De Ruiter ondergaat storm van kritiek nf iltrant Gardiner geen Amerikaanse spion Concurrentie dwingt NS tot goedkopere Parijs-reizen MEER KLACHTEN VOOR OMBUDSMAN Leidse belasting deskundige in Kamer 1 Joep de Boer: binnen CDA geen onenigheid Nog knelpunten bij doorvoering jeugdwerkplan Binnenland CaidsaOowiant DONDERDAG 17 MEI 1984 PAGINA 13 'vdA: versoepel allicitatieplicht HAAG Het PvdA-kamerlid Ter ld wil af van de actieve sollicitatieplicht Dr werklozen boven de 40 jaar. In schrif- jjke vragen aan minister De Koning (soci- zaken en werkgelegenheid) stelt zij dat ir die categorie een passieve sollicitatie- :ht moet gaan gelden. Wil de bewinds- n daar niet aan. dan vindt Ter Veld dat leeftijdsgrenzen van 35 tot 40 jaar moeten dwijnen die werkgevers stellen voor icties waarbij ruime ervaring is vereist. J socialiste vindt het onjuist dat werkge- s eisen mogen stellen met betrekking tot leeftijd van sollicitanten, terwijl van een I kloze werknemer wordt geëist dat hij ■n eisen stelt die aanvaarden of verkrij- van passende arbeid belemmeren. Kritische kamer akkoord met cultureel verdrag DDR DEN HAAG Staatssecretaris Van Eekelen (Buitenlandse Zaken) wil bemiddelen als hem het verzoek bereikt tot het openstellen van de nazi-archieven in Oost-Duitsland. Hij zei dat gisteren in de Kamer bij de behandeling van een voorstel tot goedkeuring van het met Oost- -Duitsland gesloten cultureel verdrag. De Ka mer stelde zich nogal kritisch tegen het goed- keurings-voorstel op. Er werd gewezen op de schending van mensenrechten in Oost-Duits land en op de boycot van Oost-Duitsland van de Olympische Spelen. Als een „cynische bij komstigheid" signaleerde de CDA-woord voer der Gualthérie van Weezei dat goedkeuring wordt gevraagd juist op het moment dat in Oost-Duitsland raketten op ons land worden gericht. Volgende week wordt over het voor stel gestemd. DEN HAAG De nationale ombudsman, dr. J. F. Rang, heeft in 1983 aanzienlijk meer klach ten tegen de rijksoverheid en de politie ontvan gen dan in 1982. In het afgelopen jaar kreeg de ombudsman 2661 verzoekschriften toegezon den. Een groot aantal daarvan konden niet be handeld worden door een te grote werkbelas ting van het bureau en door de vraag of de om budsman wel bevoegd was om een klacht te be handelen. Dit blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag van de ombudsman. Volgens het jaarverslag is het nog niet iedereen duidelijk wat de bevoegdheden zijn van de nationale om budsman. In de wet op de nationale ombuds man is vastgelegd dat de bevoegdheden van dit instituut zich beperken tot de rijksoverheid, en de rijks- en gemeentepolitie. Daar komt echter verandering in. DEN HAAG De Leidse belastingdeskundi ge Willem Vermeend wordt in de Tweede Kamer de opvolger van de PvdA'er Schelto Patijn, die is voorgedragen voor benoeming tot commissaris van de koningin in Zuid-Hol land. Vermeend geniet op het terrein van het belastingrecht bekendheid door een aantal publicaties. Tevens is hij penningmeester van het hofdbestuur van de Partij van de Arbeid. Vermeend is niet de eerste op de lijst van op volgers. Hij profiteert ervan dat Hein Roethof de benoeming niet wil aanvaarden. In een brief aan fractieleider Joop den Uyl zegt Roe thof, dat hij de voorkeur geeft aan zijn huidi ge werk. Hij is voorzitter van de Nationale Commissie voorlichting en bewustwording Ontwikelingssamenwerking (NCO), van de Commissie Kleine Criminaliteit en van de Omroepraad. i rekening van ^echtscheiding: iuwen en