Russen lijden zware verliezen in Afghanistan „Op tijd in de rij, dan blijven we allemaal rijden U hoeft uwgeld niet meer vast te zetten als u'n hoge rente wilt. Lamer stemt in met steun voor Fokker Nota kerncentrales ook voor minister 'geheim' NIEUWE GEDRAGSREGELS BIJ WEGVERSMALLINGEN Onderzoek ABP leidt naar Jersey S'ij] INENLAND/BUITENLAND ÊeicbcSoivumt DONDERDAG 17 MEI 1984 PAGINA 15 sdeeltelijke nsverduistering VEN Bij helder weer kan woensdag- I 30 mei in het midden van het land redeeltelijke zonsverduistering worden genomen. De schaduw van de maan is •n tussen 19.17 uur en 20.56 uur. Het epunt valt om 20.08 uur, waarbij 43 nt van de middellijn van de zon is af- ;t door de maanschijf. Het bijzondere deze gebeurtenis is volgens directeur fermeesch van de Volkssterrewacht Si- Stevin in het Brabantse Hoeven dat er i land tot 10 mei 1994 niet een zonsver- ring meer kan worden waargenomen. Araarschuwt de mensen die de zonsver- ering willen zien er voor, niet met het oog naar de zon te kijken. Dit kan ver- 1 ling en beschadiging van het oog tot ge- hebben. Op de bon voor protest tegen slechte fietspaden DEVENTER Twee actievoerders van de Echte Nederlandse Fietsers Bond zijn in Deventer gearresteerd nadat zij bij verzakkingen en gaten op fietspaden het woord „au" hadden geschilderd. De De venter actie vormde een onderdeel van een landelijk protest van de ENFB tegen de bezuinigingen op het onderhoud van fietsverbindingen. Volgens de fietsbond is gebleken dat Deventer van alle steden het minst uitgeeft voor het onderhoud van fietsvoorzieningen. Twee actievoer ders hadden al op dertig plaatsen in De venter het slechte onderhoud aan de kaak gesteld toen zij werden gearres teerd. Na een proces-verbaal konden ze weer vertrekken. Lubbers akkoord met vragenuurtje op dinsdag DEN HAAG Premier Lubbers staat niet afwijzend tegenover het idee van Kamervoorziter Dolman om leden van het Kabinet niet meer op donderdag in de Kamer te laten komen om vragen van Kamerleden te beantwoorden, maar op dinsdag als de Kamer de parlementaire week start. Dit blijkt uit een brief van Lubbers aan Dolman. Deze wil het „vragenuurtje" naar dinsdag ver plaatsen om Kamerleden in staat te stellen direct op opmerkingen van bewindslieden in het weekeinde te reageren. Daarmee zou het uurtje ook levendiger worden. Lubbers zegt een verlevendiging van het vra genuurtje op prijs te stellen. Zware straffen in Kameroen wegens couppoging YAOENDE Een mili tair hof in Kameroen heeft 46 personen ter dood veroordeeld wegens deel neming aan de couppo ging van 6 april. Dit meldde gisteren Radio- Yaoende. Verder zijn twee andere personen tot le venslange gevangenis straf veroordeeld en 183 anderen kregen vrijheids straffen variërende van twee tot twintig jaar. Van in totaal 1.053 aange klaagde personen werden er 617 vrijgelaten, aldus Radio-Yaocnde. WERKING WET tsen moeten irtus in verslag ■antwoorden onze parlementaire re dactie) HAAG Een arts ibortus verricht, moet van een verslag ma- en dat op verzoek ter hikking stellen van iverheid. In het ver- i moet hij ook zeggen Irom hij tot de abortus t besloten. Dit staat in i maatregelen, waartoe abinet vorige week besloten ter uitwer- van de in 1982 aan- imen, maar nog altijd in werking getreden uswet. kabinet stond voor de opgave de opvattingen DA en VVD te vereni- liberalen willen dat de en haar arts in volle •id kunnen beslissen; de ten-democraten eisen dat erheid controle kan uit- ien. In de nu vastgestelde iene Maatregel van Be- (AMVB) is geprobeerd beider verlangens tege- te komen. Vrouw