TAFEL Koningin met gevolg van 123 oldtimers naar herdenking D-Day in Normandië Assimilatie vormt grootste bedreiging voor jodendom £e4dóc<Sou/ta/nC HTTïïTl Ceidoc Commit CONFERENTIE RABBIJNEN kerk wereld Meer katholieken, minder roepingen Eigen brief over economie van traditionele katholieken VS Stichting „De Keerkring begeleidt ex-sekteleden Lastenverlichting ACHTERGROND VRIJDAG 25 MEI 1984 PAGINIj Het jodendom wordt meer bedreigd door de erosie van binnenuit dan door vijanden van bui ten. Voor veel joden zijn de joodse leer en de sy nagoge niet langer het middelpunt van hun le ven. De assimilatie (aan passing aan de samenle ving), de kleine gezinnen en de geringe aandacht voor joodse opvoeding veroorzaken veel proble men bij de leiding van de joodse gemeenschap pen. Dit zei de opperrabbijn van het Britse Gemenebest, Sir Immanuel Jacobovits, giste ren na afloop van de twee jaarlijkse conferentie van Eu ropese rabbijnen, die deze week in Amsterdam is ge houden. Het was de veertien de maal dat de orthodoxe op perrabbijnen en rabbijnen bijeen kwamen. De voertaal daarbij is Ivriet. Als gast was de opperrabbijn van Jeruza lem, Jitzchak Kollitz, aanwe zig. De deelnemers uit ne gentien Europese landen zijn dinsdag op het paleis op de Dam ontvangen door konin gin Beatrix en prins Claus. De conferentie werd in 1957 te Amsterdam opgericht op initiatief van de toenmalige opperrabijn van het Gemene best, wijlen Sir Israel Brodie en de emeritus-opperrabbijn van Amsterdam, A. Schuster. „Hoewel het jodendom vele vervolgingen en pogroms heeft overleefd," aldus op perrabbijn Jacobovits, presi dent van de rabbijnenconfe rentie, „hebben we de strijd voor de overleving van het jodendom nog niet gestreden daar waar die gestreden moet worden: in onze gezinnen waar het joodse geloof wordt doorgegeven." Op de bijeenkomst werd veel aandacht geschonken aan de noodzaak van joodse opvoe ding en joods onderwijs als mede aan gezins- en huwe lijksproblemen. Om gemeng de huwelijken tegen te gaan, bestaat er sinds enige tijd een internationaal huwelijksbu reau voor orthodoxe joden, dat met redelijk succes werkt, zo werd gemeld. In de slotverklaring wijst de conferentie geweld, in welke vorm dan ook, af als in strijd met de Tora (de joodse leer). Gevraagd of deze uitspraak betrekking had op de ortho doxe joden in Israël die ver dacht worden van terreur, zei de opperrabbijn van Am sterdam, M. Just, dat dit niet sloeg op bepaalde' gevallen maar op iedere uiting van ge weld. Verder spreken de rabbijnen hun waardering uit voor de regering van Marokko. Kort geleden werd een delegatie uit Israël toegelaten op een conferentie van joodse Ma rokkanen in dat land. Zij noemen dit een hoopvol te ken op weg naar vrede en een vreedzaam samenleven (tussen joden en Arabieren). De conferentie heeft voorts een dringend beroep op de Sovjet-Unie gedaan om de gevangen geloofsgenoten vrij te laten, de vrije uitoefening van het joodse leven in het land mogelijk te maken en joden die naar Israël willen emigreren, daartoe in de ge legenheid te stellen. Ook Syrië wordt opgeroepen joden te laten emigreren, in het bijzonder driehonderd jonge joodse vrouwen, zodat zij kunnen trouwen en aan hun toekomst kunnen bou- VERENIGDE STATEN: In 1983 is in de Verenigde Staten niet alleen het aantal rooms-katholieken gestegen, maar ook het aantal parochies zonder priester. Dat blijkt uit de deze week gepubliceerde statistische cijfers van de r.