Olympische Spelen al decennia onderwerp van politiek gekrakeel Eef Kamerbeek denkt nog steeds olympisch 'TA^fe V--l'l :- Is 'i ZATERDAG 19 MEI 1984 HAAG Hoewel Juan Jihio Samaranch kan wor- ;erekend tot de categorie beterlijke optimisten de IOC-baas met het wat ide gezicht deze week in feite de handdoek in g gegooid. Nadat op zijn k in de richting van ou om op het Rode Plein leJde tafel te gaan zitten voor het Internationaal j'-jjópisch Comité levensgrote kernen rond de Russische ilding voor Los Angeles te •ken geen enkel gehoor gegeven, verklaarde de ide Spanjaard dat hem !7i wegen meer open staan eil,Los Angeles" te redden, ee Samaranch wel erg kkelijk moest terugko op een eerdere, nogal lente uitspraak over de lische beweging. „Na de :ot van Moskou kwam de ►ische beweging sterker •rschijn dan ooit tevo- verklaarde Samaranch iSfloop van het congres in i-Baden in 1981. Iels weet de Spanjaard wel iOok hij zal tot het besef moe- gekomen, dat het failliet Olympische Spelen zeer na- Niet voor niets herinnerde nch er eerder deze week tij de conferentie van sportmi- in La Valetta op Malta aan, liswaar in Baden-Baden was •n dat het voorstel om de voortaan op één plaats (het "!kse Olyrripia) te houden was jjwézen, maar dat er bij het vol- e IOC-congres maar weer eens moest worden gesproken. Een wanhoop ingegeven medede- van de IOC-baas, die eerder dapper had verklaard dat elk de mogelijkheid moest hebben «'het evenement te organiseren, zijn deze week gedane sug- bm de Spelen voortaan toe te tn aan een natie, die niet is tnden aan een machtsblok ook ivloeide uit desperate pogingen /an de olympische beweging te redden wat er te redden et wat in dit verband te denken bijvoorbeeld de Spelen van Weliswaar viel dat evene- •in de laatste jaren van de oorlog tussen Oost en West, plaats van handeling was het als neutraal aan te merken ^jralië (Melbourne). Maar ook ^4ditie van de Olympiade werd )ffen door een politieke boycot, t de Sovjet-Unie Hongarije 'binnengevallen. Dat was niet rste en zoals later is gebleken liét de laatste keer dat de Spe- S<Verden beïnvloed door interna- ^le politieke stroomversnellin- dèrïmeur van politieke inmen- djhad Londen in 1908. Toen wil- dïiriland, dat in die tijd nog be- °<jde tot het Russische tsarenrijk, >re Engelse hoofdstad de eigen pjnale vlag laten hijsen. Het etj dat zich toen nog kon koeste- lin een vrijwel probleemloos agen van de olympische ge- 1 weigerde de Finse vlag, de Finnen besloten dan maar zonder nationaal symbool aan die Spelen deel te nemen. In 1936 werden de Olympische Spelen voor het eerst in de historie aangewend om een politieke ideo logie internationaal te ondersteu nen. Het Hitler-regime, toen nog door weinigen aangezien voor wat later een barbaars bewind zou wor den, deed Berlijn in dat jaar uit groeien tot een zeker voor die tijd ongeëvenaarde propaganda-machi- nerie, waarbij zelfs enige deelne mende zwarte atleten al werden geconfronteerd met uitwassen die enkele jaren later een gruwel over Europa zouden brengen. Het hierboven al genoemde Mel bourne leverde de primeur op van de eerste, nog gering in omvang zijnde, politieke boycot. Nederland, Spanje en Zwitserland demon streerden hun afkeuring van de Russische inval in Hongarije, maar kregen geen steun uit de rest van de wereld. Er bleven overigens in Melbourne om politieke redenen meer naties weg. China verscheen niet, omdat Taiwan onder eigen vlag mocht aantreden en Egypte was absent, omdat het land was verwikkeld in