Top Vleeschmeesters bekent mil joenenzwendel \Ieeste mensen voor actieve euthanasie Janmaat vraagt debat over anti-CP-geweld Stofexplosies wel degelijk gevaarlijk DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. CDA-plan voor twee extra kerncentrales KONINKLIJK HUIS Kok wil Den Uyl niet opvolgen iINNENLAND ^*dóe.QowiaA\t WOENSDAG 16 Me 1984 PAGINA 9 Vaatchirurgie vogelvrij" RONINGEN „De vaatchirurgie in ederland is vogelvrij. Iedere alge een chirurg zonder omschreven oplei- ng in de vaatchirurgie kan zich met ze tak van chirurgie bezighouden, nder dat er enige controle plaats- ndt. Dit gebeurt met alle desastreuze volgen van dien". Dit betoogde prof. A.H. Boontje gistermiddag in zijn de bij zijn ambtsaanvaarding als logleraar aan de rijksuniversiteit •oningen. Volgens Boontje is het be st een noodzaak dat er een gespecia- eerde opleiding in de vaatchirurgie n de grond komt. Momenteel is het •rftecijfer te hoog, zijn de resultaten >cht en krijgt een aantal patiënten •x onrechte te horen dat ze niet geope- erd kunnen worden of dat een opera- niet nodig is, aldus Boontje. Dankert overstag in rakettenkwestie DEN HAAG Lijsttrekker Piet Dankert van de PvdA zal in de ver kiezingscampagne voor het Europees Parlement het PvdA-standpunt in zake het vraagstuk van de kruisra ketten nadrukkelijk uitdragen. PvdA-voorzitter Max van den Berg zei gisteren in Den Haag op een par tijbijeenkomst dat daarover met de voorzitter van het Europees Parle ment duidelijke afspraken zijn ge maakt waar Dankert zich geheel in kan vinden. Rondom Dankert ont stonden onlangs problemen door zijn uitlatingen over het raketten-vraag stuk. Hij beoordeelde het standpunt van de PvdA destijds als te radicaal. Nederland betreurt extra raketten in DDR DEN HAAG De Nederlandse regering betreurt de beslissing van de Sovjet-Unie extra raketten te plaatsen in de Oost- Duitsland. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren meegedeeld. „De be slissing doet twijfel rijzen aan de bereid heid van de Sovjet-Unie tot inhoudsvolle ondrhandelingen over wapenbeheersing", aldus de woordvoerder. Nederland vindt dat de Sovjet-Unie kennelijk iets anders bedoelt met evenwicht dan Nederland. Dit gezien het overwicht aan conventio nele bewapening van de Sovjet-Unie en het overwicht aan nucleaire middellange- -afstandsraketten plus het feit dat in 1979 voor het NAVO-dubbelbesluit door de Sovjet-Unie werd gesproken over even wicht, aldus het ministerie. Ringzi t dief niet lekker DELFT In een Delfts ziekenhuis is gis termiddag tevergeefs geprobeerd om via de slokdarm van een 27-jarige Hagenaar een damesring „op te vissen", die de man had gestolen bij een juwelier uit Delft. De Hagenaar was na het bekijken van een collectie ringen er vandoor gegaan met de ring ter waarde van 700 gulden. Op aan wijzingen van de verkoopster kon de man worden aangehouden. Na een aanvanke lijke ontkenning kreeg de man tijdens het verhoor op het politiebureau last van be nauwdheid. De ring bleek vast te zitten in zijn slokdarm. Daarna bekende hij de ring te hebben willen inslikken. Na de misluk te poging in het ziekenhuis is de man in verzekerde bewaring gesteld. Men wacht nu het natuurlijk verloop af, aldus een woordvoerder van de Delftse politie. Nieuwe zwem diploma's uitgereikt ARNHEM Op het Sportcentrum- Papendal in Arnhem zijn vanmor gen de eerste Nationale Zwemdi ploma's A uitgereikt. Zij vervangen per 1 augustus 1984 de diploma's van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, het ministerie van On derwijs en Wetenschappen, de Ne derlandse Culturele Sportbond en het Centraal Orgaan inzake Bepa lingen en Examenprogramma's Zwemdiploma's. Het eerste exa men, waaraan dertig kinderen deelnamen, werd gehouden bij de opening van