uns heeft veel ipannende ezien Prijsstijgingen vallen wel 99 Overheid moet loodvrije benzine aantrekkelijk maken LUBBERS: Ruding: Hoge overheidsuitgaven belemmeren duurzaam herstel Abortus voorlopig niet in ziekenfondspakket IRAN WAARSCHUWT VOOR INTERVENTIE GOLFOORLOG i"SIJTHOFF PERS BINNENLAND/BUITENLAND CeldócSoinowit 'ZATERDAG 19 MEI 1984 PAGINA 5 ]000 Woorden er uur )KIO Een bedrijf in Japan eft een vertaalmachine ont- •ikkeld die met behulp van een ynputer in staat is met een snel- eid van drieduizend woorden er uur Japans in het Engels te »rtalen. Volgens de onderne- ing, Bra vice International, is de achine de eerste in haar soort, directeur Takehiko Jamamoto op een persconferentie dat er og wel een redacteur aan te pas ioet komen om de tekst na ver- ling te bewerken. De vertaal- Machina komt de volgende Daand op de markt en gaat onge- 83.000 dollar kosten. „Minister kleineert zaak Gardiner" WOENSDRECHT De bewoners van het Vredesactiekamp in Woensdrecht stellen steeds minder vertrouwen in de manier waar op de affaire John Gardiner, een infiltrant in dit kamp die gegevens over acties doorspeelde aan de BVD, wordt onderzocht. Ze stellen in een gisteren uitgegeven verklaring dat de zaak gebagatelliseerd wordt en dat dit past in de strategie van minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken om de zaak in de doofpot te stoppen. De Canadees John Gardiner is vol gens hen niets meer of minder dan een bui tenlandse spion die in samenwerking met de BVD in Nederland geopereerd heeft of nog opereert. Dat Gardiner wroeging heeft gekre gen van zijn rol als spion geloven de kampbe woners niet. Amerikaanse afgezant voor Midden-Oosten neemt ontslag WASHINGTON De speciale Ameri kaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Donald Rumsfeld, heeft zijn ontslag aan geboden. Hij zal terugkeren naar het za kenleven. De regering-Reagan heeft geen plannen een opvolger voor hem te benoe men. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, gisteren be kendgemaakt. De 52-jarige Rumsfeld volgde in december Philip Habib op als Reagans speciale afge zant voor het Midden-Oosten. Hij probeer de tevergeefs een verzoening in Libanon en een terugtrekking van alle buitenland se troepen uit dat land te bewerkstelligen. Drie doden bij aanslag in Noord-Ierland LONDEN Bij een bomaanslag in Noord-Ierland zijn gisteren twee poli tieagenten gedood. Elf mensen wer den gewond. De aanslag vond plaats in het graafschap Armagh. Bij het passeren van een landweg ontplofte onder een patrouillewagen een zware bom. Het ontstekingsmechanisme werd van afstand bediend. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft laten weten, dat de bomaanslag een vergelding was voor de dood drie jaar geleden van de Noordierse hon gerstaker, Raymond McCreesh. Hij was toen één van de tien IRA-gevan- genen, die middels een hongerstaking de status van politieke gevangene wil de afdwingen. Marcos eist aftreden van zijn regering MANILLA De Filipijnse presi dent Marcos heeft de ministers uit zijn kabinet opdracht gegeven af te treden. Marcos heeft zijn ministers tot 30 juni de tijd heeft gegeven om zich terug te trekken. Twee ministers hebben als gevolg van de rware verliezen van de rege ringspartij bij de jongste verkiezin gen hun ontslag al ingediend. Het tellen van de stemmen van de afge lopen maandag gehouden parle- mentsverkieizngen gaat echter nog altijd door. De partij van president Marcos zou volgens de tellingen van gisteren er onverwacht beter voor staan. Solidariteit dringt aan op vakbondsvrijheid WARSCHAU Nobelprijswinnaar voor de vrede, Lech Walesa, en negen ex-leiders van de verboden vakbond Solidariteit hebben president Jablonski in een brief gevraagd de vrijheid van vakvereniging in Polen te her stellen. Volgens de tien ondertekenaars van de brief zijn vrije vakbonden onmisbaar om „Polen uit de catastrofale economische en sociale si tuatie" te halen. „Indien de autoriteiten dit voorstel om vrije vakbonden weer toe te staan van de hand wijzen, dragen zij de zwa re verantwoordelijkheid voor het