Samaranch verwacht 40 afzeggingen itstekende films uit erland en Span je )p festival Cannes Volvo Born goed ingedekt tegen Duitse staking Salvadoraans verzet ontvoert 80 jongeren Filmmuseum stopt met vertoning nazi-films ÏJNST/BUITENLAND CeidócSouaoni WOENSDAG 16 MEI 1984 PAGINA 17 tra Bauhaus ihet HOT HAAG De uitvoering Uor The Kitchen van „Oskar Uemmer's Bauhaus Dansen" lerdagavond in het HOT ;dt niet alleen uitgevoerd, zoals jgekondigd, om 20.30 uur, maar om 18.00 uur. De belangstel- voor deze voorstelling was jnate groot, dat de leiding van HOT pogingen deed om de dezelfde avond nóg eens Jjujis te krijgen. Dit is gelukt, zij Kt op het vroege tijdstip van zes Lr. Belangstellenden die aanvan- flijk moesten worden teleurge- |ld, kunnen het nu nog eens ibberen, voor de vroege voor- llling. Being Earnest drie keer Engelstalig DEN HAAG Een groep van Engelse toneelspelers die in ons land werkzaam zijn en zich hebben gebundeld in de to neelgroep „The Etceteras", geven 17, 18 en 19 mei een uitvoering van „The im portance of being Earnest" in het Teddy Roosevelt Theater aan de Duinstraat 10 in Den Haag. De voorstellingen begin nen steeds om 20.00 uur. De groep, waar van sommige leden een beroepstoneelo pleiding achter de rug hebben, wil met voorstellingen in het Engels het Engels talig toneel in ons land op een hoger plan brengen. De voorstelling van 18 mei is inmiddels uitverkocht. De voor stelling van „The importance" is ook op video gezet voor gebruik op middelbare scholen. Sumerische kunst in de rommelkast NEW YORK In een huis in Suffield in de Amerikaanse staat Connecticut is een 4.000 jaar oud Sumerisch kunst werk van ongebakken klei gevonden. Het stond op een schap in eên voor raadkast, tussen rollen wc-papier en andere huishoudartikelen. Het twaalf centimeter hoge kegelvormige voor werp stamt volgens deskundigen van de Yale-universiteit in New Haven uit de tijd van koning Lipit-Isjtar van Isin in het huidige zuid-Irak (1934-1925 voor Christus). Het huis diende tot voor kort tot museum voor Amerikaanse meubelen. Het wordt momenteel her steld van een brand die er in december in woedde. Engels woordenboek in computer LONDEN De inhoud van The Oxford English Dictionary, het befaamde Engel se woordenboek dat achttien delen telt, wordt in de computer ingebracht, heb ben de uitgevers gisteren in Londen be kendgemaakt. De uitgevers verklaarden dat een overeenkomst van 32 miljoen gulden was gesloten met de Amerikaan se computermaatschappij IBM, een Ca nadese universiteit en de Britse regering. Honderdtwintig mensen zullen 18 maan den bezig zijn met het inbrengen in de computer van 21.000 bladzijden met woorden en definities, maar dat is wei nig vergeleken met de 50 jaar die nodig zijn geweest om het woordenboek samen te stellen en de 30 jaar die de bijwerking in vier aanvullende delen in beslag heeft genomen. De nieuwe uitgave zal 2550 gulden kosten. SAN SALVADOR De linkse guerrillabewe ging in El Salvador heeft 80 jongeren ontvoerd om ze tegen hun wil in te lijven in het verzet. Ou ders van de kinderen zeiden gisteren in Soyopan- go, een voorstad van San Salvador, dat een groep guerrillastrijders de kinderen maandagnacht van straat, uit huis en uit een avondschool had den meegenomen. Volgens de ouders hadden de guerrillastrijders gezegd, dat het om een „revolutionaire reente ring" ging. In San Salvador is gisteravond de ex- -minister van gezondheid kolonel Fernando Ber- rios Escobar doodgeschoten. Dat is uit justitiële kringen vernomen. Escobar was