prthopedisch maatschoenmaker pjaak Kerstjens heeft eer, hart en tijd mor zijn gehandicapte klanten commissaris jr. M. Vrolijk ïitvangt hoge hderscheiding een uitstel van bezuinigingen in welzijnssectoren Trefpunt9 voor Wassenaarse oudere ir- DEN/REGIO Ciicbe Somanl VRIJDAG 25 MEI 1984 PAGINA 5 ÏNKOPEREN OPLOSSING VOOR PROBLEMATISCHE VOETEN ïf!N/DEN HAAG Het ziet er staten geen meerderheid te vinden is ontslagen door de bezuinigingen. Een veel personeel. De Katholieke Wel- I ear uit dat de provincie afziet van tegen de bezuinigingsplannen. Het con- pleidooi van CDA en D'66 de bezuini- zijnsstichting Zuid-Holland wijst er tivoornemen forse bezuinigingen fessioneel gebonden welzijnswerk moet gingen gefaseerd door te voeren en niet echter op dat er door haar taken wor- voeren in het confessioneel ge- vanaf 1 januari 1985 drie van de zeven per 1 januari '85 kreeg geen steun. Vol- den verricht die niet door die andere j#i welzijnswerk. Tijdens een ver- formatieplaatsen inleveren. In totaal gens gedeputeerde Günther heeft het instellingen worden aangepakt, en dat „ing van de provinciale commissie vallen er in de door de provincie ge- confessioneel welzijnswerk in vergelij- de vergelijking van mevrouw Günther trh bleek, dat binnen provinciale steunde welzijnssectoren zo'n dertig king tot de algemene instellingen vrij daarom niet terecht is. gezonde voet is een Dt goed. Dat ga je wel pffen, als je lang ge- g naar Sjaak Kerst- I luistert en bij hem dkijkt. Door ander- is voeten met gebre- i gaat het hem naar u! vleze. Morgen viert hl samen met zijn ge- Je clientèle, „open 5". „Daar gaan we een ellige middag van sen, een zoete inval, j f del Prado komt met kwartet muziekma- Over voeten en oenen zal nauwelijks a^roken worden, laat .in dat ik ze dan be- tydel. Ik zie me al aan- jjten onder levende nziek". De lange gepla gde gang van het je, met helder voeg- w pronkende huis aan Leidse Pieterskerk- pht staat al dagen »g vol flessen wijn. De ijoeling is dat die op- In, want het is twaalf- enhalf jaar geleden de uit het „stadje van zier", Venlo, afkom- je Jacobus A.G.M. ftjens zich op num- 3 vestigde als ortho- (isch maatschoenma- i Sinds enkele jaren ift hij er ook een soort |is-apotheek" bij. Ja- ffus verkoopt door hem Jivikkelde zalven en n'ders: „Mijn spul kt overmatig transpi- ■fen tegen; poeder voor 11 schoen en huidher- llend werkende zalf l>r de voeten. En er er die daardoor de tft minder schoenen Ifslijten". Voet-deodo- '8t in opmars bij jjoenspecialist Sjaak, L al veel klanten aan 1 verplicht heeft met uitzonderlijke, „cor- etrende" arbeid. Een beroep apart, en onont beerlijk. In de ogenblikken dat hij even niet met schoenen, gips en leer bezig is, toont Kerst- jens (die het scheermes schuwt) zich een liefhebber van veel koffie, behalve in de kleine uurtjes. Hij houdt ook van vogels. In het voor huis laat een kanarie z'n rol lers horen en in de grote zit- keuken woont een soortge- nootje dat zich aan Kerstjens' nachtleven heeft aangepast en pas 's avonds zingend van zijn bestaan geniet. Bij Sjaak in de tuin is een koolmezen- paar onder de pannen. Het stel vliegt af en aan in een paradijsje dat van alle restau ratiegemakken is voorzien: overal hangen netjes vol deli catessen en de pinda's zijn er in feestslingers aaneengere gen. Luxe Loes We drinken sloten koffie, en Loes komt erbij zitten. Loes heeft vanaf het begin het im perium van Sjaak zo goed als aan den lijve meegemaakt. Loes, ofschoon nog jong met een kruisje of drie, is één van Sjaaks oudste afnemers. Toen zij, op de kraamafdeling vdn het ziekenhuis, twee dagen oud was begaf de heetwater- kruik het. Een voetje kreeg ernstige brandwonden: slechts de grote teen kon be houden blijven. Loes weet, dat zij niet de enige is die dit is overkomen. Nu „loopt" ze bij Sjaak, die als een raads man voor haar is. Ze draagt geen simpele schoenen, maar soepele creaties van kostelijk en kostbaar leer die Kerst jens samen met haar ontwor pen heeft Eén paar per