weigeren van een werkelijke dialoog met het volk", aldus de brief. (Van onze parlementaire redactie) IÈN HAAG Premier ittbbers heeft gisteren ik persoonlijk scherpe, x en daar zelfs bijtende itiek geuit op NAVO-se- itaris-generaal Luns. j beschouwt diens aan- op defensieminister Ruiter ook als unfair, dat Luns uitstekend de hoogte is van het [eid van dit kabinet en dus weet dat wij in i, en niet eerder, een Üesluit nemen". folgens Lubbers mocht nie- ;»and, ook de NAVO niet, dus an De Ruiter verwachten dat ij iets zou zeggen over de jaatsing van kruisraketten in Jederland. „Anders zou de iinister zijn boekje te buiten |jn gegaan". De premier voeg- eraan toe, dat De Ruiter er >k heel goed aan gedaan had [jn mond te houden, „gezien mate, waarin er uit een rouwelijk beraad werd ge- tpt". ibbers toonde evenmin wei- waardering voor de poging van de secretaris-generaal om verdeeldheid te zaaien in de Nederlandse regering. Hij doelde erop dat Luns hemzelf en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) geprezen had om hun moedige houding, terwijl De Ruiter was afge schilderd als een lafaard. Lub bers sprak het vermoeden uit dat Luns teveel „spannende films" gezien had met „good guys" (goede mannen) en „bad guys" (slechte mannen). Lubbers herhaalde enige ma len dat het kabinet in juni een besluit zou nemen over de kruisraketten, zo mogelijk vóór 18 juni, wanneer de Tweede Kamer in een al een keer uitgestelde commissiever gadering wil debatteren over de atoomtaken van de Neder landse krijgsmacht. Het be staan van een nieuwe variant was Lubbers onbekend, zo zei hij. Hij deed een beetje lache rig over deze nieuwe „oplos sing", die volgens NRC-Han- delsblad in de top van het CDA wordt ontwikkeld. Het zou hier gaan om een va riant, waarbij de kruisraketten (32 in plaats van 48) alleen ge plaatst worden als Washington en Moskou een akkoord berei ken over de vermindering van de aantallen nucleaire middel- lange-afstandswapens. De VVD spreekt van een schiet- in-eigen-voet-variant, omdat de Sovjets daarin het meest bereiken als zij niet meewer ken aan eeen akkoord. Lubbers wekte de indruk dat hij er ongeveer zo over denkt. Vervolgens zweeg hij een tijd je, om toen plotseling te zeg gen: „Ik weet wel een oplos sing". Nadat iedereen rechtop was gaan zitten, deed de pre mier vervolgens het voorstel de fractieleiders De Vries, Nij- pels in één kamer te zetten met de schrijver van het be wuste artikel, die vaak in zijn krant advies geeft aan de bij deze zaak betrokken politici. „Dan is het vast allemaal zo geregeld", aldus Lubbers. CDA-voorzitter Piet Bukman heeft vanochtend op een ver gadering van zijn partij in Hoogeveen een „dringend be roep gedaan op het kabinet om snel een besluit te nemen. Bukman wil daarmee bereiken „dat de discussie in de politiek niet eindeloos behoeft door te gaan, zonder dat zich belang rijke gezichtspunten voor doen". Volgens de CDA-voor- man leidt dat alleen maar tot „verharding en verloedering". Staatsecretaris Van Zeil (links) krijgt het eerste exemplaar van een speciale artikelenbundel van het EIM van drs. Van der Vegt. VAN ZEIL CONTRA KONSUMENTEN KONTAKT ZOETERMEER „De verhoging van de BTW- tarieven wordt langzamer in de prijzen van de de tailhandel doorberekend dan verwacht en er heb ben geen extra afrondin gen naar boven plaats ge vonden. Ik vind het ver wijt dat Konsumenten Kontakt onlang heeft ge uit naar aanleiding van de recente prijsontwikkelin gen in ons land, een nogal onjuiste voorstelling van zaken." Dit zei gistermid dag staatssecretaris P.H. van Zeil van economische zaken in Zoetermeer bij de opening van de nieuwe vestiging van het Econo misch Instituut voor Mid den- en Kleinbedrijf (EIM). "In het onlangs gepubliceerde centraal economisch plan wordt een prijsstijging van de particuliere consumptie in 1984 geraamd die met onge veer drie procent nauwelijks uitgaat boven die van 1983. Het Centraal Planbureau bere kent het effect van de tarief- verzwaring van de directe be lastingen op ruim één procent, terwijl in 1983 de prijzen slechts met Cfc2 