Dienstregeling VZH op zijn kop frv\ ALLERLEI(DS) ALLERLEKDSl „VOOR ECHTE MINIMA IS DE GRENS BEREIKT" Lijnenspel moet herinnering aan Rijnsburgerpoort levend houden CeidócSouuint Tweede uitzending Omroep Rijnland «EEL VERANDERINGEN IN LEIDSE REGIO gecombineerde dienstregeling ECONOMISCH WEL EN WEE IIDEN VRIJDAG 25 MEI 1984 PAGINA 3 »feer ruzie over renovatie Volkshuis ^DEN Tussen het Volkshuis en de gemeente is op- jw onenigheid ontstaan over de renovatieplannen voor Leidse Volkshuis. Inzet van die ruzie is 1,2 miljoen gul- Leidse gemeentearchitect heeft op basis van het pro- .tnma van eisen, zoals dat door het Volkshuis voor de re latie is samengesteld, een schetsplan gemaakt en een be ding opgesteld. Volgens de architect zou de renovatie 3 i (oen gulden moeten kosten, maar er is maar 1,8 miljoen Jen beschikbaar. De gemeente heeft vervolgens een ex il bureau de berekeningen van de architect na laten reke- agen, maar dat bureau kwam nog 50.000 gulden hoger uit. .net Volkshuis vraagt men zich vertwijfeld af hoe de ge- •nte denkt dit verschil te overbruggen. Voor volgende B*k staat een gesprek tussen het Volkshuis en wethouder /an Dongen op het programma over het nieuwe geschil. Dje partijen praten al een paar jaar over een betere huis- ejing voor het Volkshuis, waarbij ook plannen ter tafel imen voor complete nieuwbouw voor het Volkshuis op Ir. Driessenplein. BEZWAREN TEGEN BOERHAAVEZALEN AFGEWEZEN LEIDEN/DEN HAAG Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft de bewaren die waren ingediend tegen de res tauratieplannen van de Boerhaavezalen van de hand gewe zen. De winkeliersvereniging Haarlemmerstraat, De Camp en de Haarlemmerstraatwinkelier Van der Zon hadden te gen de door de provincie afgegeven zogenaamde verklaring van geen bezwaar voor het plan beroep aangetekend. Ze vonden dat er teveel parkeerplaatsen in De Camp zouden verdwijnen en dat zou niet in overeenstemming zijn met eerdere besluiten van de gemeenteraad. De beroepscommis sie van de provincie gaf de vereniging en Van der Zon eind maart gelijk, maar Gedeputeerde Staten (GS) wijzen dit ad vies nu van de hand. GS wijzen erop dat het advies van de commissie op louter formele gronden was gebaseerd en dat die formele gronden inmiddels door een zogenaamd door de Leidse gemeenteraad genomen voorbereidingsbesluit zijn weggevallen. GS zien dan ook geen aanleiding het advies van de beroepscommissie op te volgen. LEIDEN Omroep Rijnland verzorgt zaterdag opnieuw uitzendingen op radio en televisie. Het radio-programma is te beluisteren van 15 tot 16 uur en van 23 tot 24 uur via kabelaansluiting 95,5 mHz, alsmede op het tv-kanaal na afloop van de televisieuitzending van .Omroep Rijn land. Deze uitzending heeft van 22 tot 23 uur plaats op de franse zender TV-5. Deze uitzen ding is te ontvangen in de Leidse regio behalve in Warmond en Zoeterwoude. De Bollenstreek kan het experimentele programma op hetzelfde tijdstip vinden op het mededelingenkanaal. Het televisieprogramma bevat onder meer een interview met minister Brinkman van WVC, reacties op de eerste experimentele uitzending en een optreden van Les Zazous uit Katwijk. Van Iersel opvolger Bloem LEIDEN Jos van Ierssel is gekozen tot nieuwe voorzitter van de FNV, afdeling Lei den. Van Iersel, af komstig van de diens tenbond, volgt daar mee de 71-jarige Jo- han Bloem op. Bloem blijft voorlopig actief als tweede voorzitter. Dick Wortel is afge treden als secretaris, voor