Dossiers overheid ook voor kerken afschermen Ccidóc Soman „Zonder Europese samenwerking zou een pakje boter 4 gulden kosten" kerk wereld brieven van lezers Ciidóc&xruMit r VOORSTEL COMMISSIE SEKTEN: ABN WEIGERT ECONOMISCHE BOYCOT VAN ZUID-AFRIKA Verwerpelijk btw-planj CDA-CAMPAGNELEIDERRIES SMITS: ACHTERGROND WOENSDAG 23 MEI 1984 PAGINA JOSE GONZALEZ: Sandinisten onderdrukken de kerk wèl De voorzitter van de commis sie voor de mensenrechten In Nicaragua, José Esteban Gon zalez, is het beslist oneens met de zienswijze van de katholie ke theoloog prof. Norbert Greinacher uit Tübingen op de situatie in Nicaragua. Uit dagelijkse ervaring komt hij, ganders dan Greinacher, tot de slotsom, dat de kerk in Nica ragua wordt onderdrukt. Het tegendeel beweren noemt Gonzalez een „infame leu gen". Hij schrijft dit in een brief, die is gepubliceerd in het blad van het aartsbisdom Freiburg. .De afwijzende houding van het merendeel van de katho lieke bisschoppen in Nicara gua tegenover het Sandinisti- sche bevrijdingsfront vindt volgens Gonzalez haar oor zaak in de „steeds duidelijker wordende ontwikkeling van het regime tot een totalitair machtssysteem van stalinisti sche snit". De kerk kan niet zwijgen, als er duizenden politieke gevan genen zijn, als er ook in Nica ragua mensen verdwijnen en om politieke redenen worden vermoord, als er duizenden indianen uit hun dorpen wor- den verdreven. Gonzalez geeft toe, dat niet alle pries ters deel uitmaken van de kerkelijke oppositie, maar zich daarentegen met de san dinisten verbonden voelen. Door de kerk van Nicaragua loopt in feite een smartelijke barst, maar het aantal voor standers van het regime on der de geestelijken is lager dan veertig procent. Gonzalez vond, dat prof. Greinacher ^zich onkritisch over Nicara gua had uitgelaten, daarbij kennelijk de schendingen van, de mensenrechten over het hoofd ziend. DEN HAAG Er moet een eind komen aan het recht van kerken en reli gieuze bewegingen om te gen zeer geringe betaling dossiers van de overheid in te zien. In het licht van de moderne opvattingen over de verhouding tus sen kerk en staat is dit in zage-recht achterhaald. Dit stelt de commissie Sekten uit de Tweede Kamer in haar gisteren uitgebrachte eindrapport. Van het inzage-recht kan misbruik worden gemaakt, al dus de commissie, door orga nisaties met een louche ka rakter. Zij kunnen via deze dossiers gegevens achterhalen over bijvoorbeeld het psychia trisch verleden van mensen of hun verblijf in een gevan genis. Dankzij deze toeganke lijkheid van informatie met een zeer persoonlijk karakter zou de Scientology-kerk in staat zijn geweest ex-leden „hinderlijk te volgen, niette genstaande achtereenvolgen de verhuizingen". Het sluiten van de dossiers zou echter ook enkele grote kerken kunnen benadelen. Zo maakt de Nederlands Her vormde kerk van het inzage recht gebruik bij het vaststel len van de hoogte van de kerkbijdrage van haar leden. Intrekken van dit privilege zou de Hervormde kerk per jaar twee miljoen gulden gaan kosten. Volgens de commissie moet daarom aan de uiteinde lijke afschaffing van het inza gerecht een overgangsrege ling vooraf gaan. Op het ruim 300 pagina's tel lende rapport is door Kamer commissie, die onder voorzit terschap stond van het PvdA- Tweede Kamerlid Ineke Haas-Berger sinds 1980 gestu deerd. De belangrijkste con clusies ervan werden vorige week al bekend. Deze houden in dat de door de commissie onderzochte nieuwe relgieuze bewegingen geen ontoelaatba re praktijken kunnen worden aangewreven, met uitzonde ring echter van de Scientolo gy-kerk. Fundamentele waar den als „vrijheid van gods dienst" en „bescherming van de persoonlijke levenssfeer" worden door deze organisatie onvoldoende geëerbiedigd, zo vindt de commissie. Het optreden