DA-senator: „Volstrekt neen egen raketten is onmogelijk" olksverzekering kwestie van tijd CDA-fractie voelt De Vries aan de tand I EEN KUKJE IN DE SIEBEL COLLECTIE [AN MIERLO BEPLEIT BEVRIEZING escheiden ouders houden ;zag over kinderen KONINKLIJK HUIS Verpakking inblik is vuil en duur Huishoudens kunnen miljoenen besparen op zuiveringslasten' CDA wil geen korting WWV- uitkeringen Open dag Die Leythe NENLAND CeidaeSouoant WOENSDAG 23 MEI 1984 PAGINA 9 aatssecretaris Ploeg [ijgt meer taken HAAG Staatssecretaris Ploeg idbouw en Visserij) zal zich vanaf idaag ook gaan bezighouden met de en kustvisserij alsmede de export- irdering. Dit heeft minister Braks dbouw en Visserij) gisteren in de ijkte Kamer meegedeeld. Het besluit igjen uitvloeisel van een nieuwe taak- e^eling tussen de minister en zijn ltssecretaris. Een woordvoerder van iks ontkende dat de minister het te |k zou hebben voor de beleidsterrei- I die hij nu aan Ploeg afstaat. Het neel zou uitsluitend voortkomen uit j andere opzet van het ministerie, eg deed tot nu toe landinrichting, "Ttvisserij, binnenvisserij, kwaliteits- en dierlijk welzijn. Tien jaar voor ontvoering mevrouw Van der Valk DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft in hoger beroep de 34-jarige Franco C. veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar onvoor waardelijk met aftrek van voorarrest, in verband met 4e ontvoering van me vrouw Van der \'alk. De verdachte had bij de rechtbank in Den Bosch in au gustus 1983 een gevangenisstraf van twaalf jaar ontoorwaardelijk gekre gen. De procuieur-generaal in Den Bosch eiste veertien dagen geleden eveneens twaalf jaar onvoorwaarde lijk. Het gerecktshof in Den Bosch meende dat directe medeplichtigheid aan de ontvoering van mevrouw Van der Valk niet vas vastgesteld, maar veroordeelde de verdachte wegens me deplichtigheid aan afpersing. Staatssecretaris Van Eekelen (m) van buitenlandse zaken tekent hier, met de rei zend ambassa deur van Duits land, Jung (I), het Eems-Dollard- verdrag, waarin de aanleg van de Dollardhaven en de grensafspra- ken met West- Duitland worden geregeld. Bijna zeven jaar onder handelen ging aan dit verdrag vooraf. De com missaris van de koningin in Gro ningen, Vonhoff, kijkt toe. Kamer verwerpt motie PPR in zaak-Gardiner DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van de PPR verworpen, waarin de infiltratie van de Amerikaan John Paul Gardiner in het vredeskamp bij de basis Woens- drecht werd afgekeurd. De motie kreeg de steun van PvdA, D'66 en de kleine linkse fracties. Deze fracties vonden dat afbreuk is ge daan aan de toezegging dat inlichtin gendiensten niet zullen binnendringen in de vredesbeweging. Minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) zei vorige week tijdens het debat over de zaak dat Gardiner niet werkte voor een Amerikaanse inlichtingendienst. Wel heeft hij een vergoeding van 160 gul den van de BVD ontvangen voor door hem doorgegeven informatie over mo gelijke harde acties rond de basis. Geen maatregelen tegen kleine fraudes met uitkeringen AMSTERDAM Wegens de grote drukte treden de rechercheurs van de afdeling Bijzondere Controle van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Amsterdam in het algemeen niet meer op tegen kleinere fraudes met uitkerin gen. Als grens nemen zij een bedrag van vijfduizend gulden. Een woord voerder van de GSD zei gisteren dat de ernst van de overtreding afgewogen wordt tegen het nut van vervolging, „zoals het Openbaar Ministerie dat ook doet". Volgens hem is de hoogte van de fraude daarvoor een aanwijzing, maar wordt daar niet uitsluitend op gelet. De achtergronden