TAFEL Vraag naar plaatsing kruisraketten verdeelt ook bisschoppen kerk wereld STÜ71 Katholieke kerk wil beter gebruik maken van krant en lokale )omroep ftadóc Souoan weer NOG IETS LEUKS OP TV? KIJK IN DE KRANT. zeepost RAAD VAN KERKEN BEZORGD OVER RAPPORT SEKTEN VOOR EUROPEES PARLEMENT 385,- 365,- 375, ACHTERGROND CeidócSommit WOENSDAG 16 MEI 1984 PAGIN, Alle bisschoppen menen, dat het al dan niet plaat sen van kruisraketten beoordeeld moet worden vanuit het gebod te ko men tot steeds verder gaande ontwapening. De meningen gaan echter uiteen, als antwoord ge geven moet worden op de vraag, of plaatsing van kruisraketten af voert van de weg naar ontwapening dan wel de kansen op ontwapening vergroot. De bisschoppen vinden, dat een gewe tensvolle overweging zo wel tot het ene als tot het andere antwoord kan leiden. Dat schrijft dr. A. J. Simonis, aartsbisschop van Utrecht, aan dr. H. W. J Bosman, hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg, die had gevraagd om duidelijk heid over het standpunt van de bisschoppen ten opzichte van de plaatsing van kruisra ketten op Nederlands grond gebied. In hun brief over vrede en gerechtigheid, die in juni 1983 werd gepubliceerd, wij zen de bisschoppen erop, dat zij zich samen met de Raad van Kerken in Nederland hebben uitgesproken tegen de produktie en opstelling van een nieuwe generatie kernwapens voor de middel lange afstand. De bisschop pen bleken verdeeld over de vraag, ot Hiermee ook de plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondgebied werd afgewezen. Eind maart van dit jaar gin gen de r.-k. vertegenwoordi gers in de Raad van Kerken akkoord met een brief aan het kabinet, waarin de raad zich tegen de plaatsing van kruisraketten verklaarde. Legerbisschop R.Ph. Bar dis- tancieerde zich toen van deze uitspraak. Volgens mgr. Simonis zijn de bisschoppen het erover on eens, of het „opportuun, wenselijk, noodzakelijk" is om op dit moment de over wegingen die in de brief van de bisschoppen van juni 1983 werden gegeven toe te spit sen op de plaatsing van kruisraketten. Hoewel in de brief van de Raad van Ker ken de eigen verantwoorde lijkheid van politici wordt er kend, zou volgens sommige bisschoppen te gemakkelijk de indruk kunnen worden gewekt, dat de kerken met louter morele argumenten politieke beslissingen willen beïnvloeden zonder rekening te houden met de complexi teit van de situatie, aldus mgr. Simonis. Mgr. Simonis schrijft, dat de bisschoppen het oordeel over de morele aanvaardbaarheid van de plaatsing van kruisra ketten aan de individuele ge wetensvorming overlaten. Maar bij die gewetensvor ming zijn katholieken ver plicht rekening te houden met de algemene kerkelijke uitspraken over gebruik en bezit van kernwapens. Tf ADTF MFr Ivv/JtllUi MHij Naar pas nu bekend is ge worden, is de vroegere hof prediker van koningin Wil- helmina, ds. George Forget, zondag overleden. Forget (82), geboren in Frankrijk, was werkzaam in de Waalse Kerk. Hij was achtereenvol gens predikant in Delft, Rot terdam en Den Haag. Op 26 januari 1955 werd hij be noemd tot hofprediker van koningin Wilhelmina. Op 1 mei 1967 ging hij met emeri taat. Ds. Forget leidde de uit vaartdienst van koningin Wilhelmina in december 1962 in de Nieuwe Kerk in Delft. De anglicaanse geestelijke Michael Bourdeaux heeft gis teren in Londen de Temple- tonprijs in ontvangst geno men. Hij kreeg deze onder scheiding, waaraan een be drag van ongeveer 600.000 gulden is verbonden, voor zijn werk aan het Keston College. Dit Britse instituut, dat door Bourdeaux is opge richt, houdt zich bezig met de bestudering van godsdienst en communisme in Oost-Eu ropa. De onderscheiding is de De Raad van Kerken in Nederland heeft zich in een brief aan de subco- missie „Sekten" van de Tweede Kamer ernstig bezorgd getoond over de inbreuk op de gods dienstvrijheid en de aan tasting van de mensen rechten, die besloten lij ken te liggen in de twee de ontwerp-nota van het Europees Parlement over de „nieuwe religieuze bewegingen". De nota zal 22 mei door het Euro pees Parlement worden behandeld. In de nota rapporteur is de Brit R. Cottrel wordt de nationale regeringen voorge