jaar. Lederen wondertjes van uit gekiend vakmanschap en techniek. Twee schoenen kosten haar (of afgezien van het eigen geld de ver zekering, of het ziekenfonds) 1600 tot 1700 gulden. Daar zijn 40, 50 werkuren aan be steed. Dat is wat anders dan „Koen, lap je m'n schoen..?" Zoals 't bij een echt degelijk artsengeslacht voorkomt, is ook in het geval van Kerst jens de orthopedische schoen WASSENAAR Minis ter drs. E. Brinkman heeft gisteren de eerste uitgave van het tijd schrift „Trefpunt", een blad voor ouderen, uitge reikt aan de 96-jarige mevrouw van Veen-van der Heijden. In een extra uitgave van het blad Trefpunt staat een inter view met mevrouw Van Veen, die sinds januari in het volledig nieuwe ver zorgingshuis Willibrord woont. Daarvoor heeft deze nog altijd zeer kras se dame 73 jaar bij de buitenplaats Rust en Vreugd gewoond, waar van de laatste negentien jaar alleen. De man van mevrouw Van Veen on derhield de tuin van deze buitenplaats, waar scheepsmagnaat Van Ommeren was gehuisd. Het bevalt de oude dame naar eigen zeggen opperbest in Huize Willibrord. Zelf was ze eerst een beetje bang voor de overgang naar een bejaar denhuis, al vond ze de ac commodatie schitterend. „Al les is hier best. Ik heb een mooie kamer, en het perso neel is aardig. Het gaat wer kelijk nog steeds erg goed met me", zegt ze. Mevrouw Van Veens dagin deling is erg aangenaam zegt ze zelf. Na de kerkgang van de ochtend drinkt ze koffie („dat is leuk, daar leer je nog eens mensen kennen") met de andere bewoners, waarna ze luncht en iets anders gaat doen. Bijvoorbeeld breien, waar ze erg veel van houdt. Na het avondeten kijkt ze graag televisie, waarvan de 96-jarige zegt: „Het is erg leuk, maar vroeger had je dat niet, en ook geen radio. Maar daar verlangde je ook niet naar. Je kunt best zeggen dat ik vroeger een goede tijd heb meegemaakt". Mevrouw Van Veen werd in 1887 geboren en heeft het le ven geschonken aan 6 kinde ren, waarvan de oudste 73 is. Ze heeft negen kleinkinde ren en vier achterkleinkin deren. Reeds voor haar twin tigste woonde ze in Wasse naar, waarvan ze de grote groei volledig heeft meege maakt. „Ik heb villapark De Kievit, Rijksdorp en al het andere zien bouwen. Vroeger was het echt klein", aldus een gezonde en krasse me vrouw Van Veen. Minister Brinkman biedt het eerste exemplaar van 'Trefpunt' aan. jHAAG In aanwe- jd van talloze promi ni politici heeft mr. jten Vrolijk gisteren *ls een speciale verga- Jg van provinciale sl) afscheid genomen ommissaris der ko- Ji in Zuid-Holland, jk werd bij die gele- eid koninklijk onder- Ken tot groot-officier Ifc orde van Oranje- ju. Deze onderschei- wordt slechts bij uitzondering ver- iderscheiding werd de ende commissaris giste- tftgehangen door minister Irk van binnenlandse za- 1 Dat gebeurde na een r I, waarin de minister uit- 1 d de loftrompet stak Ie verdiensten van Vro- TTielfs zo, dat deze in zijn ^rd meende de loftuitin- a*at te moeten intomen. Jkveet dat ik enig oog heb 21e relativiteit van alle za- ken", aldus de commissaris, „en ik moet zeggen: ik ben ze ker niet zo prijzenswaardig als u het doet voorkomen". Die opmerking kon niet ver hinderen dat de vertegen woordigers van provinciale en gedeputeerde staten zich als nog uitputten in het verwoor den van hun waardering. Een van hen, CDA-statenlid A. van der Weijden, wees hem op het feit dat zijn naderend af scheid de discussie over de splitsing van Zuid-Holland weer wat frisse impulsen had gegeven. „Blijkbaar is men er nu van overtuigd dat het veel te moeilijk is ook voor Rijn mond nog een man van uw kaliber te vinden", aldus Van der Weijden in een verwijzing naar het voornemen van de minister, de splitsing van Zuid-Holland af te lasten. Van der Weijden schonk Vro lijk, namens de Staten, een schilderij dat deze sinds zijn wethouderschap van Den Haag steeds in zijn werkkamer had hangen, maar dat hij in bruikleen had van het Ge meentemuseum van Den Haag. Vrolijk, die het schilde- Minister Rietkerk hangt de