„Supporters hebben mij over het dode punt heen geholpen" Marco van Alphen: moe, maar voldaan ASC verwacht jeugdtop ,BELG" WIL VAN DER LAAN: SPORT LEIDEN EaidóaQowuvnt ZATERDAG 19 MEI 1984 PAGI TER AAR 't Had niet veel gescheeld of Wil van der Laan had zijn zijspan eind vorig jaar voorgoed in de schuur gezet. In de laatste kampioenswed strijd, nota bene in z'n bloedeigen woonplaats, ging hij met fiets en al over de kop. Plotseling blokkeerde zijn voorwiel, waarna een fikse val niet uitbleef. Met ingedrukte longen, verrekte knieban den en psychisch behoor lijk in de war, droop Wil van der Laan af. Hij baal de als een stier, die zijn doelwit in het luchtledige had zien opgaan. „Ik had de wedstrijd alleen maar uit behoeven te rijden om zeker te zijn van een klas sering bij de eerste zes in de eindstand, hetgeen automa tisch deelneming aan de Grand Prix inhoudt", vertelt de 33-jarige Van der Laan. „Ik had er goed de smoor in. En ik wilde er ook mee kappen. Maar Wil, m'n verloofde, èn mijn supporters, hebben me over het dode punt heen ge holpen. Ook mijn sponsors ble ven achter me staan, onder wie „Conti" Henkie Hogeboom uit Apeldoorn. Overigens heb ik wel gesteld, dat ik het sleu telen niet meer zag zitten. Heb ik geen tijd meer voor", aldus Van der Laan, die sinds 1980 in Ter Aar een eigen café runt. Niet ideaal „Dat is geen ideale combina tie", vervolgt hij. „Het is nogal slopend. Ik kom regelmatig slaap tekort. Maar ik rook en drink niet. Ik verkoop het al leen maar", grijnst hij. Zijn zaak loopt als een trein. Wil ook, want elke dag doet hij stevig aan conditietraining. „Ik zie het dit seizoen best zit ten. Heb een betrouwbare fiets en veel steun". Vanwege het feit, dat Wil van der Laan door die crash voör eigen publiek niet bij de eerste zes n de NK-stand finishte, doemde er een levensgroot probleem voor de coureur uit Ter Aar op. Hij kon in '84 de Grand Prix wel vergeten. Maar Wil van der Laan, ook niet gek, week uit naar onze zuiderburen, die internatio naal nog een stekkie te verge ven hadden. Hetzelfde deed Toni Bens. Wil van der Laan en zijn bakkenist sturen dit jaar internationaal derhalve onder de Belgische vlag. Meezingen „Een gekke gewaarwording Kees Hoogervorst: Mooie jeugd gehad... TER AAR „Ik heb een mooie jeugd ge had, dat zeker. Maar sinds ik met Wil rijd, is het mooi afgelopen", zegt de 27-jarige Kees Hoogervorst. Vanaf 1980 is hij de grote steun en toeverlaat van Van der Laan. Het tweetal woont in Ter Aar, op een steenworp afstand van elkaar. „En dat is mooi meegenomen", zeggen ze. Kees Hoogervorst is een kleine zelfstandi ge. Runt een eigen doe-het-zelf zaak. „Hij doet zelf niets", lacht zijn maatje Wil, die altijd voor een geintje te porren is. „Het klikt prima tussen ons", vervolgt Kees Hoogervorst. Wil is rustig, ik daar entegen behoorlijk driftig. Wil kan twin tig keer uitvallen zonder een keer boe of ba te zeggen. Niet te geloven. We compen seren elkaar, weet je. Maar als Wil boos is, dan is hij gevaarlijk. Kun je het beste ver uit zijn buurt blijven. En als je ruzie met hem hebt, dan heb je dat levenslang. Hoogervorst vindt het bakkenist zijn pure ontspanning. „Het is als liefhebberij be gonnen. Op een gegeven moment zit je in de sleur", grijnt hij. „Wil is de laatste bij wie ik in de bak sta. Ik verander niet meer. Als Wil stopt zal ik ook wel versle ten zijn. Dan stop ik voorgoed. Dat vind ik het beste". Van der Laan-Hoogervorst, een paar apart. Een stel prima kerels, dat goed kan incasseren. Niet alleen hun honorarium, ook