en arts maar de overheid achteraf om verantwoor- vragen. ,rts moet zijn verslag na- ik desgevraagd tonen aan [geneeskundig (hoofd)in- ur. Deze kan het de me- behoorlijk lastig maken, lij van mening is dat die erkeerde afweging heeft akt. Dat laatste wordt enigszins verzacht, door- Ie afwegingsfactoren niet tèkst van de AMVB opgenomen, doch slechts toelichting. Het is echter vraag of de VVD hiermee )egen neemt, vooral omdat ip dit punt de steun heeft de PvdA en dus een rderheid in de Tweede ler kan verwerven. Evert Ketting van Stime- welke stichting op vele tsen in ons land abortus- ieken heeft helpen oprich- vindt de verplichting tot laglegging onaanvaard- Ook verwacht hij grote ilemen als gevolg van de n de wet, dat abortuskli- een samenwerkings- ract moeten sluiten met irige ziekenhuizen. Vol- Ketting kan dit leiden tot sluiting van klinieken, dat sommige ziekenhuizen ral de confessionele) zul- weigeren een goede over- comst te sluiten. chtelijk rijverbod Santiago na ie bomaanslagen TIAGO De Chileense aire autoriteiten hebben ingang van vandaag een itelijk rijverbod voor auto- ilisten ingesteld in de dstad Santiago. Het ver geldt van 1 tot 5 uur. maatregel werd genomen en serie bomaanslagen in iago en nog drie andere n. De ongeveer veertig agen veroorzaakten dins- lacht grote materiële scha- 3ok de stroomvoorziening antiago kwam tijdelijk stil ggen. De aanslagen volg- direct nadat dictator Pino- een nieuwe anti-terreur- had afgekondigd. Op tijd in de rij, dan blijft het verkeer doorstromen (links). Maar de praktijk Is vaak anders: Op het laatste moment er tussen, met alle irritaties van dien (rechts). DRIEBERGEN Onder het motto „Op tijd in de rij, dan blijven we alle maal rijden", is gisteren in Driebergen een actie ge start om een nieuwe ge dragsregel op de vader landse snelweg(en) te in troduceren. Het gaat om het zogenoemde ritsen; om en om invoegen op één baan als door een on geluk of wegwerkzaamhe den de andere baan is ge stremd. Tot nog toe leidden deze situa ties tot frustratie en ergernis bij de weggebruikers en tot aanrijdingen als automobilis ten op hun strepen meenden te moeten staan en doordruk ten. Dat moet veranderen, vinden de Algemene Ver keersdienst van de Rijkspoli tie, Veilig Verkeer Nederland, BOVAG, RAI, de redactie van het blad Truckstar en Veroni ca. Ze hebben de handen ineen geslagen om autorijdend Ne derland met de ritssluiting vertrouwd te maken. Hun boodschap: een ritser is geen hitser. En als iedereen daar van doordrongen is komt de nieuwe gedragsregel de ver keersveiligheid ten goede en wordt onnodige filevorming voorkomen. Iedereen heeft het wel eens meegemaakt. Rustig rijden over de autosnelweg en dan doemt er opeens een wegvers malling op. Waarschuwings borden, een maximumsnelheid van 70 km/u en een inhaal- verbod. De meeste automobi listen kiezen de baan die niel gestremd is. Maar er zijn altijd lieden die gas geven om nog gauw een paar voorliggers in te halen. Wringen Op het laatste moment wrin gen zij zich in de langzamer rijdende stroom auto's naast zich en realiseren zich vaak niet eens wat daarvan het ge volg is. Een reeks rode rem lichten, soms een kop-staart- botsing, maar in ieder geval veel ergernis bij vooral vracht wagenchauffeurs, die zich dan kapot moeten zweten om de volbeladen 25-tonner op de weg en aan de gang te houden. „Tijdwinst die men denkt te behalen is vaak een excuus", aldus de heer F. Sjoerd van Paaschen van Veilig Verkeer Nederland. „Maar bij proeven is inmiddels al gebleken dat dit niet waar is. Het gewring bij een