van de Moon- beweging, Devine Light Mis sion, Hare Krishna, Transcen dente Meditatie en de Bhag- wan-beweging moet echter aanvaardbaar worden geacht. Hare Krishna wordt aange duid als een authentieke uitingsvorm van het hindoeïs me. Over de volgelingen van de Indische mysticus Bhag- wan Shree Rajneesh laat de commissie zich zelfs opmerke lijk vriendelijk uit. Tegen deze achtergrond ach ten de onderzoekers het niet nodig en ook niet wenselijk dat de overheid speciale in stellingen in het leven roept voor de opvang van ex-leden van religieuze sekten. Acties, van wie ook, gericht op ge dwongen uittreden van sekte leden zijn niet gerechtvaar digd en niet te tolereren, zo meent men. Het „in het algemeen onge vaarlijke karakter" van de hedendaagse sekten geldt vol gens mevrouw Haas niet al leen in Nederland, maar in ternationaal. De commissie heeft ernstige bezwaren tegen een rapport uit het Europees Parlement, waarin zeer nega tief over sekten wordt gespro- "ken. „Dat rapport is zeer op pervlakkig. Wij hebben veel meer tijd aan ons onderzoek besteed en bovendien hoor en wederhoor toegepast", aldus mevrouw Haas. Deze Europese nota is, bij toe val evenens gisteren, in het parlement in Straatsburg aan de orde geweest. Met grote meerderheid werd een resolu tie aangenomen waarin ver zocht wordt de individuele burger te beschermen tegen „de kwalijke praktijken van nieuwe religieuze bewegingen en hun fysieke en morele dwang". De griffier van de Kamer commissie die het Nederland se rapport samenstelde, mr. Tobias Witteveen, zal op 12 juni op het rapport promove ren tot doctor in de rechtsge leerdheid. De Algemene Bank Neder- land (ABN) gaat niet in op het verzoek om Zuid-Afrika eco nomisch te boycotten. Dit bleek tijdens een gesprek tus- sen de ABN en de werkgroep Betaald Antwoord, de Neder landse steungroep van het an- ti-racismeprogramma van de - Wereldraad van Kerken. Als gasten namen mevrouw dr. M. A. M. Klompé, voorzitter van de bisschoppelijke com missie Justitia et Pax (gerech tigheid en vrede), ds. C. B. Roos, praeses van de her vormde synode, en dr. H. J. Kouwenhoven, praeses van de gereformeerde synode, aan het gesprek deel. Betaald Antwoord had de ABN gevraagd om Zuid-Afri ka economisch te boycotten. De ABN liet bij monde van voorzitter dr. A. Batenburg van de Raad van Bestuur we ten hieraan geen gevolg te zullen geven. De bank wijst iedere boycot in het economi sche verkeer af, omdat hier door mensen worden geïso leerd. De ABN wil voor Zuid- -Afrika geen uitzondering. Alleen de Nederlandse rege ring kan hierin initiatief ne men. Betaald Antwoord wees daar tegenover op de verantwoor delijkheid voor hoofd- en ne veneffecten van het optreden van het bedrijfsleven in een extreme situatie waarin het onrecht zelfs grondwettelijk is vastgelegd. De delegatie stelde dat de ABN door medewerking te verlenen aan de blanke eco nomie medeverantwoordelijk is voor de isolering en ont- rechting van de grote meer derheid van de Zuidafrikaan- se bevolking. Hoewel het ge sprek in een goede sfeer ge voerd werd, heeft de werk groep Betaald Antwoord te leurgesteld geconstateerd, dat de ABN nog niet overtuigd kon worden van de noodzaak zich te onthouden van mede werking aan de economie van de onderdrukkers in Zuid-A frika door middel van een economische boycot. Internationale route van Pax Christi in Nederland De internationale route van Pax Christi is dit jaar in Ne derland uitgezet. Ongeveer driehonderd deelnemers uit- diverse Europese landen worden verwacht bij het eve nement, dat zal zijn van 20 tot 30 juli. Het thema is dit jaar „De lan ge adem" en is er op gericht, dat de deelnemers zich op de geestelijke grondslagen van het werken voor de vrede bezinnen en elkanders uit houdingsvermogen verster ken. De deelnemers