de Suez-crisis. Redeliik rustig Tokio in 1964 verliep, zeker afgezet tegen wat "Zich later nog aan inci denten in de olympische beweging zou 'voordoen, redelijk rustig. Hoe wel Indonesië door het IOC werd uitgesloten van deelneming, omdat dat land twee jaar eerder om poli tieke redenen Taiwan en Israël had gemeden bij het organiseren van de Aziatische Spelen. Indonesië wilde vervolgens, net als waarop een aantal Los Angeles boycottende landen nu het oog heeft gericht, al ternatieve spelen van de grond krijgen. Die flopten, omdat het IOC dreigde de deelnemers aan dit eve nement te schorsen voor Tokio. Die manoeuvre zal het IOC ditmaal in relatie tot Los Angeles niet maken, want elke poging in die richting zal de dreigende scheuring in de olym pische wereld alleen maar ernstiger maken en het definitieve einde van de Spelen slechts sneller dichterbij brengen. Dodelijke confrontatie Mexico Stad leverde in 1968 geen internationale politieke problemen op, maar fungeerde wel als eerste olympische podium voor openbaar making van allerlei nationale pro blemen. Allereerst- werd het oog van de wereld gericht op grote in terne moeilijkheden in Mexico zelf. Studenten en arbeiders ageerden zo sterk tegen de hele olympische ex peditie, die was voortgevloeid uit een prestige-object van de toenma lige Mexicaanse president, dat het tot grote onlusten kwam. Waarbij dodelijke confrontaties ontstonden tussen leger en demonstranten: bij na driehonderd doden en meer dan duizend gewonden op de dag voor de opening van de Spelen. Dat stond een voor de buitenwereld ge slaagd evenement echter niet in de weg Hoewel de beide Amerikaanse atleten Smith en Carlos hun naam voor eeuwig in de olympische an nalen deden opnemen door bij de huldiging het black-powergebaar te maken, tegen de rassendiscrimina tie in de Verenigde Staten. Palestijnse aanslag Vers in het geheugen ligt nog de Palestijnse aanslag in het olym pisch dorp van Miinchen in 1972. Twaalf Israëlische atleten kwamen om bij die brute para-actie, die eens te meer aantoonde dat het in die ja ren door menig IOC-official aange hangen ideaal „politiek en sport hebben niets met elkaar te maken" steeds meer aan inflatie onderhevig was geworden en eigenlijk na München wel definitief kon wor den opgeborgen. Zeker, nadat Rho- desië bij die Olympiade in Beieren onder internationale druk was uit gesloten van deelneming, omdat anders alle andere Afrikaanse lan den zouden zijn weggebleven. Zo ver kwam het wel in Montreal in 1976. De Spelen daar, na het drama van München niet alleen uitgegroeid tot het best en scherpst beveiligde en mede daardoor duur ste sportevenement uit de historie, ontbeerden wél de Afrikaanse lan den. Deze hadden, gebaseerd op hun succes van vier jaar eerder ten opzichte van Rhodesië vooraf om uitsluiting van Nieuw-Zeeland ge vraagd, omdat dit land een rugby- tour door Zuid-Afrika had ge maakt. Het IOC besloot dat Nieuw- Zeeland in Montreal mocht blijven, waarop 24 Afrikaanse landen ver stek lieten gaan. Dieptepunt Moskou leverde in 1980 de tot dus ver als dieptepunt in de olympische beweging beschouwde absentie van vooral Amerika, Canada en West- Duitsland op, alsmede die van een aantal kleinere landen. Aanleiding was de Russische inval in Afgha nistan, waarop de toenmalige Ame rikaanse president Carter besloot tot een boycot. Die nog werd ge volgd door onder meer Japan en China. In veel Europese landen mochten de sportbonden beslissen of ze naar Moskou zouden gaan of niet. Een