„Dit is een geweldige klap Voor de Leidse binnenstad" PVDA TEGEN BESLUIT GS amerleden: onderzoek renovatie Ons Belang Eenzaamheid zette student aan tot brandstichting Lorentzschool I& Banken in beroep tegen uitspraak over Leidsche Wol 1EUBELBOULEVARDS IN LEIDERDORP EN IN DEN HAAG LEIDEN/DEN HAAG Het besluit van GS ten aan zien van de omstreden meubelboulevard is gisteren in verdeeldheid genomen. De drie PvdA-, drie VVD- en twee CDA-gedeputeerden waren het er gisterochtend al snel over eens, dat de gemeente Den Haag moest wor den aangewezen als vestigingsplaats voor de meubel boulevard. Voor de PvdA-gedeputeerden was de kous daarmee af maar de gedeputeerden van CDA en WD wilden ook een meubelconcentratie in Rijnland en met name in Leiderdorp. Beide partijen waren bang voor branchevervaging in het Leidse plan. De drie PvdA-ers daarentegen stelden dat wanneer er een meubelboule vard in Rijnland zou moeten komen deze aan de Leidse Plesmanlaan zou moeten worden gerealiseerd. De socialisten wensten vast te houden aan de uitgangs punten van het streekplan Zuid-Holland West en de Leidse binnenstad tegen het wegvloeien van koopkracht te beschermen. Toen het op stemming aankwam, delf den de PvdA-gedeputeerden het onderspit. Gedeputeer de J. Borgman: „Ik had liever Leiden aangewezen als vestigingsplaats voor een meubelboulevard, maar het college heeft in meerderheid anders beslist". In het gebouw van de studentenvereniging SSR (Hoge Woerd 108) houdt Arie Bloed, medewerker aan het Oost- Europa instituut van de rijksuniversiteit Utrecht op morgen een lezing over het onderwerp „de positie van de DDR in Comecon en Warschau-pact". De lezing be gint om 20.00 uur, de toegang is vrij. Volkshuis In ket Leidse Volkshuis wordt komende vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur een open dag gehouden. Deelnemers aan de ak- tiviteiten van het Volkshuis zullen op deze middag een staaltje van hun kunnen laten zien. Op het programma staan ondermeer jazzballet, volksdansen, aerobic, een modeshow en een concert van een zangkoor. In tal van standjes zal in formatie over de aktiviteiten in het Volkshuis gegeven wor den. Het hoogtepunt van de middag is een optreden van het smartlappenkoor Op hoop van Zegen. Amnesty Burgemeester C. Goekoop neemt vrijdagmiddag uit handen van vertegenwoordigers van Amnesty Interna tional het rapport „Martelen is mensenwerk, maar de bestrijding ervan ook" in ontvangst. Hiermee wordt het officiële startsein gegeven voor de schrijfaktiviteiten van Amnesty in het kader van de martelingencampag ne. Op donderdag (Ekklesia, Rapenburg 100, 20.00 uur en vrijdag (hal van het stadhuis, 13.00 uur) kunnen brie ven worden geschreven naar Honduras, de Sovjet-Unie en Zaïre. Nieuw clubgebouw De stichting voor sport- en vrijetijdsbesteding „Club '58" heeft een nieuw clubgebouw aan de Langegracht 57. Op 26 mei om 12.00 uur wordt dit pand geopend, maar belangstel lenden kunnen er al vanaf 11 uur terecht. Na de opening, omstreeks 14.00 uur, is er de mogelijkheid om het nieuwe onderkomen te bekijken. LAKsalon De traditionele afsluiting van het cursusjaar heeft za terdag plaats met de LAKsalon, een bonte presentatie van toneel, dans, muziek, voordrachtskunst, proza, zang en vele andere vormen van expressie en kunst. Het gaat er vooral om te laten zien wat er het afgelopen jaar heeft plaatsgevonden bij de cursussen. Vanaf 16.00 is in de foyer van het LAK een expositie te aanschouwen van tekeningen, schilderijen, etsen, zeefdrukken en foto's, om 20.00 gaat het gebeuren in het theater van start De avond wordt besloten met een feest. De toegang is gra tis. Tobias Asser Het juridisch dispuut Tobias Asser organiseert zaterdag avond naar aanleiding van het twaalfde lustrum een forum discussie in zaal 15 van het Gravesteen in Leiden. De discus sie gaat over de invloed van het kort geding op het rege