pStagnering economisch herstel in VS herverkiezing Reagan op het spel Stiff Keukenhof nog open t/m20mei. ilippi jnse ppositie ooral sterk n steden Chinese premier wil vleugje kapitalisme Inwoners van Hong Kong voelen zich benadeeld door Londen buitenland i VASHINGTON De Dngste economische sig- ilen in de Verenigde iten werken de rege- ing-Reagan behoorlijk op ?n. Niet verwon- j erlijk, voor wie zich rea- j iseert dat de kansen van f leagan om in november ;ran dit jaar te worden ierkozen tot president, roornamelijk dienen te v-vorden afgemeten aan de loeltreffendheid van zijn f Reaganomische" herstel- bi eleid. De portemonnee is lok voor kiezers in de VS nmers nader dan de liddenamerikaanse of ucleaire wapenrok. Wel- iu, de opgeleefde bedrij- igheid in Amerika begint j ermoeidheidsverschijnse- |en te vertonen. De sedert aalf maanden gestaag laaide werkloosheid ijft nu al twee maanden ingen op 7,8 procent, it Reagan-kamp moet er it aan denken dat dat >tal in de komende ver- izingsperiode opwaartse figingen zou gaan verto- i. Wat nog meer onheil irspelt is de stijging van Members of all The Sun production chapels refused to handle the Arthur Scar gill picture and major headline on our bad story. The Sun has jjf decided, reluctantly, to print the paper without either. Misleidende foto VS: Iran viel olietankers aan CcidócSouAant WOENSDAG 16 MEI 1984 PAGINA 11 Turkse intellectuelen eisen meer democratie ANKARA De militaire junta in Tur kije heeft gisteren de nieuwsmedia ver boden een petitie te verspreiden, die door meer dan duizend intellectuelen Uisopgesteld. In de petitie van academici, en kunstenaars, juristen, artsen en journa- m listen wordt onder meer kritiek geuit op l0n de censuur. •t Zij eisen dat de militaire leiding meer respect gaat tonen voor de burgerrech- i in hun land. In tegenstelling tot wat regering beweert, benadrukken deze tejintellectuelen dat er momenteel in Tur kije in het geheel geen sprake is van een geleidelijke terugkeer naar de de- hri mocratie. Hongarije eert Raoul Wallenberg BOEDAPEST In hel kader van de veertigjarige herdenking van de deportatie in de Tweede Wereld oorlog van ongeveer 600.000 Hon gaarse joden, is gisteren in Boeda pest de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg herdacht. Hij redde in 1944 tienduizenden joden door hen van een Zweeds paspoort te voor zien. Wallenberg verdween in 1945 spoorloos. De Russen zeggen dat hij in Russische gevangenschap is overleden, maar hieraan wordt ge twijfeld. De opperrabbijn van Boe dapest, Laszlo Salgo, herinnerde zondag met dankbaarheid aan Wal lenbergs rol. Instant-miljonairs Deze twee Amerikaanse dames zijn zeer gelukkig, omdat zij de loterij hebben gewonnen en daarmee op slag miljonair werden. De manicure Augusta Dl Benedetto (links) heeft ogenblikkelijk haar baan opgezegd. De echtgenoot van mevrouw Braulia Meneses (rechts) is eveneens met zijn werk gestopt. De twee vrouwen ontvingen elk een bedrag van 5,5 miljoen dollar uit de grootste loterij, die ooit in Noord-Amerika is gehou den. Naast deze twee dames waren er nog twee Amerikanen die de hoofdprijs in de loterij hadden ge wonnen en eveneens instant-miljo nair" werden. Het bedrag van 5,5 miljoen dollar wordt in 21 jaarlijkse termijnen uitgekeerd. een geieiaenjKe lerugKeer naar ae ae- zonaag mei aanxoaarneia aan wai- miljoen aonar wordt in 21 jaarlijkse w 1 hri'mocratie. lenbergs rol. termijnen uitgekeerd. f (Van onze correspondent de rente-Stand. De discon- zijn herstelbeleid zoden aan de tingstekort) heeft terugver- dollars bijgedrukt moeten investeringskapitaal zoe. Mare de Koninck) tn-vnpt in Hp VS ic in twpp dijk heeft gezet en verlenging diend. Dan zouden de biiver- worden, teneinde de