Vette snack In kantine gaat -3r goed in Kunststof vult de gaatjes «As? Niet bewoner maar verpleeg huis moet zich aanpassen Topambtenaar sabelt industrie beleid neer KONINKLIJK HUIS 'SIJTHOFFPERS Tegen FNV-bestuurder 6 maanden geëist wegens meineed NNENLAND GaidóaQowuvnt VRIJDAG 25 MEI 1984 PAGINA 11 rrestaties ABP-zaak iASTRICHT In het kader van het on- •zoek naar strafbare feiten binnen het |P (Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds) a woensdag opnieuw twee arrestaties ver- Üt, zo heeft de Maastrichtse officier van titie mr. J.P. van Opstal gisteren beves- jl. Het gaat om twee broers M., die in Rot- -dam gezamenlijk een makelaarskantoor onroerend goed drijven. Zij zijn naar astricht overgebracht. Volgens mr. van stal hebben de broers een rol gespeeld bij transactie met het Rotterdamse Weenage- iw, dat in juni 1983 door het ABP voor 55 Ijoen gulden werd aangekocht. De onroe- id-goed handelaar Niels H., die aan die nsactie 4,5 miljoen verdiende, heeft begin il al enige tijd vastgezeten, evenals zijn jcuratiehouder P.K. en de man die werd in- ichakeld om het complex te hoog te ^eren, F.C.K. uit Waalre. Veehouders betrapt op gebruik hormonen VLISSINGEN De Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft de afgelopen dagen tijdens steekproeven bij 26 vee houderijbedrijven in Zeeuws-Vlaande- ren op zes plaatsen verboden hormoon preparaten aangetroffen. Volgens een woordvoerder van het ministerie va rieerden de vondsten van een paar fles jes tot een kleine handelsvoorraad. De verboden preparaten worden ingespo ten bij runderen om de groei te ver snellen. Er is in alle gevallen proces- -verbaal opgemaakt. Volgens het mi nisterie worden dit soort steekproeven diverse keren per jaar gevoerd door het hele land. WD ers zien Wiegel als echte leider (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meeste VVD-stemmers zien in fractie voorzitter Ed Nijpels nog geen echte leider. Volgens een en quête van het NIPO beschouwt 46 procent Hans Wiegel, die al weer twee jaar weg is uit Den Haag, als een „echte leiders figuur", tegen slechts 21 procent Nijpels. Aanzienlijk meer VVD'ers achten de huidige commissaris van de koningin in Friesland ook aanzienlijk geschikter om premier te worden dan Nijpels: 33 tegen 16 procent. Nijpels streeft Wiegel voorbij, als gevraagd wordt welke VVD-politici begrip hebben voor de mensen, duidelijke taal spreken en op recht zijn. In het eerste geval zegeviert Nijpels met 47-40 over Wiegel, die zich toch gaarne tot de „mensen in het land" richtte. Wat betreft duidelijke taal is de uitslag 36-30 en wat betreft oprechtheid 31-29. Na Wiegel en Nijpels gooit mevrouw Smit- Kroes, minister van verkeer en waterstaat, de hoogste ogen in de VVD. Wel is opvallend dat slechts 1 procent van de libera le kiezers haar geschikt acht voor het ambt van minister-pre sident. Miljoen boete geëist wegens belastingfraude AMSTERDAM Een miljoen gul den boete en een jaar gevangenis straf, luidde de eis van de officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr J. de Bruin, gisteren te gen de 57-jarige Amsterdammer J.K.L. wegens belastingfraude. Al leen al in het jaar 1974 had verdach te als directeur van een handelsfir ma voor een bedrag van 1,1 miljoen gulden niet aan de belasting afgedra gen. Hij had bij de aangifte voor de omzetbelasting, loonbelasting en so ciale premies en vennootschapsbelas ting onjuiste opgaven gedaan over inkomsten en uitgaven. Ook in vol gende jaren werden alle mogelijke bedragen buiten de boeken gehou den. De rechtbank doet 7 juni uit spraak. tlKANDEL WINT MEESTAL VAN SNEETJE FRIS IRECHT Het voedse- **nbod in veel bedrijfs- ntines kan een stuk ge- ider. Alle voorlichting èr gezonde voeding ten jt, is er in de meeste be- [jven nog steeds een èrvloedig aanbod van tte snacks als frikandel- l en gehaktballen, ter- jl het aanbod van ge- idere hapjes als een ïetje fris veel magerder Ook gerechten als soep irden veelal zouter op- diend dan eigenlijk no- is. t blijkt uit een onderzoek j de Nederlandse