unnels worden veiliger gemaakt jjorlogsgeheim van Engelse kruiswoordraadsels opgelost Bescherming van natuur en milieu brokkelt af Gastarbeiders hielden Europese economie eeuwen lang in stand ERENIGING NATUURMONUMENTEN: KLOK 15 JAAR TERUGGEZET Kamer wil premie voor boer die melkproduktie verlaagt CeidacGoiwmi WOENSDAG 23 MEI 1984 PAGINA 11 UTRECHT In de jaren zestig begon de grote stroom arbeiders uit landen rond de Middellandse Zee naar West-Europa. Waren ze aanvankelijk van plan hier even te blijven, door verandering van de conjunctuur bleven ze vaak hangen, haalden hun gezinsleden hier heen en vormden een geheel eigen groep in onze sa menleving. Hun nakomelingen, de tweede generatie buitenlanders, gaat langzaam maar zeker in onze maat schappij op. Wie overigens denkt dat het verschijnsel gastarbeid van de laat ste twintig jaar is, vergist zich. Een dezer dagen is in Utrecht de historicus J. Lucassen gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift „Naar de kusten van de Noordzee, trekarbeid in Europees perspectief, 1600-1900" Trekarbeid, eeuwenlang sterk gebonden aan streek, soort werk en seizoen, roept verbanden op met de tegenwoordige gastar beid, maar, aldus de onderzoeker, het begrip slaat vooral op de tienduizenden die twee eeuwen lang vanuit Frankrijk, Hene gouwen, Belgisch Limburg en Westfalen trokken naar de Noordzeekust, naar een gebied van enkele tientallen kilometers breed en reikend van Calais tot Bremen, om daar te werken op het land, te bouwen aan de dijken van onze eerste polders, kana len te graven en spoordijken aan te leggen. Benamingen als Hannekemaaiers, duizendpoters, mieren, poe pen, teuten, rietbroekers en marskramers zijn niet alleen exo tisch, ze geven ook in de nalevering handen en voeten aan de tienduizend trekarbeiders, die jaarlijks als we het alleen over Nederland hebben trokken van met name Westfalen naar Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Op de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden werd vooral geploeterd door Belgen en Fran sen. Duizendpoters Uit de onderste lagen van de bevolking kwamen deze kerels, die duizendpoters heetten omdat ze wel duizend stenen tegelijk „weg konden poten" of rietbroeken, wanneer ze aan de dijken bij Papendrecht en in de Alblasserwaard bouwden, of poepen omdat ze uit Duitsland kwamen. Voor hun lol gingen ze al helemaal niet. Weken, maanden of soms zelfs een jaar van huis waar vrouwen en kinderen achter bleven om het kleine boerderijtje, of textielbedrijfje, dat niet voldoende opbracht, te blijven drijven. Ze kwamen in de zomer werken bij de boeren om gras te maai en, in de bagger om geulen uit te diepen, ze moesten goedkoop en snel werken en als het seizoen voorbij was, krasten ze weer op. Een voordelige bijkomstigheid, aldus dr. Lucassen, die voor heen geschiedenis studeerde in Leiden, want zo drukten ze niet op de toenmalige armenzorg, die al genoeg te stellen had met het vaderlandse proletariaat. Gediscrimineerd, of onvriendelijk bejegend zoals Lucassen het noemt, werden ze ook wel. Niet om hun afkomst, maar om hun geloof. Katholieke poepen uit Munsterland kregen het in Hol land, waar in die tijd alleen protestanten toegelaten werden tot openbare ambten, zwaar te verduren. Toen de bronnen van bestaan in het land van herkomst wegvie len, bijvoorbeeld door de ineenstorting van de textielnijverheid in Westfalen, bleef een onbekend, maar aanzienlijk aantal van die buitenlanders in onze streken hangen. Sommigen vormden de aanzet tot het vestigen van grote namen als Dreesmann en Cloppenburg. Ook Willem Drees schijnt volgens Lucassen in drie generaties van Duitsers af te stammen. Discriminatie bestond ook op grond van nationalistische gevoe lens. Na de Belgische opstand in 1830 hoefden Belgen zich niet meer bij de spoorlijn op Walcheren te vertonen, en werden Ne derlanders geweerd uit de haven van Antwerpen. Bepakt en bezakt Wie van deze potige mensen zich niet in het gareel van de werkgevers voegde, kon zijn biezen pakken. Historisch is het ontslag op staande voet, dat een Friese boer aan zijn grasmaaier gaf, omdat deze het in zijn hoofd had gehaald zijn zoon mee te nemen om hem „het vak" te leren. Dat kostte te veel tijd. Bepakt en bezakt met gerookte spek en ham en eten in het zout kwamen de mieren en poepen de grenzen over. Bij hun thuis was