^VOS krijgt Triljoenen Voor Euro-tv Reizen naar Italië ernstig bemoeilijkt Croes: Nederland moet overige Antillen onder druk zetten POMPHOUDERS STAKEN DRIE DAGEN ZONDER BENZINE %NENLAND/BUITENLAND CeidócOotMcmt MAANDAG 28 MEI 1984 PAGINA 9- nse communisten zetten jskou-vleugel aan de kant |)sl Fin IN KI Op het partijcongres van 'inse communisten heeft de Moskou- jrouwe vleugel een zware nederlaag iden. Het nieuw gekozen centraal co- i bestaat geheel uit vertegenwoordi- van de hervormingsgezinde vleugel, het oude centraal comité waren de jkou-aanhangers in de meerderheid, hervormingsgezinde vleugel is voor- (der van een euro-communisme, waar de nationale partijen hun eigen koers tippelen en niet automatisch de Mos- -lijn volgen. Waarnemers verwachten de verhouding tussen de Finse com- (listen en Moskou moeilijker zal wor- Men sluit niet uit dat het tot een tsing in de Finse communistische par- -Y|al komen. Israëlische soldaten in Libanon gedood TEL AVIV Bij een vuurge vecht in het zuidoosten van Liba non zijn gisterochtend drie Israë lische soldaten gedood. Twee Is raëliërs werden gewond. Dit is door een Israëlische militaire woordvoerder bevestigd. Volgens de woordvoerder werden twee Israëlische jeeps in de Bekaa-val- lei aangevallen met automatische wapens en granaten. Het incident deed zich voor bij de bestandslijn tussen de Israëlische en Syrische troepen. Het aantal Israélische militairen, dat sinds de invasie van 1982 in Libanon het leven heeft verloren, is hiermee op 584 gekomen. De drie fraaisten Volgens een jury, bestaande uit Ria Valk, Ellie Koot, Marco Bakker, Theo Sijthoff en de onvermijdelijke Lou van Rees is de juffrouw in het midden, Nancy Neede uit Amsterdam, Nederlands fraaist ogende miss. Rosalie van Breemen uit Utrecht (links) is de op een na fraaiste en Jacomina Versteeg uit Nieuw Lekkerland (rechts) is nummer drie op de lijst. VERSUM De NOS et van het ministerie van C tot 1988 jaarlijks de be kking over een bedrag van üiljoen gulden om samen andere Eurpese landen Europees (satelliet)-tv-pro- ■nma op te zetten. De cen- 6 post hiervan zal geves- worden in Hilversum, ir enige honderden banen I jhikbaar komen. De toe- Ljing gaat met terugwer- bj|de kracht in van 1983, zo- plde NOS dit jaar over 14 Joen kan beschikken. programma moet tegen zichzelf bedruipen. Om mogelijk te maken zal re- he moeten worden inge- rd. Ook zal geen bezwaar rden gemaakt tegen even- e samenwerking met com- fciële maatschappijen, wat in strijd is met de Neder- ise Omroepwet. De Nederlandse omroepor ganisaties zullen programma's toeleveren onder de voor Ne derland geldende coördinatie van de NOS. Met een trans-Europees tv- programma kan naast het naar verwachting toenemende com merciële aanbod de eigen Ne derlandse omroep in haar plu riformiteit haar rol blijven spelen. Deelnemende landen verzorgen gezamenlijk dage lijks tv-verslagen van grotere evenementen op gebied van cultuur en sport en bieden ook beelden van politieke gebeu- rens, waarbij elk land eigen ondertiteling verzorgt. Hoewel op dit moment geen satellietkanaal ter beschikking van de NOS staat het Ne derlandse ECS-kanaal werd nadat de NOS wegens geldge brek eerder afhaakte toegewe zen aan de commerciële televi- sieorganisatoie Euro-tv ziet het ministerie in dat niet ge wacht kan worden tot in 1986/1987 de televisie-omroep- -satelliet „Olympus" wordt ge lanceerd, omdat tegen die tijd te veel terrein aan commercië le organisaties zou zijn verlo ren. Er wordt op korte termijn een proefprogramma opgezet, na dat eerdere experimentele uit zendingen, waarover we al schreven, al nuttig hebben ge werkt. Dit projekt „European programme on satellite" (EPS) zou mogelijk al in het voorjaar van 1985 in Europa ontvangen kunnen worden. Een aantal omroepen uit andere landen, ook buiten Europa, heeft al be langstelling getoond voor het EPS-projekt, aldus de NOS. VARA - voorzit ter: Eerste vijf jaar geen veranderingen bij de omroep HILVERSUM Minister Brinkman (WVC) zou de promotie van de VPRO en de EO naar de B- en die van Veronica naar de A-s tatus in één-keer moeten afwerken om vervolgens een stop van vijf