groot aantal landen nam in de Russische hoofdstad demon stratief niet deel aan de openings- en de sluitingsceremonie. In Los Angeles 1984 is er, maar dat is intussen geen uitzondering meer, opnieuw sprake van een door de politiek beïnvloede aflevering van de Olympische Spelen. Naar ver wachting van de inmiddels erg somber geworden Samaranch zul len in Los Angeles veertig van de 140 aangesloten landen ontbreken. Het is de vraag hoe lang het duurt en hoeveel landen er voortaan af wezig moeten zijn om de IOC-he- ren zo ver te krijgen dat ze beslui ten de Spelen als instituut maar op te heffen. FRANK WERKMAN De Russische sportminister Gramov verklaarde nog maar enige weken geleden dat de Sovjet-Unie gewoon in Los Angeles zou aantreden. Die mededeling werd vorige week ge volgd door de aankondiging van de boycot. Een ontmoeting tussen IOC en de Sovjet-Unie In gelukkiger tijden. Voorzit ter Samaranch (links) drukt de Russische minister Tichonov de hand. Dit gebeurde in 1981. Inmiddels is de relatie nogal bekoeld. IÉ Voorzitter Samaranch van het IOC moest zijn optimistische opmerking van 1981 over de weer versterkte olympische band na het congres in Baden-Baden inslikken. ierbeek: „Triest is dat het over de ruggen van de spor tte gebeurt". WAALRE In een korte televi- sieflits was Eef Kamerbeek deze week weer even in beeld als lid van de Nederlandse equipe die in 1956 per vliegtuig naar Melbourne vertrok. „Ik heb mezelf inderdaad even gezien", vertelt de legendari sche atleet in zijn Brabantse woon plaats Waalre. „Toen we er tien da gen zaten, kwam er een groot tele gram van het Nederlands Olym pisch Comité met de mededeling dat Nederland vanwege de Russi sche inval in Hongarije niet zou deelnemen aan de Spelen. Het was een enorme klap. Daar heb je dan jaren voor getraind. En je kunt je het ook niet voorstellen als je aan de andere kant van de wereld zit. Nu zijn relletjes aan de orde van de dag, toen nog niet". „Toen waren het echter nog de olympische comités die zoiets beslo ten, nu zijn het regeringen die erop knallen. En dat vind ik heel jam mer. Ook triest is, dat het altijd over de ruggen van de sporters ge beurt. Hun wordt niets gevraagd. Met zo'n boycot heeft Nederland vooropgelopen. Toch stonden de Hongaren in Melbourne gewoon sa men met de Russen op het schavot je. Alle officials van het NOC die over de boycot hadden beslist zijn daar later dan ook van teruggeko men. Toen ik ze beter leerde ken nen, werd ook toegegeven dat het een emotionele beslissing was ge weest". Eind 1980 voerde het NOC met een aantal mensen gesprekken over de opvolging van Bram Leeuwenhoek als chef de mission van de olympi sche ploeg. Ook Eef Kamerbeek maakte een kans. „Ik had zeker geen nee gezegd. Met mijn werkge ver Philips had ik al geregeld dat ik er tijd voor vrij zou kunnen ma ken. Maar er waren meer kandida ten en kennelijk ook een geschikte re". Mocht een dergelijke functie in de toekomst weer vacant worden, dan lijkt Eef Kamerbeek opnieuw kandidaat. Ongeschikt of onwel willend is hij zeker niet. „Ik heb veel Olympische Spelen meege maakt, ken de sporten door en door en heb de laatste jaren door het or ganiseren van grote sportevene menten ook op dat gebied de nodi ge ervaring", luidt zijn gemoedelij ke verklaring, waarbij hij niet eens zijn (bestuurlijke) activiteiten voor PSV noemt, de atletiekvereniging in Eindhoven die uit sportieve ar moede voor wedstrijden af en toe nog een beroep moet doen op „Abraham" Kamerbeek. Vijfde in Rome