wil voor EG hervorming Vrouwenemancipatie op z n Japans: thee schenken en lief glimlachen Miljoenen die Stern betaalde voor „Hitiers dagboeken" spoorloos „Ex-gardisten vermoordden vier Amerikaanse nonnen" jJITENLAND £ckLx2 Soutant VRIJDAG 25 MEI 1984 PAGINA 13 Fiden bij Israëlische ^ïhtaanval in Oost-Libanon IROET Voor de tweede keer in f dagen heeft de Israëlische lucht- pht gisteren Palestijnse stellingen ombardeerd achter de Syrische li- 5 in het oosten van Libanon. Vol- s radio-Beiroet zijn daarbij twee sonen gedood en vijf gewond. Een itaire woordvoerder in Tel Aviv klaarde dat de toestellen een regio- 1 hoofdkwartier en een trainingsba- van een guerrillagroep hadden ge- ifen in de Bekaa-vallei. Hij noemde roep niet bij naam, maar radio-Bei- berichtte dat het gaat om het [ksfront voor de Bevrijding van istina" van Ahmed Jibril. De aan- begon aan het eind van de middag luurde ongeveer zes minuten. Brits bedrijf ontwerpt James-Bond-koffertje LONDEN Een Britse firma heeft een apparaat ontwikkeld dat de spio- nage-instrumentjes benadert, die de fic tieve geheim-agent James Bond ge bruikt. Het gaat om een lederen koffer tje met apparatuur, die het afluisteren van telefoongesprekken tot een zinloze bezigheid maakt. Het bedrijf zegt dat de gebruiker van het koffertje elke te lefoonverbinding kan gebruiken, in de wetenschap dat het gesprek alleen be grepen wordt door iemand aan de an dere kant die over dezelfde apparatuur beschikt. De codes van de koffer zijn zelfs met de modernste computers niet te ontcijferen. De prijs van het bijna zeven kilo wegende koffertje is een dikke dertigduizend gulden. Israëlische minister dreigt met opstappen JERUZALEM Yuval Neeman, de Is- raëlische minister van wetenschappen, heeft gisteren gedreigd uit het kabinet te stappen indien een gearresteerde rabbijn niet wordt vrijgelaten. De minister, die lid is van de extreem-nationalistische Tehiya partij, had telefonisch van premier Sha mir geëist dat rabbijn Eliezer Waldman onmiddellijk zou worden vrijgelaten. De rabbijn is een van de 27 Israëliërs, voor het merendeel joodse kolonisten, die in staat van beschuldiging zijn gesteld voor hun aandeel in terroristische acties tegen Arabieren op de bezette westelijke oever van de Jordaan. De politie van Jeruzalem heeft de voor ganger van de joodse kolonisten op de Westoever, rabbijn Moshe Levinger, uit voorarrest vrijgelaten. Wedstrijdduiven belanden op Taiwanese spijskaart TAIPEH De politie op Taiwan stelt een onderzoek in naar het verloop van een postduivenwedstrijd waaraan meer dan 2.000 dieren meededen, maar waarvan er maar vijf op honk terugkwamen. De an dere, zo moet gevreesd worden, kwamen terecht op de spijskaart van eethuizen in Taipeh. Aanvankelijk dacht men dat het slechte weer aan 1.995 duiven het leven had ge kost. Maar volgens een aantal eigenaars zijn hun dieren halverwege de route ge vangen met behulp van enorme netten, die stropers op heuvels langs de vlucht route hadden opgesteld. De duiven namen deel aan de Lenterace van Taiwan waaro ver de bezitters voor 600.000 gulden wed denschappen hadden afgesloten. Noorse leidt poolexpeditie LONDEN De 33-jarige dr. Monica Kristensen. ver bonden aan het Noorse Poolinstituut, zal als eerste vrouw een expeditie naar de Zuidpool leiden. De ex peditie neemt de route die de ontdekker van de Zuid pool, Roald Amundsen, in 1911-1912 uitstippelde. De expeditie-Kristensen gaat in september van het volgend jaar op pad. Zij wordt in Engeland privé gefinan cierd en zal zich toeleggen op de glaciologie, de studie van ijs en sneeuw. Dagboeken Che Guevara uit Bolivia verdwenen LA PAZ De dagboeken van de legendarische revolutionaire leider Ernesto „Che" Guevara, waarvan er binnenkort twee worden geveild in Londen, zijn verdwenen