Indiase moslims willen niet langer tweede viool spelen Auto op methanol kan nu gaan rijden s Gescheiden ouders straks minder als kemphanen tegenover elkaar 495.- Gezamenlijke zorg ook na scheiding 'SIJTHOFFPERS; China vraagt Bolkestein offertes uit te brengen BINNENLAND/BUITENLAND EeidócSouoant VRIJDAG 25 MEI 1984 PAGItd Ook gescheiden ouders moet je in staat achten samen voor hun kinderen te zorgen. Die ouderlijke macht moet je ze niet automatisch ontnemen en vervolgens bevoogdend gaan optreden door de een aan te wijzen als opvoeder en de ander als toekijker. Laat ze, terwille van de kinderen, in gezag gelijkwaardig blijven. Vader en moeder kunnen van elkaar scheiden, maar niet van hun kinderen. Bovenstaande filosofie ligt in grove trekken ten grondslag aan het arrest van de Hoge Raad, waarin wordt bepaald dat beide ouders na scheiding het gezag over het kind kunnen behouden als dat in het belang is van het kind. Wat voor gevolgen zal het arrest hebben op de praktijk van het scheiden? Als de scheiding zich „minnelijk" voltrekt, is er misschien niets aan de hand, maar wat gebeurt er als pa en moe straks overhoop liggen? Wie beslist dan? DEN HAAG „De prak tische gevolgen van dit ar rest van de Hoge Raad?", herhaalt Kinderbescher mingsdirecteur H. Pasman de vraag. „Nog moeilijk te zeggen. Ik heb het arrest nog niet gelezen, dus ik moet erg voorzichtig zijn. Voor ons werk zal er niet direct veel veranderen, denk ik. Maar als dit ar rest ertoe zal leiden dat gescheiden ouders minder als kemphanen tegenover elkaar zullen staan als het om hun kinderen gaat, dan is deze ontwikkeling alleen maar toe te jui chen". Minder voorbehoud maakt praktijkbegeleider G.J. Eg- gink. Hij vindt het een „pri ma" arrest. Na hun scheiding kunnen ouders voortaan sa men het gezag over het kind houden als de rechter dat in het belang van het kind vindt. „Het benoemen van een voogd en een toeziend voogd hoeft in beginsel niet meer. En waar om ook? Als mensen het in goed overleg eens kunnen worden over de opvoeding van hun kinderen, waarom dan buitenstaanders erbij ge haald?" Pasman: „Dit is de ideale situ atie". Dus d&wetgever treedt voort aan minder bevoogdend op. kun je zeggen. Maar wat als ouders met elkaar in conflict komen over hun kinderen? Pasman: „Ja, dan komen wij er als Raad aan te pas. Dan wordt het een zaak van de rechter. Dat gebeurt nu ook al in pakweg één op de tien echt scheidingen". Eggink: „Dat kan gaan over de voogdij, over alimentatie, over de omgangsregeling, noem maar op". Bij conflicten tussen de voogd en de toeziend voogd trekt de voogd doorgaans aan het lang ste end, bevestigen beide he ren volmondig. Maar als vader en moeder na de scheiding voortaan gelijkwaardige op voeders zijn, wie beslist er dan als ze het niet eens kunnen worden over de schoolkeuze van hun kind bijvoorbeeld? „Ik weet het niet zeker", waagt Pasman voorzichtig, „maar ik denk dat bij verschil van inzicht de wil van de va der beslissend is. Zo staat het althans in artikel 246 van het Burgerlijk Wetboek. Dat gaat over de ouderlijke macht, al moet ik erbij zeggen, dat er duidelijk bij staat: Gedurende het huwelijk bezitten de ou ders de ouderlijke macht, enz. Maar goed, als moeder het niet eens is met de beslissing van vader, kan ze naar de kinder rechter stappen. Maar zoiets gebeurt in de praktijk zelden. Ik heb het één keer meege maakt in een geval van schoolkeuze". Vriendin Beide heren zijn geneigd toe te geven dat de conflictpraktijk straks wel eens wat meer werk zou kunflen opleveren. Neem de moeder die aanvan kelijk weinig moeite had met de bezoeken van zoonlief aan vader, maar het opeens niet meer kan verkroppen als haar „ex" een nieuwe vriendin krijgt. Als voogd kon ze het vader tot nu toe erg moeilijk maken. Voortaan lukt dat minder makkelijk, dus zal ze al snel de