economi- bedrijfsleven plus zich de rente-stand. De discon to-voet in de VS is in twee maanden tijd van 11 naar thans 12,5 procent ge klommen en de groei lijkt er nog niet uit te zijn. Ge volg is dat bijvoorbeeld een hypotheek alweer 14 procent kost en volgens kenners binnen een maand op de 15 procent komt. Begin vorig jaar was het de daling van de hypotheekrente tot onder 12 procent, die de woningbouw explosief deed stijgen en 's lands hele econo mie mee omhoog trok. Amerika's officiële conjunc tuur-barometer wijst vandaag dan ook op weersverslechte- ring. Voor het eerst sedert 20 maanden voorspellen de „lei dende economische indicato ren" (een maandelijks door de Amerikaanse regering uitgege ven balans van tientallen op elkaar inwerkende bedrijvig' heidstrends) een eind aan dt economische expansie. De om slag zou zich het komend na^ jaar kunnen gaan voltrekken Kentering Op 6 november gaan de Ame rikanen naar de stembus en voor de uitslag lijkt de vraag beslissend te worden hoe zichtbaar dan de economische kentering zal zijn. Zal Reajan nog kunnen volhouden dat zijn herstelbeleid zoden dijk heeft gezet en verlenging verdient met vier jaar? Of krijgt diens waarschijnlijke Democratische rivaal Walter Mondale gelijk met zijn analy se dat er nooit sprake is ge weest van waarachtige beter schap, omdat Amerika zijn hernieuwde welstand niet heeft verdiend, maar heeft ge leend door middel van een reusachtig begrotingstekort? De economische formule van president Reagan was immers: drastische belastingverlaging, een „tijdelijk" begrotingstekort en een krachtige aanval op de inflatie via minimale geld- schepping. Ronald Reagan, zijn minister van financiën, Donald Regan, en de directeur van Amerika's Centrale Bank, Paul Volcker, gokten erop dat met dit pakket het economisch herstel zo krachtig zou worden dat de belastingopbrengsten ondanks de verlaagde tarieven toch weer zouden gaan toene men (omdat iedereen immers meer gaat verdienen), dat daardoor het begrotingstekort meer zou gaan krimpen en dat daarmee ook de rentestand weer zou zakken, omdat de overheid zelf dan weer minder hoeft te lenen op de kapitaal markt. or de regering- dat de Ameri- Het gevaar Reagan is l._ kaanse economie reeds op nieuw gaat stagneren voordat ze het medicijn (het begro tingstekort) heeft terugver diend. Dan zouden de bijver schijnselen van het op zichzelf werkzame medicijn dodelijk blijken. Nerveus Hoe nerveus president Reagan van deze dreiging wordt, bleek eind vorige week toen hij zijn woordvoerder Larry Speakes liet uitvallen naar centraal bankdirecteur Paul Volcker, omdat deze de officiële rente voet opnieuw had verhoogd. „De president is zeer teleurge steld over die verhoging. Wij vragen de centrale bank om voldoende geld te scheppen zo dat de economie kan blijven groeien. Als zij zo bang zijn voor inflatie, dan moeten ze beter naar de cijfers kijken. De inflatie is uiterst laag", aldus de presidentiële woordvoer der. Minister van financiën, Regan, trok nog feller yan leer tegen de centrale bank, de Federal Reserve Board (FED), die doorgaans een onafhankelijk monetair beleid voert. „Hij stampt met zijn voet op de rem en werpt het land zo terug in een depressie", aldus Regan tot FED-baas Volcker. Het zijn woorden uit het presi dentiële kamp, die luttele we ken geleden niemand voor mogelijk had gehouden. Kam pioen-inflatiebestrijder Reagan vond ineens dat er veel meer dollars bijgedrukt moeten worden, teneinde de sche groei alle ruimte te ge ven. Die groei hield in het eer ste kwartaal van 1984 het dui zelingwekkende jaargemiddel de van 8,3i aan, hetgeen op zichzelf al een gevaar voor oververhitting betekent. Verklaringen Intussen is de Amerikaanse president met