van de overtreding tel len ook mee. Van onze parlementaire redactie) N HAAG Voor het 'A is een „volstrekt 5jn" tegen plaatsing van ijiisraketten onmogelijk. '9 CDA-fractieleider in JjEerste Kamer, prof. dr. I. Christiaanse, heeft J gisteren gezegd tijdens a algemeen debat in de njaat over het defensie- meid. Christiaanse sloot hiermee aan bij CDA- ^tieleider De Vries uit "^Tweede Kamer, die af gelopen zaterdag eenzelf de uitspraak deed. Van VVD-zijde werd in de Eerste Kamer nauwelijks aan dacht aan de kernwapenkwes tie besteed. De liberale woord voerder Van Bemmelen uitte wel kritiek op wat hij noemde de „uitvergroting en overbe lichting" van de nucleaire wa pens in de publieke discussie over het defensiebeleid. D'66-senator en voormalig mi nister van Defensie Van Mier- lo bepleitte in het debat eei grotere zeggenschap van de Europese NAVO-landen ovtr het afvuren van Amerikaanse raketten. Naar zijn mening zouden de vijf landen waar ra ketten geplaatst zijn of moeten worden (Groot-Brittannië, Ita lië, West-Duitsland, Nederland en België), daarover met el kaar een conferentie moeten organiseren. Van Mierlo liet duidelijk merken dat hij geen onoverkomelijke bezwaren zou hebben tegen plaatsing van kruisraketten in Woens- drecht. „Persoonlijk zie ik meer nadelige dan voordelige gevolgen als Nederland zou af haken", aldus de senator. Hij zei geen enkele illusie te koes teren, dat een eenzijdig neen van Nederland „ook maar enig positief of negatief effect zou hebbèn op de terugkeer van de Sovjet-Unie naar de onder handelingstafel". „Bovendien wordt Nederland geen haar veiliger als de rest van Europa vol staat met raketten". Van Mierlo zou het liefst zien dat de regering de termijn voor het nemen van een be sluit verlengt, „al is het maar met een paar maanden". Als in die tijd de tegenstellingen in parlement en regering, tussen VVD en CDA, binnen het CDA en tussen ministers onverzoenlijk blijken te zijn, dient dit kabinet te ver dwijnen, zo meende Van Mier lo. Maar er kan een moment komen dat een compromis wordt bereikt en het kabinet niet de NAVO vraagt varian ten te beoordelen maar het bondgenootschap zegt wat het bereid is te doen. Drie procent PvdA-fractieleider De Rijk prees minister De Ruiter (De fensie) voor zijn onlangs geda ne uitspraak, dat in de besluit vorming van de NAVO plaats moet zijn voor een nationale opstelling van lidstaten. Ver der hield De Rijk een pleidooi voor het voorstel van de Ita liaanse premier Craxi, om de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse raketten in Europa te bevriezen in afwachting van de hervatting van de Ameri kaans-Russische onderhande lingen in Genève. De woordvoerders van CDA en VVD uitten forse kritiek op het feit dat Nederland zich al jaren niet meer houdt aan de NAVO-afspraak om de defen siebegroting elk jaar met drie procent te verhogen. Volgens CDA-woordvoerder De Vries heeft ons land de afgelopen vier jaar al 2,5 miljard minder aan defensie uitgegeven dan volgens de NAVO-afspraak had moeten gebeuren. Hij noemde dat „onthullend en onthutsend". "In onze parlementaire re- kostenverzekeringen kin vol- dactie) pens de Raad niet in éen keer !N HAAG Zieken- worden ingevoerd, oncbr meer omdat een premie naa* draag kracht dan onaanviardbare inkomensverschuivingen zou veroorzaken. De voksverze- kering moet geleidilijk aan „groeien" door alle bestaande te werken naar een verzekeringen op ellaar af te .ksvezekering tegen stemmen. .Dat moet wetteliik worden geregeld, bivoorbeeld door gelijke bepaliigen voor het aannemen van verzeker- ïdsen, particuliere ver- leraars en de overheid Jfleten om de