Lotto:...elke week opnieuw spannend reetje Lubbi zet in Voedingsbond rNV radicaal beleid voort NOG IETS LEUKS OP TV? KIJK IN DE KRANT. Nieuw onderzoek gevraagd in moordzaak Van de Laar iets op ein vaak eschadigd KONINKLIJK HUIS Mutascreen nieuwe methode voor snel opsporen kankerverwekkende stoffen Oosterschelde-strop is te wijten aan kabinet Den Uyl mp-m ■!"r| NNENLAND CcjdaeSou/Mwit DINSDAG 22 MEI 1984 PAGINA 9 1 genten mogen geen imcafé hebben ÏLO Brugemeester Fey van Venlo gisteren zes leden van zijn politiekorps- ilinaire straffen opgelegd wegens over- gebruik van een stamcafé in de bin- itad. Uit een intern onderzoek bleek dat 1 igenten, grotendeels afkomstig uit de- 3 le surveillancegroep, het stamcafé als soort kantine waren gaan beschouwen, ook na de officiële sluitingstijd nog ie werd gedronken en waarbij de pa- illeauto's voor de deur werden gepar- d. Welke straffen aan de agenten zijn 1 ilegd is niet bekendgemaakt. Fey vond ongepast dat agenten in een wijk waar aak moeten optreden een stamcafé uit- en, waar zij bovendien de sluitingstijd hun laars lappen en zelfs barwerkzaam- en verrichten. Minister De Koning zet specialisten onder druk DEN HAAG Minister De Koning van Socia le Zaken blijft er bij dat de medisch specialisten met topinkomens een verlaging zullen moeten slikken door middel van degressieve tarieven. De bewindsman heeft een klemmend beroep gedaan op de specialisten om mee te werken aan een degressief systeem over zowel de parti culiere als de ziekenfondsomzet. Het aanvaard bare inkomensniveau is voorlopig vastgesteld op 180.000 gulden per jaar. Op inkomens die daar ver bovenuit steken wil de bewindsman een inhouding toepassen. Het geld dat daardoor beschikbaar komt wil het kabinet gebruiken om nieuwe arbeidsplaatsen voor jonge, werklo ze specialisten te financieren. Als de Landelijke Specialistenvereniging (LSV) blijft volharden in zijn verzet tegen een dergelijk systeem is de kans groot dat de maatregel dwingend wordt Nog geen akkoord over cao bij Shell ROTTERDAM De cao-onder handelingen bij Shell hebben gis teren niet geleid tot een principe- -akkoord. De Shell-directie heeft een eindbod uitgebracht, waar mee de bonden niet akkoord konden gaan. Het belangrijkste onderdeel van het eindbod is 1,5 procent loonsverhoging per 1 april 1984. De bonden zullen dit bod aan hun achterban voorleg gen. Aan de belangrijkste eis van de bonden werkgelegenheids- garanties voor arbeidstijdverkor ting wilde het bedrijf niet te gemoetkomen, aldus Piet Scheele van de Industriebond FNV. De Industriebond had een arbeids tijdverkorting van vijf procent geëist. Mogelijk hogere punten examen vwo aardrijkskunde NIJMEGEN Een groot deel van de aard rijkskundeleraren is ervan overtuigd dat de norm voor het centraal schriftelijk eindexa men aardrijkskunde vwo wordt aangepast. Dat houdt dus in, dat er hogere punten wor den gegeven dan de bedoeling was. De be slissing daarover valt donderdag tijdens de normeringsvergadering van de commissie aardrijkskunde. Op zowel de regionale- als de landelijke kringvergaderingen van aard rijkskundeleraren is gebleken dat bij aard rijkskunde vwo de vragen niet altijd te ma ken hadden met de stof-omschrijving. Het betekent dat er vragen zijn gesteld over on derwerpen die niet expliciet in de klas aan de orde zijn geweest. Bij de steekproefsge wijze versnelde correctie enkele dagen na dit examen, bleken er veel meer onvoldoen des te zijn gevallen dan in andere jaren. Nederland gaf minder aan arme landen DEN HAAG De omvang van de Nederlandse ontwikkelingshulp be droeg vorig jaar 1,13 procent van het netto nationaal inkomen. De doel stelling van het kabinet is l'/2 pro cent aan ontwikkelingshulp uit te geven. Over 1982 bedroeg de hulp 1,34 procent. Minister Schoo (Ont wikkelingssamenwerking) ant woordt dit op vragen van het CDA- -Kamerlid Aarts. Die stelde zijn vra gen naar aanleiding van het jaarver slag van de Nederlandsche Bank, waarin wordt geconstateerd dat er in de uitgaven in '82 en '83 een verschil is van 662 miljoen gulden. In de voorlopige rekening die minister Ruding begin dit jaar