ringsbeleid. Gespreksleider is mr. N.J.P. Verburg, raadsheer van de Hoge Raad. Forumleden zijn mevrouw V.M.N. Kor te-Van Hemel, staatssecretaris van justitie, B.J. Asscher, pre sident van de Amsterdamse rechtbank, de advocaat mr. R. Metselaar en H. Pont, vice-voorzitter van de ABVA/KABO. Aanvang 18.45 uur. Wijkfeest De stichting Meerburg/clubhuis Matilo houdt zaterdag voor de dertiende keer het jaarlijkse wijkfeest op het terrein voor het clubhuis aan de Zaanstraat. Het feest begint om kwart voor tien met een optocht voor kinde ren. Er zijn een fancy fair en een rommelmarkt. Gedu rende de dag zullen het muziekgezelschap Nieuw Leven en de drumband Matilo optredens verzorgen. Om zeven uur geeft het KUWAH AR A-team een demonstratie fietscrossen. Nederlands- en Europees kampioen'83 Phil Hoogendoom is lid van dit team. Na afloop van deze show volgt de verloting. Hoofdprijs is een crossfiets. Hot House Een IPC-groep (IPC staat voor Instant Composers Pool) treedt zaterdagavond op in Hot House aan de Breestraat 66. De formatie bestaat uit Misha Mengelberg (piano), Han Ben- nink (drums en percussie), Maurice Horsthuis (viool), Ernst Reijseger (cello) en Larry Fishkind (tuba) en, onder voorbe houd, Peter Brötzmann (saxofoon). De opzet van het concert is dat men in verschillende samenstellingen van twee of drie muzikanten speelt. Het concert begint om tien uur, de toegangsprijs bedraagt acht gulden. REIDEN CckbcSowiwnt WOENSDAG 23 MEI 1984 PAGINA 3 )EN/DENHAAG atssecretaris G. Brokx volkhuisvesting moet nauwgezet onderzoek (stellen naar de gang van ken bij de renovatie van 243 woningen van de toningbouwvereniging ns Belang" aan de Wil de Zwijgerlaan. Dat illen de Tweede-Ka- brleden Peter Lank- horst (PPR), Andréé van Es (PSP), Reinier Hum mel (PvdA), Marius Ern- sting (CPN) en Erwin Ny- pels (D'66) in schriftelijke vragen aan de staatssecre taris. Brokx zou de wijze waarop de begroting tot stand is geko men, de wijze waarop het toe zicht door de verschillende in stanties is uitgevoerd, de juist heid van de begroting, de wij ze waarop en de reden waar om eerder aangebrachte ver beteringen al dan niet in de begroting zijn opgenomen en de kwaliteit van de uitgevoer de werkzaamheden bij het on derzoek moeten betrekken. De staatssecretaris zou een en an der in nauw overleg met de bewoners en andere betrokke nen moeten doen. Hij zou er verder voor moeten zorgen dat er een „reëel" overleg komt tussen alle betrokkenen „om de renovatie alsnog tot een goed einde te brengen". Tenslotte zou Brokx renovatie- contracten bij wet verplicht moeten stellen door in de Huurprijzenwet Woonruimte een regeling van die strekking op te nemen. In een dergelijk contract moet overeenstem ming zijn bereikt tussen huur der en verhuurder over de aard van de ingreep en de nieuwe huurprijs, „teneinde si tuaties zoals die in Leiden zijn ontstaan in de toekomst te vermijden", aldus de Kamerle den. Het is de tweede keer dat van uit de Kamer vragen worden gesteld over de renovatie van de woningen van „Ons Be lang". In zijn eerste antwoord stelde Brokx, dat er door de gemeente Leiden procedure fouten zijn gemaakt, maar dat er niets meer te doen zou zijn aan het feit dat de huren ho ger zijn uitgevallen dan de be woners aanvankelijk was be loofd. Ze zouden hiervoor al leen nog de burgelijke rechter te hulp kunnen roepen. Vorige week waren vertegenwoordi gers van de partijen, die nu de vragen stellen, aanwezig tij dens een bijeenkomst van de bewoners in 't Spoortje. Restauratie pandjes Oranjegracht voltooid De stichting Het Kleine Leidse Woonhuis vierde gisteren een klein feest je. De in opdracht van de stichting uitgevoerde restauratie van de pan den Oranjegracht 12 en 14 is achter de rug. De twee panden voor malige pakhuizen, die behoorden tot het com plex van de firma Kem- peneers zijn veran derd in twee woningen en staan