jaar op verdere statusveranderin- gen af te kondigen. Op die manier, zo zei VA- RA-voorzitter A. van den Heuvel op de bijeenkomst van de verenigingsraad in Hilversum, krijgen de zendgemachtigden de rust om ook voor de radio op lossingen te vinden voor de onmogelijke versnippe ring van de zendtijd. Voor de televisie lijken de problemen minder groot als er een derde net komt en als daar dan de zendge machtigden zonder leden (NOS, IKON etc.) heen gaan. Iedere A-omroep kan dan twee vaste dagen krijgen toegewezen en ie dere B-omroep één. Als de invoering van het derde net 45 miljoen gulden mag kosten, kunnen, aldus Van den Heuvel, alle zendge machtigden samen op één net ook in de middag uit zenden, terwijl de late uit zendingen in bescheiden mate kunnen worden ge handhaafd. SCHIPHOL Nederland zal machtsmiddelen moeten gebruiken als de Antilliaanse regering niet wil meewerken aan de realisering van de sta tus aparte van Aruba, per 1 januari 1986. Dat heeft de leider van de Arubaanse meerderheidspartij MEP, Betico Croes, gisteren verklaard bij aan komst op Schiphol. Croes blijft tien dagen in Nederland en zal overleg plegen met minister van Antilliaanse zaken De Koning en Ka merleden. Croes wilde niet zeggen welke machtsmiddelen Nederland zou moeten hanteren. „Dat laat ik aan Neder land over. maar Nederland beschikt over zowel juridische als economische middelen", aldus Croes. Volgens de ME- P-leider mogen de overige eilanden „die gekozen hebben koloniën te blijven", Aruba niets in de weg leggen bij de verwezenlijking van de onafhankelijkheid via een status aparte. De MEP-leider zei blij te zijn met de recente uitspraak van minister de Koning in de Tweede Kamer, dat in elk geval de status-aparte voor Aruba in 1986 moet doorgaan. Inmiddels heeft de Antilliaanse regering fel geprotesteerd tegen de uitlating van minister de Koning. Deze heeft ge zegd dat de overige Antillen door hun houding het risico lopen dat Nederland machtsmiddelen zal moeten gebrui ken, om. de onafhankelijke toekomst van Aruba zeker te stellen. Gevaarte In Ede en Barneveld zijn honderden mensen zaterdag getuige geweest van een spectaculair trans port. Zes trucks met oplegger vervoerden een enorme silo. Er waren allerlei voorzorgsmaatregelen genomen, maar toch kwam het gevaarte nog vast te zitten. Met twee extra kranen kon dat worden verholpen. 4 a ïzamenlijke ode W modeontwerpers Heijmans en nk Govers hebben ■eren in Amster- i gezamenlijk hun ™we zomercollectie ^esenteerd. De ie gewaden wer- mede getoond Sylvia Kristel Je van links). Prinsje kort na geboorte gestorven BRUSSEL Het eerste kind van prinses Nicolas van Liechtenstein en prinses Margaretha, de dochter van groothertog Jan van Luxemburg, is enkele dagen na zijn ge boorte gestorven. Zater dag werd in Brussel be kend gemaakt dat de op 20 mei geboren jongen een ernstige afwijking had aan het centrale ze nuwstelsel. Ex-regeringsleiders doen beroep op supermachten BELGRADO Een groep van 26 voor malige regeringsleiders en staatshoofden heeft de Verenigde Staten en de Sovjet-- Unie opgeroepen de onderhandelingen over hun wederzijdse betrekkingen te hervatten. De oproep staat in een officieel communiqué, dat werd gepubliceerd na sluiting van de tweede zitting van de Raad van Interactie, een informele groep; van ex-staatslieden die in november vorig jaar op initiatief van de oud-premier van Japan Takeo Fukuda werd opgericht en die in Joegoslavië heeft vergaderd. Voor zitter Kurt Waldheim, de voormalige se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties, verklaarde tijdens een persconferen tie dat de Raad delegaties naar Moskou en Washington zal sturen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Reizen van, in, en naar Italië wordt de komende dagen een onze kere tijdspassering. Sta kingen in vrijwel alle sec toren van het vervoer ma ken van het vliegen, va ren, sporen en rijden op autowegen een kansspel, dat voor de deelnemers in de meeste gevallen uit draait op een teleurstel ling. „Vandaag vliegen we nor maal volgens schema", zei Rome's internationale lucht haven Fiumicino (Leonardo da Vinei) eind vorige week. Maar