Werkloosheid in Leiden en Bollenstreek gedaald Vlagvertoon als strandbeveiliging Katwijk maakt haast met aanleg nieuw sportcomplex Gemeentetoren heeft opknapbeurt hard nodig Gouden trouw Noordwijk verlaagt tarieven electriciteit KLEINERE BEDRIJVEN VERLATEN STEDEN Valkenburgs verzet tegen plannen Jehova's LEIDEN G&idóC (Sou/mut WOENSDAG 16 MO 1984 PAGINA 7 Slechts begrip voor bezwaren WARMOND Gisteren prijkte op de agenda van de commissie Ruimtelijke Ordening een bezwaarschrift tegen het afgeven van een bouwvergunning tot ver groting van een horecabedrijf aan de Herenweg/S- weilandstraat. Alle in het geschrift genoemde bezwa ren bleken echter geen betrekking te hebben op het RO beleid maar meer op het politionele vlak te lig gen. Geluidshinder en andere overlast van late bezoe kers nu al, deden de vrees rijzen bij een omwonende dat de overlast aanmerkelijk toe zou nemen bij uit breiding van het pand. De heer Van Kuijen wees de reclamant erop, dat er andere wegen bewandeld dienden te worden om verstoring tegen te gaan. Wel drong hij er bij het college op aan overleg te plegen met de exploitant van het betreffende pand om maat regelen te nemen om de overlast zoveel mogelijk te beperken. Het bezwaarschrift werd door de commis sieleden formeel ongegrond verklaart, maar zij toon den wel alle begrip voor de reclamant. Muskusrat blijft Zuid- Holland teisteren LEIDEN Zuid-Holland wordt in nog steeds toenemende mate geplaagd door de muskusrat. In het eerste kwartaal van dit jaar werden in de provincie 8.914 van deze dieren gevangen tegen 4.803 in het eerste kwartaal van vorig jaar. De muskusrat wordt gevreesd om dat hij de polderdijken ondergraaft. Volgens de provincie is de grotere vangst eerder te danken aan een uit breiding van het aantal ratten dan van het aantal vangers. Gedeputeerde Noorland zei gisteren dat de provincie nog veel meer vangers nodig heeft. Vooral in het oosten van de provincie is het probleem levensgroot. Dief betrapt NOORDWIJK Een 31-jari- ge Leidenaar is gisteravond aangehouden na een diefstal eerder op de avond uit een woning aan de Lijnbaanweg. De man had gevraagd aan een vrouw die in haar tuin stond te werken of hij even mocht telefoneren. Dat mocht, maar toen de vrouw hem even later achterna ging, bleek haar tasje uit de woonkamer te zijn ver dwenen. De vrouw belde de politie en die ontdekte tijdens een surveillance de man die bij een café aan de Oude Zee weg in een taxi wilde stappen. In zijn zakken had hij alle spullen uit de tas van de Een pand voor een olifant WASSENAAR Het Dierenpark Wassenaar heeft nog een half miljoen gulden nodig om een nieuw olifantenhuis te bouwen. De Stichting Vrienden van het Dierenpark Wassenaar wil dit geld bijeen zamelen onder het motto „Een pand voor een olifant". Zondagavond om kwart voor negen wordt in een speciale televi siequiz van Ron Brandsteder aandacht besteed aan het dieren park. Gedeputeerde J. Borgman merkte gisteren op dat het olifanten huis een van de vele vernieuwingen is, die nog gerealiseerd wor den in het dierenpark. Borgman zei dat het aantal bezoekers net boven de verwachting ligt en dat betekent volgens hem, dat de renovatie een publiekstrekker is. Vooral met de Pasen kwamen velen een kijkje nemen. Inmiddels vordert de renovatie van het dierenpark gestaag: de sa fariroute is praktisch klaar evenals de „werelddelen Australië en Zuid-Amerika". In september hoopt men het vernieuwde restau rant te openen. Het Warmondse echtpaar C.J. de Haas-Buschman viert morgen het gouden huwelijksfeest. De bruid en bruide gom zijn bij veel inwoners van Warmond bekend var- hun bakkerij aan de Burgemeester Ketelaarstraat. Ge durende ongeveer 35 jaar bakte de heer De Haas met zijn vorig jaar overleden broer Jan daar brood en ban ket en mevrouw De Haas stond