van de plaats waar zij in Bolivia werden bewaard. Dat is gisteren in de Bo liviaanse hoofdstad La Paz vernomen. Eerder had de Boliviaanse minister van defensie nog ver klaard, dat de dagboeken, „een historische erfenis die aan Bolivia behoort", in het bezit waren van het Boliviaanse leger. Hij noemde" de dagboeken die bij Sotheby zullen worden geveild „vals of ge stolen". Dat laatste is nu mogelijk het geval. So theby's liet weten dat het de twee dagboeken, waarvan de echtheid naar eigen zeggen onomsto telijk vast staat, heeft gekocht van een niet bij naam bekende eigenaar. Che Guevara werd op 8 oktober 1967 in het oerwoud door het Boliviaanse leger gevangen genomen en vermoord. 9 "ijl onze correspondent Aad i Jongbloed) .IAATSBURG Presi- it Mitterrand heeft gis- jn voor het Europees lement aanvullingen veranderingen op het - drag van Rome voor leid, waarmee de Eu- ese Economische Ge enschap 27 jaar gele en werd opgericht. ,,Po- samenwerking agt om een nieuw ver- Pg", aldus de president, trnaar een nieuwe Euro- t e unie toe wil. „Frank- di is bereid dit project te vitiedigen. Er moeten nu 'radende besprekingen etien voor een conferen- )r^an lidstaten, die geïn teresseerd zijn in de Euro pese Unie. Dit mag alle maal niet te laat gebeu ren". In zijn toespraak waarin Mit terrand een redelijk optimisti sche balans opmaakte van het Franse EG-voorzitterschap, sprak Mitterrand over het zo genaamde Europa der twee snelheden, waarin staten die dat willen en kunnen, akkoor den sluiten waarbij andere landen zich later kunnen aan sluiten. „Het Europa der twee snelheden is een werkelijk heid", zei hij, we zullen zien hoe we, zonder het Verdrag van Rome geweld aan te doen, dit kunnen begeleiden". De Franse president drong er op aan dat in de Europese Raad van Ministers besluiten bij meerderheid worden geno men en dat men niet door moet praten tot er unanimiteit over een onderwerp bereikt is. Evenals enige tijd geleden in Den Haag pleitte hij voor het instellen van een permanent secretariaat om daarmee de werkzaamheden tussen de Eu ropese Commissie en de Raad beter te kunnen bundelen. Mitterrand deed een indirecte aanval op Groot-Brittannië. „We hebben ai vier jaar moei lijke onderhandelingen over de Britse bijdrage gevoerd, maar er is nog steeds geen overeenstemming. Ik heb me ingespannen om een compro mis te bereiken, maar ik heb er voor gewaakt dat de situatie zou verslechteren". Hij voegde daar aan toe dat het terugeisen van wat je inzet volgens het Verdrag van Rome onaan vaardbaar is. „Alle misver standen, op die ene na, zijn op gelost. Er zijn natuurlijk nog grote obstakels, maar het Eu ropese mechanisme is niet lamgelegd. We zijn terugge keerd naar een basis waarvan we dreigden af te wijken". Piet Dankert, voorzitter van het Europees parlement, zei vanmorgen in de slotzitting van het parlement dat de be staande bevoegdheden van dat parlement tot op de bodem zijn benut. „We hebben onze be voegdheden als een stuk elas tiek uitgerekt. Daarmee heb ben we onze rol belangrijk versterkt". Maar hij voegde daar aan toe: „Alle elastiek kent haar grens. Je kunt niet blijven uitrekken. Onze verte genwoordigende rol, die op den duur bepalend is voor de vraag of het systeem van rechtstreekse Europese verkie zingen zal overleven, is nog zwak en behoeft dringend ver sterking. Dat bereiken wij al leen door vergroting van onze bevoegdheden". Dankert stel de vast dat het parlement min der heeft kunnen verwezenlij ken dan velen bij de verkie zingen in 1979 gehoopt had den, maar vond toch dat veel gerealiseerd is. „Onze contro le-functie is goed uit de verf gekomen. Onze politieke con trole op de Europese commis sie heeft in elk geval tot ge volg gehad dat dit orgaan zich van tijd tot tijd onafhankelijk opstelt