Elektriciteit wordt ,2 cent goedkoper Mi 1 ieuvriendelijke >nkruidbestrijder Minister bedreigt aanleg wijkparken ENFB PLEIT VOOR BUSDIENST ÏT TIEN MINUTEN FREQUENTIE Overeenstemming over nieuwbouw Ki jkhuis Bijzondere kijk op provincie in „Hollandin kaart en prent" %DEN QeidóaQowuvnt DONDERDAG 17 MEI 1984 PAGINA 3 inior Kamer met Nationale Conventie SIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft gistermiddag in Ho- ay Inn een replica van een beeldje uit het Museum van Oud- Jen onthuld. Het beeldje is door de Leidse Junior Kamer uit- cozen als symbool voor hun in oktober in Leiden te houden tionale Conventie. originele beeldje komt uit Sakkara en stamt uit de vijfde lastie, 2400 jaar voor Christus. Het stelt een schrijver voor, 8' zich buigt over een stuk problematiek. In Holiday Inn kre- •'u gisteren sponsors, leden van Junior Kamers elders uit het oj d en mensen van het gemeentebestuur informatie over de a tste ontwikkelingen in verband met de Stichting Nationale nventie. Deze samenkomst heeft in oktober in de Sleutelstad ats met als thema „Carrière stagnatie, probleem of perspec- ia'l". Tevens wordt deze conventie gebruikt om Leiden te pro- ten. rgemeester Goekoop, beschermheer van de Leidse Junior Ka- r, toonde zich verheugd over het initiatief van de Leidse Ju- r Kamer. Inbraak bij K&O LEIDEN Bij een inbraak bij K&O aan de Oude Vest is in de nacht van dinsdag op woens dag 2500 gulden ge stolen. De dieven kwamen het ge bouw binnen door een lichtkoepel op het dak. Binnen werden diverse deu ren opengebroken en de kluis, waarin het geld lag, gefor ceerd. Vernielingen in Stevenshof LEIDEN In de nieuwbouwwijk Ste venshof is volgens de politie inmiddels voor een gigantisch bedrag vernield. In de nacht van dins dag op woensdag was een scholen complex in aanbouw het doelwit. Ramen, kozijnen, dakisola tiemateriaal werden vernield. Tevens werden de banden van een werktuig lek gestoken, schade 6000 gulden. Illegale FM-zenders uit de lucht LEIDEN De politie heeft gisteren in samen- werking met de radiocon troledienst drie illegale FM-radiozenders in beslag genomen. Het gaat om ra dio Tienen, eigenaar is een 30-jarige Leidenaar die in de Wiekelhorst woont, en om twee zenders zonder naam. Eigenaars zijn een 32-jarige Leidenaar uit de Vestestraat en 18-jarige Leidenaar van de Sma ragdlaan. Twee zenders zijn ieder ruim 2000 gul den waard, de derde 300. Technische controle LEIDEN Bij een technische controle op de Rijnsburgerweg zijn gistermiddag vier au to's van de weg ge haald. De eigenaars deden afstand van hun .voertuig. Een au tomobilist had gedron ken en kreeg een rij verbod opgelegd. Voorts werden nog 13 verbalen gegeven voor gebreken als gladde banden, slechte gasin stallatie, defecte uitla ten. In totaal werden 58 auto's gecontro leerd. Bromfietser breekt been LEIDEN Een 14-jari- ge jongen uit Leiden is gisteravond op de Franchimontlaan met zijn brommer tegen twee geparkeerde au to's opgebotst. Hij brak een been en is naar het AZL gebracht. De jon gen reed rondjes met zijn brommer op het schoolplein van de Horst toen hij plotse ling uit de koers raakte en de Franchimontlaan opschoot. Tegen de po litie vertelde hij dat de remmen weigerden. £BR DRAAIT VERHOGING AANSLUITKOSTEN TERUG CIDEN Het elektrici- ook over '83 forse winst was tstarief wordt per 1 ja- gemaakt, besloot de raad gis- januari 1984. jari k nd< !t 1'2 =e"t Per ,KW£; Hetgeen