lid van de ultra- -rechtse AREN A-partij van de verslagen presi dentskandidaat D'Aubuisson. Sovjet-troepen beheersen centrum Pansjir-vallei NEW DELHI Het centrum van de stra-j tegisch belangrijke Pansjir-vallei in Af- §hanistan is nu volledig in handen van- ovjet-troepen. Dit is gisteren in de India- se hoofdstad New Delhi uit westelijke di plomatieke kringen vernomen. De ge- vechten, zo werd gezegd, hebben zich ver- plaatst naar de flanken van de vallei. De; gevechten zouden zwaar zijn. Eind april hadden de Sovjet-troepen en het geregelde Afghaanse leger een groot" offensief ingezet tegen opstandelingen in de Pansjir-vallei. Door deze vallei, die on geveer 90 kilometer lang is, loopt de be langrijke verbindingsweg tussen de Sov jet-grens en Kaboel. \NNES Terwijl Pa- ela Sue Martin van Dy- sty tijdens het eten de licht moest nemen voor honderden bewon- kreeg producent Houwer van Mena- Golan, een van de een bier- in de hand gedrukt stond dat de Ame- maatschappij stoppen in de vol- film van Houwer, filmfestival van Can- komt langzamerhand z'n gewone doen. Film, en veel uiterlijk ver maken weer als van- de dienst uit. Omdat zo z'n best doet op te vallen, zijn de bizarre situaties, zoals het merkwaardige contract van Houwer aantoont, niet van de lucht. De Nederlandse producent zei later dat deze overeenkomst waarschijnlijk benut gaat wor den om een nieuwe film van Paul Verhoeven te financie ren. Verhoeven is momenteel overigens in Spanje druk bezig met Flesh and Blood", een historische avonturenfilm met Rutger Hauer. Deze film wordt eveneens deels met Amerikaans geld gemaakt. Inhoud Het filmfestijn in Cannes wint intussen dagelijks aan inhoud. Nadat tijdens de eerste dagen eigenlijk alleen Bernard Ta- vernier werkelijk imponeerde, hebben de Spanjaard Mario Camus en de Ier Pat O'Connor inmiddels laten zien ook heel wat klasse in huis te hebben. Camus bewees dat trouwens al eerder met „La Comena", waarmee hij vorig jaar de Gouden Beer van Berlijn in de wacht sleepte. „De onschuldi ge heiligen", zoals zijn nieuwe film heet, gaat over een arme, onderontwikkelde Spaanse boerenfamilie, die na een kommervol bestaan in een krot een betere woonstede krijgt aangeboden van een rij ke landeigenaar. In ruil daar voor moet de familie voor hem werken. Indringend zet Camus beide milieus tegenover elkaar en veroordeelt in verfijnde, tege lijkertijd ondubbelzinnige beelden de schandalige manier waarop er van de familie mis- annes, waar filmliefhebbers op de Boulevard Croisette samenkomen om een glimp an hun idolen op te vangen. Werner Herzog, maker van slechte film, maar enigszins bruik gemaakt wordt. En net als in „La Comena" laat Ca mus een groepje schitterende acteurs opdraven, die voor vele ontroerende momenten zorgen. Bloei De artistieke bloei, die de En gelse en Schotse filmindustrie momenteel doormaakt, is nu ook overgewaaid naar Ierland, getuige „Cal", het speelfilmde buut van Pat O'Connor. De film laat zien hoe de ver scheurdheid en strijd in Noord-Ierland het leven van de mensen aldaar bepaalt. Cal is een katholieke jongen, die tegen zijn zin in als chauf feur moet meehelpen aan ge welddadige akties tegen de overheersende protestantse ge meenschap. Zo zit hij ook ach ter het stuur als een politie-a- gent wordt doodgeschoten. Een jaar later ontmoet hij per toeval de jonge weduwe en wordt verliefd op haar. Na veel moeite wint hij haar hart, maar wordt opnieuw 'betrok ken bij een aktie tegen de pro testanten, met fatale gevolgen. O'Connor vlecht in „Cal" de