persoonlijke verklaringen alweer terugge komen op het paniekerige ge scheld op de FED. „Volcker doet zijn uiterste best om via verantwoorde monetaire ex- emsie de groei te begeleiden, e stijging van de rente is het gevolg van de vrees voor te rugkeer van de inflatie en niet van acties van de centrale bank", aldus president Reagan, verwijzend naar het verschijn sel dat kredietverstrekkers zich indekken tegen verwach te inflatie door een hoge rente te vragen. Volcker zelf heeft zich nauwe lijks in het dispuut gemengd, maar het is wel zeker dat hij het oneens is met Reagans verwijzing naar de inflatie dreiging. De Fed zelf immers acht het tekort van 200 miljard dollar op de Amerikaanse be groting (van 924 miljard dol lar) de hoofdschuldige aan de overbehoefte aan en dus de prijs van leningen. Een weer nvesteringskapitaa! zoekend bedrijfsleven plus zich arm lenende overheid zijn te veel klanten op een krappe kapitaalmarkt. Een van de pijlen die Reagan nog op zijn boog heeft om zich het beest van de terugkerende recessie voor verkiezingsdag van het lijf te houden is hak ken in de rijksuitgaven. Hij heeft in zijn 3,5 ambtsjaar ech ter al zoveel op sociale en an dere bestedingen gekort dat alleen zijn reusachtige defen siebudget overblijft om (in een voor 's lands economie beteke nende mate) te besnoeien. In de wetenschap dat hij bij zijn conservatieve achterban toch niet veel kwaad meer kan doen, heeft de president nu in derdaad besloten om in het op 1 oktober aanstaande begro tingsjaar 14 miljard uit de Pen tagon- uitgaven te schrappen (waarmee overigens het VS- defensiebudget altijd nog 7,8 procent reëel blijft stijgen). De defensiebezuiniging maakt deel uit van een totaal snoei- pakket van 50 miljard over 1985. Maar Reagan weet net zo goed als de Democratische op positie dat er in een verkie zingsjaar niets terechtkomt van bezuinigen op „mooiere dingen voor de mensen" dan wapens. En verhoging van be lastingen ter demping van het tekort is zelfs voor Mondale al een pijnlijke verkiezingsbelof te, dus voor Reagan volkomen uitgesloten. (ANILLA De Filippijnse oppositie had gisteravond, adat de helft van de stemmen waren geteld, nog eeds een voorsprong op de regerende KBL-partij vai resident Marcos. Vooral in de steden is de oppositie ïverwacht sterk uit de bus gekomen. olgens de Namfrel, de Onafhankelijke Beweging voor Vrip erkiezingen die het tellen van de stemmen controleert, lagei i oppositiepartij UNIDO en de onafhankelijke kandidaten gij- ravond met 91 zetels voor op de KBL-partij, die 79 zetels had. 3 definitieve uitslagen van de- maandag gehouden verkiezir- n zullen echter niet voor komende maandag worden bekerd maakt. resident Marcos ontkende gisteren dat de oppositie een duide- ke voorsprong had op zijn partij. Hij noemde de door zijn te enstanders bekendgemaakte uitslagen onjuist. Marcos gaf wel e dat de oppositie in de steden haar kracht had getoond, maar legde eraan toe dat de KBL-partij op het platteland het sterkst as. Marcos rekent erop dat zijn een grote verkiezingsoverwin- ng gaat behalen. e Namfrel lijkt er in geslaagd te zijn om de fraude tijdens de rkieizngen te beperken. De organisatie had 250.000 mensen gezet om het tellen van de stemmen te controleren. Ondanks lloze klachten over diefstal van stembussen, omkoperij en inti- idatie noemde de Namfrel de verkiezingen „een overwinning r het Filipijnse volk". i'xiv-T imMmÉmW! M J*,I Een witte vlek met daarop de verklaring dat zetters en druk kers weigeren de omstreden foto van Arthur Scargill en de openingskop in de krant te zetten, sierde gisteren de voorpagina van The Sun, het grootste boulevardblad in Groot-Brittannië. De redaktie van The Sun wilde bovenstaande foto afdrukken van