EllMffiHl Leiden verlaagt tarief op onroerend goed Grindtegels Vandalen richten voor 65 mille schade aan OPEN HUIS BURGERLIJKE /STAND Rapport Klachtenbureau iseenzijdig" MEEVALLER DRUKT WOONLASTEN Twee nieuwe leerstoelen universiteit Stond de auto van de ver- Jdachte nu wel of niet op ^de grindtegels? Dat was de tjvraag waarop kantonrech ter Rigters gisterochtend r een deskundig antwoord jnoest geven. Het betrof tteen parkeerovertreding op ^een woonerf in Voorscho tten. Volgens de verdachte Jhad hij zijn auto op de bij jijn woning behorende en Tuit grindtegels bestaande parkeerplaats gezet. De frerbalisante had het an- uiders gezien, zij had gecon stateerd dat twee wielen Jvan de auto niet op de Igrindtegels, maar op de blinkers van het woonerf stonden. „Stond die auto idaar hinderlijk", vroeg ijiRigters aan de agente. JtNee", luidde het eerlijke "antwoord. „Maar wij wa rren op pad gestuurd omdat l^bewoners van het woonerf jghadden geklaagd over 'Tfoutparkeren en te snel jrijden", luidde de verkla ring voor het pietluttige iptreden. De verdachte, :elf bewoner van het [woonerf, knikte instem mend toen de agente over '1de klachten repte. „Op een ipaald moment wordt n bekeuring flauw", 'ond de kantonrechter. ,Wij zijn op controle ge- uurd en we moesten alles ekeuren", hield de lange, donde agente zich op de ■vlakte. Het is wat: klaag je bij de politie over foutpar- I keerders om vervolgens [zelf een bon te krijgen. Of- Ificier van justitie Van Ek zei het wel niet, maar hij vond dat de man niet moest zeuren. „Voert de politie eindelijk actie en dtdan verwachten de bewo- amers dat iedereen een bon itkrijgt behalve zijzelf. Dat dkan natuurlijk niet". Hij afeiste 35 gulden. „Ik stond hlop m'n eigen gewassen ;rindtegels", zei Voorscho enaar. Zelfs het feit dat Ie tegels gewassen waren, :on de kantonrechter niet t^overtuigen. „Ik acht de vertreding bewezen, ik :an het ook niet helpen", 'onniste deze op veront- chuldigende toon. De boe te werd 35 gulden. ~et lijkt bijna niet meer ran deze tijd, maar giste- ;n stond er echt iemand :recht omdat hij geen bel ip zijn fiets had zitten. De mgeman, die op de llauwpoortsbrug in Lei- len tegen de lamp was ge slopen, zei de bekeuring n overdreven te vinden. „Er jrijden in Leiden duizen- iden fietsers zonder bel", 1 (ei hij met kennis van za- jken. Van Ek eiste 20 gul- 'den. „Da's veel voor een [bel", oordeelde de ver- idachte. „Vindt u het een [nutteloos ding, zo'n bel?", ivroeg Rigters belangstel lend. „Ik kan ook roepen, ,dat is net zo functioneel", vond de jongeman, die zich tijdens het onderhoud imet de rechter even om- j draaide en vriendelijk (Zwaaide naar een kennis 'in de zaal. Kantonrechter [Rigters ergerde zich daar izichtbaar aan, maar hij hield de boete op 20 gul den. De Noordwijkse politie liet zich laatst van zijn inhalig- >te kant zien. Een jonge man reed op een avond 3ver de Oude Zeeweg ter- i wijl de lichten van zijn auto niet brandden. Hij kreeg drie bekeuringen. Een omdat de koplampen niet functioneerden, de tweede omdat de achter lichten het niet deden en derde vanwege het niet branden van de kenteken- verlichting. Of meneer maar even 140 gulden wil de betalen. „Maar ik ben gewoon vergeten mijn jicht aan te zetten", zei de jongen, die dit verhaal ook aan de Noordwijkse politie 'had verteld. Dit ging zelfs officier van justitie Van Ek te ver. „Ik vind dat de politie wat meer souplesse had moeten tonen. Meneer heeft alleen vergeten het knopje om te draaien". Hij eiste met succes schuldig zonder straf. KEES VAN HERPEN DINSDAG 22 MEI 1984 PAGINA 3 Astmafonds De collecte voor het Nederlandse Astmafonds heeft in Leiden het bedrag van 24.000 gulden opgebracht De collecte werd gehouden in de week