„Haast maken met speelplaats Een supermarkt in Stevenshof Weinig interesse ivoor verenigingen ALLERLEKDS) ALLERLEKDS) i Omroep Rijnland wil subsidie Gewonden bij vechtpartij jMinder deelnemers aan Schoolkorfbaltoernooi Hordes krijgen hut Odeion en Madrigaleseo zorgen voor succesvolle Mozartdag ^leiden CeidAeSowiont MAANDAG 28 MEI 1984 PAGINA 3 [LEIDEN Omroep Rijnland, de regionale omroep die door vrijwilligers wordt bemand, vil door de gemeente Leiden gesubsidieerd worden. Volgens .agoorzitter J. Walenkamp heeft Rijnland „net zoals elke ande- •e vereniging recht op subsi- lie". Het bestuur van Rijnland al zich binnenkort buigen e pver de subsidie-aanvraag. Het College van B en W liet on langs weten, dat subsidiëring van Rijnland in eerste instan tie wordt afgewezen, omdat de gemeente er geen geld voor zou hebben. Rijnland heeft afgelo pen zaterdag voor de tweede maal een experimentele uit zending via radio en televisie verzorgd. De volgende radio uitzending zal volgens Walen kamp „hopelijk" over drie we ken zijn op zondag 17 juni tij dens de Europese Verkiezin gen. Tijdens deze uitzending zullen de uitslagen en tussen standen worden bijgehouden. De PTT moet nog wel toe stemming geven voor deze uit zending. Televisie-uitzendin gen verwacht Walenkamp niet meer binnen korte tijd. In no vember neemt het bestuur de beslissing of de omroep die in Leiden en randgemeenten op de kabel is te ontvangen, defi nitief doorgaat. De uitzendingen en televisie afgelopen zaterdag zijn vol gens Walenkamp zeer positief ontvangen bij de Leidse bevol king. Rijnland heeft dit week end tegen de vijftig leden ge worven. Het was de tweede maal dat de omroep uitzond. Rijnland heeft dit keer veertig nieuwe leiden gewovcen. Eén van de nieuwe leden is de mi nister van WVC, E. Brinkman, die in Leiden woont. Hij was tijdens de televisie-uitzending van Rijnland te beluisteren. LEIDEN Een 41-jarige café-eigenaar, een 21-jarige Leidenaar en een 25-jarige Ha genaar moesten zaterdagavond omstreeks twaalf uur na een vechtpartij worden afgevoerd naar het Academisch Zieken huis. De bareigenaar had ge scheurde kaak- en schouder- spieren, de Leidenaar had een gebroken onderarm en enkele doorgesneden armspieren en de Hagenaar verliet het strijd toneel met snijwonden in ach terhoofd en oor. Het drietal is na behandeling in het zieken huis op het politiebureau ver hoord weens mishandeling en bedreigingen met de dood. De ruzie begon toen de Leide naar en de Hagenaar om streeks kwart voor twaalf in een café aan de Beestnmarkt tegenover oudere vrouwen en meisjes grove taal uitsloegen. Toen de eigenaar daar iets van zei, sloeg het tweetal een ta bleau met zo'n 100 glazen om ver. Gewapend met barkruk en glazen asbakken zei het tweetal de bareigenaar te lijf te zullen gaan. Ook zou het tweetal hebben gedreigd de barman te zullen doodschieten. De barman duwde het agres sieve tweetal de deur uit. Toen één van de twee jongens naar zijn binnenzak greep, dacht de bareigenaar dat de jongen een pistool greep. De man greep daarna achter de bar een vleessnijmachine en ging daar de twee knapen mee te lijf. Buiten gekomen gooiden de jongens fietsen naar de ramen van het café en opnieuw kwam de barman naar buiten om er een stokje voor te ste ken. Daar kreeg de man klap pen in het gezicht en werd zijn stropdas dusdanig om zjn hoofd gedraaid dat de man bij na dreigde te stikken. De vrouw van de bareigenaar sneed met een mes de stropdas door, waardoor hij weer lucht kreeg. JCDAPLEITVOORNOODWINKEL NA WANDELTOCHTJE IN NIEUWBOUWWIJK LEIDEN In de serie „trektochten door Lei deed het Leidse* afgelopen zaterdag Stevenshof aan. Veel of misstanden r^roffen de christen-demo- graten in de blubber niet Of het moet het ge- aan winkels en het „pntbreken van een speel plaats zijn. Toch was woordvoerder Joop Wa lenkamp achteraf een te vreden man. „Er zijn toch heel wat vragen aan ons gesteld die we over zullen brengen aan Burgemees ter