publiceerde, werd gesproken over een verschil van 435 miljoen. Brommer weer populair DEN HAAG De brommer wordt weer populair. Nadat de laatste jaren al steeds meer mensen op de fiets zijn gestapt, is ook het gebruik van de bromfiets voor het eerst sinds lange tijd weer toegenomen. Het aantal kilometers dat alle Nederlan ders samen op de bromfiets afleggen, is vorig jaar met bijna een half miljard kilo meter gestegen tot 1,6 miljard kilometer. Tevens werd er, volgens de cijfers van het CBS. meer gebruik gemaakt van de auto en de fiets. Bij elkaar legden we met z'n allen 132 miljard kilometer af in eigen land, waarvan maar liefst vijf miljard ki lometer te voet. Dat is ook meer dan voor heen. Daarentegen was het openbaar ver voer minder in trek (van 15 naar 14,8 mil jard km.), evenals het met een andei meerijden in de auto (42,5 naar 42 mil jard). Greetje Lubbi zal het beleid van Cees Schelling voortzet- lORDWIJKERHOUT reetje Lubbi, gisteren een overtuigende rderheid door het gres van de Voedings- FNV gekozen als uwe voorzitter, vindt aanwijziging een ize van het congres ir voortzetting van het "dige beleid. Dat beleid, verklaarde zij, is ge- it op belangenbeharti- g van de leden en het ief verdedigen van de iksten in de samenle- De Voedingsbond de eenheid binnen de V blijven nastreven, verklaarde zij ook, maar „niet tot elke prijs". Haar voorganger Cees Schelling noemde in dit verband zijn organisatie een loyale bondgenoot. Schelling trekt zich uit het vakbondswerk terug. De als even radicaal als de scheiden de voorzitter bekend staande Greetje Lubbi (29) kreeg 80 van de 108 stemmen. Haar te genkandidaat Klaas Koornstra (41), die een gematigder koers voorstaat, kreeg de overige 28. De uit Assen afkomstige Lubbi kwam in 1979 bij de Voedings bond als districtsbestuurder in Groningen. Tien jaar later werd zij lid van het dagelijks bestuur en belast met de coör- Eerder tijdens net congres ful mineerde Schelling niettemin fel tegen vakbondsbestuur ders, die gretig gaan zitten meedenken als overheid of on dernemers maar reppen over bezuinigen. „Dan komt de vakbeweging als reddingsbri gade met flitsende oplossingen. In het werknemerskamp val len dan de slachtoffers, maar de onderneming overleeft. En zo is het vaak door de tegen standers uitgedacht". Schelling zei, dat de vakbeweging voor haar medewerking meer zeg genschap in het vooruitzicht wordt gesteld, maar dat kwali ficeerde hij als een fopspeen. „Hoe vaak hebben we niet de vermogensaanwasdeling met bijbehorende zeggenschap ge kocht met onze matiging en waar is die nu Schelling stelde vast, dat het allerwege beter gaat, maar dat het met de mensen slechter gaat, die moeten braaf door gaan met inleveren. „Je houdt je hart vast: wat gaat er met het geld van de oplevende eco nomie gebeuren Automatise ren, mensen overbodig maken, werkenden en werklozen ver der uit elkaar spelen". Er is een soort matigingscultus ont staan, zei Schelling. Zelfs de uitkeringen moeten omlaag. „Als je zegt dat ze omhoog moeten, schrikken ze zelfs bij de FNV. Toch is aangetoond, dat de laagste uitkeringen on voldoende zijn om van te le ven. Zelfs op dagelijks voedsel wordt bespaard". Afgehakte arm Greetje Lubbi haalde later ook fel uit naar werkgevers en vakbondsbestuurders die zo hartstochtelijk het industrieel herstel nastreven. Koornstra hoorde ook bij die vakbonds mensen blijkens zijn presenta tie. „Het is gevaarlijk om als' vakbond industrieel herstel hoog in het vaandel te voe ren", aldus de nieuwe voorzit ter. „Als je de werkgevers een vinger geeft hakken ze je arm af en een vakbond zonder arm wordt door zijn leden afge keurd". Het congres werkte gisteren ook de ideeën van de Voe dingsbond voor de invoering van een basisinkomen voor ie dereen zonder de verplichting om te werken, nader uit. De bond wil daarmee de band tus sen inkomen en werken los maken. Het basisinkomen moet, zo werd bepaald, vol doende zijn om te voorzien in de eerste levensbehoeften en daarom worden afgestemd op het netto-minimumloon. Het geld hiervoor moet worden verkregen uit een heffing op de toegevoegde waarde van de