midden tussen de in het kader van de stadsvernieuwing opge trokken nieuwbouw in het Herengracht-Zijlsin- gelgebied. Juist dat feit was voor wethouder D. Tesselaar aanvankelijk aanleiding om de res tauratieplannen als on zinnig van de hand te wijzen. Eén van zijn ambtenaren, W. Eggen- kamp, zag de ideeën van de stichting om te midden van al het nieu we wat van het oude te behouden wel zitten en stelde zich achter de plannen van de stich ting. Als dank voor zijn inspanningen mocht Eg- genkamp gistermiddag een gevelsteen inmetse len, waarop melding wordt gemaakt van het feit, dat de stichting Het Kleine Leidse Woonhuis verantwoordelijk is voor de renovatie. De reno vatie heeft bijna een half jaar geduurd. AMSTERDAM De Amrobank en de Algemene Bank Neder land gaan in beroep tegen de beslissing van de rechtbank in Amsterdam over de Leidsche Wolspinnerij. Het bedrijf, waar 400 mensen werken, daagde de banken vorige maand in een kort geding voor de rechter omdat de banken de geldkraan had den dichtgedraaid. Leidsche Wol beriep zich op een afspraak van kredietverlening tot een maximum van 10 miljoen, terwijl de banken er bij 8 mil joen mee wilden stoppen. De rechter besliste dat de banken kre diet moesten blijven verstrekken tot een maximum van 10 mil joen. Er zou dan wel een nieuwe taxateur gezocht moeten wor den om de waarde van het onroerend goed van Leidsche Wol te bepalen. Volgens een woordvoerder van de Amrobank is het de banken vooral te doen om een principe-uitspraak over de vraag of een dagelijks opzegbare lening, waar het in dit geval om ging, inder daad dagelijks opzegbaar is. De banken wilden indertijd de kre dietverlening stopzetten omdat het onroerend goed van Leid sche Wol volgens een taxatierapport veel minder waard bleek te zijn, dan de taxatie waarop het kredietplafond was gebaseerd. Het onroerend goed vormt samen met de voorraden en de post debiteuren de zekerheid van de banken. Volgens drs M. Willems, die tijdelijk belast is met het beheer van Leidsche Wol, is de afloop van de gerechtelijke procedure van weinig belang voor de bedrijfsvoering. Ten eerste kan zo'n f»rocedure heel lang duren, ten tweede is onze financiering vei- iggesteld, aldus Willems. Leidsche Wol lijdt al enkele jaren verliezen. Over het boekjaar 1982/83 bedroeg het verlies 3,5 miljoen. Een organisatiebureau heeft berekend dat de verliezen over het per 31 maart gesloten boekjaar 1983/84 en het lopende boekjaar nog hoger zullen uit vallen als er geen maatregelen worden genomen. Inmiddels is een reorganisatieplan overeengekomen, waarbij ongeveer ze ventig banen zullen verdwijnen. =>ervolg van voorpagina) JlDEN/DEN HAAG tar waar gistermiddag n feeststemming heerste ,de gemeentehuizen van ^iderdorp en Den Haag, ird in Leiden en in Zoe- oude met grote te rtelling gereageerd op besluit van Gedepu- de Staten (GS) van iid-Holland om in te (mmen met meubelbou- jrards in Leiderdorp en in Haag. Ook het Ko- lijk Nederlands On- emers Verbond [OV wijst het besluit GS af. De Leidse wet- ider J. Peters (ruimte- ordening) noemde besluit in een eerste ictie „een geweldige ip voor de Leidse bin- >tad". Een woordvoer- van de twee Zoeter- dse meubelbedrijven loofde „er alles aan te en doen de uitvoering dit besluit tegen te Zowel Leiden, de „.belbedrijven in Zoe- -*fwoude als het KNOV len bij de Raad van ite het besluit van GS invechten. ïindelijk gerechtigheid", was «eren daarentegen de eerste Bctie van de Leiderdorpse ïthouder van economische :en J. Bezemer. In Leider- werd de vlag uitgehan- en champagne geschon- „Wij zijn erg blij. We iben niet alleen de oudste :hten,.maar naar mijn me- ook het beste plan. Ons is grondig doordacht, ildig ontwikkeld en on- rbouwd met wetenschappe- onderzoek, in tegenstelling de plannen van de andere leenten. Dat waren meer kreacties, met aanvanke- als belangrijkste bedoeling Leiderdorpse