dagelijks achter de toonbank. Het echtpaar kreeg acht kinderen en inmid dels is de familie versterkt met 22 kleinkinderen die het feest morgen eerst in de Matthiaskerk en daarna in boerderij Meerrust komen meevieren. De bruid heeft na het sluiten van de bakkerswinkel meer tijd gevonden voor haar grote hobby: het maken van poppen. De brui degom fietst nog steeds graag en dan bij voorkeur naar de paardenkoersen. LEIDEN/LISSE De werkloos heid in Leiden en de regio is in de maand april licht gedaald. Het arbeidsbureau in Leiden schreef 200 personen uit terwijl in Lisse 278 personen aan werk geholpen werden. De daling is ontstaan doordat zich in vergelijking met de voorgaande maanden minder mensen lieten inschrijven, terwijl het aantal beschikbare vacatures steeg. De lichte daling is niet al leen ontstaan door de vraag naar seizoenwerkers. In Katwijk en Noordwijk daalde de werkloos heid in verhouding het meest. Momenteel staan 10.319 personen bij het Leidse arbeidsbureau ingeschre ven, 7198 mannen en 3121 vrouwen. Daartegenover staan 232 vacatures welke voor een derde zijn gericht op ongeschoolden. Bijna 2500 van deze werklozen zijn jonger dan 22 jaar. De afname van de werkloosheid voltrok zich met name in de bouw-, horeca- en agrarische sector en in mindere mate in de sectoren handel en alge mene dienst. Bij de vrouwen lag het accent bij horeca-, kantoor- en ver zorgend personeel. Door het gebruik van uitkeringen voor werkgelegenheid in het kader van de werkverruimende maatregel, zoals dat gebeurt bij de bouw van het Leids politiebureau, de aanleg van riolering en de herindeling van be drijfsterreinen, zullen ongeveer 130, voornamelijk manlijke bouwvakkers, het komende jaar aan een baan ge holpen kunnen worden. In Lisse stonden eind vorige maand 1766 personen als werkeloos inge schreven. Net als in Leiden deelden hier vooral de jongere vrouwen mee in de daling. De afname van de werkloosheid in Lisse deed zich vooral gelden in de sector agrarische beroepen. Het aantal vacatures be droeg 78, bijna de helft hiervan was gericht op ongeschoolden. De grote schoolverlatersstroom, die een beroep wil doen op de arbeids markt, is nog niet echt op gang geko- Alkemade Hillegom Katwijk Leiden Leiderdorp Lisse Noordwijk Noord wijkerhout Oegstgeest Rijnsburg Sassenheim Valkenburg Voorhout Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen Verdwijnen en verschijnen Op de hoek van de Lindenlaan in Lisse is een vreemd beeld te zien: iets verdwijnt en iets anders verschijnt. Terwijl aan de ene kant voortvarend wordt gesloopt, wordt aan de andere kant om zichtig iets ouds hersteld. De beul, slopershamers en -grijpers la ten langzaam het vertrouwde aanzicht van de St. Jozefschool verdwijnen, maar tot veler verrassing verschijnt daarachter iets moois: het St. Agathaklooster. Helemaal in volle glorie is het klooster nog niet te bewonderen, omdat de laatste hand aan de renovatie wordt gelegd. Overigens is nog niet bekend wat er op de plaats van de St. Jo zefschool komt. De gemeente had de plicht de school te slopen, maar de grond is eigendom van de Agathaparochie en die heeft er nog geen concrete plannen mee. Dat komt vooral omdat de strook grond nog erg smal is en pas aantrekkelijk wordt voor bebouwing als ook de onderwijzerswoning plat gaat. Die wordt echter nog bewoond en zal voorlopig niet aan de slopershamer ten prooi vallen. NOORDWIJK Het ge meentebestuur wil per 1 li de electriciteitstarie- en voor alle kleinver- ruikers met 1,4 cent per Wh te verlagen. Deze erlaging zal voor een ge middeld gezin op jaarbasis een voordeeltje opleveren van ongeveer vijftig gul den. Verder is het de be doeling om de verschillen in de tarieven voor wo ningen en bedrijven ge heel weg te werken. In de gisteravond gehouden vergadering van de raads