tafel gaan |en, teneinde de ko- Jnde jaren geleidelijk ^ktekosten. Die volks bekering dient een zo j -i nei aannemen van vei^e^ei- ïed mogelijk verstrek- ^en, voor premies en voor het ngenpakket te omvat- verstrekkingenpaklet. X waarbij een premie voordat de partijen aan de -ar draagkracht moet slag kunnen, moefen volgens in gelden. Dat is de es- het advies eerst tog enkele ltie van het ontwerp- problemen uit de veg worden - geruimd. Zo zal de bejaarden - verzekering moeten verdwij nen door de oudeien onder te ries dat de Nationale ad voor de Volksge- ïdheid aan de regering brengen in de veiplichte ver- i uitbrengen. 1 nieuwe stelsel van ziekte ten voor de bestaande bejaar denverzekeringen, zodat het systeem geleidelijk zal ver dwijnen. De vrijwillige zieken fondsverzekering zou gedeel telijk moeten verdwijnen door alle uitkeringsgerechtigden onder te brengen in de ver plichte verzekering. De kosten van deze maatregelen moeten door alle ziekenfondsen geza menlijk worden gedragen, vindt de Raad. Staatssecretaris Van der Reij- den heeft de Raad een iaar ge leden gevraagd te adviseren over de mogelijkheid van een algemene volksverzekering. Overigens bestaan binnen het kabinet serieuze plannen om juist een forse versmalling van het ziekenfondspakket door te voeren, onder meer door het verwijderen van de tandheel kundige voorzieningen. iderden mensen verzamelden zich gisteren in het plaatselijke i-restaurant van Weerselo om de tweede veiling bij te wonen de boerderij van boer Peterman. Deze kan de naandelijkse iïtheeklasten niet meer opbrengen omdat hij zijn hele veesta- is verloren, waarschijnlijk als gevolg van vergitigde grond. de inzet in februari nog 770.000 gulden, dit kesr kwam die hoger dan 630.000 gulden. Het ziet er daardoor iaar uit, dat irman zal moeten verhuizen, want de stichting die hem te is geschoten, komt momenteel zo'n 50.000 guden te kort .aan de eisen van de hypotheekbank te voldoen. .{STERDAM De Hoge Raad vindt dat beide ouders na tiding het gezag over het kind kunnen behoudei als dat in (belang van het kind is. De Hoge Raad vindt verder dat de fcbepaling die éénhoofdige voogdij voorschrijft noet wijken f het grondrecht van het Verdrag van Rome, <at van een fere orde is. Het Advocatencollectief De Pijp uit Amsterdam Jft dit vanmorgen bekend gemaakt. Advocaat mr.A. Willems i het collectief heeft twee jaar lang twee gescheiden ouders Amsterdam bijgestaan in hun procedure om sanen de ver- ivoordelijkheid en zorg voor hun zoontje te blij/en dragen. Weg ging langs de Amsterdamse rechtbank, het iof Amster- a en de Hoge Raad. De ouders achtten zich, cndanks hun iding, in staat hun kind samen te blijven verzagen. Golden Ten: Opnieuw forse boetes geëist ARNHEM Procureur-gene raal mr. M. de Haas heeft gis teren bij het gerechtshof in Arnhem dezelfde straffen ge ëist als de rechtbank in Alme lo aan drie Golden Ten-zaken had opgelegd wegens overtre ding van de wet op de kans spelen. De organisator van het spel, de 58-jarige H.S. uit Lon- neker, hoorde opnieuw een geldboete van 15.000 gulden, waarvan 5000 voorwaardelijk, tegen zich eisen. Tegen zijn 34-jarige zoon en bedrijfsleider Z.S. uit Haaksbergen eiste de procureur-generaal 5000 gul den boete en tegen de eigenaar van het hotel waarin het casi no was ingericht, de 60-jarige H.H. uit Goor werd eveneens 5000 gulden geëist. De agenda voor de leden van het Koninklijk Huis is ais volgt: 24 mei Prinses Margriet opent in de Bergkerk in Deventer de tentoonstelling „Groen in Beweging". Deze ten toonstelling is ingericht ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de Neder landse vereniging