Samen aantrekken van bedrijven heeft alleen voordelen REGI0IJ0UR1NAAL Katwijk bedrijft inkomenspolitiek U VECHT TEGEN DE DAG VAN DE BRUID „Ik ga door tot de hoogste rechter Tien jaar Wildeling en Pluizebol - .EIDEN EcfcUeSomtwt VRIJDAG 25 MEI 1984 PAGINA 7 d VdA in raad Noordwijkerhout: burgemeester trad onbehoorlijk op S.IOORDWIJKERHOUT Burge meester Winkel verdedigde zich gis- ravond in de gemeenteraad tegen e verwijten van PvdA en D'66, dat ij onbehoorlijk zou zijn opgetreden ten hem op maandag 7 mei het ma nifest van het „Komitee" Kruisraket- n Nee" werd overhandigd. De bur- emeester had niet willen luisteren aar het voorlezen van het betreffen- manifest. - Onbehoorlijk", noemde mevrouw of (PvdA) de houding van de bur gmeester. Ze was verontwaardigd fer de wijze waarop de burgemees- h< r als vertegenwoordiger van de ge- ieente had gehandeld. Nog wel van ?n gemeente die de plaatsing van ruisraketten afwijst. CDA en VVD deelden haar boosheid niet. Wel vond de heer Sluis (CDA) dat het allemaal wel wat diplomatieker had gekund. „Maar zodra Winkel geen nieuws meer is, is het gebeurd met Winkel", verdedigde hij de burgemeester. De heer Winkel vond de beschuldi ging dat hij onfatsoenlijk zou zijn op getreden misplaatst. B en W had nu eenmaal besloten dat iemand van het college het manifest in ontvangst zou nemen. Niet meer. Hij had geen zin om een rol opgedrongen te krijgen en had niet mee willen werken aan een kleine politieke happening. „Ik heb de mensen gegroet. Men vroeg ver volgens of ze de brief mochten voor lezen. Daar had ik geen behoefte aan. B en W zou de brief in behandeling nemen", aldus de heer Winkel. Hij was van mening dat hij correct was opgetreden. De burgemeester had al aan voelen komen dat er problemen zouden kunnen komen, omdat juist hij de brief zou aannemen. Daarom had hij een ambtenaar meegenomen en die zou de burgemeester hebben gezegd dat een en ander correct was afgewikkeld. De VVD stond in de raad vierkant achter de burgemees ter. Maar mevrouw Hof bleef bij haar standpunt dat het onbegrijpelijk was en dat het in een democratie toch heel gebruikelijk is dat bij de aanbie ding van een manifest een toelichting wordt gegeven of dat een deel wordt voorgelezen. Gifactie succesvol BOLLENSTREEK De onlangs gestarte inza melingsactie van bestrijdingsmiddelen en dier- genmeesmiddelen heeft in de Bollenstreek al ruim 10.000 kilo gif opgeleverd. De actie is ge start nadat de rijksoverheid hiervoor subsidie beschikbaar heeft gesteld. Het is voor veel agrariërs een probleem om van de giftige stoffen af te komen, omdat die niet bij het huisvuil aan de reinigingsdiensten mo gen worden aangeboden. Inmiddels hebben de agrariërs in Lisse, Voorhout, Hillegom, Noord- wijk, Katwijk, Valkenburg en Sassenheim in groten getale gehoor gegeven aan de oproep de giftige middelen in te leveren. De kroon span nen Lisse en Voorhout. In beide gemeenten werd ongeveer 3000 kilo ingezameld. De overi ge gemeenten waren elk goed voor zo'n dui zend kilo. Voetganger ernstig gewond LEIDSCHENDAM Een 19-jarige Leidschendam- mer is gisteravond om streeks half twaalf met een schedelbasisfractuur en een gebroken been naar een ziekenhuis over gebracht, nadat hij op de Westvlietweg door een auto was aangereden. De auto werd door een 39-ja- rige Leidschendammer be stuurd. Volgens de politie stak de voetganger plotse ling de weg over en kon de bestuurder van de auto hem niet meer ontwijken. JOB CONCLUDEERT NA REACTIES GEMEENTEN: 5ISSE Het gezamenlijk itwikkelen en beheren if in