Echte pijproker is nooit de sigaar e ZATERDAG 19 MO 1984 Ziekten )\TIONAAL KAMPIOENSCHAP PIJP ROKEN I;'.. ,i. :'.-j I. •'•VJ'K J iri; .V- Vrr;.». -r - u - V.-" -• i' t 'V -J-V:- \V - --Wv - WASHINGTON Een van de zeldzame gebieden waarop Ameri kanen meer hun gevoeligheid aan de dag leggen dan Nederlanders, betreft het benoemen van kwalen. Amerikanen geven aan medische aandoeningen, van de ernstigste ziekten tot de meest onschuldige ongemakken, de klassieke dus Griekse en Latijnse namen. Zo hoort het natuurlijk ook. Wij in Holland zeggen altijd zo onbehou wen wat eraan mankeert. Neem nou geelzucht. Van het woord al leen al zou je beroerd worden. Geelzucht? Daar deins ik persoon lijk voor terug als voor de stinken de adem van Rijnmond van vóór de oliecrisis. Hier in Amerika zegt iedereen, van president tot bede laar, netjes hepatitis. Nou ja, ze zeg gen hier wegens hun collectief spraakgebrek heppataaidis, maar ik heb toch honderd keer liever hep pataaidis dan dat mijn zucht ineens zo'n giftig kleurtje krijgt. En wat te denken van aambeien. AambeienSorry hoor, maar dan zie ik ondertussen altijd een soort bosbessen of bramen groeien. Waarom niet gewoon haemorr hoids. Drogist, hebt u iets voor te gen haemorrhoidsKlaar. En zo kan ik nog uren doorgaan. Huikerziekte heeft hier voor nie mand een zoet bijsmaakje, maar is altijd daajabiedis (diabetes). Niks te sugar illnes. En longontsteking is pneumonia. Lunginflamation? Nooit van gehoord. De meest ver stokte analfabeet in de VS heeft het over zijn lichamelijke ellende alsof hij Homerus of Vergilius ci teert. Een kleuter van drie zegt hier ook rustig dat ie als gevolg van laryngi tis vandaag niet naar de crèche kan. Dan heeft-ie dus keelontste king. Een soldaat met nekkramp noemt dat geen „neckcramp", maar zegt in puntgaaf Grieks dat de me- ningaaidis (meningitis) heeft toege slagen. Het valt als Nederlander in Was hington niet mee om op afgemeten wijze te reageren als bijvoorbeeld je hulp- voor-een -middag-in -de- week afbelt vanwege de cholelithiasis. Mijn hemelIs dat een ingegroeide nagel of iets in de sfeer van het sterfbed? Dus maar een krakend geluid in de telefoon gemaakt, op gehangen, naar het vreemde woor denboek gesneld, galstenen gevon den en meteen teruggebeld om te zeggen dat de telefoon tegenwoor dig zo raar doet en dat ik hoop dat die galsteen spoedig zal oplossen. Kijk, ze hébben hier wel „gewone" woorden voor hun kwalen. Voor koortsuitslag bestaat feverblister. Maar de modale Amerikaan heeft het altijd over zijn herpes. En zelfs als de klassieken geen term aanrei ken, dan klinkt de Engelse bena ming toch altijd nog wat barmhar tiger dan de Nederlandse. Rood vonk bijvoorbeeld. Zo'n knetterend vuurwerk maken ze er hier niet van. Wij hebben in de VS een ge dempte scharlaken koorts, een scarlet fever. Een van de weinige ziekten die hier taalkundig ook nogal stevig in het vlees worden gezet is de kink hoest. Maar een bijl komt er niet aan te pas. Whooping-cough (spreek uit: Woeping cof) heeft als je goed luistert zelfs iets gezelligs. Iets van kom op, je hebt dan wel de kinkhoest, maar daarom kunnen we de bloemetjes nog wel buiten zetten. Ik wil niet in een cursus Ameri kaanse eufemismen vervallen, maar geloof me. Jeroen-Boschach- tige afzichtelijkheden als steenpuis ten, spataderen, rolberoertes, maag zweren, enzovoort, eindigen hier altijd heel discreet op -itis of -osis. Volgens mij helpt dat ook. Mijn cel lulitis en mijn toxoplasmosis waren hier vrij snel over, evenals trou wens die akelige hydronefrose. De zelfde huidverzwering, bloedver giftiging en waterzaknier had ik zo op het gehoor nooit over leefd. MARC DE KONINCK ten prefereren een rechte pijp. „Je kunt de aanschaf van een pijp vergelijken met het kopen van een nieuwe bril", meent Van der Slot. „Een kwestie van passen, in de spiegel kijken, overwegen en dan toch nog een andere