Zieke toerist soms om psychologische redenen terughalen PTT: resultaten 1984 minder goed Lotto:.elke week kan het geluk u toelachen Goudzwaard: Groep-Scholten loopt te hard van stapel \NWB-ARTS IN PROEFSCHRIFT: F-16 stort neer, 2 doden en 9 gewonden nbbers sprak over btw voor zijn beurt NCRV-radio op Hemel vaartsdag uit Israël 'Banenverlies door opheffen extra onderwijsuren niet te peilen' Grootste orkest aller tijden gaat Woensdrecht omsingelen iINNENLAND CcidócSommit DINSDAG 29 MEI 1984 PAGINA 11 snelrecht bij rellen •ond Woensdrecht 1REDA Het Openbaar Ministerie zal in laarvoor in aanmerking komende geval- stï wetsovertreders rondom en op de liegbasis in Woensdrecht via de snel- echtprocedure vervolgen. Deze methode an berechting is bij voorbeeld niet denk- eeldig in gevallen waarin demonstranten eweld tegen personen hebben gebruikt. )at heeft de hoofdofficier van justitie in et arrondissement Breda, mr Kalthoff isteren meegedeeld. De aangekondigde laatregel maakt deel uit van een raam- lan. De vele acties rondom de basis de fgelopen elf maanden, rechtvaardigden en raamplan, zodat bij acties niet steeds reer overleg tussen de diverse instanties epleegd hoeft te worden, zo werd meege- eeld. Op de strategie en tactiek bij ko- ïende acties, werd niet nader ingegaan. GYMNASIUM KAN BLIJVEN BESTAAN (Vervolg van de voorpagina) Volgens de bewindslieden krijgt ook het vervolgonderwijs de taak op zich om een goede aansluiting tussen mid denschool en voortgezet- of beroepson derwijs te bereiken. Zonodig moet het vervolgonderwijs zorgen voor een scha keljaar. De bewindslieden laten verder weten dat havo en vwo als aparte on derwijsvormen moeten verdwijnen. De hoogste klasssen van havo en vwo die nen te worden samengesmolten tot een driejarig vho (voortgezet hoger onder wijs of lyceum) met acht examenvak ken. Deze scholen, die zelfstandig kun nen bestaan, moeten de leerlingen voorbereiden op het universitair en ho ger beroepsonderwijs. Al ruim 65.000 varkens afgemaakt DEN HAAG De varkenspest in ons land heeft dit jaar al geleid tot het af maken van 65.000 varkens. Ruim 1.500 varkens bleken besmet te zijn met die ziekte. De overige afgemaakte dieren werden als „verdacht" aangemerkt. Het ministerie van landbouw en visse rij heeft de gedupeerde varkenshouders ruim zestien miljoen gulden schadever goeding betaald. De helft van dit be drag zal door de Europese Gemeen schap worden vergoed. Na de varken- spestexplosie van begin vorig jaar had den de deskundigen de hoop gekoes terd de ziekte onder controle te heb ben. Nu dat niet het geval is, vinden er momenteel op grote schaal entingen Margarine en halvarine worden in juni duurder DEN HAAG Plantaardige margarine en halvarine worden vanaf 4 juni duur der. Vanaf die datum zal voor een pakje plantaardige margarine twaalf cent meer moeten worden betaald. De prijs van een pakje halvarine stijgt dan met zes cent. Dat heeft de Bond van Neder landse Margarinefabrikanten gister avond bekendgemaakt. De margarines en halvarines met vooral dierlijke grondstoffen gaan niet in prijs omhoog. De prijsverhoging is vastgesteld na overleg met het ministerie van econo mische zaken. De prijsverhoging van de plantaardige magarines moet volgens de bond vooral worden toegeschreven aan een sterke stijging van de grondstoffen- prijzen van plantaardige oliën en vetten. DEN HAAG De econoom dr. B. Goud zwaard vindt dat de groep rond de uit het CDA-getreden Kamerleden Scholten en Dijkman te hard van stapel loopt in zijn streven naar een nieuwe politieke partij. Goudzwaard heeft daarom besloten zijn functie in de stuurgroep ter beschikking te stellen en ook niet mee te doen in de nieuwe stuurgroep die na 23 juni de kan sen voor partijvorming nader zal invullen. Van een breuk is evenwel geen sprake, aldus Goudzwaard gisteren. Goudzwaard, eens de auteur van het CDA-programma Niet bij brood alleen, en de afgelopen maanden ideoloog van de beweging rond Scholten en Dijkman, vindt dat de „Basisbeweging voor vrede en solidariteit" zich open moet blijven stellen voor alle politieke partijen en be wegingen die in aanmerking komen voor samenwerking. Die gesprekken zouden dan uiteindelijk eventueel kunnen uitmonden in een nieu we partij. Aangezien de