de tentoonstelling Sport '84 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederland se Sportfederatie (NSF). Prins Bernhard reikte de nieuwe diplo- Zoekactie gifvaten gestaakt DEN HAAG De Deense en Nederlandse au toriteiten hebben besloten het zoeken naar twaalf nog resterende vaten met het giftige landbouwbestrijdingsmiddel Dinoseb, die op de bodem van de Noordzee liggen te roesten, te staken. Het gaat hier om het restant van in to taal tachtig vaten, die een Deense vrachtschip in januari in noodweer op de Noordzee verloor. Maandag werd het 68e vat door een Urker vis- kotter aan wal gebracht. Volgens een woord voerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat zijn de resterende vaten door de stro ming moeilijk terug te vinden. De kosten die een zoekactie met zich meebrengt, wegen vol- gens hem niet op tegen de schade die het uit de V; lekkende vaten vrijkomende gif zal veroorza- ken aan het Noordzee-milieu. Het consumeren van eventueel door het gif besmette vis levert geen gevaar op, aldus de woordvoerder. Daar- I voor zullen de concentraties te gering zijn. LVERSUM Het •rgrote deel van de Ne landers van 18 jaar en der vindt euthanasie laatbaar. Dit blijkt uit enquete die het Bu- Lagendijk in op- cht van de AVRO heeft gehouden. Uit het onderzoek bleek, dat 77 procent actieve euthanasie toelaatbaar acht en zelfs 90 procent passieve eutha nasie. Vijf jaar geleden, toen een soortgelijk on derzoek werd gehouden, waren de percentages nog respectievelijk 56 en 75. Uit de analyses blijkt dat voor al actieve euthanasie in chris telijke kringen nogal wat weerstand oproept; in andere milieus is het zo goed als geac cepteerd. Verder blijkt uit de enquete onder meer, dat het mogelijk beschikbaar stellen van zogenaamde euthanasie pillen voor het geval een kernoorlog uitbreekt, op wei nig instemming mag rekenen; 81 procent van de ondervraag den verklaart zich tegenstan der van een dergelijk idee. Er is ook duidelijkheid bij de ondervraagden als het gaat over patiënten in langdurige coma. Een beperking van de behandelingsduur wordt door 75 procent van de ondervraag den bepleit. Op de onderzoek resultaten wordt vanavond in gegaan in het AVRO-radiopro- gramma Schaduwparlement. ^andidaat- otaris erdacht in fraude OSENDAAL De Roos- aalse gemeentepolitie heeft indag de kandidaat-notaris H.P. (33) uit die plaats aan- ouden. Hij wordt verdacht valsheid in geschrifte bij opmaken van aktes en van chtjng. De Roosendaalse itie meent dat de kandi- notaris door strafbare fei te begaan de afgelopen jaar een belangrijke rol ft gespeeld in een groot- eepse btw-fraude met on- rende goederen in West- abant, waaraan de belas ettelijke miljoenen ijtgeraakt. In deze affaire inmiddels al zeventien ngehouden. slims: grip tijdens ramadan HAAG De naar schat- neer dan 350.000 moslims is land doen een beroep de medemensen voor be- medeleven tijdens de enmaand ramadan, die 1 tot 30 juni duurt. Het lim Informatie Centrum in Haag heeft daartoe een klaring opgesteld die aan uren van gemeenten waar moslims wonen is toege- ird. De Moslims vragen an- ;n er rekening mee te hou- dat ze religieuze plichten ben te vervullen. De der- :e juni wordt de vasten )roken en wordt een van belangrijkste moslimfeest- ïn gehouden. Ramadan is negende maand van de limkalender. Alle volwas moslims moeten dan vas- van de eerste dageraad tot iondergang. Het vasten it in de praktijk neer op zich onthouden van eten, iken, roken en geslachts- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moeten in ons land nog twee kern centrales worden gebouwd met elk een vermogen van maximaal 1.200 megawatt. Deze centrales moeten ge koppeld worden aan het plan-Lievense, dat voorziet in de aanleg van een spaarbekken in het