procent door verhoging van de indirecte be lasting werden beïnvloed. De prijsstijging van 1984 gaat daar nauwelijks bovenuit", al dus de staatssecretaris. Burgemeester H. Hoekstra van de groeikern liet nog eens in alle toonaarden horen hoe goed de keuze van het E.I.M. voor Zoetermeer als vesti gingsplaats te kiezen was ge weest. „We zijn hard bezig om hier in totaal 11.000 mensen aan het werk te krijgen. Als we daar mee klaar zijn, moet 85 pro cent van de Zoetermeerse be volking in de eigen woon plaats werk hebben", aldus burgemeester Hoekstra. (Van onze corresponde Bob van Huët) PARIJS Wil het economisch herstel van duurzame aard zijn, dan moeten de afzonderlijke landen aller eerst in eigen huis orde op zaken stellen door hun eco nomieën aan te passen. Het belangrijkste probleem hierbij is dat de overheidsuitgaven in de meeste landen te hoog zijn. Daarover zijn de industrielanden het eens. Dat is volgens minister Ruding (Financiën) de belang rijkste conclusie, die getrokken kan worden uit de mi nistersconferentie van de OESO, een samenwerkings verband van 24 westerse industrielanden. De OESO- ministers beëindigden gisteren hun tweedaagse voor jaarsvergadering, die in Parijs plaatsvond. Ter afsluiting van OESO-vergadering is veel kritiek geuit op het economische beleid van de regering Reagan. Volgens de meeste deelnemers aan de vergadering vormt het enorme tekort op de Amerikaanse begroting een bedreiging voor het herstel van de economie in de andere geïndustrialiseerde landen. Bovendien maakt het Amerikaanse tekort de schuldenlast van de ontwik kelingslanden vrijwel ondraaglijk, aldus de OESO-deelnemers. De Amerikanen wordt verder verweten dat ze door hun groei ende rentestand het geld te duur maken, waardoor investerin gen uitblijven. Dit heeft weer funeste gevolgen voor de werkge legenheid. Een verwachte aanval op het begrotingsbeleid van de VS van de Franse minister van economie en financiën Delors is gisteren uitgebleven. Vermoedelijk zal hij zijn kritiek vandaag spuien tijdens de vergadering van de zogenaamde „Groep van Tien", een steunfonds van het Internationaal Monetair Fonds, dat in Rome vergadert. Vastgeroest Tijdens de OESO-bijeenkomst werd benadrukt dat een aantal Westerse economieën is vastgeroest wat betreft hun flexibiliteit op de arbeids- en kapitaalmarkt. De meeste OESO-landen toon den zich voorstander van een verdere liberalisering van de ar beidsmarkt en pleitten voor maatregelen die het geven van overheidssubsidies aan bedrijven op den duur overbodig zullen maken. Een Frans plan om het systeem van de wisselkoersberekeningen te wijzigen met het doel de internationale geldmarkt stabiliseren vond weinig weerklank. De meeste landen willen verbeteringen van het huidige monetaire systeem wel bespreekbaar maken, maar ingrijpende wijzigingen vindt men vooralsnog overbodig. Daarmee is de vorig jaar door president Mitterrand voorgestelde nieuwe internationale monetaire conferentie voorlopig van de. baan. Tijdens de OESO-vergadering is men het wel eens worden over de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal. De keuze is gevallen op de Fransman Claude Paye (49), de huidige directeur economische zaken van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Hij wordt per 1 oktober opvolger van de Nederlander Emile van Lennep (69), die zijn ambt na 15 jaar neerlegt JteN HAAG Als de Euro pe Commissie haar zin Tijgt, is van 1989 af in alle TG-lidstaten loodvrije benzine érkrijgbaar. In de strijd tegen ure regen pleiten milieu-acti- jsten er al jaren voor om door •Voering van loodvrije benzi- e de grote hoeveelheden stik- lofdioxyde in de uitlaatgassen an auto's in te dammen. Maar oordat Europa in 1989 mis- thien wat milieuvriendelijker aan rijden, moet er aan de tandstof en vooral aan de au- i's heel wat veranderingen forden aangebracht. En die illen de automobilist geld innen gaan kosten. Woordvoerder Salverda van e Consumentenbond ver- ouwt erop dat het met de ostenstijging voor de automo- listen echter wel mee zal illen. „Mits we ervoor zorgen at het bannen