plan tegen te iden. Die plannen van de Op het Leiderdorpse gemeentehuis werden de glazen geheven door wethouder Bezemer, plv. ge meentesecretaris J.v.d. Berg, aannemer Du Prie en de ambtenaren G. Peters en W. den Hartog (v.r.n.l.). andere gemeenten zijn haastig in elkaar gezet, slecht voorbe reid en zitten vol tekortko mingen". Bezemer wil echter niet te vroeg juichen: „Het is heel belangrijk om te weten hoe het besluit er precies uit ziet, welke óverwegingen er toe hebben geleid. Dat zal sterk van invloed zijn op het schorsingsverzoek aan de Raad van State". Een woordvoerder van de fir ma Stoutenbeek in Beverwijk het meubelbedrijf dat hef plan voor de meubelboulevard samen met de Leidse aanne mer Du Prie op poten zette zegt zeer verheugd te zijn over het besluit van GS: „Het be wijst ons gelijk. We zijn bijna drie jaar bezig". Hij meent dat de tegenstanders weinig kans maken met een schorsingsver zoek bij de Raad van State. De eerste paal voor de meu belboulevard in Leiderdorp zou na de zomer de grond in kunnen en volgend jaar zomer zouden de winkels geopend kunnen worden. In de plan nen van Stoutenbeek zouden er in elk geval vier meubelza ken in Leiderdorp moeten ko men: Sanders, Oisterwijk, Mijnders (nu in Winkelhof) en Stoutenbeek zelf. Stoutenbeek heeft met die drie principe-af spraken. Over een verdere in vulling van de winkels staat nog niets vast. Concurrentieslag GS hebben gekozen voor meu belconcentraties in Den Haag én Leiderdorp, omdat deze el kaar nauwelijks zouden becon curreren. Enerzijds is in het Haagse plan voor het meren deel slechts sprake van een concentratie van reeds be staande meubelzaken, terwijl anderzijds het gat in de Rijn landse meubelmarkt slechts gevuld zou kunnen worden door een meubelconcentratie in Rijnland. In de concurren tieslag tussen Leiderdorp en Leiden is voor GS van door slaggevende betekenis ge weest, dat in de eerste ge meente in het bestemmings plan veel nauwer omschreven was, dat er zich alleen meubel winkels in het centrum moch ten vestigen. Het Leidse be stemmingsplan sprak van „woninginrichting" en GS vreesden dat hierdoor bran chevervaging zou optreden en aan de Plesmanlaan een koop centrum zou ontstaan. De toe zegging van de Leidse wethou der Peters aan GS op een hoorzitting over de meubel boulevards dit „in overleg met GS nader te zullen regelen", boezemde kennelijk te weinig vertrouwen in. Met het genomen besluit gaan GS gedeeltelijk voorbij aan dat wat zij eerder in het streek plan Zuid-Holland West vast legden. Daarin werd bepaald dat het ontstaan van zoge naamde perifere, solitaire win kelvestigingen (grootschalige winkelcentra buiten de regio nale koopcentra) tegen moest worden gegaan. Dit was met name een argument voor het gemeentebestuur van Leiden om te pleiten voor een meu IDEN/DEN HAAG Uit- lelijk verscheen Jan, een jarige Leidse student, giste- toch voor de Haagse recHt- ik om zich te verantwoor- voor de brandstichting in Lorentzschool aan de Van lenhovekade in Leiden, die 131 december vorig jaar vier talen in as legde. De ver- chte beëindigde kort voor [behandeling van zijn straf- k een hongerstaking, die was begonnen als protest ïn de naar zijn mening on-' aselijke behandeling in het leveningse Huis van Bewa- Jk diende de solo-actie van student als een middel om oog in oog te hoeven staan ft de rechterlijke macht. het laatste moment heb ik kracht hervonden om hier verschijnen", verklaarde de Ibespraakte Leidenaar te- ïover president mr. S.F. )tte. Deze wilde van de lachte weten wat hij nu :ies tegen de behandeling [de gevangenis heeft. „Het daar zo slecht dat ik tot hongerstaking besloot Ir te gaan. De doodstraf is te verkiezen boven een ilijf in een vernietigings- np als het Huis van Bewa- aldus de zorgvuldig for- srende verdachte. ^word in de gevangenis ve- -voor vezel afgebroken. Het veel menselijker om iemand ':én klap af te maken", oor- lde hij. President Kootte geerde cynisch op deze )aar beladen woorden. „U ikt toch niet dat wij uw ad- zullen volgen?". De offi- van justitie, mr. Klein eteler, eiste tegen de brand- chter een gevangenisstraf negen maanden, waarvan fe maanden voorwaardelijk daaropvolgend een aange- paste behandeling in een psy chiatrische inrichting. Wanhoop Jan bekende tegenover de rechter-commissaris dat hij in de vroege morgen van de 31- ste december een ruit heeft in geslagen bij de Lorentzschool. Hij sprenkelde op verscheide ne plaatsen benzine, zette het vuur in een oude krant en verliet het gebouw. Vier loka len zouden nagenoeg uitbrand den en de brandweer raamde de opgelopen schade aan het eind van de ochtend op zeven honderdduizend gulden. De Leidenaar, die nooit eerder voor een dergelijke daad is op gepakt, verklaarde tegenover de rechter-commissaris dat hij. zich in die periode verschrik kelijk eenzaam voelde. „Het was een wanhoopsdaad", con cludeerde de Leidenaar zelf. „Zevenhonderdduizend gulden schade is wel een erg groot be drag om de aandacht op je te vestigen", vond de officier van justitie. Uit het psychiatrisch rapport komt de verdachte naar voren als een buitengewoon intelli gent persoon. Hij studeerde medicijnen en heeft met goed gevolg een doctoraal examen afgelegd. Al tijdens zijn studie had hij te kampen met ang sten, aanpassingsmoeilijkhe den en depressies die hem vol gens het rapport in een sociaal isolement hebben gedreven. „Ik heb uit nood gehandeld. Dat wat mii nu wordt aange daan is veel erger dan het in brand steken van een houten gebouwtje", vond Jan. „We kunnen u toch moeilijk over de bol gaan aaien", legde mr. Kootte de verdachte voor. „Toch zou ik dat verdienen, hoe gek dat ook mag klinken", vond de brandstichter. „Me neer, we zijn geen instituut voor geestelijke volksgezond heid", repliceerde mr. Kootte netelig. „En we zijn ook geen maatschappelijk werkers. We zijn strafrechters en u wordt gestraft omdat u een schade van zeven ton heeft veroor zaakt. Als u als een normaal mens behandeld wilt worden, dient u die straf ook als nor maal te beschouwen". De rechtbank doet over veertien dagen 'uitspraak over deze zaak. belboulevard aan de Plesman laan, nabij de Leidse binnen stad. Precedent Wethouder Peters meent dat het besluit van GS een prece dent schept: „Dit maakt con centratie van andere winkels dan meubelzaken of van zeer grote supermarkten in de re gio ook mogelijk én dat zou de regiofunctie van Leiden nog verder tekort doen". Hij noemt het besluit dan ook „volstrekt in strijd met hun eigen be leid", en spreekt van „onge looflijk", „zeer vreemd", en „buitengewoon jammer". „Dit is de allerslechtste beslissing die de provincie had kunnen nemen. We zullen de Raad van State ook zeker vragen de beslissing van GS om Leider dorp een verklaring van geen bezwaar te verstrekken te schorsen". Het Leidse gemeentebestuur is bang dat de Leidse meubel winkels het onderspit zullen delven in de concurrentieslag die gaat ontstaan dan wel in groten getale naar Leiderdorp zullen verhuizen. In beide ge vallen zou dit de aantrek kingskracht van Leiden als re gionaal koopcentrum ernstig aantasten. Volgens Peters kan de wat vage omschrijving in het Leid se bestemmingsplan voor een meubelboulevard aan de Ples manlaan geen aanleiding zijn de voorkeur te geven aan Lei derdorp. Hij wijst erop, dat GS toestemming zouden moeten geven voor elke winkelvesti ging en bovendien zou de ge meente Leiden door de grond in erfpacht uit te geven onge wenste ontwikkelingen tegen kunnen gaan. KNOV-vertegenwoordiger H. ten Have voorspelde gister middag een ware concurren tieslag tussen de meubelbedrij ven als gevolg van het GS-be- sluit. „Dit betekent een forse uitbreiding van het aanbod. Wij zijn daar niet gelukkig mee".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3