vorm bekij ken. Juist voor beginners is dat erg belangrijk. Als een pijp niet bij het gezicht past, gaat de omgeving knoeren en knapt de man erop af. En dat hoeft niet, als hij maar de de begeleiding en aankoopad- zen krijgt". Clubs De toenemende populariteit van de pijp blijkt onder meer uit het be staan van een tiental pijprokers- clubs. Overkoepelend orgaan is de Stichting Pijp, gezeteld in Oudewa ter en de beschermheilige is Sint Nicotinus. De pijprokersgilden zijn wat hun rituelen betreft vergelijk baar met de aloude schuttersgilden. De voorzitter heet deken, de secre taris wordt gildemeester genoemd en de penningmeester is de thesau rier. Een weger (van tabak bij wed strijden) heet er essayeur en de wedstrijdleider noemt zich spel- meester. De clubs zijn „ingericht" naar Bel gisch voorbeeld, waar het gilde we zen nooit echt is verdwenen. Ook bij de pijprokers de gradaties leer ling, gezel en meester, waarbij de laatste titel pas behaald wordt als men langer dan drie uur een pijp- met drie gram baaitabak branden de heeft weten te houden. Een soort limiet voor de nationale en internationale wedstrijden. Wie wil toetreden tot een pijpro kersclub dient de gelofte op het zwaard af te leggen, waarbij hij en tegenwoordig ook zij het be staan van de almachtige Deken er kent, geloof in de pijp belijdt en de zalving met nicotine-olie op het voorhoofd ondergaat. Houten pijp Terug naar de actualiteit: het Ne derlands kampioenschap pijp roken in Dordrecht. Dat is een heel se rieuze gebeurtenis volgens interna tionale regels. Er wordt „gestre den" in de categorie houten pijp; bij andere gelegenheden wordt er ook uit de licht gebogen langstelige gouwenaar gerookt. Iedere deelnemer krijgt een nieu we, niet ingerookte pijp die hij na afloop overigens mag houden, drie gram baaitabak, een stamper, een vel wit papier en een doosje met twee lucifers. Als de wedstrijdlei ding het teken geeft wordt het zak je tabak geopend, op het vel papier uit elkaar gehaald en de pijp ge stopt. Een los plukje onderin en naarmate de kop voller wordt, steeds ietsje steviger aangedrukt. Vijf minuten staan hiervoor, ge volgd door één minuut tijd om de vlam in de pijp te doen. De tijd gaat dan in. Gebruikte lucifers worden meteen weggehaald en de deelne mers hoeven vervolgens niets an ders te doen dan de brand zo lang mogelijk in hun pijp te houden. Rust en concentratie zijn daarbij beslist noodzakelijk. Het Neder lands record staat in de categorie houten pijpen op naam van Frans Kuipers uit Nieuwegein (1.36.51) en bij de gouwenaars op naam van Wim Goudriaan uit Snelrewaard (1.45.00). De laatste is al vijf jaar ongeslagen, maar dat kan straks in Dordrecht gemakkelijk verande ren. Hans van der Slot, zelf deel uitma kend van het nationaal team: „Het kan altijd gebeuren, dat door wat voor oorzaak dan ook je pijp al na twee minuten uitgaat. Als het in de voorronden gebeurt is het pech hebben, maar overkomt het je bij selectiewedstrijden, dan kun je het verder mooi vergeten; je scoort dan te weinig punten". „Bij zo'n nationaal kampioenschap gaat de eerste pijp meestal na der tig minuten uit. Hou je de zaak een uur brandend, dan is dat al mooi, maar de echt goede rokers preste ren het om ruim negentig minuten op de stopwatch te klokken. Een Japanner is momenteel wereldre cordhouder; die hield zijn pijp bijna drie uur aan de praat". Vrouwen Hoewel de voorliefde van vrouwen voor pijpen algemeen bekend is, zijn er pas onlangs damesclubs op gericht, waar het pijp roken naar hartelust wordt beoefend. In Dor drecht is er een groepje van acht, dat deel uitmaakt van het gilde; in Den Haag komen dames ook gere geld bijeen om de edele kunst te beoefenen. Hans van der Slot ziet de komst van het vrouwelijk volksdeel met genoegen aan. „De sfeer tijdens de zittingen is veel losser, er wordt ge zoend en gekletst, het is allemaal veel fijner samen. De