van Hoofden van Gemeentelij ke Beplantingen. DEN HAAG De Vere niging Milieudefensie, de Consumentenbond en Konsumenten Kontakt beginnen half juni in al lerlei plaatsen een actie tegen wegwerpverpakkin gen van bier en frisdran- Zij menen dat de eenmalige verpakkingen niet alleen een belasting van het milieu zijn, maar veelal ook een stuk duurder voor de consument. De drie organisaties reageren hiermee op een nieuwe recla mecampagne van de bier- en frisdrankfabrikanten voor eenmalige verpakkingen. De prijzen van een frisdrank, die geleverd in een statiegeld- fles bijvoorbeeld 1,35 per li ter kost, bedraagt in blik f 2,97 en in een weggooifles zelfs 3,40 ,zo hebben zij bere kend. Voor bier, dat in een statiegeldfles 1,70 per liter kost, moet de consument f 2,40 betalen als het in blik Vertegenwoordigers van Milieudefensie en de Consumenten bond, Jan van Delft (links) en Ago Salveda, gisteren bij de start van de actie tegen de wegwerpverpakkingen voor bier en fris drank. wordt geleverd en 2,55 in dit 51 keer zo veel afval ople- een weggooifles. vert. In totaal betekent dit 300 De actievoerende organisaties miljoen kilo ofwel zo'n 3,5 mil- hebben berekend dat als alle jard flessen en blikjes. Pure bier in weggooiglas en alle fris verspilling van grondstoffen in plastic verpakt gaat worden, en energie noemen zij dat. Politie heropent onderzoek naar moord op scholier PURMEREND Het onder zoek naar de moord op de 10- jarige scholier Peter Oort uit Purmerend, dat in 1982 zonder resultaat was afgesloten, is vandaag heropend. De aanlei ding daarvoor zijn aann\yijzin- gen van helderziende Peter iurkos, die de politie zowel de identiteit als de verblijfblaats van de vermoedelijke moorde naar zou hebben meegedeeld. Hurkos was voor deze onopge loste moordzaak speciaal over gekomen uit Amerika. Hij is op de plaats geweest waar het lijkje van de jongen in augus tus 1982 was gevonden en heeft een ontmoeting gehad met de ouders en de Purme- rendse politie. Of de „ontdek kingen" die Hurkos daarbij deed inderdaad te maken heb ben met de moord op Peter Oort, is echter allesbehalve ze ker. DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft fractievoorzitter De Vries gisteren de vraag voor gelegd hoe hij erbij is gekomen in het openbaar de zo genaamde crisisvariant in het rakettenvraagstuk voor het CDA als „het maximaal haalbare" te bestempelen. In het wekelijkse fractieberaad kreeg De Vries te horen dat im mers over deze variant een positief plaatsingsbesluit, waarbij de raketten pas naar Nederland komen als er een crisissituatie ontstaat in de fractie in het geheel geen discussie is gevoerd. De Vries gaf te kennen inzicht te hebben in de verschillende standpunten. Hij wees er op dat het zijn verantwoordelijkheid is een antwoord te geven als het kabinet mogelijkheden tot een oplossing aandraagt en bij hem informeert hoe de fractie daar over zou kunnen denken. De CDA-fractie meent dat het kabinet aan zet is. Zolang er geen besluit is, dient de fractie geen uitspraken te dc*n. De Vries kreeg wel enige vrijheid: als fractievoorzitter van regerings fractie kan hij altijd signalen naar het kabinet laten uitgaan. In de kwestie van de kerncentrales, waarin de woordvoerders Lansink en Van der Linden een spreekverbod hebben gekre gen, is de afspraak gemaakt dat Lansink zijn gedachten op pa pier zet en dat er, na voorbereiding in de fractiecommissie voor economische zaken, een speciale fractievergadering aan wordt gewijd. Tot zo lang zullen er door individuele leden geen stand punten over de kerncentrales worden geventileerd. KONSUMENTEN KONTAKT: DEN HAAG Omdat verschillende