kinderbescherming c.q. de rechter te hulp roepen. „Het blijft koffiedik kijken. We moeten zien hoe het straks uitpakt", aldus praktijkbege leider Eggink. Hij is in elk ge val verheugd dat gescheiden ouders nu op basis van gelijk waardigheid afspraken kun nen maken over de opvoeding van hun kind. „Zo kunnen ze het er bijvoorbeeld over eens zijn dat het kind bij de vader leeft. Of, de ene helft van de week bij de vader en de ande re helft bij de moeder. Als ze tot overeenstemming komen is er niks aan de hand". Pasman: „Wat dat betreft ben ik het eens met de gedachte die steeds meer opgeld doet, dat je bij de burgelijke stand niet alleen moet kunnen trou wen, maar ook moet kunnen scheiden. Gelukkig gaat het denken steeds meer de kant uit van dejuridisering, het uit de gerechtelijke sfeer halen van de echtscheiding. De schuldvraag is er gelukkig ook al uit verdwenen. Natuurlijk kun je als ouders niet van je kinderen scheiden, maar als je in minzaam overleg samen kunt blijven opvoeden, heeft een rechter daar niets mee te maken". Voortdurende conflicten tus sen gescheiden ouders over hun kinderen zijn met het ar rest van de Hoge Raad natuur lijk niet geregeld. Daarin voorziet een wetsontwerp, dat op stapel staat. Die wet beoogt het gezamenlijk gezag van ou ders over hun kind na hun scheiding in een sluitend juri disch vat te gieten. HOMME KROL NIEUW DELHI Bij ge vechten tussen hindoes en moslims in en rond Bom bay zijn de afgelopen week meer dan honderd mensen om het leven ge komen. Sinds de splitsing van Brits-Indië in 1947 heeft India eigenlijk re gelmatig te kampen gehad met problemen tussen hindoes en moslims. Na de massale volksverhuizing in dat jaar, die het leven kostte aan meer dan een half miljoen mensen, kwam er een soort adem pauze die duurde tot het einde van de jaren vijftig. Tijdens de jaren zeventig werd India geconfronteerd met an dere problemen, zoals de oor log met Bangladesj, de op komst van Indira Ghandi en de verkiezingen van 1977, die een einde maakten aan de der tigjarige heerschappij van de Congrespartij. In 1978 kwa men de bloedige gevechten tussen hindoes en moslims echter weer op gang. Nu, vier jaar na de terugkeer van Indi ra Ghandi, maken de onlusten tussen de twee groeperingen deel uit van het dagelijks le ven in India. Het geweld beperkt zich ech ter sinds de jaren zestig bijna uitsluitend tot de opkomende industriesteden. De rellen zijn ook niet „besmettelijk", hoe wel het nog te vroeg is om te kunnen bepalen of de huidige uitbraak van geweld zich over meerdere staten zal versprei den. Het schijnt dat hindoes en moslims in andere delen van India zich niet automatisch Premier Gandhi bracht begin deze week een bezoek aan Bombay en Bhiwandi, de twee steden waar hevige gevechten hebben plaatsgevonden tussen hindoes en moslims. In Bhiwandi bezocht zij in het ziekenhuis slachtoffers van de jongste golf van gewék ai tieke en economische groepe ringen, die handig gebruik we ten te maken van het groeiend identificeren met de ene of de aantal jonge werkeloze man- andere groep. De locale con flicten behoren niet tot de „heilige oorlog" en dus voelt niemand zich verplicht de par tijen te steunen. „Deze gevechten tussen mos lims en hindoes hebben een heel andere oorzaak dan die van 1947, toen er treinladin- nen dat zich als huurling ver koopt aan de partij die hen het meeste biedt. Net zoals dat gebeurt bij de ex tremistische sikhs in Poenjab, worden acties bedekt met de mantel van het geloof. „Op deze manier voorkom je dat het volk de politie gaat helpen gen vol doden de grens tussen de aanstichters van het geweld Polrictan nvprkwa- India en Pakistan overkwa men", aldus Prem Shankar, journalist bij de Times van In dia. „Ze zijn niet het gevolg van een opgekropt haatgevoel jegens de andere groepering. De rellen worden goed en