wegversmalling leidt at files en oponthoud, terwijl loor rustig achter elkaar gaan :ijden de verkeersstroom in beweging blijft en iedereen sneller het obstakel voorbij is. Ritsen betekent in feite tijd winst". Irritaties De actie is ook uit ergernis ge boren. Beroepschauffeurs meldden hun irritaties aan de redactie van Truckstar, vooral toen minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat vorig jaar nog een potje van zo'n zes tig miljoen gulden moest leeg maken en er alom in den lan de wegverbeteringswerkzaam- heden werden uitgevoerd. Naar aanleiding van de klach ten zijn de mensen van Truck- star de problemen gaan inven tariseren. En de oplossing werd in Duitsland gevonden. Daar is het al enige tijd ver plicht om te ritsen als er opeens maar één rijbaan be schikbaar is. Het idee viel bij de politie en Veilig Verkeer Nederland in goede aarde en Veronica was bereid er een korte instructie- film over te maken. Die wordt zondagavond op Nederland 2 uitgezonden in het programma De Heilige Koe (21.00 uur). Niet afdwingen De nieuwe gedragsregel zal voorlopig niet worden opgeno men in de Wegenverkeerswet. „Het moet van de weggebrui kers zelf -komen. Als ze inder daad gaan ritsen zullen ze merken dat het allemaal veel soepeler gaat. Bovendien voe len wij er niet voor om het rij gedrag door verbalisering af te dwingen", aldus de Algemene Verkeersdienst. Wel zal bij wegwerkzaamhe den strenger op naleving van het inhaalverbod gelet wor den, ook om de mensen die aan het werk zijn achter de af zetting te beschermen. Per jaar gebeuren door agressief rijge drag daar nog altijd 400 onge vallen. „Als iedereen aan iedereen maar wat ruimte gunt en niet probeert de ander de loef af te steken of sneller te zijn, dan zullen er straks minder op stoppingen zijn bij wegvers mallingen", menen de mensen achter de actie. De rits biedt perspectief, dat is in Duitsland wel gebleken". N HAAG De Twee- Kamer kan imstem- n met het besluit van lister Van Aardenne onomische Zaken) om Fokker 900 miljoen gul den aan kredieten en ga- ranteis te geven voor de ontwikkeling van twee nieuwe typen vliegtuigen, de F 50 en de F 100. Dit bleek gisteren tijdens een overleg van de Kamer commissie voor Economi sche Zaken met de be windsman over de zaak. Van Aardenne gaf toe dat de ontwikkeling van de F 50 en de F 100 in feite niets anders is dan het geven van een face lift aan de F 27 en de F 28 van Fokker. Deze vernieuwing geeft het bedrijf echter de ge legenheid nog een tijd lang door te gaan met de bestaande ontwerpen. In feite is de le vensduur van de toestellen verlengd, aldus de bewinds- Van Aardenne stelde dat Fok ker in feite tot het besluit is gekomen omdat men zelf niet in staat is zonder partners een geheel nieuw toestel te ont wikkelen. Met de ontwikke ling van de F 50 en de F 100 heeft het bedrijf zich tijd ver schaft om naar een dergelijke partner te zoeken. Mocht dit echter niet lukken dan zal Fokker mogelijk genoodzaakt zijn in de toekomst op andere werkzaamheden over te scha kelen. aldus de minister. NEW DELHI De Russi sche militairen en de Af ghaanse regeringstroepen, die eind vorige maand een groot offensief zijn begon nen tegen het Afghaanse verzet, hebben hun mili taire acties uitgebreid naar de dalen rond de strategisch belangrijke Pansjir-vallei. Deze vallei is de afgelopen week gro tendeels in handen geval len van de Russische be zettingsmacht, waarmee het Afghaanse verzet een ernstige klap is toege diend. De guerrillastrijders hebben zich dan ook, zoals zij dat zelf noemen, uit „tactische overwe