Handel in drugs stijgt in Noordwijk Extra gevangenisstraf stelende beveiligingsagent delft Sassenheimers lat met vakantie UIT JAARVERSLAG POLITIE BLIJKT: Pand voor olifant „Academici worden overbetaald" IgIDEN CöidócSoutant ZATERDAG 19 MEI 1984 PAGINA 3 fyahamata in Voorschoten JORSCHOTEN De nieuwe Feyenoorder Simon Ta- mata. Charles Corver en Maarten Spanjer zijn de grote racties tijdens het grote jeugdevenement in van Rand- d Sport dat vanmiddag wordt gehouden op het sport- nplex aan de De Ruytersingel in Voorschoten, feite gaat het om een soort talentenjacht voor jongens meisjes vanaf zeven jaar. Maarten Spanier, als „Drs. 0 fje" te zien op de televisie, zal baltechniek demonstre- trft. Wie hem kan imiteren of een „pingel" van Tahama- h ureet te winnen heeft kans op een leren bal. Randstad n|>rt verloor twee jaar geleden de helft van haar leden j dat de zaterdagafdeling zich afsplitste. Dit jaar wil ïdstad weer op de oorspronkelijke sterkte komen, en dat doel te bereiken, wordt dan onder meer dit evene nt gehouden. Randstad Sport heeft een speciaal jeugd- %ik en tientalle medewerkers zorgen voor een goede be- le eiding. De jeugd kan vanmiddag van één tot vijf uur >cht, met of zonder ouders. Straatmakers ontzien eend SASSENHEIM Dat straatmakers ook gevoel hebben, is de afgelopen we ken in Sassenheim gebleken bij de op hoging van het Essenplein. In een van de tien mini-perkjes op dit parkeerter rein zat namelijk een eend te broeden en op verzoek van een van de omwo nenden hebben de werknemers van De Bolster toen het bewuste perkje tij dens de werkzaamheden ongemoeid gelaten. Dat dat vruchten heeft afge worpen bleek gisteren. Moeder-eend bevond zich plotsklaps niet meer op het nest maar zwom met acht kleintjes, zeven bruine en een witte, in de naast het plein gelegen vijver. B en W-Katwijk willen beveiliging Buitensluis KATWIJK Het college van B en W van Katwijk heeft in een brief aan het Hoogheemraadschap van Rijnland aangedrongen op het veiliger maken van de Buitensluis. Men wil samen met Rijnland zoeken naar maatregelen om te voorkomen dat het publiek op en rond de Buitensluis onvrijwillig te water raakt. Het eerste slachtof fer van de gladde, schuine taluds viel al direct bij de officiële ope ning van het waterwerk door minister N. Smit-Kroes. Het jongetje kon net gered worden voordat de sluizen naar zee werden geopend voor het spuien, zodat hij niet honderden meters uit de kust in zee terecht kwam. „Wat ons te wachten staat in het komende zomersei zoen, zien wij met bezorgdheid tegemoet", zo schrijven B en W aan het Hoogheemraadschap. Het college meent dat het ontbreken van afscheidingen aan de zee- en landzijde langs de nieuwe sluis gevaren oplevert, vooral voor de jeugd. Vandaar dat het college nog vóór het badseizoen met het Hoogheemraadschap afspraken wil maken, die een betere bescherming van het publiek garanderen. Staalmeesters terug in Lakenhal LEIDEN Het schilderij 'De Staalmeesters', door Jan de Baen in 1675 ver vaardigd, hangt weer op zijn oude plaats in het Ste delijk museum De Laken hal. Het schilderij heeft een ingrijpende restauratie ondergaan. Ir. L.C. van Wachem, president van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij die de restauratie sponsor de, overhandigde 'De Staalmeesters' gistermid dag aan burgemeester C. Goekoop. Mogelijk sporthal in Woubrugge WOUBRUGGE De Voetbal Vereniging Woubrugge heeft opnieuw een plan gemaakt voor de bouw van een sporthal. Het gebouw, dat op het oefenveld