^É£eUUe 6omo/nt Irak valt zes schepen in Golf aan I Kabinet zet vaart ichter raketbesluit Van der Reijden voorstander van volksverzekering gezondheidszorg SïECHSSSliii!! Nederlandse vissers blij met 41.000 ton haring Waar BON: Languit in de zon Nederlanders met valse dollars aangehouden 'ARTIJEN KOMEN DICHTER BIJ ELKAAR an Kemenade ordt Voorzitter niversiteit msterdam Prof. Odell: viervoudige gasvoorraad in zeebodem Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244 Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur 11 Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties: (excl 5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes I 0.41 per mm Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.au!.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,0 Vrijdag 25 mei 1984,75e jaargang no. 22896 HET WEER Half tot zwaarbewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur omstreeks zeven, middag- temperatuur ongeveer veer tien graden. Matige noordwes tenwind. In het weekeinde en kele buien. Zon op: 05.32. onder: 21.43; hoog water Schev.: 13.12, laag water: 08.47 en 21.20. rijspraak en lof voor lanke die zwarte doodschoot JHANNESBURG Een blanke Zuidafri- lan die voor zijn huis een zwarte doodde die 30 gulden aan melkgeld had weggenomen, gisteren door een rechter vrijgesproken. De an werd bovendien geprezen voor „zijn ïnst aan de samenleving". Volgens de poli- is, dank zij het optreden van de 56-jarige ancisco Quintino, een eind gemaakt aan n reeks diefstallen van melkgeld in de anken wijk van Johannesburg. Volgens ge- igenverklaringen op het proces had Quinti- besloten een val op te zetten voor de lkgeld-dieven. Op 23 oktober van het vo- jaar zag hij iemand een poging doen zijn elkgeld (2,50 gulden) weg te nemen. Hij eep zijn pistool en schoot twee maal. Later ind de politie het lijk van een jonge zwarte. In Europa laat de zon voorlopig nog op zich wachten, maar in de staat Massachusetts aan de Amerikaanse oostkust is de zomer al aardig op weg, tot groot genoegen van de 5-jarige Bernie Hennessey. Hij parkeerde zijn fietsje op het strand om languit van de zon te kunnen genieten. DUITS MILITAIR TOPGEHEIM ZOEK BONN Een exemplaar van het ge heime plan van het Westduitse leger voor de jaren 1985 tot 1997 is zoek. In het document staan onder meer denk beelden van de militaire leiding over de ontwikkeling van het leger op het gebied van personeel en wapens. Het document is verdwenen na een verga dering van een parlementscommissie met minister van defensie Wörner. Aan de commissie waren zes exempla ren beschikbaar gesteld. Toen de ver gadering was afgelopen bleken er nog maar vijf over, maar de deelnemers waren toen al weg. Volgens minister Wörner heeft een van de commissiele den het document waarschijnlijk in zijn aktentas meegenomen. Maandsalaris voor speldje Solidariteit WARSCHAU Een recht bank in Polen heeft een 31-ja- rige man veroordeeld tot een boete van 20.000 zloty (meer dan een gemiddeld maand loon) wegens het dragen van een speldje van Solidariteit tij dens een 1-mei-parade. Het speldje is geconfisceerd en staatseigendom geworden. Ruim 1.000 personen werden op 1 mei in Polen gearresteerd wegens het verstoren van offi ciële 1-mei-manifestaties. Ze zijn veroordeeld tot geldboetes en gevangenisstraffen van maximaal 60 dagen. DEN HAAG Naar pas nu is bekend geworden heeft de Westduitse politie maandagnacht in een hotel in Emme rich vier Rotterdammers aangehouden in verband met een transactie met val se Amerikaanse dollarbiljetten. De Westduitse politie legde beslag op 5500 biljetten van 100 dollar. De verdachten variëren in leeftijd van 42 tot 45 jaar. Het onderzoek is geheel in handen van het Bundeskriminalamt in Wiesbaden, al wordt wel contact gehouden met de Nederlandse recherche. Deze archiefopname afkomstig van het Amerikaanse ministerie van defensie toont een helicopter die in brand is geschoten door een Stinger-raket, waarvan de levering aan de Saoediërs wordt overwogen. ABU DHABI Iraakse gevechtsvliegtuigen en marine-eenheden heb ben vanmorgen zes schepen aangevallen in de noordoostelijke sec tor van de Perzische Golf nabij de Iraanse havenstad Khor Mous- sa, 120 kilometer ten zuidoosten van Irak. Een Iraakse militaire woordvoerder in Bagdad verklaarde dat de zes sche pen in konvooi voeren en volkomen werden verrast. Gezien is volgens hem dat de aangevallen schepen in brand stonden. Alle Iraakse vliegtuigen en schepen die aan de aanval deelnamen zijn behouden op hun bases teruggekeerd, aldus de mili taire woordvoerder. De aanval is de grootste ac tie tot nu toe tegen schepen