koningsdrama bij ie chimpansees fieldócSoiwcmt -xMÊiS i 1' ZATERDAG 19 MEI 1984 NHEM Wanneer het renrijk een Shakespeare I gekend, zou het gebeuren die sombere, kille maart- rgen te boek zijn komen te in als een treurspel. Een lingsdrama. „Wat zijn vor- i zonder hun regimenten ers dan schaduwen in de Mijn koninkrijk voor een rd". De onttroonde Nikkie ter kreeg zijn paard niet. wikkelde zich in de jrden van drs. Otto Adang, dierpsycholoog en gedrags- kundige tijdelijk verbon- aan Burgers Dierenpark Arnhem de volgende jedie af, diep menselijk als niet om apen zou gaan. in de groep chimpansees die end werd losgelaten in hun Ihal buiten was het te koud ze bleef een vruchtbaar liwtje achter in haar kooi omdat aanwezigheid te veel onrust -►hebben gezaaid. Bijgevolg wei- Ie ook Nikkie naar de hal te n. Dat paste in zijn strategie. Hij le een poging wagen om met vrouwtje te paren en zo bewij- dat er, ondanks zijn tanende erschap, nog terdege rekening -| hem moest worden gehouden. Jr de verzorgster wilde hem jhebben uit die tussengang en nt: dan maar naar buiten. Ze pde de schuif en toen gebeurde i Nikkie schoot als een pijl uit boog het hele terrein over en ~i een reusachtige sprong. Toch )m hij nog vaart te kort om de fkant van de gracht te halen. j plonsde in het water en ver- hk, zonder een kik te geven", (de eerste bedrijf. lar nooit zal ik vergeten wat vervolgens afspeelde. De dse stilte die plotseling in het z nhuis viel. Let wel: de chim- sees hadden van het drama 5 kunnen zien. Ze hadden al- gehoord dat de schuif van Ikie was opengegaan en wisten i dat hij buiten moest zijn, want kennen precies elk geluid en de .ekenis ervan. Later hadden ze .uurlijk gehoord dat er mensen het terrein waren gekomen zeer ongebruikelijks, want geen itzorger waagt zich ooit binnen i leefgebied van de chimpansees; x zijn de dieren veel te gevaar- agewone stilte aar Nikkie had geen geluid ge- akt en het lijk hadden ze ook '*t te zien gekregen. Toch viel er stilte. Heel ongewoon. Zelfs nneer de apen, zoals op het hblik, met hun siësta bezig zijn, ir je altijd hier of daar wel een uidje. Maar die morgen hoorde absoluut niets. Urenlang niets. of er een dodenherdenking fd gehouden. En toen? Toen be- i Dandy opeens met een bluf- "toning. Haren overeind. Rug Stampen op de grond. Loeien. Val niet kijken naar Yeroen, tot toe zijn bondgenoot, maar in klap zijn rivaal. Net doen alsof pelemaal geen Yeroen bestond. si ruzie zoeken met de vrouwtjes ji te kijken hoe Yeroen daarop 1 reageren of hij de vrouw- i te hulp zou schieten. Vanaf jldaag gaat het tussen jou en mij, de Dandy duidelijk maken. En Ideed hij op een vrij doortasten- ijmanier". bk. Maar nog lang niet het einde i dit koningsdrama op chimpan- rniveau. I de hele zomer duren. Dat bete- »t een buitenkansje voor de be kers van Burgers Dierenpark in ühem en meer in het bijzonder t de daar gestichte chimpansee- pnie, de enige in zijn soort ter reld, een internationale weten- _appelijke trekpleister. Met eigen p zal men kunnen zien hoe daar mensapen, onze naaste verwan- jin de piramide van de evolutie, I politieke spelletjes spelen. fint het is er, om de vergelijking ir te trekken, volop verkiezings- i<]d. Wie krijgt de meeste stem- p, Dandy of Yeroen? De komen- jzomer biedt de unieke gelegen- d om die krachtmeting te vol- tot vermaak natuurlijk, maar tot lering, als we dr. Frans de lal, de voorganger van drs. ang, mogen geloven. 