aan de Bateweg moet ko men te staan, gaat een miljoen gulden kosten. De WW denkt van de KNVB ook nog een bijdrage te krijgen. Het is al voor de derde keer dat er in Woubrugge plannen zijn voor de bouw van een sportzaal. De eerste maal was sportverening S'70 halverwege de jaren zeventig met teke ningen aangekomen. Dat plan bleek financieel niet haal baar. Een jaar or" vier geleden werd de bouw van een hal van twee miljoen gulden besproKen. De onderhandelingen tussen gemeente en voetbalclub liepen echter stuk op de ex ploitatie. Tijdens de laatst gehouden algemene beschouwin gen brachten diverse partijen hun wens om toch een sport- ruimte te bouwen weer naar voren. De voetbalclub gaat bin nenkort rond de tafel zitten met het gemeentebestuur. Het is de bedoeling dat de hal ook door andere clubs wordt ge bruikt. In de nieuwe ruimte wordt het mogelijk officieel zaalvoetbal te spelen. ENHEIM Iets meer dan 57 procent van de Sas- iheimse bevolking gaat met vakantie. Deze conclusie Jfjkt uit een enquête die de ongeveer honderd brug- ■fc-leerlingen van de Don Bosco Mavo in Sassenheim bben gehouden. Het onderzoek maakte deel uit van ajprojectweek die gisteravond met een tentoonstelling de aula van de school werd afgesloten. Onder lei- L^g van de leraren De Groot, Bode en Meuwsen stekten de leerlingen de afgelopen week ook onder Jer excursies naar bedrijven in Sassenheim en omge- jig jaar maakte ook al een enquête deel uit van de project ive. Toen werden ongeveer 1700 Sassenheimse adressen be- iht. Dit jaar waren dat er 3107 en op 1437 daarvan trof men de oners thuis. De vragen gingen dit jaar dus over vakantie en 57 procent van de ondervraagden, 823 Sassenheimers, ga- op wel met vakantie te gaan, 484 gaan er niet en 130 weten inog niet. Van degenen die niet gaan, zijn er vorig jaar 210 met vakantie geweest. Uit het onderzoek blijkt ook dat de feste mensen een vaste verblijfplaats tijdens hun vakantie 3>ben (604 van de 823). Wat het soort verblijfplaats betreft sco- i hotel en pension, camping en huisjes ongeveer even hoog. 'der gaven de meeste mensen (569) op dat zij per auto of cam- het vakantieoord opzoeken, een klein deel (107) gaat per luig en nog kleinere aantallen nemen bus (79) of trein (43). slot uiteraard het belangrijkste: waar gaat men heen. Het )t erop dat de campagne „Vakantie in eigen land" succesvol ^want 350 van de 883 vakantiegangers blijven in Nederland. Ankrijk (87), Zwitserland/Oostenrijk (80), Spanje/Portugal I) en West-Duitsland (70) volgen daarna als meest populaire kantielanden. EIS PROCUREUR-GENERAAL: LEIDEN/DEN HAAG De procureur-generaal van het Gerechtshof in Den Haag, mr. Feber, achtte het onvoldoende bewezen dat de 32-jarige Bud uit Leiden heeft deel genomen aan de mishan deling van een Turkse man in de Haagse binnen stad. Wel bekende de ver dachte tien inbraken in winkels en woningen in zijn woonplaats Leiden waarbij hij voor in totaal tachtigduizend gulden buitmaakte. De procureur-generaal eiste gisteren een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Eerder werd de Leidenaar door de rechtbank tot een gevangenis straf van zes maanden veroor deeld. De officier van justitie vond deze straf te laag en ging tegen het vonnis in beroep. De tien Leidse inbraken om schreef mr. Feber als bijzonder ernstige vermogensdelicten. In één winkelpand in het cen trum van Leiden haalde Bud voor maar liefst 28.000 gulden aan leren tassen en kleding weg. Dat de verdachte een functie als beveiligingsbeamb te had in