hem is nog geen opvolger gevonden. "JDEN De NZH heeft de buspassagiers een not aantal veranderin- d in de dienstregeling kir de Leidse regio in to. Met ingang van ,dag 3 juni worden ver- getijden en routes van vtoze lijnen veranderd, ^imige lijnen worden g'eheven, maar er komt slt een nieuwe bij. Er ko- lLn meer directe verbin den en op de drukste rites gaan vaker bussen len vooral door com- iaties van verschillende ^en maar 's avonds ^op zondag zal dat veel -.der het geval zijn. de indeling van de j les wordt veranderd, de ^dse zóne wordt kleiner en in sommige gevallen de bus dus duurder. De grootscheepse wijzigingen worden veroorzaakt door het feit dat in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten de laatste jaren verschillende nieuwe woonwijken zijn ge bouwd. Vanuit sommige wij ken en gemeenten wordt al ja renlang om andere en betere verbindingen gevraagd. Met de nieuwe dienstregeling pro beert de NZH aan die wensen tegemoet te komen, al zullen verbeteringen voor de ene passagier slechtere verbindin gen voor de andere kunnen betekenen. „We hebben niet alle wensen kunnen vervul len, aldus B. Leeuwenburgh, de Leidse districtschef van de NZH. „Zo is er ook in de nieu we dienstregeling geen directe verbinding tussen de Meren- wijk en Leiderdorp". [jEIDEN Op initiatief van de gemeente Leiden zal dit jaar ook een boekje te koop zijn, waarin de dienstregelingen van NZH, Centraal Nederland, West- lederland en de NS zijn gecombineerd wat betreft de _<eidse regio. Van de treinen worden de vertrekstaten weergegeven van de stations in Leiden en Voorscho len. Verder worden reistijden, het aantal zones vanuit Be ene wijk naar de andere en de beschikbare lijnen op belangrijke knooppunten weergegeven. Deze dienstre geling is vanaf volgende week vrijdag voor drie gul pten te koop in de gemeentehuizen in Leiden, Oegst- Geest, Voorschoten en Leiderdorp en bij een aantal joekhandels. De gemeente hoopt dat de openbaar ver voersbedrijven en de NS deze regionale dienstregeling Volgend jaar zelf zullen verzorgen. De nieuwe dienstregeling is mede gebaseerd op een uitvoe rige enquête onder de passa giers en uitgangspunt was dat de veranderingen geen geld mogen kosten. Dat was een voorwaarde van het ministerie van verkeer en waterstaat. Uiteindelijk is het ministerie toch akkoord gegaan met een lichte stijging van de tekorten van de NZH als gevolg van de nieuwe dienstregeling. De wijzigingen komen in grote lijnen op het volgende neer: Lijn 13/14 gaat in september, als de Churchillbrug klaar is, via deze brug rijden naar het Morskwartier. Tot september via de Haagweg en de Mors- weg. De ring die deze bussen rijden wordt vergroot: tussen de Zijlsingel en Zuid-West niet meer via de Oosterkerkstraat, de Hooigracht en de Konin- ginnelaan maar via Zijlsingel, Hoge Rijndijk, Burggraven- laan, Station Lammenschans, Tomatenstraat, Zoeterwoudse- weg en het Vijfmeiplein. Oor spronkelijk bestond bij de NZH het idee de ringlijn op te heffen, maar onder meer na protesten tegen dat voorne men werd daar vanaf gezien. Lijn 15 jaar wordt doorgetrok ken naar het Elisabeth zieken huis in Leiderdorp. Daarmee vervult de NZH een negen jaar oude wens van de ge meente Leiderdorp. Om op zondag als lijn 15 niet rijdt de verbinding met het Elisabeth ziekenhuis te handhaven, rijdt lijn 16 dan vanaf het Hu- brechtplein door via de Hoog- madeseweg naar het zieken huis. Lijn 40 en 42 gaan over een langer