NAVO-landen zetten Nederland Fietsbel BON: spec VABA-spelactie mag niet van justitie Duitse staking verscherpt foto film video De Koning wil jongeren helpen aan stageplaatsen WERKGEVERS SLUITEN FABRIEKEN 'CeidocGoutatit £eidóe 0omcuit Woensdag 16 mei 1984, 75e jaargang no. 22888 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpere, behorende lot Sijlhoff Pere. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Poslbus 112300 AA, lel.071 122244 Guo 103003 Bank.Amrobank NV. Uiden Directeur-hoofdredacteur II Hallewas. Chef redacteur Wim Buijleweg Advertenties- (excl 5% BTW) 1 0,59 per mm. kleinties 1 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 121 02 (uitsl.aut betalingl.kwarlaal 163.07. |aar I 240 46 Klachten bezorging maandag t/m vnidag van 18 00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14 00 tol 15.00 uur tel 071-122248. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk een bui. Minimumtem peratuur 8, middagtempera- tuur 14 graden. Matige wind. Zon op 05.44, onder 21.30. Schev. hoog water 5.03 en 17.35. Laag water 13.19. 17 mei verschijnt de )EN HAAG Minister )e Koning van sociale za len legt vanavond aan de 'ertegen woord igers van verkgevers en werkne- ïers in de Stichting van Ie Arbeid het plan voor ongeren beneden de 24 aar die langer dan twee aar werkloos zijn, te hel len aan stageplaatsen in iet bedrijfsleven. De sta- [eperiode, die maximaal en jaar mag duren, mag bedrijven overigens liet op extra kosten jagen. jongeren behouden lun uitkering en krijgen ■en toeslag van vijftien rocent. )p dit moment staan 250.000 verkloze jongeren beneden 24 aar bij de arbeidsbureau's in geschreven. Ongeveer vijftig duizend van hen zijn langer dan twee jaar zonder werk. De Koning is van plan hen vol gens een uitzendregeling, waarbij uitzendbureaus zullen bemiddelen, aan een stage plaats te helpen. Volgens FNV-voorzitter Kok zijn de details van het plan nog niet aan de gesprekspartners voor gelegd, zodat er vanavond nog geen zinvolle gedachtenwisse- ling kan plaats vinden. Het plan van De Koning is be doeld als aanvulling op het ak koord dat vorige week in de industrie werd bereikt, en dat vanavond eveneens op tafel komt. Werkgevers en werkne mers kwamen toen overeen banen te scheppen voor 90.000 jongeren, d.w.z. 70.000 school- berlaters die 'niet aan de slag komen en 20.000 langdurig werklozen. Dit plan kreeg een enthousiast onthaal. ietser gedood li Leimuiden ÏIMUIDEN De 69-jarige insterdammer J.C.M. Ruiter erd op slag gedood toen hij stermiddag in Leimuiden tor een vrachtwagen werd erreden. Het slachtoffer was et een groep van dertien mmers uit de hoofdstad aan jt fietsen over de Generaal Merleweg. De Amster- liïimer negeerde het stop- Td op de oversteekplaats. Omzetstijging Philips houdt aan EINDHOVEN De verbete ring van de gang van zaken, die zich in het vierde kwartaal van 1983 bij Philips voordeed, heeft zich in de eerste drie maanden van dit jaar voortge zet. Het volume van de omzet steeg met 9 pet. In geld ging de omzet ten opzichte van dezelf de periode van 1983 omhoog met 19 pet van 10.122 miljoen tot 12.029 miljoen en de net towinst met 131 pet van ƒ121 miljoen tot 282 miljoen. In de ontwikkeling van de gang van zaken weerspiegelt zich vol gens Philips niet alleen het economische herstel in een aantal belangrijke landen, maar ook een versterking van de positie van het concern in enige activiteitsgebieden. De omzetstijging deed zich het sterkst voor op het gebied van electronische onderdelen, in formatiesystemen, medische systemen, grote huishoudelijke apparaten en lichtprodukten. Stemmen In Rotterdam wor den vandaag ver kiezingen gehou den voor de deel gemeenten. Hier een beeld van een stemlokaal in de wijk Charlois, waar ook de Centrum partij op de lijst voorkomt. De ge meente Rotterdam riep gisteren de bewoners van on der meer die wijk op om vooral niet op de CP te stem men. SPORT OP TV De NOS zendt vanavond de finale van de strijd om de Europa Cup II tussen Juventus en FC Porto rechtstreeks uit via Ne derland 2. De uitzending vanuit Bazel begint om tien over acht. Het com mentaar wordt verzorgd door Evert ten Napel. Di rect na de voetbalwed strijd wordt in een extra uitzending 22 minuten lang aandacht besteed aan de boycot van de Olympische Spelen door een aantal Oostbloklan den. (Van onze correspondent) BRUSSEL Ministers van de NAVO-landen waar al tot plaatsing van Pershings en kruis