-k. kerk in de VS. Per 1 januari 1984 waren er in de Verenig de Staten 52.392.934 katholie ken, 304.190 meer dan het jaar ervoor. Daarmee vertegen woordigen de katholieken 22,31 procent van de bevol king. weer. Er waren begin dit jaar 57.891 priesters tegen 57.870 in 1983. Het aantal bisschop pen en permanente diakens steeg echter aanzienlijk meer. Zo groeide het aantal bis schoppen van 370 tot 392 en het aantal diakens van 6066 tot 6702. De cijfers laten even wel opnieuw een verminde ring van het aantal roepingen zien. Er waren op 1 januari van dit jaar 7486 studenten in opleiding voor het priester schap, 560 minder dan een jaar eerder. Voor religieuze orden en congregaties meld den zich 3776 mensen aan, 232 minder dan in 1982. In tien jaar is het aantal roepingen met meer dan 8.000 gedaald. In 1983 ontstonden er 279 nieuwe parochies, maar het aantal parochies zonder vaste priester steeg ook, van 919 tot 983. Dat betekent, dat voor het eerst sinds tijden een op de twintig parochies geen vas te priester heeft. Uit de cijfers blijkt, dat het aantal dopelingen in 1983 met 9.968 steeg tot 975.017 en dat het aantal mensen, dat tot het katholieke geloof overging met 1095 toenam tot 95.346. Tenslotte tonen de cijfers aan, dat Los Angeles Chicago is voorbijgestreefd als grootste Amerikaanse bisdom. Het aartsbisdom Los Angeles telt 2.373.021 rooms-katholieken tegen Chicago 2.368.316. De vroegere Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken, Alexander Haig, maakt deel uit van een commissie van katholieke leken in de Verenigde Staten, die een brief gaat schrijven over de Amerikaanse economie. Deze brief is bedoeld als tegenhan ger van de brief over hetzelf de onderwerp, waaraan de Amerikaanse bisschoppen op dit moment werken. De commissie is deze maand ingesteld door het „Comité van Amerikaanse Katholie ken", dat in 1982 is opgericht en zich ten doel stelt vraag stukken van deze tijd te ana lyseren „op basis van de vol heid van de katholieke tradi tie". In de commissie hebben naast Haig zitting diverse mensen uit de zakenwereld, de journalistiek, de vakbon den en het onderwijs. Voorzit ter van de commissie is oud- -minister van financiën Willi am Simon; vice-voorzitter is de pleitbezorger van de „theo logie van het kapitalisme", Michael Novak. De commissie wil de brief schrijven, na gesprekken met leidende deskundigen uit de economie en de kerken. Si mon zei, dat de commissie ka tholieke leken die door hun werk inzicht in economische aangelegenheden hebben ver worven, in staat wil stellen religieuze waarden toe te pas sen op de economische vraag stukken van deze tijd. Novak, die onder meer een boek heeft geschreven onder de ti tel „De geest van het demo cratisch kapitalisme", legde de nadruk op de constructieve benadering van de commissie en zei, dat zij de aandacht van „realistische en praktische mensen" wil richten op de dringende opdracht om ieder een in de wereld goederen en diensten te verschaffen. De Amerikaanse bisschoppen volgen bij het opstellen van de brief over de Amerikaanse economie dezelfde procedure als bij hun brief over oorlog en vrede, die vorig jaar werd gepubliceerd. De eerste versie zal in november bekend wor den gemaakt, kort na de pre sidentsverkiezingen. Een tweede versie staat voor het vooijaar van 1985 op het pro gramma, waarna de bisschop pen uiteindelijk in november 1985 de definitieve tekst zul len vaststellen. Stichting De Keerkring start op 1 juli met de begeleiding van ex-sekteleden. Daartoe is in Deurne een bijgebouw van een klooster van de paters SVD („Gezelschap van het Goddelijk Woord") verbouwd tot woonhuis. L. Brouwers, voorzitter van de stichting, heeft dit gistermiddag in Eindhoven bekendgemaakt. De stichting, die twee jaar ge leden werd opgericht, stelt zich ten doel ex-sekteleden zodanig te begeleiden, dat ze weer kunnen terugkeren naar hun eigen sociale milieu. Daartoe worden zij op basis van vrijwilligheid één tot zes maanden opgenomen in het huis in Deurne. In dat huis verblijven gelijktijdig maxi maal vijf ex-sekteleden. Ze worden begeleid door vrijwil ligers en door de psycholoog mevrouw T. Merks, die het project