VS bieden Saoediërs luchtdekking aan Beiaardier Horeca woedend over aanslag op de fooien BON: oorwegen wil aatje uit haring slaan FISCUS: INNING BTW GERECHTVAARDIGD SPANNING IN GOLF STUGT oogste oete voor leesch- ïeesters pbreking te tat gezien Broodjes tartaar „weerzinwekkend" GEGEVENS PASPOORT OP ÉÉN BLADZIJDE Voetbal op tv Gevolgen van Duitse metaalstaking spoedig merkbaar in Nederland «5" Ccidóc Soutotït Ê£eUUe6oma/rit Dinsdag 22 mei 1984,75e jaargang no. 22893 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ^ÊjÊÊÊ Uitgave Westerpers, behorende lot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Lelden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm, kleintiesf 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaalf 63,07, ]aarf 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Minimumtempera tuur 8, middagtemperatuur 16 graden. Zwakke tot matige wind. Zon op 05.35, onder 21.39. Schev. hoog water 9.55 en 22.46. Laag water 5.21 en 17.59. HAAG Een week voordat de haringrace of- el van start gaat, bestaat er nog steeds geen ze- leid over de hoeveelheid haring die Nederland vangen. Volgens een voorstel van de EG-com- ie aan de Europese ministerraad mag Nederland lopig bijna 41.000 ton vangen. De commissie t er nadrukkelijk bij gezegd dat het om voorlo- aantallen gaat. Donderdag moeten de visserij- sters een besluit over dit voorstel nemen. Maar als vorig jaar doemen er ook nu weer op het 5te moment problemen op. Noorwegen geen van de EG wil als Noordzeeland een groter jeel krijgen. Visserijbiologen vrezen echter dat te veel, vaak jonge haring wordt gevangen, de herstellende stand opnieuw wordt afgebroken. Dagelijks tj rantsoen De al jaren durende strijd in het grensgebied tussen Ethiopië en Somalië is een van de oorzaken van de daar heersende hongers nood. Volgens recente ge gevens dreigen een mil joen mensen om het leven te komen, omdat zij onbe reikbaar zijn voor voedsel hulp. Op andere plaatsen krijgen de mensen wel een dagelijks rantsoen graan of rijst, waarmee zij vaak maar net in leven kunnen blijven. Dolman hekelt Duisenberg NOOTDORP Dr. W. Duisenberg, de pre sident van de Nederlandse Bank, kan zich niet meer afficheren als lid van de PvdA. Dat vindt de voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. D. Dolman, naar aanleiding van uitspraak van zijn partijgenoot waarschijn lijk niet te zullen gaan stemmen, wanneer hij de keuze had tussen premier Lubbers en oppositieleider Den Uyl. Dolman zei dit gis teravond op een gewestelijke bijeenkomst van de PvdA in Nootdorp. Duisenberg plaatste zijn gewraakte opmerking in ant woord op een vraag van het PvdA-Kamer- lid Marcel van Dam in een gesprek dat op 5 mei door de VARA-radio werd uitgezonden. Dolman merkte op, dat het antwoord van zijn partijgenoot Duisenberg hem in het ver keerde keelgat was geschoten. Hij zei het „geen goeie" te vinden van iemand die zijn carrière kon maken dankzij de PvdA. WASHINGTON, RI- AAD President Reagan heeft koning Fahd van Saoedi-Arabië gevraagd of Ameri kaanse vliegtuigen Saoedische luchtmacht- bases mogen gebruiken als de Golfstaten een beroep doen op de Ver enigde Staten om het olietransport in de Golf te beschermen tegen nieuwe aanvallen. De Amerikaanse regering heeft overigens her haaldelijk verklaard al leen tussenbeide te zul len komen als daarom uitdrukkelijk wordt ge vraagd. Koeweit heeft er overigens in tegenstelling tot Saoedi- Arabië geen bezwaar tegen buitenlandse militaire inter ventie in de Golf om de scheepvaart te beschermen. In Koeweit werd de water weg als een levensader voor veel Europese, Aziatische en andere landen omschre ven. Het Amerikaanse dag blad Washington Post meld de dat Saoedi-Arabië over weegt de luchtmacht in te zetten tegen Iraanse vlieg tuigen als Saoedische sche pen worden aangevallen in de buurt van de Saoedische kust. De regering in Riad zou werken aan nieuwe richtlijnen voor de lucht macht, waardoor deze kan terugslaan bij het beschie-, ten van Saoedische tankers. De spanning als gevolg van Iraanse luchtaanvallen op schepen in de Perzische Golf nam gisteren toe met het verzoek van de zes Golfstaten om een spoed- bijeenkomst van de Veilig heidsraad. "De situatie is zeer ernstig" aldus een woordvoerder van