raketten besloten is hebben gisteren in Brussel tegenover mi nister De Ruiter hun bezorgdheid geuit over een eventueel niet plaatsen door Neder land. „Elke variant op het dub- belbesluit van 12 december 1979 over plaatsing van de middellange afstandsraket ten is in principe onbe spreekbaar binnen het bondgenootschap", zei de Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken, Richard Burt. De Britse mi nister van defensie Heselti- ne zei geen oordeel te heb ben over een mogelijk Ne derlands standpunt. ..maar ik denk dat de beslissing van de Nederlanders in het belang is van een vrede die nu al meer dan veertig jaar duurt. Mijn grootste zorg is dat de Russen zullen den ken aan een gesprek over het ontmantelen van de middellange afstandsraket ten te ontkomen als er een breuk ontstaat over het dubbelbesluit". Minister de Ruiter werd gis teravond met name door zijn collega's van de landen waar al beslist is tot plaat sing, uitgenodigd zijn visie op het Nederlandse stand punt te geven. Men werd er nauwelijks wijzer van. om dat alle bekende varianten al uitgediept zijn en het mo ment van besluiten nog niet bekend is. Wapenproduktie Minister De Ruiter zelf hield het zorgvuldig op een aspect, waarin Nederland ook een belangrijke rol speelt, dankzij het voorzit terschap van 'staatssecretaris Van Houwelingen van het Europese overleg over bete re samenwerking bij wa penproduktie tussen de Eu ropese NAVO-landen inclu sief Frankrijk. Nu de Ame rikanen denken aan zeer vergaande technologische conventionele wapensyste men, menen de Europeanen dat zij daarvan volop deel genoot moeten zijn. Minister De Ruiter: „We kunnen niet met lede ogen aanzien dat we een onvoldoende rol spelen in de transatlanti sche verhouding als het gaat om de nieuwe wape nuitdagingen. We moeten daar vanaf het eerste mo ment bij zijn, anders missen we de boot. We moeten niet pas meedoen en meedenken aan nieuwe technologieën als de ideeën al op de te kentafel liggen". HILVERSUM De VARA is bij de Raad van State in be roep gegaan tegen het besluit van het ministerie van justitie om de Stichting Humanitas en de omroep geen vergunning te geven voor het op de buis brengen van een door Willem Ruis te presenteren 13-delige spelactie. Reden van de weige ring is, dat het Fonds Gehan dicaptensport in die periode (eind van dit jaar) al samen met de KRO 13 afleveringen van de 1-2-3-show op het scherm brengt. „De VARA- spelactie zou naast de 1-2-3- show te veel van het goede worden", aldus justitie. De lot to- en toto-opbrengsten onder vinden ook nadeel van de ac tie. De VARA en Humanitas gaan gewoon met de voorbe reidingen door. Volgens de omroep, die al hoge kosten ge maakt heeft, is het programma al in een te vergevorderd sta-, dium om teruggedraaid te kunnen worden. PTT bindt strijd aan tegen foute postcode DEN HAAG De PTT is een actie begon nen tegen het vermelden van foutieve postco des op brieven en andere poststukken. Begin mei heeft de Centrale Directie in Den Haag alle postkantoren erop gewezen dat men bij het constateren van foute postcodes de fout moet herstellen en een briefje aan het post stuk moet hechten waarop een waarschuwing staat dat het poststuk te laat is aangekomen als gevolg van een onjuiste postcode Momen teel maakt ongeveer 97% van de Nederlan ders gebruik van de postcode. De sortering van post is inmiddels overal geheel op de co des afgestemd. Daarom kan er vaak een ver traging van enkele dagen ontstaan als de code niet goed is aangegeven. Volgens een schatting van de PTT is dagelijks gemiddeld 10% van de poststukken fout gecodeerd. SOLDATEN WEIGEREN DIENST OP WOENSDRECHT UTRECHT Twee soldaten uit Steenwijk die het afgelopen weekeinde ter versterking van de be waking naar de luchtmachtbasis Woensdrecht hadden gemoeten, hebben dat om principiële re denen geweigerd. De soldaten waren niet bereid zich bij eventuele rellen te laten inzetten tegen burgers. Zij zijn volgens de VVDM de eerste „Woensdrecht-weigeraars". De twee zijn direct na hun weigering verhoord door de militaire politie, waarna proces verbaal tegen hen is opgemaakt. Zij zullen waarschijnlijk voor de krijgsraad moeten verschijnen. De omstreden infiltrant van het vre- deskamp in Woensdrecht, de „Canadees" John Gardiner (alias John Wood) wordt gezocht door de rijkspolitie in Woensdrecht. Gardiner wordt ver dacht van illegale invoer van dertien granaten, die hij in zijn caravan op