coördineert. De vrijwilligers zijn afkomstig uit het onderwijs, de verple ging en dergelijke. Voor dit werk hebben ze nog een spe ciale training gehad. Tijdens het verblijf in Deurne zullen de ex-sekteleden zelf het huishouden moeten bestieren. Daarnaast zal veel met hen worden gepraat. Volgens voorzitter Brouwers, in het dagelijks leven directeur van het ziekenhuis Overvecht in Utrecht, is het zeker niet de bedoeling ex-sekteleden te de programmeren. Er bestaat grote onzekerheid over de vraag hoeveel ex-sekteleden werkelijk problemen hebben met hun terugkeer in de maatschappij. „Daarom heb ben we ons zelf ook de ver plichting opgelegd een onder zoek te verrichten naar de omvang van de problematiek. Gelijktijdig zullen we probe ren na te gaan op welke wijze deze mensen het beste gehol pen kunnen worden." Dat on derzoek wordt uitgevoerd in samenwerking met de facul teit in godsdienst en cultuur van de Katholieke Universi teit in Nijmegen. Het mag niet langer dan drie jaar duren. Het werk van de stichting wordt mogelijk gemaakt door een financiële garantie van anderhalve ton van enkele katholieke broedercongrega ties. Bij de stichting is mo menteel al een tiental mensen bekend die graag opgenomen wil worden in het huis in Deurne. Zij komen volgens voorzitter Brouwers uit het hele land. L« De regeringsfracties van CDA en VVD pleiten, met hetfVl op de komende begroting, al geruime tijd voor een belastj^,' verlaging volgend jaar om de koopkracht van iedereen joe te stimuleren. Belastingverlaging heeft twee voordelen, jer lereerst komen we iets ruimer in onze portemonnee te zij b en na jaren van inleveren bestaat daar vooral bij de la|e' betaalden echt wel behoefte aan. Op de tweede plaats zsdjjj bedrijfsleven van de gestegen koopkracht kunnen profitejj doordat de mogelijkheid ontstaat meer produkten af te *ai ten. Dit alles zou, zo is de redenering van CDA en VVDjle lichte opleving van de economie verder kunnen stimuleP11 tm VOOR dat extra steuntje in de rug van de aanwakkere*r economie is erg veel te zeggen. Daarbij moet echter wel w— den beseft, dat het Kabinet voor die economische stimuleu. niet zomaar een speciaal potje met geld beschikbaar he£ Dat geld zal dus ergens vandaan moeten komen, waar het nog een andere bestemming heeft. Dat is niet het geval i de anderhalf miljard gulden, die het Kabinet jaarlijks lastenverlichting ter stimulering van het bedrijfsleven I geven. Voor volgend jaar ligt er voor die lastenverlichl van het bedrijfsleven al weer anderhalf miljard klaar. HJ niet onlogisch de lastenverlichting van zowel de burgersl van het bedrijfsleven ook eens in samenhang met elkaar bezien. Minister Ruding van Financiën heeft zich inmiddels I uitgesproken tegen een belastingverlaging voor de bur|' volgend jaar, maar niet tegen een verlaging van de soci premies. En of nu de loon- en inkomstenbelasting of de s< ale premies omlaag gaan, dat maakt voor de burger niet y» uit: hij zal in beide gevallen méér in zijn portemonnee gen. En het ligt enigszins voor de hand dat de sociale preri volgend jaar omlaag gaan. Het Kabinet voert immers l vangrijke bezuinigingsoperaties uit, onder meer op de soc'r uitgaven. Ook voor volgend jaar staat ons weer het een01 ander te wachten. Dat betekent dat de sociale fondsen nf der zullen uitgeven, waardoor de premies dus omlaag kF nen. g SlNDS het aandeel van het Rijk in de sociale fondsen iK1 wel tot njets is teruggebracht vloeit geld, dat bespaard wc0 door lagere sociale uitkeringen, niet automatisch naar11 schatkist. Voor de begroting voor dit jaar was daar zelfs f€ ingreep voor nodig, die in het politieke jargon „terugslF operatie" wordt genoemd. De premies gingen wel omL11 maar de belastingen werden wat verhoogd, zodat de buifë er niet beter of slechter door werd, terwijl de schatkist er