van lood uit de inzine in Europees verband ibeurt. We moeten voorko- «en dat auto-industrieën voor e ene helft van Europa een jhder type auto moeten gaan jaken dan voor de andere elft. Dat is heel inefficiënt en ie automobilist zal dat merken in zijn portemonnee. Daarom kan een Europese .aanpak de kosten drukken. Dat is erg be langrijk voor de automobilist", denkt Salverda. Woordvoerder Ekel van de ANWB is het met hem eens. „Want", voegt die eraan toe, „de automobilist zal alleen wat in loodvrije benzine zien als hij daar minstens een dubbeltje minder voor betaalt. Om het gebruik van deze ben zine te stimuleren moet de overheid via het accijnsbeleid voor een aantrekkelijke prijs zorgen. De automobilist mag zeker niet duurder uit zijn", vindt Ekel. Normale benzine kan door de maatschappijen makkelijk worden geleverd, lood of geen lood. Maar loodvrije superben- zine zou, gezien het hoge oc- taangetal dat in West-Europa gebruikelijk is, op technische problemen stuiten. Die proble men zouden ertoe kunnen lei den dat de prijs van de lood vrije superbenzine hoog op lo pen. „Het is de vraag of het gebruikelijke octaangetal in Europa wel gehandhaafd kan worden. Autofabrikanten en oliemaatschappijen zullen op zoek moeten naar een lager getal. Anders is de loodvrije superbenzine niet te betalen voor de gewone automobilist", denkt een woordvoerder van Shell Nederland. Als de Europese ministerraad voor Milieuzaken akkoord gaat met het voorstel van de EG-commissie, moeten in 1989 alle nieuwe typen auto's zo ge construeerd zijn dat ze lood vrije benzine kunnen verwer ken. Twee jaar later, in 1991 moeten ook alle nieuwe exem plaren van bestaande model len ingericht zijn voor het ver bruiken van loodvrije benzine. Oude wagens die na 1989 nog in het verkeer zijn moeten nog benzine met lood kunnen tan ken, maar het loodgehalte mag dan niet hoger meer liggen dan 0,15 gram per liter. EG-lidstaten die dat willen zullen echter van 1986 af al loodvrije benzine op de markt mogen brengen naast de be staande benzinesoorten. Jammer genoeg ziet het er naar uit dat het streven naar milieuvriendelijker brandstof gepaard zal gaan met minder zuinig rijden. Als geen lood meer aan benzine wordt toege voegd, daalt het octaangetal en zullen de motoren een lagere „compressieverhouding" moe ten hebben. De benzine moet dan onder lagere druk in de cilinder worden verbrand. Een technisch verhaal, maar in het kort komt het erop neer dat minder energie uit de brand stof wordt verkregen. Het lo gisch gevolg hiervan is, dat het brandstofverbruik stijgt. Kort om: de automobilist zal méér loodvrije benzine nodig heb ben om het zelfde te kunnen presteren als met de huidige benzine. Weliswaar is met an dere stoffen dan lood het oc taangetal wel weer op peil te krijgen, maar dat zal zeker ho gere kosten met zich mee brengen. De EG ligt op het gebied van de loodvrije benzine inmiddels ver achter op ontwikkelingen in onder meer de Verenigde Staten en Japan. Daar is een groot deel van het wagenpark reeds geschikt om loodvrij te rijden. In Japan rijdt al 97 pro cent van de auto's op loodvrije benzine. In de VS bevat al 52 procent van de verkochte ben zine geen lood meer. Daar wordt ook veel gebruik ge maakt van een zogeheten ka talysator, een soort filter in de uitlaat, waardoor ook andere schadelijke stoffen zoals koolmonoxide niet in de lucht terecht komen. Volgens de ANWB zou een dergelijk systeem ook in ons land toege past moeten worden. „Met loodvrije benzine ben je wel van het lood af, maar er zijn nog genoeg andere schadelijke stoffen over", aldus een ANWB-woordvoerder. friemels (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering zal haar beslissing over opneming van abortus in het ziekenfondspakket niet vervroegen, zoals VVD en PvdA verlangen. Premier Lubbers heeft dit gisteren gezegd na afloop van de ministerraad. Hij ziet het niet als een groot bezwaar dat de nieuwe abortuswet nu in september in werking treedt, zonder dat deze zaak is geregeld. „Ach, het is slechts een kwestie van een paar maanden verschil," aldus