traject rijden in Leiderdorp. Lijn 40 rijdt tot en met de Vronkenlaan als lijn 42 en dan verder via het Enge- lendaal naar de Rietschans. De bus rijdt elk kwartier. Buslijn 40 rijdt 's avonds niet tussen het Station en Leiderdorp. Lijn 42 blijft onveranderd naar het Elisabeth ziekenhuis rijden. De route van lijn 45 wordt niet veranderd, maar gaat de hele dag een halfuursdienst en voortaan ook 's avonds en op zondag rijden. Lijn 46/48 wordt een nieuwe kwartier- dienst in Leiderdorp en lijn 46 verdwijnt uit Oegstgeest. Van af het Elisabeth ziekenhuis rijdt 46 door naar het Oude Dorp en krijgt een halte aan de Hoofdstraat. Lijn 46 rijdt op zondag niet, maar dan wordt lijn 16 doorgetrokken. Lijn 49 is de nieuwe lijn, die vanaf 3 juni gaat rijden. Deze lijn rijdt samen met 48 door Noord-Hofland in Voorscho ten. Lijn 49 begint in de Me renwijk, via het Station en de Breestraat naar Voorschoten Station en vervolgens gaan sommige ritten naar Wasse naar ('s zomers naar Wasse- naarseslag.) Lijn 63 en lijn 64 worden opgeheven. Tien minuten Gedurende het grootste deel van de dag wordt lijn 30 naar Katwijk een halfuursdienst via de Stevenshofpolder. Alleen op zondagochtend en 's avonds na negen uur rijdt de bus maar eenmaal per uur naar de Ste venshof. De extra bussen ein digen in de Stevenshof. Het aantal bussen tussen de Ste venshof en Katwijk blijft ge lijk. In Katwijk gaat lijn 30 niet meer verder dan het Vuurbaakplein. Wie verder wil met lijn 31 zal daar voort aan moeten overstappen. Lijn 30 wordt in Leiden doorge trokken via Endegeest naar Haaswijk in Oegstgeest. Lei den Zuid-West krijgt door een combinatie van lijn 31 en 41 een tien minutendienst met de binnenstad en het Station. „Op de verbinding Zuid-West naar het Station telt de NZH de meeste passagiers", aldus Leeuwenburgh. Lijn 43 verdwijnt van de Lan- gegracht. De lijnen 111 en 112 van Centraal Nederland blij ven daar wel rijden. Lijn 43 rijdt voortaan via het Kort Ra penburg en de Witte Singel, de Hooigracht en de Kooilaan naar de Merenwijk. Het deel station, Witte Singel, Meren wijk wordt na negen uur 'sa- vonds en op zondag niet gere den. Doordat lijn 43 vanaf het Station via de Wassenaarse- weg en het universiteitsterrein naar Wassenaar gaat rijden, ontstaat er een directe verbin ding tussen beide universiteits terreinen. Een bus via de Wit te Singel is vooral een voorzie ning, die in Vreewijk op prijs wordt gesteld. De bewoners van de Witte Singel zijn er daarentegen niet allemaal even blij mee. Lijn 60 gaat naar Meerburg rij den en lijn 31 komt op dat tra ject te vervallen. Lijn 60 rijdt overdag ieder half uur en 's a- vonds ieder uur. Lijn 111 rijdt niet meer via de Zijldijk, maar via de Kooilaan. Lijn 101 en 167 blijven onver anderd. Zones De wijziging in de zónes in de regio Leiden komt voort uit de wens van het ministerie van verkeer en waterstaat om de zones in Nederland even groot te maken en (vooral) om de in komsten te vergroten. Ende geest, Oegstgeest en Leider dorp vanaf de Rietschans verdwijnen uit de Leidse zóne. Wie van Leiderdorp met de bus naar Oegstgeest gaat, zal voortaan dus 100 procent meer moeten betalen. Oegstgeest wordt bij de zóne Rijnsburg gevoegd. De Stevenshof be hoort wel tot de Leidse zóne. De NZH zal op grote schaal folders verspreiden waarin de nieuwe dienstregeling is aan gegeven. Deze folder zal bij alle grote instellingen, als Stadhuizen, ziekenhuizen, be jaardenhuizen en dè postkan