NAYO-top in Washington moet triomf voor Reagan worden Kinderbescherming moet hulpverlening uit handen geven PvdA gelooft s nog steeds in mislukte recepten „Nederland speelt spel met NAVO-partners" Snellius-expeditie voor onderzoek!;: naar de Indonesische archipel Aanvulling arrestatie teams geen probleem Beroepsvereniging wil af van vrije vogel-beeld popmusici Twee maanden cel vooi Nederlandse kapitein BINNENLAND/BUITENLAND EetdóeSoutaut DINSDAG 29 MEI 1984 PAGINA 1 in Man bekent moord bejaarde ROTTERDAM De 56-jarige K.F.E.L. uit Rotterdam-Pernis heeft gisteren tegenover de politie bekend, dat hij de nacht daarvoor de 83-jari- ge mevrouw W. de Winter om het le ven heeft gebracht. Volgens de poli tie werd zondag, na het ontdekken van de moord een buurtonderzoek begonnen, waarbij L. tegenstrijdige verklaringen aflegde. Besloten werd de man nader aan de tand te voelen. Uit het verhoor is volgens de politie nog geen duidelijk motief naar vo ren gekomen. De bejaarde vrouw werd zondagochtend dood aangetrof fen in haar woning in Rotterdam- -Pernis. De woning bleek te zijn doorzocht. Premieverschuiving bejaarden uitgesteld DEN HAAG De verschuiving van de premie voor de bejaardenverzekering tegen ziektekos ten van gehuwde naar ongehuwde bejaarden die oorspronkelijk op 1 januari 1984 van kracht zou worden, zal pas op een nader te bepalen tijdstip ingaan. Staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid en zijn collega De Graaf van Sociale Zaken hebben dat de Tweede Ka mer gisteren in een nota laten weten. Ongeveer 300.000 alleenstaande bejaarden zullen 120 mil joen gulden extra moeten opbrengen voor de bejaardenverzekering. De premie van de groep van gehuwde bejaarden wordt in totaal met dat bedrag verlaagd. De bedoeling hiervan is om gehuwde bejaarden die hun kleine aanvullend pensioentje op hun aow-uitkering tot dusver vrijwel geheel moeten afstaan voor de ziekte kostenverzekering, te ontzien. Bonn en Parijs gaan nauwer samenwerken PARIJS Frankrijk en West-Duits- land zijn van plan technologisch en mi litair nauwer samen te werken. Daar naast zijn ze het eens over de noodzaak tot grotere politieke eenheid in de Eu ropese Gemeenschap. Dat is gebleken na de eerste dag van de besprekingen tussen de Franse president Frangois Mitterrand en bondskanselier Helmut Kohl. De Frans-Duitse dialoog wordt vandaag afgesloten met de onderteke ning van een overeenkomst voor de ontwikkeling van een nieuwe generatie gevechtshelikopters. Met het project is een bedrag van 3,5 miljard dollard ge moeid. Kohl verwelkomde verder Mit- terrands pleidooi voor grotere politieke samenwerking als een bron van inspi ratie voor Europa. VU start studie Oudheidkunde AMSTERDAM Met ingang van het komende studiejaar start aan de facul teit der Letteren van de Vrije Universi teit in Amsterdam de studierichting Oudheidkunde. Dit heeft het faculteits bureau gistermiddag bekend gemaakt. Deze studie zal zich richten op maat schappij en cultuur van de Middelland- se-Zeebeschavingen in de oudheid, de bakermat van de Europese beschaving. Daarbij komen Griekenland, Rome, Is raël, Mesopotamië en Egypte aan de orde. Oudheidkunde wordt een boven bouwstudie. Dat wil zeggen dat zij pas begonnen kan worden na voltooiing van een zogenaamde propedeuse in een andere studierichting. Met 3 en 8 op inbraakpad LELYSTAD De Lelystadse gemeentepolitie heeft het afge lopen weekeinde de jongste in breker uit haar geschiedenis in handen gehad. Het ging om een 3-jarig jongetje uit Lely stad, dat samen met zijn 8-jarig zusje drie scholen had bezocht. Het tweetal gooide er