Eef Kamerbeek, die dertig keer Nederlands atletiekkampioen werd, waarvan elf jaar achtereen op de tienkamp, is bij menige Spelen be trokken geweest, eerst als deelne mer, later als begeleider. Als 22-ja- rige zag hij Melbourne de mist in gaan, in 1960 werd hij vijfde op de tienkamp in Rome en een blessure (iséhias) weerhield hem er vier jaar later van in Tokio te schitteren. Na één dag proberen, merkte Eef Ka merbeek dat het niet ging. „Ik was toen dertig en gezien mijn sterkte had ik daar moeten winnen of tweede worden. Winnaar werd nu een Duitser, die ik eerder had ver slagen. De echte top heb ik dan ook niet gehaald", klinkt er iets van spijt door. Kamerbeeks prestaties waren ech ter wel degelijk van wereldniveau. Hij: „Mijn Nederlands record op de tienkamp heeft van 1956 tot 1976 stand gehouden en ook nu nog vol doet dat puntentotaal aan de eisen voor olympische uitzending. Toen behoorde ik met dat totaal echter tot de eerste zes van de wereld, op dit moment betekent het een zes tigste plaats. En dat is het verschil". De vroegere verrichtingen van Eef Kamerbeek mogen dan onvergete lijk zijn, de atletische alleskunner zit ook nu nog zelden stil. „Ik ten nis, loop een paar keer in de week hard en doe aan bergbeklimmen". En lezen, ook over sport, en zeer recentelijk over de Olympische Spelen. „Ik heb net een boek gele zen over hoe de Spelen door de eeuwen heen, van zes- a zevenhon derd jaar vóór Christus af, altijd zijn doorgegaan. Ondanks brood spelen en al. De Olympische Spelen zijn ook altijd erg hoog gewaar deerd gebleven en echt voor ama teurs". besluit de oud-tienkamper, die zelf een voorbeeldig amateur is geweest, bij wie de begeleiding vaak schril afstak tegen zijn eigen professionele inzet. Het doorgaan van de Spelen lijkt in deze eeuw pas goed in gevaar te zijn gekomen. Of Nederland Eef Kamerbeek nog ooit als chef de mission zal meemaken, hangt he laas niet alleen meer af van hem zelf, of van de keuzeheren van NOC en het al dan niet aanblijven van de huidige chef. Nee, veel hangt af van Los Angeles en straks Seoel '88. De politiek beschikt, en opnieuw zonder de sporters iets te vragen. HERMAN JANSEN VEILIG Afgelopen maandagmiddag in het Amsterdamse stadhuis. Aanwezig burgemeester Ed van Thijn, wet houder voor economische zaken Heer ma en hoofd van de afdeling sportzaken, de vroegere sportjour nalist Rien Bal. Onderwerp van ge sprek: de Olympische Spelen van 1992. Aanleiding: de Russische boy cot van Los Angeles. De stemming is bedrukt. Er is kof fie, maar er wordt niet van gedron ken. Er zijn sigaren, maar die wor den niet aangestoken. In de hoek van het vertrek staat een prullen- agressie een uit- og net een deel van de hoofd- ciau te zien. Een paar weken eer der hing dat stuk hoogdrukpapier nog trots in Nieuwspoort. Als blijk van een stukje onvervalst Amster- dams zakelijk en ambtelijk initia tief. dat uiteindelijk de nationale kandidatuur voor de Spelen van a 1992 tot gevolg had. Toen hadden Van Thijn. Heerma en Bal nog ge- straald van genoegen. Amsterdam had het tenslotte weer klaarge speeld. De rest was kinderspel. Vergenoegd hadden de heren zich na de persconferentie teruggetrok ken in de hoofdstedelijke stadhui- selijke catacomben. Met een glaasje gerstenat en een stevige sigaar. Dat het olympische varkentje was ge wassen. was een klein, intiem feestje waard. Maar op deze maan dagochtend is de stemming geheel anders. De drie heren kijken el kaar bedremmeld aan Op het bu reau van de burgemeester ligt