nederlagen. In beide gevallen blijven ze lachen. Wil van der Laan in actie met bakkenist Kees Hoogervorst: dit jaar in Belgische „dienst". als ze het Belgische volkslied voor je spelen. Ach, het luiste ren gaat nog wel. Het meezin gen is moeilijker. Een suppor ter heeft laatst een cassette bandje met het Belgische volkslied in mijn auto gelegd. Een goeie grap. Ik heb er se rieus naar geluisterd. Overi gens snap ik de Belgische moppen nu ook beter. En over een poosje ga ik Stella Artois verkopen. Ben ik eigenlijk wel verplicht. Als ik niet oppas ga ik helemaal op de Belgische toer", zegt Wil met een knip oogje naar zijn maat Kees Hoogervorst. Wil van der Laan heeft in zijn zijspancarrière, die in '68 start te, al heel wat bakkenisten „versleten". „Ze zijn allemaal vrijwilllig weggegaan. Tram melant hebben we nooit ge had". Hij stuurde twee jaar met Kees van Dijk, vijf jaar met Huig Vonk, twee jaar met Marius van de Berg, twee jaar met Jaap van Vliet, terwijl vanaf 1980 Kees Hoogervorst in het „bakkie" staat. Toen Wil zeventien jaar was reed hij zijn eerste wedstrijd. „Dat was in Apeldoorn, bij de junioren. Ik stuurde onder een artiestennaam. Ik was nog te jong, weet je. We reden in het Orderbos toen nog andersom. Eerst de berg op. Overigens heb ik altijd met veel plezier in Apeldoorn gereden. Het cir cuit is daar een kolfje naar mijn hand. Het ligt er ook al tijd goed bij omdat het alleen voor officiële wedstrijden ge bruikt wordt. Wil van der Laan won tot nu toe drie nationale titels in de zijspan-discipline. In de strijd om de felbegeerde Inter Side Car-trofee stond hij tweemaal op de hoogste trede van het ereschavotje. „Eén nationale titel heb ik aan Ton van Heugten geschonken. Echt waar. Dat was in '79 in Rosmalen. De beslissing zou daar in de allerlaatste manche vallen. We crashten. Een hoop ruzie en noem maar op. TV- beelden werden als bewijsma teriaal aangevoerd. Ze zijn er nooit uitgekomen. Ik zeg nog steeds: 't was mijn schuld niet. Zeker weten. Maar de titel ging naar Ton". JAN KRUITHOF m m M Marco van Alphen: „Ik denk dat ik een geslaagd seizoen achteL. de rug heb. Voor een eerstejaars heb ik heel behoorlijk geprei teerd". LEIDEN Als er ie mand blij is dat het voet balseizoen '83-'84 er op zit dan is het Marco van Al phen wel. „Werkelijk, ik ben het zat. Ik heb dit jaar vreselijk veel wed strijden gespeeld. Te veel eigenlijk, maar ja, dat is een logisch gevolg van het feit dat je zweeft tus sen het eerste en tweede van FC Den Haag en je je constant moet bewijzen". Een missie die het predi- caat geslaagd opgeplakt kan krijgen. Van Alphen speelde dit seizoen 20 maal al dan niet als in valler in de hoofd macht van FC Den Haag en dat mag voor een eer stejaars niet onverdien stelijk genoemd worden. Maar: „Het wordt nu tijd om meer op de voorgrond te tre den. Ik heb er erg lang over gedaan om me aan te passen bij Den Haag. Een heel jaar eigenlijk. Maar de dosis lef die ik vorig jaar bij Roodenburg toonde komt weer terug. Ik heb nu het gevoel geaccep teerd te zijn en in die weten- Vandaag de laatste aflevering van een vijftien delige serie over betaalde voetballers uit de Leidse regio. Marco van Alphen, vorig jaar van Roodenburg naar FC Den Haag getrokken, sluit de rij. schap ga ik ook makkelijker voetballen, durf ik een balle tje bij me te houden. Dat ik er zo lang over gedaan heb om te wennen, komt omdat ik nou niet direct het type ben dat zich met een grote mond staande houd. Ik kijk liever de kat uit de boom en probeer door keihard