van 7 tot 13 meL Het vorige jaar was het resultaat 6000 gulden. Geslaagden Bij het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het diploma A-verpleegkundige: de dames J.C.T. Bots. W.J. Damhuis. I. van És. I. Gielesen, L.M.M. Glasbergen, E.P. Heersma, M. Hoekstra, L.F. Hof land, M.T.I. Hogeboom, A.A. Jongbloed, A.A.M. Keijzer, A C. de Klerk, A. Ouwehand, D. Ouwehand, G.J. van Rooijen. J.J. Schwebke, H.J. Sonneveld, P.M. Vosmeer, N.C.M. Wenker, A C. Roest-van de Wijngaard. Y.W. v.d. Zwet, J.A.A. Ooms van der Zwet en de heren H.M.G. Her mans, P.F. Kutper, G.M. Vromans en R. Zwanenburg. Leids Studenten Koor Het Leids Studenten Koor en Orkest 'Collegium Musi- cum' geeft op 25 mei een concert in de H. An toni us- kerk (5-Meilaan). Op het programma staan werken van Britten, Mendelssohn, Rossini, Roussel, Strategier en Schumann. De muzikale leiding is in handen van dirigent Bruno de Greeve. De aanvang is 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt f 7,50 (CJP, LAK en 65+:/5,-). Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Het Spookhuis De komische film 'Het Spookhuis' wordt woensdagmiddag om drie uur vertoond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest tijdens de wekelijkse kinderfilmmiddag. Ook wordt een serie tekenfilms gedraaid. De toegangsprijs be draagt drie gulden. LEIDEN De gemeente werd vorig jaar geconfron teerd met een verliespost van 65.000 gulden als gevolg van vernielzucht en vandalisme. Gevoelig hiervoor zijn par- keermeters (waarvan er in het totaal 500 in de stad staan), verkeersborden, de rood/witte schrikhekken en groenvoor zieningen. Ook straatnaambor den blijken een bijzonere aan trekkingskracht te hebben op verzamelaars. Het feit dat Lei den een studentenstad is, zou hier debet aan zijn. In het to taal werden het vorig jaar 450 straatnaamborden aange bracht. Het aantal nieuwe ver keersborden bedroeg 600. Het één en ander blijkt uit de jaarverslagen van civiele wer ken en de directie 'Groen'. 1983 mag gelden als een top jaar voor de vernieuwing van walmuren in Leiden. In het totaal werd circa 2200 meter walmuur vernieuwd, bijna een kilometer meer dan een jaar eerder, zo blijkt uit het jaar verslag van de dienst civiele- werken. Daarentegen werden vorig jaar slechts twaalf brug gen gebouwd, zes minder dan in 1982. De gemeente ver strekte dit jaar voor een be drag van 22 miljoen gulden aan opdrachten voor het ver richten van civieltechnische werken. Totaal ging in het ka der van de stadsvernieuwing een bedrag van 171 miljoen gulden om in Leiden. Ook de directie 'Groen' bracht onlangs haar jaarverslag uit Daaruit blijkt ondermeer dat de stad voorzien werd van 1500 nieuwe bomen en 20.000 bloemen. In het kader van de bezuinigingen een verminde ring van een vijfde ten opzich te van het voorgaande jaar.- Het groen moest het meren deel van het vandalisme voor haar rekening nemen. Vanda len richten voor 40.000 gulden schade aan. Slechts zo'n 6000 gulden kon hiervan worden verhaald. ADVERTENTIE Promenade Hotel, Den Haag, woensdag 23 mei 1984 09.30 tot 21.30 uur «lyf persona, computer kantoorautomatiseringbv W Zwi|ndrecht. 078-101240 Samenwerking Reinwardtacademie en universiteit LEIDEN De letterenfaculteit van de Leidse universiteit en de Reinwardtacademie voor museummedewerkers gaan nauw sa menwerken. Beiden hebben hiertoe gisteren een verklaring on dertekend, die spoedig moet uitmonden in een formele samen werkingsovereenkomst tussen het College van Bestuur en de ge meente Leiden. Het is de bedoeling dat de academie onderwijsmedewerking geeft aan een nieuw in te stellen keuzevakprogramma museolo gie aan de letterenfaculteit. Het programma duurt een jaar eri kan door universitaire- en hbo-studenten