en Wethouders. Het meest nijpende probleem was volgens Walenkamp het ontbreken van een super markt in de nieuwe wijk waar toch al zo'n 1200 Leidenaren hun intrek hebben genomen. „Het is toch te dwaas dat je voor het kleinste boodschapje helemaal naar de stad moet", zegt Walenkamp. „En dat ter wijl er al een contract is gete kend met Digros en Albert Heijn. Het wil met de bouw niet vlotten. Ik denk dat wij voor gaan stellen een nood- winkel neer te zetten in af wachting van de eerste paal voor een stenen gebouw". Vol gens de CDA'er waren de Ste venshof-bewoners al eerder op het stadhuis geweest met hun problemen, maar is er echter iets „misgegaan met de com municatie". Van de 11-jarige Bianca uit de Stevenshof kregen de wande lende christen-democraten een petitie aangeboden namens de jeugd van de wijk. Meer dan honderd handtekeningen wer den in ontvangst genomen voor een speelplaats die vol gens de buurt in de Moon- straat moet komen. Een andere zaak die de CDA'ers is opgevallen, is dat in de buurt van gehandicap tenwoningen, gevaarlijke trot toirs zijn aangelegd. „Invali den zouden daar makkelijk in het water kunnen vallen. Een aantal van hen heeft een half jaar geleden al om maatrege len gevraagd. Er is echter nog steeds niets verbeterd". Volgens Walenkamp staan de CDA'ers nog minstens tien tochten door Leidse wijken te wachten. Onder het motto: „wij komen naar de mensen zelf toe", zal de volgende rondgang waarschijnlijk in het centrum zijn. giLEIDEN Negenenzestig ajachttallen traden aan op het jspeelterrein aan de Montgo- bij het schoolkorf- Jjbaltoernooi, dat zaterdag werd voor leerlingen van «met Leids lagere en voortgezet Dat betekende een teruggang in vergelij king met vorig jaar. Hiervoor moet de oorzaak eerder ge zocht worden in het dalend aantal scholieren en dan in u een verminderde belangstel ling van de scholieren voor de ji korfbalsport zelf. Want er >[werd niet voor niets de hele 5 [dag met volle overgave gestre- i'den om de hoofdprijzen, waar- |[op de teams met de meeste i réchte korfballers de beste aan spraken konden maken. "Bij het lager onderwijs won de )[[Pr. Beatrixschool 3 met 1-0 de wat ten koste ging van de Zui derparkschool 2. Met dezelfde scoren eiste de Apolloschool de derde prijs op vóór de St. Jo- zegschool 2. Op overtuigende manier bemachtigde De Hoek steen 2 de eerste plaats van de vijfde klassen, want zij bleef in al haar duels ongeslagen. Tweede werd hier de Kon. Ju- lianaschool 2 en derde de Prof. Teldersschool, dat via straf- worpen de Willem de Zwijger- school van het ereschavot hield. Voor de tweede achter eenvolgende maal werd de OLS Merenwijk kammpioen onder de zesde klassen. Zij won in de finale met 6-0 ui terst overtuigend van de Prof. Telderschool. Als derde ein digde de Apolloschool, dat met 1-3 zegevierde over de Pr. Be atrixschool. nale van de vierde klassen, In de hoofdafdeling van het (voortgezet onderwijs) bleef de Noorderwiek/MSG met 1-2 de baas over de Rembrandt SG. Met de derde prijs ging Visser 't Hooft strijken, want zij had weinig moeite met de Streek school BBO: 1-6. Het tweede team van Visser 't Hooft be machtigde de eerste plaats in de reserveklasse dank zij een 1-0 zege op Rembrandt SG 2. Een serie strafworpen bepaal de hier, wie er derde werd en dat werd de Louise de Coligny 2. Zij was in de reguliere, speeltijd tegen Stedelijk Gym nasium 2 niet verder gekomen dan 2-2. Er ging nog een (eer ste) prijs naar de Lousise de Coligny, want haar adspiran- ten klopten die van de Rem brandt SG met 2-4. Ook visser 't Hooft pakte nog een medail le mee, omdat zij met 1-4 zege vierde over het derde achttal van het Stedelijk Gymnasium. Ruiten bij de politie ingegooid NIEUWKOOP/NIEUWVEEN Vier jongens hebben afgelo pen zondagmorgen ruiten in gegooid van de politiebureau'? in Nieuw veen en Nieuwkoop Zij zouden boos zijn geweest over de manier waarop een van hen zaterdag door de poli tie was behandeld. Een 16-jari- ge