de zes staten die verklaarde dat Saoedi-Arabië, Koeweit, Bahrein, Qatar, Oman en de Verenigde Arabische Emi raten, "een deksel op een kokende pan willen doen". In hun verzoek aan de Vei ligheidsraad beschuldigen zij Iran ervan agressie te plegen tegen de scheepvaart van en naar Arabische ha vens aan de Golf die zeer gevaarlijk is voor de inter nationale veiligheid. Er werd gisteren geen melding gemaakt van nieuwe aan vallen op tankers of sche pen na een reeks beschie tingen waarbij in zes dagen zes schepen werden getrof fen. De Saoedische minister Jamani heeft in Brussel verklaard dat Saoedi-Ara bië en zijn bondgenoten rond de Perzische Golf zich zullen verdedigen als zij worden aangevallen door Iran. Jamani wees erop dat Saoedi-Arabië „gelukkig" een goede luchtverdediging heeft. Volgens de olie-mi nister is het niet raadzaam dat de Verenigde Staten mi litair ingrijpen in de Golf oorlog, omdat dit zou kun nen uitlopen op een con frontatie met de Sovjet- Unie. HAAG De recht- ^ik in Den Haag heeft directeuren en een curatiehouder van itkmaatschappijen van Vleeschmeesters van- 'gen veroordeeld tot 1teS van vijfduizend den en geheel voor- n rdelijke gevangenis- tffen van vier tot zes 2anden. De boetes zijn form de eis en de igst mogelijke. Met de rwaardelijke straffen de rechtbank in twee allen iets milder ge- 'jest dan de officier had 'orderd. I vier hebben zich volgens echtbank in 1979 en 1980 ldig gemaakt aan het Ijwerken aan fraude met invoerheffing van de EG lees uit Argentinië. Zij lie- valse staten opmaken, rmee de indruk werd ge- t dat het geïmporteerde s volgens de voorschriften I geconserveerd. In werke- "leid werd het als vers s tegen scherp concurre- II le prijzen in de winkels de slagerijketens ver- it. De holding De Vleesch- ^ters heeft de EG inmid- tien miljoen gulden scha- -Tgoeding betaald. De uit- ak tegen de directeuren de holding volgt later. :l HAAG Een automobi- uit Den Haag is omstreeks lJ dernacht op de kruising f n van Meerdervoort/Con- 11 cade met zijn auto tussen r opgebroken tramrails te- 1 it gekomen. De man (22) I als gevolg van de zware 8 nval de opbreking te laat s tmerkt. Hij bleef onge- 'd, maar zijn auto moest r een takelwagen van de 1 tie weer op de weg worden Olympische terrorist Ben Dib, een 27-jarige po litieke car toonist uit Los Angeles, heeft een grondige he kel aan Sam de adelaar, het officiële symbool van de komende Olypische Spelen in Los Angeles. Gisteren kroop hij in de huid van f wat volgens hem de mascotte behoort te zijn: de „Olympische terrorist '84", com pleet met camouflage pak, donke re zonnebril en bom. DEN HAAG Broodjes tartaar zijn veelal onsmakelijk, soms zelfs ongezond. De Con sumentenbond concludeert dat na een on derzoek in dertig broodjeszaken, snackbars en automatieken. Slechts in drie zaken was het broodje tartaar zoals het behoort te zijn. De resultaten van het onderzoek noemt de Consumentenbond „ronduit weerzinwek kend". Twee zaken leverden tartaar met ziekmakende bacteriën, vermoedelijk omdat de broodjessmeerders met de blote hand werkten. Vier zaken verwerkten varkens vlees door de tartaar, twee keer bleek de tartaar met water vermengd en in één geval bestond zelfs een kwart van de tartaar uit water. In één zaak zat het verboden kleur- behoudende middel sulfiet in de tartaar. Vleermuizen verdrijven Engels gezin uit woning LONDEN Een groep van 135 zeldzame vleer muizen, die allemaal op het punt staan om jon gen te krijgen, hebben een Engels gezin uit hun huis verdreven. Keith en Christine Por ter en hun vier kinde ren konden het lawaai dat de andere familie op hun zolder maakte niet langer verdragen en raadpleegden natuur kenners. „De natuur kenners waren opgeto gen. Zij bezwoeren ons dat de vleermuizen in telligent, gesteld op ge zelligheid en ongevaar lijk warenvertelde Christine Porter. Niettemin is het gezin vertrokken en is hun huis overgegeven aan de vleermuizen familie van de zeldzame en be schermde Pipistrelle- soort. DEN HAAG In het nieuwe, „Europese" paspoort dat naar verwachting in Nederland vanaf 1 januari 1985 wordt in gevoerd, zullen de gegevens op slechts één bladzijde worden vermeld, en niet op vier, zoals in de huidige paspoorten. Dit zal persoonscontrole aan de grenzen