liefdesgeschiedenis en de con flictsituatie in Noord-Ierland helder en doordacht ineen tot een verrassend sterk en mee slepend geheel. In vergelijking met deze uit stekende produkties valt Wer ner Herzogs „Het land waar de groene kakkerlakken dro men" enigszins tegen, al is het zeker geen slechte film. De Westduitse cineast, die eerder ,Het land waar de groene kakkerlakken dromen". Geen tegenvallend. in „Aguirre" en „Fitzcarraldo" reeds zijn liefde beleed voor onherbergzame gebieden en oude culturen, neemt de kijker dit keer mee naar het midden van Australië, een ruw, kaal gebied vol steenhopen en schaars bevolkt. Een Westerse maatschappij zoekt daar op grote schaal naar uranium en halt zich de woede van een groep inlanders op de hals die het gebied als heilig be schouwen, omdat „de groene kakkerlakken er dromen". De eerste helft van de bijna twee uur durende produktie is goed te verteren en soms uitgespro ken komisch, maar daarna be gint Herzog zichzelf te herha len in het belachelijk maken van de door geld voortgedre ven westerlingen en het ver heerlijken van de meer spiri tueel ingestelde inlanders. JOS KESSLES Iware straffen n proces fongaarse unstdieven OEDAPEST Een recht- ink in de Hongaarse hoofd- ad Boedapest heeft gisteren i hoofdverdachte in het pro- is om de „grote kunstdiefs- 1", de 28-jarige Gusztav Ko- acs, veroordeeld tot elf jaar vangenisstraf. Het Openbaar inisterie had twaalf jaar ge- st. Drie medebeklaagden regen straffen "variërende an vijf jaar tot zes maanden. ier Hongaren - twee mannen i twee vrouwen - waren me- fplichtigen in een spectacu- ire kunstdiefstal die in no- mber van het vorig jaar erd gepleegd. Zij zouden het n groepltaliaanse dieven ogelijk gemaakt hebben in te eken in het Rijkmuseum an Boedapest, waarbij doeken an Rafaël, Tiepolo, Tintoretto i andere kunstenaars werden itvreemd met een waarde ROERMOND Aan de violist Peter Brunt (22), afkomstig uit Haarlem, is de tweejaarlijkse Toonkunst-jubileumprijs toe gekend. De legpenning en de 1500 gulden worden hem 18 mei in Roermond uitgereikt, waar dan de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst haar zomervergadering houdt. Peter Brunt studeerde aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam bij Davina van Wely en aan de Julliard School of Music in New York. Hij krijgt thans les van Her man Krebbers. In 1981 behaal de hij de eerste prijs op het Os- Onderscheiding voor violist Peter Brunt car Back-concours. Hij speelde in het Haarlems Jeugdorkest en het Nationaal Jeugd Orkest en is thans aanvoerder van de tweede violen bij het Concert gebouworkest in Amsterdam. Indonesische generaal overleden JAKARTA Gene- raal-b.d. Ali Moertopo, ge durende bijna 20 jaar een politieke sleutelfiguur in Indonesië is gisteren op 59-jarige leeftijd aan de ge volgen van een hartkwaal overleden. Moertopo was bijna twintig jaar lang naas te medewerker en adviseur van president Soeharto. Moertopo speelde een grote rol in het midden der jaren zestig bij de liquidatie van tegenstanders van het Soe- harto-regime. NA ACTIE COMMUNISTEN AMSTERDAM Het Neder-* lands Filmmuseum in Amster dam zal een serie van drie zo genoemde Verbotsfilme (door de geallieerden verboden nazi- -films) deze week niet verto nen na moeilijkheden gister avond rond de eerste rolprent. Enige tientallen leden van de Communistische Jeugdbond en het Verbond van Commu nisten in Nederland blokkeer den de toegang tot het mu seum in het Vondelpark. En kele belangstellenden werden volgens museumdirecteur J. de