produktie- van de bedrijven (dat is het verschil tussen de inkomsten van verkoop en de uitgaven van inkoop) en uit inkomsten van particulieren. Omdat de in 1982 reeds gelan ceerde gedachte van een basis inkomen zowel bij de politiek als bij de vakbeweging nog weinig weerklank heeft ge vonden, werd gisteren ook be sloten tot het bewerken van alle maatschappelijke groepe ringen om de geesten rijp te maken. WB EN NSUMENTENBOND: HAAG De Nederland- >oorwegen springen zeer %gvuldig om met fietsen !fper trein worden verzon- i. Op de perrons wordt met die fietsen gegooid gesmeten. Tot deze conclu- komen de ANWB en de sumentenbond, na een on- toek naar de behandeling fietsen door de NS. Als erdeel van dat onderzoek den twee fietsen elk over trajecten per trein ver- rd. Beide fietsen liepen :bij behoorlijke schade op. een van de fietsen raakte ns de laatste rit de voor- t zelfs zo ontzet dat er niet :r mee te fietsen viel. Bo- dien zat er een flinke slag iet voorwiel. Geen enkele verliep overigens vlekke- De overweging om zelf fiets mee te nemen is vol- s de organisaties duur en >rt talloze problemen op. ervaringen met het per versturen van fietsen het buitenland zijn niet ir. Van de 140 mensen die ervaringen op verzoek de organisaties hadden rgegeven, meldde meer de helft dat de fiets bij komst beschadigd was. Bij één op de zeven fietsen am in het buitenland met traging aan, één op de elf sen kwam nooit op de ats van bestemming aan. e agenda voor de leden in het Koninklijk Huis is s volgt: mei oningin Beatrix en prins aus wonen in de Nieuwe erk in Den Haag de twee- b lezing bij in de serie The Ambassador Geri Jo- iph Lecturership". Prins laus is mede-voorzitter in het uitvoerend comité an deze lezingenreeks en il in die functie ook de ireker. Vernon E. Jordan inleiden. oningin Beatrix verricht in eiden de officiële opening an het Witte Singel/Doe- &ncomplex van de univer- teit. Zeehond ontsnapt uit Dolfinarium HARDERWIJK Een complete vloot van vissersschepen, brandweerboten en plezier jachten kwam er gisteren aan te pas om de uit het Dolfinarium ontsnapte zeehond Snoopy weer in het duiktheater terug te krijgen. Het beest zag na vijftien jaar zijn kans schoon om zijn natuurlijke milieu eens te onderzoeken doordat de afrastering van het duiktheater naar het Wolderwijd werd vernieuwd. Gedurende enkele uren slaagde Snoopy erin zijn achtervolgers te slim af te zijn, maar nadat hij een palingfuik inzwom, was het met zijn vrijheid gedaan. De laatste keer dat een zeehond ontsnapte in het Wol derwijd was in 1958. Het dier werd pas een dag later in een fuik gevonden en had zijn uitstapje niet overleefd. Foto: De ontsnapte zeehond wordt door zijn achtervolgers aan wal gebracht. AMSTERDAM „Er is een nieuwe en snelle on derzoeksmethode ontwik keld om vast te stellen of bepaalde chemische stof fen mogelijk kankerver wekkend zijn: „Mutas creen", een apparaat waarmee het onderzoek geautomatiseerd en (dus) veel sneller kan plaatsvin den. Mutascreen heeft verder nog vele andere voordelen". Dat zegt ir. J. van der Hoeven, toxico loog (gifdeskundige) en directeur van Notox, een onafhankelijk bedrijf dat stoffen op hun giftigheid onderzoekt voor de indus trie en de overheid. Mutascreen is vandaag geïn troduceerd door het bedrijf dat het op de markt gaat brengen, Labsystems. Het apparaat is in Finland ontwikkeld. Mutas creen kan worden gebruikt om nieuwe chemicaliën te on derzoeken, maar ook om on derzoek te doen bij mensen die mogelijk met kankerverwek kende stoffen in aanraking zijn gekomen. Een voordeel is daarnaast, al dus Van der Hoeven, dat er veel minder stoffen en dus minder verontreinigd afval voor het onderhoek nodig is, terwijl de onderzoekers ook minder aan de stoffen blootge steld hoeven te worden. Met de methode kan worden vast gesteld of bepaalde voeding kankerverwekkende eigen schappen heeft, terwijl ook controle op drink- en afvalwa ter mogelijk is. Met het sy steem kan goedkoper worden gewerkt dan met het oude sy steem, de „Amestest". Tot nu toe werd deze test ge bruikt om vast te stellen of sommige chemicaliën de groei van bepaalde