steld een vrijwillige code te aanvaarden met betrekking tot de sekten of „nieuwe reli gieuze bewegingen" De Raad van Kerken acht een groot aantal van de aanbevelingen in het rapport niet juist. Mis standen binnen sekten die nen naar de mening van de raad bestreden te worden op grond van de bestaande wet geving. Indien deze niet toe reikend is. moeten de wetten worden bijgesteld. Volgens de raad kunnen aan nieuwe religieuze bewegin gen geen verplichtingen wor den opgelegd, zonder dat deze ook van toepassing wor den verklaard op de bestaan de kerken. De raad zegt zich bewust te zijn van het feit, dat sommige religieuze bewe gingen ernstige problemen veroorzaken, maar de reli gieuze vrijheid is ondeelbaar en verdraagt geen selectieve en daarom discriminerende uitzonderingen. De Raad van Kerken wijst er voorts op, dat de overheid geen criteria heeft om onderscheid te ma ken tussen kerken en sekten. Bovendien moet de bestaan de wetgeving in de afzonder lijke landen toereikend wor den geacht om misbruik te bestrijden. In een begeleidende brief van de sectie „Relatie we reldgodsdiensten" van de Raad van Kerken, die het rapport-Cottrel van het Eu ropees Parlement heeft be studeerd, wordt gezegd, dat het rapport niet veel voor stelt. Het aannemen van een vrijwillige code, zoals wordt voorgesteld kan het begin zijn Van een ongewenste ont wikkeling, die zelfs kan lei den tot aantasting van de godsdienstvrijheid. De sectie heeft er bezwaar tegen, dat het rapport vrijwel uitslui tend is gebaseerd op gege vens, afkomstig van ouders van sekteleden, ex-sektele den en instituten die zich te gen sekten verzetten. Daar door biedt het rapport-Cot trel volgens de sectie een eenzijdig beeld. De beschuldi gingen die tegen de sekten worden geuit, hebben in feite slechts betrekking op een paar groepen. Wat in deze groepen gebeurt, is echter niet representatief voor alle nieuwe religieuze bewegin gen, aldus de sectie, die erop wijst, dat van de bijna vier honderd alleen al in Neder land bekende groepen het merendeel „even onschuldig en betrouwbaar" is als de kerken. De vraag is daarom, of de zaak zo gegeneraliseerd moet worden dat er in het Europese Parlement over maatregelen moet worden gediscussieerd, zo meent de sectie. Het is de bedoeling, dat de kritiek van de Raad van Kerken in Nederland en haar sectie „Relatie wereld godsdiensten" via de subcom missie van de Tweede Kamer de Nederlandse Europarle mentariërs bereikt. De sub commissie zelf staat overi gens, blijkens een kort gele den openbaar gemaakt rap port, ook kritisch tegenover het rapport van Cottrel. grootste geldprijs in de we reld en is door de Britse za kenman John Templeton in 1972 ingesteld voor mensen die zich speciaal inzetten voor de godsdienst. Onder anderen hebben Moeder Te resa, de evangelist Billy Gra ham en Alexander Solzjenit- sin de prijs gekregen. Twentse plaats Losser het klooster van St.-Ephrem de Syriër van de Syrisch-Ortho: doxe gemeente in Nederland ingewijd door de patriarch van Antiochië en het gehele Oosten, mgr. Ignatius Zekka. Het klooster, dat in 1981 door de gemeente werd gekocht, is tevens het centrum van het Syrisch-Orthodoxe diocees van Midden-Europa. Syri sch-Orthodoxe metropolieten uit de gehele wereld zullen de inwijding van het klooster bijwonen. Ondanks de terugloop in de economie, bezuinigingen en andere factoren, die een ne gatieve invloed op geldinza melingen kunnen hebben, heeft de collecte 1984 van het Leger des Heils een bedrag opgeleverd van ruim 2.100.000 gulden, ruim een ton meer dan vorig jaar. On geveer de helft zal worden besteed aan de honderd korpsen in het land, van waaruit activiteiten op het gebied van -de evangelisatie en diverse vormen van maat schappelijk werk worden verricht. Nog eens bijna de helft gaat naar het hoofd kwartier ia Amsterdam. Op 27 mei zullen dertien diakens, behorend tot de 105 seminaristen van het katho lieke seminarie in Kaunus (Litouwen) tot priester wor den gewijd. Zij zullen het knellend gebrek aan pries ters wat kunnen verlichten in deze Sovjet-republiek, waarvan de bijna drie mil joen tellende bevolking voor tachtig procent katholiek is. De