&A vestigt ich in Lisse Argwaan Leiderdorpse bank nekt Haagse oplichters Corsoprijzen uitgereikt Bebouwing tuintjes mag in Sassenheim-Noord \ichtsteun voor reddingmaatschappij Bejaardentehuis „Vlietstede'* na renovatie weer in gebruik REGI0(J0UR)NAAL Marine oefent in nieuw Sterrenbad Wassenaar ÏDEN QeidóaQowumt WOENSDAG 23 MEI 1984 PAGINA 7 1;r mannen aangehouden rapenvondst in Wassenaar ENAAR De politie van inaar heeft afgelopen week- rier inwoners van die plaats 'touden die in het bezit wa- ;an zes vuurwapens, •n anoniem telefoontje vorige kon afgelopen vrijdag een ge Wassenaarder worden ihouden. Bij huiszoeking hij een klein kaliber geweer iO patronen in huis te hebben, dag later hield de politie drie zijn kennissen, allen 19 jaar, in woning aan. Bij hen wer- >uksen, zelfgemaakte vuurwa- en spuitbussen met traangas aangetroffen. De Wassenaarders, volgens de politie geen bekende criminelen, zeggen de meeste wa pens op de markt in België ge kocht te hebben. Ook verklaarden zij dat ze niet van plan waren de vuurwapens te gebruiken. De Wassenaarders verzamelden de wapens slechts omdat ze dat „ge woon leuk" vonden. Wel was één van de buksen uitgeprobeerd op diverse verkeersborden in hun woonplaats. De vier mannen zitten nog vast op het bureau. De Wasse- naarse politie verwacht deze week nog meer arrestaties in deze zaak. Duo-passagiere gewond SASSENHEIM Een 16-jarig meisje raakte gisteravond gewond aan haar been toen zij als duo-pas sagiere van een bromfiets betrok ken was bij een ongeval. De be stuurder van de bromfiets reed om streeks half acht op de Wester straat. Hij sloeg plotseling linksaf zonder goed te kijken. Een achter opkomende auto, bestuurd door een 19-jarige man uit Abbenes kon de brommer niet meer ontwijken. De bestuurder van de bromfiets liep slechts wat schaafwonden op. Het slachtoffer is naar het Diaconessen- huis vervoerd. Tuinder breekt heup LEIDERDORP Een 72-jarige tuin der uit Leiderdorp brak gistermorgen zijn heup toen hij van een kas afviel. De man was om streeks tien uur aan het werk op een kas aan de Mauritssin- gel toen hij plotse ling uitgleed. Het slachtoffer is naar het Elisabeth-zie- kenhuis vervoerd. STREEK In de Lunazaal van Treslong zijn de door de deelnemers aan het 37e Bloemencorso van de Bollenstreek veroverde prijzen uitgereikt. Voor dit gebeuren (dat tevens de sluitingsavond van het jaarlijkse bloemencorso is) be stond grote belangstelling. Natuurlijk werd er uitgebreid op het achterliggende bloe mencorso teruggekeken. Door comitévoorzitter S. Bonken- burg, die nog eens refereerde aan de schitterende omstan digheden waaronder de karavaan van Kleurrijk Nederland heeft gereden. Een rekordbelangstelling en een zeer hoge kwaliteit aan praalwagens maakten het tot een groot feest dat op vele honderdduizenden grote indruk heeft gemaakt. Ook oud-journalist J. Roelfs liet zijn visie op het corsogebeu- ren op de aanwezigen los en dat werd een toespraak met een speciaal (en speels) karakter. Na de prijsuitreiking, die voor rekening van de heer Bonkenburg kwam, werd een zeer uitgebreide serie dia's vertoond, die in opdracht van het cor so werden vervaardigd door H. Pronk uit Hillegom. 5E De kledinggi- C&A gaat een vesti- in het hart van Lisse ven aan de Kanaal- tt. Dat gaat gebeuren e plaats waar nu nog pand van de firma Schouten staat. Ten -beve van de nieuw bouw zullen verder een pand van de firma De Block en het voormalige kerkgebouw van de gere formeerde gemeente wor den gesloopt. De oude vervallen kerk is nu nog in gebruik als smederij. De panden zijn door C&A aangekocht. Eerst moeten in principe de uitbreidingsplannen in Leiden worden verwezenlijkt, daarna is Lisse aan de beurt. „Maar als het in Leiden allemaal te lang gaat duren zullen we onze voelhorens wellicht eerst in de bollenstreek gaan uitste ken", stelde de heer Jünger Op deze plek zal, na sloop van de kerk en belendende panden, het kledingbedrijf zich vestigen. van C&A Leiden vandaag. weer een grotere streekfunctie wellicht zijn dat meer