Steeds meer Hondurezen eisen vertrek Amerikanen Partijen geven elkaar niets toe in Duitse metaalstaking Britten verontwaardigd over lucratieve gastmoeders Rigoreus vermageren EG niet bezorgd over oliebevoorrading 225,- 385,- 395,- 490,- 595,- 695,- BUITENLAND CeidócSotwcMit Unesco-directeur wil gerechtelijke stappen tegen Verenigde Staten PARIJS De secretaris-generaal van de Unesco, Amadou Mahtar M'Bow, over weegt het Internationale Gerechtshof in Den Haag in te schakelen als de Verenig de Staten eind dit jaar weigeren hun bij drage te voldoen aan de begroting voor 1985. Washington heeft gedreigd de Unes co eind dit jaar te verlaten, als er geen wezenlijke hervormingen komen in de, volgens velen anti-westerse, politiek van de Unesco. Volgens M'Bow moeten de VS, ook als ze de Unesco verlaten, hun finan ciële verplichting voor 1985 voldoen. De VS betalen verreweg het meeste van alle 161 Unesco-lidtstaten: ongeveer een vier de van de totale begroting. Filippijnse oppositie eist herverkiezingen MANILLA De grootste oppositie partij op de Filipijnen heeft er giste ren op aangedrongen dat in 21 van de 73 provincies opnieuw verkiezingen gehouden worden, omdat terreur en fraude het stemmen daar hebben be moeilijkt. Als de regering niets doet, zal men ook de nieuwe Nationale Vergadering gaan boycotten. Bij de officiële Filippijnse kiesraad zijn in tussen al 51 protesten binnengekomen over de gang van zaken tijdens de verkiezingen. Tot dusver heeft de kiesraad 135 kandidaten voor het par lement tot winnaar uitgeroepen. Hier van behoren er 83 tot de partij van president Marcos en 48 tot een van de oppositiepartijen. Brits adelsboek gaat koppelen LONDEN „Burke's Peerage", het bekendste Britse handboek over de adel, is van plan een register te publi ceren van de beste huwbare partijen onder jonge mannen en vrouwen in Groot-Brittannië. De belangstellenden, overwegend ouders met een vermogen of een adellijke stamboom, willen wat meer weten over jonge vrouwen die een kapitaal erven of ongetrouwde erf genamen van een titel. Het register zal waarschijnlijk de namen en bijzonder heden van 40.000 jonge Britse (edellie den gaan bevatten. Uitgever Brooks- -Baker heeft al laten weten dat num mer één onder de huwbare erfgenamen met een titel prins Andrew, de tweede zoon van koningin Elizabeth, zal zijn. Belgische politie zoekt Sovjetspion BRUSSEL De Belgische politie zoekt naarstig naar een van de drie Sovjetspionnen die vorige week werden ontmaskerd toen zij informatie trachtten te kopen van NAVO-functionaris- sen. Twee van de drie spionnen waren werkzaam op de Sovjet handelsmissie in Brussel. Een van hen werd aangehouden toen hij tijdens een fictieve transactie de Belgische veiligheids dienst was gewaarschuwd grote sommen geld aan een NAVO-functionaris overhandigde. Hij is inmiddels op het vliegtuig naar Moskou gezet. De tweede Rus kon ontsnappen en wordt momenteel gezocht. De derde spion is een lid van de Russische ambassade. Hij zal tot ongewenst persoon worden verklaard. Vorige week zijn ook twee Oostduitsers met grote spoed uit België vertrokken, nadat zij waren betrapt bij spiona- ge-activiteiten. Verder heeft Groot-Brittannië de eerste secretaris van de Rus sische ambassade in Londen uitgewezen. De Sovjetunie heeft op haar beurt de eerste secretaris van de Britse ambassade in Mos kou uitgewezen. De namen van beide diplomaten zijn genoemd in mysterieuze Sovjet-generaal plotseling overleden MOSKOU De opperbevel hebber van de Russische luchtmacht, de 62-jarige gene raal Semyon Romanov, is on langs plotseling overleden. De krant van het Russische minis terie van defensie, De Rode Ster, maakte gisteren het overlijden van de generaal be kend. Over oorzaak en plaats van diens dood werd niets be kendgemaakt. Maar de formu lering van het bericht in De Rode Ster maakt het volgens westerse diplomaten zeer aan nemelijk, dat de generaal bij een ongeluk om het leven moet zijn gekomen. Generaal Romanov was zeer nauw be trokken bij het neerschieten van de Koreaanse Boeing 747 eind vorig jaar, waarbij