ombere toekomst voor Suriname Sacharov misschien niet meer n leven sb Gromyko stelt zich hard op tegen Genscher Gandhi roept India op tot eenheid Brede steun voornieuwe Westduitse president Franse schoolstrijd nadert ontknoping INV-BESTUURDER NA ONDERZOEK: NS komt vaste klanten tegemoet Amnesty-rapport over Salvador verouderd ITENLAND ËetdócSotncmt DINSDAG 22 MO 1984 PAGINA 11 Ibische piloten worden ipgeleid in Engeland ■INDEN In Groot-Brittannië is enige Emotie ontstaan over een rapport, kruit blijkt dat ondanks het verbreken ■ft alle diplomatieke banden tussen bot-Brittannië en Libië na de schietpar- r.voor de Libische ambassade in Londen, s het land nog steeds Libiërs worden op leid als piloot en technicus voor de Libi- ie luchtvaartmaatschappij. „Welke ga- ities hebben wij dat deze leerlingen de nnis die zij in Engeland opdoen, niet llen gebruiken voor militaire toestellen" las het Conservatieve Lagerhuislid j irry Greenway. Volgens hem gaat het 111 piloten en 362 technici, die hun op- ding krijgen op particuliere luchtvaart- lolen en bij de luchtvaartmaatschappij- 1 British Airways en British Caledonian. Britse mijnwerkersvakbond schorst niet-stakende leden LONDEN Duizend Britse mijnwerkers die niet mee willen doen met de nu al elf weken durende mijnstaking, zijn gisteren door hun vakbond geschorst, in een poging de ver deeldheid in de bond over de staking op te heffen. „Het niet gehoorzamen aan een natio nale instructie en een conferentie-besluit is een zeer ernstig vergrijp", aldus verdedigde een vakbondsfunctionaris deze beslissing zon der precedent. Een voor vandaag geplande ontmoeting tussen de leider van de mijnwer kersvakbond, Arthur Scargill, en de voorzit ter van de Nationale Kolenraad, Ian McGre gor, is op het laatste moment uitgesteld, om dat de mijnwerkers voorwaarden vooraf heb ben gesteld. „En wij komen niet bij elkaar als iemand van tevoren zegt wat wij moeten gaan besluiten", aldus McGregor. België houdt twee Sovjet-spionnen aan BRUSSEL In België zijn het afge lopen weekeinde twee Russen gear resteerd op beschuldiging van spiona ge. Zij liepen tegen de lamp toen zij probeerden in het bezit te komen van geheime NAVO-documenten. Het tweetal geniet geen diplomatieke on schendbaarheid, maar heeft wel een „beschermde status", wat betekent, dat zij in België niet strafrechtelijk' vervolgd kunnen worden. De twee zullen op korte termijn worden uitge wezen. De positie van een in Brussel geaccrediteerde Sovjet-diplomaat wordt nog nader onderzocht. Engelse dierenvrienden actief tegen kikkerleed LONDEN Liefhebbers van kikkerbille tjes in Groot-Brittannië zijn het mikpunt geworden van dierenvrienden omdat, vooral in India, miljoenen kikkers op gru welijke wijze worden gedood om interna tionale fijnproevers te gerieven. De dieren worden, aldus de dierenvrienden, levend de poten uitgerukt omdat zo de smaak van het vlees het beste behouden blijft. De bovenste helft van de nog levende die ren wordt weggegooid om zo een langza me, pijnlijke dood te sterven. De woord voerder van een winkelbedrijf in Londen zei desgevraagd dat hij in India heeft ge ïnformeerd en dat men hem was verze kerd dat de kikkers vóór het afrukken van de poten worden verdoofd. De mede deling had hem „zeer gerustgesteld". RECHT „In Surina- I heerst een sfeer van De militairen ge- zich onder en bo- de wet. Het land is )<?n rechtsstaat maar een tenstaat: als de feiten [-anderen verandert ook het recht, de militairen zijn", maken uit welke wetten van toepassing zijn, wie wordt berecht en hoe (door militairen of de bur gerrechter). Bovendien klaagt de bevolking dat de militairen