zullen lopen in verscheidene delen van ons land én daar kennis maken met vredesgroepen en -projecten. De route eindigt met een vredesfeest en een kerkdienst met de voorzitter van Pax Christi Nederland, mgr. H. Ernst van Breda. Inspraak vrouwen bij Trappisten Voor de eerste keer in de ge schiedenis van de orde der Trappisten wordt de vrouwe lijke communiteiten inspraak toegekend. Daartoe hebben de 114 afgevaardigden beslo ten, die in de Verenigde Sta ten hun generaal kapittel hebben gehouden. Het was ook de eerste maal in de dui zendjarige geschiedenis van de orde, dat dit algemeen ka pittel buiten Europa werd ge houden. Teneinde de sinds 1923 niet meer gewijzigde regel te be werken zijn 89 monniken en 85 zusters bijeengeweest. On danks de principebeslissing tot inspraak is nog geen defi nitief besluit genomen over de vraag of zusters in de toe komst bij de generale kapit tels stemgerechtigd zullen zijn. Over de gehele wereld zijn er momenteel driedui zend Trappisten en 1800 Trappistinnen. In de Vere nigde Staten heeft de orde twaalf mannen- en drie vrouwenkloosters. Staatssecretaris Koning (vvdi van Financi denkt, dat het invoeren van één uniform btw-tarief voor wone en luxe artikelen haalbaar is. Studies door het Centn Bureau voor de Statistiek hebben hem de overtuiging gej ven, dat de laagstbetaalden daar niet zo erg veel nadeel v zullen ondervinden. Nu is het bijzonder jammer dat de n dedeling van de staatssecretaris niet vergezeld is gegaan v de studiegegevens waar hij op duidt. Alle betrokkenen zq den er dan ook over kunnen oordelen. ZONDER die gegevens kunnen we slechts ernstig betwij len of de laagstbetaalden er inderdaad niet onderdoor zuil gaan. Want waarvoor zijn er twee verschillende btw-tari ven? Er is een laag tarief voor de allereerste levensbehoi ten, ondermeer voedingsmiddelen, en een hoog tarief vo luxe goederen, die men niet primair nodig heeft. In de af{ lopen tijd zijn er veel bezuinigingen en kortingen doorj voerd, ook bij de minima. Daardoor kan het natuurlijk n anders of binnen de groep van de echte minima zullen meesten zich noodgedwongen vrijwel moeten beperken goederen met het lage btw-tarief, dus de eerste levensbehoi ten. Aan luxe goederen komt die bevolkingsgroep immi nauwelijks nog toe. Het lage tarief is nu vijf procent, het luxe tarief is negeP tien procent. Indien de beide tarieven zouden worden mengevoegd in één tarief zou dat op veertien a vijftien pi cent uitkomen. Voor mensen die vrijwel uitsluitend op gc deren uit het lage tarief zijn aangewezen, zou een gelijktre king van de twee tarieven dus betekenen dat zij drie ke zoveel btw gaan betalen. Nu kan de staatssecretaris wel zeggen dat studies hem hel! ben aangetoond dat het met die allerlaagst betaalden zcr vaart niet loopt, hij zal toch met keiharde cijfers over brug moeten komen om ons er van te overtuigen dat dat i derdaad zo is. Geen studie, maar eenvoudig rekenwejj brengt ons voorlopig tot de conclusie, dat afschaffing van 1 lage btw-tarief vooral de laagstbetaalden zal benadelen 1 derhalve verwerpelijk is. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonder stukken te bekorten Door de mand Afgelopen week hoorden we Wim Kok voor de televisie verklaren, dat zijn capaciteiten tekort schieten om leider van de Partij van de Arbeid te worden. Dat is heel andere praat dan een half 'jaar gele den, toen hij iedere keer u riep dat de regering naar bonden moest luisteren, omd die alles beter wisten. 