'rbijsterend sterk De Waal heeft in Burgers Die- irk ronduit schitterend onder- naar het gedrag van mensa- gedaan en door het boek dat [.'daarover schreef „Chimpan- Politiek" is hij zo beroemd borden dat hij prompt in Ameri- kon gaan werken. Het stan Zelfs wanneer de apen met hun siësta bezig zijn, hoor je altijd wel hier of een geluidje V V. r: Mi ,-V ":v- m wtP - Nikkie op het toppunt van zijn macht in de imponeerhouding waarmee hij zijn gezag handhaafde. daardwerk droeg hij op aan Jan van Hooff, directeur van Burgers Dierenpark en de enige ter wereld die het heeft aangedurfd op een uitgestrekt buitenterrein van drie kwart hectare een kolonie chim pansees (het zijn er inmiddels 29) onder natuurlijke en realistische omstandigheden te laten reilen en zeilen. Compleet met volwassen mannetjes dus. „Daar schrikken de anderen voor terug", verklaart Adang de zeld zaamheid van de Arnhemse opzet. „Die volwassen mannetjes zijn wel iswaar niet zwaarder dan een mens, maar hun spierkracht is zes tot zeven maal zo groot. Ze zijn werkelijk verbijsterend sterk. Zelfs een Anton Geesink zou tegen Ye roen of Dandy geen enkele kans maken. Voeg daarbij het onbere kenbare, heetgebakerde tempera ment plus het gebit met zijn hoek tanden, die even vervaarlijk zijn als die van een panter, en u be grijpt waarom men er huiverig voor is dergelijke krachtpatsers los in een groep te laten rondlopen". In Arnhem echter lukt dat won derwel. Waarbij opvalt dat de vol wassen mannetjes in de strijd om het leiderschap over de groep fel begeerd; het levert de meeste paringen met vrouwtjes op nau welijks hun formidabele spier kracht en tanden gebruiken. Het tegendeel eerder. Ze bedienen zich van politieke instrumenten als daar zijn het sluiten van coalities, het paaien van tegenstanders, het be kokstoven van intriges, het verra den van bondgenoten als het moet. De Waal in zijn beroemde boek: „Toen Aristoteles de mens een poli tiek dier noemde, kon hij niet we ten hoezeer hij in de roos schoot. Het politieke bedrijf blijkt onder deel van een evolutionaire erfenis die de mensheid met zijn naaste verwant, de chimpansee, deelt. En zomin als voor de mens geldt voor de chimpansee dat politiek louter slecht en smerig is iets dat vui le handen geeft. Het leven van de groep in Arnhem dankt er zijn lo gische samenhang aan, soms zelfs met democratische trekjes. Alle partijen streven naar sociale in vloed en gaan daarmee door totdat er een evenwicht is bereikt, een door iedereen aanvaarde rangorde die grenzen stelt aan concurrentie en conflicten. Kinderzorg, spel, seks en samenwerking zijn afhan kelijk van deze stabiliteit. Ander zijds en onderhuids echter blijft de toestand voortdurend in beweging. Het machtsevenwicht wordt dage lijks op de proef gesteld en als het te zwak blijkt, zal het vernieuwd worden. Bijgevolg is ook chimpan see-politiek constructief. Het moet voor de mens een eer zijn tot de po litieke dieren te worden gerekend". Terug naar het treurspel. Wat Nikkie deed, weten we inmid dels. Maar waarom deed hij het? „Chimpansees hebben ongeveer de intelligentie van een kind van zes jaar", denkt Adang hardop. „Ik acht het dus niet uitgesloten dat ze bewust op de gedachte aan zelf moord kunnen komen. Maar ik ken geen enkel voorbeeld van zelf moord bij chimpansees. Ik denk dat ze er ook te opportunistisch voor zijn. Ze weten altijd nog wel een manier te vinden om het leven draaglijk te maken". „Wat bewoog Nikkie dan tot zijn