worden gevolgd. Ge dacht wordt aan de onderwerpen: monumentenzorg, de geschie denis van het museumgebouw, conserveringstechnieken en mu< sea en wet- en regelgeving. Voor de financiering van het samen werkingsverband willen de beide instellingen subsidie aanvra gen bij het ministerie van onderwijs. De letterenfaculteit heeft een halve arbeidsplaats ter beschikking gesteld voor onderwijs en onderzoek op het gebied van de museologie. LEIDEN Ondertrouwd: P. G. Mostert en M. F. Foks, P. F. J van den Bos en J. C T M Koek. R. Chaudron en S Barends. A. J. Elen I E. Clifford Kocq van Breugel, K G. A, Burgij en C. Ossenkoppele. P C. M van der Vooren en H W. Tes- ke, V. P. J. van Driessche en P. A. M. der Hoorn. J J Voorzaat en R. van Breda, J C Ros en M. A Y Pannebakker. G W Kok en S M i Wijk, A. H. J. Slierings en J. Ka- Geboren: Ewald Arwin z.v. C. M Gonsalves Serraó, Elisabeth d.v. J. Roorda en B. G. L. Nefkens, Ray mond z.v. M. J H. van Leeuwen, Remco z.v. A. Wijnhout en M. L. W, Döll, Chantal Annemieke d.v P N. Guerain en L. G. J. van As, Michiel Hendrik z.v. J. J. J. van der Geest en E J T Duivenvoorden, Alexander z-v. A van Beelen en J. van Duijn, Roy Vincent Richard z.v. E H. Strik en J H van de Kreeke. Tim Niels z.v R J van Caubergh en L M. Hoek, Gerdten Agada d.v. H. C. Min- nee en C Haasnoot Overleden: C. W Brandt geh. 4-8- 1904 man, J. W G Gomes geh 13-3- 1900 man, P J J Kas termans geb. 5- 5-1903 man. C Engel geb. 11-7-1946 vrl echte v A. H. Hovius, G. Selier geb. 25-12-1929 man, K. H. Houtzager geb. 18-8-1938 man, H. J. Jaspers geb. 6-1-1907 man, P T M. van Velsen geb 9-9-1913 vrl. geh gew m. T Wijfje. J Schipper geb. 15-5-1915 man, P. van der Male geb. 7-5-1905 man, C. van Duijvenvoorde geb. 2-2» 1913 vrl. geh. gew. ttv H. Guijt, N. F. Hoogenhout geb. 29-1-1984 vrL. P. Buitenom geb 25-2-1907 vrL geh eew. m. H. M. HUsken, F. Tonnessen geb. 31-5-1966 man. £IDEN CcidócSoivumt ,eiden geeft Rotterdam Japanse les ■EIDEN De Leidse universiteit gaat meewerken aan de nieu we studie Japankunde die per 1 september van start gaat aan de otterdamse Erasmus universiteit. Daartoe heeft de universi- itsraad gisteravond besloten. eiden draagt bij door het verzorgen van het taalonderwijs. De hele studie duurt twee jaar en heeft een overwegend econo- 'e isch karakter. De nieuwe studierichting is ingesteld mede van- ffcge de „unieke historische relatie tussen Nederland en Japan" 5t(i „de prominente rol die Japan speelt op het toneel van de we- ri ldeconomie". Studenten krijgen na twee jaar geen academi- e( he titel, maar ontvangen een getuigschrift. In ruil voor het ge in van taalonderricht ontvangt Leiden Rotterdamse en dus loral economisch gerichte steun bij de zogeheten management- ^irianten. Met deze varianten wil men bereiken dat de afgestu- e erden een betere kans maken in het bedrijfsleven. De mana- [X mentvarianten zijn ondermeer te vinden bij de richtingen ,r ïinees en Arabisch. WAARNEMEND POLITIECOMMISSARIS H. MOSTERT: v> LEIDEN De Leidse politie vindt dat het verslag van het klachtenbureau de werkwijze van de politie eenzijdig be licht. In dit verslag (hieraan werd gisteren in deze krant aandacht besteed) wordt de suggestie gewekt, dat de politie onjuiste gegevens verstrekt. Dat is niet het geval, aldus waarnemend commissaris H. Mostert. In het rapport wordt gesteld dat het klachtenbureau 17 klachten over het optreden van de politie indiende, terwijl in het jaarverslag van de poli tie slechts melding wordt ge maakt van 10 klachten. Vol gens Mostert is dat goed ver klaarbaar. „Naar aanleiding van de ontruiming van het kraakpand aan de Scheepma- kerssteeg werden acht klach ten ingediend. Wij hebben deze als één klacht samenge vat, het klachtenbureau