de periode dat hij ac tief op het inbrekerspad was, noemde de procureur-generaal een verzwarende omstandig heid. „Ik zat heel erg zwaar in de problemen toen", probeerde de Leidenaar als verdediging aan te voeren. In diezelfde periode was hij ook bezig om een bar in Den Haag over te nemen. „Ik werkte daar al twee maanden als bediende. De laatste tijd was de zaak steeds beter gaan lopen", verklaarde Bud tegen over mr. de Groot, president van het Hof. Toen de Leide naar een lening van twintig duizend gulden had weten af te sluiten, stond niets de over name meer in de weg. Al thans, zo leek het. Hassan, mede-eigenaar van de bar, zou hij kunnen uitkopen. „Ik wil de het op een normale manier afhandelen". Die avond hing er echter een grimmige sfeer in de bar. „Ik hoorde dat Hassan ruzie had in de keuken", herinnert de ver dachte zich. „Het ging over geld of wat dan ook". De Lei denaar belde een kennis op, omdat hij zich bedreigd voel de. In plaats daarvan arriveer de er een „knokploeg", zoals mr. Feber het omschreef. Has san werd naar buiten gevoerd, waar hem onder dreiging met geweld negenhonderd gulden afhandig werd gemaakt. Eén van de knokploegleden droeg een bierglas bij zich, dat hij op weg naar buiten tegen een muur van de bar had kapot geslagen. Het slachtoffer werd, volgens zijn eigen verklaring, ook nog met een mes bedreigd, tot twee keer toe met een ploertendoder in zijn gezicht geslagen en met een vuurwa pen in de zij geprikt. De raads man van de verdachte wees het Hof er op dat Hassan in september vorig jaar tegen over de president van de Haagse rechtbank verklaarde dat hij die avond onder in vloed van heroïne verkeerde. De raadsman adviseerde het Hof om die reden dan ook om niet al teveel waarde te hech ten aan de verklaringen die het slachtoffer zelf heeft afge legd. Hoewel Bud ook gisteren ont kende dat hij bij de afpersing zelf aanwezig is geweest, kon de procureur-generaal zich niet aan de indruk onttrekken dat de verdachte toch „duide lijk te dichtbij heeft gestaan". Bewijzen dat de Leidenaar ook daadwerkelijk aan één en an der heeft deelgenomen, noem de ook mr. Feber „weinig sub stantieel". Het Hof heeft het onderzoek afgesloten en zal op vrijdag 1 juni uitspraak doen. a roces verbaal vtyor vernieling <ren kunstwerk .SSENAAR Tegen de ssenaarse kunstenaar Rob te is deze week proces-ver- opgemaakt voor het ver ijlen van een kunstwerk dat twintig jaar geleden zelf i r de gemeente heeft ver- rdigd. Het kunstwerk, een intig centimeter hoog Jd van vijf ganzen, is van jester en zand vervaardigd, gemeente kocht het inder- van Blote voor een bedrag 2200 gulden. jaar geleden brak een :enkop af, terwijl het beeld ^flink was verweerd door id en regen. Blote (50), stel- destijds voor om het beeld bedrag van 2100 gul- te restaureren. „Nadat het ld", zo zegt de kunstenaar, r$gin dit jaar is overgeplaatst ir het nieuwe gemeente- jitoor, heb ik gezegd dat het ïnen een maand weg moest °V tenzij het bedrag voor de ofcauratie op tafel kwam. Dat efam niet, en inmiddels was A afgebroken ganzenkop er j overmaat van ramp scheef iplakt. Daarom ben ik indag met een hamer naar 1 gemeentekantoor gegaan -t-heb het beeld totaal ver- jd-, zijn daad werd tegen Blote ces-verbaal opgemaakt, lat hij zich schuldig maakte de vernieling van ge- ente-eigendom. De gemeen- [ontkent overigens dat met ooit een prijsafspraak is lakt over een mogelijke mratie van het pand. Ook aat het om een oud beeld, een gemeente-woord- ler, was het niet nodig a