IJsselmeer, waar met behulp van windmolens water ingepompt wordt om het later weer te laten weglopen. Zo kan energie opgewekt worden. Omdat windenergie nog te duur is zou de stroom van de kerncentrales ervoor moeten zor gen dat het water in het spaarbekken terecht komt. Dit is de strekking van een plan dat het Tweede-Kamerlid Lan- sink (CDA) in zijn fractie op tafel heeft gelegd. Als het CDA het plan overneemt betekent dit, dat er een parlementaire meerder heid is voor uitbreiding van het aantal kerncentrales in ons land. De VVD is al lange tijd voor meer kerncentrales. Het CDA-programma houdt de bouw van extra kerncentrales tot 1986 tegen. Het Kabinet wil dit najaar een besluit nemen over de energie voorziening. Lansink is voor meer kernenergie vanwege de la gere stroomkosten en minder milieuvervuiling (zure regen). Hij heeft al eerder gepleit voor proefboringen in zoutkoepels in het noordoosten van ons land, om te bezien of daarin het radio-ac tieve afval Van kerncentrales kan worden opgeslagen. Ook denkt .hij aan de afvoer van het afval naar het buitenland. Met het idee van Lansink kan de (omstreden) inpoldering van de Markerwaard achterwege blijven. Prins opent expositie Prins Bernhard heeft gisteren ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Nederlandse Jachtmuseum een jubileum-ten- toonstelling geopend. Van de voorzitter van de Stichting Neder lands Jachtmuseum, M. Manting, kreeg de prins enkele vogel- nestkasten voor zijn eigen tuin. „Nederlanders en de zee" Prof. Varr Manen, directeur van het Maritiem Re search Instituut Nederland (I), heeft gisteren het boek „The Dutch and the sea" aangeboden aan minister Smit- Kroes van ver keer en water staat. Van Manen vindt dat Neder land de boer op moet met het boek. De samen stellers van het boek, Van Hoog- enhuyze en Van- dersmissen (r), kijken toe. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ka merlid Janmaat van de Centrumpartij zal mor genmiddag de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie interpelleren over het „met geweld uit eenjagen" van het congres van de Centrumpartij, af gelopen zaterdag in het Brabantse Boekei. Hij heeft hier van kamervoor zitter Dolman toestem ming voor gekregen. Jan maat wil beide bewinds lieden aan de tand voelen over de bescherming van het grondrecht van vrij heid van vergadering dat hij voor zijn partij opeist en de handhaving van de openbare orde. Ook wil hij opheldering over het opsporings- en vervol gingsbeleid jegens degenen die op bussen met congresaanhan gers zouden hebben geschoten. Het onderzoek naar de be schieting van de bus is inmid dels op een dood spoor beland. Aan de hand van opgenomen kentekens is de politie gestuit op een groep Amsterdammers maar ze beschikt over onvol doende bewijzen om een van hen te kunnen aanhouden. Mogelijk heeft de groep deel genomen aan de tegendemon- stratie in Boekei waar het CP- congres werd gehouden, maar dit is moeilijk te bewijzen. Minister Rietkerk heeft giste ren bij de opening van een po litiebureau in Lelystad ver klaard dat het voor politie mensen beslissend is hoe zij functioneren en niet de vraag van welke partij zij lid zijn.Jj Aanleiding tot zijn opmerking is de discussie over de vraag of lidmaatschap van bijv. de Cen trumpartij wel te verenigen is met het werk van de politie man. Rietkerk voegde eraan toe: „Discriminerend gedrag is in het algemeen, maar zeker bij de politie, niet aanvaard baar. Alle burgers moeten vol ledig op de poltiie kunnen ver trouwen en het gevoel hebben dat er niet met twee maten ge meten wordt". s TNO WAARSCHUWT VOOR ONBEKEND VERSCHIJNSEL RIJSWIJK Het gevaar van stofexplosies mag niet worden onderschat. Het verschijnsel, dat minder bekend is dan gas- en vloeistofexplosies, komt veel