ruiten in. waarna ze op speurtocht gingen. Buurtbewoners die merkten dat de twee met ar men vol spullen tevoorschijn kwamen, hielden hen aan om ze aan de politie over te dra gen. Na een stevige vermaning werden ze naar hun ouders ge bracht. Studenten: maak per donorcodicil voor dierer DEN HAAG Studenten met gewetensbezware ee' tegen dierproeven in het onderwijs hebben van', daag aangedrongen op het maken van een donorer! codicil voor dieren, waardoor het speciaal fokkeirei van proefdieren zou kunnen afnemen. Namen het Inter Universitair Overleg Diergebrui!r®' (IUOD) hebben de studenten een nota overhan1" digd aan de voorzitter van de Commissie van Ad '9 vies voor Dierproeven. In die nota pleiten de stuin denten ook voor het verbieden van het gebrui van proefdieren in het niet-wetenschappelijk on5"1 derwijs, het ontwikkelen van alternatieve metho13 den, goede voorlichting en het instellen van j schillencommissies. De IUOD, opgericht in 19 vindt dat er veel meer geld moet komen voor alon ternatieven. Het overheidsbeleid inzake dierproef ven noemt men gebrekkig. WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad Washington komt van daag de halfjaarlijkse top van NAVO-ministers van buitenlandse zaken bijeen. Het gastland Amerika zal proberen van de vergade ring een show van wester se eensgezindheid te ma ken, waarin de in novem ber herkiesbare president Reagan de ster moet wor den. De NAVO-leiders, met voor ons land minister van Van den Broek, zullen in het Witte Huis niet alleen aanzitten aan een diner van het presidentië le echtpaar Nancy en Ronald, maar ook nog een meer zake lijke ontmoeting hebben met het Amerikaanse staatshoofd in de Kabinetszaal. Verder zal Reagan een hoge Amerikaanse onderscheiding uitreiken aan vertrekkend NAVO-secreta- ris-generaal Joseph Luns. Voor het overige zullen de mi nisters zich een etmaal lang in vergaande afzondering terug trekken op een oud-koloniaal buitenverblijf (the Wye-Plan- tage aan de Atlantische kust, 100 kilometer van Washing ton) teneinde „maximaal in formeel" van gedachten te kunnen wisselen. De bewindslieden zullen con fereren over alles wat maar met internationale (krachts verhoudingen te maken heeft. Ook dus over Nederland en Amerikaanse kruisraketten, een onderwerp dat sedert en kele weken ook tot Washing ton in volle omvang is doorge drongen. Maar wat Nederland ook doet, Washington gaat er van uit dat West-Duitsland, Italië en En geland gewoon doorgaan met plaatsing van Euroraketten. Daarom is het hele project (zelfs als ook de Belgen nog zouden afhaken) een groot succes is geworden. Het Sov jet-verzet tegen de kruis- en Pershingraketten heeft ge faald en Moskou heeft daar mee niet de NAVO gespleten, maar zichzelf geïsoleerd, zo is thans de houding van de rege- ring-Reagan. Een houding waarvan de voorbarigheid verraadt, dat Washington toch nog wel in zit over een moge lijke anti-raketten-epidemie vanuit Nederland in West-Eu ropa. Mogelijk zal de NAVO- top in de Amerikaanse hoofd stad daarom nog wel een krachtige oproep laten horen aan ons land, om te raketten te plaatsen. En als het aan Schulz ligt, moeten de geallieerden een eventueel Nederlands „nee" niet bij voorbaat opklop pen tot wat in Sovjet-ogen een schadig NAVO-gezicht zou kunnen worden. Westerse eenheid, dank zij Reagan. Dat moet de bood schap van de NAVO-top naar de Airterikaanse kiezers wor den. Aan de orde is niet meer de zaak van de kruisraketten, aldus Washington, maar de versterking van de conventio nele bewapening in West-Eu ropa. Nu de kernwapens (bij na) zijn gemoderniseerd, moet het