meer dan 260 mensen om het leven kwamen. Volgens sommige waarnemers heeft de generaal mogelijk persoonlijk opdracht gegeven tot het neerschieten van het passagiersvliegtuig. Weer problemen aan de Brenner ROME Dezer dagen doen zich opnieuw moeilijkheden voor aan de Italiaanse noord grens. Enkele bonden van Ita liaanse douaniers houden zich stipt aan hun zes-urige werk dag en weigeren extra dien sten te verrichten, waardoor het vrachtverkeer vertragin gen ondervindt. De douaniers zijn ontevreden over het feit dat de door de regering toege zegde verbetering van de ar beidsomstandigheden alsmaar uitblijft. In februari blokkeerden chauffeurs uit half Europa we kenlang de Noorditaliaanse Brennerpas, uit protest tegen de rompslomp aan de Italiaan se grenzen. De regering in Rome beloofde hervormingen. Vloeibaar vuur tegen Afghanen (Vervolg van de voorpagina) LONDEN „In een nieuwe gemechaniseerde oorlog zal de effectiviteit van het vloeibare vuur nog groter zijn", zo voegt Jane's er aan toe. De donkere substantie is nog wel te ont dekken op de onverharde stof fige wegen in Afghanistan, maar op de asfaltwegen en ge asfalteerde vliegvelden van de NAVO-lidstaten in Europa zal het onzichtbaar zijn indien de strijdkrachten van het War- schau-pact er mee aanvallen, zo stelt Jane's. Vrachtwagens die over dergelijke druppels „vloeibaar vuur" zijn gereden zijn volledig uitgebrand. Als het op bruggen terechtkomt, kan het eerste passerende voertuig de hele brug in brand zetten. „Het is duidelijk wat voor effect dergelijke druppels kunnen hebben op een volge laden vliegtuig op een van de luchtmachtbases van de NAVO", zo vervolgt het tijd schrift. De Sovjet-strijdkrachten zou den in Afghanistan ook met andere nieuwe wapensyste men experimenteren, inclusief „luchtdruk-bommen". Die nieuwe bommen van 500 kg kunnen mensen, vee en oog sten in een straal van 400 me ter doden. De explosie laat bij de slachtoffers geen sporen na van brand- of scherfwonden. „Ooggetuigen die op zeker 1,5 km van de explosie stonden, voelden een hele sterke schok golf", aldus Jane's. De slacht offers overleden aan inwendi ge verwondingen. .LAND HALF BEZET DOOR DE VS' TEGUCIGALPA Veel protesterende Hondurezen hebben met hun leuze „Yankees go home" de aandacht gevestigd op hun groeiende afkeer van de aanwezigheid van dui zenden Amerikaanse mili tairen in hun land. De eerste protesten kwamen van zo'n 100.000 progres sieve demonstranten. Maar de bezorgdheid over de voortdurende geza menlijke manoeuvres en de vestiging van een uit gebreid netwerk van Amerikaanse militaire ba ses in Honduras, begint nu ook over te slaan naar ge matigde en. meer conser vatieve kringen. „Honduras is veranderd in een land dat half bezet is door Amerikaanse militairen, die hier zijn zonder toestemming van ons Congres", zegt Mario Rivera Lopez, leider van de conservatieve oppositionele Nationale Partij. In zowel linkse als conservatieve krin gen wordt gevreesd dat de Amerikaanse militaire aanwe zigheid Honduras in een volle- uit. „Je vindt ze in de beste dige oorlog kan slepen met hotels, op de markt, in win- buurland Nicaragua, waar het kels, bars, restaurants, op het Sandinistische bewind doelwit strand, op het vliegveld". Het luxueuze Maya Hotel, het duurste in de Hondurese hoofdstad, wordt gebruikt voor Amerikaanse militairen die op doorreis zijn naar een Anti-Amerikanisme Volgens niet-Amerikaanse buitenlanders heeft de opval lende aanwezigheid van Ame rikaans militair personeel ook de persoonlijke afkeer van de Amerikanen verscherpt. „Er zijn Amerikanen overal waar je ook kijkt", zo legt een Euro pese inwoner van Tegucigalpa kunnen veroorzaken. „Alstu blieft wetgevers, leidt ons niet naar het slachthuis. Dit is geen film waarin president Reagan de goede partij is....", zo stond in de advertentie. Het conservatieve dagblad Tri- buna, dat vaak de lijn van de regering volgt, gaf uiting aan van de talrijke militaire bases soortgelijke gevoelens en ver in Honduras. „Wat is dit? Een Amerikaans militair kampe ment of een hotel?", vroeg on