Vaticaan betaalt, maar erkent geen schuld Verzet wil open dialoog biet Duarte Verkiezingen in Egypte eisen één dode VS overwegen wapenhulp aan Saoedi-Arabië Italië oefende voor vierdaagse HEVIGE UITBARSTING VULKAAN OP CELEBES ^poea-vluchtelingen morden teruggestuurd ITENLAND fieidócSoti/icwt MAANDAG 28 MEI 1984 PAGINA 7 (Van onze correspondent Cees Manders) ROME In Italië is gis teren geoefend voor de Nijmeegse Vierdaagse. Dat gebeurde in het stad je Malnate, vlakbij Como in het uiterste noorden van het land, waar de zo genaamde Pre-Nimega werd verlopen. „Nime- ga" is de Italiaanse aan duiding voor Nijmegen. De wandelaars liepen een parcours van 42,5 ki lometer tussen VareSe en Como, een gebied dat voorzien is van ettelijke Zevenheuvelen wegen. De Pre-Nimega van Mal nate werd voor het eerst verlopen in 1972 en was oorspronkelijk alleen be doeld als oefening voor de Nijmeegse afstands marsen. Maar in de loop der tijden is de Malnate uitgegroeid tot een klein concurrence van de Nij meegse Vierdaagse, zij het dat hier maar een dag gelopen wordt. Inmiddels is Malnate zo'n succes geworden, dat dit jaar voor de eerste keer ook een kleine Pre-Ni mega werd georgani seerd, de zogenaamde mini-Pre-Nimega, waar bij ongeoefenden een af stand van 10 kilometer konden lopen. oodvonnissen in unesie na broodoproer 'ÏnIS Een rechtbank in Tunesië heeft zaterdag mensen ter dood veroordeeld voor hun aandeel *»het honger-oproer, begin dit jaar. Volgens de aan lacht hadden de tien verdachten, overwegend jon- lui, barricaden opgeworpen en stenen gegooid naar "Jo's, die ze wilden plunderen. Doodvonnissen wor- «ii in Tunesië doorgaans uitgevoerd. In januari bra- *n in het land rellen uit na een verdubbeling van H broodprijzen. Volgens officiële gegevens vielen iferbij 89 doden en 932 gewonden. In de Marok- ijjhnse stad Marrakesh zijn zaterdag 36 mensen ver- ïTdeeld tot gevangenisstraffen van een tot 15 jaar \>r hun aandeel in de voedselrellen die, eveneens q januari, in Marokko uitbraken. Andere Marok- janse rechtbanken hebben de afgelopen weken al inderden verdachten veroordeeld tot langdurige jvangenisstraffen. JAKARTA Op het Indonesische eiland Sulawesi (Celebes) is vrijdaga-. vond de 1.852 meter hoge vulkaan Soputan tot uitbarsting gekomen. Duizenden bewoners in de omgeving lopen gevaar en houden zich gereed voor evacuatie. Uit de krater van de Soputan stromen grote hoeveelheden lava en de vulkaan spuwt vulka nisch gesteente tot 1.000 meter de lucht in. Twee jaar geleden werd de Soputan tot driemaal toe actief. Klacht VS tegen Arianespace WASHINGTON De Amerikaanse onderne ming „Transpace Carriers", het eerste bedrijf in de VS dat vergunning heeft zich met commer ciële ruimtevaart bezig te houden, is van me ning dat de Europese ruimtevaartorganisatie „Arianespace" oneerlijke concurrentie bedrijft. In „Arianespace" werken ondernemingen uit een tiental Europese landen op commerciële ba sis samen bij lanceringen van kunstmanen door Ariane-raketten. Arianespace zou, aldus Trans pace, dank zij regeringssubsidies met twee ta rieven werken, het ene voor de Europese op drachtgevers en een veel lagere prijs voor Amerikanen. Transpace wil dat de Amerikaan se regering de verkoop van de diensten van Arianespace in de VS verbiedt. De Ariane is, nu de eerste commerciële lancering succesvol is verlopen, een geduchte concurent geworden voor de Amerikaanse ruimtevaart. Westmoreland klaagt CBS aan wegens smaad WASHINGTON De Amerikaanse bevelhebbers in Vietnam waren in 1965 al op de hoogte gebracht dat de Amerikaanse bombardementen „geen nuttig militair doel dienden" en in