staat [Beten betalen llMEGEN De echt- leidingswetgeveing pctioneert slecht voor fiwen: zij komen er prieel slechter af dan ens de wet mogelijk Êen en ander blijkt uit h onderzoek van de Nij- jegse Wetenschapswin- de onderzoeksters It de huidige wetgeving grote mate van rechtson- ikheid in. Zo geldt bij de ièntatieregeling nog steeds norm dat mannen finan- ;1 meer armslag nodig heb- dan vrouwen. Alimentatie oeilijk te krijgen, maar moeilijker te houden, al- het onderzoek. Het belas- itelsel werkt wat alimen- betreft in het voordeel de man en is nadelig voor ouw. Na verloop van vijf blijven slechts fracties van wat de rechter als ^lentatie heeft toegekend. betekent dat de staat fds meer de financiële zorg ^Azich moet nemen. AS kwart van de 148 onder- jïgde gescheiden vrouwen Vy®g alimentatie voor zich- Dit bedrag was veelal te ^..g om van de kunnen le- B Voor aanvulling moest ^rberoep op de bijstand wor- gedaan, aldus het onder- Eveneens een kwart een zogenaamd nihil-be- In Dam ^rtreft _en Uyl en Kok |N HAAG Voor 21 pro- it van de Nederlandse be king is het PvdA-kamerlid reel van Dam de eerste n voor het premierschap, scoort daarmee hoger dan i huidige PvdA-voorman n Uyl (16 procent) en FNV- ler Kok (9 procent). Onder HA-kiezers meent 38 pro- It dat Van Dam premier ELt worden, 36 procent heeft voorkeur voor Den Uyl en ►rocent voor Kok. Dit is het iltaat van een NIPO-en- te onder ruim 1000 Neder- lers. Uit de enquête is ge nen dat onder de kiezers in algemeen en de PvdA- hang in het bijzonder Van n als degene wordt gezien het meeste begrip heeft |r de mensen, het meest op- nt is en goed te begrijpen In bijna alle categorieën prde hij het hoogst. Alleen de vraag wie van de drie I echt leidersfiguur is kwam I Uyl als eerste uit de bus, |olgd door Kok en Van Km Minister De Ruiter t neemt met de Nederlandse a ambassadeur bij i de NAVO. mr J fP de Hoop Scheffer. een van de stukken door voorafgaande H aan het gisteren gehouden debat. (Van onze correspondent) BRUSSEL Tijdens hun vergadering in Brussel zijn de NAVO-ministers van Defensie heftig uitge vallen tegen minister De Ruiter yanwege de Neder landse aarzeling om tot plaatsing van de 48 kruis raketten over te gaan. Met name dAmerikaanse mi nister Weinberger ver weet de Nederlandse re gering een gebrek aan po litiek leiderschap. Maar de aanvallen op de aar zelende houding van Neder land kwamen ook van onver wachte zijde, zoals van de Ita liaanse minister Giovanni Spa- dolini, die zijn collega De Rui ter liet weten: „Italië moet re kening houden met dertig pro cent communisten en heeft toch geplaatst. Het is alleen de Sovjet-Unie, die voordeel haalt uit deze onzekerheid binnen het bondgenootschap. De Sov jet-Unie krijgt daardoor een aanmoediging om eventuele hervattingen van de bespre kingen in Genève nog meer te vertragen". De Westduitser Manfred Wör- ner wilde Nederland duidelijk wijzen op de verplichting het dubbelbesluit van 12 december 1979 uit te voeren. „Men ver wacht niet", aldus Wörner, „dat Nederland terugkomt op dat dubbelbesluit. We kunnen gewoon niet aannemen dat Nederland een andere koers gaat varen". Zijn Britse collega Heseltine wees op de zeer ern stige gevolgen die het niet- -plaatsen in Nederland van de 48 kruisraketten zou hebben voor het bondgenootschap en voor de mogelijkheid dat de Russen ooit nog aan de onder handelingstafel komen. generaal Cor de Jager, kon tij dens een persconferentie niet geheel om de kritiek op Ne derland heen. Hij bevestigde dat hij het eens was met een eerder gedane uitspraak van de Britse minister Heseltine, die in bedekte termen had ge steld dat Nederland met zijn aarzeling en een eventueel niet-plaatsen het oorlogsge vaar vergroot, omdat de Rus sen het als een verkeerd sig naal zullen opvatten en geen bereidheid tone'n nog ooit te willen praten. Minister De Ruiter heeft alle kritiek min of meer gelaten over zich heen laten gaan. De BAARN Op een CDA-bijenkomst in Baarn heeft het Tweede Kamerlid J.