in het gebied. Tot nu toe werden niet meer dan drie schepen tegelijk aangeval len. In de Golf werden gis teren drie schepen aange vallen. Irak meldde twee schepen „precies en effec tief" te hebben aangevallen ten zuidoosten van Irans be langrijkste olielaadstation, het eiland Kharg. Enkele uren daarna beschoot een Iraans F-4 Phantom ge vechtsvliegtuig een Liberi aanse tanker voor de Saoe- dische kust. Een militaire woordvoerder van Irak zei dat de aanvallen op „twee grote marinedoelen", die een eind maakten aan vijf dagen rust in de strategi sche waterweg, onderdeel waren van de Iraakse „tota le blokkade van het eiland Kharg en andere Iraanse havens". De gemelde aanvallen vol gen op het dreigement van de Iraakse president, Sad dam Hussein, dat Irak het beleg van Kharg zal ver scherpen en alle schepen zal aanvallen in het door Irak uitgeroepen oorlogsgebied rond de Iraanse oliehavens. De onder Liberiaanse vlag varende „Chemical Ventu- re"tanker werd door een raket getroffen en raakte in brand. Iran beschuldigt Saoedi-Arabië van samen werking met Irak. Volgens een Amerikaanse woord voerder hebben Saoedische vliegtuigen de Iraanse F-4 Phantom onderschept en op de vlucht gejaagd. Het schip zou aangevallen zijn in Saoedische territoriale wa teren. Twee Nederlandse slepers hebben de brand op het schip bedwongen. Presi dent Reagan overweegt de verkoop van tweehonderd Stinger-luchtdoelraketten aan Saoedi-Arabië om luch taanvallen af te slaan. laakt gingen petten de ka- et ten, tradi- oneel, hoog e lucht in. Amsterdam Oud-minis- pr Van Kemenade van On- erwijs, thans kamerlid voor PvdA, wordt vrijwel zeker nieuwe voorzitter van het ollege van Bestuur (CvB) van e Universiteit van Amster- am. Hij is de enige serieuze andidaat, zo vermeldt Folia, ^et weekblad van de universi- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De zaak van de kruisraketten is vandaag voor het eerst aan de orde geweest in de voltallige ministerraad. Een woordvoerder van de regering vertelde dat pre mier Lubbers de andere dan de meest betrokken ministers op de hoogte wilde stellen van de stand van zaken. Ook is het zo dat het kabinet beloofd heeft in juni uitsluitsel te geven. „Dan moet men nu dus wel enige haast gaan maken," aldus de woord voerder. Het is nog volstrekt onzeker of het kabinetsbesluit vóór de Europese verkiezingen van 14 juni zal afkomen. De oppositie heeft daarom gevraagd, opdat de kiezers ook deze zaak kun nen betrekken bij hun over wegingen. Maar de regerings partijen CDA en VVD willen voorkomen dat de Euroverkie zingen geheel in het teken van de raketten komen te staan. Als het besluit niet voor 14 juni bekend wordt gemaakt, dan gebeurt dat wel zeer snel daarna. De Tweede Kamer heeft op 18 juni een debat ge pland over de nucleaire taken van de krijgsmacht. Pag. 11: Uitstel variant „ja, mits" lijkt meeste kans te mnkpn (Van onze parlementaire redactie) NOORDWIJK Staatssecre taris Van der Reijden (WVC) voelt wel voor de oprichting van één volksverzekering voor de gezondheidszorg, waarin ziekenfondsen en par ticuliere verzekeraars zouden moeten opgaan. „Op zeer korte termijn zullen er beslissingen vallen," aldus de bewindsman vanmiddag in een toespraak ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe kantoor gebouw van het Zilveren Kruis te Noordwijk. Van der Reijden is één van de oprich ters van deze kruisvereniging. Een volksverzekering wordt bepleit door door diverse in stanties. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid heeft een dergelijk advies aan de re gering uitgebracht, zij het dat ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. NISSAN Keuze uil lOOstuks. Alkemadelaan 1 Roelofarendsvmn Telefoon 01713-2866-2073. telefoonnr.071-122240 e een geruime overgangsperiode wordt aanbevolen. Ook de Zie kenfondsraad is er in meer derheid voorstander van. De particuliere verzekeraars wil len dat er een stelsel komt, waarin zij hun plaats kunnen behouden. Van der Reijden is daar niet tegen, zo zei hij in Noordwijk. Maar dan zullen de particulie re verzekeringen wel aan een aantal voorwaarden moeten voldoen. Zij zullen geen men sen meer mogen weigeren en ook dienen zij zich te beper ken in het aanbrengen van verschillen tussen premies voor diverse groepen cliënten, „waaronder in elk geval het nagenoeg afschaffen van leef tijdstoeslagen," aldus Van der Reijden. Bovendien zullen zij moeten deelnemen aan een „solidariteitspool" voor de mensen, die nu nog verzekerd zijn via de vrijwillige- en be jaardenziekenfondsen. In zijn rede stelde Van der Reijden met enige trots dat het bezuinigingsbeleid van