tegenover de Raad van Ministers". De verwachtingen voor de toekomst van Europa moeten zonder parlement la ger gesteld worden dan met parlement, meende Dankert. „Er is geen alternatief voor het ment", aldus Dankert. parle- Oorzaak ontploffing pompstation onbekend Het is de Britse politie nog steeds een raadsel wat precies de oorzaak is geweest van de ex plosie in een ondergronds waterleiding-pomp station in Noord-Engeland, waarbij eergisteren, volgens de officiële gegevens van de autoritei ten, negen mensen om het leven zijn gekomen. Eerder was gemeld dat er elf doden waren ge vallen. Meer dan veertig mensen liepen zware verwondingen op. Onmiddellijk na de ramp werd verondersteld dat in de ondergrondse ruimte opgehoopt methaangas zou zijn ontploft. Maar dat is volgens de autoriteiten „louter spe culatie". Op de foto een beeld van de ravage die door de ontploffing werd aangericht. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. jirme hoeveelheid 3,j)ens in Noord-Ierland :.|,FAST De politie heeft 'jfcren in Noord-Ierland twee aJexplosieven gevonden, die waren opgesla- J door het verboden Ierse ^ublikeinse Leger (IRA). eJgens de politie werden de llosieven ontdekt in de nirt van een verlaten boer- ij bij de plaats Carrickmore r het westelijk deel van ird-Ierland. Het gaat waar- 'inlijk gaat om de grootste jst van explosief materi- die ooit in deze Britse pro- hie is gedaan. Aangenomen Ldt dat de IRA van plan 1 een reeks bomaanslagen 'Plegen met het oog op de ar!iende verkiezingen voor r 'Europarlement. Sinn Fein, „politieke vleugel van de ■A voert campagne met de Ae „een stembiljet in de ene d en een geweer in de an- (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse justitie is er nog steeds niet in geslaagd te achterhalen, waar de 9,3 miljoen Mark zijn gebleven, die het Duitse weekblad Stern betaald 'heeft voor de zogenaamde Hitler-dagboeken. Voor de justitie staat vast, dat minstens een derde van dat be drag terecht is gekomen in de zakken van de voorma lige Sternredacteur Gerd Heidemann en van Konrad Kujau, de vervalser van de dagboeken. Beiden zullen zich in augustus in Hamburg voor de rechtbank moeten verantwoorden in verband met oplichting. Volgens de 165 pagina's tellende acte van beschuldiging hield Heidemann zelf minstens 1,7 miljoen van de 9,3 miljoen die Stern via hem voor de „dagboeken" betaalde. Kujau, die in nijvere huiska- mervlijt 60 dagboeken bij elkaar pende, die Heidemann vervol gens aan Stern leverde, heeft minstens 1,5 miljoen aan zijn thuiswerk overgehouden. Volgens de justitie wist Heidemann op zijn laatst in de zomer van '81 dat de dagboeken die Kujau zogenaamd uit de DDR smokkelde, vals waren. De uitgever van Stern vertelde hij ech ter niets. Heidemann bleef dagboeken leveren en de Stern-mil joenen incasseren. Als Kujau en Heidemann schuldig worden bevonden, moeten ze rekening houden met een gevangenisstraf van een tot tien jaar. ingeschoten gans er ren beschermers in de Amerikaanse staat New Jersey hebben j kunnen voorkomen dat een onverlaat deze Canadese gans I een pijl heeft verwond, maar stellen momenteel alles in het )u1k om het dier te vangen en te verzorgen. ZACATECOLUCA Vijf zijn gisteren door een jury ex-leden van de Salvado- in het stadje Zacatecoluca raanse Nationale Garde schuldig bevonden aan de moord op vier Ameri kaanse nonnen op 2 de cember 1980. Binnen 20 dagen zal de rechter uit spraak doen. De betrok kenen kunnen maximaal 30 jaar gevangenisstraf krijgen. De vier nonnen werden in de cember 1982 in de omgeving van San Salvador door de Na tionale Garde aangehouden „omdat ze er verdacht uitza gen". Op 4 december werden in een klein graf hun lijken gevonden. De pogingen van de Salvado raanse autoriteiten de zaak in de doofpot te stoppen, hebben