meer voor dan wordt aangenomen. Bovendien is het des te verradelijker, omdat een op zich onge vaarlijke explosie het in een ruimte aanwezige stof kan doen opwervelen. De daarop volgende ketting reactie heeft rampzalige gevolgen, waarbij niet al leen grote vernielingen worden aangericht maar ook gewonden en doden kunnen vallen. dustriële veiligheid van TNO in Rijswijk. Gemiddeld doet zich elke maand in ons land ten minste één stofexplosie voor, in de meeste gevallen zonder ernstige gevolgen. De laatste grote ontploffing was in 1972 in het veevoederbedrijf Hendriks in Zwolle, die een omvangrijke materiële schade veroorzaakte. Uit proeven met verschillende produkten is gebleken dat vrij veel stoffen explosies kunnen veroorzaken. TNO noemt on der meer melkpoeder, zaagsel, meel, cacao, poedersuiker, veevoeder en metaalpoeder. Zelfs in de kunststofindustrie is gevaar voor explosies aan wezig. Ook bij de opslag van grote hoeveelheden kolen en het transport daarvan is grote voorzichtigheid geboden. Stof kan tot ontploffing wor den gebracht door ontsteking. In vele gevallen is sprake van statische elektriciteit, maar de meeste stofexplosies worden veroorzaakt door onvoorzich tigheid met open vuur, zoals bij het lassen. Zelfs het ge bruik van een looplamp in ruimten met veel stof raadt TNO af. agenda voor de leden i het Koninklijk Huis is volgt: mei ins Bernhard reikt in de ilderzaal op het Binnen- de Prins Maurits-me- ille uit aan drs. G. Peij- nburg, secr.-gen. van ministerie van defen- De medaille is in 1935 lesteld door de vereni- ig „Ons Leger" en wordt gereikt aan hen die een itengewone bijdrage bben geleverd tot het houd van vrede en vei heid of tot de kennis van geschiedenis van de idmacht of tot verhoging het aanzien van de idmacht. DEN HAAG FNV-voorzit- ter Wim Kok voelt er niets voor PvdA-fractieleider Joop den Uyl te zijner tijd op te vol gen. Hij heeft dit gezegd in een interview met het weekblad Haagse Post. Hierdoor is het aantal mogelijke opvolgers van Den Uyl opnieuw kleiner geworden. Vorige week be dankte het PvdA-kamerlid (en oud-minister) Van Kemenade voor een door de hele fractie gesteund verzoek van Den Uyl, het fractieleiderschap op zich te nemen. Wim Kok zegt Wim Kok in het weekblad onder meer: „Ik zeg niet dat ik nooit van mijn leven iets in de politiek wil doen. Maar ik zeg wél: een eerste lijn in de partijpolitiek, dat ambieer ik absoluut niet. Dat lacht mij niet toe. Ik vind dat ik daar niet geschikt voor ben". filEMELS SHli BCHTIOO /'I m HM 05EG£ETNIET" IK EEN .SUll/S?, \HvEbi- DEN HAAG Drie kop stukken van het bekende slagerijconcern „De Vleeschmeesters" hebben gisteren vrijheidsstraffen van acht tot twaalf maan den tegen zich horen uit spreken. Volgens mr. H.J. den Os, de officier van justitie, valt uit het om vangrijke dossier voldoen de bewijs te halen waaruit blijkt dat deze drie ex-di recteuren een belangrijke rol hebben gespeeld in het op grote schaal ont duiken van importheffin gen op vlees uit niet EEG- landen. In totaal zou de Stichting Hol ding Vleeschmeesters BV, een van de grootste slagerijcon cerns van ons land, voor een totaalbedrag van tenminste tien miljoen gulden hebben ge fraudeerd door misbruik te maken van de zogeheten A-re geling. De „Vleeschmeesters" die gisteren ter verantwoor ding werden geroepen worden vooralsnog aangemerkt als de genen die deze illegale praktij ken hebben geleid. „Dit soort handelingen is al jaren in de hele vleeswereld aan de gang", verklaarde één van hen tegen over de president van de Haagse rechtbank, mr. S.F. Kootte. „Ik wist dat er ver gunningen werden verkocht. Daar werden gewoon facturen van gemaakt. Dat was voor mij een normaal verschijnsel". De holding van de „Vleesch meesters" wist miljoenen aan