langs een zakenman toen hij kort geschoren Amerikaanse soldaten in camouflage-ge- vechtspakken in de rij zag staan bij de receptie van het Maya Hotel. Diplomaten wijzen erop dat de twijfel over de rol van de VS evenredig is toegenomen met de groei van de Amerikaanse betrokkenheid in het conflict in Midden-Amerika. Sinds Reagan president werd en ver klaarde dat hij een halt zou toeroepen aan het communis me in Midden-Amerika, is de Amerikaanse militaire hulp aan Honduras meer dan ver tienvoudigd. wees naar acties van rebellen over de grens met Nicaragua. Er is geen datum vastgesteld voor dé beëindiging van de ge zamenlijke manoeuvres, die in februari 1983 begonnen en waarbij op het hoogtepunt meer dan 5.000 man Ameri kaanse grondtroepen waren betrokken. Nog deze maand zullen nieuwe oefeningen worden gehouden. Tijdens de oefeningen van vorig jaar wierpen Amerikaanse troepen op verschillende doorgaande wegen wegversperringen op. „De gringo's hielden ons tegen en eisten onze papieren te zien", aldus een vrachtwagen chauffeur. „Ze gedroegen zich alsof zij Honduras in bezit hadden". Maar terwijl de bezorgheid over de Amerikaanse aanwe zigheid groeit, hebben sommi ge Hondurezen haar zonder reserve verwelkomd. Narciso Rodriguez, manager van een bank in Comayagua, waar een gendienst CIA. Deze dienst belangrijke luchtmachtbasis Rol van de CIA Maar wat de Hondurezen het meest zorgen baart, is de rol van de Amerikaanse inlichtin- verstrekt fondsen, wapens adviezen aan rechtse opstan delingen, die vanuit Honduras opereren tegen de Sandinisti sche regering in Nicaragua. In een advertentie gaf ligt, zegt: „De aanwezigheid van de VS heeft het zakelijk klimaat gunstig beïnvloed. Be richten dat de Amerikanen misschien twintig jaar blijven hebben de investeringen be- Het groeiende verzet tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Honduras kwam gisteren tot uiting bij de universiteit van Tegucigalpa, waar een Amerikaanse jeep betrokken was bij een verkeersonge luk. Boze studenten verjoegen de ongedeerd gebleven Amerikaanse soldaten en staken vervolgens hun wagen in brand. linkse vakbond onlangs uiting vorderd". Sinds vorige herfst aan de vrees dat de operaties zijn in Comayagua drie nieu- van de rebellen, in combinatie we discotheken geopend, zijn met de gezamenlijke Ameri- verschillende restaurants uit- kaans-Hondurese oefeningen, gebreid en zijn vier bordelen een oorlog met Nicaragua in bedrijf gekomen. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Britse medische en juridische kringen hebben gisteren verontwaardigd gere ageerd op het door de BBC-TV onthulde feit, dat in Groot- Brittannië twee zogeheten sur rogaat- of gastmoeders de ge boorte afwachten van kinde ren, die ze daarna zullen af staan aan onvruchtbare ge huwde vrouwen. De aspirant- ouders zijn een contractuele verbintenis aangegaan met de Britse afdeling van het Natio nale Centrum voor Gastouders van Maryland in de VS. De twee Britse vrouwen zijn kunstmatig bevrucht. Het ge bruikte sperma was telkens af komstig van de mannelijke helft van het kinderloze echt paar waarvoor de baby be stemd is. Het loon van de gast moeders voor de negen maan den zwangerschap en het ter wereld brengen van de baby bedraagt 6.500 pond. De echt paren die deze kinderen zullen adopteren, betalen meer dan eerst ter sprake kwam, rea- 13.000 pond. Het NCSO strijkt hiervan evenveel op als de gastmoeders. Het Koninklijke College van Verloskundigen en Gynaeco- ongunstig. Zij keurde deze geerde de Britse Medische Vereniging, waarbij praktisch alle artsen van Groot Brittan- nië aangesloten zijn, bepaald nieuwe mogelijkheid om kin- logen in Londen vindt het g. bruik van gastmoeders strijdig derloze echtparen te helpen met de geneeskundige ethiek grondig af wegens de grote en is van oordeel, dat het ver- problemen, de onzekerheid en boden moet worden. De de zorgen die er aan verbon- ethiek-commissie van dit col lege beschouwt „baarmoeder- verhuur" als een verwerpelij ke techniek, niet alleen wan neer het kind door middel van kunstmatige