Lub bers. Het kabinet stond gisteren wel even bij deze zaak stil, omdat de VVD-fractie er wellicht een hard punt van wil maken. Volgens de liberalen is het een onverteerbare zaak, dat het ziekenfonds wel betaalt, als de abortus in een ziekenhuis wordt verricht, en niet, als dezelfde ingreep gedaan wordt in een kliniek. Maar de ministers zagen in dit verschil geen reden nu al in actie te ko men; het kabinet zal de vergoeding van de kosten van abortus pas aan de brde stellen, wanneer het zich buigt over de zogehe ten stelselherziening. Naar verwacht is dat eind dit jaar of begin volgend jaar. (Vervolg van de voorpagina) TEHERAN De voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsandjani, heeft gisteren ge dreigd over de gehele wereld oorlog te voeren tegen staten, die willen interveniëren in de Golfoorlog. Rafsandjani uitte zijn dreigement tijdens een toespraak op de Universiteit van Teheran. Er bestaat nog onduidelijkheid over een Iraaks legercommu niqué, dat gisteren melding maakte van nieuwe Iraakse aanvallen op twee grote olie tankers in de Golf. De woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Hughes, zei geen beves tiging te hebben voor de Iraakse aanvallen van giste ren. In Teheran werd gister avond met klem ontkend, dat Irak opnieuw twee schepen had aangevallen. Op de internationale oliemarkt lijkt ondertussen de rust weer terug te keren, sinds de Iraan se aanval van afgelopen woensdag op een Saoedische olietanker. Oliedeskundigen geloven niet dat er een tekort aan olie zal ontstaan, als de oorlog tussen Irak en Iran zich uitbreidt tot de gehele Golf. Volgens hen is de afhankelijk heid van westerse landen van de olietoevoer uit de Golf de afgelopen tien jaar sterk ver minderd. Als de export van olie uit de Golf inderdaad on mogelijk zou worden, dan zijn er volgens de oliedeskundigen voldoende alternatieven, die de olieproduktie op hetzelfde kunnen houden. (ADVERTENTIE) Uw krant biedt tegen een aantrekke lijke prijs een comfortabele en goed verzorgde reis per luxe touringcar naar Spanje. 10 DAGEN MALGRAT DE MAR voor 490.- Geheel verzorgde reis met overnachtingen op de heen- en terugreis. Interessante excursies In Spanje en een afscheidsdiner in Maastricht. Malgrat is gelegen aan de Costa Dorada, een gedeelte van de kust dat minder bergachtig en minder druk Is dan de Costa Brava. Het lange strand van Malgrat maakte het mogelijk dat hier een niet al te drukke maar gezellige badplaats ontstond. Een vakantieplaats waar zowel 's avonds als overdag veel te beleven valt. Tijdens de tiendaagse reis zal een drietal Interessante excursies worden gemaakt en wel een dagexcursie naar BARCE LONA, een middag tocht naar B LANES, LLORET en TOSSA en een zondag morgen bezoek aan de markt van TORDERA. U logeert in het op slechts 30 meter van het strand gelegen hotel SORRA DAURADA. Een gemoedelijk hotel met vele mogelijkheden. Zo zijn er twee bars. een discotheek, een spellerkamer, een tetevtsiehoek. een ping-pongtafei en een kinderkamer met -speelplaats. Achter het hotel ligt het zwembad met zonneterras. Voor de kleintjes is er een kinderbad. De ruime kamers met balkon hebben douche of bad. U verblijft In Sorra Daurada op basis van volpension. U vertrekt per luxe touringcar op maandagmorgen uit Den Haag/Rotterdam e aan. De terugreis is de dinsdag d.a.v. en u bent dan woensdagavond weer thuis. De vertrekdata zijn op maandag 4,11, 1S en 25 juni a.s. De reissom bedraagt ƒ490.- Verlenging tot 17 dagen 195.- Gecombineerde reisverzekering vo reissom 6.- poliskosten. komt dinsdag tegen de avond in Malgrat per persoon op basis van een tweepersoonskamer en voor bovenvermeld arrw>gemenL 10 dagen 20.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3.5% van de Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nr. 070-190862 (von maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In ome vestiging Spul straat 71. Den Haag op de hoek van het Spul. POSTBUS 10050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190002

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5