wereldpro blemen zijn in een handomdraai opgelost, er worden leuke opmer kingen over en weer gemaakt. De pijp smeedt een band tussen de ge slachten. Ik ben daar best wel posi tief over". Geloof in de pijp en haar genot. Dat bindt de minnaars van goede tabak dus. Zij hebben gemeen dat zij in hun leven de pijp niet kun nen missen. Pijpeniers, weliswaar van verschillende slag, maar met diezelfde beleving als het eerste kringeltje plafondwaarts wolkt. Het pure genieten van de Nicotiana Ta- bacum betekent voor hen de kleine oase van rust in de drukte van alle- KLAAS SNIJDER ook de dames beoefenen sinds kort in clubverband het pijproken. |e oude stad Dordrecht jt morgen het Nederlands foioenschap pijp roken te. Een happening met laast internationale allure [inschrijvingen uit tkrijk, Duitsland, België, ferland en Denemarken, wedstrijd wordt voor de jlfde keer gehouden. Nu jr auspiciën van de [ting Pijp, het jkoepelend orgaan van de [pijprokersclubs in Irland, en speelt zich af in tatenzaal aan het Hof te Irecht. jredstrijd is gekoppeld aan ferkiezing van de DRECHT Bij mij thuis [aan de wand een antiek pij- Ik met koperbeslag, waarin de iide tekst is gegraveerd: „Een ken rooker is geen onruststo- TEen waar woord dat helemaal iop de eerste eigenaar van het [De opa van mijn echtgenote. #an viel in zijn jaren niet op [militant gedrag en was pa- Jestendig. Opa was een fervent I van heerenbaai, toen de Hare tabak, maar nu een stief- ^van de fabrieken omdat de rbrandende mixtures favoriet (De spreuk op het rekje, waar- |n pijpen rusten, is nog steeds tl. Een tevreden roker is geen jtstoker. Militante aetievoer- token zware Franse sigaret- wrachtwagenchauffeurs roken |Ide meeste journalisten draai- fveertig uit een pakje en poli- finden troost bij sigaret of si- jafhankelijk van de partij die [tegen woord igen overal zijn uitzonderingen. »ij de politiek te blijven: Wim jnan van het CDA rookt pijp, jcialist André van der Louw .En in hun gezelschap bevin- feich tevens de oud-minister CRM, H. van Doorn, en de minister Jan de Koning, it artistieke volksdeel zien we eld met pijp Harry Mulisch, flnbar, Rien Poortvliet, Hugo Guus Hermus en Kees Brus- bekendste pijproker van Ne- id is ongetwijfeld prins Bern- ïiers van de bovenste plank, imen met 299.988 andere va- iders een vrij constante groep en. Zonder uitzondering zijn 1 ambassadeurs van een eeu- lude cultuur. Een bevoorrechte die zich de kunst heeft eigen akt om van smaak en geur te len en die misschien wel juist zij de hen immer vergezellen- p zich staande weten te hou- h deze turbulente tijden, er weten", meent Hans van Slot (40), de deken van 't ltse Pyproockersgilde. „Een r pijproker zal nooit de sigaar len. In wat voor opzicht dan Dmdat pijp roken met karakter i te maken. Goed pijp roken, zo laai mogelijk genieten van en smaak, vraagt een zekere, Wichtige inslag. Je moet na- k de rust kunnen vinden en jeduld opbrengen om het hele [l van stoppen en aansteken voeren. Dat vergt concentra- dant pijp roken is nimmer rou- is een passie en tegelijk een jischap. Hoe meer je weet over n. hoe en waar ze gemaakt en en over de oorsprong van uidige tabakken, des te meer ir beleef je aan het roken op manier. Tevreden rokers sco- loog, zowel maatschappelijk als |n persoonlijke leven". Ie cultuur foken is de voortzetting van teuwenoude cultuur. Het Ne- hds Tabacologisch Museum in Ingen beschikt over pijpen, Tieduizend jaar oud zijn. Het lik van tabak kwam echter de van oorsprong Italiaanse tkkingsreiziger Christophorus hbus in 1492 in opdracht van lla van Castilië westwaarts pn Amerika ontdekte. Het wa- reliswaar de Bahama's, maar nbus dacht zijn doel bereikt te ET' landers lieten hem kennisma- jnet het fenomeen roken. Niet i de sigaret een hol stukje [evuld met gemalen tabak ook het hanteren van de pijp. (gens pruimden de Indianen nNicot, sinds 1559 verbonden let