bepaalde gevallen zelfs de vijand in de kaart speelden. Dit staat in geheime Amerikaanse documenten die kortgele den openbaar zijn gemaakt. De geheime documenten van de inlichtingen dienst CIA en van het militaire apparaat werden openbaar gemaakt voor het proces wegens smaad dat generaal William Westmoreland heeft aange spannen tegen de omroepmaatschappij CBS. In een tv-documentaire uit 1982 over de oorlog in Vietnam werden Westmoreland en zijn commandan ten beschuldigd van het met opzet onderschatten van de troepensterkte van de vijand om het te doen voorkomen dat de Amerikaanse strijdkrachten aan de winnende hand waren. Uit de documenten blijkt ook dat de bevel hebbers, vóór dat ze de opdracht gaven stand te houden bij de marinebasis Khe Sann (in 1968), wisten dat de vijand drie maal zoveel vuurkracht had. Er werd toen al geopperd dat de slag waarschijnlijk zo zou verlopen als de vernederende nederlaag die het Franse leger in 1954 opliep bij Dien Bien Phu. Tijdens het beleg zeiden commandanten van de marine dat elke ver gelijking tussen Khe Sann en Dien Bien Phu niet te rechtvaardigen was. De Amerikanen gaven de bases na twee maanden uit handen. Het beleg had aan 199 Amerikanen het leven gekost en 1600 militairen raakten gewond. Genscher in 1987 geen lijsttrekker meer (Van onze correspondent A Cees Manders) üME Het Vaticaan |Jn deze dagen een zucht Jn verlichting slaken, nu 'l achter het bankschan- *lal waar het bij betrok- »n is, definitief een punt !}>rdt gezet. De prijs die t paus daarvoor moet be ien is hoog: 250 miljoen ^llar. Maar gehoopt Sbrdt dat er nu eindelijk 5at rust komt rond de «ticaanse bank IOR, zo- lt deze zich weer geheel toeleggen op de fi- Jnciële ondersteuning Jn de evangelisatie, de Jjenlijke doelstelling. Tt IOR deed jarenlang zaken Het de Italiaan Roberto Calvi, j gerespecteerde president "in de Ambrosiano Bank, aar naar later bleek niet ge- •iel zuiver op de graat. De 4nbrosiano ging failliet, en widat het IOR Calvi's finan ce avonturen tot een bedrag Tn 1,2 miljard dollar door middel van een borgstelling bleek te hebben gedekt, klop ten de crediteurs bij het Vati caan aan. Het Vaticaan wees deze vorde ringen af, en benoemde om het schandaal dat ontstond enigszins in te perken een commissie van deskundigen om de zaak te onderzoeken. Maar deze experts kwamen er niet uit. Toen het Vaticaan bleef weigeren de vorderingen te erkennen, werden er zelfs dagvaardingen bezorgd op het Vaticaanse adres van de drie bestuursleden van het IOR, onder wie de Amerikaanse bisschop Marcinkus. Veel ophef De internationale pers heeft de laatste jaren enorm veel op hef gemaakt over dit IOR- -schandaal, en dat is (naar mag worden aangenomen) ook de enige reden waarom het Vati caan alsnog heeft besloten over de brug te komen. De IO- R-affaire deed de katholieke Schuldeisers kerk geen goed, in Italië niet, en evenmin in de rest van de wereld. Bisschoppen en kardi nalen uit verre streken voelen zich er zelfs toe geroepen bij het Vaticaan op meer open heid, meer orde op financiële zaken, aan te dringen. De re putatie van de kerk stond op het spel. Na een jaar onder handelen heeft het Vaticaan nu de prijs voor het herstel van zijn goede naam weten te reduceren van 1,2 miljard dol lar tot 250 miljoen dollar. We betalen, maar we erken nen geen schuld. Daarom komt de toelichting neer die het Vaticaan zaterdag heeft verspreid. De borgstellingen zijn niet rechtsgeldig, zegt het Vaticaan, „maar het IOR, na de situatie objectief geeva- lueerd te hebben, heeft toch besloten een vrijwillige beta ling te verrichten. Deze vrij willige betaling