te werken pres taties neer te zetten". Trainer Rob Baan vond enige maan den geleden dat Van Alphen daarbij overdreef. Hij advi seerde de Leidenaar het op de trainingen wat rustiger aan te doen.. „Ik wilde wel, maar merkte al snel dat mijn pres taties daaronder leden en dus ben ik maar weer op volle kracht doorgegaan". Marco van Alphen maakte vorig jaar de overgang van Roodenburg naar FC Den Haag met het idee in het C- team terecht te komen. Aan vankelijk was dat ook het ge val, maar na in de oefenperio de al deel te hebben uitge maakt van het eerste team, belandde hij in oktober in het keurkorps. „Dat is iets waar je steeds op hoopt, maar toch kwam het onverwacht. Net zoals mijn tijdelijke afscheid van het eerste trouwens. Na vijf wedstrijden botste ik op de training met Dido Have naar en raakte ik geblesseerd. Eigenlijk kwam dat niet eens zo onverwacht, want af en toe vliegen de stukken er af op de training. Toen ik Leo Rom berg had verdrongen, kon ik er van op aan dat de broertjes Rontberg tijdens de partijtjes op me loerden. En zo gaat het steeds. Soms is het wel eens te erg, maar over het algemeen is het wel goed voor je als er pittig getraind wordt". De balans opmakend: „Ik denk dat ik een geslaagd sei zoen achter de rug heb. Voor een eerstejaars heb ik heel be hoorlijk gepresteerd. Daarom ook ben ik geen moment bang geweest toen ik hoorde dat FC Den Haag een aantal mensen geen nieuw contract zou aanbieden. Ron (de Roode) en Fons (Alfons Groe nendijk), met wie ik altijd naar de training ga, zaten wel in de rats. Ik heb ze steeds voorgehouden dat dat niet no dig was, dat ze ons, omdat we jong en goedkoop zijn, toch niet weg zouden doen". En Van Alphen bleek het gelijk aan zijn zijde te hebben. „Zaakgelastigde" Jan van Wezel is thans met het be stuur van Den Haag in onder handeling over nieuwe ver bintenissen voor het drietal. „Voor mij wordt het een A- contract, weliswaar minimum loon, maar dat is nog altijd het dubbele van wat ik nu ver dien". Om dat volwaardige contract binnen te halen heeft Van Alphen overigens wel een offer moeten brengen. „In januari ben ik gestopt m mijn opleiding aan de Midd< bare Detailhandel School. viel echt niet meer te coml neren. De club stelde aan begin van het seizoen dat er bijzonder prijs op steldf als ik door zou gaan met opleiding. Er werd me zei verteld dat de Sociale Begelt dings Commissie over me zi waken, door af en toe conti op te nemen met de schoi Nou daar heb ik weinig v; gemerkt. Ik heb begrepen ze een keer hebben gebel maar met mijzelf hebben nooit gepraat. Ook niet na< ik met mijn studie was stopt. Beetje vreemd...". Pratend over zijn toekoi zegt Van Alphen: „Het liel wordt ik full-prof, maar kans daarop is vrij gering, leen de drie grote clubs wi ken daar immers nog mee. denk dus eerder aan een c; rière als semiprof. Voetballi gecombineerd met een ta; voor halve dagen. Wat v< baan dat dan zou moeten zijj weet ik nog niet. Daar ma; ik me ook nog niet zoveel z< gen over. Ik wacht op een opi roep voor militaire dienst voorlopig denk ik eigenlijk leen maar aan vakantie. Wai daar ben ik wel aan toe MAARTEN NOOT1 ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense schaakclub houdt vrijdag 1 en zaterdag 2 juni het jaarlijkse jeugdschaaktoer nooi. Een gebeuren met een speciaal tintje, het is immers de tiende maal dat ASC dit toernooi orga niseert. Het evenement, dat jaarlijks zo'n 200 .deel nemers naar Alphen trekt, is in het kader van dit tweede lustrum nog uitgebreider opgezet. Was het andere