%RPF wil weg vrijmaken i Oor nieuwe beeldenstorm" 'Liethorp' moet beter begroten REGI0(J0UR)NAAL SCHILLENPROJECT IN LISSE VAN START Asse verzet zich egen doortrekken \uishornlaan Keukenhof dicht RodeKruis- boottocht Geen werkloosheidsfonds in gemeente Wassenaar EIDEN QeidócQowumt DINSDAG 22 MEI 1984 PAGINA 7 romfietser langereden JIDERDORP Een omfietser uit Lei-' rdorp liep een her- ïschudding op toen gistermiddag in n woonplaats werd ngereden door een De bromfietser ed omstreeks half ee op de Merelstraat >n een 29-jarige au- nobilist hem geen i orrang verleende, it slachtoffer is per ibulance naar het ÏL overgebracht. n to. Jongen breekt arm KATWIJK Een 10- jarig jongetje uit Kat wijk brak gistermid dag zijn arm toen hij in zijn woonplaats door een auto werd aangereden. Het slach toffertje stak om éérn uur plotseling de Rijn straat over. Een 30-ja- rige automobiliste kon hem niet meer ontwij ken. Het jongentje is naar het AZL overge bracht. Raadslid pleit voor grenswijziging Den Haag-Wassenaar WASSENAAR Het Wassenaarse ge meenteraadslid drs. R. Nieuwenhoven heeft gisteravond gepleit voor een grens correctie tussen Wassenaar en Den Haag. Nieuwenhoven, die voor D'66 de enige vertegenwoordiger in de raad is, maakte dit kenbaar bij de vaststelling van het overigens weinig schokkende bestem mingsplan Landscheiding. Een groot ge deelte van de grond in dit bestemmings plan is eigendom van de gemeente Den Haag, maar valt onder het grondgebied van Wassenaar. Nieuwenhoven wees op de hoge kosten en de omslachtige manier van werken, die dat met zich meebrengt. Parachutisten bij straatmakers NOORDWIJK De Straatmaker-aan-zee-show, die zoals aangekondigd op 15 en 16 juni in Noordwijk wordt gehouden, wordt dit jaar bezocht door parachu tisten. Vrijdagmiddag 15 juni om 13.00 uur zal er een demonstratie parachute springen worden gegeven op de Koningin Wilhelminaboulevard. Tijdens de show zullen straatmakers, die in de laatste fase van hun opleiding zitten en die geselecteerd zijn op een achttal streekscholen in ons land, de kands krij gen hun kunnen te tonen op de boulevard die die da gen voor verkeer wordt afgesloten. De eerste dag wordt afgesloten met een groots vuurwerk en de vol gende dag van de show start met een optreden van de nationale Wegenbouwkapel. Bovendien wordt er weer een show met oude stoomwalsen gegeven, treden de Fourty Four Degrees uit Leiden op en kunnen kinde ren hun hart ophalen bij een grote straattekenwed strijd. Leidschendam verruimt inschrijving woningzoekenden LEIDSCHENDAM Inschrijving In Leidschendam als woningzoekende zal binnenkort ook mogelijk zijn voor perso nen boven de 18 jaar die economisch ge bonden zijn aan de agglomeratie (Den Haag, Leidschendam, Nootdorp, Rijs wijk, Voorburg, Wassenaar en Zoeter- meer). Hiermee wordt tegemoetgekomen aan staatssecretaris Brokx van volks huisvesting die vorig jaar oktober in een brief aan net gemeentebestuur op korte termijn wijziging van de woonruimte- verordening heeft geëist. HATWUKSE WETHOUDER HEKELT 'GESUNDES VOLKSEMPFINDEN' \TWIJK In onge- ;en felle bewoordingen eft wethouder J. Berg- kn gisteravond afstand nomen van een RPF- orstel om kunstaanko- voortaan door een idsmeerderheid te laten krachtigen. Met name definities over kunst in het voorstel vervat iren en de kritiek op re it aangekochte (aba- acte) werken verleidde tot de uitspraak: og een stap verder en zitten op de lijn van Hitier en de Centrumpar tij. Het is heel gevaarlijk om bij de aankoop van kunst uit te gaan van het „Gesundes Volksempfin- den", zei hij tijdens een vergadering van de com missie voor beeldende