(Joep) de Boer zijn gehoor voorgehouden dat er over het al dan niet plaatsen van kruisraketten geen onenigheid be staat binnen de CDA-fractie. Er wordt wel geschreven dat er bij ons verdeeldheid bestaat, maar dat is in veel mindere mate waar dan wel wordt beweerd". De Boer zei verder dat het CDA altijd het accent heeft gelegd op de Amerikaanse nucleaire afschrik king en juist niet op de Europese kernbewapening. Hij bena drukte dat een goede conventionele bewapening veel duurder is dan een nucleaire. Het ellendige van kruisraketten is dat ze re latief zo goedkoop zijn, aldus De Boer. Ruiter zelf zei over de storm van kritiek: „Er is sprake ge weest van een intensieve dis cussie. Alles wat men kwijt wilde, was heel duidelijk en direct". Hij sprak tegen dat er irritatie optrad bij de collega's. Zelf voelde hij zich wel geïrri teerd, zei hij, omdat de bijzon dere positie van Nederland ten aanzien van het dubbelbesluit het voorbehoud dat ons land in 1979 maakte kenne lijk onvoldoende bij de bond genoten aankomt. „Ik heb de vergadering meegedeeld", al dus De Ruiter, „dat we in juni, dus voor het zogenaamde zo merreces, een besluit willen nemen dat ons niet van de bondgenoten verwijdert. Ik heb het verwijt bestreden dat we ons standpunt laten bepa len door actiegroepen. Er is geen sprake van, zo kan de be sluitvorming niet getypeerd worden". Tijdens de vergadering van de ministers van Defensie, die vandaag voortgaat, is niet ge rept over mogelijke varianten binnen het plaatsingsbesluit. Minister De Ruiter ontkende dan ook ten stelligste dat hij zijn Duitse collega Wörner be loofd zou hebben dat er nooit een verzoek zal komen om de voor Nederland bestemde ra ketten op Duits grondgebied in reserve te houden. „Maximaal 60 werkuren per leef eenheid" NOORDWIJKERHOUT In het kader van de herverdeling van arbeid in Nederland moet er nagedacht worden over het invoeren van een maximum aantal werkuren per leefeen heid. Een eenheid van twee mensen zou per week samen 50 tot 60 uur mogen werken, maar meer ook niet. Door deze beperking in combinatie met arbeidstijdverkorting in te voeren, zou vooral de jeugd werkloosheid kunnen teruglo pen. Deze gedachte opperde de scheidende voorzitter van de Dienstenbond CNV, D. van der Windt, vandaag op de al gemene vergadering van de bond in Noordwijkerhout. Van der Windt verwacht dat zijn gedachte „heel goed het uit gangspunt zou kunnen zijn voor het arbeidsvoorwaarden beleid van de Dienstenbond CNV in 1985". Zeeschepen zonder bemanning DEN HAAG Het zal niet al te lang meer duren voordat grote zeeschepen op de ocea nen rondvaren zonder een be manning, bestuurd door een computer. In de VS is men daarmee al zeer ver gevor derd. Alleen in nauwe vaar wegen of bij havens zou dan een bemanning aan boord ko men. Dit beeld heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) gisteren in de Kamer naar voren gebracht tijdens de behandeling van een interna tionaal verdrag waarbij eisen worden gesteld aan het aantal bemanningsleden dat mini maal op