corrupt Henk Hofstede, de tweede voorzitter van het CNV, zei dit gisteren na terugkeer van een tiendaags bezoek aan Surina me. Hij maakte deel uit van een delegatie van het Wereld- verbond van de Arbeid (waar bij het CNV is aangesloten), die in Suriname een onder zoek heeft ingesteld naar de vakbondsvrijheid en de poli tieke situatie. Over de kansen op werkelijke democratiseringen is Hofstede na talrijke gesprekken niet erg optimistisch. Het militair lijkt niet van plan de macht op korte termijn uit handen te willen geven. Hofstede acht het niet onmogelijk dat Suri name verder gaat in de rich ting van een totalitaire staat. voorkomen", zei hij. Over het hervatten van de ontwikkelingshulp aan Suri name wil Hofstede zich niet uitlaten omdat dit een politie ke zaak is. Zijn persoonlijke visie is wel, dat het deelnemen van werkgevers en vakbewe ging aan de regering een eer lijk bedoelde poging is weer tót een democratie te komen. Daarom heeft de regering-U- denhout, aldus Hofstede, in elk geval recht heeft op een dia loog met Nederland. „Er moet weer worden gepraat". Het zou volgens hem voor die dia loog ook goed zijn, als particu liere organisaties veel meer gingen doen in Suriname. ILAAN Het is niet uitgesloten dat de Sovjet-dissi- !mt en Nobelprijswinaar Andrei Sacharov, die eerder ;eze maand in hongerstaking ging, niet meer in leven ii. Dat heeft Tatiana Bonner, dochter van Sacharovs !rouw Jelena Bonner, in de Italiaanse stad Milaan ge- ;>gd. Zij sprak op een manifestatie ter ondersteuning an de dissident, die met zijn honderstaking een uit- ïisvisum voor zijn vrouw wil afdwingen, icharov en Jelena Bonner werden afgelopen zondag heftig in de Sovjet-regeringskrant Izvestia. „Het zijn termen die Izvestia gebruikt tegenover mijn moeder, van Je wordt geschreven dat zij over het lijk van haar man lat, die mij het ergste doen vrezen", zo zei Tatiane Bonner, et artikel in Izvestia zou volgens Sacharovs stiefdochter jn inleiding kunnen vormen voor „afschuwelijk nieuws, it later komt". UTRECHT De NS zal reizigers met een kor- tings- daluren- en 60+/65+-kaart die te maken kregen met een verlaging van de korting op enkele reizen financieel tegemoet komen. Dat is het resultaat van onderhandelingen tussen de spoorwegen en de Consumentenbond naar aan leiding van het vonnis van de president van de Utrechtse rechtbank. De NS heeft er begrip voor dat haar vaste.klanten zich door de tus sentijdse verlaging van de reductie „gepakt" hebben gevoeld. De tegemoetkoming houdt in dat houders van een kortings- en dalurenkaart die geldig was vóór of op 1 april 1984 een ver goeding van een gulden krijgen voor iedere maand dat de kaart na die datum nog geldig was. Houders van een 60+ of 65+-kaart die op dezelfde datum nog geldig was krijgen bij inle vering van hun kaart een cheque van een riks. MOSKOU De West- duitse minister Genscher, die een bezoek aan Mos kou brengt, had gisteren een drie uur durend on derhoud met zijn Russi sche ambtgenoot, Andrei Gromyko. In Westduitse delegatiekringen werd vernomen dat de Russi sche minister zich tijdens het overleg hard opstelde en met name de Verenig de Staten ernstig kriti seerde. Gromyko beschuldigde de Verenigde Staten van een po litiek van „confrontatie en willekeur in de internationale betrekkingen". Genscher stel de van zijn kant dat het Wes ten nog steeds bereid is naar de onderhandelingstafel terug te keren. Tijdens een werklunch onder streepte Gromyko dat de on derhandelingen, zowel over middellange-afstandsraketten in Europa als over strategische bewapening, niet zullen wor den hervat voordat de nieuwe Amerikaanse raketten uit