bacteriën sterk beïnvloeden en daarbij hun ei genschappen veranderen. Deze test wordt bijna overal bij dit soort toxicologische on derzoeken toegepast. Deze me thode heeft als nadeel dat het met de hand uitgevoerd moet worden en erg langzaam is. Bovendien wordt het onder zoek gestoord als chemicaliën giftig zijn, wat vaak voorkomt. Van der Hoeven stelt dat er een grote achterstand is in het onderzoek naar de kankerver wekkende eigenschappen van chemische stoffen. „Met de Mutascreen kan deze achter stand gedeeltelijk ingehaald worden", zegt hij. De nieuwe onderzoeksmethode wordt door Van der Hoeven, maar ook door mensen van TNO en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid veelbelovend geacht, maar ervaringen in de praktijk zullen moeten uitwij zen, of dat ook werkelijk zo is. ADVERTENTIE EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids. RIEMELS r- ik K/%/ Me£sre#n' JMoercfrsocN! 7' Crince le Roy lid Raad van State DEN HAAG Prof. mr R. Crince le Roy is met ingang van 1 september benoemd tot lid van de Raad van State. Hij is aangewezen als lid van de afdeling voor de geschillen van bestuur. De Raad van Sta te heeft dat vanmorgen be kendgemaakt. Crince le Roy is vanaf 1961 verbonden aan de rijksuniversiteit in Utrecht, aanvankelijk als hoofdmede werker, sinds 1969 als lector en vanaf 1972 als hoogleraar. CDA en WDzdjn tegen sluiting jeugdinternaten DEN HAAG CDA en VVD zijn tegen de plannen van staatssecretaris Korte-van He mel (Justitie) om op korte ter mijn tien internaten voor jon geren te sluiten. Er moeten in totaal 1700 plaatsen verdwij nen, waardoor honderd mil joen gulden zou worden be spaard. Kinderen die niet meer in de internaten ge plaatst kunnen worden, moe ten volgens de nieuwe plan nen bij pleeggezinnen worden ondergebracht. Uit onderzoek is inmiddels al gebleken, dat dit in maar tien procent van de gevallen mogelijk is, omdat er niet meer pleeggezinnen zijn. Volgens de Kamerleden Lu- cassen (VVD) en Cornelissen (CDA), die dat gisteren zeiden in de tv-actualiteitenrubriek Hier en Nu (NCRV), moet eerst vaststaan dat er voor de jongeren goede alternatieve opvangmogelijkhede» zijn. Mevrouw Lucassen noemde het onverantwoord de plannen goed te keuren als daardoor jongeren op straat komen te staan. Mevrouw Cornelissen stelde dat de plannen van de staatssecretaris zonder alterna tieven voor de jongeren niet zullen doorgaan. Volgens Kor te-van Hemel, die zei niet blij te zijn met de bezuinigings plannen, is een blijvende goe de hulpverlening voor de jon geren wel degelijk haalbaar. De heer Peeters van het Lan delijk Orgaan van de interna ten stelde, dat Korte-van He mel het afgelopen jaar nog had meegedeeld geen internaten te zullen sluiten voordat in on derling overleg alternatieven waren gevonden voor de be trokken jongeren. Nu wordt het risico bij de kinderen ge legd, aldus Peeters. MINISTER SMIT-KROES: DEN HAAG Het kabinet Den Uyl heeft de afslui ting van de Oosterschelde via een doorlaatbare dam min of meer afgedwongen. Daarbij is onvoldoende re kening gehouden met mogelijke toekomstige financiële tegenvallers. Tot nu toe zijn de door het parlement be schikbaar gestelde kredieten voor de werken met 1078 miljoen gulden overschreden. Dit heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de Ka mer geschreven in een brief over de kostenstijgingen bij de Oos- terscheldewerken sinds 1974. Aanleiding voor dit schrijven is het rapport van de Algemene Rekenkamer over de werken dat begin dit jaar uitkwam. Volgens mevrouw Smit is er te optimistisch aangekeken tegen het project dat gezien de technische complexiteit wel tot onvoor ziene uitgaven moest leiden. De algemene wens het project vol gens de gekozen opzet een succes te maken, zo stelt zij, heeft ertoe geleid dat tekenen van grote financiële tegenvallers wer den gezien als incidenten en in het beleid onvoldoende opge pakt. Kritiek uit de minister op de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat Westerterp, die een in de begroting opgenomen post onvoorzien heeft verlaagd van tien procent (250 miljoen) naar vijf procent (130 miljoen gulden). „De toegepaste marge is inderdaad te klein geweest", aldus Smit-Kroes, die aangeeft zelf een marge van 20 procent noodzakelijk te achten. Motief van Westerterp om de door de Kamer vastgestelde maxi male uitgaven voor de doorlaatbare dam te overschrijden is naar het oordeel van de bewindsvrouwe de angst van haar voorgan ger geweest dat de Oosterschelde alsnog via een gewone dam afgesloten zou moeten worden. Dit zou het compromis in het ka binet waarbij voor de doorlaatbare dam werd gekozen, teniet hebben gedaan. Insiders menen dat het gevolg hiervan weer zou zijn geweest de val van het kabinet.. 