kunsten. Met het initiatiefvoorstel wil de RPF dat de raad een in 1978 aan B. en W. verleend de legatiebesluit over de aankoop van kunst intrekt. Het college heeft nu de bevoegdheid om, na advies van de kunstcom missie, zonder toestemming van de raad tot aankoop over te gaan. Dit om in het verle den gevoerde en oeverloos ge bleken discussies te vermijden. De RPF wil nu, deels uit on vrede met recente aankopen, dit besluit terugschroeven en slechts beslissen over kunst bij raadsmeerderheid. Wethouder Bergman en hij werd gesteund door de voltal lige commissie, vond dat deze partij hiermee een gevaarlijke weg was ingeslagen. „Men gaat er in het eigen voorstel van uit dat de Katwijkse be volking bepaalde kunstuitin gen niet zou pikken. Daarmee wordt stemming gemaakt te gen het functioneren van de kunstcommissie en, wat erger is, de weg vrijgemaakt voor een nieuwe beeldenstorm." Bergman had vooral de kritiek die er was op de beelden van de gerenommeerde kunstenaar Nic. Jonk als een klap in zijn gezicht ervaren. „Men is bezig een scheiding der geesten te weeg te brengen en daar ageer ik tegen. Laten we elkaar in godsnaam de vrijheid blijven geven." RPF-fraktievoorzitter J. H. ten Hove noemde de uitspra ken van Bergman beledigend. „Er is geen sprake van dat de RPF zijn mening aan de raad wil opdringen. Wij hebben al- Wethouder Bergman: „Nog een stap verder en we zitten op de lijn van Hitier en de Centrum partij". leen onze visie willen geven en die is net zoveel waard als die van een andere partij. Ons voorstel waarborgt de geeste lijke vrijheid optimaal en er is absoluut geen reden om woor den als net Gesundes Volk- sempfinden te gebruiken", al dus de fraktievoorzitter die na de woorden van de wethouder op het punt gestaan had de vergadering te verlaten. In een reactie zei de wethou der dat zijn woorden bedoeld waren om te waarschuwen te gen een ontwikkeling die door het RPF voorstel, dat unaniem door de commissie werd ver worpen, in gang zou kunnen worden gezet. JDENS DRUK BEZOCHTE OORZITTING OVER POELPOLDER |SSE Enkele honder- in belangstellenden wa- n gisteren naar de Pau- skerk gekomen, waar i gemeente informatie rschafte over de plan tot verdere uitbouw Lisse. Die groei is ge- id in de Poelpolder, rst zal De Blinkerd •rden volgebouwd, zo tldde loco-burgemeester Kort, met 170 tot 200 ningen per jaar. Daarna idt men in zuidelijke uit. die plek wordt gedacht aan i woonwijk van 1800 huizen een oppervlakte van circa lectare. Van die grond is 28 itare al in handen van de leente. Een belangrijk ele ment in de planen is de door trekking van de Ruishornlaan om de nieuwe wijk te ontslui ten. Juist tegen dit element werd later stevig door de vele aanwezigen geprotesteerd. Vragen kwamen er overigens ook bij het in het plan vervat te woonwagenkampje. Ir. G. Bokelman, stedebouwkundige, vertelde, dat de boerderij Van Langeveld vanwege de monu mentale waarde behouden zal blijven. Voorts zullen diverse wegen en kruisingen worden aangelegd en aangepast. Het bewonerscomité hield zich met name bezig met de ge- glande doortrekking van de uishornlaan. Men vreesde voor geluids- en stankoverlast en onveiligheid. De bouw van de nieuwe woonwijk zal in de loop van '89-'90 gaan beginnen. Keukenhof Is gesloten. Gisteren waren traditioneel te gast minder validen die met De Zonnebloem In rolstoelen en bedden voor het laatst konden genieten van de nog Immer fraaie bloemenpracht. Keukenhof heeft een topjaar gedraald met bijna 900.000 bezoekers. LEIDERDORP De Stich ting Ruiterschool „Liethorp" moet volgend jaar een sluiten de begroting opstellen. Deze eis stelde het raadslid A. Roest (CDA) gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. De begroting voor 1984 van de stichting die de overdekte ma nege in het sport- en recreatie park „De Bloemerd" beheert, vertoont een tekort van 29.000.