bevruchting ont staan is, maar ook wanneer den zijn. Een woordvoerder van de Medische Vereniging zei gisteren, dat een arts, die aan dergelijke praktijken mee werkt, de geneeskundige ethiek met voeten treedt. „Maar het spreekt vanzelf", al- 0 om een geboorte uit dus onze zegsman, „dat iedere overspel. Deze commissie arts om het even welke zwan- keurt echter wel de inplanting gere vrouw zal helpen", van donor-eitjes goed, die De Medische Vereniging van vooraf bevrucht werden met Groot-Brittannië is van oor- het sperma van een geschikte deel dat Britse^ artsen zich partner, wanneer de vrouw in kwestie zelf geen eitjes voort brengt. Begin dit jaar, toen de moge maar beter niet kunnen inla ten met het beginstadium van zulke gastmoederschappen, „omdat het volgens ons voor SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM lijkheid van gastmoederschap moeder en kind niet goed is na in Groot-Brittannië voor het de geboorte voor altijd van el kaar gescheiden te worden". In Groot-Brittannië komen te genwoordig jaarlijks meer dan 2.000 babies ter wereld, die het leven danken aan kunstmatige inseminatie. Vanwege de tal rijke morele en juridische pro blemen is hierover een spe ciaal rapport in voorbereiding. Daarin zal het gastmoeder schap bijna zeker worden af gewezen. Willy Brandt slaat betogende vrouwen ESSEN Bij een rechtbank in het Westduitse Essen is een aanklacht ingediend tegen de voorzitter van de sociaal-de mocratische partij SDP, Willy. Brandt. Hij zou twee vrouwen, leden van de extreem-rechtse Europese Arbeiderspartij heb ben geslagen. Het bewuste in cident vond afgelopen zondag plaats in Essen, waar de SPD een congres hield. De vrouwen stonden buiten het gebouw te demonstreren met borden om de nek, met opschriften als „SPD, de Sovjet-Duitse partij" en „Honecker, toekomstig lei der van de SPD". Michael Williams, een 35-jarige functionaris van de Ameri kaanse kustwacht, probeert voor de fotograaf te glimla chen. Maar dat lukt hem niet zo best, omdat hij drie weken geleden zijn mond heeft laten dichtnaaien, in een uiterste poging in korte tijd zijn overgewicht te verliezen. Williams dreigde namelijk ontslagen te worden vanwege zijn enorme omvang. Hij kan alleen vloeibaar voedsel tot zich nemen. „Sacharov is thuis' Deze foto van Andrei Sacharov werd in maart genomen doo vrienden in zijn appartement ia Gorki. De Russische ambassa deur in Frankrijk, Juli Vorontsov, heeft gezegd dat de Sacharov; zich in „bevredigende gezondheidstoestand bevinden in dé voor buitenlanders verboden stad Gorki. Een dochter van de Sa charovs verklaarde eerder dat haar vader wel dood zou kunner zijn. Volgens de ambassadeur beschikt hij niet over informatU waaruit zou blijken dat hij in een ziekenhuis is opgenomen. Schoonmaak op Mount Everest KATHMANDOE Een ploeg van de Nepalese bergpolitie is begonnen aan een grote schconmaak van de Mount Eve-est, 's werelds hoogste berg. De politie wil langs de staniaard-klimroute al de kampen schoonmaken tot een hoo|te komen van 8.000 me ter. Het kamp op die hoogte wel genoemd de hoogst gel< gen vuilnisbelt van de wereli Alvorens de top te „verove ren" laten bergbeklimmers o] de berg papier, blikjes, plasticj zuurstofcylinders en tenten frames achter. BRUSSEL, WASHINGTON De energieministers van de Europese Gemeenschap ma ken zich voorlopig niet onge rust over een verminderde aanvoer \an olie, ook niet nu in de Perasche Golf bij de vij andelijkheden tussen Iran en Irak een jantal olietankers is uitgeschakeld. „Er is geen en kele reden voor een panieksi tuatie", alius minister van economische zaken Gijs van Aardenne ii Brussel. Saoedi-Arabë heeft temidden van aanhoucend wapengeklet ter in de Gdf besloten tot de aanschaf var een luchtverde- digingssysteen van omgere kend ruim drie miljard gulden om zich tegei Iraanse aanval len te beschernen. Het Saoedi- sche besluit ;ot de aanschaf van het systeim voor de ver betering van cfe mogelijkheden om de luchtmacht in te zetten kwam nadat d» Saoediërs niet alleen Iran naar ook Irak hadden gewaaechuwd dat het aanvallen