commissie voor de nutsbe drijven zetten wethouder Admiraal en bedrijfsdirec teur De Kluiver uiteen hoe deze verlaging tot stand kan komen. Met name bij het electriciteitsbedrijf bleek over 1983 de winst circa 710.000 hoger dan geraamd was. Uiteraard werd de aan kondiging van de tariefsver laging door de commissie met instemming ontvangen. Wijnands (CDA) en me vrouw Kok (VVD) maakten van de gelegenheid gebruik de wethouder en de bedrijfs directeur een compliment te maken voor de onlangs ge houden informatieavond. Deze was bijzonder verhel derend en plezierig geweest. Het initiatief is waard om door andere gemeentedien sten te worden overgenomen te worden, aldus Wijnands. Aan het eind van de verga dering richtte wethouder Admiraal waarderende woorden tot Arno Bos (PvdA), die voor de laatste maal de vergadering van de commissie voor de nutsbe drijven bijwoonde. Stoeien met kleuren LEIDERDORP Frans van de Aa stoeit graag met kleuren. Dat leidt tot verrassende effecten in zijn tekeningen en aqua rellen. Het resultaat is tot en met 21 juni te zien in verpleegtehuis Leythenro- de aan de Hoogmadese- weg in Leiderdorp. Van der Aa is eigenlijk gra fisch ontwerper en fotograaf en kunst is voor hem een uit de hand gelopen hobby. Als kunstenaar houdt hij zich niettemin ook met de reali teit bezig. Wijdse landschap pen wisselen stillevens van bloemen met teer gepenselde bloemblaadjes af. De Rotter damse kunstschilder Dook Everse leerde hem het kleur gebruik, dat zorgt voor een extra dimensie. Verder expe rimenteert Van de Aa met spuittechnieken, in combina tie met waterverf. NOORDWIJK De le den van de commissie voor openbare werken waren het gisteravond niet met elkaar eens over de manier, waarop het strand beveiligd behoort te worden. De strandpoli- tie en de Noordwijkse Reddingsbrigade, daarin bijgevallen door de VVV, zijn van mening dat de beveiliging dient te ge beuren met vlaggen en wel met rode, gele en groene dundoeken. Net als in het verkeer bete kent rood: verboden in zee te gaan, geel beduidt: een gevaarlijke zee, ter wijl groen het sein veilig aangeeft. Het was de be doeling om de betekenis van de vlaggen op borden aan te geven. In totaal zouden dertien van deze sets nodig zijn. De kosten van een en ander werden geraamd op circa 10.000,-. „Het strand gaat op die manier op een feestterrein lijken", zegt Hogervorst (VVD). Hij vond de borden ontsierend en het gehele vlagvertoon ondui delijk. Volgens Hogervorst was het voldoende als bij een ge vaarlijke zee de rode vlag ge hesen werd. Verder was het hem niet duidelijk waarom er zo nodig alleen op de boule vards gevlagd zou moeten worden. „Aan de Duindamse- slag en de Langevelderslag heb ik nog nooit een vlag ge zien", betoogde het raadslid. Verwey (PPR) was het voor een deel met Hogervorst eens. De veelheid van vlaggen komt verwarrend over. Ook vond Verwey dat de Maatschappij Zeebad zelf voor beveiliging diende te zorgen. Wethouder Admiraal wees er op, dat het de strandbewakers waren, die om deze voorziening hadden gevraagd. Het college was in principe bereid aan hun ver zoek gevolg te geven. Wel was hij het met de commissieleden eens, die de borden niet fraai vonden. Uit de discussie werd duidelijk, dat de borden bij de afgangen naar het strand ge plaatst zouden worden. Elke afgang krijgt dan een num mer. Hogervorst handhaafde zijn bezwaren. Zijn fractiege note mevrouw Kok gaf als haar mening, dat een eenvou diger plan de duidelijkheid ten goede zou komen. Het CDA bij monde van Wijnands en Alke made stelden zich op het standpunt, dat goede service van belang is voor de bad plaats. Verder was het voor hen doorslaggevend, dat het verzoek uitging van de strand- beveiligers zelf. KATWIJK Zowel de gemeente als de voetbal vereniging Katwijk willen haast maken met de