niet-nucleaire arsenaal worden vernieuwd, zodat con ventionele afschrikking de oorlog blijft voorkomen. De NAVO-ministers zullen deze week in Washington ook discussiëren over een „alom vattende studie over de huidi ge Oost-West-verhouding", die de afgelopen maanden in NAVO-kring is uitgevoerd op initiatief van de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Leo Tindemans. De VS zullen proberen de partner-landen achter een eensluidende con clusie te krijgen, dat de NAVO zich steeds heeft gehouden aan het „dubbelprincipe" van mili taire kracht tegenover, maar tegelijkertijd ook samenwer king en dialoog met het Oost blok. Washington wil het zo vastgelegd zien dat er sprake is van een „Sovjet-besluit om de relaties met het Westen af te breken", zoals onder meer zou blijken uit het Russisch weglopen van de nucleaire on derhandelingstafel in Genève en het wegblijven van de Olympische Spelen in Los An geles. Reis naar Europa De NAVO-top in Washington fungeert voor de Amerikanen voorts als een voorspel van de reis van president Reagan, volgende week, naar Europa. Reagan gaat naar Ierland, naar Frankrijk om er op de Normandische stranden de veertigste verjaardag van D- Day te herdenken en vervol gens naar de „economische DER SPIEGEL: (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Het Westduitse weekblad Der Spiegel gelooft dat pre mier Lubbers zijn kabinet wil redden door een beslissing over de plaatsing van 48 kruisraketten „tot in het oneindige" uit te stellen. Volgens het blad speelt Nederland een spel met de NAVO-partners en bestaat er in Nederland een soort stilzwij gende afspraak tussen alle partijen en groeperingen zó lang over de plaatsing te discussiëren totdat de andere Navo-landen murw zijn en Nederland als stationeringsland afschrijven. In dat licht moet, naar het blad meent, ook de niet aflatende stroom varian ten gezien worden, die in Den Haag ontwikkeld worden. wereldtop" in Londen van de zeven rijkste Westerse demo- cratiën (inclusief Japan). Ook die reis moet een zegetocht voor Reagan als politiek leider van het Westen worden. Ierland is het land van Rea- gans voorouders, en dus sym bolisch voor de Amerikaans- Europese onlosmakelijkheid. De D-Day herdenking moet daarvan een nog veel indrin gender getuigenis worden. En de economische top in Londen «tenslotte moet een lofzang worden op het „Reagonomisch herstel" dat thans vanuit de Verenigde Staten naar de rest van de vrije wereld uitstraalt. Dat een reusachtige financiële schuld van de Derde Wereld op de loer ligt om het interna tionale financiële systeem te bespringen, is weer zo'n con creet probleem, dat de wereld leiders met hun onvermogen om een oplossing te vinden met zorgelijke bewoordingen zullen toedekken. Overigens vertoont de jaarlijk se economische wereldtop steeds meer neiging een soort NAVO-vergadering te wor den. Ook in Londen zal weer opgeroepen worden tot een heid in het optreden jegens het Oostblok, zal men beraadsla gen over de oorlog tussen Iran en Irak, en bevestigen dat Ja pan niet alleen economisch, maar ook in veiligheidsopzicht „tot het Westen behoort". Bij bedoeling van deze hele sfeer van Westerse militaire en eco nomische eendracht is zeker, dat een land dat uit de boot valt zoals Nederland met de kruisraketten zou kunnen gaan doen zich miserabel zou moeten gaan voelen. Minister Deetmai van onderwijs (uiterst links) en Waloejo Soegitoj 1 de Indonesische ambassadeur in Nederland, buigen zich om d| laatste tros los t^ gooien. fn DEN HELDER Met het losgooien van de laatste tros van het Nederlandse onderzoekschip