Arthur Scargill, de voorzit ter van de Britse mijnwerkers- bond. Boven de foto zou de kop „Mine Füher" hebben moeten staan. De drukkers en zetters zagen dit als een pro vocatie en weigerden hun me dewerking te verlenen aan deze vorm van berichtgeving, waarin de stakingsacties van de mijnwerkers worden ver oordeeld. Op foto lijkt Scargill een pose aan te nemen, die in Duitsland tussen 1933 en 1945 zeer gebruikelijk was. Schijn bedriegt echter. De lei der van de mijnwerkersbond groette slechts stakende mijn werkers tijdens een bijeen komst. De fotograaf nam juist' op het moment dat Scargill zijn hand hief, de omstreden foto. ADVERTENTIE 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Woensdag-Gezinsdag: Kinderen t/m 12 jaar, in gezinsverband, gratis toegang. Vragen? bel 02521-13841. G3 Trein-toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar. Keukenhof is elke dag anders. Extra Exposities: Speciale Bolgcwassênshow en Lelietuin '84 BUITENHEER WASHINGTON De woordvoerder van het Witte Huis, Speakes, heeft verklaard dat de aanval len eerder deze week op twee tankers uit Koeweit zijn uitgevoerd 'door Iraanse gevechtsvliegtui gen. Volgens hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunc tionarissen zouden er tijdens de aanvallen van zondag en maandag geen Iraakse vlieg tuigen in de buurt van de beide tankers hebben gevlo gen. Amerikaanse radar- vliegtuigen van het type Awacs zouden tijdens de aanvallen op de olietankers geen enkel Iraaks vliegtuig hebben waargenomen. De Awacs-toestellen zijn gesta tioneerd in Saoedi-Arabië en patrouilleren boven de Perzi sche Golf. PEKING De Chinese pre mier Zhao Ziyang heeft giste ren een laps gebroken voor een vleugje kapitalisme om de economie in China te stimule ren. Dit betekent dat de huidi ge Chinese leiding nog meer afstand neemt van de tijd van voorzitter Mao. De door Ziyang aangekondig de maatregelen passen in het streven van China om de pro- duktie tegen de eeuwwisseling te verviervoudigen. Ziyang pleitte tijdens de openingsver gadering van het Nationale Volkscongres voor meer con currentie. Deze zou moeten worden aangemoedigd door arbeiders meer loon te geven. Tevens sprak Ziyang zich uit voor een meer economische investeringen en een grotere buitenlandse betrokkenheid bij de ontwikkeling van de Chinese economie. Ziyang herhaalde dat Hong Kong na de overdracht dóór Londen zal worden bestuurd als een speciaal administratief gewest, dat gedurende min stens vijftig jaar ziin kapitalis tische systeem zal behouden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Sir Geoffrey Howe, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft vanmiddag in het La gerhuis een debat over de toekomst van Hong Kong geopend. Howe lichtte de overeenkomst toe, die hij in september hoopt aan te gaan met de Chinese Volksre publiek om op 30 juni 1997 de „Union Jack" neer te halen in Hong Kong. Sir Geoffrey heeft in zijn openingsrede grotendeels herhaald wat hij op Goede Vrijdag tijdens een persconferentie in de Britse kroonkolonie al heeft verteld. „Bij het verstrijken van het Chi nees-Britse huurcontract voor de zogeheten New Territories (Nieuwe Gebiedsdelen), dat in 1898 afgesloten werd voor een pe* riode van 99 jaar, geeft Groot-Brittannië niet alleen dit deel van China maar ook het eiland Hong Kong en het schiereiland Kowloon terug aan Peking", aldus Sir Geoffrey. Het huurcontract inzake de Nieuwe Gebiedsdelen en 235 kustei- landen, die samen 92 procent van de landoppervlakte van de huidige kroonkolonie Hong Kong vormen, werd door Groot- Brittannië op 9 juni 1899 ondertekend. Het rotsachtige éiland Hong Kong was toen al 58 jaar Brits bezit. Groot-Brittanië had het ii Het c door stond China het op