toren verkrijgbaar zijn. Verder rijdt volgende wijk een bus van de NZH door de regio waarin met panelen, een en ander nog eens op een rijtje wordt gezet. Deze bus zal vooral winkelcentra aandoen. De complete nieuwe dienstre geling van de NZH is voor vier gulden te koop. ïaatvoetbal n? start e P ^het Leidse Stad- t(latvoetbalkampi- tuschap van Lei- i van start ge- r h. Bekerhouder c. verloor met 4-0 51J Unitas Leiden, ^r Unitas scoor- x Piet Sloos (3x) rWally Gallert. In c tweede wedstrijd gisteravond d gespeeld ssten straf- oooppen de beslis- brengen. VNA '^.eidse Boys slo- oin de reglemen- °b speeltijd op 4- oif, waarna VNA strafschoppen er nam. Ronald odviiet doelpunt- 0 driemaal voor Dammy Ver- )cke een keer. Leidse Boys wa- Richard Koole L Peter Koole en II de Vos succes- Op de foto ver- it Ruben Elker- )t (zoontje van (jitsvervangend houder van rtzaken René) o aftrap van dit ede Leidse otatvoetbaltoer- il. Wethouder Schoute in blad Industriebond: LEIDEN „Voor de ech te minima, de huishou dens die het moeten doen van één minimum-uitke ring is de ondergrens be reikt. Vooral voor de zeer langdurig werklozen on der de echte minima on- staan grote problemen. Voor die categorie is de uitkering te laag". Dat zegt VVD-wethouder P.H. Schoute uit Leiden in de krant „Zin" van de Indus triebond FNV. Deze krant besteedt met name mand jarenlang van een uitke ring te voorzien. Schoute stelt daarbij: „Ik heb begrip voor de redenering dat het stelsel van sociale zekerheid voor de ge meenschap betaalbaar moet blijven. Maar als plaatselijk politicus sta ik ook voor de vraag, hoe het leven voor de uitkeringsgerechtigde betaal baar blijft. Naarmate meer mensen op een minimum-uit kering komen te zitten, wordt het dilemma steeds groter". De heer Schoute heeft volgens „Zin" grote problemen met de manier waarop de overheid al lerlei maatregelen op het ge bied van de sociale zekerheid .».c name doorvoert. „Je krijgt als sociale aandacht aan een demonstratie dienst gewoon niet de gelegen- in Den Haag op 29 mei tegen ?eld om bepaalde maatregelen het korten op de uitkeringen behoorlijk voor te bereiden, en roept eenieder op massaal Op het allerlaatste moment Wethouder Schoute: „De soci ale dienst krijgt de tijd niet om maatregelen behoorlijk voor te bereiden". naar de residentie te gaan om „landelijke poitici aan het ver stand te peuteren dat nieuwe kortingen onrechtvaardig en onnodig zijn". De Leidse liberaal laat de In dustriebond weten, dat de Al gemene Bijstands Wet er nooit voor bedoeld is geweest om ie- worden er wijzigingen doorge voerd. Dat is in de administra tie niet meer tijdig te verwer ken en je kunt je cliënten niet goed meer voorlichten". De wethouder doelt daarbij mede op de situatie die per 1 juli weer dreigt te ontstaan als de uitkeringen verlaagd zouden worden. EIDEN Door een teke- j}ng aan te brengen op het as- It van de Stationsweg hoopt gemeente de herinnering in de Rijnsburgerpoort >it gelegen tussen het huidi- restaurant Wienerwald en ït museum van Volkenkun- B levend te houden. Een "nnemer gaat komende dins- 1 ig en woensdag aan de slag in met materiaal waarmee Bk markatielijnen worden ingebracht, een figuratie op et wegdek aan te brengen, len sluit niet uit, dat in de lekomst meerdere van in middels verdwenen monu menten op deze wijze her- l acht zullen worden. |e Rijnsburgerpoort was één an de 8 stadspoorten die de gemeente Leiden ooit rijk was. De poort overkoepelde