de betrekkingen tussen de Sal vadoraanse regering en het Amerikaanse Congres vermoe delijk meer kwaad gedaan dan enige andere gebeurtenis in de al vijf jaar durende burgeroor log. Volgens Amerikaanse rap porten wist de regering van El Salvador binnen enkele dagen wie verantwoordelijk waren voor de moord. Deze conclu sies van het rapport zijn overi gens in strijd met verklaringen van de pas gekozen Salvado raanse president Duarte, die begin deze week in Washing ton zei dat er geen sprake was van het in de doofpot stoppen van de zaak. De afloop van de rechtszaak tegen de vijf ex-gardisten is vrijwel zeker ook van invloed geweest op het besluit van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, vannacht, om ak koord te gaan met een voorstel van president Reagan El Sal vador extra hulp ter waarde van 62 miljoen dollar te verle nen. Het Congres besloot vorig iaar de hulp aan El Salvador te beperken zolang de moord zaak niet was opgelost. Boven dien heeft de nieuwe Salvado raanse president Duarte, die eergisteren het Congres toe sprak, bij de Amerikaanse volksvertegenwoordigers een zeer goede indruk achtergela ten. Gevechtsklaar Een bijeenkomst van de Franse ex treem-rechtse partij van Jean-Marie Le Pen in het Noord franse Lille is giste ren uitgelopen op relletjes, toen de monstranten hun ongenoegen over Le Pens partij met daden kracht bij wilden zetten. Maar in plaats van een confrontatie met partijgenoten van Le Pen gingen de demonstranten op de vuist met de po litie, waarbij een aantal gewonden is gevallen. Omstreden Franse onderwijswet aangenomen PARIJS Zoals werd ver wacht heeft het Franse parle ment automatisch het omstre den wetsontwerp voor de on derwijshervorming aangeno men nadat de Franse regering in deze zaak de vertrouwens kwestie had gesteld. Een motie van wantrouwen door de op positie werd vanmorgen vroeg verworpen. Met deze wet wordt het bijzonder onderwijs gelijkgeschakeld aan het open baar onderwijs. De voorstanders van het bij zonder onderwijs hebben felle kritiek geleverd op de door de regering gebruikte methode. Zij stellen dat op ongepaste wijze een wet wordt doorge drukt die diep ingrijpt in de Franse samenleving. Zij zien in de wet een eerste stap op weg naar volledige integratie van het bijzonder in het open bare onderwijs. In de huidige vorm voorziet de wet in gelijkschakeling van de 10.000 voornamelijk katholie ke particuliere scholen aan het staatsonderwijs. Voor bepaalde particuliere scholen dreigt na elf jaar stopzetting van over heidssteun. De boekhouding van particuliere scholen moet voortaan voldoen aan dezelfde criteria als die van openbare onderwijsinstellingen. Ook Fransen staken voor 35-urige werkweek PARIJS/BONN In Frank rijk wordt tot en met vannacht twaalf uur gestaakt door het personeel van de spoorwegen, die met hun actie kracht wilen bijzetten aan hun eisen voor de invoering van een 35-urige werkweek. Het treinverkeer in Frankrijk is door de actie vrijwel geheel tot staan geko men. In West-Duitsland gaan de sta kingen voor de 35-urige werk week onverminderd door, maar zijn de onderhandelin gen tussen werkgevers en werknemers voorzichtig op gang gekomen. Gisteravond werd een gesprek in Stuttgart na drie uur praten afgebroken. De delegaties van de vakbond, de IG Metall, en van de werk gevers trokken zich terug voor beraad in eigen kring. De bond ziet het overleg in Stutt gart als een regionale onder handelingsronde, maar het is duidelijk dat als er resultaten geboekt worden, die snel lan delijk vertaald zullen worden. Dat blijkt ook uit het feit dat de landelijke onderhandelaars uit beide kampen in Stuttgart van de partij zijn. Intussen woedt het conflict in alle hevigheid verder. Giste ren besloten de werkgevers in Hessen de staking van 