J*' door gespekt werd. ia Het verhogen van de loon- en inkomstenbelasting onte schatkist te laten profiteren van een verlaging van de soc c premies kan echter niet onbeperkt doorgaan, want de b tingschroef is bijna dolgedraaid. Het is dus maar de vra; het Kabinet er wel in zal slagen nieuwe bezuinigingen o^ sociale uitgaven volgend jaar helemaal „terug te sluiï naar de schatkist, teneinde bijvoorbeeld het financiering kort verder terug te dringen. Naarmate dit, overigens louter technische redenen, niet of minder zal lukken, zalJ geld via premieverlaging automatisch terechtkomen bij burgers. Dat wordt dan een lastenverlichting, die volgj. jaar best wel eens onvermijdelijk zal kunnen zijn, of Rucj, en het Kabinet dat nu willen of niet. Witte bonen in peterseliesaus met brood en sla vegetarisch Nodig voor twee personen: 250 g gedroogde of een blik of een glazen pot witte bo nen, zout, kruidnagel, 1 ui, 25 g magarine, 25 g bloem, 2 Va dl melk, peper, noot muskaat, worcestersaus, ketjap, peterselie, halve ci troen; brood en margarine naar behoefte; sla, radijs, 150 g belegen Goudse kaas, 100 g kwark, 2 lepels azijn, 1 lepel olie, zout, peper, suiker, mos terd, sla-uitje of bieslook, 1 hard gekook ei. Wie zelf de witte bonen gaat koken, wast ze vanavond een keer zet ze ruim onder koud water met iets zout weg. Kook ze morgen in dat water met twee kruidnagels gaar in ruim een uur. Wie de bonen liever uit blik of pot neemt (gemakkelijk, maar duurder en anders van smaak dan de zelf gekookte) kan ze men gen met weinig gemalen kruidnagel. Fruit de kleinge sneden ui goudgeel in de margerine, warm dan heel even de bloem mee en voeg vervolgens in gedeelten de melk toe. Roer de saus steeds glad voor er weer melk bij gaat. Laat de dikke saus op een kleine pit onder geregeld roeren nog een paar minuten pruttelen. Doe er de gare uit gelekte bonen bij en warm die nog even mee, ook weer op een kleine pit. Breng het gerecht op smaak met peper, nootmuskaat, worcestersaus, ketjap en eventueel zout. Voeg op het laatst veel fijn geknipte peterselie toe. Snijd parten citroen op de helft tot aan de schil in en steek ze op de rand van de schaal. Geef bij deze maaltijd al of niet geroosterd brood (liefst volkoren) eventueel met margarine. Verdeel de sla in stukjes, doe alleen de grove nerven weg en was de groente. Meng de uitgelekte sla met plakjes ra dijs blokjes kaas, fijngesne den uitjes of bieslook en een sausje van kwark, azijn, olie, zout, peper, suiker en mos terd. Garneer met plakjes of parten ei. JEANNE Pas lang nadat elders de komst van president Reagan, koningin Eliza beth en tal van andere staatshoofden was aange kondigd, heeft de Rijks voorlichtingsdienst be kend gemaakt dat konin gin Beatrix aanwezig zal zijn bij de herdenking van D-Day op woensdag 6 juni in Normandië. Tu- sen 15.30 en 19.30 uur zullen deze gasten van de Franse president diverse plechtigheden bijwonen. Het programma vermeldt on der meer een bezoek aan Bayeux, Quistreham en Utah Beach en rouwceremonieën op een Engelse en Ameri kaanse begraafplaats. Het is niet bekend of onze vorstin ook een bezoek zal brengen aan het fameuze „Musée du Débarquement" in Arroman- ches, waar ook nog omvang rijke resten van de kunstmati ge haven (Mulberry-Port Winston) in zee liggen. In elk geval zal koningin Eli zabeth daar worden rondge leid. Zij komt er al voor de tweede keer, zo blijkt uit haar handtekening in het Livre d'Or, het gouden boek, dat herinnert aan het bezoek van de groten der aarde. Geen van de leden van ons vorstenhuis heeft tot op he den het ere-album getekend, hoewel dit vrijwel het enige museum in Normandië is met herinneringen aan de Neder landse bijdragen aan de inva sie. Er is een bescheiden plaats ingeruimd voor foto's en documenten en verwijzend naar de landing en wapenfei