Litouwse geestelijkheid rond zevenhonderd pries ters is sterk verouderd. De oorzaak hiervan ligt in de be perkende maatregelen, die de Sovjet-Unie, de kerk al tien tallen jaren in de weg legt. Spekschnitzel met sla en gebakken aardappelen chocolade- havermoutvla Voor twee personen hebt u nodig: 200 g speklap, ei, pa neermeel, zout, 20 g marga rine; sla, 3 lepels yoghurt, 1 le pel azijn, zout, peper, mos terd, suiker, bieslook, la vas, peterselie, 1 hard ge kookt ei of wat radijs; Vz tot 1 kg aardappelen, olie, 20 g margarine, zout; l/t liter melk, 40 g haver mout, 20 g cacao, 45 g sui ker. Verdeel de speklap in porties en haal de stukken door met één lepel water losgeklopt ei en door paneermeel met zout. Bak het vlees in 20 mi nuten bruin en gaar, gebruik eerst een groot vuur en tem per dat sterk, als het korstje lichtbruin is. Speklappen spatten soms vervelend, houd daarom het deksel zo veel mogelijk schuin op de pan. Maak de sla aan met een ma ger yoghurt-kruidensausje (mager omdat spekschnitzel en gebakken aardappelen vet genoeg zijn en gebruik verse kruiden omdat die in deze tijd van het jaar op hun best zijn). Garneer de sla met ei of met radijs. Gebruik koude gekookte of rauwe aardappelen om te bakken. Rauwe aardappelen zijn beter geschikt voor klei ne hoeveelheden dan voor grotere. Snijd de geschilde en gewassen aardappelen in plakjes van een halve centi meter, zet die op met weinig lauwe olie en de margarine. Bak ze eerst op een niet te grote pit met deksel op de pan gaar in circa vijftien mi nuten. Bak de gare aardap pelschijfjes vervolgens zon der deksel bruin en strooi er zout over. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roe rende de havermout in en kook die een paar minuten mee. Meng de cacao, suiker en weinig koude melk, roer er de hete pap door en ver volgens de rest koude melk. Laat de vla onder af en toe roeren afkoelen. JEANNE DEZE WEEK OFFICIËLE OPENING VAN KATHOLIEK MEDIACENTRUM ZEIST De katholieke kerk in Nederland maakt nog veel te weinig gebruik van de mogelijk heden die de moderne communicatie-middelen te bieden hebben. Zeker nu deze media technolo gisch in een stroomver snelling zijn geraakt, is het zaak de achterstand die is opgelopen, in te halen. Katholieken en katholieke organisaties moeten leren om te gaan met krant, radio en tv., maar ook met de nieuwe fenomenen die zich op het terrein van de com municatie aandienen als lokale omroep, satelliet- tv. en video. Tegen de achtergrond van deze overwegingen en met de bedoeling om om een voorziening voor de be doelde (bij)scholing te treffen is in oktober van het vorig jaar een nieuw instituut opgericht, dat vrijdag officieel wordt geopend en de naam draagt Katholiek Media centrum. „De media zijn voor het functioneren van onze sa menleving zó essentieel", al dus bisschop Bar gisteren op een bijeenkomst ter introduc tie van het in Zeist gevestig de instituut, „dat we ons als katholieke kerk al veel eer der in dit onderwerp hadden moeten verdiepen. In de ons omringende landen is men wat dit betreft al een stuk verder. Het Katholiek Medi acentrum moet er toe bijdra gen dat de media ook in Ne derland door heel het kerk volk benut gaan worden". Het bestuur over het nieuwe instituut ligt in handen van een stichting die is opgericht door de Nederlandse bis schoppenconferentie plus vijf andere katholieke organisa ties. Namens de bisschoppen zit mgr. Bar in het bestuur. De overige hierin vertegen woordigde organisaties zijn: het Katholiek Instituut voor de Media, de Konferentie Nederlandse Relgieuzen, de Mgr. Bar, binnen de bisschoppenconferentie belast met de portefeuille „media": „Uitbouw tot een algemeen christelijk Mediacentrum is niet onmogelijk". KRO, de Katholieke Film Actie en de gezamenlijke ka tholieke instellingen van we tenschappelijk theologisch onderwijs in Nederland. Tot directeur is benoemd de heer H. Kouwenhoven, tot voor kort voorlichter van de Ne derlandse kerkprovincie. Hij wordt terzijde gestaan door twee media-specialisten die hun deskundigheid vooral hebben verworven bij de KRO en de Katholieke Theo logische Hogelschool in Am sterdam: drs. H. Hoekstra O. carm. en