was die avond aangehouden omdat hij „obscene gebaren" tegen een agent maakte. Na het opmaken van een proces verbaal werd hij 's nachts weer losgelaten. Kort daarna kwam hij terug met een leef tijdsgenoot, een jongen van 17 en één van 22 jaar, allen uit Zevenhoven en Nieuwveen. Eerst gooiden ze twee ruiten in op het Nieuwkoopse bureau. Kort daarna moest een grote ruit op het Nieuwveense bu reau het ontgelden. De vier werden kort daarna opgepakt. Volgens de politie waren ze zo dronken „dat ze nauwelijks aanspreekbaar waren". Tegen hen is proces verbaal opge maakt. De „Verenigingenmarkt" waar ,0 Leidse clubs zich gisteren in de v) Groenoordhallen aan de bevol king konden laten zien, trok ruim 800 bezoekers. Organisa- j tor Henny Kwik heeft daar vre- jde mee. „Ik had er wel iets Jmeer verwacht. Maar als we het volgend jaar weer organi seren, komen er zeker meer gj mensen. We hebben het iets te laat in het seizoen gehouden", 'l Vooral tevreden was Kwik over aI,de deelname van 30 Leidse f verenigingen die zich veel moeite hadden getroost om aan het publiek te laten zien wat zij doen. Vooral de muziek was in trek. Majoretten en mu ziekkorpsen die de hele dag voor het muzikale „behang" zorgden, trokken het meest bekijks. Goede tweede werden de tafeltennisdemonstraties. Veel nieuwe leden hebben de verenigingen gisteren niet kun nen noteren. Alleen majoret- tenvereniging Aktief wist acht Leidse meisjes te interesseren. „Maar in eerste instantie ging het niet om de leden", zegt Kwik. „Het was meer de be doeling om de Leidse bevol king tè laten zien wat er zoal omgaat in hun stad". En dat beeld was er te krijgen. Van korfbalclub tot dierenambulan ce, en van voetbalvereniging tot jazzclub. „Als we hier jaar lijks mee doorgaan, groeit het uit tot een groots gebeuren", aldus een immer optimistische Henny Kwik. Niet alleen verenigingen uit Leiden waren overigens in de Groenoordhallen aanwezig. Zo is op de foto de stand van de reddingsbrigade uit Leiderdorp te zien. De Jan van Galenhordes van de Scouting in Leiden hebben een nieuw onderkomen. Afgelopen zaterdag opende de heer Van der Loo, directeur Sociaal-Cultureel Werk van de gemeente, het houten gebouwtje aan het Marowijnepad. Aan de opening gingen enkele weken van hard werden vooraf. Veel ouders en leiders van de welpen waarvoor het gebouw bestemd is, hebben geverfd en getimmerd. De Van Galenhordes zijn vooral gelukkig met het de nieuwe hut omdat het aan de rand van de Merenwijk ligt. „En daar was nog niet veel voor de kinderen", aldus Wim Ploeg, één van de leiders. De 46 welpen, jongens en meisjes in de leeftijd van acht tot elf jaar, waren tot nu toe ondergebracht in een voormalig pakhuis aan de Hartesteeg. Dit gebouw was vol gens de leiding van de Scouting te gevaarlijk. Met subsidies van de gemeente en de Stichting Jantje Beton kon een tweede hands bouwkeet worden aangekocht. Paarden trappen meisjes HAZERSWOUDE Twee meisjes zijn zondagmiddag ernstig gewond geraakt toen ze in Hazerswoude enkele trappen opliepen van paarden. De dames, een 17-jarige in woonster van Krommenie en een 22-jarige inwoonster van Hazerswoude waren aan het paardrijden in een weiland aan de Hoge Rijndijk 209, nabij de Zwaantjeskerk richting Al phen. Toen ze afstapten om een hek open te doen begon nen de rijdieren, een hengst en een merrie naar elkaar te trappen. Het waren echter vooral de ruiters, die ertussen stonden die werden geraakt. De Hazerswoudse brak haar kaak, jukbeen en neus, de in woonster van Krommenie liep een beschadigde nier en een bloeding aan het middenrif op. Beiden zijn' overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Leids Vocaal Ensemble: Veelbelovend LEIDEN Een koffieconcert in de Lokhorstkerk vormde gisteren het eerste optreden van het Leids Vocaal Ensem ble onder leiding van Theo Goedhart. Een betrekkelijk kort, maar wel gevarieerd pro gramma met oude muziek was het resultaat van een half jaar repeteren. Vooral