ten van onze Prinses Irene Brigade. Deze Engelandvaar ders, verenigd in een militaire eenheid, hebben hun aandeel geleverd in de bevrijding van Europa en 45 van hen zijn in de Tweede Wereldoorlog ge sneuveld. Bescheiden Erg indrukwekkend kan het voor hen ingeruimde hoekje te Arromanches niet genoemd worden, het mooie portret van prinses Irene ten spijt. De dummy met het uniform van deze brigade om de stroeve le den, ziet er uit als een echte ledepop, heeft onnatuurlijk blauwe ogen en een als door muizentandjes aangevreten neus. De 370.000 bezoekers die hier jaarlijks gesignaleerd worden, zullen er niet lang bij stilstaan, tenzij zij er speciale belangstelling voor hebben. Ons bescheiden aandeel in deze gigantische operatie mag echter met ere vermeld wor den, zo blijkt ook uit de on derscheidingstekens op dit pa neel en de onvestoorbaarheid waarmee op een foto de bran ding wordt getrotseerd nabij Courseulles sur Mer, waar men enkele weken na D-Day aan land is gekomen. Hier en daar in de Normandische oor logsmusea wordt ook verwe zen naar de prestaties van onze vliegers in de strijd bo ven Normandië en elders. Zij stonden de RAF terzijde in het 320e Sqaudron (eskader) en zorgden mede voor het be mannen va Mitchell-bom- menwerpers. Tegenprestatie Arromanches heeft op onge dachte wijze voor een kleine tegenprestatie gezorgd tijdens de Watersnood van 1953. Toen zijn twee caissons van de kunstmatige haven naar ons land overgebracht en daar gebruikt bij het dichten van de dijken. Al vóór de Prinses Irene Bri gade zich in de strijd mengde was Nederland betrokken bij de „Operatie Overlord" door de kanonneerboten Hr.Ms. „Flores" en „Soemba" af te staan voor de grote Armada. Zij hebben zich zo dapper ge weerd, dat hun namen voor komen in „De Langste Dag" van Cornelius Ryan, het be kende boek over de invasie. Ook de kruiser „Sumatra" had een taak, maar dit schip is moedwillig tot zinken ge bracht ter hoogte van Her- manville, om daar te funge ren als golfbreker. Het ligt er nog altijd, zo kan Jacques Le- monchois onder ede verkaren. Deze beroepsduiker heeft als enige een concessie gekregen om wrakken te ruimen op de invasiekusten en zijn inspec tietochten voerden hem ook Met oude leger voertuigen van deze makelij zal „Keep them Rolling" naar Normandië trekken, 300 man sterk. naar de „Sumatra". Hij zag er weinig heil in, om het vaartuig tot schroot te verwerken en heeft de rech ten daarvoor overgedaan aan een berger in Quistreham, die er overigens ook niet meer naar omkijkt. Ook het schip „Mecklenburg" schijnt nog een rol te hebben gespeeld tijdens de invasie. Dit zou men kunnen opma ken uit het feit, dat het Livre d'Or in Arromanches deze maand getekend is door een hoofdofficier die er op geva ren heeft, de heer D. Ouwe hand. Welke de belevenissen waren van vaartuig en be manning zal wel duidelijk worden uit een herdenkings- Ring van politie rond Elisabeth CAEN Ter gelegenheid van de komst van koningin Eliza beth nemen de Franse autoriteiten niet het risico dat organisa ties als de IRA een een aanslag plegen. Elisabeth komt 's och tends vroeg aan boord van het koninklijke jacht Britannia op de kust aan. Vanaf dat ogenblik wordt rondom het jacht een streng veiligheidskordon gelegd. Voor de bewaking van de viering in Caen wordt een politie macht van 6.000 man op de been gebracht. Maar de Franse au toriteiten bouwen vooral op de enkele honderden rechercheurs in burger die zich onder het publiek zullen mengen op plaatsen van strategisch belang. Koningin Elizabeth heeft trouwens ook haar eigen bewakingspersoneel bij zich om haar voor directe aanslagen te behoeden. Ondanks alle beschermende maatregelen zal de Britse vorstin volgens burgemeester Jean-Marie Girault aan boord van haar jacht „geconsigneerd" zijn tot 11:00 uur 's morgens, op