„Laat maar hele harems naar 't Zuiderpark komen" DÉ STOOP EN FC DEN HAAG, ZIJN NIEUWSTE IDEAAL IJdele mensen gedijen goed in betaalde voetbal" ZATERDAG 19 MEI 1984 Stoop behoeft nauwelijks nadere introductie. Zijn pad door oètballand werd immers altijd gelardeerd met ophefmakende icidenten. Hij was voorzitter van het inmiddels ter ziele ;gane FC Amsterdam, bestuurslid van de Federatie van etaald voetbal Organisaties (FBO), opposant tegen diverse ctiebesturen van de KNVB, maar later zelf lid van dat jllege. Vorig jaar moest hij met de meeste overige leden van et bestuur-Vilé aftreden. Hij belandde even in de anonimiteit, laar bij Stoop duurt dat nooit lang. Hij dook bij eerste- ivisieclub Telstar op, maar verdween daar weer. Begin dit jaar Krscheen zijn naam in Den Haag, waar hij een tweede ofclub wilde oprichten naast het zieltogende FC Den Haag. ij werd bepraat en is inmiddels interim-bestuurder van die ub. Hij doteerde een halve n om de spelerssalarissen in april te laten betalen, aar ook beweerden tvade tongen om invloed kopen. Intussen is de introversiële Amsterdammer at dichter bij het jorzitterschap van FC Den aag, maar dat wil niet tggen dat alle problemen zijn een monoloog verhaalt de ïdanks alles kleurrijke en paald niet van ideeën •speende Dé Stoop, wie nog ïmer een rechtszaak boven it hoofd hangt vanwege /art-geldtransacties bij FC msterdam, over tal van iken die in het voetballende el van de Residentie spelen, ver de Wassenaarse ikenlieden, het salaris van 10.000 gulden van trainer ob Baan, de spelers Jaap loem en Wim Rijsbergen die wil binnenhalen en andere annen die van het iiderpark weer een bruisend jetbalstadion moeten maken, p eredivisie-niveau, dat wel. Voor de gemeen^ een loge met pluche". Waarom ik nu bij FC Den Haag actief ben? Ik vind dat voetbalwe- reldje leuk. Het is apart. Het slaat gauw aan. In de voetbal- xeld bestaan contacten, die je jrgens anders aantreft. In je nor- Ile leven sta je niet zo gauw met !n burgemeester te praten. Of ruk je de hand van een staatsse- retaris. In de voetbalwereld wel. at vind ik leuk. En belangrijk, lijk, normaal gesproken kun je liet even de burgemeester opbellen n zeggen dat je hem wilt spreken, n de voetballerij wel. Zoals ik nu iet jullie zit te praten. Dat vind ik uk. Dat hoort er bij. Als eenvou- ige directeur van een liftenfa- riek heb je die contacten niet. Als irecteur ben ik anders. Praat ik nders. Men noemt mij ijdel. Dat ntken ik niet. Maar ijdele mensen Bdijen goed in de voetballerij. Ha, ll 35 jaar ijd. In januari was ik het zat niets leer te doen te hebben in de voet- allerij. Toen dacht ik: weet je wat, begin in Den Haag een tweede lub. Ik heb toen Pieter den Duik ebeld. Die zat toch zonder werk. a, ha. Ik wilde alvast een bestuur wmeren. Ik vroeg Den Duik of hij dat bestuur wilde zitten. En zei em dat ik nog een paar andere andidaten zocht. En een goede ponsor. Den Duik zei toen: waar in steun je FC Den Haag niet? En 'ord je eventueel de nieuwe voor- itter van de club. Ik zei dat ik aar wel eens over wilde praten, lat heb ik ook gedaan, met Den luik en Choufoer. Zij vroegen me oen of ik voorzitter zou willen morden, financiële steun wilde ge en en de organisatie op poten zet- en. Zij zouden dan meewerken om iet geheel van de grond te krijgen, o ben ik er in gekomen, laar ze kregen de zaak niet van de rond. Er zat maar geen schot in lepaalde ontwikkelingen en ik heb inderdaad een paar keer op het iunt gestaan er maar mee te stop ten. Maar ik vond dat ik dat tegen- ver Den Duik en Choufoer niet *Jton maken. Die zijn zo aan FC Den gebakken dat ik vond dat ik r wel mee moest doorgaan. Dat bij 1de mensen de haren over- und gingen staan bij het horen van Ïijn-naam? Dat weet ik. Er zijn nu inmaal mensen pro-Stoop en con- a. Maar diezelfde mensen willen el gebruik maken