in meer polyfone wer ken, als die van Schut'z en Purcell, is toch wel te merken, dat het koor nog niet zo lang bezig is. Het klankbeeld ver toont nog geen hechte eenheid, dat wil zeggen, er is onvol doende evenwicht tussen de verschillende stemmen. Dit is echter iets wat zich in de toe komst ongetwijfeld zal oplos sen, gezien de kwaliteiten waarvan de zangers al tijdens dit eerste concert blijk gaven. Een behoorlijke techniek en vooral veel muzikaliteit vor men een veelbelovende basis. Er was veel aandacht besteed aan de muzikale afwerking van de verschillende stukken. De tekstuitbeelding, bijvoor beeld de muzikale weergave van het begrip "oorlog" in Schutz' "Verleih uns Frieden gnadiglich", kwam meermalen bijzonder goed tot uitdruk king. Theo Goedhart weet zijn koor tot een grote mate van expressiviteit te bewegen. In de meer homofone stukken vertoonde het Leids Vocaal Ensemble gisteren de meeste eenheid. Met name een "Kyrie en Gloria" uit de Ars Nova'pe- riode (14e eeuw) stond als een huis. Ritmisch, dynamisch en ook qua zuiverheid tot in de puntjes afgewerkt, was dit wat betreft het koor wel het hoog tepunt van het concert. De lui- tiste Ireen Thomas zorgde voor twee instrumentale inter mezzo's. Heel gevoelig en mu zikaal klonken enkele stukken van Girolamo Kapsberger en Alessandro Picanini. Het is zeer toe te juichen, dat het pu bliek zodoende nu eens een betrekkelijk onbekend instru ment te horen kreeg. MARCEL VAN BAARLE Wereldkinderen In het AMRO-kantoor aan het Bevrijdingsplein 54 gaat op woensdag 30 mei de expositie „Wereldkinde ren" van start. Belangstellenden kunnen er aquarellen van Thea Brouwer zien en kopen en zich het boekje „Zij zullen de eersten zijn" aanschaffen. Het boekje be vat gedichten van Danny Warbout en is geïllustreerd door Thea Brouwer. De opbrengst is bestemd voor de vereniging „Wereldkinderen", die dit geld doorgeeft aan de Leprozen Kolonie in Thailand waar de Neder lander Adri Schrama hulp geeft aan uit melaatse ou ders geboren kinderen. In het AMRO-kantoor is ook een foto-expositie te zien. Het zijn vijftig foto's die in de prijzen zijn gevallen bij een fotowedstrijd van de Verenigde Naties. De wedstrijd werd in 1979 uitge schreven in het kader van het Internationale Jaar van het Kind. De tentoonstelling is te zien tijdens banku- Een aquarel van Thea Brouwer. Sluizen Drs. J.E.A. Boomgaard, archivaris van het hoogheemraad schap van Rijnland, houdt morgenavond in de grote zaal van Rijnland aan de Breestraat 48 een lezing over de uit wateringssluizen van Katwijk. De lezing, die is georgani seerd door de vereniging Oud-Leiden, begint om kwart over acht. Steunpunt In het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 wordt mor gen een informatie-avond gehouden over het vrouwen bureau of vrouwen emancipatie steunpunt (VES). Ie dere provincie heeft zo'n steunpunt, vrouwen uit Zuid- Holland kunnen terecht in Delft (015-136140). De bij eenkomst in het Vrouwenhuis begint om acht uur. Autoclub Omdat de Ford Capri in dit land niet meer leverbaar is, is onlangs de Capri Club Nederland opgericht. Deze vereni ging streeft naar een uitwisseling van technische informa tie, het organiseren van meetings en het uitgeven van een clubblad. Belangstellenden kunnen schrijven naar postbus 109. 8320 AC Urk. Geschat wordt dat er momenteel nog 15.000 auto's van dit type in Nederland rondrijden. Het Interview De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ek- klesia vertoont vanavond in haar gebouw aan het Ra penburg 100 een special over de actrice Ank van der Moer. Het programma omvat een documentaire en het tv-spel „Het Interview", een confrontatie tussen een beroemd actrice en een toneelcriticus. De voorstelling begint om acht uur. Informatie-avond Het stedelijk volwassenenwerk van het Volkshuis houdt morgen een informatie-avond over de Europese verkiezin gen op 14 juni in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Nico