Hartstich- g heeft laten verrichten on- 60 kantines van grote be- jjven met duizend of meer fknemers. Gisteren zijn de altaten van het onderzoek bresenteerd op een congres over kantinevoeding in Utrecht. Slechts tien procent van de onderzochte bedrijven had een evenwichtig, gezond voedselaanbod, waarbij er bij voorbeeld veel bruin brood, halfvolle melk en fruit op de toonbank ligt en minder vette hapjes. In 35 procent van de bedrijven was het basisassorti ment redelijk maar was wel een overdadig aanbod van vet te snacks. De rest van de be drijven had een assortiment dat de toets der kritiek van de voedingsdeskundigen niet kon doorstaan. In een handleiding voor be- drijfsrestaurateurs geeft de Hartstichting de kantinebe heerders de raad geleidelijk aan over te schakelen op ge zondere produkten en minder dik belegde en besmeerde broodjes. Dr. M.B. Katan van de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen, die aan het onderzoek meewerkte, zegt dat het be paald niet de bedoeling is om de kantinehouders als de grote boosdoener af te schilderen. Deze heeft weliswaar een for se vinger in de pap bij het be palen van z'n assortiment, maar hij is ook voor een groot deel afhankelijk van de indus trie die nog nauwelijks met „gezonde" snacks op de markt komt. Bovendien is menig kantine- beheerder bang dat hij met de introductie van gezond voedsel z'n publiek de deur uit jaagt. Veel consumenten nemen im-. mers nog steeds de adviezen over gezonde voeding met een korreltje zout en blijven rustig overvloedige, vette maaltijden naar binnen slaan. Dat soort onverstandige eters kan niet in één klap worden omge turnd. Bedrijfsarts E. van Westreenen signaleerde overi gens het merkwaardige feit dat veel mensen thuis aanzien lijk soberder en gezonder maaltijden tot zich nemen dan op hun werk in de kantine. Ruil Dankzij een grote onderdelenruil heeft het Aviodo- me op Schiphol de hand kunnen leggen op een tweedekker ver keersvliegtuig uit 1934, een Havil- land, Dragon Ra- pide. Aan het toestel, dat af komstig is van een Frans mu seum, moet nog een en ander worden gerepa reerd. NATUUR EN MILIEU: Kans op ongeluk met lpg groter dan kabinet denkt (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Ongelukken met vloeibaar petroleumgas lpg kunnen tot op vele hon derden meters dodelijke ver brandingen bij omstanders veroorzaken. En de kans op een ongeluk met lpg is groter dan het Kabinet denkt. Dit heeft de Stichting Natuur en Milieu gisteren in de Kamer gezegd tijdens een hoorzitting van de Kamercommissie lpg. Een afstand van 300 meter tus sen de bebouwing en het lpg- station biedt nog wel een goe de bescherming, en niet de door het Kabinet bepaalde af stand van 20 meter. Die af stand is volkstrekt onvoldoen de, aldus de stichting. Verbrandingen treden op bij een breuk in een volle lpg- tank waarbij de gaswolk die dan vrijkomt, vlam vat. Na tuur en milieu kwam tot de beweringen op basis van een onderzoek dat aan de Univer siteit van Groningen is gedaan naar de risico's van lpg-tank- stations. De regering moet terugkomen van het plan om nieuw aan te leggen depots of tankstations voor lpg alleen toe te staan langs de doorgaande routes ge vaarlijke stoffen of op plaatsen die van daaruit bereikbaar zijn zonder dat woonwijken of flats worden gepasseerd. Dat heeft een veertiental organisaties uit het bedrijfsleven gisteren ge zegd in een hoorzitting over ratis video jst toch geld [STERDAM De Reclame •de Commissie heeft gisteren klacht tegen een adver- tie voor gratis videorecor- s in twee omroepbladen ge ïnd verklaard. De Commis- vindt de advertentie niet •ppen met de waarheid. Het atis' betekent in dit geval pruitbetaling van een be- ag ineens en een contractue- voor een weke- tse betaling, van 32,50 gul- n gedurende drie jaar, oor- elt de Commissie. Het aan- d bleek gebaseerd op het liten van een persoonlijke ling van 4.000 gulden, nadat li abonnement was aange- an. Dit abonnement ad 32,50 Iden per week gaf tevens fht op gratis thuisbezorging m.n drie videofilms per