par- De plaatselijke middenstand in en de nieuwe vestiging zal on- keerruimte nodig is", aldus de Lisse is bijzonder ingenomen getwijfeld de zuigkracht van heer T. Tibboel, voorzitter van met de vestiging van C&A. consumenten naar Lisse ver- de Algemene Vereniging voor „Het dorp krijgt daardoor groten. Een gevolg daarvan zal Handel en Ambacht. irekers rapt "1)EN Twee Leidenaars, 20 en 21 jaar oud, zijn jacht rond vier uur op he- lad betrapt bij een inbraak en clubhuis aan de Mila- jorst. De mannen, die een ihadden vernield, vlucht- jroor de politie maar wer- igevonden in bosjes in de eving. slaande ind 'EN De brandweer it er gisteravond aan te komen om een uitslaande id in een leegstaand pand de Ververstraat te blussen. kon niet voorkomen dat groot deel van het dak 1 vernield. De brand, die -noedelijk is aangestoken, tond op zolder. Het huis op de nominatie om ge jureerd te worden. meert voor uchtelingen ISTGEEST/WARMOND )e Lions Club Oegstgeest- mond houdt zaterdag- id in de aula van het Rijn- s een concert dat gegeven it door de Koninklijke Or- Vereniging „Musica" on- leiding van Arie Boers. De engst is bestemd voor de taanse vluchtelingetjes die trdak vinden in het SOS- erdorp „Bylakuppe" in f. cinderdorp waar reeds 409 eren zijn ondergebracht is aan uitbreiding toe. Het erom de vluchteling- jkinderen in een soort van isverband op te nemen rvan een moeder aan het (1 staat. Ze vinden op deze I warmte en genegenheid, r de gehele wereld zijn er B 260 kinderdorpen in 70 én. Het eerste kinderdorp I door Herman Gmeiner fcht in de Oostenrijkse Is Imst in het jaar 1919. j benefiet-concert in de andse Aula geniet reeds belangstelling. De prij- pn de plaatsen bedragen kilden per persoon. Het famma dat „Musica" ten re zal brengen (met solis- p medewerking van Toos érdenwijngaard) bevat o.a. ten van Brahms, Kauff- f» en Wils. Van Liszt It het pianoconcert nr. 2 Ivoerd. Tijdens de avond It er een grote loterij ge len met circa 4000 gulden prijzen. Het concert begint J0.15 uur. LEIDERDORP/DEN HAAG Bijna hadden Leendert (25) en zijn Haagse zakenvrienden een ingewikkelde oplich- tings-operatie zonder kleerscheuren voltooid of ze liepen toch nog tegen de lamp. In een bankfili aal aan de Laan van Meerdervoort werd Sjaak (29) namelijk door de poli tie in de kraag gevat, juist op het moment dat hij het bedrag van 54.000 gulden wilde innen dat via een slimme, illegale truc op zijn rekening was gestort. Althans, hij dacht dat dit was gebeurd. In werkelijkheid strandde het plan om „een stootje te maken" al enkele da gen daarvoor, in de allereerste fase. Dat was kort nadat Leen dert een bezoek had gebracht aan een bank in Leiderdorp en zich daarbij had uitgegeven als boekhouder van een plaatse lijk aannemersbedrijf. Hij had de beschikking over alle beno digde rekeningnummers en verzocht de bank een bedrag van 79.000 gulden over te ma ken op de rekening van Arel- mo BV in Rotterdam. De arg waan van de bankemployee bleek gegrond, toen hij direct na het vertrek van Leendert ter controle contact opnam met het bewuste aannemersbe drijf. Hierop besloot de bank een fuik op te zetten en het spel verder met de oplichters mee te spelen. Collega's in Rotter dam hadden al de instructie gekregen om mee te delen dat het geld inderdaad was over gemaakt, toen één van de Haagse oplichters contact met de bank opnam. „In werkelijk heid is de transactie al in Lei derdorp stopgezet", onthulde rechtbankpresident mr. S.F. Kootte smalend tegenover één van de verdachten. „Er is nooit overgeboekt naar Rotter dam. Dat wist U niet, hè?". De officier van justitie, mr. Klein Breteler, eiste zowel tegen Leendert als Sietze, die hii als initiatiefnemer voor de hele operatie aanduidde, een ge vangenisstraf van negen maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk. De 26-ja- rige William, eveneens uit Den Haag, die maar een klein aandeel in de hele affaire heeft gehad, hoorde een eis van een maand onvoorwaar delijke gevangenisstraf tegen zich uitspreken. Slimmigheidje Leendert