1 vindt dus dat hij wél een rej ring kan leiden en geen p< tieke partij. Ik vind dit onj loofwaardig. D. v. Fesset DEN HAA( Hamlapje met gesmoorde spitskool en aardappelen chocoladevla met rozijnen fïodig voor twee personen: 150 g hamlap, 30 g marga rine, zout, peper, ui, orega no, paprikapoeder, ketjap; ui, 10 g margarine, kerrie, 500 g spitskool, zout, selde rij Vi tot 1 kg aardappelen; 'ft liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, 1 lepel rozijnen. Bak het hamlapje in vijftien twintig minuten bruin en net gaar in de margarine. Strooi er na het dichtschroei en (het vlees ziet dan grijzig) zout en peper over. Bak de laatste vijf minuten een kleingesneden ui en wat ore gano mee. Strooi op het laatst paprikapoeder over het ham lapje. Haal het vlees uit de pan en voeg weinig water en wat ketjap toe aan de jus. Fruit klein gesneden ui in de margarine goudgeel met flink wat kerrie. Spoel de spitskool af. snijd een hele kool een keer door en ver volgens in smalle repen. Doe van de kool alleen de stronk en een hele dikke nerven weg. Voeg de repen kool toe aan de gefruite ui met wat zout en een paar lepels wa ter. Sluit de pan en laat de groente onder af en toe om scheppen in ongeveer een kwartier gaar worden. Strooi in de schaal fijngeknipte sel derij over de kool. Zet de helft van de melk op. Roer cacao, maizena en sui ker tot een klontvrij mengsel en vervolgens met weinig koude melk tot een glad pap je. Schenk wat van de hete melk bij dit papje, doe het roerende in de pan en laat de vla onder voortdurend roe ren een paar tellen koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe en laat de vla koud worden. Was de ro zijnen één keer, kook ze tien minuten in weinig water, laat ze afkoelen en uitlekken en meng ze door de vla. JEANNE nieuwigheid is er nu af, hè, en de interesse is zeer lauw. Ja, 't zal een moeizame Europa naar de stembus (slot) Voordat op 14 juni de Nederlanders van 18 jaar en ouder naar de stembus gaan voor de tweede rechtstreekse verkie zing van het Europees Parlement, zal het voor de partijen die aan de verkiezingen deelnemen een hele klus zijn, de bevolking warm te krijgen voor een bezoek aan de stemlo kalen. Aan de campagneleiders van PvdA, CDA en VVD legden wij de vraag voor, hoe zij de verkiezingen denken te gaan „verkopen" en welke hindernissen zij daarbij hebben te nemen. Maandag j.l. gaf VVD-campagineleider Boosman zijn verhaal, gisteren PvdA-man Kramer en vandaag tot slot CDA-campagneleider Ries Smits. DEN HAAG „Het zal een moeizame zaak worden, dat is zeker". Drs. Ries Smits (39), campagneleider van het CDA laat een korte zucht ontsnap pen als hij heeft verteld hoe het CDA de Europese verkie zingen aan de man en de vrouw zal trachten te brengen. Hij steekt niet onder stoelen of banken dat hij er een hard hoofd in heeft. „De meeste mensen hebben er nog geen flauw benul van dat er op 14 juni verkiezingen zijn, laat staan dat ze weten waar ze ei genlijk voor naar de stembus gaan! Ik sprak laatst een tante van me en ik vertelde haar dat ik het zo druk had met de voorbereidingen voor de Euro pese verkiezingen. Ze keek me echt stomverbaasd aan. „Wat bedoel je?", vroeg ze. „Krijgen we verkiezingen?" Zo'n reactie is typerend voor het gevoel onder de meeste kiezers. Je moet de mensen dus in de campagne twee dingen uitleg gen: in de eerste plaats het feit dat er op 14 juni verkiezingen zijn en ten tweede waar die verkiezingen over gaan. Da's een enorme klus hoor, want dat Europese Parlement en al les wat ermee samenhangt in teresseert helaas maar bitter weinig mensen". Ries Smits is secretaris van het dagelijks bestuur van het CDA. Naast deze functie, waaraan hij een volle dagtaak heeft, had hij sinds 1979 bij alle verkiezingen de leiding over de CDA-campagnes. „Nee. ervaring in de reclame wereld en de public relations had ik niet", erkent Smits. „Ik ben van huis uit econoom. Tij dens mijn studie heb ik wel iets meegepikt over markton derzoek en aanverwante za ken, maar dat was niet veel. Toen ik met de campagnes be gon heb ik me er natuurlijk wel intensief