33.000 werknemers in deze deelstaat te beantwoorden met de uit sluiting van 30.000 metaalar beiders. Met de uitsluiting wordt volgende week woens dag begonnen. Ook in de gra fische industrie worden de ac ties opgevoerd. Vandaag zul len weer tal van kranten niet of slechts als nood-uitgave kunnen verschijnen. In de grafische industrie wordt al ruim zeven weken met wisse lende intensiteit actie gevoerd voor de 35-urige werkweek. TOKIO In het Japanse parlement zal binnenkort een wetsontwerp behan deld worden, bedoeld om mannelijke en vrouwelij ke arbeiders gelijke rech ten te geven. Het wetsont werp is na zes jaar gehar rewar over de inhoud ein delijk door het Japanse kabinet goedgekeurd en lijkt in z'n huidige staat dan ook weinig meer op het oorspronkelijk inge diende plan. Japanse zakenlieden, die de regeringspartij van premier Nakasone financieel onder steunen, hebben duidelijk de •hand gehad in de wijzigingen die het ontwerp de afgelopen jaren heeft ondergaan. Werk gevers zullen hun vrouwelijke arbeidskrachten kunnen blij ven discrimineren, zonder daarvoor gestraft te worden. Vrouwengroepen zijn bijzon der teleurgesteld over dit uit eindelijke ontwerp, dat het re sultaat is van een langdurig bekvechten tussen werkgevers en arbeiders. „Dit wetsont werp zal vrouwen beslist niet helpen", aldus Mariko Mitsui, lid van een feministische groe pering die al vijf jaar voor de gelijkberechtiging van vrou wen en mannen vecht. De meeste Japanse vrouwen den ken er precies zo over. Thee zetten Vrouwen nemen 35 procent van het totaal aantal arbeids plaatsen in Japan voor hun re kening. In de huidige situatie maken ze echter weinig of he lemaal geen kans op promotie en verdienen vaak 50 tot 60 procent minder dan hun man nelijke collega's met dezelfde kwalificaties. Maar dat is nog niet alles. Vrouwelijke academici, die een opleiding van vier jaar achter de rug hebben, worden geacht hun mannelijke colle ga's drie a vier maal per dag van thee te voorzien. En van zelfsprekend moet deze dage lijks terugkerende theecere monie met een glimlach op het gezicht uitgevoerd worden. Japan moet volgend jaar aan de VN een bewijs van goed ge drag kunnen overleggen wat de afschaffing van vrouwen- discriminatie betreft. De nieu we wet moet dan ook gezien worden als een poging de we reld er van te doordringen, dat Japan nu ook hard bezig is met het toekennen van gelijke rechten aan man en vrouw. Maar iedereen die dit voor zoete koek aanneemt, zou Ma riko Mitsuis advies op moeten volgen en de „handleiding voor intelligente werkneem sters op kantoor" moeten le zen. Deze handleiding geeft aan hoe de vrouwelijke werk neemsters zich op hun werk horen te gedragen. In stilte buigen „Na het schenken van de thee mag je niet verzuimen in stilte te buigen", zo leert het boek. „Wanneer er getelefoneerd wordt moet je niet vergeten te glimlachen, ook al kan je niet gezien worden De baas zal je vaak heftig uitschelden, maar doet dit alleen om je te helpen een betere arbeids kracht te worden. Maak hem dus geen kleinzielige vrouwe lijke verwijten". Een uitnodiging van je manne lijke collega om met hem te gaan lunchen mag ook niet af geslagen worden. Volgens het boek zal zo'n afspraak ,je we reld verrijken". Met dergelijke aansporingen zijn al de 231 bladzijden van de handleiding^ gevuld. Het boek is samengesteld door Sumitomo, één van Japans grootste ondernemingen. Het is in een korte tijd een bestsel ler geworden en vele bedrij ven hebben het aangeschaft voor hun vrouwelijke employ ees. Het boek eindigt met de vaderlijke mededeling dat het verwerven van goede manie ren en het leren van de regels der etiquette 'schatten" zijn die het bedrijf aan de vrouwen schenkt. robert whymant Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13