Spaanse hof, komt de eer tabak in Europa te hebben fodueeerd. Hij cultiveerde de Nicotiana Tabacum. En de iedschrijver Carolus Plucius de in 1574 het gebruik van ta li deze contreien, ërste Westeuropese pijproker tolgens overlevering de in En- d in die tijd bekende Sir Ra- Juist door diens roem nam ijp roken toe in vooral de be- xringen. een tevreden roker is geen onruststoker. Pijproker van het Jaar. Deze eretitel werd in het verleden al toegekend aan prominenten als prins Bernhard, Europarlementariër Cees Berkhouwer, politicus André van der Louw en tv- presentator Chiel Montagne. Dit jaar staan op de nominatie minister Jan de Koning, tekenaar Rien Poortvliet en Ralph Inbar van Banana Split. Voor één van hen liggen drie speciaal vervaardigde kwaliteitspijpen gereed, alsmede een gecalligrafeerde oorkonde. Tijdens dit hoogtepunt voor pijp rokend Nederland is er een expositie te zien van antieke pijpen, afkomstig uit de collectie van het Museum de Confrérie des Maitres Pipiers uit het Franse Saint- Claude, de bakermat van de vermaarde Butz Choquinpijpen. Juist in deze streek worden uit de bryèrewortels nog de prachtigste exemplaren gesneden. Verder is er een tentoonstelling ingericht door de Pijpelogische Kring Nederland, die beschikt over een bijzondere collectie stenen pijpen en pijpresten uit vaderlandse opgravingen. Gouda telde eens 374 fabrikanten Vlucht naar Gouda Pijpen werden aanvankelijk uit rode klei vervaardigd. Omdat het voor de mystiek zo gevoelige Enge land zich met geweld afzette tegen het pijp roken, vluchtten de pijp- makers naar Gouda. Daar kregen zij wel de kans om het edele hand werk nader te ontwikkelen en zo ontstonden de bekende gouwe naars. Overigens werden die niet alleen in Gouda gemaakt. In het begin van de zeventiende eeuw woonden er ook pijpmakers in Al phen aan den Rijn, Haarlem, Schoonhoven, Rotterdam, Amster dam, Utrecht en Groningen. Maar Gouda stak kwantitatief boven de andere steden uit. Daar werd dan ook in 1656 het eerste pijpmakers- gilde opgericht. Dat het pijp roken een grote vlucht nam, bleek aan het eind van die ze ventiende eeuw. Gouda telde toen 374 fabrikanten van gouwenaars. Nu is er nog één, aldus woordvoer der J. G. Olthof van het Niemeyer Adviescentrum voor Pijprokers in Groningen, en die maakt stenen pijpen als bijprodukt naast het be kende blauw-witte vazen- en bor denassortiment. Olthof is er overigens van over tuigd, dat zo'n miljoen Nederlandse mannen ergens een pijp in de la heeft liggen. „Ze zijn er aan begon nen, proberen het nog eens, maar haken dan toch af. Vaak omdat ze het geduld voor pijp roken niet de bekende gouwenaars. kunnen opbrengen. De pijp gaat in een la, de tabak droogt uit en ver liest zijn smaak. Later gebruiken de kinderen het attribuut bij het bellen blazen". Begeleiding De gezondheidscultus van de laat ste jaren doet steeds meer mensen besluiten om van sigaret op pijp over te stappen. Maar niet alleen omdat wetenschappelijk is aange toond, dat pijp roken het gezondste is voor wie per se wil roken er wordt niet geïnhaleerd maar ook omdat door accijnsverhogingen sigaretten, shag en sigaren knap duur zijn geworden. Hans van der Slot: „Belangrijk is dat een beginnend pijproker een goede begeleiding krijgt. Dat begint al met de keuze van de pijp: recht of gebogen, appelvorm, Dublinmo- del, klassiek of modern, billiardkop of wat wij noemen een pot. Dat heeft ook weer te maken met de ta bak, die men kiest. Een mixture vraagt een pijp met kleine kop, een snelbrandende baai verdient een pijp met grote kop. Maar het model is heel persoonlijk". Een pijp moet „staan"; passen bij het gezicht. Bij een langgerekt ge laat hoort geen gebogen pijp, een rond hoofd verdraagt geen kort sportief model. Mensen met baard en/of snor zijn het beste uit met een gebogen vorm, gladde gezich

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15