situatie nu in een stroomversnelling lijkt te raken, vindt Goudzwaard het beter even afstand te ne men. Scholten verwacht overigens niet dat nog deze maand het besluit volgt een nieuwe partij op te richten. JTRECHT Het naar luishalen van zieke va- lantiegangers is vaak zo luiir, dat tot voor kort al- een in gevallen van drin- jende medische noodzaak ie patiënt niet hoefde te ietalen. Volgens de Haag- chirurg K.J.J. Waldeck, |oofd van de medische iienst van de ANWB- ilarmcentrale, die mor- n wil promoveren op t proefschrift „Medische ipatriëring van Neder- &ndse toeristen", is dat iet langer te verkopen, sychologische argumen- n dienen bij de beoorde- ng door de ANWB- larmcentrale even zwaar wegen als de medisch- liologische. _f»eetlatje bestaat waarmee -•recies kan worden kan wor- n bepaald wanneer de stress g genoeg is voor de terug: ht per amulance via de ANWB. In de praktijk is niet temin een geode afweging te maken door de Alarmcentrale en de medicus van het zieken huis waar de toerist is opgeno men. De kosten spreken een hartig woordje mee. maar hij had de stellige indruk, dat de vijf gro te assurantiemaatschappijen in dit land royaal zullen meewer ken aan een verruiming van de indicatie. Onderzoek heeft uitgewezen, dat vakantiegan gers, ook al is hun kwetsuur niet direct levensbedreigend of niet te verhelpen via een chi rurgische ingreep (een medi sche noodzaak om te worden teruggehaald, red.) het niet langer dan veertien dagen in een buitenlands ziekenhuis kunnen uithouden. Niet zozeer omdat ze geen vertrouwen hebben in „de vreemde dok ter", maar vooral door het te kort schieten van de verzor ging. Onoverkomelijke taal problemen, afwijkend voedsel en of door een niet als prettig ervaren verpleegkundige be geleiding zijn de belangrijkste ingrediënten van een diepe frustratie. Volgens dokter Waldeck ontstaan de meeste problemen in Griekenland en Joegoslavië. Kosten Opvallend is het grote aantal repatriëringen uit België, Lu xemburg en Frankrijk. De ernst van de ziekte of letsel en de korte afstand van België en Luxemburg tot Nederland vormen de basis van dit ver schijnsel. Omdat Frankrijk een doorreisland is en daar door steeds meer vakantiegan gers telt, is het aantal patiën ten begrijpelijkerwijs groter. Verandert de toerist naar het verre buitenland van een pio nier in een risicovrije reiziger? Wat hem ook overkomt, de „instanties" waken wel over zijn welzijn. Waldeck: „Dat is ook een vraag, die wij ons hebben gesteld, maar de prak tijk geeft weinig aanleiding dot somberheid op dit punt. Van de pakweg 5.000 toeristen die jaarlijks in een ziekenhuis belanden trekken er maar 1700 bij de Alarmcentrale aan de bel. De rest streeft er naar zijn eigen problemen op te los sen". De Alarmcentrale wil dat zo houden, want de proble men zijn niet meer te overzien als elke vakantieganger bij een eerste zielepijntje de ANWB bestelt. De gemiddelde toerist heeft geen weet van de enor me financiële lasten van een goede service. Een ambulance vliegtuig voor een patiënt in Jeruzalem bijvoorbeeld kost 70.000,- en een vlucht naar en van Zuid-Frankrijk 15.000,-. Wanneer de patiënt meer dan 600 kilometer van Nederland is verwijderd gaat het vliegtuig al de lucht in. Overigens is het percentage zieke toeristen een fractie van het totaal aantal vakantiegan gers dat jaarlijks naar het bui tenland toert. Dr. Waldeck besteedt in zijn proefschrift veel aandacht aan de technische aspecten van het ambulancevervoer. Hij heeft in zijn onderzoek veel tekor ten gesignaleerd. Een van zijn grootste wensen is, dat een arts over goed opgeleide verpleeg kundigen en speciale bevoegd heden bij de repatriëring be trokken moet zijn. JOS BOUTEN In het Westduitse plaatsje Linz is gisteren een Nederlandse F-16 neergestort. Twee mensen, waaronder de piloot, kwamen daarbij om het leven. Een huis werd totaal vernield. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Een F-16 van de vliegbasis Volkel is gister morgen neergestort bij het Duitse stadje Linz, niet ver van Bonn. Het onge val heeft twee mensen het leven gekost. Negen men sen werden gewond, waarvan één ernstig. Het vliegtuig ramde een ap partementengebouw en explo deerde vervolgens boven open terrein. De piloot, de 29-jarige eerste luitenant Pieter Enze- rink uit Oss werd op slag ge dood. Een 40-jarige vrouw, die op de begane grond in het gebouw een boetiek had, werd later le venloos onder het puin uitge haald. De rondvliegende brok stukken richtten tot ver in de omgeving schade aan. Volgens de politie in Linz is het een wonder dat er niet meer slachtoffers zijn geval len. Het vliegtuig verongeluk te op 100 meter van een zie kenhuis, waarin zich 400 men sen bevonden. Ramen en muren van het zie kenhuis werden beschadigd door brokstukken van de F-16, evenals tientallen auto's op de parkeerplaats. De verontwaar diging onder de bevolking van Linz is groot. Het stadje ligt in een gebied waar NAVO- vliegtuigen duikvluchten maken. Volgens burgemeester Theo Luck is het ziekenhuis van het plaatsje zelfs een richtpunt voor de pi loten. Al jarenlang wordt ver geefs tegen de geluidsoverlast geprotesteerd. Over de oorzaak van het onge val is nog niets bekend. Vol gens woordvoerder Tritter- mann van de Duitse lucht macht in Bonn is de kans groot dat er in de F-16 een technisch mankement is opge treden. „Het waren twee Nederlandse machines die in formatie vlo gen. De piloot van het veron gelukte toestel moet volledig verrast zijn, want hij heeft geen contact meer opgenomen met zijn kameraad in het an dere vliegtuig". Het ongeval in Linz betekent het verlies van de negende F-16 van de Nederlandse luchtmacht. De achtste veron gelukte in oktober vorig jaar op de vliegbasis Leeuwarden. Bij de eerste acht ongevallen kwamen vier mensen om het leven. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse lucht macht wordt ervan uitgegaan dat er in vredestijd tot 1999 in totaal 30 toestellen verloren zullen gaan. Het grootste deel daarvan raakt de luchtmacht in de eerste jaren kwijt, omdat alle kinderziektes van het toe stel dan nog niet overwonnen zijn. De F-16 werd in 1979 in gebruik genomen. )EN HAAG Premier Lubbers heeft vrijdag op «de lersconferentie na de ministerraad voor zijn beurt ge- proken toen hij meedeelde dat het kabinet „geen be- ïidsvoornemen" heeft om het hoge (thans 19 en het ige (thans 5 btw-tarief samen te trekken tot één ta- lef. folgens de RVD zal het kabinet zich binnenkort buigen over en nota van staatssecretaris Koning (Financiën) over het uni- |>rme btw-tarief. De bewindsman maakt die nota naar aanlei- ig van een in 1982 door de Kamer aangenomen motie van het JA-kamerlid Couprie. In de nota zullen de gevolgen van het he btw-tarief voor de kosten van levensonderhoud en de werk- blegenheid aan de orde komen. Daarnaast zal de nota een ana- *se en conclusie van het ministerie van Financiën bevatten, iet is uitgesloten dat het ene btw-tarief al in 1985 kan worden |gevoerd, aldus de RVD. Felderhof, Rien Poortvliet en Gerard v.d. Berg morgen de e dag in Israël. w\ ILVERSUM De NCRV-radioprogramma's komen op He- felvaartsdag grotendeels rechtstreeks uit Israël. Verslaggevers irard van den Berg en Rik Felderhof verzorgen -vergezeld pc.or schilder/illustrator Rien Poortvliet- via een satellietverbin- ng op Hilversum 1 een „mammoetprogramma" van 08.15 tot .40 uur en van 13.20 tot 17.55 uur. Donderdagavond wordt in Tl,* programma „Praten op de berg Moria" (Hilversum 1, i02-22.00 uur) aandacht besteed aan de leef- en werkomstan- gheden in Israël. j maken een rondgang door Nazareth, Kana, Kafarnaüm en ibga en bezoeken ook andere plaatsen. RIEMELS Grachtenlampjes De stadsilluminatie van Amsterdam is gisteravond weer ontstoken. Een dikke vierhonderd schijn werpers en ruim 11.500 gloeilampen accentueren vanaf een half uur na zonsondergang de fraaie stadgezichten die de hoofdstad des lands (gelukkig) nog steeds heeft. De foto is genomen op de hoek van de Keizersgracht en de Leliegracht. DEN HAAG Het minis terie van onderwijs kan niet aangeven hoeveel leerkrachten in lbo, mavo, havo en vwo precies op wachtgeld komen te staan alleen door het opheffen van de „schoorsteenuren". Bezuinigingsmaatregelen wor den alleen met bruto-cijfers aangeduid, op gezag van bere keningen van het Centraal Planbureau. Dit heeft mr. J. Groen gisteren namens de Staat verklaard in een kort ge ding dat bij de rechter te Den Haag is aangespannen door het Ambtenarencentrum en twee lerarenverenigingen. Het geding