-. „Een vreemde zaak", zo betoogde Roest, die het stichtingsbestuur er van verdacht de begrotingscijfers op te krikken teneinde op een voorschotsubsidie aanspraak te maken. Al twee jaar achtereen was het stichtingsbestuur er in ge slaagd een exploitatie-over schot te realiseren, 15.000.- in 1981 en 25.000.- in 1982. Ook voor het jaar 1983 wordt een overschot verwacht. Roest, die overigens alle lof voor het fi nanciële beheer van de stich ting had, vond het een be zwaar dat door het verstrek ken van subsidievoorschotten gelden aan de gemeentebegro ting worden onttrokken. Vol gens Roest werd het tijd dat de subsidie-verordening op dit punt werd gewijzigd. D'66- raadslid A. Stam, die als verte genwoordiger van het ge meentebestuur in de stichting zitting heeft, zag geen reden het tot dusver gevoerde beleid te wijzigen. Volgens hem wa ren de overschotten te danken aan toevalligheden, zoals goed koop hooi. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de stichting „Liethorp" zo weer in de rode cijfers zou komen. Beide par tijen gingen akkoord met het voorstel van wethouder J. Be- zemer (PvdA), dat met de rui terschool vooral gesproken zal worden over de opstelling van de begroting voor 1985. gentig gehandicapten uit Leidschendam hebben andaag weer de jaarlijkse bttocht van de plaatselijke (deling van het Rode Kruis jieegemaakt. De tocht ging naar de Zuid-Hollandse jieren met een lunch in De Kaag als welkome afwisseling. De inscheping aan de Sluiskant in Leidschendam, vanmorgen tussen acht en negen uur, Brliep op vlotte wijze dank Zij het dertigtal helpers en Ipsters. De echtgenote van de Leidschendamse fgemeester, mevrouw A. J. M. De Vreeze-Draisma, ivond zich eveneens onder „toeristen" die rond 18.00 ür weer in hun woonplaats terugkeerden. WASSENAAR De gemeente Wassenaar zal binnenkort een notitie uitbrengen over de mogelijkheden tot het voeren van een actief beleid tegen de werkloosheid. Dat zei wethouder C.P.M. Barning gisteravond tijdens de raadsvergadering bij de behande ling van het voorstel 41.800 gulden subsidie te geven aan de stichting niet-beroepsmatig actieven. Vooral het CDA-raadslid J.Speelman heeft in de raadscommis sies herhaaldelijk aangedrongen op een actiever beleid van zijn gemeente. Hij stelde gisteravond opnieuw voor, een werkgroep in te stellen die wordt belast met de problematiek van de werk loosheid. „Opdat we later niet denken dat we te weinig voor deze zaak hebben gestreden", aldus de christen-democraat. Daarnaast wees hij op de noodzaak van een zogenaamd werk loosheidsfonds, ter financiering van allerlei projecten. De VVD bleek zowel tegen de instelling van een werkgroep, als tegen de vorming van een fonds. Mevrouw drs. E. Tamboezer, vond overigens dat Speelman de VVD als de grote „boeman" afschildert. Speelman had eerder opgemerkt het idee te hebben dat de VVD de ernst van de situatie niet onderkent. Wethouder Barning maakte voorts bekend in overleg te treden met het Wassenaarse bedrijfsleven, om te peilen of er uit die hoek steun te verwachten valt. In 1981 waren er in Wassenaar zo'n 500 mensen zonder werk. Op dit moment zijn dat er 704. Spinneweb Evenals vorig jaar organiseert jeugdclub 't Spinneweb uit Zoeterwoude een zomerkamp waaraan ook niet-leden kun nen deelnemen. Het jeugdkamp wordt gehouden van 22 tot en met 28 juli in het Brabantse Overloon en is bestemd voor jóngens en meisjes in de leeftijd van 6 tot en met 15 jaar. Vanavond wordt in 't Spinneweb (voorbij de Sint Janskerk in Zuid buurt) een informatie-avond gehouden voor ouders van kinderen die zin hebben mee te gaan op kamp. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Noorlander De heer ing. A.H.F. Swank, adjunct-directeur van Noorlander Beheer Nederland BV in Leiderdorp zal met ingang van 1 juni 1984 zijn werk neerleggen. Met ingang van die datum is de heer C.S. Vis tot hoofd pro jectontwikkeling van Noorlander benoemd. Kermis De markt en traditionele kermis zijn donderdag, vrijdag en zaterdag weer in Koudekerk. De festiviteiten worden ge houden aan de prins Bernhardstraat. PS Progressief Sassenheim, in de wandeling PS genaamd, houdt donderdagavond vanaf acht uur een openbare vergadering. Dat gebeurt In de bovenzaal van 'De Twee IVezen' aan de Hoofdstraat. Besproken worden de onderwerpen waarover de gemeenteraad 29 mei be slist Blindenbibliotheek Mevrouw C. Steinmetz-Alderwerelt uit Voorburg zal don derdag in het centrum De Schakel in Leidsenhage een voordracht houden over het werk van de Blindenbiblio theek. Mevrouw Steinmetz is als vrijwilligster betrokken t de band wot n. Zij j vang 20.00 t Expositie In de centrale bibliotheek aan het Fluitpolderpleln te Leidschendam is tot en met 27 juni werk te zien van vier kunstenaressen. Wil Hoekstra toont beeldjes van chamotte klei, bewerkt met beits en een omber. Maria Koekoek exposeert eveneens beeldjes, echter van zwar te klei die na twee keer bakken met glazuur zijn afge werkt. Van Anneke van Vliet zijn er strohoedjes en wanddecoraties opgemaakt met droogbloemen. Aan de wanden van de tentoonstellingsruimte hangen tenslot te gebatikte wanddoeken van Tin met textielverf zijn ingeschilderd. Wandelliefhebbers kunnen zich nog tot en met komende vrijdag laten inschrijven voor de avond-wandelvierdaagse die van 4 tot en met 7 juni over afstanden van 5, 10 of 15 kilometer in Leidschendam wordt gehouden. De kosten van inschrijving (bij mevrouw Blokker, Brederode 104, tel. 275481) bedragen f4 per persoon. Bij latere inschrijving, al leen nog mogelijk op de eerste avond aan het startbureau Prinsenhof 19, betaalt men een gulden meer. Alle deelne mers krijgen op 7 juni een „wandelpet" en kinderen tot en met 12 jaar een gratis entreekaartje voor de Dierentuin Wassenaar. Het wandelen begint elke dag om 18.00 uur. Aristakes De Nederlandse zanger Aristakes, ook wel de Neder landse Neil Diamond genoemd, treedt donderdagavond nona gene op in The Blues Brothers aan het Dunantpleinin Hil- legom. De zaal is om 19.30 uur open en de toegang is gratis. Aristakes is niet alleen bekend van zijn Neil Diamond-medley, maar ook van de single „Kom in mijn armen" die hij samen met Ciska Peters maakte. Koos Zaal De oud-Veender Koos Zaal viert vrijdag zijn zilveren priesterfeest in Roelof arendsveen. De viering begint om twee uur met een Eucharistieviering in de kerk St. Petrus Banden aan het Noordeinde. Daarna wordt het feest voort- fezet in het clubhuis van de Watersportvereniging „De 'raassemermeer" aan de Noorderhem. Koos Zaal is nu aal moezenier bij de Luchtmacht in Soesterberg. Volksdansinstuif In De Sjelter aan de Heemraadlaan 67 in Leiderdorp wordt vrijdagavond een internationale volksdansin stuif gehouden onder leiding van Joke Scholma. De volksdansgroepen At'va Ni en Silifke zullen met muzi kale begeleiding van het Voorschotense ensemble Bor optreden. At'va Ni brengt een internationaal gekleurd programma. Silifke is een Turkse groep, die unieke folkoristische dansen uit bet plaatsje Silifke aan de Middellandse Zee zal