Vaal op hardhandige wijze buiten het gebouw gehouden. De gealarmeerde politie greep uiteindelijk niet in. Een woordvoerder van de ac tievoerders verklaarde be zwaar te hebben tegen de ver toning van de nazi-films in een stad als Amsterdam, ook - zoals in het filmmuseum - als dit uit historisch oogmerk ge beurt. Nazi-films moeten ge woon nergens worden ver toond, vinden de actievoer ders. Zij maken ook bezwaar tegen de inleidingen bij de films door mensen van het Goethe-instituut in Amster dam. De actievoerders wijzen erop dat de voorstellingen in het Filmmuseum m principe voor iedereen toegankelijk zijn. Dom Filmdirecteur De Vaal spreekt van een „domme actie". De af gelopen jaren heeft het mu seum wel ergere nazi-films vertoond, steeds met kritische begeleiding, aldus De Vaal. Het gaat ons erom te laten zien hoe de nazi's het medium film gebruikten om het fascisme uit te dragen. De film die gisteravond in het museum vertoond zou worden heet „Kopf Hoch Johannes!",' een tamelijk onschuldige film uit 1940, aldus De Vaal. Hoe wel het mogelijk was vandaag; en morgen politiebescherming te krijgen, is toch „met een ge.-., voel van teleurstelling" beslo ten de serie helemaal niet meer te vertonen. „Het is ia 1984 kennelijk niet meer mo gelijk de discussie gaande te houden over de gevaren van het fascisme in de filmwe reld", aldus De Vaal. LA VALETTA Voorzit ter Samaranch van het In ternationaal Olympisch Comité heeft het vermoe den, dat bijna veertig lan den het voorbeeld van de Sovjet-Unie zullen volgen en dus geen afvaardiging naar de Olympische Spe len in Los Angeles zullen sturen. Tijdens de Europe se ministersconferentie in La Valetta (Malta) zei Sa maranch gisteren: „Ik verwacht dat honderd van de ongeveer 140 landen zullen deelnemen". De IOC-voorman heeft goede hoop, dat de Afrikanen zullen gaan. Acht landen hebben al afge zegd, de boycot door Hongarije en Polen wordt dezer dagen verwacht. Roemenië wil nog steeds gaan, maar staat onder grote druk. Joegoslavië daar entegen stuurt zijn grootste Olympische sportploeg (223) uit de geschiedenis naar de Zo merspelen. De plannen voor een tegen- programma voor de Olympi sche Spelen van Los Angeles nemen ondanks eerdere ont kenningen concrete vormen aan. Sportfunctionarissen uit de landen van het Warschau pact hebben in Sofia enkele dagen vergaderd over twee al- ternieven. Er ligt een draai boek klaar om in diverse tak ken van sport op verschillende data in enkele landen wed strijden te organiseren. Een tweede plan is z.g. tegenspelen op stapel te zetten. Ook in Warschau werd een uitgebreid programma vrijge geven, dat in de periode van juni tot oktober kan dienen als alternatief voor de Olympi sche Spelen. Aan de bijeen komst in Polen namen verte genwoordigers deel van de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowa- kije, Oost-Duitsland, Bulgarije, Mongolië. Roemenië. Honga rije, Cuba, Noord-Korea en Polen. Syrië, Angola en Mo zambique stuurden waarne mers. Ontvoerd Amerikaans echtpaar weer vrij COLOMBO Het Ameri kaanse echtpaar, dat dat vijf dagen geleden op Sri Lanka was ontvoerd, is gisteravond in vrijheid gesteld. Dit is van officiële zijde in Colombo mee gedeeld. De ontvoering werd uitgevoerd door strijders van de Tamils, die een eigen staat- op Sri Lanka willen. De ontvoerders eisten de vrij lating Van 20 kameraden, die door de regering van Sri Lan ka worden vastgehouden en een losgeld van 6 miljoen gul den in goud. Of aan deze eisen is voldaan, was vanochtend nog niet bekend. Onderzoek