de uitvalsweg naar Rijnsburg. Slechts twee van de oude stadspoorten bestaan nog: De Morspoort en de Zijlpoort. Beiden zijn onlangs volledig gerestaureerd. De zes andere poorten werden rond 1856 op bevel van koning Willem II met de grond gelijk gemaakt. De reden hiervan was dat en kele jaren tevoren de de zoge naamde accijnswet was afge schaft. Deze wet verplichtte eenieder bij onderdoorgang van een stadspoort accijns te betalen. Nu aan de poorten niet meer verdiend kon wor den, achtte Willem II hun be staan overbodig. Zijn opvolger koning Willem III wist twee stadspoorten voor Leiden te redden. De gemeente tracht zoveel mogelijk van de oude historie van Leiden levend te houden. Het is echter financieel onmo gelijk om alle monumenten in oude staat te herstellen of op nieuw op te bouwen zodat op sommige plaatsen wordt vol staan met een symbolische herinnering. Dit is bijvoor beeld gebeurd op het Vrouwe kerkplein waar de fundamen ten van de voormalige Vrou- wekerk in ere werden her steld of aan de Oude Singel waar een uitstulpsel in de walmuur herinnert aan de historische waltoren op deze plaats. Voor wat de Rijnsbur gerpoort betreft wordt vol staan met een figuratie terwijl een langs de weg geplaatst bordje de passanten het hoe en waarom van de witte lij nen op het grijze wegdek dui delijk zal maken. Kinderboerderij De kinderboerderij in de Merenwijk houdt zondag een open middag rond het thema „Schaap en wol". Op het programma staan demonstraties spinnen, schapen scheren en wol verwerking. De kinderboerderij is van één tot vier uur open. Motorkruistocht Motorrijders uit het hele land houden komende zondag de motorkruistocht tegen de kruisraketten. Vanuit veertig plaatsen in Nederland rijden motorrijders naar het Bra bantse Etten-Leur om vervolgens in een demonstratieve optocht naar Woensdrecht te rijden. In Leiden wordt om tien uur 's ochtends gestart vanaf het Stadhuisplein. Activiteitengroep Het Dienstencentrum Binnenstad/Zeeheldenwijk zoekt vrijwilligers voor de activiteitengroep. Deze groep, die eens in de twee a drie weken vergadert, ont wikkelt ideeën en organiseert sociaal-culturele activi teiten. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met het Dienstencentrum aan de Hooglandse Kerk- gracht 32, telefoon 143503. Informatie Voor (startende) ondernemers wordt in het bedrijfsverza melgebouw aan de Evertsenstraat een aantal informatie bijeenkomsten georganiseerd. Maandagavond 28 mei (19.30 tot 22.00) komt „Verzekeren" aan de orde. Woensdagoch tend 6 juni (9.00 tot 12.00) staat „Oriëntatie op het onderne men" op het programma en woensdagmiddag 20 juni (14.00 tot 17.00 uur) is het onderwerp Rekeningen schrijven". Wie belangstelling heeft voor een of meerdere bijeenkom sten kan zich aanmelden bii Kees Verschuure van het be drijfsverzamelgebouw, telefoon 219811. Gogol De toneelgroep „Labardan" van de vakgroep Slavische taal- en letterkunde speelt maandag het toneelstuk „Het Huwelijk" van de Russische schrijver N.V.Gogol. De Nederlandse vertaling is van A. van de Ent en J. Timmers, de regie is in handen van J. Coppens. De uit voering heeft plaats in theater Imperium (Oude Vest 35), de aanvang is om 20.30 uur. Kaarten a f7,50 (stu denten en CJP 6.-) zijn verkrijgbaar bij P. Couvée (tel. 120328) en N. Verschoor (tel. 132601) en aan de zaal. Open huis De Jacinta- en Pctrusschool aan de Lorentzkade 15A houdt op maandag van 14.00 tot 15.30 uur en van 20.00 tot 22.00 uur open dag. 