betekent dat de ver- fet wordt teruggebracht bruiker over '84 1,2 cent per v n 12,1 cent naar 10,9 KWh minder behoeft te be nt, een verlaging van talen. In hoeverre de korting (met têrugwêr- teravond tot een structurele "kracht) verlaagd verlaging van 0.8 cent met ingang van 1 jar jna 7 procent. De alge- ?ne raad van het ener- bedrijf besloot gister- ond ook de forse verho- van de aansluitkos- t n van 208 gulden naar 0 gulden, waartoe in de n jaarsvergadering vorig ir werd besloten, terug draaien. Een dergelijk sluit was noodzakelijk 'ar het rijk te kennen |(j d gegeven niet mee te llen werken aan de ver ging- basis van de winsten op verkoop van elektriciteit '82 besloot de algemene r« id vorig jaar het tarief elektriciteit voor het '84 met 0,4 cent te verla- Nadat was gebleken dat <*L van 0,4 cent ook in 1985 zal worden doorgevoerd, is nog onduidelijk. Bekeken wordt nog of dit bedrag verlaagd dan wel verhoogd moet wor den. De korting van 0,8 cent blijft in ieder geval gehand haafd. De algemene raad besloot gisteravond ook de forse ver hoging van de aansluitkosten voor gas en voor elektriciteit voor kleinverbruikers van 208 tot 400 gulden terug te draaien. Deze verhoging werd noodzakelijk geacht om de aansluiting kostendek kend te maken. Het ministe- 88.000 mensen in het krijt LEIDEN Meer dan 88.000 mensen hebben hun gas en elektriciteitsrekening bij het energiebedrijf Rijnland nog niet betaald. Totaal staan zij voor een bedrag van 44 miljoen gulden in het krijt bij het EBR. Op 30 april hadden 731 mensen langer dan een jaar een schuld bij het EBR. Hun gezamelijke schuld bedraagt 530.000 gul den. Bij het overgrote deel van de debiteuren (44.000 mensen) is de schuld niet ouder van vier maanden. Hiervan beloopt het bedrag 88 miljoen gulden. Het aantal debiteuren dat een langlopende schuld heeft, is het afgelopen jaar gedaald. Dat komt door de extra aandacht die zij vanaf begin '83 van het EBR hebben gekregen. rie van economische zaken wenstte echter slechts een verhoging van tien procent per jaar toe te staan. Het col lege van beheer van het EBR stelde daarop voor de aan sluitkosten voor dit jaar te verhogen tot 230 gulden om daarna trapsgewijs in zes jaar het tarief naar 410 gulden te brengen. Op initiatief van de Leidse VVD-fractie werd voor dit jaar besloten de aan sluitkosten niet te verhogen. „Gezien de winsten die op gas en elektriciteit gemaakt zijn, is een verhoging dit jaar in het geheel niet nodig", al dus M. van der Nat. Het col lege nam het voorstel over,' hoewel volgens de heer Be- zemer lid van het college van beheer „de conse quenties niet konden worden overzien". Het scheelt Rijn land dit jaar 110.000 gulden. De vertegenwoordigers van Rijnsburg en Valkenburg stemden tegen deze „inko menspolitiek voor de wonin gen". Diegenen die dit jaar het oude bedrag reeds be taald hadden, krijgen het te veel betaalde terug gestort. 5'LEIDEN Na Amster- n dam en Rotterdam wordt fe!nu ook in Leiden het on- K sruid op een milieu vriendelijke wijze bestre- den. Ontwerper .van het mkruidbestrijdings ap- raat, de heer G. de •uijn uit Rijswijk, en iensen van de Leidse [emeentereiniging trok- en gisteren door enkele raten om één en ander t te testen. Dit bij wijze an proef, want het is iog niet zeker of de ge- eente overgaat op een -dergelijke manier van onkruid bestrijden. De ;emeenteraad besloot al eer enige tijd geleden lat er geen chemische iddelen meer mogen orden ingezet. Het ap- >araat van meneer De ruijn zou dus een uit- :omst zijn, maar of Lei- len dat zal kunnen beta- en is nog maar de vraag. "!