naar lot Nederlandse in Guinee DEN HAAG Minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) heeft de Nederlandse am bassadeur in het Westafri- kaanse Ivoorkust gevraagd,, een onderzoek in te stellen in de republiek Guinee omtrent het lot van de Nederlandse* Monique Bouget. Deze uit Maastricht afkomstige 44-jari- ge vrouw zou volgens nog on bevestigde berichten in Gui nee gevangen zijn genomen omdat zij voor de vorige rege-' ring (die in april omver is ge worpen) hand- en spandien-, sten had verleend. Monique Bouget zou voor het voormali'-- ge Guinese regime, waarvan de leden vrijwel allemaal in de gevangenis zitten, grote hoe-, veelheden geld, goud en ande re kostbaarheden over de grens hebben gesmokkeld. Zij was eèn goede bekende van de in maart overleden president van Guinee. Sekou Touré. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. VOOR VIER WEKEN EXTRA ONDERDELEN IN HUIS an 120 miljoen gulden. as gestolen schilderijen wer- ïn kort daarop in Grieken- nd en een in Hongarije te- iggevonden. In Italië werd ■n aantal aanhoudingen ver- cht. De opdrachtgever tot de efstal zou een rijke Griek jn geweest. «n van de medebeklaagden 'Boedapest, Kovacs' 21-jarige 'efbroer Jozsef Raffai, kreeg jaar gevangenisstraf. Een de twee vrouwen werd het afleggen van een Wse verklaring tijdens het jnderzoek tot een jaar veroor- Nld. De tweede vrouw, een minderjarige, kreeg maanden voorwaardelijk. BONN De staking in de Duitse metaal voor de 35-urige werkweek kan op den duur ook gevolgen hebben voor Nederlands enige automobielfabri kant, Volvo Car in Born. Bij twee toeleveranciers van Volvo Car in West- -Duitsland wordt gestaakt. Als de staking lang gaat duren kan de autofabriek gedwongen worden de productie geheel of ge deeltelijk stop te zetten. Volvo Car heeft de staking in de Bondsrepubliek echter zien aankomen en een extra voor raad onderdelen aangelegd. Volgens woordvoerder Henk Hoogakker in Born kan het bedrijf het in elk geval nog vier weken uitzingen. Ook Volvo-Zweden heeft de afgelo pen maanden royaler inge kocht in West-Duitsland. In de Duitse automobielindustrie tikt de staking bij de toeleve ranciers al veel sneller door. BMW moet morgen de produc tie al stopzetten en ook bij Audi wordt dat overwogen. Mercedes komt eveneens bin nen enkele dagen in de pro blemen. „Wij bekijken de situ atie van dag tot dag. Zoals het er nu naar uitziet kunnen we deze week nog produceren", zegt een 'woordvoerder van Volkswagen. Duitsland's grootste automobielproducent. Ook de export van de Duitse auto's zal tot stilstand komen als de staking bij de toeleve ranciers voortduurt. Bij de verdeling van de auto's, die nu nog van de band rollen, wordt uitgegaan van de aantallen die de diverse buitenlandse mark ten voor dit jaar toegewezen hebben gekregen. „Het onver mijdelijk gevolg zal zijn dat de wachttijden wat langer wor den", zegt een woordvoerder van BMW. Dat de automobiel fabrikanten de staking bij de toeleveranciers zo snel voelen komt omdat zij de afgelopen jaren hun voorraden sterk te ruggebracht hebben om de kosten te drukken. Snel over stappen op andere leveranciers is onmogelijk. Om duidelijk te maken dat hun werkgelegenheid wordt uitgehold door de automatisering hadden stakende metaalarbeiders in Stuttgart zich gisteravond vermomd als robots (links en rechts op de foto). De stakers in het midden laten zien wat naar hun oordeel het antwoord moet zijn: verkorting van de arbeidstijd tot 35 uur.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17