West-Europa zijn teruggetrok ken. Het Westen spreidt een „vals en kunstmatig optimis me" ten toon met betrekking tot de huidige Oost-Westbe trekkingen, zo zei Gromyko, die Genscher eraan herinner de dat de Bondsrepubliek „de weg heeft geplaveid naar de stationering van Amerikaanse raketten". In zijn antwoord op Gromyko's tafelrede week de Westduitse minister een maal van zijn voorbereide tekst af: „Wij vinden de tegenover onze Amerikaanse vrienden geuite beschuldigingen onjuist en on terecht", zo verklaarde Gen scher. De Westduitse minister veroordeelde de tegen Bondsrepubliek gevoerde cam pagne in de Russische media en riep de Sovjetunie op de emigratie voor etnische Duit sers die zich in het Westen willen vestigen te vergroten. Prins Charles boert goed LONDEN Prins Char les heeft vorig jaar aan zijn landgoederen 978.066 pond sterling verdiend, te gen 817.359 in 1982. Char les hoeft over die inkom sten, waarvan hij moet zien rond te komen, geen belasting te betalen, maar hij staat een kwart ervan vrijwillig af aan de schat kist. Zo hield hij vorig jaar. 735.550 pond sterling (om gerekend 3.309.975 gulden) WASHINGTON: WASHINGTON De Verenigde Staten vinden het rapport van Amnesty International over El Salvador verouderd. „Het rap port is gebaseerd op informatie die ongeveer een jaar geleden is verzameld en geeft een overzicht van de voorafgaande vijf jaar", aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in een reactie op het Amnesty-rapport. In het rapport van Amnesty International staat dat het grootste deel van de naar schatting 40.000 burgers die sinds 1979 op ge welddadige wijze om het leven zijn gekomen, geëxecuteerd is door Salvadoraanse veiligheidstroepen en het leger. De woord voerder vond dat het Amnesty-rapport niet van toepassing kon worden gebracht op de huidige situatie. De pas gekozen presi dent van El Salvador, Jose Napoleon Duarte, heeft in de Vere nigde Staten verklaard dat zijn land Amerikaanse militaire steun nodig heeft zonder „vernederende voorwaarden". Hij zei Washington nooit te zullen vragen militairen naar El Salvador te sturen om mee te strijden tegen de linkse guerrillastrijders. Oudste krant op zoek naar verleden LONDEN De gespecialiseerde scheepskrant „Lloyd's List", het oudste dagblad ter wereld, is de 250e jaargang be gonnen met het zoeken naar zijn verleden. Kopieën van de krant van 1734 tot 1740 gingen bij een brand in 1838 verloren en Lloyd's biedt nu een kleine 2.300 gulden voor degene, die hem de oudste kopie van voor 1740 kan bezorgen. De ko pieën die worden gezocht hebben maar één enkel blad dat aan beide kanten is bedrukt en dat niet groter is dan een blad schrijfmachinepapier. BOMBAY Premier Indira Gandhi van India heeft gis teren de Indiase deelstaat Maharasjtra bezocht, waar de afgelopen vijf dagen bloedige rellen tussen moslims en hin does aan ten minste 105 mensen het leven hebben ge kost. „In eerste instantie gaat het er om de rust te herstel len. India heeft een lange traditie van tolerantie op godsdienstig gebied. Dat is nu nodiger dan ooit. Het is belangrijk dat het land aan eengesmeed blijft", aldus me vrouw Gandhi na bezoeken aan de steden Bombay en Bhiwandi. Beide steden wor den momenteel door het le ger gecontroleerd. In Bom bay kwam het overigens gis termorgen opnieuw tot uit barstingen tussen plunderen de en brandstichtende fana tieke moslims en hindoes, die elkaar te lijf gingen met ge weren, messen, stenen en ij zeren staven. RICHARD VON WEIZSACKER HEEFT EINDELIJK DOEL BEREIKT (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Als Richard von Weizsacker morgen als nieu we president van