én en ander zal ter zij ier tijd in de gemeente rad worden behandeld. het Vrouwenkerkplein erd het apparaat gistermid- lag voor enkele belangstel lenden gedemonstreerd. De kraan van twee op het karre tje staande gasflessen werd opengedraaid en de mond stukken, die net boven de grond eindigen, werden aan gestoken. Een rode vlam ont stond en de kar werd over de kleine polletjes gras, die tus sen de stenen groeiden, gere den. Naderhand was niets aan de polletjes te zien, maar het is de bedoeling dat het groen na zo'n behandeling uitdroogt en verdwijnt. Door er met het apparaat overheen te rijden worden de polletjes tot 65 graden verhit. Daarna sterven de blaadjes af en het onkruid verdwijnt. Doordat de wortel niet wordt aange tast komt het onkruid echter na enige tijd, weliswaar min der sterk, terug. Een tweede behandeling zal dan nodig zijn en misschien zelfs een derde behandeling. Dan is de wortel zo verzwakt, dat het maandan kan duren voordat het sappige groen de kop weer opsteekt. Het grondle- ven wordt op deze wijze niet aangetast en de bestrijding is volstrekt onschadelijk voor het milieu. Er werd gisteren zo'n 10.000 vierkante meter trottoir met onkruid onder handen geno men voor de prijs van onge veer 1100 gulden. Voor dit zelfde geld krijgt het onkruid over enkele weken nog eens een nabehandeling. Het milieuvriendelijke bestrijdingsapparaat op het Vrouwenkerkplein. IIDEN De Echte Neder- dse Fietsersbond heeft een ontworpen om zowel in t stad- als in het streekver- er de bussen met een fre- fentie van tien minuten te en rijden. Dit zou mogelijk door verschillende buslij- te bundelen, er zou geen ra materieel behoeven te |>rden ingezet. Het rapport is nochtend aangeboden aan fcthouder J. Peters (ruimtelij- ordening en verkeer). plgens de ENFB buit de NZH beschikbare middelen niet timaal uit. Zo pleit de ENFB de inzet van kleinere en op twee stadsdiensten ndat deze bussen gebieden finnen ontsluiten en aaneen rijgen die met een grote bus niet bereikbaar zijn. „Het ar gument dat de inzet van deze busjes te duur is, wordt voor namelijk door de NZH zelf in stand gehouden door haar stel selmatige weigering midibus- sen toe te passen", aldus de ENFB. Bij scheiding van ver- keerssoorten in de binnenstad denkt de ENFB aan één auto weg (Hooigracht-Lange- gracht), één busweg (de Bree- straat) en één fietsweg (de marktenroute). Hinder van bussen vanwege trillingen, stank en lawaai zou opgevangen kunnen worden door de inzet van bussen met vliegwielaandrijving. Voor het net met de tienminutendien- sten lijkt de ENFB de inzet van trolleybussen de beste op lossing. De verbinding Leiden - Katwijk zou uitgevoerd moe ten worden met een sneltram. De ENFB noemt de informa tievoorziening aan de busreizi gers „beneden peil". De fiet sersorganisatie pleit voor de uitgave van een agglomeratie boekje met alle informatie over het vervoer in de regio waarin een routekaartje van de bussen is opgenomen. Bo vendien wil de ENFB dat de halten voortaan worden aan geduid door middel van halte namen en dat op het station een uitgebreid informatiesy steem zogenaamde dynami sche vertrekinformatie wordt geplaatst. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Esther Elisa beth, d.v. L. A. Rijneker en E. W. Wingelaar; Geert Hendrik Jan, z.v. J. van Veen en M. J. van Egten; Moha- med, z.v. A. Ahamdan en F. Kabouh; Anna Johanna Maria, d.v. A. P. C. Hoogervorst en A. H. J. M. Suiker, Tonny Pieter, z.v. C. Lindhout en G. Zwaan; Sabine, d.v. W. A. Huisman en M. Vervoorn; Emma Maria, d.v. H. W. G. Wassenaar en A. Timmers; Elina Maria, d.v. P. J. M. van de Kooy en C M. Belt; Linda, d.v. P. Bartelsman en J. de Koning; Alfonso Vincenzo, z.v. D. Maglione en C. S. d'Andrea; Erik Albertus, z.v. W. A. Philippo en J J. van Heijningen; Cornelis, z.v. C. Otto en A. C. M. Berk; Thijs, z.v. H. A. G. Vermeulen en G. P. Smit; Chantal, d.v. M. M. Hooijboer; Jhonny, z.v. J. J. Dubbel- deman en D. W. van der Born; Liset- te, d.v. P. de Jager en M. A. B. Hel- versteijn. Overleden: J. Vlieland, geb. 6-7- 1913, vrl. echtg. van F. van Rhijn; A. Oosterhof, geb.' 6-11-1919, vrl. echtg. van A. Noorman; D. Selier, geb. 31-3- 1895, man. LEIDEN De gemeente en de eigenaar van het Kijkhuis voorziet in het neerzetten van 34 woningen (in drie bouw- aan de Vrouwenkerkkoor- blokken) rond het Boerhaave- straat zijn het eens geworden over nieuwbouw van het Kijk huis naast de gerestaureerde complex kan samen met de restauratie van de Boerhaave- zalen tot een aanzienlijke ver- ruïne van de Vrouwenkerk in betering van de binnenstads- De Camp. Het Kijkhuis komt wijk leiden. De bedoeling is dus tussen de Boerhaavezalen en de bebouwing aan de Haar- dat met de bouw van de wo ningen nog dit jaar wordt be lemmerstraat en gaat deel uit- gonnen, maar een probleem is nog het standpunt van de wel standcommissie. De commissie heeft tot dusver laten weten, dat het uiterlijk van de wonin gen niet zou passen bij de Boerhaavezalen. De commissie commissie volkshuisvesting bleek gister- Tussen de avond de ideeën van de archi tect te ondersteunen. Eiker bout zei opnieuw met de wel standcommissie te zullen gaan praten. De huren van de wo- maken van een blok wonin gen. Dat liet wethouder R. Eiker bout van volkshuisvesting gis teren weten tijdens een verga dering van d volkshuisvesting, gemeente en de alternatieve bioscoop werd 'al geruime tijd onderhandeld over de nieuw bouw. De commissie boog zich gister- ningen zullen gemiddeld ver avond over een aantal bouw- moedelijk 470 gulden bedra- plannen. Het bouwplan, dat gen. Stelling In Galerie Stelling aan de Lange Mare 65 is momenteel een gastexpositie van zes kunstenaars te zien. Men kan werk van Theo Niermeyer (staalsculpturen), Mitsy Groenendijk (board prints), Peter Klapwijk (schilde rijen/installatie), Erik Prins (schilderijen), Boa van den Berg (schilderijen) en Spinazie (sculpturen) bekij ken. De expositie duurt tot dinsdag 5 juni. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vrijdag de tweewekelijkse swingavond gehouden. Op de LCV-zolder is een optreden van de Leidse groep De Kov- vers gepland. Deze negenmans formatie speelt nummers van andere groepen. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Het optreden van De Kovvers begint om half elf. Fancy Fair Op het terrein van voetbalvereniging DOCOS aan de Haagse Schouwweg wordt zondag 20 mei, tijdens het seniorentoernooi, een grote fancy fair gehouden. Men kan er ballen gooien, pijl schieten en sjoelen en ook het rad van avontuur ontbreekt niet. Vanaf tien uur kan men op de fancy fair terecht Toydolls De Engelse punkgroep The Toydolls treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Deze driemans formatie bracht vorig jaar de LP „Dig that groove baby" op de markt. In het voorprogramma speelt de Groningse punkband The Boogies. De zaal gaat om ne gen uur open, de toegangsprijs bedraagt zes gulden. LVC- leden moeten 4,50 betalen. Beide gedeputeerden nemen het eerste exemplaar in ontvangst. maat (kosten 125 gulden), be vat tal van oude kaarten van het Graafschap Hollland, van het gewest, de regio's en de steden (waaronder Leiden). Er is geen gebied waarvan in het verleden zoveel kaarten zijn LEIDEN De heren J. Noorland, gedeputeerde van de provincie Zuid- Holland en mr. drs. H.W. Korte, gedeputeerde van Noord-Holland, namen gisteren in het gebouw gemaakt als juist HoUand.^Èr van het Hoogheemraad- 7nn nn maar schap van Rijnland de eerste exemplaren van het boek „Holland in kaart en prent" in ontvangst uit handen van de heer N. Witteman, directeur van de uitgeverij Unieboek. Het derde boek ging naar ir. E.H. baron van Tuyll van Serooskerken, dijk graaf van het Hoogheem raadschap. Auteur van het boek is drs. J.E.A. Boom- .Holland in kaart en prent", een zeer fraai boek op atlasfor- zijn ook maar weinig gebieden die in de laatste vijfhonderd {'aar zo veranderd zijn als het ïuidige Zuid- en Noord-Hol land. Deze veranderingen ma ken het bestuderen van de kaarten tot een interessante bezigheid. In de zeventiende eeuw kende de cartografie (het maken van kaarten) een ongekende bloei. Amsterdam was het wereld centrum van zowel de weten schappelijke als sociale carto grafie. „Dit doet geen recht aan de cartografie van voor en na de zeventiende eeuw", meende auteur Boomgaard. „De rol van de regionale over heden wordt hiermee over het hoofd gezien". Boomgaard doelde onder meer op de rol van de Hoogheemraadschap pen. De belangrijkste op drachtgevers voor de regionale kaarten van het graafschap Holland waren deze hoog heemraadschappen. Dat de presentatie van het boek bij het Hoogheemraadschap van Rijnland plaatsvond, was dus geen toeval. Rijnland beschikt over een unieke collectie oude kaarten. Deze kaarten zijn be roemd om hun nauwkeurig heid en fraaie uitvoering. Een aantal is te zien in het boek. Gedeputeerde Noorland, zelf een verzamelaar van oude kaarten, zei gisteren dat er niets nieuws onder de zon is. In 1840 werd Holland opge deeld in Noord- en Zuid-Hol land. Nu er een wetsontwerp voor de splitsing Zuid-Holland klaar ligt, lijkt de geschiedenis zich te herhalen. „Ik hoop dat die splitsing niet doorgaat", slaakte Noorland een hartek- reet. Gemeente zoekt alternatieven voor renovatie LEIDEN De gemeente is op zoek naar alternatie ven voor het niet door gaan van de renovatie of het groot onderhoud van drie projecten van de wo ningbouwvereniging Tuinstad wijk. Het gaat om woningen in de Lage Mors, aan de Frederik van Eedenlaan en aan de Van 's Gravensandestraat. De plannen van de gemeente hielden in dat dit jaar renova tie of groot onderhoud zou worden gepleegd aan onder meer die drie projecten van Tuinstadwijk. Probleem is echter dat de nieuwe subsidie voorwaarden, die het rijk sinds 1 januari 1984 stelt, erop neer komen dat de woning bouwverenigingen een groot deel van de renovatie zelf moeten financieren. Ze zouden dat moeten doen door lenin gen te sluiten. „De financiële positie van Tuinstadwijk staat dat niet toe", hield wethouder R. Eikerbout de commissie volkshuisvesting gisteravond voor. En dat geldt overigens voor meer