegen 1% kosten). Inleggen en opnemen gaat heel een voudig via uw bank- of girorekening. Bij elke Amro Bank kunt u direct zo'n spaarrekening openen. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13