vernielen. ill». NOORDWIJK Dat er in Noordwijk ook gehan deld wordt in hard drugs is nog niet gebleken, maar wel zijn er signalen dat het gebeurd. Bovendien is het gebruik van elders ge kochte soft drugs en de handel in kleine hoeveel heden daarvan duidelijk toegenomen. De landelij ke tendens dat gebruik en handel van verdovende middelen toeneemt, geldt nu ook voor Noordwijk. Dat staat in het jaarver slag van de Noordwijkse politie over 1983. De politie nam in Noordwijk in 1983 slechts geringe hoe veeleden drugs in beslag, ter wijl tegen één persoon proces- verbad werd opgemaakt we gens het in bezit hebben van heroïne. De politie schat dat er in de badplaats tien gebruikers van hard drugs zijn, die hun heroïne en cocaïne in Amster dam of Leiden kopen. Een an der teken van toenemende handel en gebruik van drugs meent de politie te hden uit de toenemende criminaliteit. Het verschijnsel straatroof steekt namelijk ook in de bad plaats de kop op. Vorig jaar werd zeven maal aangifte hiervan gedaan. Drie zaken konden worden opgelost, waarbij zes verdachten wer den aangehouden. Extra personeel moest verder worden ingezet wegens vanda lisme op met name de zater dagavonden na sluitingstijd van de horeca. Uit een onder zoek is ook gebleken dat zaken als vandalisme, vernieling en mishandeling verhoudingsge wijs vaker in Noordwijk voor komen dan in regiogemeenten, maar daar staat tegenover dat andere delicten juist weer minder voorkomen in de bad plaats. De statistieken over 1983 wij zen uit dat het aantal fiets diefstallen in 1983 is toegeno men van 333 tot 402. 140 maal werd aangifte van de vermis sing gedaan en 80 rijwielen werden terug gevonden. Slechts twaalf exemplaren konden bij de rechtmatige ei genaar worden terug bezorgd, de overige werden na de twee jaarlijkse kijkavonden aan plaatselijke fietsenhandelaren verkocht. Verder werden 54 bromfietsen gestolen, waarvan er 14 werden opgespoord en teruggegeven aan eigenaars. Puch Maxi bleek erg populair te zijn, van die merk werden er 20 gestolen. Ook diefstal uit auto's bleek in 1983 erg popu lair. Er werden er 161 ge pleegd tegen 155 het jaar er voor. Slechts elf zaken konden worden opgelost. Het aantal aanrijdingen in Noordwijk is in Noordwijk ook toegenomen. In 1983 werden er 686 geregistreerd tegen 617 in 1982. Bij die aanrijdingen viel een dode (3 in 1982) en raakten er 60 gewond (65 in 1982). De gewonden waren het meest, 22 keer, fietsers en vie len het meest in de leeftijds groep van 16 tot en met 30 jaar. Zondag was de dag waar op de meeste aanrijdingen ge beurden (128 keer) gevolgd door vrijdag (108) en zaterdag (104) Verbouwing Uit het jaarverslag blijkt ook de teleurstelling van het Noordwijkse korps over het uitblijven van de noodzakelij ke verbouwingen in en aan het bureau aan de Oude Zee weg. Al in 1980 is voorgesteld noodzakelijke verbeteringen aan te brengen en aanvanke lijk stond de verbouwing op het programma voor 1984, maar uit de meerjarenbegro ting 1984/1987 blijkt dat het werk verschoven is naar 1986. „Het (nog) niet uitvoeren van de noodzakelijke verbouwin gen heeft een negatief effect op het functioneren van het hele Noordwijkse politieappa raat", zo stelt korpschef H.A. van den Bout in het jaarver slag. In dat verslag wordt ook mel ding gemaakt van rlog twee bijzonder voorvallen in de badplaats in 1983. In de eerste plaats was dat de dag-en- nacht-bewaking van de villa van Heineken, nadat de heren Heineken en Doderer waren bevrijd en de ontvoerders nog op vrije