een bedrijventerrein u eeft alleen maar voorde- si ;n. Dat concludeert het - amenwerkings Orgaan ollenstreek (SOB) in de Jota naar aanleiding van f e reacties van de deelne mende gemeenten op het H egionaal Economisch *1 nderzoek Duin- en Bol- nstreek. Door het geza menlijk te regelen kan et aanbod zo goed moge- fjk worden afgestemd op e vraag, wordt onnodige jncurrentie tussen ge- leenten onderling ver leden en zijn de financië- risico's voor de gemeen- •n tot een minimum be- erkt. Het algemeen be- uur van het SOB be- 5 reekt deze nota woens- igavond tijdens de ver- 1 idering in het Lisser ge- eentehuis. it door gemeenten verschil- id wordt gereageerd op het om uitgifte van bedrijfs- jfrreinen regionaal te coördi- eren, spreekt volgens het OB voor zichzelf, omdat som- ïige gemeenten al ver gevor- erd zijn met de ontwikkeling n uitgifte van een bedrijfster- ein. Gedoeld wordt daarbij iet name op Lisse, Sassen- eim en Hillegom die in een slle strijd zijn verwikkeld mdat zij alledrie met dure in- dustriegrond in de maag zitten die jaarlijkse forse renteverlie zen opleveren. Volgens het SOB zijn er twee manieren mogelijk om toch tot samenwerking en overleg te komen. De eerste is dat de ge meenten gezamenlijk besluiten tot een faseringsplan dat tot doel heeft voortdurend be drijfsterrein in de regio be schikbaar te hebben. Het plan regelt de volgorde waarin be drijfsterreinen ontwikkeld mogen worden en in bestem mingsplannen moet die volg orde worden vastgelegd. De tweede mogelijkheid is dat de gemeenten besluiten gezamen lijk bedrijfsterreinen aan te leggen en uit te geven. Het fi nanciële risico wordt dan ge spreid. Om dit te bereiken zou een Industrieschap moeten worden opgericht. Het SOB constateert dat in iedere geval een paar gemeenten serieuze belangstelling voor samenwer king, het gezamenlijk aantrek ken van bedrijven, hebben. Overigens wordt in het eind oordeel wel nog gewezen op het industriegebied 't Heen in Katwijk, dat in het onderzoek ten onrechte buiten beschou wing is gelaten. Starters Niet alleen nieuw aan te trek ken bedrijven komen in het eindoordeel aan bod, ook aan jonge startende ondernemenrs wordt door het SOB gedacht. Voorgesteld wordt hen leeg staande oud-agrarische be drijfsruimten ter beschikking te stellen en om een of meer dere bedrijfsverzamelgebou wen zoals het Olga-complex in Leiden, in de streek neer te zetten. In het eerste geval wordt gedacht aan ruimten die toch nooit meer voor agrari sche bedrijfsdoeleinden wor den gebruikt. Dat is omdat in eerste instantie wordt gekozen voor het in stand houden en beschermen van de bollen teelt. Om de startende onder nemers van dienst te kunnen zijn, stelt het SOB voor een onderzoek te doen naar de mo gelijkheid van de instelling van een regionaal/gemeente lijk werkgelegenheidsfonds waaruit startsubsidies kunnen worden betaald. Om de positie van de Duin- en Bollenstreek ook op toeristisch gebied te versterken pleit het SOB voor een haalbaarheids onderzoek naar een perma nente zomerbloemenexpositie. Die hoeft niet noodzakelijk bij de Keukenhof te komen, want het SOB vindt dat dit onder zoek moet worden gekoppeld aan een gezamenlijke krachts inspanning om de infrastruc tuur (wegen, spoor en water) van de streek verbeterd te krijgen. Het SOB vindt dat een dergelijke tentoonstelling di rect aansluit bij het image van de streek, het belang van de bloemenhandel in de regio en de aanbeveling om de samen hang tussen agrarische activi teiten en het toerisme te ver sterken. In dit kader moet ook