alles goedkoop en hier alles duur. Het was zaak hier zo wei nig mogelijk uit te geven en met zoveel mogelijk geld terug te keren. Lucassen trekt een vergelijking met de Turken en Marokkanen, die in de jaren zestig hierheen kwamen. Zij huisden niet in er barmelijke pensions omdat er alleen maar uitzuigerige huisba zen waren, maar vooral ook deden ze dat vrijwillig, om huur uit te sparen. En ook zij bleven, door economische ontwikkelingen bepaald, in groten getale hangen en herenigden zich hier met hun gezinsleden. De trekarbeiders kwamen zo lang hun krachten goedkoper wa ren dan machines en zo lang zij er zelf baat bij hadden. Want ook de opkomst van de industrie in het Ruhrgebied, deed de stroom werkers naar onze streken uitdrogen. Van alle tijden Het verschijnsel trekarbeid is van alle tijden. In Europa beleefde het een afschrikwekkend hoogtepunt tijdens de Tweede Wereld oorlog, toen miljoenen mensen van buiten Duitsland in Hitiers oorlogsindustrie aan de slag waren. Van veel eerder dateert ech ter de hatelijke term Mof, want al in de 18e eeuw circuleerde een plan om in Amsterdam voor onze Oosterburen een Moffen- wiik in te richten. Echter seizoengebonden trekarbeid komt nog allerwegen in Eu ropa voor. Elk jaar weer trekken duizenden Spanjaarden naar de Zuidfranse wijngaarden. De gastarbeid in de industrie is nu tot staan gekomen, maar aan een toekomstvoorspelling waagt Lucassen zich niet WILLEM FRANSSEN J. Lucassen: „Naar de kusten van de Noordzee". Verkrijg baar door 45,- over te maken naar J. Lucassen te Gouda, giro 5 55 64 59. (Na 15 juni is de prijs 59,50). HAAG Onze :happij lijkt in eco- ch opzicht weer op verkeerd spoor te- te zijn gekomen. Het de tijden van weleer zijn: dat wat in 10, aan maatregelen mentaliteit op het ge bied van het leefmilieu is opgebouwd, blijkt nu links en rechts te worden ondergraven. De politiek stelt het economisch be lang vaak boven dat van natuur, milieu en land schap. Maar waar de over heid stappen terug doet moet het particuliere initi atief niet versagen. Dit staat in het jaarverslag over 1983 van de Vereniging Natuurmonumenten. De vere niging heeft 46.000 hectare grond in eigendom verspreidt over 200 lokaties. In het ver slag wijst de vereniging erop dat uit een enquête die men medio 1983 hield bleek dat 80 procent van de Nederlanders ouder dan 18 jaar belangstel ling heeft voor natuur en mi lieu. „In scherpe tegenstelling hiermee staat de afbrokkeling van het regeringsbeleid in deze sector". De vereniging wijst op drei gende forse bezuinigingen op het terrein van de natuurbe scherming, het verminderen van overheidsregels waarbij milieumaatregelen op de tocht staan en een afnemende be langstelling voor natuur en milieu bij politieke partijen zo dat het regeringsbeleid geen halt toe wordt geroepen. De vereniging stelt dat de overheid in 1983 fors op de aankoop van natuurterreinen fors heeft gekort, dat op het beheer van natuurterreinen gerichte subsidieregelingen helemaal of gedeeltelijk buiten werking zijn gezet, er met wetgeving op het terrein van natuur en milieu in 1983 niets is gebeurd en de totstandko ming van nationale parken en nationale landschappen maar niet van de grond komt Verder wijst de vereniging op het probleem van de zure re gen en de enorme aantasting van de Waddenzee, waarbij economische belangen steeds de doorslag geven in het kabi netsbeleid. Bedoeld wordt de consessie aan Petroland voor het winnen van gas, de inpol dering van kwelders bij Fries land, de aanleg van een gas- en olieleiding door de zee, de opzet van een militair oefen terrein in het Lauwersmeer en de Duitse plannen voor de Dollard. rENHEER (Van onze parlementaire re-, dactie) DEN HAAG Minister Braks (Landbouw en Vis serij) moet binnen de EG gaan werken aan de in voering van een regeling waarbij boeren die hun melkproduktie vrijwillig beperken, daarvoor een premie krijgen. De regeling moet met ingang van het produktieseizoen 1985- 1986 ingevoerd worden. Met de regeling moet worden voor komen dat boeren hun pro- duktie nog verder moeten te rugbrengen dan dit jaar het geval is. De wens om de premierege ling op te gaan zetten is giste ren door de Kamer geuit door het aannemen van een motie van het CDA-Kamerlid Van Noord (CDA). Tegen stemde alleen D'66. De Nederlandse boeren moeten hun melkpro duktie dit jaar met 8,65 pro