is bedoeld om te voorkomen dat minister Deet- man per 1 augustus de eerste graads leraren met volle be voegdheid dwingt een tweede „schoorsteenuur" om te zetten in een echt lesuur. Hij wil er volgend jaar 55 miljoen gulden mee bezuinigen. Eerstegraads leraren met een volle bevoegdheid van voor 1980 worden betaald voor 29 lesuren, maar geven 26 uur les. De drie resterende uren heten schoorsteenuren. Vorig jaar heeft Deetman besloten dat 27 uur les gegeven moeten worden. Uiteindelijk wil hij dat in 1987 iedereen betaald wordt' voor alleen de gegeven lesuren. Jaarlijks scheelt dat 71 miljoen gulden op de begroting. Daar staat een verlies van 1700 ba nen tegenover. 'JE D/EZUWLUW (Van onze parlementaire re dactie) (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De PTT heeft een recordbedrag van 1320 miljoen gulden aan de schatkist afgedra gen, maar voor 1984 ver wacht het staatsbedrijf een minder goed resul taat, vooral als gevolg van een dalende koopkracht. De effecten daarvan zijn vooralsnog groter dan van een oplevende bedrijven- sector. Met deze ontwikkeling voor ziet de PTT een terugloop in het eigen personeel. Bij de te lecommunicatie zijn minder mensen nodig evenals bij de PTT-gelddiensten. Bij de post zal het personeel zich stabilise ren. Door omscholing, herplaatsing en dergelijke zal geprobeerd worden gedwongen ontslagen te voorkomen. Het afgelopen jaar is het PTT-personeel met ruim 500 gedaald tot 102.335. Als gevolg van de ambtena- renacties in 1983 is het post verkeer niet toe- maar afgeno men, met een procent. Het lo- ketverkeer bleef gelijk. De vraajg naar nieuwe telefonaan- sluitingen bleef in 1983 gelijk ten opzichte van voorgaande jaren. Wel kwamen er meer opzeg gingen bij de PTT als gevolg van een dalende koopkracht. De nettovraag naar telefoons nam daardoor met twaalf pro cent af. De al jaren dalende belangstelling voor telex en te legraaf zette zich door. Het resultaat van de RPS nam vooral toe door veel hogere renteopbrengsten. De giro kreeg vooral weer klappen in de zakelijke rekeningen. Be drijven roomden hun tegoeden op die rekeningen steeds meer af, om ze over te brengen naar bankrekeningen. Binnen het bedrijf zijn grote reorganisaties nodig zijn om aan de wensen van de markt te kunnen blijven voldoen. Daartoe zal ook personeel op grote schaal om-, her- en bij geschoold moeten worden. Vooral een flexibeler inzet van mensen acht de PTT no dig. (ADVERTENTIE) EN VERGEET HET CUFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids. DEN HAAG Onder het motto „Speel niet met kernwapens.... Speel erte gen" zullen duizenden muzikanten op Hemel vaartsdag de vliegbasis Woensdrecht muzikaal omsingelen. Daarmee zal het „grootste orkest aller tijden" op de been worden gebracht. De demonstratie is georganiseerd door de Fanfare van de Eeuwig durende Bijstand uit Til burg. Morgenmiddag wordt op het Binnenhof een generale repe titie gehouden met medewer king van 25 Kamerleden uit de oppositiepartijen, die ook elk een instrument zullen be spelen. Hans Boswinkel, voorzitter van de FN V-Kunstenbond, zei gisteren op een persconferen tie: „Het orkest zal in een lengte van 15 kilometer rond de vliegbasis worden opge steld. De gebeurtenis is enigs zins te vergelijken met het bij belverhaal over het instorten van de muren van de stad Je richo als gevolg van een muzi kale omsingeling. Tijdens de demonstratie, die om één uur begint, zal uitsluitend gemusi ceerd worden. Andere midde len zullen niet worden ge bruikt". Het „grootste orkest aller tij den" bestaat zowel uit be roepsmusici als uit amateurs. Ieder die een instrument kan bespelen, al is het maar een triangel of een stel pannen- deksels, is welkom. In de uit voering staat een simpel lied centraal, dat veel wegheeft van „Een potje met vet". De duizenden muzikanten zullen het lied 48 maal spelen, voor elke kruisraket een couplet Een complete partituur ervan is op de actiedag in Woens drecht verkrijgbaar. Alle deel nemers krijgen een sticker met het opschrift: „Lid van het grootste orkest aller tij den". De te verwachten toe loop van muzikanten staat vol gens de organisatoren garant voor een vermelding in het Guinness Book of Records.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11