koelbloedig voorbereid en zijn het gevolg van de steeds hefti- Hoewel ze nog steeds een Psychologisch keerpunt Ondertussen zijn de 85 miljoen HH| moslims in India welvarender protesteren" en beter opgeleid dan in 1947. verkiezingen van 1977. En drie jaar later waren het mos lims die haar weer in het zadel hielpen. Syed Shaboehin, een voorma lig parlementslid van de oppo sitie èn nu de uitgever van het blad Moslim India, heeft ook een verklaring voor de situa tie. „Moslims twijfelen niet meer aan het feit dat ze eerste klas burgers zijn. Vroeger was het zo dat als iemand zich ge roepen voelde mij een klap te geven, ik dat zonder meer ac cepteerde. Tegenwoordig zou het best wel eens kunnen dat hij een klap terug krijgt. Als dat niet mogelijk is, weet ik in ieder geval hoe ik ertegen kan naar wat meer materiële be hoeften. De moslim-gemeen schap is zich bijvoorbeeldf ramp. Antoelay staat opg moment terecht wegens fL ruptie, nadat zijn administr. gaan afvragen of ze wel haar al in elkaar was gestort.e Volgens Shankar heeft Bom; derheidsgroepering vormen, zijn ze niet langer bereid de tweede viool te blijven spelen. Politieke leiders zijn al uit de bay te maken met een nieuwe schaduw naar voren getreden vorm van geweld, die erop ge- -1-* richt is om onderlinge span ning te kweken en vast te houden. Op de achtergrond bevinden zich machtige poli- en de moslims weten dat hun stem van belang is in de ver kiezingen. Ze speelden een be- Volgens Shaboehin betekende de strijd om Bangladesj in 1971 een psychologisch keerpunt in de bewustwording van de moslims. Tegelijkertijd was er een nieuwe generatie opge groeid zonder schuldcomplex over Pakistan en die zich niet meer verantwoordelijk voelde Emigrante musiceren voor Andrej Sacharov AMSTERDAM De Neder landse regering doet een „klemmend beroep" op de Sovjet-Unie de slotakte van Helsinki na te komen, „ook en met name in zijn bejegening van Andrei Sacharov en diens echtgenote De Sovjet-Unie is mede-ondertekenaar van dit verdrag over onder andere de rechten van de mens en draagt volledige verantwoordelijk heid voor de naleving ervan. Minister Brinkman van Cul tuur zei dit gisteravond na mens de regering tijdens een concert in Amsterdam ter ge legenheid van de 63ste ver jaardag deze week van de Rus sische dissident Sacharov. Het concert was een initiatief van de Boekovski-stichting en werd uitgevoerd door een spe ciaal gevormd Russische emi grantenorkest in het kader van de internationale actie- maand voor Sacharovs vrijla ting. langrijke rol in de nederlaag voor de splitsing. Pakistan was van Indira Ghandi tijdens de voor hun gewoon een islamiti sche staat. Ook het eisenpakket van de moslims is veranderd. Er heeft een verschuiving plaatsgevon den van zuiver theoretische DEN HAAG Technisch is het mogelijk methanol (alcohol) te gaan gebrui ken voor de auto, nu een door TNO daartoe ont wikkeld apparaat zoals gisteren gemeld in de praktijk uitstekend blijkt te voldoen. Maar deson danks ziet het er voorlo pig nog niet naar uit dat deze brandstof naast ben zine massaal op de markt komt, zo meent P. Tiede- ma, marketing-manager van de afdeling verbran dingsmotoren van het TNO Instituut voor Wegt ransportmiddelen in Delft, naar aanleiding van de onderzoeksresultaten met het door TNO ont wikkeld apparaat, waar mee auto's op benzine, al cohol of een mengsel daarvan kunnen rijden. De invoering van de alterna tieve brandstof is volgens de heer Tiedema geheel afhanke lijk van de regering. Als het huidige stelsel van benzine-ac- cijnzen ook op methanol wordt toegepast, dan wordt het ge bruik van deze brandstof te duur. Weliswaar zijn de pro- duktiekosten van benzine en methanol vrijwel gelijk, maar een auto heeft ongeveer 1,8 li ter methanol nodig om dezelf de prestaties te leveren als met één liter benzine. De overheid zou', zo