grote zeeschepen aan wezig moet zijn. Overigens zal het verdrag ook een wijziging in de Nederlandse opleidingen voor zeevarenden met zich meebrengen! Zwaveluitstoot in '83 kwart gedaald DEN HAAG De luchtver- vulling door zwaveldioxyde is in 1983 ten opzichte van 1982 met 25 procent gedaald. Voor al bij elektriciteitscentrales nam de uitstoot van zwavel dioxyde, één van de veroorza kers van zure regen, fors af. Dit is gebleken uit een onder zoek van het CBS. Door het verstoken van meer gas in plaats van zware stookolie met veel zwavel daalde de uitworp van zwvaldioxyde bij elektri citeitscentrales met 40 procent. Ook de industrie verstooktë meer gas dan in voorgaande jaren zodat ook daar deze vorm van luchtvervuiling af nam. In totaal ging in 1983 ging 224 miljoen kilo zwavel dioxide de lucht in. (In 1981 nog 374 miljoen kilo). IETKERK IN TWEEDE KAMER: |N HAAG De man onder de naam John al Gardiner in het vre- ikamp rond de vliegba- jWoensdrecht was geün ieerd en informaties Ir acties doorgaf aan de nenlandse Veiligheids- ist (BVD), was geen van een Ameri- inlichtingendienst. kabinet is daar, op hid van verricht onder- stellig van over fed. Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) heeft dit in de Tweede Kamer gezegd tijdens een debat over de zaak-Gardi- ner, dat was aangevraagd door het PPR-Kamerlid Lankhorst. Waar Gardiner wel vandaan kwam en waar hij voor werk te is niet bekend. Hij had een Brits paspoort. Vanochtend nam Gardiner telfonisch con tact op met een krant in het noorden van het land om te la ten weten dat hij nog altijd in Nederland verblijft. Volgens Rietkerk heeft Gardiner, die zich ook wel bediende van de achternaam Wood, zich begin februari gemeld bij de Ameri kaanse, ambassade in Den Haag met de mededeling dat hij inlichtingen had over op handen zijnde acties van de vredesbeweging bij de vliegba sis. De Amerikanen hebben hem toen doorverwezen naar de BVD. Nadat de tips van Gardiner door de BVD waren nagetrok ken bleken zij te kloppen. Het kabinet is door de BVD van de informaties van Gardiner op de hoogte gesteld. De minister benadrukte dat Gardiner op geen enkele wijze een dienst verband met de BVD is aange gaan. Wel heeft de man tot drie keer toe een kleine ver goeding ontvangen voor reis- en telefoonkosten: twee maal vijftig gulden en éénmaal zes tig gulden. De contacten tussen Gardiner en de BVD waren volgens de minister van dermate korte duur, dat men geen tijd heeft gehad de achtergronden van de informant na te gaan. Het natrekken van de tips ging vóór. Het is overigens ook niet gebruikelijk dat van elke tip gever onmiddellijk de antece denten worden onderzocht. Dat Gardiner een Brits pas poort had, is gebleken toen de marechaussee hem op 6 maart bij een paspoortcontrole aan trof in de trein van Antwer pen naar Rotterdam. Rietkerk herhaalde met klem de door zijn voorgangers ook al geuite verzekering dat de BVD geen onderzoeken instelt naar de vredesbewegingen in Nederland en ook niet over persoonsgegevens van leden van die bewegingen beschikt. „De BVD onderneemt alleen actie als er een ernstig ver moeden bestaat dat personen of groepen uit politieke motie ven gewelddadige acties voor bereiden", aldus de minister. Voorts zei de bewindsman dat de BVD er alert op is, dat geen enkele buitenlandse inlichtin gendienst, van welke signa tuur dan ook, in Nederland operationele activiteiten ont plooit. De woordvoerders van de pro gressieve partijen gaven te kennen, weinig geloof te hech ten aan de