in verdiept. Ik ben destijds ook op bezoek ge weest in de Verenigde Staten, want daar kun je heel wat le ren over de verschillende wij zen waarop je verkiezingscam pagnes kunt voeren. En ver der is het uiteraard gewoon een kwestie van ervaring. Je ziet zo langzamerhand wel in, welke activiteiten effect heb ben op de kiezers en welke niet. Weet je wat bijvoorbeeld nauwelijks effect heeft? Affi ches achter de ramen. Alle maal flauwekul eigenlijk. Daar krijg je werkelijk geen stem extra door! Maar ja, het pro bleem is dat je dat toch niet achterwege kunt laten, zolang de andere partijen wèl gebruik blijven maken van raamaffi- ches. Je zou in feite met de grote partijen moeten afspre ken, voortaan bij verkiezingen niet meer zoveel geld uit te ge ven aan affiches. Dat scheelt een stuk in de financiën! En dan heb je tenminste wat meer armslag voor zaken die wèl aantrekkingskracht hebben". Maastricht Vorig jaar herfst is Ries Smits met de voorbereidingen voor de Europese verkiezingen be gonnen. In de eerste plaats moest het eigen partijkader worden voorgelicht over Euro pese zaken. Bestuursleden en regionale campagnevoerders gingen aan de studie en brach ten ook een bezoek aan het Europees Parlement in Straatsburg. Die interne voor lichting, geheel gefinancierd door „Straatsburg", vond plaats in nauwe samenwer king met de Belgische chris ten-democratische partij. In to taal had het CDA ruim een miljoen gulden voor de Euro pese verkiezingen ter beschik king. Daarvan is acht ton door het Europarlement betaald, maar dat bedrag mocht het CDA alleen maar gebruiken voor algemene informatie over de Europese Gemeenschap en alles wat daarmee samen hangt. „Elke stuiver die we van dat geld uitgeven moeten we nauwkeurig verantwoor den", aldus Ries Smits. „Onze eigen partijpolitieke propagan da moeten we zelf betalen". Op 24, 25 en 26 mei start het CDA officieel zijn Eurocam pagne met een grote manifes tatie in Maastricht. In die stad wordt dan een congres gehou den van de Europese Christen- Democratische Jongeren, waarbij tal van vooraanstaan de politici uit verschillende landen acte de présence zullen geven. Lubbers komt een toe spraak houden en ook rekent men op de aanwezigheid van grootheden als de de Duitse bondskanselier Kohl, de Belgi sche premier Martens en de Ierse premier Fitzgerald. Ries Smits: „Op de maandag daar na, 28 mei dus, gaat het eigen lijke campagnewerk beginnen. We gaan met bussen het land in en schuimen van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat alle provincies af, samen met onze Europese kandidaten, met Tweede-Kamerleden en met ministers en staatssecreta rissen. Iedere CDA-politicus is inzetbaar. We moeten alle be schikbare krachten mobilise ren om de opkomst zo hoog mogelijk te laten worden en ervoor te zorgen dat we in ie der geval onze tien zetels in Straatsburg behouden". In de campagne zal het CDA een zwaar accent leggen op de noodzaak, in Europees ver band de werkloosheid te be strijden. Vooral de jeugdwerk loosheid krijgt veel aandacht. Samen met de Belgische zus terpartij CVP heeft het CDA een plan opgesteld om de jeugdwerkloosheid vanuit Straatsburg te lijf te gaan. De kern daarvan is, dat in de EG- landen het werken met be houd van uitkering moet wor den gestimuleerd en dat te vens het aantal scholingspro gramma's in bedrijven fors dient te worden uitgebreid. Kruisraketten Ook de mogelijkheden die er in Straatsburg liggen om de milieuproblemen in EG-ver- band aan te pakken zullen tij dens de CDA-campagne in de vergaderzalen, op de markt pleinen en bij de voetbalsta dions (Smits: „Jazeker, maar dan op zaterdag uiteraard") zwaar worden beklemtoond. En verder krijgen de kiezers volgens de campagneleider een scala aan eenvoudige on derwerpen voorgeschoteld, die