jaren een eendaags evenement, dit keer zal er twee dagen lang in de Opstandingskerk in Al phen worden geschaakt. ASC mikt daarbij dit keer ook op een internationaal deelnemersveld. In een aan tal buitenlandse schaakbla den zijn daartoe aankondi gingen geplaatst. De vrijdag zal bestemd zijn voor jeugd spelers tot en met zestien jaar. Er zal worden gespeeld in vier categoriën: t/m 16, t/m 14, t/m 12 en jonger dan 10 jaar. Het zwitsers toernooi voor jeugdspelers van 17 t/m 20 jaar dat zaterdag zal wor den afgewerkt, moet het hoogtepunt van het twee daags gebeuren gaan wor den. ASC verwacht dan dat de nationale jeugdtop in Al phen verschijnt om de vijf geldprijzen (in hoogte varië rend van 250 tot 25 gulden) te verdelen. Het inschrijfgeld voor vrijdag bedraagt zeven gulden. Zaterdag zal een en treegeld van tien gulden worden verlangd. Jubilerend Alphen a ontvangt Sparta J ALPHEN AAN DEN RIJF De dit seizoen vijfenzevei jaar bestaande voetbalverf ging Alphen zal zaterdag] mei in het kader van de j(l leumviering aantreden tej het eerste team van Sparta.) wedstrijd begint om 18.30 J op sportpark De Bijlen. Rotterdamse eredivisio! heeft toegezegd in de ster) formatie (dus met Louis Gaal en Wout Holverda) ri Alphen aan den Rijn te zu! trekken. Het team van Alpl zal worden versterkt met ti zeer bekende gastspel Johnny Rep (PEC Zwolle) René van der Gijp (Lokei hebben toegezegd voor avond de kleuren van Alpl te zullen verdedigen. Metamorfose Als er iemand ooit een snelle metamorfose heeft ondergaan dan is het DOSR voorzitter Bert de Haan de wel. Zijn club kon zondag kampioen van de vierde klasse worden en daarom stond de Roelofa- rendsveense preases voor aan vang van het uitduel tegen Van Nispen welhaast stijf van de zenuwen. „Ik heb het niet meer", riep De Haan in de be stuurskamer tegen een ieder die het maar horen wilde. Na de eerste helft, waarin DOSR een 0-1 voorsprong had geno men, stapte een heel andere De Haan de bestuursruimte binnen. „We stoten in één keer door naar de tweede Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter klasse", voorspelde hij in al zijn overmoed. En toen na de wedstrijd de buit inderdaad binnen was en de champagne flessen ontkurkt konden wor den, leek De Haan in de ver ste verte niet meer op de haast wanhopige man die hij negentig minuten plus een kwartier eerder nog was ge weest. Hossend en juichend spoedde hij zich richting mid dencirkel om de zo juist naar de derde klasse gepromoveer de voetballers te feliciteren.... „Niets is zo veranderlijk als het weer", wil een oude zegs wijze, die ook in dit geval weer opgeld doet. Hoe Wij van Hutspo(r)t dat bedoelen? Ach: geven op hoge posities geposteerde (windjhanen ook niet al sinds mensenheugenis gegevens over het weer door? Collega-voorzitter Piet van Egmond van Rijnsburgse Boys stelde zich zaterdag vóór en tijdens het kampioensduel van „zijn" club aanzienlijk anders op. Was, hoe zullen we dat zeggen, wat meer koop man (hetgeen vanuit zijn Rijnsburgse achtergrond be zien niet zó gek was). Natuur lijk: het gegeven dat de geel zwarte Boys na een eventuele nederlaag in Volendam nog een tweetal herkansingen zouden kennen, maakte het Van Egmond ook een stuk eenvoudiger om zich als de rust zelve te presenteren. Maar het bleef aardig om en thousiaste Van Egmond voor aanvang van het treffen met Volendam-bestuurderen te horen „onderhandelen". „Wij bezorgen jullie financieel een gouden dag. het lijkt mij lo gisch dat daar minimaal een winstpunt tegenover staat", aldus Van