deze week staan er nieuwe acties op het spel. Vrijwel alle categorieën werknemers in de lucht vaartsector doen mee, en dan niet allemaal tegelijk, maar om beurten, om de ongemak ken voor de reizigers te ver groten. Maar Rome's beruch te luchthaven is in Italië niet uniek. De andere vliegvel den, van Sicilië tot Turijn, hebben dezelfde problemen. Een ruwe schatting wijst op een aantal van 1 miljoen pas sagiers dat de laatste 30 da gen vanwege „sociale" acties niet heeft kunnen vliegen, binnen Italië of van Italië naar het buitenland. Een verstopte douche in een brandweerkazerne, een „spontane" werkonderbre king van het bagageperso- neel, een blokkade-actie van de taxichauffeurs, de plotse linge weigering van de chauffeurs van de bussen om passagiers van de vliegtuigen naar de terminals te brengen en vice versa, een actie van het brandstofpersoneel, enzo voort enzovoort: Al deze za ken hebben de afgelopen we ken het vliegverkeer in Ita lië tot stilstand gebracht. Passagiers worden tot het ui terste getergd: in Milaan en Rome is de afgelopen dagen letterlijk gevochten om een plaats in een vliegtuig, dat ondanks de staking toch nog vertrok. Maar ook de luchtvaartmaat schappijen die op Italië vlie gen zijn op van de zenuwen. Passagiers voor Italië kun nen ze niet de stiptheid en service bieden die op andere vluchten wel mogelijk zijn. Nederlandse passagiers voor Rome weten nooit of hun vliegtuig volgens schema uit Amsterdam vertrekt, want dat hangt af van de situatie in Rome. Als er niet geland kan worden (bijvoorbeeld wegens een staking van de Romeinse brandweer) kan er ook niet vertrokken worden. Deze weken hebben de reizi gers uit Amsterdam zelf de bagage uit hun vliegtuig moeten dragen. De vliegtuigmaatschappijen hebben bij de Italiaanse rege ring krachtig geprotesteerd tegen de gang van zaken op de Italiaanse vliegvelden, maar de minister van Trans port kan er niet veel aan doen. Hij heeft stakende groepen herinnerd aan hun verantwoordelijkheid en hen opgeroepen tot zelfbeheer sing bij het afkondigen van stakingen. Ook de KLM-afdeling Rome behoort tot de protesteren den. Volgende week gaat ze samen met de andere maat schappijen rond de tafel zit ten om de Italiaanse situatie te bespreken. Sommige maatschappijen hebben aan gekondigd acties te zullen ondernemen, als de diensten op Italië niet kunnen worden gegarandeerd. Daarbij wordt gedacht aan een boycot van de Italiaanse vliegvelden. „Ik heb daar nog niets van gehoord", zegt de KLM-di- recteur voor Italië, Geuleme- rian. „Een boycot van de Ita liaanse vliegvelden is on denkbaar. Vooral Rome is veel te belangrijk voor ons om te schrappen. Wij maken winst op dit traject. Maar dat neemt niet weg dat wij soli dair zullen zijn met onze col lega's. De onregelmatige diensten als gevolg van al die stakingen hebben ook ons grote schade berokkend. Maar het enige wat we daar tegen kunnen doen is blijven protesteren". De KLM heeft moeilijkhe den gehad met zijn DC-9's in Rome, omdat stakingsacties de afgelopen week hebben verhinderd dat de trappen voor het in- en uitstappen aan de vliegtuigen konden worden vastgemaakt. „Had den we jumbo's gehad, dan was het nog veel erger ge weest", zei Geulemerian. Het toeristenseizoen in Italië begint over enkele weken, en deze sector heeft zijn gro te bezorgdheid geuit over het voortduren van de acties. Grote schade aan het toeris me wordt gevreesd, vooral nu bekend is geworden dat enkele grote buitenlandse touroperators Italië uit hun programma's hebben verwij derd, omdat ze hun klanten geen regelmatige aankomst en vertrek in Italië kunnen garanderen. Joegoslavië en Griekenland zijn beter, om dat daar de stakingsneiging geringer blijkt te zijn dan in Italië. Wat Fiumicino betreft: voor 2, 3, en 4 juni hebben nu ook de Romeinse lucht verkeersleiders acties aange kondigd. Welke precies dat is, is de grote verrassing. Van het spoorfront is geen beter nieuws te melden, zij het dat buitenlanders daar van de stakingen minder last van zullen hebben. In het af gelopen weekeinde reden er vanuit Rome geen treinen. Nieuwe acties (om een loons verhoging) zullen in de ko