als acht afzonderlijke klachten. Wij verstrekken absoluut geen onjuiste gegevens", aldus Mos tert. Opvallend in het rappport vindt hij dat er „generalise rend" wordt gesteld dat de ontvangst op het politiebureau slecht is. Mostert zegt dat be zoekers aan het bureau in de meeste gevallen goed worden behandeld. De waarnemend commissaris vindt dat het rap port de Leidse politie tekort doet. „Het is een eenzijdig be lichten van een werkwijze en wekt daarom agressie in de hand. Men moet niet vergeten dat onderzoek en conclusie twee verschillende zaken zijn. En het onderzoek wordt altijd goed gedaan, over de conclusie hoeft niet iedereen het eens te zijn". Mostert zegt de „waak hondfunctie" van het klach tenbureau te respecteren. LEIDEN De Leidse universiteitsraad staat po sitief tegenover het instel len, van twee nieuwe bij zondere leerstoelen, te weten in de Ideeënge schiedenis en de Materiële cultuurkunde en kunstge schiedenis van Japan en Korea. Het verzoek om instelling is afkomstig van het Leids Uni- versiteits Fonds (LUF). In zijn vezoek wijst het LUF erop dat in Nederland, in tegenstelling tot de ons omringende landen, het vak Ideeëngeschiedenis nog niet bestaat. Deze richting bestudeert uiteenlopende cul turele verschijnselen in het verleden. Als voorbeelden kunnen genoemd worden de onderwerpen: de „Edele Wil de", de „Faustische Mens", en de „Utopia-gedachte". Ver wacht wordt dat zo'n vijftig studenten voor deze richting interesse zullen hebben. Onge veer hetzelfde aantal hoopt het LUF warm te krijgen voor voor het onderwerp van de tweede leerstoel. Onder Mate riële cultuurkunde moet men verstaan het bestuderen van verbanden tussen de kunst- en gebruiksvoorwerpen van Ja pan en Korea en het gedrag van de mensen die ze gebrui ken. Gedacht wordt aan het bestuderen van voedsel en voedingsgewoonten, kleding en sieraden en huisvesting en architectuur. De Kroon beslist uiteindelijk of de twee leestoe- len er komen. Regen zorgt voor veel blikschade De regen heeft gisteren voor de nodige blikschade ge zorgd. Op de Rijnsburgerweg, ter hoogte van de krui sing met de Boerhaavelaan, botsten gisteravond rond half zeven vijf auto's op elkaar. De voorste wagen werd bestuurd door een 22-jarige vrouw uit Leiden. Zij stopte keurig voor een voor haar remmende auto. Dit werd niet opgemerkt door de automobilist die achter haar reed en door zijn plotseling remmen schoven de vijf auto's in elkaar. Op de Langegracht (bij het Ener giebedrijf Rijnland) verloor een 21-jarige Leidenaar vannacht de macht over het stuur en ramde met zijn auto een hek om vervolgens tegen een boom in de middenberm tot stilstand te komen. De man liep geen verwondingen op. LEIDEN Het tarief van de Onroerend Goed Be lasting (OGB) zal dit jaar iets lager worden dan in de gemeentelijk begroting voor 1984 is vastgesteld. Voor huurders van een woning in Leiden komt de verlaging neer op on geveer een tientje en voor eigenaars van een huis op hoogstens een paar tien tjes. Dat liet wethouder P. Bordewijk van financiën gisteravond weten en het was meteen het enige po sitieve, dat het college van B en W had te melden voor de Leidenaar voor wie de woonlasten te hoog zijn. Tijdens een discussie over de woonlasten door een aantal raadscommissies schoof het college de verdere verant woordelijk voor de hoogte er van zoals gebruikelijk naar de rijksoverheid of ver klaarde, dat het gemeente (bij na) niets meer kan doen om de woonlasten te drukken. De verlaging van de OGB is een gevolg van een meevaller tje. Een onlangs afgeronde taxatie van zogenaamde incou rante gebouwen (ziekenhui zen, scholen, rioolwaterzuive ringsinstallaties) heeft uitge wezen, dat de heffing van de OGB over die gebouwen de