fatale plons? Ik denk dat hij besefte hoezeer zijn leiderschap aan het ta nen was. Ik denk dat hij daarom weg wilde en dat hij in zijn geeste lijke verwarring de sprong heeft onderschat. Want hoe was het gelo pen? Heel lang had Nikkie twintig jaar oud, in de volle kracht van zijn leven dus, want chimpansees kunnen vijftig wor den zijn leiderspositie te danken gehad aan een bondgenootschap met de tien jaar oudere Yeroen. Hij had die coalitie nodig omdat hij in het politieke krachtenveld niet de steun van de vrouwen genoot en Yeroen wel. Maar in de loop van de tijd was Nikkie steeds minder afhankelijk van Yeroen geworden. Hij was dat manipuleren van de vrouwen zelf gaan beheersen. Deze ontwikkeling had tot gevolg dat Yeroen de coalitie niet interessant genoeg meer vond en eind 1982 verbrak hij hem" Lijmen Nikkie stond nu alleen. Erger: de trouweloze Yeroen ging een nieu we coalitiepartner zoeken. En hij vond die in Dandy, met zijn 18 jaar een aankomende machtsfactor. Dat ging vrij frappant in zijn werk. „Het werd ons duidelijk op een dag dat Yeroen Nikkie aanviel en dat Dandy Yeroen bijstond in het ge vecht. Vanaf dat moment weigerde Yeroen nog langer onderdanig te zijn aan Nikkie. Hij groette Nikkie ook niet meer en dat is bij de rela ties tussen mannetjes heel belang rijk. Het groetgedrag gaat van de mindere naar de leider toe en de leider hoeft niet terug te groeten. Het maakte Nikkie allemaal nogal zenuwachtig. Hij voelde de bui van een coalitie tussen Yeroen en Dan dy hangen en probeerde dus zijn vroegere bondgenoot te lijmen. Wanneer Yeroen ruzie had met een ander dier, schoot hij bijvoor beeld toe om een handje te helpen. Yeroen van zijn kant liet het zich welgevallen. Yeroen is een gewel dig slimme vos. Zijn taktiek bestaat hieruit dat hij altijd in het midden van de wip probeert te zitten zodat hij twee kanten uit kan. Hij vindt er baat bij de verhoudingen ondui delijk te houden. Verdeel en heers, dat is Yeroen ten voeten uit". In die fase begon Dandy zich steeds meer provocerend tegen Nikkie te gedragen en aan te pappen met Ye roen. „Dat is prachtig te zien in de televisiefilm die Bert Haanstra hier heeft gemaakt", prijst Adang en hij kan het weten, want hij heeft de maker van „Alleman" en „Zoo" bij de opnamen voor zijn nieuwste produkt met raad en daad terzijde gestaan. „Chimps onder elkaar" zal de film heten wanneer hij in de loop van dit jaar de omroepen zijn druk aan het onderhande len op het scherm komt. Dit verhaal even tot dan bewaren dus. „Steeds duidelijker werd", hervat Adang de draad, „dat Nikkie het onderspit zou gaan delven. En hij wist het. Nogmaals: echte gevech ten zijn zeldzaam. Bovendien duren ze heel kort en gelden er bepaalde spelregels zodat het niet uit de hand kan lopen. Vechtende chim pansees bijten elkaar bijvoorbeeld alleen in de vingers en tenen, de rug en de schouders, op plaatsen dus die wel een stootje kunnen hebben. Maar toch was Nikkie bang voor een gevecht". Het volgende moet die sombere maartmorgen door het hoofd van de ontluisterde leider zijn gegaan, denkt Adang. „De schuif gaat open. Ik moet naar buiten. Ik krijg die twee achter me aan. Misschien krijg ik ze allemaal achter me aan. Niet alleen Yeroen en Dandy, maar de hele meute blaffend en krijsend achter me aan, heel de agressie van de groep. Dat wil ik niet. Ik wil weg. Ik ga de sprong over de gracht wagen". Toch blijft Adang die reactie uiterst merkwaardig vinden. „Ik denk