verklaring van Rietkerk. Zij spraken er hun verontwaardiging en verba zing over uit, dat de gangen van Gardiner niet door de BVD zijn nagegaan. Verder blijven er nog tal van vragen open, zo meenden zij, maar Rietkerk weigerde nadere in formaties te verschaffen. Hij wilde ook niets zeggen over het feit dat Gardiner de vre desbeweging heeft geprovo ceerd tot gewelddadige acties over te gaan, teneinde haar op die manier in diskrediet te brengen. DEN HAAG ,,De laatste jaren bleek dat de concur rentie van de autobusbedrijven en de eigen auto steeds groter werd, met name naar Parijs. We verloren steeds meer reizigers op dat traject. De nieuwe tarieven moe ten aan die ontwikkeling een einde maken". Ir. J. Hoekwater, marketing manager van de afdeling inter nationaal verkeer van de NS, kijkt na enkele sombere jaren weer met gematigd optimisme naar de toekomst. Terwijl de prijs van een spoorkaartje in ons land on derhand een regelrechte aanbeveling vormt voor de aanschaf van een trouwe vierwieler, kan men op rei zen naar la douce France de auto binnenkort gevoeg lijk thuislaten. De Nederlandse Spoorwegen, de Franse Toeristen Service (FTS) en de jongerenreisorganisatie Transalpino hopen namelijk met ingang van 3 juni nog enkele duizenden Frankrijkgangers met sterk gereduceerde tarieven aan zich te kunnen binden. Wie niet langer dan vijf dagen in Parijs zit kan bij de NS vanaf die datum een ,,Parijs-express"-kaartje van 99 krijgen (jonge ren onder de 26 jaar bij Transalpino ƒ89,-) en wie daar nog een overnachting in een hotel aan vast wil koppelen kan dat vanaf f 124 gulden bij de FTS doen. Carte familie Daarnaast kunnen gezinnen die langer dan 5 dagen naar Frank rijk willen gebruik maken van de gezinskaart, de Carte Familie, waarop alleen het gezinshoofd het volle pond betaalt en de ove rige gezinsleden de helft of zelfs, bij kinderen tot en met elf jaar, slechts een kwart. Hoekwater hoopt met die opvallende „stunt"-tarieven de dalen de reizigerscijfers op de Frankrijk-trajecten een halt te kunnen toeroepen. „We hadden jaarlijks gemiddeld 450.000 reizigers naar Frankrijk, waarvan zeventig procent naar Parijs ging. Ver moedelijk is dat aantal vorig jaar tot 400.000 gezakt, maar de juiste cijfers hebben we nog niet. Wel duidelijk is dat het er aan zienlijk minder waren dan vroeger. We moesten dus iets verzin nen". Vorig jaar is overigens al een proef genomen met het goedkope kaartje naar Parijs. De resultaten daarvan waren volgens Hoek water „veelbelovend". De NS hopen verder dat de aantrek kingskracht van de trein op de toerist nog wordt vergroot door de mogelijkheid met de Train Grande Vitesse, (die 270 km per uur haalt) pijlsnel van Parijs naar Zuid-Frankrijk te reizen. Een treinkaartje voor die trein, met verbindingen naar onder meer Lyon en Marseille, kost namelijk niets meer dan een normaal kaartje. TEE vervalt Ook de mogelijkheid nu tweede klas met de TEE te reizen zal meer reizigers trekken, zo hopen de NS en de met haar verbon den reisorganisaties. Het besluit ook, overigens zeer luxe, tweede klas-rijtuigen mee te laten rijden heeft wel tot gevolg dat de naam TEE komt te vervallen. De trein gaat dan onder de aan duiding Intercity Comfort verder. Het voordeel is dat de reiziger een uur sneller op de plaats van bestemming is dan met een ge wone D-trein. Hij betaalt alleen een toeslag van elf gulden. Bo vendien sluit deze trein aan op de TGV-verbindingen. Ir. Hoekwater denkt met alle maatregelen weer snel op het oude reizigersaanbod te zitten. „Voor het geld dat we nu rekenen voor een kaartje kan niemand met zijn eigen auto heen en weer naar Parijs rijden. In verhouding tot de touringcars bieden we meer comfort en een snellere reis. Ik denk dat de mensen daar om nu sneller voor de trein zullen kiezen. Het is nu aantrekke lijker dan ooit". Duitsland Kappelrodeck/Zwarte Woud. Rustig, gemoedelijk hotel in bosrijke omgeving. Ha If pension. P.p.p.n.v.a. Hs 34.