mende weken niet ontbre ken, „om onze eisen kracht bij te zetten". Diegene die zich de komende week per auto Italië in waagt, doet er goed aan zui nig aan te doen met zijn brandstof. Zoals het er nu uitziet, zullen de zogenaamde benzinai, de brandstofverko pers, van 19.30 uur op dins dag 29 mei tot 07.00 uur op zaterdag 2 juni hun werk neerleggen. Dat betekent dat er geen druppel benzine in Italië te krijgen zal zijn, ook niet op de autowegen, die tot nog toe meestal werden ont zien. Kankerpatiënt moet bij sollicitaties ook kans krijgen AMSTERDAM Sven Hoonhout (22), al drie keer behandeld voor leu kemie, heeft zaterdag in Amsterdam gepleit voor „een soort reclassering" voor jonge kankerpatiën ten. Volgens hem is het namelijk onmogelijk om aan werk te komen als je bij sollicitaties moet zeg gen dat je kanker hebt (gehad), terwijl ook ande re relaties erdoor worden bemoeilijkt. „Ik wil kan ker bespreekbaar maken en het taboe rondom kan ker doorbreken", aldus Sven Hoonhout. Hij zei dit tijdens een bijeen komst van het Koningin Wil- helmina Fonds over „kinderen met kanker" waarop ook ko ningin Beatrix aanwezig was. Daarbij werd bekend dat de resultaten van transplantaties van eigen beenmerg van kan kerpatiënten veelbelovend zijn. Voor bepaalde patiënten lijken de overlevingskansen toegenomen en bovendien is met deze methodiek de duur van de behandeling in sommi ge gevallen teruggebracht van enkele maanden tot vier a vijf weken, aldus dr. J. de Kraker, kinderarts in Amsterdam. De behandeling met medicij nen is soms zo intensief, dat het beenmerg, dat de bloedcel len moet maken, langdurig wordt uitgeschakeld. Voor de patiënt kan dat levensbedrei gend zijn. Als vooraf been merg wordt afgenomen, kan dat weer worden teruggegeven als de medicijnen hun werk hebben gedaan, en is er omdat het „eigen" is geen kans op afstotingsreacties. Kanker komt bij kinderen weinig voor. Volgens dr. De Kraker worden jaarlijks onge veer 400 jongens en meisjes onder de achttien jaar er mee. geconfronteerd (één op 10.000 kinderen in Nederland). Bij de bestrijding van kanker wordt steeds vooruitgang geboekt. Als voorbeeld noemde dr. De Kraker gezwellen aan nieren bij jonge kinderen: toen alleen operaties mogelijk waren lukte het tien procent van de kinde ren te genezen. Dank zij de mogelijkheden van bestraling en nieuwe geneesmiddelen is dat percentage nu gestegen tot negentig. Nu de kansen op overleven duidelijk zijn verbe terd, aldus dr. De Kraker, komt het accent meer en meer te liggen op de kwaliteit van dit leven. egin moet zijde consument kiezen' I HAAG Konsumenten takt (KK) beschuldigt de in er van mee te werken de verhoging van de gas- Aanleiding hiervoor is de >raak afgelopen zaterdag de radio van de voorzit- van de vereniging van energieproducenten, A. J. Ka- land, dat de gasprijs met 3 cent omhoog zou kunnen. KK vindt het ontoelaatbaar dat nog voor de onderhandelingen over de gasprijs zijn gestart de Vegin met dergelijke uitspra ken komt. De Vegin zou vol gens KK de belangen van de consument moeten behartigen. De consumentenorganisatie wijst er verder op dat gezien de prijsontwikkelingen de consumenten eerder recht zou den hebben op een lagere gas prijs. ilSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM tuurmonumenten constateert radicalisering £D/!6f/r 6AA/1 VOORBIJ nm bum blijft m- KUiinai Tm swoiiia wüifT nin ï/w iun 2IFK8FD OP [[tl IVOnD, WAAL UIT61PUT VALT Ui Ifl ttn DIEPE 5LAAP RAVELAND De Vere ng tot Behoud van Natuur- }umenten maakt zich grote ien over de toenemende ^icalisering binnen de na- en milieubeweging". De ïniging vindt het „onge wenst dat het die kant op gaat", maar heeft er begrip voor, zo blijkt uit haar jaarver slag over 1983. Natuurmonu menten liet midden vorig jaar twee enquêtes houden. Daaruit bleek een nog steeds groeiende belangstelling voor natuur en milieu. In scherpe tegenstel ling hiermee staat „de afbrok keling van het regeringsbeleid in deze sector", aldus de vere niging. fa...Unit... ik liocr itmani rond. h hit hun iluiimlinie1 TAME 1 le woiil 'met wiklttr .Mt UtlhinUiM

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9