zal bij kunnen dragen tot een versteviging van de internationale betrek kingen in een geest van we derzijdse verzoening en sa menwerking." Dit akkoord tussen het Vati caan en de schuldeisers is vrij- it V AN JOSÉ De politieke vleugel van de Salvado- lanse guerrillabeweging die in oorlog is met de door Verenigde Staten gesteunde regering in San Salva dor is voorstander van een dialoog met president Napo- ■»on Duarte, zo is afgelopen weekeinde verklaard door - i leiders van het Democratisch-Revolutionaire Front tfDR) in San José na besprekingen met de Costari- tanse president Luis Alberto Mongé Alvarez. uarte wordt een „wettig bemiddelaar" genoemd en de opstan- lingen „herhalen hun bereidheid zonder voorwaarden vooraf I met een open agenda een brede dialoog te beginnen met de mende president". Salvadoraanse opstandelingen, die al vier jaar oorlog voeren de regering in San Salvador, hebben herhaaldelijk ver aard dat zij willen praten over een verdeling van de politieke acht. Duarte heeft dit verlangen van de hand gewezen, maar rklaard bereid te zijn tot een dialoog over nationale verzoe- Ng- ïgo en Zamora, twee prominente leiders van het verzet, wil- n niet zeggen of in de komende maanden nieuwe offensieven zijn verwachten. „In de wittebroodsweken moeten er lieve "baren komen van beide kanten", aldus .Ungo op de vraag of «arte de gelegenheid krijgt in een klimaat van vrede aan zijn ibtstermijn te beginnen. BONN De voorzitter van de West- duitse liberale partij FDP en minister van buitenlandse zaken. Hans-Dietrich Genscher, zal zijn partij bij de komende parlementsverkiezingen in 1987 niet meer aanvoeren. Dat heeft de partijlei der gisteren aangekondigd. „Ik ben van mening dat een jonger persoon dat moet doen", zo verklaarde Genscher voor de televisie. De beslissing over zijn opvolging is volgens Genscher een zaak van het partijcongres, maar zeker ook van gesprekken met politieke vrien den. Alle mogelijkheden moeten wor den gebruikt om de FDP van een goe de toekomst te verzekeren, aldus Gen scher. LKARTA Papoea Nieuw ïinea zal „binnenkort" pa- ea's uit Irian Jaya, die de ens zijn overgevlucht, te- Sturen. Dit is met Indone- overeengekomen. Het is t bekend om hoeveel ensen het gaat. Volgens imige bronnen zijn sinds lari 5.521 papoea's naar ea Nieuw Guinea ge vlucht. Zowel Indonesië als Papoea Nieuw Guinea zullen waarnemers sturen, die de repatriërings-operatie zullen volgen. Indonesië weigerde evenwel een vertegenwoor diger van de VN-commissa- ris voor de vluchtelingen toe te laten. Het terugsturen van vluchtelingen naar Irian Jaya is van vele kanten sterk bekritiseerd. tUITENHEER brandweer aan te pas komen om de „passa giers" van deze vlieg tuigjes een veilige „noodlan ding" te la ten maken. De vliegtuig jes maken deel uit van een reusach tige zweef molen, een van de at tracties van een amuse mentspark in de buurt van Atlanta in de Amerikaanse staat Geor gia. Door een technische storing wei gerde de mo len verder dienst. Alle pogingen de vliegtuigen weer op gang te helpen mislukten, waarna de brandweer te hulp werd geroepen. KAIRO Ondanks enkele incidenten zijn de verkie zingen gisteren in Egypte in het algemeen vrij rustig verlopen. Een kandidate van de oppositionele Socialis tische Arbeiderspartij werd in Luxor dodelijk getroffen door een kogel tijdens een treffen met aanhangers van de regeringspartij. Bij een schietpartij in een plaatsje in de Nijldelta werd de yrouw van een kandidaat van de Wafdpartij gewond. In de hoofdstad Kairo en de meeste overige grote steden is het betrekkelijk rustig gebleven. Ongeregeldheden deden zich in