van je financië- middelen, je ervaring en kwali- Jiten. )e beste In laten we wel wezen: ik ben ge- foon de beste voorzitter voor FC Jen Haag. Ha, ha. Dat doet het al- ijd wel, hè, zo'n opmerking. Maar k wil best als katalysator in Den 'laag fungeren. Er moet tenslotte ^t gebeuren. Maar, heb ik altijd lezegd, wie iets met mij samen wil loen moet uitgaan van het voorzit- erschap van Dé Stoop. En niet an- 1 Iers. Er moet wel een zekere vorm 'an samenwerking komen. Ik wil liet meer als de Dé Stoop van FC \msterdamn optreden. Niet meer Ie enige financier zijn. Er kwam laar uiteindelijk niets meer uit de emeenschap. Dan is Den Haag begin ik natuurlijk niet aan. Eerst moeten die statuten worden veran derd. Er staat nu een hoop onzin in. Voor sommigen is vijftig jaar al te oud om een bepaalde functie te be kleden. Anderen zijn op hun tach tigste nog jong genoeg. Onzin dus om daar leeftijden bij te noemen. Op de achtergrond Ja, ik zit al vijfendertig jaar in het betaalde voetbal. Eerst FC Amster dam. Daarna FC Almere? Daar ben ik ooit mee bezig geweest, omdat ik zag dat daar mogelijkheden lagen voor een betaald-voetbalclub. Ik vond dat FC Almere moest denken aan de toekomst. De recreatiemo gelijkheden en zo. Almere zou uit groeien tot de vijfde stad van het land. Daar moet je iets mee doen, dacht ik toen. De stad moest zijn naam uitdragen via de sport. Via het betaalde voetbal. Tien jaar gele den vond ik al dat je je naam via de sport kon uitdragen. En toen werd er nog heel anders over sponsoring gedacht dan nu. En je ziet het nu aan grote zaken als Philips, Sony en Opel. Die doen het allemaal via de sport. Maar terug naar FC Almere. Er was plaats in het betaalde voetbal. Ik wilde op de achtergrond organi satorisch meewerken. Er ontstond een groep mensen. Met Hogewo- ning onder anderen. Maar ze kre gen het niet van de grond. Ze wil den eerst een stadion bouwen. Ter wijl ik had gezegd: ga nu maar eerst voetballen dan komt de rest vanzelf wel. Kijk maar naar RBC en RKC. Daarna kwam Telstar. Ik was gevraagd door het bestuur om er bij te komen. Maar de wethou der wilde het niet. In IJmuiden moet de wethouder bestuursleden goedkeuren. En hij wilde mii niet hebben. Waarom niet? Hij zal van een andere politieke partij zijn ge weest dan ik. Ha, ha. Nieuwe tribune En nu zit ik bij FC Den Haag. Daar liggen mogelijkheden. Maar de club moet wel verkocht worden. Naar de gemeente toe, naar het bedrijfs leven toe. Als er straks weer eredi visievoetbal wordt gespeeld komt het publiek wel weer. Zeker voor de wedstrijden tegen Ajax, Feye- noord, PSV en FC Groningen. En het is helemaal weer goed gevuld als er een nieuwe tribune staat. Met loges er in. Die loges moet je dan gaan verhuren. Aan ambassades. Aan Shell. Die komen niet met hun speciale gasten voor FC Den Haag- Eindhoven. Ze komen wel voor de wedstrijd tegen Aiax en Feyenoord. Laat dat Arabische ambassadeper soneel maar komen. Met hele ha rems desnoods. Ha, ha. Voor de ge meente wordt dan ook een speciale loge gereserveerd. Met pluche. De gemeente moet dan wel drie ton bijdragen voor de bouw van die tri bune. In het kader van de passieve recreatie. En voor de relaties. Daar is die speciale loge voor. FC Den Haag moet zelf ook drie ton leve ren. Dan kan via dat terugploeg- experiment die nieuwe tribune worden ge bouwd. Die van FC Den Haag ^H^B zelf krijg ik wel bij elkaar. WÊ Dat is geen en- Mm kei probleem, ^m Ha, ha". FRANK WERKMAN FRANS LEERMAKERS .Bestuursleden mogen bij FC Den Haag niet ouder zijn dan 65 jaar? Dan moeten de statuten worden veranderd". heel anders. Kijk nu eens naar de belangstelling voor clubs als Haar lem, Excelsior en Sparta. Dat zijn dan nota bene eredivisieclubs. En clubs die het sportief helemaal niet zo slecht doen. Als FC Den Haag op de plaats zou staan van Haarlem zou er