's Avonds komt een bibliothecaresse het één en ander vertellen over haar werk en over kinderboeken. OKW De Vereniging voor Onderwijs, Kunst en Wetenschap (OKW) houdt op maandag 28 mei een bijeenkomst in het Burchtzalencomplex bij de Burcht. Mevrouw dr. A.T. van Meel-Jansen houdt een voordracht met licht beelden over haar onderzoek naar de psychologische aspecten van de kunst. De bijeenkomst begint om acht uur, de toegang is gratis. Stats In het jongerencentrum Stats (Haarlemmerstraat 73) staat volgende week het thema 'verblijfsrecht' centraal. Stats wil deze dagen een meidadres zijn voor klachten en pro blemen van buitenlandsê jongeren uit Leiden over hun verblijfsrecht. De reacties zullen worden samengevat in een klachtenboek wat in september aan de Leidse politieke partijen zal worden aangeboden. Dinsdagavond wordt er vanaf 20.00 uur een kwis voor buitenlandse jongeren ge houden, er treedt dan een Marrokaanse band op. Lijstenmakerij P. v/d Waals gevestigd aan de Hoefstraat 28 is opgeheven. „De Nederlandse Kring loop", grooth. in papier, geves tigd aan de Cormorantwerf 11 is opgeheven. Aan de Wassenaarseweg 76 is „Promega" (b.v. i.o.), imp. van, alsmede de distributie aan laboratora en universiteiten in moleculaire biologische prod., gevestigd. Aan de Evertsenstraat 99 (Olgacomplex) is het bureau voor grafische vormgeving „Gescher Vinken" geves tigd. „The Papermill', tijdschrif ten en boeken, gevestigd aan de Haarlemmerstraat 211 is opgeheven. Chemisch Reinigen „Mors kwartier", gevestigd aan de Haarlemmerweg 51 is opgehe ven. „Hello" kadoshop, gevestigd aan de Haarlemmerstraat 287, is opgeheven. „Kiddy Kinderkleding" ge vestigd aan de Oliemolen 1 is opgeheven. Aan de Langebrug 50 is E. J. E. Alsema-Veugen, schoon- heidsverzorgingsbedrijf, geves tigd; komt van de Sperwer horst 63. Aan de Prinsessekade 2 is „Pictures" (wenskaarten, post kaarten, gallerij posters, lij sten, snoopy artikelen en leu ke kado's) gevestigd. UITKERINGEN IN GEVAAR Ook in Leiden doet de FNV mee aan de acties tegen de verlaging van de uitkeringen per 1 juli. Daarom gaat ook de FNV-Leiden op 29 mei naar Den Haag om te demonstreren tegen de kortingen op de uitkeringen van werklozen en arbeidsongeschikten. De FNV vindt dat die kortingen onnodig en onrechtvaardig zijn. Onrechtvaardig zijn de nieuwe aanslagen op de al sterk aangetaste Inkomens van ruim drie kwart miljoen uitkeringsgerechtigden. Onnodig zijn de kortingen omdat de FNV overtuigend heeft aangetoond op welke andere manier het bezuinigingsbedrag op tafel kan worden gelegd. Toch drijft de regering door. Z6lfs iemand die een gezin moet onderhouden met een netto uitkering van 1475 gulden per maand worden nog drie tientjes afgepakt. Een steeds grotere groep komt op het sociale minimum terecht. De FNV komt daartegen in verzet. Alle FNV-bonden roepen hun uitkeringsgerechtigde leden op deel te nemen aan de demonstratie op 29 mei in Den Haag. Maar ook andere uitkeringsgerechtigden worden opgeroepen mee te doen. Verder worden werknemers uit bedrijven en instellingen opgeroepen in ieder geval met een delegatie aanwezig te zijn. Uit alle delen van het land laat de FNV op 29 mei bussen rijden. Ook uit Leiden. Deze vertrekken op 29 mei om 11 uur vanaf het parkeerterrein bij molen de Valk. Nadere informatie is ie verkrijgen bij: J. van Iersel, Saffierstraat 80, Leiden, telefoon 071- 310989.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3