het ka binet ten aanzien van de ge zondheidszorg succes heeft. Zoals het er nu naar uitziet zal in 1986, ondanks een verwach te toeneming van het aantal patiënten (met 1 a 1,5 procent), de groei van de kosten van de gezondheidszorg tot siltstand zijn gekomen. De staatssecre taris meende dat dit toch wel als „bijzonder" mocht worden aangemerkt. BRUSSEL Vlaggetjesdag belooft morgen een opgetogen gebeuren te worden nu de Ne derlandse vissers voor dit jaar een vangsthoeveelheid van in totaal 40.820 ton is toegekend. Het heeft in Brussel veertien uur vergaderen gekost, maar vanmorgen vroeg waren de Europese visserij-ministers er toch uit: samen mogen de Eu ropese vissers voorlopig 155 000 ton vangen. Daarvan is Nederland 22.820 ton toege kend die vanaf 1 juni mag worden gevangen in het noor delijke en centrale deel van de Noordzee (maatjesharing). In de herfst mag ons land nog eens 18.000 ton ophalen in het zuidelijk deel van de Noordzee en het oosten van het Kanaal. Op 30 mei varen de 28 Neder landse schepen uit om de jacht op de maatjes te openen. Op 1 juni worden de netten daad werkelijk uitgegooid. Het besluit dat vanmorgen werd genomen heeft een voor lopig karakter. De Europese ministers hebben de mogelijk heid open gelaten dat de defi nitieve vangsthoeveelheid de 155.000 ton nog zal overschrij den. Een besluit over het voorne men om de maaswijdte van de netten van tongvissers te ver groten van tachtig tot negentig milimeter is uitgesteld. Dodelijk ongeval Stationsplein LEIDEN De 43-jarige me vrouw J. Van den Broek-Ver- plancke is gistermiddag om streeks half drie op het Sta tionsplein bij een verkeerson geval om het leven gekomen. De Leidse reed op haar fiets in de richting van de Plesman- laan toen zij door onbekende oorzaak met het voorwiel de trottiorband, die het fietspad van de rijbaan scheidt, raakte. Zij verloor haar evenwicht en viel op de rijbaan. Op dat mo ment passeerde juist een vrachtwagen. De vrouw raak te onder de achterwielen van de auto en was op slag dood. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREAT1E.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HELDER Vol gens prof. Peter Odell, hoogleraar aan de Eras mus Universiteit in Rot terdam, zit er zo'n 1000 miljard kubieke meter aardgas onder het Neder landse deel van de Noord zee. Dat is vier keer zoveel als de officiële cijfers van de rege ring aangeven. Odell, die ge specialiseerd is in energiestu dies, deed deze uitspraak giste ren in Den Helder, op een ma nifestatie over off-shore (bui- tengaatse) winning van olie en gas. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische za ken vertelde dat er volgende week nieuwe cijfers over de voorraden gas en olie in ons land bekend worden gemaakt. Waarschijnlijk zullen deze re serves dan weer flink worden opgewaardeerd, maar niet tot 1000 miljard kubieke meter. De woordvoerder sluit niet uit dat Odell, die zich baseert op eigen analyses en internatio nale gegevens, gelijk heeft. „Het is echter zeer de vraag of alle aanwezige gas ook inder daad winbaar is". Over de hoeveelheid olie in het Nederlandse deel van het continentaal plat wilde Odell geen uitspraak doen. Hij wees erop dat niemand verwacht had hier olie aan te treffen. Er zijn nog veel te weinig gege vens. Fietsroutes aangekleed met ANWB-borden SLUIS De ANWB heeft gis teren langs zes nieuw openge stelde fietsroutes in Zeeland 24 route-informatieborden ge plaatst. Deze borden geven de recreant informatie over het tracé van de route en over de mogelijkheden om de route te verkorten of te verlengen. Zeeland is de eerste provincie waar deze borden bij wijze van experiment worden geplaatst. Als het idee aanslaat zullen ook elders in het land fietsrou tes op deze manier worden „aangekleed". In twee omroepbladen heeft onlangs een advertentie gestaan, waarin „gratis" videorecorders werden aangeboden. De Reclame Code Commissie, die met argusogen waakt over alles wat advertentie is en kijkt of het allemaal wel waar is, heeft nu uitgemaakt, dat de betrokken advertenties in flagrante strijd waren met de waarheid. Vandaar zeker, dat wij —in dit hoekje van de krant nooit iets van die commissie horen, want wat wij te bieden hebben veertien dagen gratis de krant aan iemand die hem nog niet leest is net zo waar als de rest van de, uiteraard dagelijks op zijn waarheidsgehalte geteste, inhoud van dagblad de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend n envelop tonder postzegel opsturen naar: urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. wS^CcidocSouoant r

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1