het kamp verborgen zou hebben. "I II „ELKE pi* I"! "I*! "I CRISISVARIANT IS MUV ONBESPREEKBAAR" MonHal De handel 'n Paai*den bloeit weer langzaam op. Dat constateerde vanmorgen zeer tevreden II dl lUvyl het Paardenmarktcomité in Rijnsburg. Om kwart voor tien waren al 111 paarden aangevoerd - en nog steeds reden er auto's met paarden af en aan, terwijl vorig jaar maar 107 viervoeters U OP t de Paalties aan de v,iet bevolkten. Dat er ook echt gehandeld werd, iets dat de laatste jaren eigenlijk nier meer voorkwam, bleek uit het feit dat er driftig met paarden voorgereden werd en dat er al „stappend" naar de benen van paarden werd gekeken. De paardenmarkt trok yy00| vanmorgen al zoveel publiek dat men over de hoofden kon wandelen. Waterweg rp. lingehngelingeling ogels vallen kinderen aan DE De inwoners van het Damwoude hoeven zich niet meer te maken om de twee vogels die de tijd regelmatig mensen lastig vie- De bessten zijn inmiddels doodgescho- Kinderen werden bang voor de vo- vooral omdat die hen soms aanvïe- De 6-jarige Adriaan van Loo zou zelfs ien keer in het hoofd gepikt zijn. Volgens politie ging het vermoedelijk om vtjes (kleine kraaien) die eerder als vogels zijn gehouden. Ook toen ze veer in vrijheid leefden, hadden ze ken- ïelijk nog steeds de neiging op mensen af e vliegen. Naar aanleiding van klachten lit Damwoude schakelde de politie enkele agers in. Zaterdag werd de eerste vogel loodgeschoten en gisteren werd ook het vveede kauwtje met een schot hagel ge leld. Twee inwoners van het plaats je Baggs ba nen zich voor zichtig een weg door het water, dat be zit heeft geno men van alle straten. In sommige laag gelegen delen van deze plaats irt de Amerikaanse staat Wyoming staat het water* zelfs een me ter hoog. De rivieren in deze omge ving kunnen in deze tijd van het jaar de enorme toe vloed van wa ter niet aan en treden daarom buiten hun oevers. STUTTGART Het con flict in de Westduitse me taal om de 35-urige werk week heeft zich dinsdag van beide zijden aanzien lijk verscherpt. Nadat de staking bij toeleve ringsbedrijven van de auto-in dustrie zich gisteren had uitge breid tot 15.000 man, besloten de werkgevers in het CAO-ge- bied rond Stuttgart tot uitslui ting van personeel over te gaan. Bij uitsluiting doet de werkgever de fabrieken dicht. Hij verbreekt in de regel tijde lijk de arbeidsovereenkomst, waardoor werknemers geen toegang meer hebben tot het bedrijf. De vakbond IG-Metall van zijn kant kondigde aan de staking nog verder op te voe ren en de komende dagen te laten uitstrekken tot andere grote metaalcentra zoals Dort mund, Bochum, Duisburg, Dusseldorf en Essen. Tegelij kertijd stelde IG-Metall de werkgevers voor de onderhan delingen vandaag te hervatten voor het gebied rond Stuttgart, dus op regionaal niveau. De werkgevers hebben onderhan delingen op regionaal niveau tot nu toe afgewezen. Als de strijdende partijen niet spoedig tot een vergelijk ko men zal over een kleine week heel de Duitse auto-industrie plat liggen. De autofabrikan ten zijn niet in staat te functio neren zonder toeleveranciers. Pag.10: Volvo Born goed in gedekt tegen Duitse staking. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft een man van 18 jaar aangehouden die er een hobby van heeft gemaakt doppen van fiets bellen te verza melen. Op het moment van zijn arrestatie had hij dertig doppen bij zich en bij hem thuis vond de po litie nog eens tweehonderd exemplaren. Vol gens de politie heeft de man zijn verzameling in een maand tijd aangelegd. Hij opereerde vooral in de wijk Kralin gen. Bewoners van die wijk die hun dop missen, kunnen die maandag op het politiebureau op halen. „Als ik tweemaal met mijn fietsbel bel, nou dan weet je 't wel" is de eerste regel van een bekende top-hit- van-toen, die in verzoekplatenprogramma's nog wel eens ten gehore wordt gebracht. Een Rotterdammer, die vandaag de krantekolommen haalt, kan dit liedje wel honderd keer zingen, want hij verzamelde fietsbeldoppen, waarvan hij er in een maand in totaal zon tweehonderd bijelkaar stal. De gedupeerde wielrijders hebben inmiddels gemerkt, dat je zon fietsbel net zo slecht kunt missen als een krant als de Leidse Courant. Er zijn dagelijks momenten dat je blij bent, dat je hem bij de hand hebt. De Leidse Courast wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop zonder postzegel opsturen naar -ourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1