de Bonds republiek zijn ambtswoning, Villa Hammerschmidt, be treedt, weet hij zich verze kerd van een steun zoals geen voorganger die gehad heeft. Want ook de socialisti sche oppositie heeft het unie ke besluit genomen op de christen-democraat te zullen stemmen. Met de 62-jarige Von Weiz sacker krijgt de Bondsrepu bliek als opvolger van Karl Carstens een man die tot de liberale vleugel van de CDU behoort. Het hoogste ambt van het land lijkt de edelman met het sneeuwwitte haar op het lijf geschreven. De grondwet verlangt dat het staatshoofd boven de partijen staat en dat hij optreedt als president van alle burgers. Dat is een rol die de aristo craat Von Weizsacker wel ligt. Hij ziet zichzelf graag als een bindend element, als een verzoener en een man die te- fenstellingen overbrugt, tammend uit een oud ge slacht van vooraanstaande geleerden en diplomaten is Von Weizsacker nooit de man geweest van het ruwe, alledaagse, politieke hand werk. Geen wonder dus dat hij al snel zijn oog liet vallen op het presidentschap. Toen hij in 1968 voor het eerst in de race was, had hij zelfs nog geen enkele ervaring in de politiek. Hij zat -in de directie van een groot chemisch con cern en hij bekleedde voor aanstaande functies in de protestantse kerk. Intern moest hij het toen afleggen tegen zijn partijgenoot Ger hard Schroder, die een jaar later van de sociaal-demo craat Gustav Heinemann verloor. Bij zijn tweede aan loop in 1974 was Von Weiz sacker de officiële kandidaat van de CDU, maar hij was kansloos tegen Walter Scheel, die gesteund werd door de regeringscoalitie van socialisten en liberalen. Maar dit keer, bij zijn derde po ging, kan er echt niets meer mis gaan. Droom Toch zag het er een tijd naar uit dat Von Weizsacker zijn droom had opgegeven, in 1981 behaalde hij in het rode bolwerk West-Berlijn voor zijn CDU 48 procent van de stemmen, een historisch re cord. „U kunt er van verze kerd zijn", beloofde de nieuwbakken burgemeester de enthousiaste Berlijnere, „dat er in mijn leven geen andere opgaven meer zullen zijn dan Berlijnse". Geen wonder dat de teleurstelling in de voormalige hoofdstad groot was toen Von Weizsëc- ker zijn blik toch weer op de Villa Hammerschmidt liet vallen. Ook CDU-voorzitter kanselier Kohl had graag ge zien dat Von Weizsacker in Berlijn was gebleven. Von Weizsackers opvolger in de gedeelde stad, de kleurloze Eberhard Diepgen, lijkt niet in staat West-Berlijn langdu rig voor de christen-demo craten te kunnen behouden. Zijn vooruitzicht naar de Vil- ook een overwinning op zijn oudere broer Carl Friedrich, de wereldberoemde kernfysi cus en filosoof. Jarenlang leefde Richard in de schaduw van zijn broer, het genie uit de familie. Het was Carl Friedrich von Weizsöcker die in 1940 als eerste een theore tische methode ontwikkelde voor de winning van plutoni um, de atoomspringstof. La ter werd hij een van de in dringendste waarschuwere voor de atoomoorlog. Politiek heeft Carl Friedrich zijn stek gevonden in een an der kamp als Richard. De ge leerde is sinds jaar en dag lid van de socialistische SPD en hij behoort tot de adviseurs van de politiek leider van die partij, Hans-Jochen Vogel. In 1979 wilde de SPD hem zelfs opstellen als tegenkandidaat voor Karl Carstens voor het presidentschap, maar Carl Friedrich had er geen zin in. Carstens was immers al op voorhand zeker van de over winning. Vader Ernst In de vele publikaties die in dezer dagen over Richard von Weizsacker verschijnen, duikt ook steevast de naam van zijn vader Ernst op. Ernst von Weizsëcker was la' Hammerschmidt betekent van 1938 tot 1943 staatssecre- voor Richard von Weizsacker