die plaatsen voor waar leden van de rechtse Wafd-partij niet als waarnemers werden toegelaten in de stembureau's. Daar wer den stembussen in brand gestoken, hetgeen tot verdere scher mutselingen leidde. De Wafd-partij, die de rol van de overheid in de economie wil terugdringen, maakt volgens politieke waarnemers een goede kans om enkele parlementszetels te veroveren. Maar voor de overige oppositiepartijen zal de drempel van acht procent van de uitgebrachte stemmen waarschijnlijk te hoog zijn. dag in Genève formeel onder tekend. De stroom champagne die daarbij vloeide was om vangrijk, zo bleek uit de beel den die de Italiaanse televisie daarvan overbracht. Maar of alle betrokken partijen met het bereikte resultaat wel zo blij zijn, valt nog te bezien. De schuldeisers en de curatoren van de failliete Ambrosiano Bank komen slechts zeer ge deeltelijk aan hun trekken, en hebben moeten verklaren in de toekomst van verdere juri dische actie tegen het Vaticaan te zullen afzien. Het Vaticaan op zijn beurt be taalt, en geeft zodoende dus impliciet toe dat het fout zit, ondanks alle officiële verkla ringen die op het tegendeel wijzen. In de internationale fi nanciële wereld betaalt nie mand een zo enorm bedrag zonder ook maar enige „schuld" te hebben. Bovendien groeit die kwart miljard dollar de paus niet zomaar op de rug, en het Vaticaan zal nog alle zeilen (en collecteschalen) moeten bijzetten om voor 30 juni, de overeengekomen da tum, aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen. Inmiddels heeft het Vaticaan zijn belan gen in een Italiaans construc tiebedrijf en een Zwitserse bank verkocht, en zal voor de rest van het bedrag een beroep moeten doen op de internatio nale geldmarkt. „Het is te ho pen dat wat nu bereikt is de lasten kan verlichten van al diegenen die door deze finan ciële zaak schade hebben gele den", zegt de Vaticaanse ver klaring. Reorganisatie In Rome wordt verwacht dat de paus nu snel zal overgaan tot een reorganisatie van zijn bankinstelling, het IOR, en voor de omstreden bankpresi- dent mgr. Marcinkus een an dere functie zal vinden. Tot nog toe heeft hij Marcinkus, ondanks alle lelijke dingen die de internationale pers over hem schreef, niet laten vallen, om daarmee niet impliciet de verantwoordelijkheid van het Vaticaan in het bankschandaal toe te geven. DUITSE METAALARBEIDERS IN BONN DE STRAAT OP (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Meer dan 200.000 metaalarbeiders hebben vandaag in Bonn gedemonstreerd om hun eis tot invoe ring van 35-urige werkweek kracht bij te zetten. Intus sen worden de stakingen in de Bondsrepubliek onver minderd voortgezet. De grafische Druk en Papier, die samen met de Bond voor Metaalarbeiders, de IG Metal, het hardste strijdt voor invoering van een 35-urige werkweek, heeft zijn acties vandaag tot een nieuw hoogtepunt opgevoerd. Er is nog geen spoor te bekennen van enige toenadering tussen werkgevers en werknemers. De werkgevers blijven onverkort vasthouden aan de 40-urige werkweek als regel. Daaraan vast houdend, zijn de werkgevers bereid te praten over flexibelere arbeidstijden. Voor de bonden is dat onaanvaardbaar. Zij eisen dat de 40-urige werkweek vervangen wordt door een 35-urige. Over de kosten daarvan zijn ze bereid te praten, evenals over een invoering in meerdere fasen. De bonden beseffen dat hun oorspronkelijke eis tot invoering van de 35-urige werkweek in één keer weliswaar de meeste nieuwe banen oplevert, maar dat dit niet haalbaar is. Er moest uit eindelijk een hoogwerker van de De Saoedische olietanker Al-Ahood legde gisteren aan in de haven van Manama, de