Tyro heb ben minister Deetman van onderwijs en weten schappen en de Indonesi sche ambassadeur in ons land, Waloejo Soegito, gis teren in Den Helder de veeertien maanden duren de expeditie naar de Indo nesische archipel ingeluid. Bij het vertrek van het onder zoekschip, 55 jaar na de roem ruchte eerste Snelliusexpedi- tie, sprak de bewindsman van een veelbelovend wetenschap pelijk avontuur en een staaltje van stimulerend wetenschaps beleid. Ongeveer 450 mede werkers en technici van in stellingen voor oceanografisch onderzoek in ons land en in Indonesië zullen de zee van verschillende kanten bestude- Nederland, dat met de kosten van de uitwerking van de on derzoekresultaten meegere kend, 26 miljoen gulden voor de onderneming heeft uitge trokken, heeft voornamelijk belangstelling voor het weten schappelijk onderdeel van de expeditie. Indonesië heeft behoefte aan meer fundamentele kennis van de zee en de zeebodem, die tweederde van haar terri torium met meer dan 13.000 eilanden en een kustlijn van 81.000 kilometer uitmaken. Deze is nodig om de rijkdom men van de zee beter te kun- te gebrul nen benutten, de zee energie en de zee doelmatig f kunnen beschermen tegen eeP( onverantwoorde aanpassing e|g vervuiling door de industrie.b! Om te voorkomen dat de rjj' sultaten van het onderzoek r de bureauladen verdwijn^1" hebben Nederland en Indonfr sië met elkaar een strikt schti ma van de publikatie van o£c derzoekgegevens afgesproken Over een half jaar zullen d, voorlopige resultaten bekeiH worden gemaakt. De wetei^ schappers moeten het definp tieve rapport een jaar na a^j loop van de expeditie kla£ hebben. Op een symposium de tweede helft van 1987 Indonesië zullen de uiteind»lta, ke wetenschappelijke resuljn ten bekend worden gemaakie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse- creatris Korte-Van Hemel (Justitie) heeft gisteren van de Tweede Kamer nogal wat kritiek te horen gekregen op haar beleid ten aanzien van de Raad voor de Kinderbescher ming. Tijdens de commis sievergadering daarover lieten de verschillende fracties zeer duidelijk blij ken dat er wat hen betreft wel het een en ander te verbeteren valt aan het functioneren van de Ra den voor de Kinderbe scherming. De kritiek van de kamercom- misssie richtte zich vooral op het feit dat hulpverlening en dwangmaatregelen (De Raad kan een ouder uit de ouderlij ke macht ontzetten) te weinig gescheiden zijn in de huidige praktijk. De staatssecretaris was het daar niet mee eens. Volgens haar kunnen hulp en recht niet los van elkaar ge zien worden: „Ook juridische maatregelen kunnen hulpver lenend zijn", zo weerde zij zich tegenover de kamerbrede kri tiek. Ook het oneigenlijk gebruik van gegevens uit de dossiers van cliënten was de kamer commissie een doorn in het oog. Zowel CDA en PvdA be pleitten een verkorting van de bewaartermijn van die dos siers. CDA-woordvoerster Evenhuis diende een motie in om te bereiken dat de dossiers worden vernietigd op het mo ment dat de betrokkene meer derjarig wordt. De huidige be waartermijn van 30 jaar vindt de Kamer veel te lang. Mevr. Evenhuis liet de staats secretaris gisteren weten dat niet gedaan kan worden alsof het allemaal koek en ei is in de kinderbescherming. Korte- Van Hemel had de Kamer na melijk in een notitie laten we ten dat ze geen aanleiding zag Terwijl in de Ka mer staatssecre taris Korte-Van Hemel aan de tand werd ge voeld demon streerden buiten, op het Binnen hof, vertegen woordigers van de kindertehui zen die met slui ting worden be dreigd. om in de huidige situatie ver andering aan te brengen. Gis teren