gingen" uit de Pansjir-vallei teruggetrokken en hebben zich in de dalen grenzend aan deze vallei gehergroepeerd. Vanuit deze dalen zetten zij hun guerrilla-activiteiten voort. Volgens berichten die aan Westerse diplomaten zijn door gegeven zijn de regeringstroe pen daar op hardnekkig verzet gestuit en hebben ze grote ver liezen geleden aan manschap pen en materieel. Een van de gebieden waar he vig gevochten wordt is de An- darab-vallei, die ten noorden van de Pansjir-vallei ligt. De guerrillastrijders die zich hier hebben teruggetrokken maken het mogelijk dat het door de Sovjet-Unie gecontroleerde Hindoe-Koeshgebied, gelegen tussen de Pansjir- en de Anda- rab-vallei, nu van twee kanten door de rebellen aangevallen kan worden. Aangenomen wordt dat tijdens de recente gevechten daar meer dan 100 Sovjetsoldaten om het leven zijn gekomen. Mijnen die door anti-commu nistische troepen zijn geplaatst hebben er voor gezorgd dat verscheidene Sovjettanks bui ten gevecht zijn gesteld. Moslim-rebellie In Kaboel heeft president Ba- brak Karmal de heersende Marxistische Partij aange spoord de moslim-rebellie te bevechten „met het geweer in de hand". Hij waarschuwde voor het ontstaan van „onge zonde neigingen en onderlinge machtsstrijd in de partij" en zei dat leden van de partij die zich inlieten met sabotage-acti- viteiten en het verbreken van de partijeenheid niet hoefden te denken dat er voor hen ver zachtende omstandigheden zouden gelden. In Kharekar, zo'n 50 kilome ter ten noorden van Kaboel, hebben guerrillastrijders het hoofdkwartier van het Af ghaanse leger en verschillende veiligheidsposten aangevallen. In een Russische vergeldings actie werden delen van de stad gebombardeerd, waarbij tien tallen burgers om het leven kwamen. Ook hebben Sovjet- helikopters onlangs de bus van Kharekar naar Kaboel bescho ten; ongeveer 45 personen vonden daarbij de dood. Er wordt ook zwaar gevochten in twee valleien aan de zuid kant van de Pansjir-vallei. Een van die valleien, de Haza- ra-vallei, wordt nu door Sov jet- en regeringstroepen in de klem gehouden. Laag over vliegende Sovjet-helikopters voeren daar eveneens zware bombardementen uit. Volgens niet-bevestigde berichten zijn er een aantal Russische toe stellen neergeschoten. In een van hun pogingen om de guerrillastrijders uit hun schuilplaatsen te lokken heb ben de Sovjettroepen naar ver luidt een schijnaanval met pa rachutisten uitgevoerd. Deze schijnaanval had als resultaat dat de plaats waar de rebellen zich schuilhielden gevonden kon worden. Bij de echte aan val, die daarop volgde, werd ongeveer een dozijn guerrilla strijders gedood. Een andere Sovjet list was het opzetten van schijn-tentenkampen om guerrilla-aanvallen uit te lok ken. Veel succes heeft deze laatste truc de Sovjets trou wens niet opgeleverd. Een westers gezantschap in Kaboel meldt dat berichten steeds vaker in de richting wijzen van zware verliezen, die de Russische troepen en hun Afghaanse bongenoten zouden lijden. Op het zoge naamde „Martelaren-Kerk hof" worden volgens sommi gen meer dan 40 Afghaanse regeringssoldaten per dag be graven. Ambulances In de straten van Kaboel zijn de ambulances die de gewon den van het vliegveld naar de ziekenhuizen moeten vervoe ren met steeds grotere regel maat te zien. Twee vliegtuigen vol Russische en Afghaanse gewonden zijn onlangs op het vliegveld van Kaboel gearri veerd. Regeringssoldaten die in de buurt van de hoofdstad gelegerd waren, werden opge roepen bloed af te staan voor de slachtoffers. Uit diplomatie ke kringen in Kaboel komt het bericht