taris in Ribbentrops ministe rie van buitenlandse zaken. Na de oorlog werd hij tot 7 jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat zijn paraaf („geen bezwaar") op docu menten voorkwam, waarin de deportatie van Franse jo den naar de concentratie kampen bevolen werd. Ri chard, die toen rechten stu deerde, assisteerde de advo caten van zijn vader ander half jaar in Neurenberg. Nu nog bestempelt hij die tijd als „een beslissende fase" in zijn leven. Tot op de dag van vandaag houdt Von Weizsac ker zijn vader voor onschul- Richard von Weizsacker dig. PARIJS De Franse schoolstrijd nadert zijn ontknoping nu premier Mauroy voor de Franse Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie heeft gesteld inzake het wets ontwerp ter hervorming van het onderwijs. Premier Mauroy heeft vorige week in de ministerraad toe stemming gekregen gebruik te maken van die methode, gere geld in artikel 49/3 van de Franse grondwet. Zowel voor- als tegenstanders van het wetsontwerp, waarmee eigen lijk niemand tevreden is, heb ben kritiek 'op deze methode. De voorstanders van bijzonder onderwijs vrezen, dat zo een wet wordt doorgedrukt, die diep ingrijpt in de Franse maatschappij. Ze zien hierin een eerste stap op weg naar de integratie van het bijzonder onderwijs in het openbare on derwijs. Ook voorstanders van open baar onderwijs als de secreta ris-generaal van de invloedrij ke nationale commissie voor openbaar onderwijs, Michel Bouchareissas, zijn er tegen. Bouchareissas vreest dat de re gering te veel concessies doet om een „opstand" onder voor standers van het bijzonder, met name katholiek onderwijs te voorkomen. Er is echter weinig kans, dat de Algemene Vergadering, de Franse Twee- dé Kamer, het vertrouwen in de regering zal opzeggen. De socialisten hebben eerder bij monde van fractieleider Lio nel Jospin gesteld dat gebruik van een dergelijke methode „een psychologische en politie ke vergissing" zou zijn. Maar nu willen zij het ontwerp, dat drie jaar in de maak is ge weest, zo snél mogelijk door de Kamer jagen. Het roept im mers aan beide zijden emoties op, waarvan de politieke uit komst voor hen ongunstig kan zijn. De Franse socialisten hebben de absolute meerder heid in het Franse parlement. In feite is het stellen van de vertrouwenskwestie voor de regering dus een formaliteit om een debat te vermijden. Zij vraagt en krijgt zo een vol macht om hervormingen op het politiek glibberige onder wijsterrein uit te voeren. Paul Guiberteau, de secretaris- -generaal van de vereniging voor katholiek onderwijs (CNEC), is eveneens uiterst ontevreden over de gang van zaken. De voorbereiding van het ontwerp in de kamercom missie voor onderwijs is niet eens afgemaakt. Hij hoopt dat de senaat, waar de oppositie de meerderheid heeft, het onder werp alsnog tegenhoudt. Daar na is nog beroep mogelijk bij de grondwettelijke raad, een soort Raad van State. In kringen van voorstanders van bijzonder onderwijs be raadt men zich inmiddels over taktiek. De christelijke vak bond CFTC heeft zich al uitge sproken voor een grote de monstratie in Parijs. Anderen, onder wie Guiberteau, die mede uit naam van de Franse bisschoppen heeft onderhan deld over de voorgenomen hervorming van de wet op het onderwijs, willen nog afwach ten. Een nationale demonstra tie in Parijs beschouwen zij als een laatste wapen, dat alleen gebruikt kan worden als er geen andere mogelijkheid meer open blijft. Eerdere de monstraties in Bordeaux, Lyon, Nantes, Rijssel en Ver sailles hebben "elk tussen de honderd- en de vijfhonderd duizend mensen op de been gebracht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11