had samen met Sjaak een niet al te florerend aannemersbedrijfje dat gespe cialiseerd was in renovatie werk. „De kassen van ons be drijf waren leeg. Er moest loon uitbetaald worden", verklaar de Leendert tegenover mr. Kootte. Er heerste dan ook grote paniek. Op dat moment kwam zijn compagnon Sjaak met het verhaal dat hij van Sietze een slimmigheidje had afgekeken om aan veel geld te komen. „Ik wil hetzelfde doen als Sietze, maar dan beter", zou Sjaak volgens een getuige hebben gezegd. Nadat hij be schikte over de bankrekening nummers van de aannemer in Leiderdorp en van Arelmo in Rotterdam, kroop Leendert in de huid van de boekhouder van het aannemersbedrijf en gaf de plaatselijke bank op dracht tot het overschrijven van het bescheiden kapitaaltje. „Het is een veel voorkomende truc die vaak slaagt door niet attent bankpersoneel. In dit geval reageerde het personeel wel allert", constateerde de of ficier opgelucht. Terwijl de operatie „in volle gang" was, deden zich aan het Haagse front nog allerlei pro blemen met Sietze voor die weigerde 72.000 gulden in Rot terdam van de bank te halen, omdat hij bang was dan gear resteerd te worden. Ook daar werd een mouw aangepast. Bij een filiaal aan de Laan van Meerdervoort werd met be hulp van een vervalst rijbewijs een nieuwe rekening geopend. Snel daarna volgde het ver zoek om het vele geld van Rotterdam over te boeken naar de bank in Den Haag. Ook het personeel van dit fili aal werd tijdig op de hoogte gesteld van de oplichtingszaak en speelde het spel feilloos mee. Toen één van de oplich ters telefonisch informeerde of het geld binnen was, werd dit bevestigd. Daags daarna stapte Sjaak het bankgebouw binnen. Direct nadat hij de benodigde formulieren van zijn handte kening had voorzien, voelde hij de hand van een politie functionaris in zijn nek. Uitspraak over veertien da gen. SASSENHEIM De tuinen in het plan Noord in Sassenheim mogen in de toekomst voor maximaal dertig procent worden be bouwd met schuurtjes en dergelijke. Dat is de belangrijkste wij ziging van het bestemmingsplan voor dat gebied. Gisteravond kregen de bewoners tijdens een informatie-avond uitleg over wat er allemaal anders gaat worden als het plan wordt goedge keurd. Die goedkeuringsprocedure duurt op zijn minst, als er geen bezwaarschriften worden ingediend, enkele maanden. „Dat betekent dat ik pas in. de winter kan gaan bouwen", werd te leurgesteld geconcludeerd door een bouwlustige Sassenheimer. Het bestemmingplan Noord beslaat het dorpsgedeelte bij de Hoofdstraat en omvat onder meer de Vogelenbuurt, de woon buurt Ter Leede, de Van Pallandstraat, de Willem Warnaarlaan, de Oosthaven, de Molenstraat en gedeelten van de Bijweglaan, Concordiastraat en Parklaan. Het plan werd al in 1977 door de gemeenteraad vastgesteld. Er werden echter bezwaren inge diend en sommige daarvan werden via de gemeente en provin cie tot de Kroon toe doorgezet. Nu heeft de Kroon beslist dat het bestemmingsplan op sommige punten moet worden aangepast en dat is dus gebeurd. Ook heeft de gemeente bij die aanpassing rekening gehouden met de wensen die onder de bewoners le ven. Eén van die wensen is de mogelijkheid een deel van de tuinen te bebouwen met een schuurtje, garage, of praktijkruimte bij voorbeeld. In het plan dat nu voor ligt, is dat voor dertig procent van het oppervlak, met een maximum van 150 vierkante meter, mogelijk. Iets heel anders in het plan is het deel van het oude zwembad. Op die plek wilde de gemeente in 1977 de bouw van vier bungalows toestaan. Na veel bezwaren heeft men dat idee in 1978 al laten varen, maar nu is dat ook daadwerkelijk in het bestemmingsplan opgenomen. Voor dat gebied geldt nu de be stemming „groen en water", ook al omdat er waardevolle plan ten schijnen te groeien. Het zwembad dat de firma Lestraden achter de Nachtegaallaan wil aanleggen, vooral voor proeven van het bedrijf, is in het aangepaste plan ook toegestaan, zij het dat het bad minimaal tien meter van de tuinen af moet komen te liggen. fTERDAM De