meent Tiedema, verschillende rede nen kunnen hebben het ge bruik van methanol aan te moedigen en de invoering op de markt te stimuleren door een ander belastingsysteem voor deze alternatieve brand stof te hanteren. De TNO-des- kundige noemt onder meer de geringere afhankelijkheid van olie-importen, minder vervui ling door uitlaatgassen en het scheppen van werkgelegen heid in eigen land. Methanol kan namelijk uit plaatselijk aanwezige grondstoffen wor den gemaakt, zoals steen- en bruinkool, hout, kolen en waardoor per jaar meermalen aardgas. kan worden geoogst. Kosten De kosten van het door TNO ontwikkelde apparaat zijn Overcapaciteit Methanol kan volgens TNO in voldoende mate worden aan gemaakt. In de komende jaren zal zelfs sprake zijn van een overcapaciteit voor methanol, dat thans voor de chemische industrie wordt geproduceerd. In ons land wordt methanol op industriële schaal gemaakt bij Methanor in Delfzijl. Een andere alcoholsoort die als alternatieve brandstof voor de auto gebruikt kan worden is ethanol. Dit wordt gewonnen uit plantenmateriaal, zoals hout, graan, mais, rijst, aardap pelen, suikerbieten, suikerriet en het organische gedeelte van ons afval. Meestal wordt voor ethanol speciaal daarvoor verbouwd gewas gebruikt. Daarom komt het als brandstof alleen in aan merking in landen met vol doende ruimte voor de beno digde landbouwgrond. Het beste is een tropisch klimaat, thans nog moeilijk te schatten. Tiedema praat over enkele honderden guldens, als de sen sor in serie kan worden ge maakt en door de industrie in auto's kan worden ingebouwd. Zijn er op het ogenblik nog weinig kansen dat het appa raat van TNO in West-Europa op grote schaal wordt ge bruikt, in andere landen als de Verenigde Staten, Canada en Nieuw-Zeeland ziet de onder zoekorganisatie meer moge lijkheden. Daarom is TNO, ge steund door het ministerie van Economische Zaken, bezig de ontwikkelde kennis te expor teren. Op het ogenblik presen teren mensen van de Neder landse onderzoekorganisatie de resultaten van de uitgebrei de testen met de proefwagens op een internationale bijeen komst over de technologie van alcoholbrandstof in Ottawa. rechtmatig aandeel in de ver deling van werk, handel en al gemene ontwikkeling van In dia krijgt. Er heerst een gevoel dat moslims nog steeds econo misch gediscrimineerd wor den. Centrum van geweld De ergste botsingen vinden vaak plaats in die staten, die een zwakke burgeradministra tie en politiemacht hebben. Maharasjtra, het huidige epi centrum van geweld, is zo'n staat. Misdaad en corruptie vieren er hoogtij, de politie is volkomen apatisch en gedemo raliseerd. Premier Ghandi heeft gedeel telijk schuld aan de ineenstor ting van het gezag in deze staat. Zij probeerde in 1980 de macht van de hindoe Maratha- kaste te breken en verminder de daarom het aantal verte genwoordigers dat deze kaste P i„ een uaiuiuiucu^cic vui in de regering samenleven. Over het opu Maharasjtra had Een moslim, ren van de xhMigen aa^ Abdoel Rahman Antoetey reUen heef( ze he,*chter kwam op de post van eerste fieha(1 minister terecht. Dit liep uit op een regelrechte Maratha-kaste beschuldj l hem ervan wraak te wiüi nemen op de hindoe meerij< heid in de staat; AntoelL weerwoord was dat de hin<f hem niet met rust lieten onr hij moslim was. j- Met tegenzin benoemde hj mier Ghandi vervolgens j' santdada Patil, een lid varT Maratha-kaste, als eerste ij nister. Maar Patil werd bij£r der strak gehouden omdaL premier niet van zijn l&yaJfjj overtuigd was. In antwoord hierop heeft ljU een veertien jaar oud vej„( op een processie van de (jc Shena (een hindoes nation^ tisch „legertje") door de j; Bhiwandi opgeheven. De r j ties van de moslims voorspelbaar en bloedig, mier Ghandi had dus een de reden om tijdens haar ste bezoek aan de stad te ten voor een terugkeer een