woningbouwvere nigingen in Leiden. De wethouder wil op verschil lende manieren proberen toch nog iets van de drie verbete ringsplannen terecht te laten komen: onderzocht wordt of Tuinstadwijk een goedkopere opknapbeurt wel kan betalen „Vooral in de Lage Mors moet wat gebeuren, de daken en de kozijnen lekken", aldus Eikerbout mogelijk kan een beroep worden gedaan op een speciaal potje van de rijksover heid en er wordt een brief ge schreven aan staatssecretaris G. Brokx over de gevolgen van de nieuwe subsidieregelin gen. Ook vanuit andere ge meenten zou getracht moeten worden Brokx onder druk te zetten. Mochten deze alternatieven niet van de grond komen, dan wil de wethouder proberen de aan Leiden voor 1984 toege zegde subsidies voor renovatie en groot onderhoud aan ande re projecten te besteden. BORDEWUK: WOONFUNCTIE VAN STAD LOOPT GEVAAR LEIDEN Een aantal grote en middelgrote ge meenten in Zuid-Holland, waaronder Den Haag en Leiden, hebben bij de mi nister van VROM de noodklok geluid over de verdwijning van allerlei subsidieregelingen voor wijk- en stadsparken. Vol gens de gemeenten, die een brief hebben gestuurd aan minister Winsemius, dreigen door het wegval len van die subsidies be langrijke wijk- en stad sparken niet te kunnen worden aangelegd. De aanleg van parken en groenvoorzieningen in de ste den wordt voor zo'n tachtig procent door het rijk gefinan cierd, uit allerlei verschillende subsidiepotjes. Door de bezui nigingen die de rijksoverheid doorvoert zijn enkele van die subsidies opgeheven, zonder dat daarvoor andere in de plaats kwamen. De gemeenten zeggen zelf over onvoldoende middelen te beschikken om het groen aan te leggen, als het rijksaandeel beduidend minder wordt. Het gaat vaak om bedragen van enkele tien tallen miljoenen guldens. Eer dere verzoeken van de ge meenten en de provincie Zuid- Holland om vooral geld te blij ven geven aan dergelijke par ken bleven zonder resultaat. Laatste druppel voor de ge meenten is het voornemen van het rijk, een subsidierege ling voor grote recreatiepar ken in steden met achter standssituaties, op te heffen. Juist de oude steden met wei nig groen zouden daarvan de dupe worden. Volgens wet houder Bordewijk van Leiden, die onder meer de aanleg van Wethouder Bordewijk. de groenvoorzieningen in Me- renwijk-Noord (7 ha). Room burg (5 ha) en langs de singels bedreigd ziet, liet gisteren we ten dat het hele beleid van „wonen in de stad" door het regeringsvoornemen bedreigd wordt. „Het betekent dat het hele beleid van Leiden om de binnenstad een belangrijke woonfunctie te geven onderuit wordt gehaald", aldus de wet houder. Leiden heeft ander half miljoen gulden aan subsi dies nodig om met die aanleg van de parken te kunnen be ginnen. Naast Den Haag en Leiden hebben ook Rotterdam, Dor drecht, Gouda en Delft hun nood geklaagd. Gemeenten in andere delen van het land zouden ook overwegen protest aan te tekenen. Gedeputeerde Borgman, die het initiatief heeft genomen voor het pro test bij de regering, meende dat vooral de probleemgroe pen de dupe worden van de subsidie-opheffing. „Juist deze steden hebben grote groepen werklozen, buitenlandse werk nemers en ouderen, mensen die geen geld hebben om steeds buiten de stad te re creëren. Zij zijn aangewezen op de wijk- en stadsparken. Het zou jammer zijn als zij de dupe worden van de bezuini gingen bij het rijk".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3