Konink- Zuid-Hollandsche Maat- J>pij tot Redding van Wielingen (ZHRM) ver- )t deze zomer gebruik te len maken van eigen ul- Ichte vliegtuigen (ulv's) bij foeken naar vermiste sur- Sif niet tijdig teruggekeer- engelaars. De vindkans I daardoor aanzienlijk foot. Dit schrijft de red- jnaatschappij in haar jaar pas komen er omdat heli- (eft en vliegtuigen van de Marine uit bezuinigingoverwe gingen nog slechts opstijgen wanneer duidelijk sprake is van een noodgeval. In onzeke re gevallen kan nu onze eigen „luchtmacht" worden ingezet, aldus de ZHRM. De maat schappij zegt de invoering van ulv's te hebben onderschat. Gedacht was al begin dit jaar te kunnen beginnen. De oplei ding van de in totaal twee ZHRM-piloten is wel afgerond. Zij zijn bezig het benodigde aantal vlieguren voor het bre vet vol te maken. De ZHRM wil vliegen vanaf een veldje in Ouddorp. De ulv's moeten in een rechte lijn via een corridor naar zee vlie gen. Zo wordt het kostbare duingebied het minst ver stoord, aldus de maatschappij. De ZHRM redde vorig jaar 157 mensen. 1983 behoorde tot de „rustige" jaren op reddingge- bied, concludeert de maat schappij. De ZHRM bestaat dit jaar 160 'jaar. In de afgelopen 159 jaar werden in totaal 6.430 mensen gered. Het gerenoveerde bejaardentehuis wordt officieel in gebruikgenomen. RIJNSBURG De heer W. Zandbergen, bestuurs lid van de Stichting „Vlietstede" voorheen „Avondzon", heeft gister middag tijdens een specia le bijeenkomst dit gereno veerde bejaardenhuis offi cieel geopend. De heer Zandbergen was van 1972 tot 1984 bestuurslid van de Stichting. Onlangs veranderde de stich ting de naam „Avondzon" in „Vlietstede" en ook de bijbe horende gebouwen kregen deze noemer. Onlangs keerden de bewoners van het oude „Avondzon" naar het nieuwe „Vlietstede" terug. Veel van hen waren ondergebracht in de nieuwe bejaardenwoningen aan de Smidstraat. Het bejaardentehuis telt thans 60 verzorgingsplaatsen. Daarin zijn twee- en eenpersoons ka mers, maar ook 7 rolstoelka mers en 1 tweepersoons rol stoelkamer. De wasserij is in eigen beheer en verder is er een recreatiezaal en een dag verblijf voor demente bejaar den. Er is nu zelfs een klein winkeltje en een kapperszaak je in het bejaardentehuis te vinden. In de leeggekomen „aanleun woningen" zijn inmiddels weer bejaarden uit het dorp gekomen en deze woningen zijn verbonden via een alarm knop met het moederhuis. Gill Burns De Liverpoolse zangeres Gill Burns treedt donderdag avond op in De Lindehoeve in Voorschoten. Gill Burns begeleidt zichzelf op de gitaar. Aanvang negen uur, en tree J2. Voetbal Het Hazerswoudse buurtschap Groenendijk voetbalt vrijdag avond tegen de FC 't Zwaantje. De partijen komen voor de derde maal tegen elkaar uit. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de SV Bernardus. Aanvang is zeven uur. Quatre-mains Met vier handen een piano bespelen ofwel quatre-mains. Irene Duyne en Marjo Jansen vrijdagavond vanaf kwart over acht laten vrijdagavond in Artopa in Lisse horen hoe dat klinkt Beide pianistes studeren aan de Muziekpedagogische Akademie in Hilversum bij Fania Chapiro. Zij spelen werken van onder andere Bach, Beethoven, Chopin, Liszt, Ravel en Schubert. Gratis en tree. Limonade speelt een groot aantal muzikanten verschillende soorten muziek. Er komen zelfs majorettes en een kinderkoor aan te pas. Toegang kost een gulden tot en met 15 jaar). De rest betaalt f2,50. Boeken De werkgroep Voorschoten/Wassenaar van Amnesty In ternational organiseert vrijdag en zaterdag een boeken markt van tweedehands boeken in het Cultureel Cen trum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. Vrij dagavond kan men van halfzeven tot negen uur terecht, zaterdag van negen tot vier uur. De opbrengst is be stemd voor het werk van Amnesty. Biologisch De afdeling Leidschendam van de Koninklijke Tuinbouw en Plantkunde gaat zaterdag naar de Hortus tanicus te Leiden en speciaal naar de Clusiustuin, genoemd naar de eerste hortulanus Carolus Clusius die meer dan 1000 planten uit de hele wereld