veel publiek komen. Als er bij Excelsior drieduizend mensen zitten, komen er bij FC Den Haag zeker tienduizend. Den Haag ligt midden in een voetballand. Er is potentieel veel publiek en er loopt in de buurt veel talent rond. Daarom moet ook met ingang van het nieuwe seizoen die samenwer king met ADO volledig rond zijn. Die samensmelting moet tot stand komen zodra het kan. Er moet niet worden gepraat over 1 juli 1985 of zelfs later. Als het niet bij het begin van het nieuwe seizoen kan gebeu ren dan gewoon een paar maanden later. Dat is toch helemaal niet ge bonden aan een bepaalde datum? Tamelijk eerlijk Ik ben altijd tamelijk eerlijk in het geven van mijn mening en gedach ten. En als je het over je hobby hebt, ben ie altijd nóg wat openhar tiger. Je hebt door de jaren heen het spel met de pers leren spelen. Als ik nou vanmiddag nog een tweede krant te woord had moeten staan had ik een heel ander ver haal verteld. Zo werkt dat toch? Je moet zorgen dat je interessante din gen hebt te vertellen. Maar zodra je in de voetballerij op lange tenen moet gaan letten en je mond niet een keer voorbij mag praten, is de voetballerij geen domein meer voor Dé Stoop. Kijk, je moet er voor zor gen dat je het spel goed speelt. Wordt er wel eens van mij gezegd dat ik rondga als een olifant in een porseleinkast? Nou dat klopt niet. Ik ben verstandig. Ik doe sommige dingen bewust om iets te bereiken. Ik weet hoe het spel moet worden gespeeld. Maar ik ben afhankelijk van de manier waarop de journalis ten het opschrijven. Neem nu deze week het verhaal in Voetbal International. Ik heb hele maal niet gezegd dat Van de Meent en Bloem per se naar FC Den Haag moeten. Ik heb alleen in het ge sprek met de verslaggever van het blad gezegd dat er bepaalde zaken ter discussie moeten worden ge steld. Dat is heel wat anders. Maar ik begrijp het wel. De pers moet ook zijn pagina's vullen. En het liefst met aantrekkelijke artikelen, want er moeten ook advertenties worden verkocht. Als jullie de in tentie hebben om mij kapot te schrijven zal dat best kunnen luk ken. Maar dat is niet in het belang van FC Den Haag. En bovendien niet verstandig, want er worden nu eindelijk initiatieven genomen. Er gebeurt iets. Zinkend schip Vreemd dat ik Den Duik in het be stuur terug zou willen hebben? Waarom? Zou hij een zinkend schip hebben verlaten? Ben ik het niet mee eens. Hij heeft ervaring. Hij is tenslotte vijf jaar voorzitter ge weest van die club. Hij is niet zelf weggegaan. Zijn positie werd on dermijnd door de groep-Hueber. Die hem vervolgens in de steek liet door niet met geld over de brug te komen. Ik kom wel over de brug. Of het nu is voor het jeugdtoernooi van ADO, het Pinkstertoernooi van een andere club of een jeugd toernooi van Haarlem. Ik doe iets. Maar met het geld van mijn bedrijf doe ik geen onverstandige of on verantwoorde dingen. Alles wordt keurig gepland uitgegeven. Er gaat tenslotte een bepaald p.r.-effect uit van de dingen die ik doe. Dat is ook mede een reden waarom ik die bestuursfunctie bij FC Den Haag ambieer. Ik zou er niet zo gauw naar streven voorzitter te worden van Klein Zwitserland. En van Groot Zwitserland? Ha, ha. Die moet ik onthouden. Gras gevreten Ja, ik wil alleen als voorzitter bij FC Den Haag komen. Maar ik praat zo, omdat er niemand anders meer is dan Van Hal en Hartmann. Er moet iets gebeuren. Het duurt nu al acht weken. Dat is veel te lang. Ik wil iets doen, aan het werk. En dan wel als voorzitter, ja. Ik heb altijd al een leiding gevende functie gehad. Ach, die bezwaren die er tegen mij zijn. Er zijn de laatste jaren honderd bazen bij FC Den Haag actief geweest. Die vin den het natuurlijk niet leuk als er straks één baas is. Maar er is één baas nodig en dat ben ik. Ha, ha. Er is jarenlang geen beleid geweest. En er is nu maar één beleid moge