aanzienlijk versnel len. Dit heeft staatssecretaris Van Eekelen (buitenlandse za ken) gisteravond meegedeeld. De bladzijde in het paspoort waarop de gegevens zijn ver meld zou worden gecombi neerd met een strook met ge gevens die electronisch kan worden „gelezen", wat verval sing zou bemoeilijken en con trole gemakkelijker maakt. Duitsland 1, 20.10 uur en Nederland 1, 23.50 uur: West Duitsland-ltalië. UTRECHT De stakin gen voor een 35-urige werkweek in de West- duitse metaal-industrie zullen, als de acties nog enige tijd voortduren, ook in Nederland merkbaar worden. Het zullen voor al bedrijven zijn die za ken doen met Westduitse autofabrikanten, die de gevolgen zullen onder vinden. Enkele Nederlandse bedrij ven die auto-onderdelen toeleveren aan West-Duits- land vrezen dat zij over twee weken hun produktie niet meer kwijt kunnen. Men wil de problemen zono dig opvangen door het per soneel eerder met vakantie te sturen of door werktijd verkorting aan te vragen. De importeurs van de grote Westduitse merken in ons land hebben gemiddeld nog voor ongeveer één maand auto's in voorraad, hoewel de populairste modellen naar verwachting eerder uitverkocht zullen zijn. In België en Spanje zullen assemblagebedrijven van Opel deze week al stil ko men te liggen wegens ge brek aan onderdelen uit het moederbedrijf in West- Duitsland. Intussen hebben de vakbon den en werkgevers in de Westduitse metaalindustrie afgesproken op korte ter-' mijn bijeen te komen voor een poging een eind te ma ken aan de stakingen. Wan neer en waar de partijen el kaar zullen treffen, is niet bekend gemaakt. Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur,- telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM Het voornemen van de fiscus om voortaan bij de hore- ca-werkgevers BTW te gaan innen over de fooien die de werknemers ont vangen, heeft in deze be drijfstak tot grote woede geleid. „De fiscus is dol geworden", zo stelt voor zitter A. van Egmond van de Horecabond FNV. Ook de werkgevers, vere nigd in de Horeca Federatie, zijn in het geweer gekomen. Namens drie horeca-bedrij- ven in Noord-Holland heb ben zij bij het gerechtshof in Amsterdam een proces aan gespannen tegen de fiscus. Nog maar net bekomen van de actie „schuimkraag" die de belastingdienst recentelijk tegen deze bedrijfstak onder nam, spreekt werkgevers vertegenwoordiger J. Coele- wij van „een nieuwe fiscale aanval op de horeca". Tot nu toe heeft alleen de fiscus in Noord-Holland met terugwerkende kracht over vijf jaar gevraagd om BTW over fooien. Aange nomen wordt dat de overige provincies over enige tijd zullen volgen. De belastingdienst schat de omvang van de fooien op twee procent van de omzet, die in Nederland jaarlijks de 7,5 miljard gulden beloopt. De horeca-werknemer draagt via de loonbelasting al een deel van zijn tipgeld aan de fiscus af. Hoogtevrees plaagt beiaardier HENGELO Beiaardier Ri- nus de Jong uit Enschede is gestopt met het bespelen van het klokkenspel in de stad huistoren van Hengelo om dat hij hoogtevrees heeft. Hij wil pas weer gaan spelen zodra de gemeente in de veertig meter hoge toren zo danige veiligheidsvoorzie ningen heeft getroffen, dat hij van angst gevrijwaard blijft. De stadsbeiaardier eist onder meer dat de ruimten tussen de pilaren op het plat form in de toren worden voorzien van twee meter hoog gaas. In een brief aan de gemeente Hengelo heeft De Jong gesteld dat hij over spannen is geraakt doordat hij bijna een fatale val maak te. Je zult maar beiaardier zijn en in de stadhuistoren zon val maken dat je er overspannen van wordt. Dat overkwam de beiaardier van Hengelo, die last van hoogtevrees heeft. Een vervelende kwaal voor iemand die zo hoog van de toren moet musiceren. Hij wil pas weer op het carillon gaan spelen als er afdoende veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. Toch maar goed dat er kranten zijn, want een grotere klok om je problemen aan te hangen bestaat er zelfs in Hengelo niet. Wie dan bovendien nog de Leidse Courant leest hoort die klok niet alleen luiden, maai weet ook haarfijn waar de klepel hangt. De Leidse Courant wil ik bed 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend Ineen Leidse rant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1