wel eens: waarom legde Nikkie zich niet bij de situatie neer zoals we onttroonde leiders in het verleden wel vaker hadden zien doen? Wan neer het met zijn machtspositie af gelopen is, kan een chimpansee na melijk zeer wel in de groep blijven functioneren. Dat gebeurt in de na tuur ook. Hoogstens verdwijnt zo'n Herinnering aan betere tijden. Nikkie (links) leeft nog en is de leider dank zij zijn verbond met Yeroen (rechts) die door vlooigedrag zijn aanhankelijk heid betuigt. dier tijdelijk een beetje naar de pe riferie van de groep drukt hij even z'n snor. Waarom deed Nik kie dat niet? Waarom zo drastisch? Een kwestie van karakter toch wel, denk ik. Yeroen zie ik zoiets nooit doen. Die sluwe vos zal altijd de dans ontspringen". De slimste Maar voorlopig heeft Dandy onder het motto „de koning is dood, leve de koning" het initiatief genomen. Dandy, door dr. De Waal in zijn boek beschreven als „precies het tegenovergestelde van Nikkie; klein en tenger, met een gevoelige, intelligente uitdrukking; de intel lectueel van de familie en de slim ste, die niet alleen zijn soortgenoten maar ook de mensen volslagen voor de gek houdt". En Yeroen? „Yeroen bluft terug, maar vooral is zijn gedrag erop ge richt de steun van anderen uit de groep te krijgen", schetst Adang. „Hij krijst en hij ontbloot de tan den. Dat zijn bij chimpansees signa len van angst. Yeroen wil ermee zeggen: kijk eens hoe zielig ik ben, hoe ik me door die patser van een Dandy bedreigd voel. Zo probeert hij in te spelen op de sentimenten van de vrouwtjes en dat lukt hem aardig, moet ik zeggen, vooral bij Mama, de oudste en meest geres pecteerde chimpansee in de groep';. Yeroen, kortom, werpt het wapen van zijn ervaring met het machts spel in de strijd. Dandy die tot voor twee jaar niets in te brengen had, mist die ervaring aan de top en moet het van zijn imponeergedrag hebben. „Toch denk ik dat Yeroen,. hoe gepokt en gemazeld ook in het politieke bedrijf, niet opgewassen zal zijn tegen zo'n ambitieuze jon geman", schat Adang. „Dandy zal door blijven douwen en Yeroen zal het niet bolwerken tegen die aan stormende jeugd. Hij zal zich bij de situatie neerleggen. Maar je hebt best kans dat Wouter, die nu tien jaar is, over een aantal jaren wat gaat voorstellen, en dat Yeroen dan samen met Wouter iets gaat uitpro beren om Dandy van de troon te stoten. Het is niet onmogelijk dat Yeroen langs die omweg op den duur toch nog het leiderschap vero vert, geslepen opportunist die hij Verkiezingsstrijd in de chimpan see-politiek. „Maar laat de mensen nu niet hierheen komen met de verwachting dat ze voortdurend knokpartijen te zien krijgen", waarschuwt Adang. „Als je dat denkt, ga je aardig teleurgesteld naar huis. Verwacht ook niet dat je getuige kunt zijn van een beslis send gevecht, want die bestaan niet. De eventuele gevechten vor men hoogstens een graadmeter voor de situatie van dat moment. Wie denkt de sterkste te zijn? De werkelijke strijd speelt zich onder huids, quasi terloops af en duurt de hele dag. Het is een subtiel spel van aantrekken en afstoten, van uitda gen en verzoenen, van coalitiès aangaan en desnoods verraden. De twee grondregels daarbij zijn: voor wat hoort wat, en: oog oiti oog, tand om tand. Een ruilhandel waarbij, om mijn voorganger De Waal te ci teren, de wederkerigheid op het zelfde gevoel voor moraal en recht vaardigheid berust als bij mensen". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13