week. de advertentie staat, aldus Commissie, niets over de pruitbetaling. De Commissie grijpt dan ook de aankondi- ig 'gratis' niet. Video-Free is februari opgeheven na ne- ;ieve publiciteit in een con- nentenprogramma. t)e agenda voor de leden ran het Koninklijk Huis is lis volgt: 16 mei 5rinses Margriet en mr P. fan Vollenhoven wonen in jioutrust in Den Haag een jedeelte bij van de Ro- je-Kruismanifestatie ter jindersteuning van de lan delijke collecte-campagne, taningin Beatrix woont in IHotel Krasnapolsky in Am- Iterdam de middagzitting iij van de algemene leden- rergadering van het Konin- Wilhelminafonds voor je kankerbestrijding. Deze litting is gewijd aan het ;hema „Kinderen met kan ier". z?rins Claus is in het natio naal sportcentrum Papen- Jlal in Arnhem aanwezig bij (iet laatste gedeelte van de [Nationale Jeugd Olympi sche Dag. H<\ KIESKLEURIGEVULLINGEN VERDRINGEN HET AMALGAAN WASSENAAR „Spoelt u maar!" Talloze Neder landers zullen hun tand arts deze aanbeveling in dank hebben afgenomen. Want dat betekende im mers dat er een eind was gekomen aan het gevoel dat de boor zich in de richting van de linker knie bewoog, zich ver volgens worstelde naar de kant van het rechter schouder-gewricht om zich dan terug te trekken tot ergens binnen de schedel. De tandarts frommelde daarna nog iets in de zojuist uitge boorde spelonk, en het lijdend voorwerp kon thuis in de spiegel con stateren dat de toegang tot de uitholling in de kies was afgedicht met een glinsterende afslui ting, als betrof het een buiten gebruik gestelde zilvermijn. In Kasteel Oud Wassenaar vond vandaag een symposi um plaatswaarin deze gang van zaken radicaal werd om geturnd. Als het ligt aan prof. dr. C. Davidson (verbonden aan de afdeling tandheelkun de van de universiteit van Amsterdam) wordt het zil verkleurig amalgaan, waar mee tegenwoordig de gaten in het bijtapparaat nog wor den gedicht, binnenkort ver leden tijd. Kunststof is het parool. Amalgaan als vulling voor tanden en kiezen (kijkt u maar in de spiegel) is rond 1820 ontdekt in Frankrijk, waar het werd bereid als een mengsel van gemalen zil veren munten en kwik. Het had destijds wel een dag no dig om „uit te harden". Na dien werd de uithardingstijd korter, maar toch bleef na De kunststofvulling (grote kies) is niet te onderscheiden van het aanpalende gezonde gebit. De amalgaanvulling des te meer. een tandartsbezoek het pa rool: De eerste uren niet kau wen! Prof. Davidson is in binnen- en buitenland werkzaam op het gebied van tandheelkun dige materiaalwetenschap pen. Hij hield vandaag een inleiding over het vraagstuk „Waarom kieskleurige vul lingen in plaats van metaal- kleurige? Want'die kieskleu rige zijn er. In Amerika is een kunsthars ontwikkeld die, vermengd met kwarts korrels (minuscule welis waar) en aangebracht op het door cariës of andere oorza ken ontstane gat in kies of tand, niet te onderscheiden is van het aanpalende gezonde tandweefsel. „Erg prettig voor bijvoorbeeld popzangers en -zangeressen die de came ra op hun mond zien inzoom en", zegt prof Davidson. Maar dat is niet het enige voordeel, voert hij aan. „Het is mooi om te zien, dat is zo. Maar daarnaast is het goed koper dan amalgaan, het is gemakkelijker te verwerken, het gat is hermetisch te slui ten (met amalgaan altijd een probleem) want het hecht uitstekend aan het tand- emaille en het is niet toxisch". Met dat laatste doelt hij op het feit dat het voor een tandarts ongezond is om amalgaan te bereiden (kwik dampen) plus nog het gege ven dat een groot aantal Ne derlanders allergisch is voor nikkel. „Ben je daar aller gisch voor, en heb je een fors aantal vullingen, dan kunnen in de mond de fraaiste ver zweringen ontstaan". De nieuwe stof, zo geeft hij toe, heeft naast de voordelen ook nadelen. „Het is wat be werkelijker voor een tand arts, hij moet veel netter te werk gaan dan hij gewend was bij het zogeheten 'plom beren'. Dat betekent dat hij ook iets langer bezig zal zijn. En dit heeft dan weer in vloed op het tarief van de be handeling". Daar staat