voeten waren. De be waking gebeurde van 30 no vember 1983 tot en met 2 janu ari 1984. Het tweede voorval is de trieste steekpartij bij een bar aan de Grent op 27 decem ber waarbij een 22-jarige in woner van Warmond om het leven kwam. De toen aange houden 29-jarige Noordwijker is onlangs door de rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. WASSENAAR Op initiatief van de Stichting Vrienden van Die renpark Wassenaar onder voorzitterschap van Henri Remmers is een televisiepublieksactie op touw gezet voor de bouw van een nieuw olifantenverblijf teneinde de olifanten voor Dierenpark Wassenaar te kunnen behouden. Het programma zal op zondag avond van 20,45 tot 20.55 uur worden uigezonden in het TROS- programma op Nederland 1. Ron Brandsteder zal de presentatie vanaf de rug van een olifant verzorgen. Onderzoek naar werkelijke woningbehoefte in Wassenaar WASSENAAR „Ik ver wacht dat de lijst van woning zoekenden in september ge schoond is". Dit zei wethouder J. Greep van Wassenaar gis termiddag naar aanleiding van een onderzoek naar de wo ningbehoefte, dat de Neder landse Heidemaatschappij voor Wassenaar zal verrichten. Het gaat erom een indruk te krij gen van de werkelijke wo ningbehoefte omdat er volgens wethouder Greep „mensen, die er geen enkel belang bij hebben, op de lijst van wo ningzoekenden staan". Alle 2000 woningzoekenden in Wassenaar moeten binnenkort een vragenlijst invullen. Is de lijst niet naar de wens van de Heidemaatschappij ingevuld, dan volgt een bezoek van gele gitimeerde ambtenaren of werknemers van de Heide maatschappij. Dergelijke on derzoeken zijn al met veel suc ces in Gelderland gedaan. In Wassenaar is de lijst van wo ningzoekenden sinds 1982 met 600 inschrijvingen, voorname lijk van jongeren, toegenomen. Het onderzoek moet uitwijzen of alle 2000 ingeschrevenen „reëel woningzoekend" zijn en aan wat voor soort woningen het meest behoefte bestaat. In Wassenaar kunnen tot het eind van de jaren '80 ongeveer 600 woningen worden ge bouwd, hetgeen, zoals het er nu naar uitziet, veel te weinig is. Het onderzoek, dat 21.000 guldens kost, komt in septem ber gereed. Ingepakt Ingepakt en versierd was het gebouw van de Agnes Scholenge meenschap aan de Eijmer- spoelstraat gisteren. Een tientallen me ters lange strik is tegen de ge vel van de school maakt, scholieren die van de school afscheid ne men na het behalen van hun examen zijn verant woordelijk voor het ding. „In de jaren zestig zijn de verhoudingen scheef gegroeid met als gevolg dat academici worden overbetaald. In die zin is de werk loosheid onder academici geen slechte zaak. Het biedt de kans hun aanvangssalarissen te verlagen. De arbeidsverhoudingen worden weer recht getrokken". Dat kregen juridische studenten gistermorgen in de Stadsgehoorzaal te horen van minister J. de Koning van sociale zaken en werkgelegenheid. De VJSL (Vereni ging Juridische Studenten te Leiden) hield een congres over de werkloosheid onder juridische studenten en de minister opende de rij sprekers. De Koning benadrukte, dat de stijgende werk loosheid onder academici in het algemeen en onder juridische studenten in het bijzonder voor de rechtenstudenten een verve lende zaak is, „maar het terug dringen van de overheidsuitgaven en daarmee het aantal banen dat bij de overheid voor juristen beschikbaar is, is onvermijdelijk". Eind 1983 stonden 15.300 werkloze academici geregistreerd en daarvan hadden er 1.400 rechten gestudeerd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3