kon rij nog enkele minuten voor de bijeenkomst in zijn kamer had hangen, reageerde verrast. „Ik zal maar niet vragen hoe u er aan komt. In mijn tijd ver kochten ze die dingen niet", aldus de scheidende commissa ris. Gouden Lis Gedeputeerde drs. J. Borgman, plaatsvervangend commissaris, overhandigde hem naast de hoogste provinciale onder scheiding, de „Gouden Lis", een zogenaamd vriendenboek waarin allerlei vrienden en bekenden ingaan op hun sa menwerking met Vrolijk en ïklijke onderscheiding om bij mr. zijn betekenis voor de landelij ke, provinciale en lokale poli tiek. Onder de schrijvers, die gisteren ook bij deze speciale Statenvergadering waren, PvdA-partijleider drs. J. den Uyl, oud-minister van binnen landse zaken prof.mr. W.F. de Gaay-Fortman en commissaris der koningin in Noord-Hol land drs. R. de Wit. Niet lijf elijk, maar wel in het boek aanwezig, de Amsterdamse burgemeester Van Thijn, die samen met Vrolijk in de Tweede Kamer-fractie van de PvdA zat. In zijn met veel humor door spekte afscheidsrede („Het loopt wat uit: Mijn excuses aan al die Statenleden die nooit Vrolijk. langer dan een kwartier op hun plaats kunnen blijven zit ten"), tipte Vrolijk nog heel even de splitsingsperikelen van de provincie aan: „Het zal bekend zijn dat ik niet treurig ben over het niet-doorgaan van splitsing. Het voortbestaan van Rijnmond heeft nu geen zin meer. Ik zie niet in dat zich door de opheffing van Rijnmond ook maar enig pro bleem zou voordoen". Over de reden van zijn af scheid, het bereiken van zijn pensioen, zei hij: „Ik word lid van een bevolkingsgroep die recht heeft op een eigen verte genwoordiging, ook hier in de Staten. Zonodig zult u dus nog van mij horen' Sjaak Kerstjens: meesterlijk t makerskunst van opa tot op vader en zoon overgegaan. Een opleiding van heb ik jou daar; daarmee vergeleken is een academische opleiding niets. Er zijn ook geen studie beurzen voor. Een werkstu- die van 12 jaar. Kerstjens werd opgeleid in Duitsland en Nederland. Een tijdlang was hij werkzaam op de or thopedische afdeling van de academische Annakli- niek in Leiden, in de ogen van Kerstjens (wiens ogen daar ook zijn opengegaan) een massa-bedrijf van recht toe, rechtaan wat ook „or- tho" is. Hij doceerde later het vak aan novieten, aanko mende, zich specialiserende schoenmakers. „Eigenlijk is die opleiding leder en aanvuller van geplaag^ een handicap. Duurt gewoon te lang en is te zwaar", vindt Sjaak; „Gaandeweg kappen er een hoop, vooral als de medische aspecten erbij ko men". Een „anderssoortig" medisch aspect irriteert Kerstjens een beetje: de or thopedische chirurgie. „Dat is een goudmijntje: 87 gulden per consult; even vragen hoe het „op 't moment" met de voeten gaat. Tja ja". Een aardige bijzonderheid, even ertussen door: het ge beurt vaak, dat orthopedische schoenmakers zélf maat schoenen nodig hebben. Ik had dit nooit gedacht, maar meisjes-orthopeetjes zijn hun lichtgewicht in goud waard, als ik Sjaak mag geloven: „Zij i voeten. kenmerken zich dikwijls door fijn afgewerkt boven werk. Dat kunnen jongens niet, heb ik ervaren. En ach, mooie schoenen worden bijna niet meer gemaakt. Weinig artisticiteit. De basis is er, ia- wel: als je maar goed kunt lo pen; de rest komt wel. Nou, zoiets zit me dwars. Daar kan ik het niet mee doen. Maat schoenen maken is niet zo bijzonder, maar ik wil er wél iets bijzonders van maken. Met de klant samen het re sultaat bepraten, zoals ik met Loes hier doe. Samen een paar leuke schoenen maken. Niet altijd alleen maar zwart of bruin, maar leuke kleur tjes gebruiken, varianten in bruin en rood, in blauw; het moet exclusief blijven. In suède en leer. Combinaties maken is ook aantrekkelijk. Veters wegwerken achter een klep. Er zijn ook laarzen waar iemand erg gelukkig mee kan zijn, want je stopt er alles in en je ziet er niks meer van. Samen een nieuw model maken; niet iets wat ze al jarenlang aan hebben. En mengen met soorten schoensmeer, hè Loes? Ik werk voor iemands