reali sering van het nieuwe sportcomplex in het zoge naamde Tussengebied. Tijdens een informele plechtigheid werd gister morgen in alle vroegte de eerste grond verzet door „Katwijk"-voorzitter Jaap van Duyvenbode die zijn aandeel in het werk ver richtte met een in de clubkleuren geschilderde spade. De magische startdatum, 15 mei, is daarmee gehaald. Lan ge tijd zag het ernaar uit dat de vereniging, die al jarenlang op een nieuwe accommodatie wacht, de dupe zou worden van een conflict tussen Noord wijk en Katwijk over de sane ring van de vuilnisbelt aan de 's-Gravendijkseweg. De buur gemeente, binnen wiens gren zen de zes voetbalvelden wor den aangelegd, wilde de ver gunning pas verlenen, nadat Katwijk een bijdrage van 200.000 gulden voor het sane ringsonderzoek zou hebben toegezegd. Woorden als „chan tage" en „onbehoorlijk be stuur" ten spijt ging de ge meenteraad hiermee vorige maand akkoord. Het Noord wijkse college maakte daarop bekend, dat met de realisering van het sportcomplex begon nen kan worden. Voordat de eerste spade in de grond zou gaan, was het de directeur Openbare Werken, de heer C.A.J. van de Griend, die het bestuur van de vereniging voorhield dat voor hen het werk nu pas echt beginnen gaat. „Tot nog toe hebben we als gemeente het voortouw ge nomen en heeft de vereniging lijdzaam moeten afwachten. Het zal nu een driemanschap worden tussen de Heidemij, het bedrijf dat de aanleg ver zorgd, de dienst Openbare Werken en de voetbalvereni ging, waarbij ik hoop dat de leden u niet in de steek laten". Voor de voetbalvereniging is het nu erg belangrijk dat door allerlei acties het deel van de realisatiekosten van het club gebouw dat voor eigen reke ning is, boven water komt. Op 1 juni is er op het oude com plex een grote rommelmarkt, op 2 en 9 juni gevolgd door een toernooi met de drie be langrijkste clubs uit de regio (Quick Boys, Rijnsburgse Boys en Noordwijk). Met de aanleg van het nieuwe sportcomplex is ruim 2,5 miljoen gulden ge moeid. een bedrag dat met name door de gemeente op ta fel wordt gelegd. NOORDWIJK Een op zichter van Monumenten zorg blijkt de toren van de Grote Kerk eens grondig te hebben bekeken en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat het bouw werk aan een ingrijpende opknapbeurt toe is. Het is weliswaar nog niet zo, dat de toren van de ene op de andere dag in elkaar zakt, deelde wethouder Admi raal gisteravond in de commissie voor openbare werken mee, maar er dient op korte termijn wel iets te gebeuren. Met name het voegwerk tus sen de stenen is verweerd en daardoor komen de stenen los te liggen, werd uit de ambtelij ke rapporten duidelijk. In 1971 was de toren, die eigendom is van de gemeente Noordwijk, voor het laatste gerestaureerd. Alkemade (CDA), beroepshal ve deskundig in bouwzaken, voegde aan de ambtelijke ge gevens toe,' dat bepaalde ge deelten van de torenmuren goed gevoegd zijn, maar dat het voegen op andere plaatsen te wensen had overgelaten. De voorgestelde restauratie is hard nodig, zei de fractievoor zitter van het CDA. Bij een strenge winter bestaat er een ^ote kans, dat de toren kapot vriest. Het herstel gaat dan heel wat meer kosten dan het bedrag dat nu wordt geraamd. Men denkt nu aan ongeveer een half miljoen gulden. Van dit bedrag neemt het rijk 70 Crocent voor zijn rekening. Er lijft dan nog circa 150.000 over dat door de gemeente ge financierd moet worden. Dit komt neer op een jaarlijkse last van bijna 20.000. Algemeen bleek de commissie van oordeel, dat de toren de nodig geachte opknapbeurt diende te krijgen. Over ver schillende details van het werk werden vragen gesteld. Een ervan betrof de noodzaak van een architect. Hiervoor was een post in de begroting opgenomen. Wat moet die man tekenen? Bovendien zijn er nog uitstekende tekeningen van