tegenover dat de kunststof-vulling hermetisch afsluit en dat er geen „diep gravende" werkzaamheden met de boor nodig zijn. De extra tijd kost alleen het af werken. Het nieuwe materiaal (P-10 genaamd) is volgens prof. Davidson uitstekend geschikt om bijvoorbeeld een afgebro ken tand te herstellen, zon der dat deze na een aantal ja ren dof-grijs wordt. „Het is prachtig en gemakkelijk te verwerken, en daarnaast, bo ven alle andere geprobeerde kunststoffen slijtvast, ik noem het een een soort be- met het nieuwe materiaa graag premier Lubbers van het spleetje tussen zijn voor tanden af zou willen helpen. „Dat is een fluitje van een cent. Maar sommigen vinden zo'n spleetje juist aantrekke lijk LEO VAN DER MEEL Intensief gebruik medicijnen kan leiden tot schimmelinfecties BAARN Het gebruik van medicijnen, of het blootgesteld worden aan bestraling, kan bij sommige patiënten tot nieuwe infectieziekten leiden. Dat komt doordat door het afne men van de lichamelijke weerstand het aantal ziekten- verwekkende schimmels groeit. Over deze zaak wordt de alarmklok geluid in het jong ste jaarverslag van het Cen traal Bureau voor Schimmel cultures in Baarn. Schimmel- deskundige Sybren de Hoog van het instituut stelt dat het onderzoek naar het voorkó men van deze nieuwe ziekte bronnen nogal achter blijft. Mettertijd kan dat ernstige ge volgen voor de volksgezond heid hebben. SAMENWERKENDE OUDERENBONDEN: UTRECHT Niet de bewoner van het verpleeghuis maar de'organisatie moet zich aanpassen. Dit is de kern van de voorstellen tot verbetering van verpleeghuizen die de samenwerkende ouderenbonden gisteren heb ben uitgebracht. Het organisatiemodel van het verpleeghuis, dat doorgaanse sterk medisch is gericht, moet wijken voor een model waarin de be woner werkelijk centraal staat. De bewoner is niet een patiënt maar een persoon met een eigen identiteit die een individueel bepaalde behoefte aan aandacht en zorg heeft, aldus de bonden in hun nota Verpleeghuizen. Het verpleeghuis is voor velen een schrikbeeld, vindt de com missie die voor het bestuur van het Centraal Orgaan Samenwer kende Bonden van Ouderen in Nederland (COSBO) de nota heeft opgesteld. De bonden hebben de laatste jaren veel signalen gekregen van wanhoop en onmacht om iets aan de leefomstan digheden te veranderen van bewoners van verpleeghuizen. Voor velen van hen lijkt het leven zinloos. De leefsituatie in het verpleeghuis heeft eerder een negatieve dan een positieve invloed op de gezondheid. Door de ongewone manier van leven, van verzorgd en verpleegd worden, verliest men het gevoel van eigenwaarde. Met de nota probereren de ouderenbonden de onmacht te door breken om verbeteringen in het leefklimaat in verpleeghuizen tot stand te brengen. De bonden zeggen zich daarmee aan te sluiten bij initiatieven van familie, kennissen van bewoners en van medewerkers van het verpleeghuis die dat ook willen. Hun aantal groeit. Meer dan de helft van de bewoners van de verpleeghuizen is ouder dan tachtig jaar. Hun naasten behoren veelal ook tot de groep ouderen. De bonden stellen er steeds meer van overtuigd te raken hoe belangrijk het is dat ouderen zich zo lang mogelijk thuis moeten handhaven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Kabinetten in de zeventiger jaren en in de eerste paar jaar van het huidige decennium hebben een verkeerde industriepolitiek gevoerd. Er werd alleen aandacht geschonken aan de bestaande in dustriële structuur, waarbij de Kabinetten steeds pro beerden door herstructurering delen daarvan voor de toekomst te behouden. Deze politiek heeft ertoe geleid dat talrijke industrietakken in feite beschermd werden, waarbij men aanpassingen voor de toe komst achterwege liet. Deze kritiek op het tot voor kort gevoerde industriebeleid is af komstig van de directeur-generaal industrie van het ministerie van economische zaken, Leliveld. Hij uitte de kritiek gisteren in een rede tijdens een TNO-symposium over onderwatertechnolo gie. Leliveld noemde het een typisch Nederlandse karaktertrek om af te wachten