water- en zuive ringschappen de jaarlijkse heffing voor de zuivering van het afvalwater niet op rechtsgeldige wijze innen, kunnen anderhalf miljoen huishoudens dit jaar weige ren de nog verschuldigde bedragen te betalen. In en kele gevallen kunnen zij een gedeelte van de al betaal de heffing terugvorderen. Volgens Konsumenten Kon- takt, die dat gisteren bekend maakte, is daarmee een bedrag van tussen de 120 en 150 miljoen gulden ge moeid. Konsumenten Kontakt baseert zich op een uitspraak van het ge rechtshof in Arnhem, dat op 21 december vorig jaar het heffen en innen van de zuiveringsbelasting via de energierekening niet rechtsgeldig verklaarde. De organisatie roept daarom de consu ment op de betaling van de zuiveringsheffing, die in 40 procent van de gevallen via de gas- en electriciteitsrekening wordt geïnd, te stoppen en massaal bezwaarschriften in te dienen. Volgens de Unie van van Waterschappen zou KK zich ten on rechte baseren op de uitspraak van het gerechtshof in Arnhem. De Unie zegt dat het zogenaamde meeliften van heffingen op de energierekening wel degelijk mag, als dat maar volgens de gel dende fiscale regeles gebeurt. (ADVERTENTIE) Gouden idee Pontiac dameshorloge in doublé of chroom. Pontiac heren horloge in staal of doublé. Dit waterdichte Quartz dames- of herenhorloge van 198,- voor 139,- Exdusieve wit gouden ring met een saffier en 4 baquette geslepen diamanten (034 kar. wsi wit) 2150,- Geel- en wit goud gecombineerd in een moderne ring 275,- Bijpassende hanger 225,- Ring of hanger in zilver 39,- Stijlvolle oorhangers in rood-, wit- en geel goud 340,- Aparte geel- of wit gouden solitair-hanger met een loep zuivere. witte briljant (0.10 kar.) 675,- (exd. collier). Bijpassende ring 850i- knoppen met 2 cuttivé oester parels en 20 briljanten (031 kar.) 1495,- Bijpassende ring 895.-. hanger 775. Gouden armband, sportief en chique, in 7 breedtes tot 2695,- Aanbiedingen geldig t/m 26 juni 1984, echter zolang de voorraad strekt De smalste van 190,- voor 149,-, iets breder 189,- In zilver vanaf 65,- Amsterdam, Kalverstraat 121-123; Den Haag, Lange Poten 9-11Rotterdam. Stadhuisplein 24-26: (JtrechL Bakkerstraat 27-29; Haarlem, Grote Houtstraat 63455. Lid van de Beurs voor den Diamanthandel (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het CDA vindt dat de WWV-uitke- ringen moeten worden uitgezonderd van de door het kabinet per 1 juli voorgestelde kortingen van 3 procent op de uitke ringen. Dé andere rege ringspartij, WD, is het gelijking met de oorspronkelij- daar niet mee eens omdat ke plannen. De PvdA, die te er dan een „gat" in de be- gen allc kortingen is, steunt de vlnio3v" 0nt^taan bieken^üt de schriftelijke re- ij S miljoen acties van de fracties op het gulden. zogeheten „1 juli-pakket' Bovendien wijst de VVD erop, Overigens heeft het CDA wel dat de bezuinigingen die nu een alternatief voor een even zijn voorgesteld al een hele tueel niet doorgaan van de verlichting betekenen in ver- WW V-korting. Inplaats daar van wil het CDA het snoeimes zetten in de ziektewet-uitke ringen. Ook moet volgens het CDA bekeken worden of er nog iets af kan van de sociale voorzieningen voor ambtena ren. Volgens het CDA worden de mensen met een WW V-uit kering door de aangekondigde bezuinigingen extra zwaar ge troffen omdat hun uitkering al lager is dan die van de WW en de WAO. LEIDEN De Leidse Roei en Zeilvereniging „Die Ley the" houdt zaterdag een open dag. Vanaf 11.00 uur 's och tends kan iedefeen die geïnte resseerd is in roeien terecht op het botenterrein aan de Mors- weg 148 in Leiden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9