hoofdstad van Bahrein. De tanker was door de Iraanse luchtmacht beschoten en brandde geheel uit. tie in de Golfoorlog inderdaad zal leiden tot een nieuwe olie crisis. De hoofdredacteur van het in Londen gevestigde blad The International Petroleum Times, Bart Collins, heeft ge zegd dat de aanvallen op sche pen in de Golf wel een inter nationale politieke crisis kun nen veroorzaken, maar niet tot een tekort aan olie zullen lei den. Volgens hem is er weinig aan de hand op de markt voor ruwe olie en zijn er elders in de wereld ruim voldoende voorraden beschikbaar om een stop op verschepingen uit de Golf met uitzondering van Saoedi-Arabië te vervan gen. „Een stopzetting van de olie-uitvoer uit het Golfgebied zal de olieleveranties aan het Westen of waar dan ook niet ontwrichten", aldus Collins. Indien echter de aanvoer van de Saoedische olie zou worden aangetast, dan dreigt een di recte Amerikaanse militaire betrokkenheid bij de Golfoor log, aldus Collins. Ook de Nederlandse minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft zaterdag voor de VAR A-radio erop gewezen, dat een stillegging van de olie voorziening uit de Golf „tot enige verontrustheid" kan lei den. Volgens Van Aardenne staat daar tegenover, dat er in de rest van de wereld nog veel ongebruikte mogelijkheden tot oliewinning zijn. Hij gaf als voorbeeld de olieproducerende landen Nigeria, Indonesië en Mexico. Volgens Van Aarden ne kan de Golfoorlog wel lei den tot een verhoging van de olieprijzen. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON LON DEN De Verenigde Staten overwegen tank vliegtuigen aan Saoedi-A rabië te leveren, waardoor dat land zijn verdediging tegen eventuele Iraanse aanvallen kan verbeteren. Dat meldde gisteren het Amerikaanse dagblad de Washington Post. De Is raëlische premier Shamir heeft al laten weten tegen een dergelijke wapenleve rantie te zijn. Volgens de Washington Post gaat het om Boeings van het type KC-135, die de Saoedi sche F-15 gevechtsvliegtuigen in de lucht kunnen bijtanken. Op deze wijze kan Saoedi-Ara bië permanent met de F-15's patrouilleren. Over het aantal te leveren Boeings is nog niets bekend. De levering van de KC-135's wordt van groter mi litair belang geacht, dan de verkoop van 200 Stinger- -luchtdoelrakette, waarover zaterdag de New York Times berichtte. Momenteel bevindt zich, volgens de Washington Post, al een deskundige van het Amerikaanse ministerie van defensie in Saoedi-Arabië om te praten over de hulp aan de Saoedische luchtmacht. Ook in Koeweit is een Ameri kaanse delegatie om te over leggen over de behoeften van de Koeweitse defensie, aldus de Post. Het Pentagon weiger de elk commentaar op het be richt in de Washington Post. De Zweedse scheepvaartmaat schappij Salen heeft besloten haar vier tankers uit de Perzi sche Golf terug te roepen in verband met de oorlog in dat gebied. Dat meldde gisteren de Zweedse krant Svenska Dag- bladet. De rederij wil de be manningen en de vaartuigen niet langer blootstellen aan de risico's die verbonden zijn aan het oplaaien van het conflict tussen Iran en Irak. Als reden werd ook „de duizelingwek kende stijging van de verzeke ringspremies" opgegeven. Sa len had de 350.000 ton meten de tanker Safina al-Arab ge charterd, die 26 april bij het eiland Kharg werd beschadigd door een Iraaks projectiel. Za terdag hadden Japanse schee- peigenaren al besloten om de tankervaart naar Koeweit en een aantal Saoedische olieha vens op te schorten. Overigens wordt in internatio nale kringen in toenemende mate betwijfeld of een escala-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7