cent terugbrengen. De Kamer steunde het beleid van minister Braks door het aannemen van een tweede motie Van Noord, waarin ge vraagd werd om een regeling, waardoor bedrijven die in fi nanciële problemen komen door de superheffing op melk, tijdelijk geholpen worden. In de Kamer was niemand te gen dit voorstel. Ook een voorstel van VVD'er Blauw om veehouders in 1985 een fors bedrag aan lastenverlich ting te doen toekomen, werd door de Kamer overgenomen met PvdA, D'66, PSP en EVP tegen. En „zelfkazende" boe ren moeten bij de superheffing worden ontzien, aldus de Ka mer. JNENLAND/BUITENLAND HAAG Alle rijks te In ons land krij- in de periode tot 1990 ingrijpende opknap- Het karwei, dat 100 ai gulden gaat kos- is er op gericht de op ongelukken in els zo klein mogelijk aken en als ze gebeu- het verkeer zo min elijk gevaar te laten inovatieplan geldt voor «gén tunnels en aquaduc- ie in beheer zijn bij Rijks- staat. De bekendste daar van zijn: Velsertunnel (Vel- sen), Coentunnel (Amster dam), de Beneluxtunnel (Vlaardingen), Drechttunnel (Dordrecht) en de Schiphol- tunneL Het uitvoeren van de onderde len van het karwei gebeurt met het oog op te verwachten filevormingen en stremmin gen zoveel mogelijk in één aaneengesloten periode. Af hankelijk van de verkeerssitu atie ter plaatse worden de werkzaamheden óf 's nachts èf overdag uitgevoerd. De uitvoering van een al lan ger bestaand plan om wat te doen aan de veiligheid in tun nels kreeg in augustus 1978 ex tra vaart toen vijf mensen bij een ernstig ongeluk in de Vel sertunnel om het leven kwa men. Een brand zoals bij dat ongeluk ontstond was in Ne derland nog niet eerder voor gekomen. Door de hoge tem peraturen waarmee de brand gepaard ging liepen ook de wanden en het plafond van de tunnel schade op, waarbij het gevaar bestond dat stukken beton los zouden springen. Bij de renovatiewerkzaamheden wordt het interieur nu voor zien van een hittewerende iso latielaag om dergelijke gebeur tenissen te voorkomen. Ook de communicatiemoge lijkheden in de tunnels wor den verbeterd. Momenteel kunnen brandweer, politie en ambulance in de tunnel geen hulp van buiten inroepen om dat in een tunnel geen mobilo foonverkeer mogelijk is. Alle tunnels zullen nu voorzien worden van een zend- en ont- vanginstallatie en een aan het tunnelplafond gespannen an tennekabel. Via deze kabel kunnen buiten de tunnel opge vangen signalen binnen wor den ontvangen. Omgekeerd wordt ook mobilofoonverkeer naar buiten mogelijk. Prettige bijkomstigheid voor de auto mobilist is dat een aantal van de kanalen van het systeem worden gebruikt voor het doorgeven van FM-zenders, zodat de autoradio ook signa len opvangt. Bij de renovatiewerkzaamhe den worden ook de hulppos ten, ventilatiesystemen en brandalarminstallaties gemo derniseerd. In een aantal ge vallen wordt het wegdek ver nieuwd. Botsingen Verder worden over de hele lengte van de tunnel geleide- balken aangebracht. Die zor gen er door hun bijzondere vorm voor, dat een auto die te gen de wand botst niet meer hard tussen het verkeer wordt teruggekaatst, maar aan de kantblijft en uiteindelijk door de wrijving van de geleidebal- ken tot stilstand komt. Als al het werk achter de rug is, kunnen ook vrachtwagens met brandgevaarlijke stoffen door de Nederlandse tunnels. In de huidige situatie worden die via een omleidingsroute gedwongen de tunnel te om zeilen. Voordat ook deze wa gens de kortste weg kunnen nemen, moet de Tweede Ka mer een wetswijziging aan vaarden. Volgens een woord voerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat kan dat ruim voor 1990 het ge val zijn. onze correspondent Ro- ger Simons) ÏDEN De Britse ïaspionagedienst MI5 i het hoogst verdacht, iet kruiswoordraadsel de Londense Daily tgraph van 2 mei 1944 6 de Amerikaanse n Utah. Drie weken r, op 22 mei, was het rd Omaha aan de 1 Op 27 mei 1944 liet Daily Telegraph, een t dagblad dat niet van gebrek aan vader liefde beschuldigd worden, zijn lezers en naar de benaming tlord. Op 30 mei 1944 de aandacht van de contra-spionage ge ien door het woord >rry en op 1 juni door Neptune. uni begon de geallieerde in Normandië. Dat eration Overlord. De stranden waarop geland werd, droegen de benamingen Oma ha en Utah. De drijvende ha ven van de Amerikanen en de Britten heette Mulberry. Om dat dit allemaal geheime code woorden waren, wilde