voordat men over gaat tot het aannemen van nieuwe technologieën. Onze bedrijven „vergaten" zelf produk ten te ontwikkelen en de trend voor de markt te bepalen. Leliveld is verontrust dat discussies over de industriepolitiek ook nu nog steeds gevoerd worden vanuit een terugblik naar de fouten die in het verleden zijn gemaakt en zich te weinig bezig houden met de toekomst en het gebruik van nieuwe technologi sche ontwikkelingen. Met uw krant naar het Sauerland: 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS naar WINTERBERG Vertrek maandag 25 juni a.s. 395 Voor een aantrekkelijk 5-daegs arrangement van maan dag 25 juni t/m vrijdag 29 juni a.s hebben we het dit keer niet zo erg ver van huls gezocht: SAULERLAND. het fasci nerende land van de duizend bergen. Een populaire va kantiebestemming en een bekend kuuroord dat zich door de met uitgestrekte bossen bedekte hellingen en diep in gesneden dalen uitstekend leent voor fijne wandelingen. Onze standplaats is WINTERBERG, met In het centrum nog een aantal sfeervolle straatjes met karakteristieke vakwerkhuizen en gezellige terrasjes. Oe ligging is uiterst gunstig voor het maken van een aantal interessante ex- Ons verblijfshotel is AMBASSADOR, een schitterend hotel van de eerste kategorie: uiterst smaakvol ingericht. Het is rustig gelegen op wandelafstand van het centrum van Winterberg. De ruime, fraai gemeubileerde kamers zijn alle voorzien van douche, toilet, telefoon, radio, kleuren-tv en mini-bar. Voorts is het hotel voorzien van lift naar alle etages, kegelbanen, overdekt en verwarmd zwembad. sauna en solarium. Benevens het schitterend gemeubi leerd restaurant vindt u ook gezellige zlthoekjes en een bar met open haard. Ook de maaltijden laten niets te wensen over. Er wordt een uitgebreid ontbijtbuffet geser veerd en 's avonds een drie-gangen menu. Het programma voor dit arrangement bevat een drietal In teressante middagtochten o.a. naar de Kahler Asten, een ertsmijn in Ramsbeck, stuwmeer Edersee, slot Waldeck- Pyrmont, Korbach en de bekende druipsteengrotten in «J ^at 395.- De prijs voor deze aantrekkelijke Sauerland-tocht bedraagt slechts per persoon op basis van VOLPENSION Jvanaf de lunch op de heenweg t/m het afscheidsdiner) en een 2-persoons kamer met douche en toilet. De toeslag voor een éénpersoons kamer bedraagt 30. Reisverzekering 10 per persoon 5 kosten. Annule ringsverzekering 3 1/2% van de relssom 6 kosten. Inlichtingen en boekingen: telefo nisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur (of persoonlijk in onze vestiging Spui straat 71, Den Haag op de hoek van het Spui). RIEMELS r\k Ue&INMl)NL£^N AC 5S" CLOHeven. cCMo GepAocuc&AD VBS£U)k\ IKI^xlonr iK 0omOLCOS KCN \JERK&J F AMSTERDAM De pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Amster dam, mr. C. van Riel, heeft gisteren wegens meineed zes maanden ge vangenisstraf geëist tegen de 43-jarige FNVTbestuur- der Arthur B. De recht bank in Amsterdam had B. daarvan in eerste in stantie vrijgesproken. B. zou op 7 november 1978 meineed gepleegd hebben tij dens een civiele procedure bij het gerechtshof, die door de Amsterdamse aannemer Karl de Werd tegen de bond was aangespannen. De Werd be schuldigde B. er bij die gele genheid van zijn werknemers tot staken te hebben aangezet, en daarmee zijn onderneming te gronde te hebben gericht. Hij stelde daarom de bond aansprakelijk voor het faillis sement van zijn zaak. Tijdens de behandeling van de civiele procedure ontkende B. onder ede dat hij de werkne mers van De Werd in 1975 tot staken zou hebben aangezet. Volgens procureur-generaal mr. Van Riel is dit wel dege lijk het geval geweest. Enkele jaren geleden ontving De Werd 90.000 gulden van de bonden onder voorwaarde dat hij verdere justitiële acties zou staken. De aannemer nam het geld aan, maar zette zijn aan klacht toch door. Volgens de procureur-generaal werden er gisteren andermaal meineden afgelegd. Op grond hiervan liet hij van de getui gen ter plekke arresteren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11