de architect, wijlen de heer Van der Sterre, die in het begin van de jaren zeventig de restauratie van de Grote Kerk begeleidde. Monumentenzorg eist keihard de medewerking van een architect bij dergelijke karweien, legde wethouder Admiraal uit. LEIDEN Kleinere bedrij ven trekken steeds meer van de grotere steden in de Rand stad naar de kleinere gemeen ten in dat gebied. Met die ver huizing ontstaat echter nauwe lijks nieuwe werkgelegenheid in de gemeenten. Oprichting van nieuwe bedrijven is daar voor veel belangrijker. Dit is gebleken uit een onder zoek dat de Universiteit van Amsterdam heeft gedaan naar de veranderingen bij kleinere bedrijven die een uitwerking hebben op de ruimtelijke orde ning. Het onderzoek vond in opdracht van het ministerie van Economische Zaken plaats. Voor het onderzoek werden ruim 2100 kleinere be drijven in de Randstad bezocht en werden 400 bedrijven geën quêteerd. Uit het onderzoek bleek dat er enorm veel beweging zit in de kleinere bedrijven. Veertig procent van de bedrijven zit sinds 1975 op de huidige vesti gingsplaats, sinds 1970 is 33 procent al een keer verhuisd. In de eerste jaren na, de op richting zitten de meeste klei nere bedrijven in woonwijken, 33 procent werkt vanuit het eigen woonhuis. Na twee tot drie jaar verhuizen de bedrij ven vrij vaak. Vooral het ge bruik van woonhuizen neemt dan af. De kleinere bedrijven trekken dan naar bedrijfspan den, bedrijfsterreinen en be- drijfsverzamelpanden. Bij de oprichting van kleinere bedrijven start 66 procent van de ondernemers dicht bij eigen huis, heeft 80 procent ervaring opgedaan in een soortgelijk be drijf en start 79 procent met eigen geld, geld van familie of van kennissen. Ongeveer 33 procent van de kleinere be drijven heeft in de laatste vijf jaar een nieuw produkt of pro- duktieproces ingevoerd. In die bedrijven stijgt het aantal ar beidsplaatsen ook snel. VALKENBURG De le den van de commissie Ruimtelijke Ordening en Woningbouw van Valken burg zaten gisteravond flink in hun maag met een beroepsschrift van Je hova's Getuigen, die graag een bouwvergunning zou den willen hebben voor een pand voor studie en vorming aan de Katwij- kerweg. De gemeente had in eerste instantie, in '82, een bouwvergunning ver strekt, maar deze later weer ingetrokken omdat men meende dat er een vergader- en congrescen trum zou worden ge bouwd. De Jehova's Getuigen zijn in Valkenburg gezeteld in een voormalig pand van een pot tenbakkerij. Daarnaast wil een nieuw pand bouwen in ver band met groeiende activitei ten. Woorvoerder L. van Zon van de groepering meende, dat het onthouden van de bouw vergunning stoelde op misver standen. Het college stelde, dat geen vergunning verleend kon worden op basis van het be stemmingsplan dat alleen ver gunning voor handel en nij^ verheid toestaat. Van Zon meende, dat de werkzaamhe den daaraan voldoen, maar de commissieleden hadden daar moeite mee. Met name viel met over de grote zaal met po dium die in de nieuwbouw zou moeten komen. Burgemeester Van 't Wout was er niet gerust op, dat die ruimte alleen voor bedrijfsmatige doeleinden wordt gebruikt. „Voor een groepsbespreking gaat u toch niet op een podium zitten?", stelde de burgemeester en ver volgens: „Zeg nu eens eerlijk, wat doet u in die zaal, alleen bespreken van lectuur e.d., en verder geen geestelijke za ken?". Van Zon gaf toe, dat dit soort zaken ook zullen gebeu ren en verwees naar de oor spronkelijke aanvraag waarin werd gemeld dat het om studie en vorming ging. De commissie had zoveel moeite met de stellingname, dat men de deuren sloot en in beslotenheid verder vergader de. Eerst tijdens de vergade ring van de gemeenteraad op 26 juni zal het advies naar bui ten komen en wordt een be slissing genomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7