de MI5 weten, hoe het kwam dat de Daily Telegraph ze kende en waarom die krant deze militai re geheimen gepubliceerd had in haar dagelijkse kruiswoor draadsels dat door miljoenen lezers opgelost werd. In die tijd betrok het conser vatieve Britse dagblad Daily Telegraph zijn kruiswoor draadsels onder meer van een leraar, Leonard Dawe, die in 1963 gestorven is. Dawe was in de jaren veertig hoofd van de Strand School, een Londense onderwijsinstelling die wegens het oorlogsgevaar geëvacueerd was naar de gemeente Effing ham, in het Engelse graaf schap Surrey. Na het verschijnen van de kruiswoordpuzzels met geal lieerde codenamen kreeg Dawe in Effingham bezoek van enkele opdringerige agen ten van de MI5. Zij hoorden hem grondig uit, doorzochten zijn bureau en werden nog nieuwsgieriger toen zij verna men, dat Dawe's zwager, Peter Sanders, een belangrijke amb tenaar van de Admiralty (het Britse departement van de Marine), in de weken vóór D- Day in Effingham hetzelfde huis bewoond had. Sanders werd prompt door de contra spionagediensten van de mari ne ingerekend. Ook bij Melvil le Jones, de oudere leverancier van kruiswoordraadsels aan de Daily Telegraph, die in Bury St. Edmunds woonde, klopten geheime agenten aan om hem te ondervragen. Leonard Dawe vertelde dit alles jaren later in een vraaggesprek met de BBC. „Uiteindelijk besloten zij ons maar liever niet dood te schieten", eindigde hij grinni kend. Oud-leerling De Daily Telegraph schreef gisteren, dat het mysterie van de oorlogs-kruiswoordraadsels pas nu op het punt schijnt te staan om geheel opgelost te worden. Een oud-leerling van Leonard Dawe heeft namelijk bekend, dat hij de geheime co dewoorden aan zijn meester voorgesteld had. Deze „schuldige", Ronald French, een vaste lezer van de Daily Telegraph, is een zaken man uit Wolverhampton, die in 1944 amper 14 jaar was. Na dat zijn krant hem kortgele den herinnerd had aan de mysterieuze kruiswoordraad sels van schoolhoofd Dawe, schreef French naar de Daily Telegraph om de ware achter grond te onthullen. Jammer- genoeg is het veertig jaar na dato niet meer mogelijk om zijn verhaal met bewijzen te staven. Volgens Ronald French had het hoofd van zijn oude school de gewoonte op regenachtige middagen enkele goede leer lingen bij zich te roepen. Op zijn bureau liet hjj hen mee werken aan de constructie van nieuwe kruiswoordpuzzels voor de Daily Telegraph. Zij zochten geschikte woorden voor openstaande vakjes. Daarna voltooide Dawe de puzzels door van ieder woord de betekenis neer te schrijven. French vertelt, dat hij in de weken vóór D-Day de vijf mi litaire codewoorden uit het hoofd kende. Hij had ze ge leerd van Amerikaanse en Ca- nadeze soldaten, die in af wachting van de invasie vlak bij de school kampeerden. „Deze militairen wisten alles van de landing," zegt hij. „Al leen de datum en de plaats werden geheim gehouden". Militaire boodschappen Net zoals de meeste andere jongens van zijn leeftijd, was Ronald French toen dolgraag ook soldaat geweest. Alles wat verband hield met de op han den zijnde landingen, fasci neerde hem. Hij hing urenlang rond in de militaire kampen en ging er vaak naar toe in het uniform van het kadetten- korps van zijn school. De 14- jarige jongen mocht voor di verse militairen boodschappen doen. Eén van zijn dagelijkse klusjes was een avondwande ling met de hond van de kolo nel. „Iedereen sprak openlijk met mij", zegt French, „want ik was immers geen Duitse spion. Ik wist dat de geplande inva sie Overlord genoemd werd. Ik praatte met de Amerikanen over Omaha, Utah en Neptu ne. Ook de naam Mulberry was mij bekend. Ik schreef al les op in mijn notitieboekje". Ronald French herinnert het zich nu niet meer precies, bij welke gelegenheid hij deze na men in de blanco vakjes van schoolhoofd Dawe geplaatst heeft, maar hij weet nog heel goed dat hij kort na D-Day bij het hoofd geroepen werd. Deze vroeg hem op de man af waar hij die woorden vandaan had gehaald. French: „Dawe was woedend en legde meteen beslag op mijn notitieboekje. Dit moet verbrand worden, riep hij. Daarna hield Dawe een lange preek over de belangen van de nationale veiligheid. Tot slot deed hij mij op de bijbel zwe ren, dat ik er aan niemand iets over zou vertellen. Die eed ben ik veertig jaar trouw ge- bleven". ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11