op taikschepen van de samenwerkende Golflan- den niet zal nenen. De ministers vai buitenlandse zaken van Koiweit en Irak hebben er gisttren bij Japan op aangedrongen de olie-in voer uit Iran d'astisch .te be perken omdat Iran de vier jaar oude oorlog tegen Irak pas zal willen beëindigen wanneer - het geen olie-inkomsten meer heeft. Japan staat als een van de weinige landen op goede voet met Iran. De Amerikaanse president Reagan heeft geen plannend voor een Amerikaans militairL ingrijpoen in de GolfoorlogJ Tijdens een perscoferentiel vannacht in het Witte Huii verklaarde hij dat de Golfstal ten hun eigen belangen willen! behartigen. De Saoediërs heb4! ben liever niet dat de Ameri kanen zich al te nadrukkelijk manifesteren in het gebied. Zij zien eventueel meer heil ir een internationale vredes macht om de Iraanse aggressi® terug te dringen. Verdachten moord Amerikaanse nonnen voor de rechter SAN SALVADOR In El Salvador is vancaag een begin gemaakt met he proces tegen vijf voormalige leden van de Nationale Garde, die verdacht worden van de noord op vier Amerikaanse ronnen in de cember 1980. Aan het langver wachte proces is een onder zoek van drie ei een half jaar voorafgegaan, '/olgens getui gen ontvoerden de vijf garde- leden de nonnm, die zij ver dachten van sibversieve acti viteit. Daarru werden de vrouwen in kcelen bloede ge ëxecuteerd. Em van de ver dachten zou d» moorden heb ben bekend. De maximum straf die de vjf kunnen krij gen is dertig jar. uitsluitingen. In de Bondsre publiek hebben de bedrijven dat recht, om ook hen een wa- BONN - Ondanks de sta. ^te<e kingen voor de 35-urige werkweek zijn de werk gevers in de Duitse metaal niet van plan een duim breed toe te geven. Ze blijven vasthouden aan de 40-urige werkweek. De kans dat werkgevers en werknemers tijdens hun standskas van de bond als hun gesprek vandaag in Stutt- 11 gart overeenstemming be reiken, wordt daarom ui terst klein geacht. noorden van de deelstaat Ba- den-Württemberg kregen 65.000 werknemers van hun bazen te horen dat ze naar huis konden gaan. De leden van de vakbond, de IG Metall, onder de uitgesloten werkne mers hebben nu ook recht op dezelfde uitkering uit de weer- standskas van de bond als hun 58.000 stakende collega's. De uitkering bedraagt gemiddeld 300 Mark per week. Met het wapen van de uitsluiting wil len de werkgevers de bond in de portemonnee treffen en zo- De werkgevers zijn gisteren doende de duur van de stakin- voor het eerst overgegaan tot gen bekorten. In tegenstelling tot de werkge vers in de metcal, die al in de tweede stakingweek tot uit sluiting zijn ovegegaan, wach ten de bazen ii de grafische industrie de verdere ontwik kelingen nog eTen af, hoewel hier de acties il de zevende week zijn ingegian. Ook giste ren bleef een tcogesprek in de grafische industie zonder enig resultaat. De oond, de IG Druk en Papiet riep gisteren 7500 man in 6( bedrijven op het werk tijdelik neer te leg gen. Dat betekeit dat vandaag weer tal van klanten en tijd schriften niet zillen verschij nen. Vandaag zijn voor het eerst nog op gnte schaal soli- dariteitsstakingei te verwach ten van de leden van andere bonden. (ADVERTENTIE) 3 DAGEN PARIJS Vertrek 8,15 en 22 juni a.s. incl. excursies o.a. Folies- Bergère, Fontamebleau, Louvre. 10 DAGEN MALGRAT, SPANJE Vertrek 4,1118.25 juni a.s. Pendelbus verblijf vol pen- 5 DAGEN WINTERBERG, SAUERLAND Vertrek 25 juni a.s. incl. excursies ertsmijn, stuwmeer, druipsteengrot ten etc., volpension. 10 DAGEN MALGRAT, SPANJE Vertrek 4,11,18,25 juni a.s. Overnachting heen- te rugreis, incl. excursies Bar celona. Tossa, Blanes, Tor- dera etc., verblijf volpen- 10 DAGEN LECHTAL, OOSTENRIJK Vertrek 11 en 25 juni a.s. incl. excursies 3-passen- tocht, Bodensee en Liech tenstein. 8 DAGEN BRETAGNE, FRANKRIJK Vertrek 30 juni a.s. incl. excursies Bayeux, Mont St. Michel, Menhirs van Car- nacetc., incl. reisleiding Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze stads- vestiging Spuistraat 71/ hoek Spui, DenJfaag. •J-SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10