de tot standkoming van het Museum voor de Bloembollen streek worden bevorderd. Projectleider M.J. Roorda (links) overhandigt het kwali teitscertificaat aan de heer A. Jellema van de VAM-drukkerij. Erkenning voor VAM- drukkerij VOORSCHOTEN De VAM- drukkerij aan de Rouboslaan in Voorschoten is het certifi caat van de Vereniging Pro- duktbewaking Grafische In dustrie (VPGI) toegekend. Deze onderscheiding werd tot nu toe slechts aan 35 van de ruim 2500 drukkerijen in Ne derland toegekend. Het certifi caat wordt beschouwd als de kroon op het werk, de inzet en het enthousiasme van de ruim 25 medewerkers. De drukkerij VAM is ontstaan vanuit de stencilkamer van de Stichting VAM, het oplei- dings- en exameninstituut voor het motorvoertuig-, twee- wieler- en aanverwant bedrijf, in 1948 opgericht door de BO- VAG. Via een grote huisdruk kerij groeide het bedrijf om streeks 1976 uit tot een profes sionele offset-drukkerij, die ook voor derden werkt. Het VPGI-certificaat wordt alleen verleend als een drukkerij ge maakte drukwerkafspraken goed kan nakomen. Volgens de beoordelingscommissie van de VPGI was dat het geval. )EGSTGEEST De be woners van de Willem de wijgerlaan en Maurits- aan in Oegstgeest zullen ich tot het uiterste ver- etten tegen de nieuw- iouw van het garagebe- rijf Kamsteeg aan de Ge- ersstraat 13-23 in Leiden. )at bleek gistermorgen ip een hoorzitting in het )egstgeester gemeente- luis, waar de bewoners loor burgemeester mr. Sj. I. Scheenstra te woord werden gestaan. De voor waarden die de gemeente an de hinderwetvergun- ling voor het garabedrijf telt, gaan volgens de om wonenden niet ver ge- oeg. Zij willen absolute ekerheid dat zij straks [een lawaai- en stanko- erlast zullen ondervin- len. let garagebedrijf is momen- eel gehuisvest in het pand leversstraat 30. Dat pand is te root geworden omdat de acti- iteiten (verkoop van tweede- ands auto's) gedeeltelijk naar oorschoten zijn overge- laatst. De nieuwbouw aan de verkant moet plaats bieden an de showroom en de afde- ng reparatie en onderhoud an het bedrijf. Deze afdeling al grenzen aan de huizen van e bewoners van het eerste ge- eelte van de achter de Ge- ersstraat gelegen Willem de wijgerlaan en de Maurits- lan. Voorheen stond hier het and van de voormalige wa- enmakerij van Rubenkamp. •at pand is afgebroken, waar oor momenteel de gerefor- leerde kerk aan de Maurits- lan vanaf de Geversstraat te ien is. Volgens de omwonenden is rnstige «verlast onvermijde- ik. „W zitten straks in een list van uitlaatgassen die onze aapkamers zullen binnen ringen. In samenhang met de erk onstaat er straks een tort kom waarin de geluiden illen worden verstrekt", al- us enige bewoners. Burge- leester Scheenstra geloofde aar niet in. „De hinderwet ergunning schrijft voor dat itlaatgassen worden gefilterd i dat de deuren van de werk- aats dicht blijven. Verder an er inderdaad tegelijkertijd an 20 auto's worden gewerkt, VERZET TEGEN NIEUWE GARAGE maar die staan heus niet alle maal op hetzelfde moment sta tionair te draaien. De voor waarden voor de hinderwet vergunning zijn dezelfde als die voor het garagebedrijf Van Ameelen, dat ook in een woonwijk staat, en daar heb ben we geen problemen", al dus de burgemeester. De heer Scheenstra verzeker de de aanwezigen dat er voor lopig geen uitrit van de garage aan de kant van de Willem de Zwijgerlaan komt. „Daarvoor zou eerst weer het bestem mingsplan gewijzigd moeten worden en dat is een langduri ge aangelegenheid". Ondanks deze geruststellende woorden liet een aantal bewoners