bleek de staatssecretaris, nadat het CDA hiertoe een motie had ingediend, wel be reid te bezien of de Raad de hulpverlenende taken niet meer aan particuliere instel lingen moet overlaten. Ook Weitenberg verlaat CPB DEN HAAG Prof. drs. J. Weitenberg, thans onderdirec teur van het Centraal Planbu reau, wordt directeur van het secretariaat van het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond. Het bestuur moet nog over zijn benoeming beslissen, maar Weitenberg is de enige kandidaat. Ook directeur Van den Beid verlaat dit jaar het Planbureau, hij gaat met pen sioen. Prof Weitenberg (44) kwam in 1965 na zijn docto raalexamen economie bij het Planbureau. Sinds 1975 is daar onderdirecteur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM De arrestatieteams van de rijkspolitie tellen nu nog 65 leden. De rijkspolitie acht dit aantal niet alarmerend laag. Wij kunnen de teams nog goed aanvullen. Van de tien naar Heineken vertrekkende politiemensen zouden er vijf het komend najaar toch al ander werk krijgen, aldus de politie-woordvoerder. De leden van de arrestatieteams bij de Rijkspolitie doen dit werk over het algemeen vijf tot zes jaar vanwege de bijzondere aard ervan. Zij krijgen daarna een andere functie binnen het korps. Het komt incidenteel voor dat deze politiemensen het korps verlaten. De gang van tien tegelijk naar Heineken is ons wel opgevallen en we houden in de gaten of het er meer wor den, aldus de woordvoerder. De voorlichtingsdienst van de Heineken-brouwerij wil geen en kele mededeling doen over de bewaking van de heer Heineken. RUITENHEER AMSTERDAM Naar schatting 300 popmuzikanten in Nederland zijn zo zeer met hun vak bezig dat zij in aanmerking komen voor een lidmaatschap van de on langs opgerichte beroepsvereniging van popmuzikan ten (BV Pop). Het voorlopig bestuur van deze vereni ging onder voorzitterschap van zangeres Jerney Kaag man (ex-Earth and Fire) maakte dit gisteren bekend. Circa 125 popmusici hebben zich al gemeld als lid van de BV Pop, dié vooral ook het aanzien van popmuzi kanten wil verbeteren. Nog te veel worden popmusici gezien als „vrije vogels", als „loslopend wild", aldus Kaagman. De BV Pop - de eerste ledenvergadering is na de zomer - heeft zichzelf een aantal doelen gesteld. Belangrijk is een plaatsje te veroveren in het bestuur van de auteursrechtenorganisatie Bu- ma/Stemra. Deze organisatie ontvangt veel geld namens popmu sici, aldus Jaap van Beusekom, secretaris van de beroepsvereni ging. Hij schat de jaarlijkse „omzet" van de professionele pop muzikanten in Nederland op tenminste tientallen miljoenen gul dens. De BV Pop wil ook een soort vacaturebank opzetten. Groepen die bij voorbeeld door ziekte plotseling met een vacature, zitten kunnen daar snel een vervanger vinden. Nu loopt dat - uiterst slecht - via de arbeidsbureaus. De BV Pop denkt verder aan het afsluiten van collectieve ver zekeringen („interessante aanbiedingen zijn al binnen", aldus Kaagman) en een jaarlijks te houden festival. Contact met de overheid en andere organisaties, zoals kunstenaarsverenigingen, wordt gezocht. De Kunstenbond FNV is niet zo enthousiast over de BV Pop. Voorzitter Hans Boswinkel van de kunstenbond zei maandag: „dat ik de komst van de BV Pop zou toejuichen, is een groot woord. Aan de andere kant, onze organisaties overlappen elkaar waarschijnlijk ook niet". Voor Boswinkel^geldt voorlopig: „hoe meer zielen in popiand, hoe meer vreugd". Spaanse schilder verdacht van vervalsing MADRID De Spaanse schilder Celso Tavera Maya is in arrest gesteld omdat hij ervan wordt verdacht talrijke