Portegijs, medewerker van het Nederlands Centrum voor Politieke Vorming, houdt een inleiding over het Eu ropees parlement. De bijeenkomst begint om acht uur. Groene partijen Het Studium Generale van de Leidse universiteit houdt morgenavond een actualiteitencollege over de deelname van de Groene partijen aan de Europese ver kiezingen. Drs. C.P. Bons van het Sociologisch Insti tuut van de Leidse universiteit, die bezig is met een proefschrift over de Groenen in West-Duitsland, houdt een inleiding. Vervolgens wordt begonnen met een fo rumdiscussie. In dit forum zitten: Roel van Duyn (combinatie CPN/GPN/PPR/PSP), Vic Langenhoff (Europese Groenen) en een spreker van de PvdA. De discussie wordt geleid door dr. R.B. Andeweg, weten schappelijk medewerker vakgroep Politieke Weten schappen van de Leidse Universiteit. Het college vindt plaats in het Centrale Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats 1 en begint om acht uur. De toegang is gratis. LEIDERDORP Veel bijval oogsten de twee en sembles, die de Neder landse Mozartvereniging had uitgenodigd om haar 41e landelijke 'dag', die voor de tweede keer bin nen één jaar in de Dorps kerk van Leiderdorp plaats vond, muzikaal op te luisteren, 's Middags was het de beurt aan het Odeion - blazersensemble, waarna het avondconcert voor rekening werd geno men door het Leids Ka merorkest Madrigaleseo onder leiding van Henk Briër. XJit de prestaties van het Odeion-ensemble onder lei ding van Piet Honingh viel onmiddelijk zijn beroepstatus 'af te leiden. De twee serenades KV 388 en 361 werden in een nagenoeg perfecte afwerking ten gehore gebracht en muzi kaal tot het maximale uitge buit, kwaliteiten, die, afgezien van enkele slordige inzetten en ritmisch onduidelijke uitge voerde passages, het gehele, lange programma door de Gran Partita KV 361 duurt zo'n 40 minuten volgehou den werden. Madrigaleseo voerde een pro gramma uit dat met onder meer de 'Linzer' - symfonie als een lang niet gemakkelijke op gave te beschouwen was. Af gezien van een enkele meer of minder opvallende steek, die Madrigaleseo met name bij de toonvorming van de strijkers liet vallen, maar die gezien haar amateurstatus haar nu eenmaal minder zijn aan te re kenen, maakte zij er een zeke re en overtuigende indruk in. In de 'Linzer' werd soms door klanklijnen sterk aan te zet ten, wat te nadrukkelijk op die zekerheid gespeeld, maar in de meeste andere passages van hetzelfde werk bereikte Ma drigaleseo en met name in de finale, een bewonderenswaar dig élan. In de twee volgende program ma onderdelen maakte Madri galeseo een goede indruk door haar exacte 'begeleiding. In de twee Kerksonates KV 328 en 336 begeleidde zij organist Rijk Jansen, die in de ene een be geleidende continuopartij en in de tweede een meer solisti sche vervult. In twee kerk vo cale werken KV 222 en 273 begeleidde het orkest de solo zangklas van Leny Stevens - Ridderhof, dat zowel in het 'Sancta Maria' als het veel moeilijker, polyfone 'Miseri- cordia een trefzekere en flexi bele klank liet horen, die zon der meer als vakwerk kan worden betiteld, ^et bijzondere in het piano concert KV 414 was het ge bruik door soliste Fania Cha- piro van een reconstructie van een Mozartvleugel. Deze pro duceert een doorzichtige klank, die enigszins doet den ken aan die van het clavecim- bel en laat slechts in beschei den mate het realiseren van dynamiek toe. Het orkest, dat met moderne, meer volume bezittende instrumenten werk te, overstemde deze kwetsbare klank enigszins, ook al had Briër de ad libitum voorge schreven blazers weggelaten en liet hij de strijkers uiterst fijntjes de op alle fronten zeer zeker klinkende soliste bege leiden. Als uitsmijter diende de twee marsen KV 335. Madrigaleseo overtuigde andermaal door deze geestige muziek met een aanstekelijk enthousiasme uit te voeren en het lange pro gramma van een passend luch tig slot te voorzien. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3