importheffingen terug te vor deren door fictieve partijen goedkoop rundvlees uit niet EEG-landen op te voeren die tot vleesconserven verwerkt zouden zijn. In werkelijkheid gebeurde dat alleen op papier of hooguit met een deel van het vlees. De rest ging als vers (en goedkoop) vlees over de toonbank van de honderden aangesloten slagerijen. Bij de „Vleeschmeesters" heette dat overigens niet frauderen, maar overschrijven. De drie verdachten waren ten tijde van deze praktijken di recteur van de volle dochter ondernemingen van de hol ding en zaten uit dien hoofde ook in de Raad van Bestuur van de „Vleeschmeesters". Zij gaven uiteindelijk alle drie te genover de president toe dat zij ;»1 in een vroeg stadium op de hoogte waren van de knoei erijen. Een brief van toezicht houder Joop van Susante hier over werd toen nog sussend door hen afgedaan. „Daarin stond dat er iets niet klopte met de im- en export", wist de 64-jarige ex-directeur van de BV de Kroes slagerijen Zuid- Nederland zich gisteren te herinneren. Hij bezat in die tijd veertig procent van de aandelen binnen het concern en is derhalve een van de be langrijkste verdachten. Hij gaf gisteren op de Haagse recht bank toe dat hij al in 1979 wist dat er werd „geritseld" met de A-regeling. Hij zei niet te we ten wat dat ritselen nu precies inhield. „Daar heb ik de her sens niet voor om dat te begrij- Tegenover deze argeloosheid stelde mr. den Os de uitspraak van een der getuigen die ver klaarde dat diezelfde verdach te „trots was op wat hij uit haalde met de A en B-regelin- gen". In totaal ontving het be drijf van deze „Vleeschmees- ter ten onrechte 1,2 miljoen gulden aan heffingen terug. >ok zijn 60-jarige broer uit Rijswijk, die al tientallen jaren een bekende naam heeft in de vleeswereld, moest zich giste ren voor de knoeipraktijken uit de jaren 1979-1980 verant woorden. Zijn bedrijf zou voor tenminste drie miljoen gulden hebben teruggevorderd, ter wijl het daar geen recht op had. „Ik heb me teveel lqten leiden door woorden en han delingen van anderen", ver klaarde het voormalige lid van de Raad van Bestuur berouw vol. Tegen de twee broers eiste de officier gevangenisstraffen van twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Tegen een derde verdachte, de 64-ja- rige ex-directeur van het Am sterdamse slagersbedrijf Kruy- er BV, werd acht maanden ge- delijk. Rechercheur Dreesmann Pas een week na de inval van de Algemene Inspectiedienst (AID) bij het Vleeschpaleis Juch kregen de drie commis sarissen van het concern, oud- premier B. Biesheuvel, V&D topman dr. A. Dreesmann en oud CNV-voorzitter J. Lanser, lucht van de omvangrijke knoeipraktijken. „De heer Dreesmann ontpopte zich vol gens Biesheuvel als een ware rechercheur", las president Kootte uit het dossier voor. In februari 1981 werden de vier „senioren" uit de Raad van Bestuur ontboden op het kan toor van dr. Dreesmann. Te genover het prominente gezel schap van commissarissen ga ven de „koetsierende" direc teuren na aanvankelijk al les ontkend te hebben uit eindelijk toe, dat bij alle werk maatschappijen werd gerom meld met de A-regelingen. „Ik heb nooit de opdracht gegeven om daar mee op te houden", verklaarde een van de ver dachten ruiterlijk tegenover de president. „Maar dat er op zo n grote schaal werd gefrau deerd, daarvan was ik perti nent niet op de hoogte". De di recteuren die gisteren moestens- voorkomen, zijn als gevolg van de hele affaire inmiddels uit hun functie teruggetreden. Twee van hen zijn nog altijd., binnen het concern actief als:? „adviseur". De derde heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en woont momenteel in Zuid-Frankrijk. Uitspraak over veertien dagen. NICO MOKVELD

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9