harmonieuzere vorm ERIC SIL\P The Guar^ S (ADVERTENTIE) Met uw krant naar Oostenrijk 8 DAGEN SAALBACH- HINTERGLEMM Vertrek zaterdag 30 juni a.s. Saalbach-Hinterglemm, gelegen aan de bovenloop van de Saalach in het Glemmtal, biedt niet alleen de fervente win tersporter vele mogelijkheden, maar heeft zo mogelijk voor de zomergast nog meer in petto. U kunt er volop wandelen, tennissen, zwemmen, fietsen, kajakvarerv etc. etc. Voor wie dan 's avonds nog niet moe is, wachten danslokalen, discotheken, bars, cafè's en kegelbanen. Daarnaast organiseert de aktieve V.V.V. ter plaatste veel marktconcerten. heimatavonden, filmvoordrachten en di- Voor degenen, die houden van pittige bergwandelingen zijn de mogelijkheden legio. Aan de ene kant de niet al te steile hellingen van de Salzburger Schiferalpen en aan de andere zijde de wat ruigere bergmassieven, waaronder de 2020 meter hoge Schattenberg. Gelogeerd wordt in pension Alpina, waarvan alle kamers zijn voorzien van douche en toilet. Verder is er een gemoedelijke eetkamer, huisbar en een zonneterras. In de reissom is begrepen: - het vervoer Den Haag/Rotterdam - Saalbach - Hinter - de verzorging op basis van halfpension - bezoek aan Salzburg - tocht naar de Krimmler watervallen Niet in de reissom zijn begrepen de uitgaven v, lijke aard. alsmede de kosten van een excursie n Grossglockner. de hoogste berg van Oostenrijk ad 10. per persoon. De heen- en terugreis worden in èèn dag gemaakt en er wordt zeer vroeg vertrokken vanuit Den Haag en Rotter dam. I De prijs voor deze aantrekkelijke reis 4QR bedraagt slechts J 4*7w»' per persoon op basis van een 2-persoonskamer met doui che en toilet. De toeslag voor een 1-persoonskamer bedraagt 50. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom kosten. Gecombineerde reisverzekering 16. persoon 5.- kosten 6.f Inlichtingen en boekingen: telefo nisch onder nr 070-190862 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur (of persoonlijk in oonze vestiging Spuistraat 71. Den Haag op de hoek van het Spui). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL 070-1MM2 RUITENHEER PEKING Staatssecreta ris Bolkestein van Econo mische Zaken (in het bui tenland minister van Bui tenlandse Economische Betrekkingen) heeft giste ren in Peking tijdens het eerste oriënterende ge sprek van zijn missie met de vice-minister van Bui tenlandse Economische Betrekkingen en Handel van de Chinese Volksre publiek, Jia Shi, tien zeer concrete projecten voorge legd gekregen die China in samenwerking met Ne derland tot stand zou wil len brengen. Het gaat praktisch om een verzoek offertes uit te bren gen. Het betreft projecten in de lichte industrie, die China aan het vernieuwen is. Daarbij moet in de eerste plaats ge dacht aan de industrie die di rect voor de consumptie werkt (snoep, tabak). Daarnaast be staat onder meer Chinese be langstelling voor fabricage van aluminiumprodukten (buizen). Bij een paar projecten wordt zelfs de naam van het Neder landse bedrijf waaraan de Chi nezen denken genoemd, zo zei hij. Er is gericht geselecteerd door de Chinezen, die Neder land zo een kans willen geven de achterstand in de handels betrekkingen, opgelopen door de duikbootleverantie aan Tai wan, enigszins in te lopen, zo luidde een opinie in de Neder landse delegatie. De Chinese delegatie liet blij ken op de uitgekozen terrei nen vooral geïnteresseerd te zijn in kennisoverdracht, maar ook in de levering van machi nes en testmogelijkheden voor machines. De minister Buitenlandse Economische! trekkingen en Handel, I vrouw Chen Muhua, zei gi( avond tijdens een door I aangeboden banket in i „Grote Hal van het Volk Peking, dat de lijst van Cn se kant niet tot tien proja beperkt hoeft te blijven. middag ontmoette Bolkes de Chinese premier Zhao j ang. I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12