moeten dienen ter illustratie van het belang om te gaan stemmen. Smits: „Ik noem maar wat. We zeggen bijvoor beeld: mensen, als er geen ge zamenlijk Europees landbouw beleid was, dan zou u momen teel maar liefst vier gulden voor een pakje boter moeten betalen en twee gulden voor een liter melk. Zou u dat leuk vinden? En zo kun je nog veel meer zaken noemen, die de mensen eigenlijk al heel ge woon vinden. Dat je in de Eu ropese Gemeenschap vrij ge makkelijk bij elkaar over de grens kunt; dat er aan wordt gewerkt alle soorten diploma's in de EG-landen eenzelfde geldigheid te geven; dat de boeren een gegarandeerd in komen hebben, enzovoorts". „En het vredes- en veilig heidsbeleid?", vragen wij ons af. „Jazeker, dat ook", beaamt Smits. De noodzaak van een veilig Europa en het belang van samenwerking in de wes terse verdediging zullen we zeker ook noemen. Maar we gaan niet over kruisraketten praten, want dat hoort niet tot het specifieke Europese beleid. En zodra de PvdA daar een hard punt van gaat maken in haar campagne, dan zullen we daar zodanig op reageren dat ze daar het schaamrood wel op de kaken moeten krijgen. We zullen er dan gewoon op wij zen dat evenals in de christen democratische partijen in Eu ropa ook de socialistische par tijen over dat vraagstuk ver deeld denken. In de socialisti sche fractie van het Europar lement zijn zeer verschillende meningen te beluisteren en bovendien zit de PvdA-lijst- trekker Piet Dankert ook niet helemaal op de lijn van zijn partij. Dat is toch heerlijk ma teriaal voor ons? Ik geloof ove rigens dat de PvdA het niet zal aandurven in de Europese campagne hard op de kruisra ketten te gaan spelen. Welnee, ze zullen zelf toch wel inzien dat ze dat moeilijk kunnen maken?". Heeft Ries Smits nog een voor spelling over het percentage aan kiezers dat op 14 juni de gang naar de stembus zal ma ken? Zijn blik versombert. „Als het vijftig procent is mo gen we in onze handen knij pen, denk ik. Als je nagaat dat in 1979 de opkomst maar 57 procent was, terwijl er toen zo veel tam-tam om is gemaakt omdat het de allereerste recht streekse Europese verkiezin gen waren, dan moet je je hart nu wel vasthouden. Die nieu wigheid is er nu af, hè, en de interesse is zeer lauw. Ja, 't zal een moeizame zaak worden, dat is zeker". DICK VAN RIETSCHOTEN Onstandvastig DE BILT (KNMI) H weerbeeld staat op z;n kop. Noord-Europa is het warm, Zuid-Europa is het koud en depressies trekken bij ons v« oost naar west in plaats v; andersom, zoals gewoonlij De scheiding tussen warme i koude lucht bevindt zich b ven het Oostzee-gebied, Den marken en midden-Engelan Langs deze scheiding ontstol opnieuw een storing die va daag via ons land naar Eng land trekt. Aan de achterzijde van de st ring neemt morgen de kans wat zon weer toe, maar lucht blijft onstabiel zod vooral in de middag opnieu buien kunnen ontstaan. I temperatuur verandert m weinig en er zal weinig wii zijn. Ook op wat langere te| mijn gezien blijft het weer n< onstandvastig. Weerrapporten van vanmorgen 07.00 uur Weer Mei Min Nee temp temp alag Amsterdam De Bilt 15 10 8 n Lh. R'dam mist Vllssingen I bew. Z.-Limburg zw.bew. Aberdeen h.bew. Athene I bew. Barcelona n.ontv. Bordeaux regenb. Brussel I Dublin Frankfort Klagenfurt i Kopenhagen 14 10 3 iv.bew. 17 8 60 r Jodan Boys blijft in vierde klass LEIDEN Jodan Boys bli vierdeklasser. In de nacomf titie waarin samen met Zwai merdam en Oegstgeest gesti den werd om éen plaats in vierde klasse, speelde Goudse ploeg gisteren met 1 gelijk tegen Zwammerdam. 1 laatste ploeg, die eerder al m 3-4 van Oegstgeest verloor, c gradeert nu. Oegstgeest k zich na zaterdag, na de 2-4 n derlaag tegen Jodan Boys, opmaken voor de terugke naar de afdeling.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2