door schemeren al het mogelijke te doen om de komst van het ga ragebedrijf te verhinderen. „Ik ga door tot de hoogste rechter", voorspelde de heer Links uit de Mauritslaan. Te gen het verlenen van de hin derwetvergunning kan in be roep worden gegaan bij de Raad van State. Overigens is het niet uitgesloten dat ook Kamsteeg in beroep zal gaan, maar dan tegen de voorwaar den voor de hinderwetvergun ning, die het bedrijf te streng vindt. Een bewoonster zag nog een lichtpuntje ten aanzien van het punt van de volksgezond heid, een zaak van staatssecre taris Van der Reijden, oud- raadslid van Oegstgeest. „Dan moeten we dus bij Van der Reijden zijn. Dat komt goed uit, Joop van der Reijden is een oude schoolvriend. We hebben samen nog huiswerk gemaakt". VVD TIJDENS RAADSVERGADERING: KATWIJK De VVD-frak- tie heeft zich niet erg gelukkig getoond met een voorstel van het college van B. en W. dat de minstdraagkrachtigen bij het betalen van reinigingsre- chen ontziet. Bij monde van mevrouw D. van der Pias-van der Plas liet deze partij gister avond tijdens de raadsverga dering weten van mening te zijn, dat de gemeente hiermee inkomenspolitiek bedrijf. „En dat", zo zei zij „is een zaak die alleen de centrale overheid klein zijn, aldus wethouder- Van der Plas in een antwoord op de vragen. „Wanneer ieder een reageert die kan reageren, is er nog maar 120.000 gulden mee gemoeid. Dit komt uit de algemene middelen en mensen als u en ik betalen dat dus. Maar dat is het ergste niet", al dus de wethouder die op de verdere vragen niet inging. Het voorstel werd, uiteindelijk zonder tegenstemmen, aan- Het college had de raad voor gesteld voor de reinigingsrech ten een afschrijvingsregeling te treffen waarvan menseh met een absoluut minimum inkomen zouden moeten kun nen profiteren. Een dergelijke regeling zou zoveel mogelijk gelijk moeten zijn aan de richtlijnen die de rijksover heid hanteert bij de afschrij ving op de onroerend-goedbe- lasting. Juist doordat deze rijksregels gevolgd worden, vond wethouder J. van der Plas dan ook niet dat het over heidsbeleid met deze plaatselij ke regeling doorkruist werd. Hij stelde hiermee het VVD- raadslid niet tevreden. Me vrouw Van der Plas noemde het zeer wel mogelijk om ook van een minimumloon onkos ten als het reinigingsrecht te betalen en vroeg zich verder af of er door het toepassen van de gemeenteregeling geen rechtsongelijkheid wordt ge schapen. „Wat gebeurt er na melijk met de mensen die vlak boven het minimum zitten?" Ook wilde zij weten wat de maatregelen de gemeente gaan kosten. Het aantal gebruikers van de afschrijvingsregeling zal erg Vragen over kranslegging KATWIJK Mede na- mens D'66, de PvdA en de Vrije Lijst heeft mevrouw J. G. van Paridon-van Tol (VVD) nog eens onder streept het te betreuren dat de krans die de Homo seksuele Interaktiegroep Katwijk op 4 mei bij het herdenkingsmonument legde, is vertrapt. Zij deed dat gisteravond tijdens de rondvraag van de raads vergadering. Mevrouw Van Paridon stond ook stil bij de eerdere weige ring van het college om de HIK op te nemen bij de organisaties die deel namen aan de officiële kranslegging. Namens de vier partijen vroeg zij dit beleid te wijzigen. Het antwoord van het college zal schriftelijk worden verstrekt. Belli Toni Het Leids Kamerorkest Belli Toni geeft zondagmid dag het eerste lustrumconcert in het Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. Op het programma staan het 27e pianoconcert van Mozart, de symphonische variaties voor piano en orkest van Franck en de zevende symphonie (he Midi) van Haydn. De Leidse hoogleraar Herman van Gunsteren is solist op de piano. Dirigent is de chemicus Peter Greve. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden en aan de zaal, en kosten 6,50 of/4,50. Jaap Dekker Het Boogie Woogie Jaap Dekker Trio treedt zondagavond op in The Blues Brothers aan het Dunantplein in Hillegom. Dekker speelt behalve piano ook nog accordeon, synthesi zer, mondharmonica, klarinet, electrisch piano en orgel. Het Trio brengt blues, ryythm and blues, jazz, boogie woogie en rock and roll en romantische pianostukken. Aanvang 19.30 uur, gratis entree. Surfles De stichting Plankzeilen Holland houdt ook dit jaar weer surfcursussen op De Kaag. Met ingang van zon dag kan je elke week voor 6 gulden 2,5 uur les krijgen. De cursus, die elke zondag wordt gehouden, gaat door tot en met 8 juli. Theorie-onderricht, droogoefenen en op zeilen op het water zijn onderdelen van het pro gramma. Een surfpak is beschikbaar. Deelname is mo gelijk voor jongeren van 12 tot en met 16 jaar. Opge ven is tot 24 mei mogelijk bij telefoonnummer 02524- 5168. Viswedstrijd In samenwerking met de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken en de Wassenaarse Hengelsportvereniging houdt supermarkt Digros zondag vanaf acht tot elf uur een grootscheepse viswedstrijd in de Ringvaart vanaf Lisser- brug richting Bennebroek. Inschrijven kan bij de super markt voor een rijksdaalder. Omstreeks 14.00 uur worden de prijzen uitgereikt in Treslong in Hillegom. Muziekconcours De muziekvereniging St Jeanne d'Arc heeft voor zon dag en 3 en 24 juni een muziekconcours georganiseerd onder auspiciën van De R.K. Bond van Muziekgezel schappen in Zuid-Holland. Uit heel de provincie, maar ook uit bijvoorbeeld West-Duitsland, komen majoret- ten, tamboers en muzikanten bij elkaar. De eerste twee dagen zijn er drumband- en majorette-wedstrijden en de derde harmoniewedstrijden in diverse categoriën. Aanvang steeds om twaalf uur. Fietsen (1) De Nierstichting houdt zondag een fietstocht over de af standen 30, 44 en 75 kilometer. Startplaatsen zijn Ter Aar (Ringdijk, kwekerij Zevenhoven, alle afstanden), Nieuw koop (Élleboogvaart, alleen 44 en 75 km), Leimuiden (Café Keyzer, 30 en 75 km), Roelofarendsveen Alkeburchtplein 30 en 75 km) en Rijpwetering (Zwanen brug, 30 en 75 km). Starten kan tussen negen en elf uur voor de 75 kilometer en tusen negen en een uur voor de rest. Meedoen kost 5, kinderen tot 16 jaar2,50 en gezinnen 10. Fietsen (2) Fietsen is zondag ook mogelijk in Zevenhoven. 60, 30 en 15 kilometer zijn de afstanden. Starten is mogelijk vanaf half negen vanaf de tenniskantine aan de Sta tionsweg. Kinderen tot en met 12 jaar betalen een rijksdaalder inschrijfgeld, ouderen betalen 3 gulden 50. Fietsen (3) De werkgroep Missie en Ontwikkeling van de Matthiaspa- rochie in Warmond houdt zondag weer een fietstocht over 43 kilometer waarvan de opbrengst is bestemd voor de missiePater Aarts in Zaïre heeft zonnepanelen nodig voor de elektriciteitsvoorziening in zijn kraamkliniek. Deelna me kost/3, de jeugd tot en met 16 jaar betaalt 1,50. De start is tussen 9.30 en 12.30 uur vanaf de Leerhoeve aan de Endepoellaan 1 in Warmond. Zonder fietsen de actie steu nen kan ook bij de Rabobank Warmond, nr. 367708035, ten name van MOV, p/a M. Welsink, Julianastraat 40, War mond. De Columbiaan De Voorhoutse zwemvereniging De Columbiaan houdt zondag de jaarlijkse clubkampioenscbappen. De wed strijden in het Noordwijkse Bollen bad beginnen om 16.15 uur. De toegang