gemeente meer zal opleveren dan in de begroting voor dit jaar is gepland. Die meevaller wil het college gebruiken om de OGB voor iedereen iets te verlagen. Binnenkort krijgt de gemeenteraad een voorstel voorgelegd, waarin de meeval ler en de precieze gevolgen voor de OGB op een rijtje wor den gezet. Verlaging van de pas inge voerde rioolbelasting (dit jaar voor het eerst en vastgesteld op 39 gulden) en handhaving van de OGB-tarief op het hui- ren paar leden van het Leids Werklozencomitó maakten gisteravond van de vergadering gebruik om een petitie met 350 handtekeningen van werklozen aan wethouder Eikerbout van volkshuisvesting aan te bieden. Ze eisten stappen van de gemeente tegen de verdere aantasting van de positie van de minima. De eden van het comité hadden zich gehuld in plastic afvalzakken „om als vuilniszakken het grauwe bestaan van de grijze massa werklozen uit te beelden, ns is de zak gegeven en we verkeren nu in zak en as". dige niveau was niet mogelijk, omdat de gemeente Leiden al het maximaal toegestane OGB-tarief oplegt. „Ik had liever de rioolbelas ting verlaagd", aldus Borde wijk. De wethouder doelde daarmee op het feit dat verla ging van de rioolbelasting de lagere inkomensgroepen rela tief meer oplevert dan verla ging van de OGB. Verlaging van de OGB werkt juist deni vellerend. De wethouder wees erop dat kwijtschelding van de OGB maar in enkele gevallen moge lijk is. „Echte duidelijke crite ria zijn daar niet voor. Een rijksambtenaar bepaalt wie wel en wie niet in aanmerking komt voor kwijtschelding van de OGB. De gemeente heeft daar geen invloed op. Kwijt schelding is een gunst, geen recht". Bij de aanslagen die dit jaar worden verstuurd om de OGB binnen te halen, zal in een bij sluiter uitgelegd worden, dat kwijtschelding niet onmogelijk is. Vorig jaar vroegen 1345 mensen kwijtschelding en dat werd 389 keer toegestaan. Propaganda Het college gaf gisteravond antwoord op de vragen en op merkingen, die begin april over de Woonlastennota door de leden van de commissies waren gemaakt. Wethouder R. Eikerbout van Volkshuisves ting wees VVD-kritiek als zou de nota die mede door de twee VVD-wethouders is on dertekend een propaganda stuk van een paar PvdA-wet- houders zijn, van de hand. Hij stelde, dat kritiek in de nota op de steeds maar verdere ver hogingen van de woonlasten door het rijk door onder meer de VNG (Vereniging van Ne derlandse Gemeenten), door vertegenwoordigers van aan nemers en woningenbouwver enigingen wordt gedeeld. „En dat zijn niet een paar linkse clubs die worden bepaald door een aantal losgeslagen PvdA- wethouders", aldus Eikerbout. Hij citeerde uit een onderzoek waaruit zou blijken dat de bouwkosten van een woning in Leiden en in de gemeente Rotterdam tot de laagste van Nederland behoren. Ook op dat punt zou dus weinig meer gedaan kunnen worden. Suggesties van het CDA („on der een aantal voorwaarden, zoals het vragen van bankga ranties") om voortaan open baar aan te besteden, vonden geen steun bij B en W. Eiker bout: „Dan krijg je te maken met een soort kamikaze-acties van aannemers waar het erg slecht mee gaat. Die zullen dan heel laag inschrijven om maar wat te doen te hebben en dan moet je maar afwachten, wat voor kwaliteit je in huis haalt. Vijf of zes aannemers uitnodigen, biedt genoeg con currentie". De wethouder zei bereid te zijn met de woningbouwvere nigingen te gaan praten over het betalen van rente aan huurders over de waarborg sommen. ,,In beginsel acht ik dat redelijk, maar dan moet je je aan de andere kant afvra gen, of woningbouwverenigin gen geen rente mogen vragen van huurders die een huur achterstand hebben", hield Ei kerbout de SP voor.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3