bijeenbracht. Inlichtingen ver strekt mevr. A. van Kersbergen, tel. 278411. Zeskamp De jaarlijkse Zeskamp tussen de woonkernen van de Haarlemmermeer wordt zaterdag gehouden in Wete ring brug. Ook Lisserbroek neemt aan dit gebeuren deel onder leiding van coach Henk Riezeweide. De zeskamp wordt gehouden op het terrein van de voetvbalvereni ging S. V.O. W. vanaf 13.00 uur. De Dorpsraad Weterings- brug heeft vijf spelletjes bedacht: stormbaam, estafette, fieeën, glibberbalschieten, touwtrekken en waterdra- gersspel. De wisselbeker is al twee jaar in bezit van de ploeg van de Kaag. Als het Kaagse team weer wint mag men de beker definitief houden. Cappella Het koor Cappella Pro Cantibus zal op zaterdagavond het tiende meiconcert geven in het Groene Kerkje aan de Haar lemmerstraatweg in Oegstgeest. Het koor staat onder leiding van Theo Tobé. Op het programma staan psalmen van Grieg, een Magnificat van Albert de Klerk in samenwer king met organist Theo Goedhart en Vesperae de Dominica van Mozart, met begeleiding van een orkest en vier solisten. Aanvang kwart over acht, entree gratis. Taptoe '84 Drumfanfare TTH organiseert zaterdag de Taptoe '84 op het Ambachtsplein in Hazerswoude-dorp. Aanvang is acht uur. Er doen korpsen mee uit Koudekerk, Zoeter- woude, Bergschenhoek, Leiden, Katwijk en uiteraard Hazerswoude. Net zoals de drie voorgaande malen be rust de presentatie van de taptoe bij Arend Bos. Drum fanfare TTH hoopt in juni de viering van het twaalfe neenhalfjarig bestaan luister bij te zetten in de vorm van een concert Dit zal worden gegeven in ontmoetings centrum Het Anker. Trefpunt Morgenochtend tussen 10 en 12 uur is in gebouw „Ons Huis" te Zoeterwoude opnieuw het „Trefpunt" geopend. Dit tref punt is een ontmoetingsplaats voor mensen die om welke re den dan ook buiten het arbeidsproces staan en er behoefte aan hebben met andere mensen kontakt te hebben. De an dere data dat het Trefpuntis geopend zijn: 5 juni van 13.30-16.00 uur; 6 juni van 20.00-22.00 uur7 juni van 10.00- 12.00 uur; 12 juni van 13.30-16.00 uur; 13 juni 20.00-22.00 uur en 14 juni van 10.00-12.00 uur. WASSENAAR Het Sterrenbad, het nieuwe zwembad van Wassenaar dat vrijdag door burgemeester Staab wordt geopend, is de enige zwemaccommodatie in Nederland waar de Konink- ljke Marine goed kan oefenen in het maken van noodlandingen op zee. In het wedstrijdbad, één van de vier baden van het Was- senaarse zwembadcomplex zitten namelijk drie faciliteiten voor militaire vliegers. Er is een hijsinstallatie, waarmee het uit het water halen van een drenkeling door een helicopter, kan worden gesimuleerd. Een sleepinstallatie bootst een zeer gevaarlijke situatie voor een in zee terecht gekomen parachutist na. Als een vlieger eenmaal in zee is beland, bestaat de mogelijheid dat er een vlaag wind onder het valscherm komt. Dat heeft tot gevolg dat de parachu tist door het water wordt gesleept en mogelijk onder water wordt getrokken. De sleepinstallatie in het zwembad moet de vlieger leren zijn riemen zo snel mogelijk af te koppelen, als hij door het water wordt gesleept Een derde faciliteit, die overigens nog moet worden aange bracht, is een deel van de romp en de vleugel van het marine vliegtuig Orion. Een voltallige bemannning kan in het rompdeel plaatsnemen, waarna het in het water zakt. Dan krijgen vlieger en bemanning de kans om het verlaten van het vliegtuig via de nooddeur en het opblazen van de reddingsboot voor te bereiden. Ieder bemanningslid heeft daarbij een ander zeer nauwkeurig omschreven taak. De marine was eerder aangewezen op het zwembad van de Kriegsmarine in het Duitse Kiel. De kostbare installaties, waar mee bij de bouw van het zwembad al rekening is gehouden, zijn bekostigd door het ministerie van defensie. In het oude Sport- fondsenbad in Wassenaar werden overigens oolc al oefeningen gehouden. Daarbij werd een complete helicoptercockpit te water gelaten. Die oefening vindt momenteel plaats in de Verenigde Staten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7