dat er de afgelopen dagen ten minste 500 Russi sche gewonden in de stad zijn gearriveerd. De Amerikaanse vice-presi dent Bush heeft onlangs een officieel bezoek van drie da gen aan New Delhi gebracht. Tijdens dat bezoek heeft hij gesprekken met de Indiase premier Ghandi gevoerd, die volgens Bush zelf „vriendelijk, openhartig en nuttig" zijn ge weest. Bush heeft waarschijnlijk ge probeerd India gerust te stel len wat de Amerikaanse leve rantie van wapens aan het buurland Pakistan betreft. Deze leverantie moet volgens Washington niet gezien wor den als een dreiging aan het adres van India, maar als het gevolg van de Russische bezet ting van Afghanistan. ERIC SILVER Copyright The Guardian DEN HAAG De Neder landse justitie heeft de hulp van het Royal Court op het kanaaleiland Jer sey ingeroepen om meer bewijsmateriaal boven water te krijgen in het on derzoek naar mogelijke strafbare feiten binnen het ABP (Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds). De advocaat-generaal van het Royal Court in Jersey heeft dit gisteren beves tigd. Zoals bekend leidde dit onder zoek inmiddels tot de aanhou ding van directeur beleggin gen, drs A. Masson. Dit week einde volgde de arrestatie van J. van Z, een adviseur van Masson. Justitie heeft de ge rechtelijke autoriteiten op Jer sey verzocht twee getuigen aan de tand te voelen, John Hidley Vibert en Graham Le wis Rowland. De advocaat-ge neraal wilde niet meedelen in wat voor relatie zij tot Masson en Van Z. staan. Vorige week zouden zij al voor het Magi strates Court hebben moeien verschijnen. Zij tekenden ech ter beroep aan tegen hun op roep. De behandeling daarvan zal nog wel enige tijd vergen aldus de advocaat-generaal. advertentie De Giro Plus Rekening is een aan trekkelijke spaarvorm van de Amro Bank. U profiteert van een hoge rente en toch kunt u over uw spaargeld beschikken wanneer u dat wilt. Dat is handig als u onverwachts een rekening moet betalen of spaart voor iets speciaals. Want van uw Giro Plus Rekening kunt u elke maand f 3.000,- op nemen (of meer tegen 1% kosten). Inleggen en opnemen gaat heel een voudig via uw bank- of girorekening. Bij elke Amro Bank kunt u direct zo'n spaarrekening openen. pegs Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt r IITENHEER (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Winsemius (VROM) was niet op de hoogte van een nota die de Rijks Planolo gische Dienst (RPD) heeft gemaakt over plaatsen die in aanmerking komen voor de bouw van kern centrales. Dit heeft de be windsman het Kamerlid Tommei (D'66) in een per soonlijk gesprek laten we ten. De RPD valt wel on der de verantwoordelijk heid van de minister. In de nota staat dat de Eems- haven in aanmerking komt voor de bouw van een kern centrale. In de nota van het Kabinet Van Agt I over de bouw van kerncentrales stond die plaats niet. Maar eerder was de Eemshaven weer wel in het geding. In de RPD-nota wordt de bouw van een kerncentrale in Borssele afgeraden omdat dit geen ideale plaats zou zijn. In Borssele staat al een kerncen trale. Borssele werd in de nota van het Kabinet Van Agt I weer wél genoemd als plaats voor de vestiging van een nieuwe kerncentrale. De Kamerleden Eversdijk en Van der Linden (CDA) heb ben minister Winsemius in middels om opheldering over de RPD-nota gevraagd. Zij willen weten waarom de nota is gemaakt, waarom deze ge heim is en welke rol het stuk speelt in de besluitvorming van het kabinet over de rol van kernenergie in de toe komstige energievoorziening.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15