Egmond. voetbalclub spartelt niet tege als zijn spelers hem na afloc van een gewonnen kamp oenswedstrijd op de schoudè willen nemen. Voor de vor wat tegenstribbelen, akkoof dat kan nog. Maar weigerei Nee, dat gebeurt maar zelde Sjaak van Dalen deed d woensdagavond, op het cor. plex van Blauw Zwart, echt wel. Op het moment dat zojuist interregionaal dame kampioen geworden spet sters van Groote Lindt he op de schouders wilden n men klonk een gedecideei „neen Gezien het feit dat niemand van de wijdbroek-bestuurde- ren zich vervolgens haastig richting Volendam-kleedka- mer spoedde, moeten wij ech ter toch aannemen dat niet het koopmanschap van de voorzitter, maar de klasse van Rijnsburgse Boys er zaterdag voor zorgdroeg dat de titel in derdaad een feit werd... „Goud" Overigens: met zijn opmer king over die „gouden dag" overdreef Van Egmond in het Gekkenhuis... geheel niet. Het was zaterdag een ongekend gekkenhuis voor de zaterdagtak van Vo lendam. De honderd meter verder spelende, betaalde or ganisatie van die naam mag dan regelmatig enige duizen den toeschouwers op de tribu nes begroeten, het eerste za terdagteam van de Volendam- mers moet het gemiddeld met minder dan vijftig per wed strijd doen. Twaalf thuisduels met gemiddeld vijftig betalen de bezoekers (kosten drie gul den); een kleine rekensom leert dat Volendam zaterdag de recette voor thuiswedstrij den op achttienhonderd (1800) gulden mag stellen. Afgelopen zaterdag evenwel, trokken zo'n tweeduizend Rijnsbur gers naar het zacht golvende veld aan de Volendamse dijk. Goed voor de nodige paniek bij die ene kassa, maar ook goed voor zo'n zesduizend gulden aan entreegelden plus nog wat verteringen, hier en daar. Op één dag je seizoenin komsten uit recettes meer dan verdriedubbelen. Eigenlijk was het zo gek niet geweest als een Volendam-be- stuurder uit dank vooraf even die oranjezwarte kleedkamer had bezocht... Rond Frits de Jongh, woordvoerder van Ajax cricket, liet voor aanvang van het seizoen we ten dat het in de eerste klasse debuterende Ajax het „best wel eens moeilijk" zou kun nen gaan krijgen. „We kun nen ons handhaven, dat wel, maar met name met batten denk ik dat we regelmatig problemen zullen ondervin den. Een reële prognose, zo leek het op dat moment. Totdat Ajax afgelopen zondag bij Quick Nijmegen een onge kend totaal van 198 runs bij elkaar sloeg en Quick zelf niet verder dan 54 rui?s kwam. Zal die bal bij cricket dus ook wel rond zijn. Eenzaam Een beetje trainer van een Nu gebiedt de waarheid w te zeggen dat Sjaak van Dale die woensdagavond net i hard gewonnen als verlort had. De oefenmeester uit C pelle aan de IJssel trainde in mers afgelopen seizoen ni alleen Groote Lindt, maar oc de dames van Alkmania. h juist dat team, de kampiot van de zondagse interregion, le damescompetitie, was do( Groote Lindt met 1-0 van c overwinning, de titel en i verdere strijd om het land kampioenschap afgehoude Een samenloop van omstai digheden die Van Dalen i Wassenaar in een zeer last parket bracht. Een situatie d hij „nooit meer" hoopt mee maken. En met deze beii teams waarschijnlijk oc nooit meer zal meemake. aangezien hij na afloop vè dit seizoen niet meer bij All mania zal verder gaa. „Twintigduizend kilomeh per jaar wordt me een beet teveel van het goede". Een besluit dat echter ni wegneemt dat Van Dak woensdagavond overtuiger niet als trainer, maar als oi partijdig toeschouwer aanw\ zig was. Eenzaam op de tribune, allee met zijn gedachten...

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8