welk uur zij per auto naar het stadhuis gaat voor een privébezoek van een uur. De hoge gasten zullen op 6 juni ook een bezoek brengen aan de Amerikaanse begraafplaats bij Omaha Beach. programma van de omroep, die deze landgenoot en een schout-bij-nacht destijds com mando voerend over de „Flo res", meegenomen had naar de invasiestranden om daar herinneringen op te halen. Irenebrigade Het spreekt vanzelf, dat onze vorstin in de herdenkings- week niet als enige ons land zal vertegenwoordigen. Ook de mannen vaji de Prinses Irene Brigade gaan naar Nor mandië, zij het nu als oudstrij- dersvereniging. Hun eenheid is opgeheven maar geschiedenis en tradities leven voort in het Garderegi ment Fuseliers „Prinses Ire ne", dat deze taak op zich heeft genomen. Het infante- riebataljon met deze bijzonde re opdracht zal een kleine week in Normandië blijven, met vaandel en vaandelwacht en officieren en deelnemen aan diverse plechtigheden en demonstraties. De leden van de oude brigade zullen zich evenmin onbetuigd laten, zo blijkt uit het grote aantal boe kingen voor de reis. Oldtimers Een opzienbarende colonne zal zich reeds op Hemel vaartsdag aanstaande aan onze grens in beweging zet ten, om de trage en lange reis naar Normandië te beginnen. De Nederlandse Vereniging tot Instandhouding van Mili taire Voertuigen,, „Keep them Rolling", is er in geslaagd, om maar liefst 123 van deze oldti mers (uit een collectie van 1000) bemand te krijgen voor dit bezoek, dat zal voortduren tot na de officiële plechtighe den. In totaal omvat dit gezel schap ruim 300 mannen en vrouwen. Alle kosten komen voor eigen rekening, omdat het zoeken naar een sponsor geen resultaat heeft opgele verd. Ter plaatse verblijft men op een camping. De ver woede sleutelaars en chauf feurs zullen een demonstratie geven in Courseulles sur Mer, omdat daar de Prinses Irene Brigade aan wal is gekomen; zij zullen bevrijdingsfeesten opluisteren en optrekken met Franse en Engelse verenigin gen. De programma's ruimen graag plaats in voor deze mili taire voertuigen zoals ze 40 iaar geleden elk voor de eigen krijgsmacht gebruikt werden. Tijdens een historisch défilé te Bayeux op donderdag 7 juni zullen er maar liefst zes honderd tegelijk opnieuw een geallieerde opmars te zien ge ven., De 123 Nederlandse exemplaren leveren daar hun aandeel in. „Keep them Rolling" zal dit jaar ook van de partij zijn tij dens herdenkingsbijeenkom sten in ons land, evenals on derdelen van ons leger, te land, ter zee en in de lucht. Op het ministerie van Defen sie schijnt al een coördinator belast te zijn met het selecte ren van vraag en aanbod. L.J. LEEUWIS Aanhoudend koel DE BILT (KNMI) He£ er nog helemaal niet naa,t dat het warmer wordt weer blijft zaterdag onder vloed van lagedrukgebif" waardoor het wisselvallig i er enkele buien kunnen g len. Er zjn twee depressies belang voor het weer In» land. De eerste storing lag dagmorgen nog boven P en trok naar het noordwe: Deze depressie komt bq Zuid-Noorwegen terecht., neemt dan geleidelijk in lf kenis af. De andere stq- trekt van het zeegebied tu< IJsland en Groenland f Zuidwest-Engeland. Door (r ontwikkelingen mag niet c te veel zon gerekend wor' De middagtemperatuur za\ ge veer veertien graden be gen en dat is bijna vijf grq lager dan normaal in dit j getijde. 07.001 «in H temp temp i motreg. 16 8 01 motreg. 16 8 0. motreg. 16 9 ft mist 16 7 motreg. 16 9 0' Weerrapporten van vanmorgen Deelen Eelde Dublin zw.bew. Frankfort regen Genève regen Innsbruck zw.bew. Klagenfurt l.bew. Kopenhagen regen Luxemburg zw.bew. Mallorca München onbew. 23 11 w.bew. - 11 lotreg. 18 10 C Casablanca Las Palmas onbew. 24 18 onbew. 24 13 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZI THEATER. RECREATIE. EXPOSITI EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2