is gratis. Burgemeester moet trouwen in raadzaal toestaan VOORSCHOTEN „Ik ben verbaasd hoe gemakkelijk u een eerder ingenomen stand punt wilt verlaten. Al in 1968 verzuchtte de toenmalige ge meenteraad dat er eens een trouwzaal zou moeten ko men, omdat het in de raad zaal steeds behelpen was. Nu is er een trouwzaal in het Ambachtshuis en nu wil de raad omwille van een ver zoek toch weer de raadzaal als trouwzaal gaan gebrui ken". Burgemeester Mr. P. Cannegieter toonde zich gis teravond onverzettelijk te genover de meerderheid van de gemeenteraad, die me vrouw M. van Wijk toestem ming wilde verlenen om in de raadzaal te kunnen trou wen. De burgemeester zette uit voerig uiteen, dat voor een trouwerij de gehele raadzaal omgevormd moet worden. De geluidsinstallatie moet weg en met palmen en bloemstukjes moet het geheel een vriendelijk aanzicht ge geven worden. Het mocht hem niet baten. Alleen de PvdA/PPR-fractie steunde hem. Drs. S. Offringa (CDA) sprak de gedenkwaardige woorden: „Burgemeester, u vecht tegen sentiment, u vecht tegen de dag van de bruid. Twee geboren Voor schotenaren willen in het oude raadhuis trouwen, gun ze dat. Binnenkort kan de raad een voorstel tegemoet zien waarbij bepaald wordt, dat bij eventuele huwelijks plechtigheid in de raadzaal hiervoor extra legeskosten betaald dienen te worden, omdat het extra werk bete kent voor het ambtelijk ap paraat. Kernwapens De Belgische zustergemeente Schoten heeft de Voorscho- tense gemeenteraad verzocht om een besluit te nemen in zake kernwapens binnen de gemeentegrenzen en kern wapens af te wijzen. Op ver zoek van J. Visser (PvdA/PPR) en J. Aikens (D'66) krijgt de Belgische ge meente Schoten een uitvoeri ge brief waarin tot uitdruk king wordt gebracht, dat vol gens de meerderheid van de gemeenteraad van Voorscho ten de vraagstukken Veilig heid en Vrede niet behoren tot de taak van een gemeen teraad. Wethouder ir. J. van Dalen (VVD) gaf de raad de toezeg ging snelheid te betrachten bij het afwerken van de moeilijke procedure rondom de vestiging van een cafetari a/snackbar in de Nassauwijk. Talrijke brieven van buurt bewoners verzoeken de raad om geen snackbar te vestigen of te laten vestigen in een leegstaande supermarkt in het kleine winkelcentrum. Het bestemmingsplan geeft niet direkt uitsluitsel. Wethouder Van Leeuwen (PvdA) kreeg slechts zes stemmen bij de verkiezing tot afgevaardigde van de ge meente in het „Afvalstoffen- plan" van de regio. Het was geen opzet, maar door de in gewikkelde procedure kozen de raadsleden wel de plaats vervanger, maar vergaten de naam van de wethouder. LISSE De openbare la gere school De Wildeling en openbare kleuterschool De Pluizebol vieren de komende week hun 10-ja- rig bestaan. In een boekje dat ter gelegenheid van dit tweede lustrum is uit gegeven concludeert wet houder van onderwijs me vrouw Meulemans-Seelen dat de achterliggende tien jaren woelig en ook onze ker genoemd mogen wor den. De feestweek ter gelegenheid van het tweede lustrum start morgen om een uur met een fietspuzzeltocht voor het hele gezin. Maandag is er een spel- ochtend voor alle klassen en 's middags trekt men in optocht naar Blokhuis om balonnen op te laten. Dinsdag is de dag van het schoolreisje en woensdag wordt het feest besloten met een 's ochtends een theater voorstelling door Alice Bakke- nes en een slotavond met toe spraken van wethouder Meu- lemans-Seelen en het hoofd van de school en musicals door de eerste en tweede klassen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7