'Psychiatrische gezinsbehandeling niet in pakket' AMSTELVEEN Psychiatrische gezinsbehandeling, waarbij behalve een kind ook een of meer ouders of andere familieleden voor langere tijd worden opgenomen, kan volgens een commis sie van de Ziekenfondsraad niet via de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ) worden betaald. De commissie heeft een advies voorbereid dat de Ziekenfondsraad donderdag be handelt. Het advies is een reactie op het verzoek van het Me- disch-Paedagogisch Instituut in Rotterdam om deze behandeling wel mogelijk te maken op kosten van de AWBZ. Volgens de commissie gaan de wettelijke ziektekostenverzekeringen uit van individuele aanspraken. -asÉÉKr AMSTERDAM Het on derzoek naar de moord op platenproducent Bart van de Laar in november 1981 in Hilversum heeft ons een intrigerende kijk ge geven in het Gooise we reldje van showbuisiness, drank, seks, intrige en ge marchandeer. Een wereld als een blok beton van on echtheid. Dit zei procureur-generaal T. Schalken bij het gerechtshof in Amsterdam gisteren bij de behandeling in hoger beroep van de zaak tegen de 25-jarige verpleger M.H. uit Baarn, die verdacht wordt van doodslag op de platenproducent. De rechtbank had H. in febru ari van dit jaar tot twee jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering veroordeeld. De procureur-ge neraal vroeg het Hof evenwel om een nader onderzoek om dat er nog veel twijfels zijn in deze zaak. Zo is het moordwa pen nooit gevonden en is de man van wie dat wapen af komstig zou zijn tijdens een zeiltocht op de Middellandse Zee vermist en nooit meer bo ven water gekomen. De verdachte die aanvankelijk had bekend, trok de bekente nissen later weer in en bleef tot het laatste toe aanvoeren onschuldig te zijn. Alle partij en, zowel de procureur-gene raal als de verdediger, waren het erover eens dat H. een fantast is. En de verdachte zei zelf dat zijn fantasieën een ziekte zijn die hem de das om hebben gedaan. De verpleger had enige tijd een homoseksuele relatie ge had met het slachtoffer. Vol gens zijn aanvankelijke beken tenissen zou hij Van de Laar hebben neergeschoten, omdat hij een andere, veel mooiere iongen nad zier uit Van Laar's woning ïacT zien komen. Die hele Gooise schijnwereld vormde een ideale achter grond voor H. met zijn zieke lijke neiging tot fantaseren en de werkelijkheid uit het oog te verliezen. Fictie en werkelijk heid dreigen bij hem in elkaar over te lopen, aldus de procu reur-generaal. De verdediger van H., mr G.H. van Asperén kwam tot de slotsom dat zijn cliënt vrij gesproken diende te worden. Op grond van diverse getui genverklaringen tegenover de politie en een soort tijdschema kwam hij tot de conclusie dat H. de platenproducent nooit om het leven gebracht kan hebben. Volgens de raadsman is er eerder sprake van een „afrekening" in de zakelijke sfeer. Het gerechtshof wees een ver zoek om opheffing van de voorlopige hechtenis af. Uit spraak 30 mei. 'Markerwaard kan 10% meer gaan kosten' DEN HAAG In de raming voor de aanleg van de Marker waard is een post onvoorzien opgenomen van tien procent. Dit heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de Kamer laten weten. Volgens de laatste raming gaat de in poldering van de Marker waard 1,6 miljard gulden kos ten. De minister zegt dat bij de inpoldering van andere stuk ken IJsselmeer tot de Flevo- polders geen post onvoorzien was opgenomen. Er zat alleen een marge in enkele kosten posten. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9