uitvoeren. Aanvang acht uur, de zaal gaat om half acht open. Entree f5. Inlichtingen tel. 893135. Jeugdraad De Zoeterwoudse jeugdraad houdt morgenavond de alge mene vergadering. Plaats van samenkomst is „Ons Huis" en de aanvang 20.30 uur. Belangrijkste agendapunt is de samenstelling van het programma voor het komende sei zoen. Bestuurslid Elly de Hoop is aftredend maar stelt zich opnieuw herkiesbaar zodat er, naar verwachting, niets zal veranderen. INGO IN RUNSBURG ÏNSBURG De Oranjevereniging houdt morgen om acht t een Bevrijdingsbingo in de Voorhof, ten bate van de Stich- fe Ondosa. In eerste instantie was deze avond gepland op 5 B, maar doordat toen Rijnsburgse Boys kampioen kon worden, lamen er niet voldoende belangstellenden. Omdat de op- ingst bestemd zou zijn voor de Stichting Ondosa Ontwikke- fe door Samenwerking een organisatie die zich ten doel lt Rijnsburgers werkzaam in de Derde Wereld te steunen, Jende men deze avond te moeten verzetten. Nu hoopt men op k volle zaal en op een goede opbengst. I LISSE/HILLEGOM De Stichting Werkprojekten Hil- legom/Lisse is de afgelopen week gestart met een schillen- ophaal-project. De eerste kilo grammen van dit soort resten werd opgehaald in de Hille- gomse wijk Elsbroek, nadat in de dagen daarvoor de diverse emmers uit waren gezet. De eerste oogst is zonder meer succesvol. De Stichting was in staat om gelijk al een zeer hoge opbrengst aan de afne mer, een HiUegomse boer, te leveren die aan de stichting de vergoeding van tien cent per afgeleverde kilo betaalt. Eigenlijk staat die geldelijke opbrengst niet op het eerste plan. Het doel van de Stichting is namelijk vooral om mensen die om de een of andere reden niet meer aan het arbeidspro ces deelnemen, toch in de ge^ legenheid te stellen iets nuttigs omhanden te hebben en dit mes snijdt boVendien aan twee kanten, want men pakt zaken op waar kennelijk behoefte aan is. Dat blijkt uit wat men vanuit de „klussenbus" op zich af zien komen, maar ook uit het sucses dat deze schillen-op- haal-aktie al gelijk in het be gin heeft. Het Stichtingsbe stuur wil in een vrij snel tem po de schillenwijken uitbrei den en op die manier zoveel mogelijk mensen aan de slag krijgen. Een andere reden voor de uit breiding is geld. De Stichting heeft namelijk van de ge meente Lisse wel een subsdie van 10.000 gulden gekregen. Dit bedrag zal op de langere termijn niet voldoende blijken om de zaak draaiende te hou den en de gestelde doelen te vewezenlijken. Vandaar dat men via de werkzaamheden geld in de kas poogt te krijgen om door te kunnen gaan. Na de suksesvolle start gaat men ook in Lisse aan de bak. De emmers daartoe zijn al uit gezet in een gedeelte van de nieuwbouwwijk Meerenburgh Inmiddels hebben al veel mensen gezegd mee te willen werken aan het project In de emmers moet eetbaar afval worden gegooid, zoals aardap pelschillen, groente-afval en oud fruit. Plastics, papier, tui nafval en dergelijkw zijn ech ter taboe. Mensen die geïnte resseerd zijn in dit projet of die er aan mee willen werken, kunnen inlichtingen inwinnen bij de Stichting die sinds 19 maart gehuisvest is aan de Kerkstraat 34 te Hillegom, 02520-22781. Nu dat pand is opgeknapt, denkt men aan nog meer projecten, zoals het opha len van papier, het opzetten van een speel-o-theek, het op knappen van diverse klusjes (waarvoor men overigens bin nen bepaalde, gestelde, regels moet blijven) en mogelijk wordt ook een bosprojekt op gestart wat inhoudt dat de vrijwilligers zich (na een scho ling) zeer intens met het on derhoud van bossen gaan be zighouden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7