grond van het Verdrag "van Nanking tert eeuwigen dage af aan de Britten. Hierna volgde de Tweede Opi umoorlog. In 1860, toen ook dit conflict voorbij was. werd de nieuwe kroonkolonie aanzienlijk uitgebreid door toevoeging van het schiereiland Kowloon en het zogeheten Stonecutters-eiland. Deze gebiedsuitbreiding werd tijdens de Conventie van Peking, die na de Tweede Opiumoorlog tussen China en Groot-Brittan nië plaatsvond, bezegeld. Onhoudbare positie Hoewel volgens het Verdrag van Nanking en de Conventie van Peking het eiland Hong Kong en het schiereiland Kowloon eeu wig in hun bezit zouden moeten blijven, wisten de Britten al sinds 1949, het jaar waarin China een communistische volksre publiek werd, dat zij zich in een onhoudbare positie bevonden. Na 1997, het jaar waarin zij de nieuwe gebiedsdelen weer moe ten afstaan aan Peking, kan ook hun oorspronkelijke kroonko lonie niet langer souverein blijven. Hong Kong is onverdedig baar tegen een aanval van het Chinese vasteland. Tijdens ae Tweede Wereldoorlog waren de Britten zelfs niet in staat daar een Japanse belegering af te slaan. De Japanners veroverden Hong Kong op 8 december 1941 en bleven er tot aan het einde van de vijandelijkheden. Vandaag de dag durft Londen geen gewapend conflict met Chi na meer aan, omdat het een bij voorbaat verloren strijd zou wor den die bovendien weieens tot de Derde Wereldoorlog zou kun nen leiden. Premier Thatcher heeft gevochten voor de waarde loze Falkland Eilanden, maar de regeringsadviseurs raadden haar aan het daarbij te laten. Concessies Hoewel het Britse parlement de beslissing om Hong Kong en Kowloon aan China af te staan nog moet bekrachtigen, wordt tussen Londen en Peking verder onderhandeld. Dit gesprek is al ongeveer anderhalf jaar aan de gang. Groot-Brittannië, dat in deze onderhandeling over geen enkele troefkaart beschikt, pro beert met de Chinezen een uitgebreide overeenkomst tot stand te brengen. Hierin moeten afspraken over de vrijheid van de plaatselijke bevolking worden opgenomen. Verwacht mag wor den, dat het Lagerhuis tijdens het debat van vandaag minister Howe opdracht zal geven om Peking zoveel mogelijk concessies te laten doen voor de 5,5 miljoen Chinezen van Hong Kong. Bij vele invloedrijke Lagerhuisleden van alle politieke partijen hangt sinds afgelopen week een aantal notabelen uit Hong Kong aan de jas. Zij worden geleid door de zakenman Sir S.Y.Tsjoeng. Zij willen dat de regering Thatcher onder druk wordt gezet. Londen voelt er weinig voor om de Chinezen van Hong Kong naar Groot-Brittannië te laten komen. In een land dat al pak weg vier miljoen werklozen telt, zou een invasie van ruim vijf miljoen Chinezen grote onrust veroorzaken. Om een Chinese vloedgolf te kunnen voorkomen, keurde het Lagerhuis in 1980 een nieuwe Britse nationaliteitswet goed, die ervoor zorgde dat maar een heel klein aantal inwoners van Hong Kong als volwaardige Britten beschouwd kan worden. Er zijn er momenteel zo'n 25.000. Nagenoeg 2,6 miljoen inwoners worden door Londen nu „burgers van Britse afhankelijke ge- biedsdslelen". Zij beschikken niet automatisch over het recht om zich in Groot-Brittannië te vestigen. Hun paspoort is eigenlijk waardeloos. Het enige dat Londen voor hen nog wil doen, is bij de Chinese partijleiding aandringen op een soepele overgang van het ene regime naar het andere in Hong Kong. China is wel bereid Hong Kong nog een poosje zijn internationale status van kapita listisch centrum te laten behouden, omdat Peking daarop aange wezen is voor broodnodige deviezen, maar de bevolking van de Britse kroonkolonie vreest dat zij in ruil daarvoor veel van haar huidige vrijheid zal verliezen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11