plezier". Welvaartsafwijkingen Sjaak Kerstjens is nog steeds in het gelukkige bezit van ongelukkige, maar in het noodlot geharde, klanten met ouderwetse klompvoeten. Maar het is een vaste kern die aan het uitdunnen is; de medische zorg vanaf de wieg is erop vooruitgegaan. „De voornaamste afwijkingen zijn welvaartsafwijkingen; voeten die verpest zijn door modieus schoeisel. Vooral bij de da mes tussen de 18 en 35; die doen dikwijls niets aan hun voeten. Willen alleen maar mooie schoentjes a la dernier cri. Maar in die periode wor den de voeten niet zelden verknoeid. En de kindervoe ten hè. Dan begint de ellende eigenlijk pas. Als die vol groeid zijn. kan ik er nog maar weinig aan corrigeren. Maar de echte grote afwijkin gen komen steeds minder voor. Een flink deel van mijn klanten heeft het aan zich zelf te danken als er iets mis is gegaan. Afgezien van de ongelukken. Zoiets is niet te voorzien". Zo ziet Kerstjens terug op een koperen Leids bestaan als orthopedisch duivelskun stenaar. Een periode van ge regeld corrigeren, berekenen, millimeterwerk bijna, gieten en beitelen, opvullen, blauw drukken maken, het verbete ren van confectiewerk, met de mensen meeleven en ze adviseren. Sjaaks aantal klanten is sinds het begin, volgens zijn zeggen, vertien- dubbeld. „Ik heb vaste spreekuren, anders zou het een echte janboel worden, ie kunt niet alles tegelijk doen Transpiratie „Nou ia, toen ben ik, een jaar of vijf geleden, die zalf gaan bedenken; Redosep, gedepo neerd. Kijk, de meesten heb ben maar één paar orthope dische schoenen, die dragen ze een jaar lang, dag en nacht zeg maar. Als dèt niet gaat ir riteren, irriteert niets meer. En dan: het looien van leer is veranderd het is een che misch procédé geworden, de manier van in elkaar zetten is veranderd. Er worden een wollen sokken meer ge reid en er is geen fatsoenlij ke zeep meer. Dit leverde me een nieuw soort klant op, omdat verkeerde middelen werden gebruikt om de transpiratie tegen te gaan. Maar je moet blijven transpi reren" (Sjaak krijgt 't er warm van); „Dat hoort bij je innnerlijke huishouding Goed dan; Sjaaks produkten, zalf en poeder, doen het sinds best. Ze zijn reukloos en toch fris: „Ik maak er eigenlijk te weinig werk vanvindt Sjaak; „In principe zijn ze voor de mensen die hier ko men voor hun schoeisel". Als de deur wordt ontsloten op je belletje, kom je meteen in Kerstjens' wachtkamer an nex museumpje met oude trapmachines en andere eer biedwaardige instrumenten, leerzame litho's, ingelijste grapjes over schoenmakers. Hier wacht men, alvorens tot de baardstoppelige maat- meester te worden toegela ten. Het voetheil nadert dan. Eerst nog een aanpalende aanmeet-kamer. Daar zit je op een podium voor de eerste behandeling, en onderwijl kun je je verlustigen aan rek ken vol magnifiek, zoveel voets, leer; voor bovenwerk, voering, binnenwerk en „me zolen", in kleuren en geuren en dikten. Het helderlichte atelier, de werkplaats van zeer goede getuigen voorzien, wordt door de klant zelden betreden. Hier, temidden van een onnoemelijk maar geper fectioneerd instrumentarium, biedt Sjaak Kerstjens de ge schoeide oplossing voor zo veel voetleed. Hier ook klinkt opwekkende muziek uit een stereoinstallatie. En hier worden de schoenen ontworpen, gemaakt of her steld, gelapt dus. Sjaak laat me samengestelde exempla ren in hout en gips zien. In genieus. „Ik ben niet geluk kig met enorme klossen; daar kan ik wat aan doen. Ik wil ook niet beperkt zijn in mo dellen en kleuren. Wie zich aan mijn zorgen toever trouwt voelt zich, ondanks zijn of haar handicap, tevre den en niet zelden gelukkig". Sjaak Kerstjens is in zijn soort enig in de hele regio. Daarbij betrekt hij ook klan dizie uit verdere streken, tot in Zeeland toe. De afgietsels liegen er niet om. „Ik werk met degene die de schoen draagt. Niet met de orthope disch chirurg die een gezon de patiënt aflevert, waar al leen een paar schoenen bij moet komen".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5