een stapel boekwerken, vrucht van energieke, ambtelijke werklust. Bo venop ligt het rapport van concur rent Rotterdam, waarvan het aan wezige trio al eerder zeer intern tot de conclusie was gekomen dat dit eigenlijk een veel beter werkstuk was dan het eigen. Amsterdamse produkt. Dat had de commissie- Wagner echter geen zand in de ogen gestrooid. Die had unaniem toch voor Amsterdam gekozen. En terecht vond het drietal, dat nog immer somber voor zich uitstaart. Een sigaar, probeert de burgemees ter de amechtige atmosfeer te door breken. Bal verheft zich enigszins uit zijn wat ongemakkelijke stoelHij heeft deze zitplaats al tijd al weinig comfortabel gevon den, een wel erg schril tegen de burgemeestersfauteuil afstekende zetel. Die er kennelijk op is aange schaft om het iedere bezoeker van de eerste burger zo ongemakkelijk mogelijk en daarmee de bezoek- duur zo beperkt mogelijk te maken. Laat ik er maar eentje nemen, re pliceert Bal terwijl hij tegelijkertijd naar de buitensporig grote bureau- aansteker tast. die de burgemeester ooit eens heeft gekregen als relatie geschenk van een Japanse delega tie. Heerma kijkt zwijgend toe hij rookt niet. We moeten, begint hij aarzelend, nu toch maar eens spijkers met koppen slaan. Wat moeten we doenIs het nog raad zaam om die hele expeditie door te zetten? Het was al een behoorlijke gok onze hele financiële opzet te baseren op de verkoop van mun ten. En bovendien was het bedrag voor de veiligheid al een beetie met de losse pols vastgesteld. Wat dat betreft, vervolgt Heerma. was die opmerking van Wagner tijdens die persconferentie niet zo erg verstan dig. Eerst roepen dat het ongeveer zeventig miljoen zou gaan kosten. En vervolgens worden gecorri geerd door Langman, die doodleuk verklaarde dat het een paar hon derd miljoen zou worden. Door de pers was, gaat Heerma verder, de andere aanwezigen beurtelings aankijkend, daar gelukkig niet zo gek veel aandacht aan besteed. Maar hier en daar was toch die op merking van Wagner er uitgelicht. Als blijk van de mogelijk wat al te luchtige becijfering van het hele gebeuren door de commissie- Wag ner. Maar nu die vermaledijde Rus sen juist om reden van veiligheid uit Los Angeles wegblijven, komt de zaak toch wel wat anders te lig gen, besluit Heerma. Eindelijk neemt de burgemeester het woord. Na de rugleuning van zijn stoel in een wat grotere hoek met de ach terwand te hebben gezet, beide voeten van het vloei blad te hebben gehaald en de bril wat vaster op de neus te hebben gedrukt, begint hij in zijn bekende zorgvuldig formu lerende betoogtrant te praten. Ik denk, zegt hij, dat het nu eigenlijk onmogelijk is geworden de Spelen hier te organiseren. Als die Russen Los Angeles al niet veilig vinden, wat moeten wij dan? We kunnen moeilijk iedere Russische deelne mer apart vervoeren per getraliede en bewaakte automobiel. De veilig heid kost volgens Langman al een paar honderd miljoen. Als we dat nog eens moeten uitbreiden is het helemaal niet meer te betalen. Heerma en Bal knikken. Maar, vervolgt de burgemeester, we han gen het voorlopig niet aan de grote klok. Want als we nu ons terug trekken bekend maken, maken we ons belachelijk. We wachten ge woon op het congres van het IOC. Dan vallen we vanzelf af en heb ben wij ons gezicht niet verloren. Heerma en Bal knikken. Er wordt die maandagochtend verder niets meer gezegd. Even later gaan ze uiteen. Een illusie armer, een erva ring rijker. BUYS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21