drs. B. Frie s.j. Waarmee lijkt te zijn aange geven dat de dragers van het Mediacentrum zich redelijk in het midden van de katho lieke geloofsoriëntaties be vinden. Of aldus de meer or thodoxe vleugels wel worden bediend Prof. dr. M. Marlet, hoogleraar aan de Katholieke Theologische Hogeschool in Amsterdam en bestuurslid van de Stichting Katholiek Mediacentrum: „Als dat deel van de catholica niet wordt bediend, ligt het aan dat deel van de catholica". Cursussen Wat men zich nu moet voor stellen bij d§. cursussen en trainingen die het media-in stituut vanaf komende herfst wil presenteren De staf heeft het aanbod opgesplitst in zes blokken en het eerste blok genoemd „Algemene mediavorming vanuit de christelijke levensovertui ging". Hierbij kunnen vragen aan de orde komen als: hoe komt het dat de ene omroep het nieuws zus brengt en de andere omroep zo Waar ha len kranten hun nieuws van daan en wie bepaalt er wat er in de krant komt? In hoe verre komt het nieuws met de werkelijkheid overeen Een ander blok heet „Regio nale en lokale communica tie" en lijkt belangwekkend voor lokale kerkgemeen schappen. In dit kader wil het Mediacentrum onder an dere ingaan op de kennis en vaardigheden die er komen kijken bij het maken van pa rochiebladen en straks mis schien het vervaardigen door de kerken van lokale radio- en tv.-programma's. In weer een ander blok, geti teld „Mediagebruik in leer- en vormingssituaties", kan de vraag aan de orde komen in hoeverre video-tapes bruik baar zijn bij de katechese. Intrigerend is tenslotte ook het blok „Simulatie- en plan- spelen" waarin, om een niet helemaal denkbeeldig voor beeld te noemen, het commu nicatie-proces zou kunnen worden nagespeeld dat op gang komt wanneer kerkelij ke vertegenwoordigers die onderling een conflict heb ben, elk afzonderlijk een journalist te woord staan. Hoe breed de „doelgroep" is waartoe het Katholiek Medi acentrum zich richt, geeft de hier geschetste greep uit het programma-aanbod al aan. Ieder die door zijn of haar werk in de kerk met de me dia te maken heeft, wordt als potentiële cursist beschouwd. Een bijzondere doelgroep zijn 'degenen die direct vanuit hun publieke functie met de media worden geconfron teerd. En overigens is ieder een welkom die belangstel ling voor het programma heeft. Specifiek katholiek De vraag is intussen wel wat de specifiek katholieke iden titeit van het instituut recht vaardigt. Dat een vaardige omgang van kerkgemeen schappen met de media een heel eigen aanpak en leer programma vergt, valt goed in te zien. De eigen aard van zowel de kerkgemeenschap als de over te brengen „bood schap" maken dat noodzake lijk. Het verschil tussen een protestants-christelijke en een katholieke omgang met de media zal velen echter niet direct duidelijk zijn. Of zit hem dat toch in „de bood schap" Bestuursvoorzitter dr. W. Harkx: „We hebben bij de opzet van het mediacentrum aangeknoopt bij bestaande initiatieven in katholieke kring. Overleg met protes tants-christelijke groeperin gen om te komen tot een oe cumenische georiënteerd in stituut zou een veel langere aanlooptijd hebben vereist. Terwijl wij graag snel spij kers met koppen wilden slaan. Dat neemt niet weg dat wij open staan voor het uitbouwen van het huidige initiatief tot een algemeen- christelijk centrum". Mgr. Bar laat zich aangaande een uitbouw voorzichtiger uit. „Niets is onmogelijk" luidt zijn formulering en hij laat daarbij doorschemeren dat de aanloop tot een oecu menisch cent,rum wel eens bar lang zou kunnen gaan duren. Wat dan nauurlijk toch in verband moet worden gebracht met het katholieke karakter van „de bood schap". Terug naar de materie. Wat kost het Katholiek Mediacen trum en waar komen de mid delen vandaan Een eerste, niet nader gespecificeerd, be drag is op tafel gelegd door de Stichting Promedia. Deze stichting heeft aan de wieg gestaan van het centrum en verenigt een groepje, al even min nader aangeduide, men sen die er op persoonlijke ti tel zitting in hebben. Daar naast nemen de dragende or ganisaties van het Mediacen trum aan de financiering deel De begroting voor vol gend jaar beloopt 4,5 ton. De bedoeling is echter