lijk. Dat moet gericht zijn op terug keer naar de eredivisie. Het poten tieel van FC Den Haag is niet slecht. Er was slechts één bezwaar: ze hebben te weinig gras gevreten. Tien keer is er met slechts één-nul verloren. Dat is een blijk van de potentiële mogelijkheden. Als uit die tien wedstrijden zes punten meer waren gehaald, zat FC Den Haag bijna weer in de eredivisie. Kijk, over de kwaliteiten van Rob Baan als trainer zal ik niets zeggen. Maar één ding staat voor mij vast: hij is niet de twaalfde man op het veld. Hij was niet in staat de spe lers zodanig te motiveren dat in die tien wedstrijden die nu met één nul verloren zijn gegaan, punten werden gepakt. Baan is, wat ik noem, een gepolijste trainer. Maar ik miste een brok vechtlust. En haal je daarmee de eredivisie? Ja, ik weet dat hij met VVV wel de promotie bereikte. Maar spelers in de regio hebben minder de hand van een trainer nodig dan hier. Die knokken toch wel. Salaris Rob Baan Ik durf bepaalde zaken wel aan te snijden. Ik wil alles ter discussie stellen. Dat is bij FC Den Haag de laatste jaren veel te weinig ge beurd. Neem bijvoorbeeld het sala ris van Baan. Als je geldgevers tracht te mobiliseren moet je wel een verantwoord salarisbeleid voe ren. En dan is het contrast tussen het salaris van de trainer en dat van de spelers veel te groot. Als ik mensen vraag om duizend gulden te stoppen in de club kan ik me niet veroorloven een trainer zóveel geld te betalen. Daarom, ik stel niet de duur van het contract van Baan ter discussie. Ik stel de inhoud van dat contract ter discussie. Zoals ik ook bepaalde spelers ter discussie stel. Een Wim Rijsbergen bijvoorbeeld kan FC Den Haag naar de eredivisie tillen. Er is in middels contact met hem geweest. Dezer dagen ga ik met hem praten. Ik denk dat Helmond Sport wel van hem af wil. Daar verdient hij tenslotte een dik salaris. Iets dat FC Den Haag hem overigens niet kan betalen. Maar ik weet dat zijn vrouw terug wil naar Leiden. En als je een speler wilt hebben, moet je beginnen met zijn vrouw. Ha, ha. De contacten lopen via Van de Meent. Een goede vriend van Rijs bergen. Ja, Van de Meent is ook een goede vriend van mij. Neem nu Bloem. Die heeft een sportzaak ge opend in Zandvoort. Bij DS ziet hij het niet meer zitten. Een Bloem kan wedstrijden voor je winnen. Zo iemand moet je er bij hebben. Ik heb net hier met hem gesproken. Zijn vrouw schijnt er wel iets voor te voelen dat hij doorgaat. Ha, ha. Zaken rechtgezet Stoop samen met Mi- chels op de tribune van FC Den Haag: ,,Er is ja renlang geen beleid ge weest". Hoe ik zo bij FC Den Haag betrok ken ben geraakt? Ik heb acht ne gen weken geleden gezegd dat ik beschikbaar was als voorzitter. Maar het duurde lang en er ge beurde niets. Je kunt het natuurlijk nooit met volledige zekerheid zeg gen. Maar als ik er eerder was bij gehaald, was het seizoen waar schijnlijk anders afgelopen. Dan had ik toen allerlei zaken ter dis cussie gesteld. En rechtgezet. MVV deed tussentijds tenslotte ook iets door Michels aan te trekken. On danks het feit dat er een goede trai ner zat. En nu zit die club in de eredivisie. Tien weken geleden had ik ook iets kunnen doen. Toen had den er nog versterkingen kunnen worden aangetrokken. En er had eventueel iemand naast de trainer kunnen worden neergezet, die de extra impuls die nodig was wél had kunnen toedienen. Iemand als Mansveld, ja. Nu ben ik er pas anderhalve week geleden bij betrokken. Via dat inte rim-bestuur ja. Maar wat ontdek je dan weer? Dat er statutair hele maal niets van klopt. Zo staat er er gens in de statuten dat een be stuurslid niet ouder mag zijn dan vijfenzestig jaar. Dan zou ik, als ik voorzitter zou worden, in oktober weer moeten aftreden, omdat ik dan vijfenzestig word. Ha, ha. Daar

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19