werken van bekende meesters vervalst en vervolgens verkocht te hebben. Naar de Spaanse politie giste ren meedeelde hebben des kundigen van het Prado-mu- seum in Madrid het vervalste werk van Goya, Greco, Zurba- ran, Velazquez, Murillo, van der Weyden, Rubens, Cranach, Breughel, Rembrandt, Renoir en Picasso als kopieën geïden tificeerd. Tavera Maya placht zijn vervalsingen te maken op het linnen van onbelangrijke oude schilderijen. Expertises kreeg hij van een zich „kun stexpert noemende Argentijn, een gepensioneerde Spaanse kunstrecensent en een intus sen overleden Spaanse schil der. De schilder verdiende aan zijn vervalsingen ongeveer 75 miljoen pesetas. Hoeveel ko pieën hij heeft kunnen verko pen wordt momenteel door de politie onderzocht. Tavera Maya verkocht zijn vervalsingen of rechtstreeks of als garantie voor voorschotten voor de aankoop van echte kunstwerken. RUDING: 7 i k HEERJANSDAM „Regeren a la de PvdA zou rara zalig zijn voor het economisch herstel." Minister hl ding van Financiën zei dit gisteravond op een CDp -bijeenkomst in Heerjansdam. „De socialisten gelov^ nog steeds in hun mislukte economische recepten de jaren zeventig," aldus de bewindsman. Hij reagefj de daarmee op een dit weekeinde door de PvdA aan| kondigd werkgelegheidsplan. f „Recepten die veel beloofden, maar achteraf ons land veel scf de hebben berokkend: te hoge lonen, te dure sociale voorzien! gen, concurrentieachterstand met het buitenland, afbraak V de industrie, dus a-sociaal groeiende werkloosheid, voortdurej stijgende belastingen en premies en bijna onbeheersbaar gro ende staatsschuld, waardoor we ook de komende jaren nog fo rekeningen in de vorm van rentelasten krijgen te betalen,", zei Ruding verder over het PvdA-beleid uit de jaren zeventj De minister benadrukte dat het beleid van het kabinet-Luba moet worden voortgezet. „De maatregelen zijn zeker pijnll maar de resultaten worden gestaag zichtbaar. Wat in tien jl fout ging, buig je niet in twee jaar terug. Wie op korte term honderdduizenden werklozen minder belooft, heeft of geen v stand van economie, of misleidt de mensen." LARNAKA De kapitein van een Nederlands fruitschip h( gisteren in Larnaka in het Griekse deel van het eiland Cyp twee maanden celstraf gekregen wegens varen naar het Tur deel van Cyprus. Hij was in het weekeinde aangehouden. De litie verklaarde tegenover de rechter dat kapitein B. Slagter 1 de ,Anny Danielsen' (2.535 ton) in september Famagusta in noorden van Cyprus had aangedaan. De rechter verwierp pleidooi dat Slagter niet wist dat hij een verboden haven I aangedaan. ,De wetten van de republiek zijn eenvoudig te krijgen voor alle scheepvaartmaatschappijen', zo stelde hij. Wij kunnen niet toestaan dat handel wordt gedreven met vens die worden bezet door Turkse invasietroepen, aldus reel George Nicolaou. De Grieken willen niet dat een schip Griekse haven aandoet als het daarvoor ook in een Turkse venplaats is geweest. Volgens een woedende directeur L. var Oever van de firma Oost Atlantic Line in Rotterdam, die de langen van de ,Anny Danielsen' behartigt, vechten de Tur en de Grieken hun politieke ruzies Uit over de ruggen var kapiteins van de kleine handelsvaart. ,Zo langzamerhand I ben wij geen kapiteins meer over die nooit in Turkse ha\ zijn geweest. Alle schepen die in Famagusta zijn geweest wor door de Grieken geregistreerd'. Hij bestreed dat het schip laatste zes maanden nog in het Turkse deel van Cyprus is weest. Het ministerie van buitenlandse zaken doet een poginj zaak recht te trekken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12