- ^1 Griekenland. I5-Daacse autotour door de Peloponnesus, plus DeIJi en Athene, incl. bootreis. Half- pension p.p.va. 1 CH A Hsl.84V.-Ls 1.0/H-" BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Frankrijk. Port Barcarës/ Rousillon. Studio 's bij strand en haven, vele excursies mogelijk. Per studio max. 4 pers.) P.n.v.a. Hs8U.-Ls ZJL Joegoslavië. 16- Daagse a ulo tour. Geselecteerde hotels, hal/pension. 1.073.- Oostenrijk. W inklern Karinthië. Komfortabel hotel voor rustige, sportieve vakantie. Hal/pension. P.p.p. n. v. a. Hs 47.- Ierland. I2-Daagse autotour langs de hoogtepunten. Sjëeivolle hotels met logies ontbijt. P.p.v.a. Hs 1.065.-Ls 870." Italië. Tignale/Gardameer. Rustig gelegen bungalowpark, zonnige ligging, prachtig uitzicht. Per bungalow max. 6 pers.) O Q p.n.v.a.Hs 8/.- Ls Engeland. Bude/Cornwall. Voor excursies uniek gelegen park. Geoiganiseerde evenementen. Per bungalo iv max. 6 pers.) O A p.n.v.a. Hs 102.-Ls O U.' Zwitserland. I4-Daasse autotour kriskras langs de meest bekende plaatsen; 3- of4-sterren-hotels, ha (/pension. P.p. 610" België. Rekem/Limbuig. Uniek park, 8 km. van Maastricht. Prachtige natuur. Per bungalow max. 6 pers.) p.n. v.a. A Hs 106-Ls AJr ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW AUTOVAKANTIE IS BEIANGRIJK GENOEG OM M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB (Hs Hoogsfizoen. Ls Laagseizoen). 40671 MEMELS teajik! iKmoe mrivcHT (Vervolg vasn de voorpagina) DEN HAAG Als het kabinet onwrikbaar door gaat met bezuinigen en niet de laagstbetaalden in staat stelt in te blijven le veren voor herverdeling van werk, dan zullen er grote sociale en economi sche spanningen ontstaan die desastreus kunnen worden voor het herstel van de economie. Die waarschuwing heeft FNV- voorzitter Kok het kabi net gisteravond voorge houden in het zogeheten vooijaarsoverleg. Daarin werden de eerste verken nende besprekingen ge voerd over het te voeren beleid voor 1985. Werkgevers en werknemers blijken het op centraal niveau minder met elkaar eens te zijn over plannen om tienduizen den jongeren aan een baan te helpen dan in de metaalindu strie het geval is. Er is verschil van inzicht over het ontkoppe len van de leer- en arbeidso vereenkomsten in dit plan (geen recht op werk of mini mumloon in de leertijd, ver soepeling van de ontslagmoge lijkheden) en de gevolgen die er zullen zijn voor het niveau van de uitkeringen. Deze „technische knelpunten" moe ten eerst worden opgelost voor het plan kan worden uitge voerd Bovendien is daar over heidssteun voor nodig. De sociale partners blijven echter uitermate positief staan tegenover het plan en hebben toegezegd de laatste beletsels snel uit de weg te willen rui men om zoveel mogelijk jonge ren er nog dit jaar van te laten profiteren. Op zijn beurt zegde minister De Koning toe dat het kabinet eigen voornemens om met name een flinke groep langdurig werkloze jongeren op korte termijn aan de slag te helpen bij het plan van werk gevers en werknemers zal la ten aansluiten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13