dat het centrum zo snel mogelijk in staat zal zijn zichzelf finan cieel te bedruipen, wat moge lijk is als er 130 cursus-dagen per jaar worden gegeven waaraan 10 a 15 cursisten per dag deelnemen. Het instituut is gehuisvest in het voorma lig katholiek internaat „Kat wijk De Breul" op het land goed „De Breul" in Zeist en het cursusgeld wordt geschat op 125,- per persoon per dag. WILLEM SCHEER Het adres van het Katholiek Mediacentrum is: Driebergse- weg 17, 3708 JA Zeist. Warme ondersteuning De bestrijding van de jeugdwerkloosheid, verreweg het langrijkste maatschappelijke probleem van dit moment, vi dient de grootst mogelijke prioriteit. Van een generatie opgroeit zonder na de schooltijd ooit aan de slag te zijn weest en derhalve zonder maatschappelijke verantwoord lijkheid te dragen, gaat een ontwrichtende werking uit de basis voor de toekomstige samenleving ondergraaft. Ini atieven om de jeugdwerkloosheid te bestrijden verdien dan ook de grootst mogelijke aandacht en als ze goed z ieders medewerking. WERKGEVERS en werknemers in de industrie kwam vorige week al met een plan om jongeren die de school v« laten in elk geval aan tijdelijk werk te helpen. En in h voorjaarsoverleg met werkgevers en werknemers, dat va avond begint, zal het Kabinet voorstellen alle jongeren meer dan twee jaar werkloos zijn een stageplaats bij bedr ven te geven. Ze zouden dan op hun uitkering een extra t< slag krijgen van het rijk. Het gaat daarbij om vijftigduize jongeren. NATUURLIJK kleven er aan dergelijke plannen bezwan Het zal bijvoorbeeld wel niet mogelijk zijn in alle gevallen voorkomen, dat bij bedrijven op die manier plaatsen bei zullen worden die anders door een gewone, volledige beidskracht zouden zijn bezet. Maar dat soort bezwar weegt niet op tegen de positieve kanten van het plan. I grootste voordeel is, dat de langdurig werkloze jeugd n verder ontworteld raakt maar, na twee jaar met de arm over elkaar te hebben gezeten, zich er van verzekerd wi tenminste tijdelijk in het arbeidsproces te worden opger Het initiatief van het Kabinet verdient daarom warme c dersteuning. In het overleg met werkgevers en werknerm zullen mogelijk nog wat verbeteringen kunnen worden aa gebracht, maar daarna zou het plan met de grootst mogelij voortvarendheid moeten worden verwezenlijkt. Vrij koud DE BILT Er is nog geen uitzicht op stabiel lenteweer. Ons land bevindt zich de ko mende dagen in het over gangsgebied tussen warme lucht boven Oost-Europa en koele oceaanlucht. In dit over gangsgebied vormen zich ge makkelijk storingen die van zuid naar noord over Europa trekken. Zo'n storing wordt vannacht boven Denemarken verwacht. De wind draait daardoor bij ons naar noord west en later naar zuidwest. Daarmee wordt lucht van de Noordzee aangevoerd waarin naast opklaringen ook om vangrijke wolkengebieden in voorkomen. Plaatselijk kan er nog een bui vallen. De tempe ratuur komt op een iets lager niveau en ligt morgenmiddag rond de 14 graden, dat is onge veer 4 graden te koud voor de tijd van het jaar. Eindhoven Den ^Helder Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenlurt fi vanmorgen 07.00 17 8 0 wbew. 24 16 0 zw.bew. 22 17 0 Casablanca regenbui 21 14 0 10 DAGEN MALGRAT, SPANJE Vertrek 4,1118,25 juni a.s. Pendelbus verblijf vol pen - 5 DAGEN BERLIJN Vertrek 11 juni a.s. incl. excursies Westen Oost-Berlijn, Charlottenburg 4DAGEN LONDEN Vertrek 11 juni a.s. incl. excursies Windsor, Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze stads- vestiging Spuistraat 71/ hoek Spui, Den Haag. «I-SIJTHOFF PERS Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. PLAATS EENS EEN KLEINTJE ZEEPOST Met de volgende schepen! zeepost worden verzonden. De dal waarop de correspondentie uiterlijk ter I moet zijn bezorgd, staat achter de nl Vustralië ms ..Resolution Bay" 23 mei. iada wekelijkse alvaart; India ms „Nll1 .Nahosl Kuriefl ...J! —K"- ..—7 - Edinburgh 231 Nieuw-Zeeland ms ..Resolution Bay" 23l s „City ot Edinbi I ms ..Resolution n Amerika ms „Atlantic 0 i Discovered Ver Staten v panton" 21 mei; ms „Andes Discovered mei; Zuid Afrika (Rep.) n

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2