Gevaar ammoniakgas ordt onderschat" De Vries: Volop lente door kabinetsbeleid eidse hulp 4oor NS in ^Doolhof van aartenhuis" [ERiSNEL MAATREGELEN TEGEN ZURE REGEN Navo-smaldeel op bezoek in Rotterdam De Vries: Optreden van Nijpels in rakettenkwestie is „platvloers „Cyprus-constructie" straks overbodig door vrijstelling van fiscus -)pvang hoogbegaafden is Maatschappelijke noodzaak Tweemaal levenslang voor moord op meisje Meer mensen in de bijstand 550,- 595,- 225,- lINNENLAND Ceid&Qowuxnt DINSDAG 15 MEI 1984 PAGINA 9 icaragua vraagt inkt en ipier voor verkiezingen a» HAAG Een officiële Nicaraguaanse ssie heeft Nederland verzocht materiële hulp verlenen voor de komende verkiezingen in :aragua. De missie wordt geleid door dr. Leo- Argüello, één van de drie leden van de Op- rste Kiesraad (CSE) van Nicaragua. Hij ver arde gisteren in Den Haag dat het verzoek )r Nederland in overweging is genomen en spoed zal worden behandeld. Arguëllo, die rondreis door West-Europa maakt, zei dat land gebrek heeft aan de meest elementai- zaken die voor een goed verloop van de ver engen noodzakelijk zijn, zoals inkt. papier, sport- en communicatiemiddelen, en zelfs inale vlaggen. Op 4 november vinden in •agua verkiezingen plaats voor een presi- een vice-president en een 90 leden tellen inale vergadering. Nog drie arrestaties in Capelse moordzaak CAPELLE A/D IJSSEL Met de aanhouding van nog eens drie perso nen is het aantal arrestaties naar aan leiding van de moord op de 19-jarige Fatima Dahri en de 35-jarige Hayrit- tih Turan op elf gekomen, aldus de Capelse politie. De drie personen die nu zijn aange houden zijn de 54-jange moeder van de hoofdverdachte uit Rotterdam, een 18-jarige broer van hem, plus een 28-jarige vriend. De moeder en de vriend zijn aangehouden op verden king van heling en handel in verdo vende middelen, de broer wordt ver dacht van medeplichtigheid aan moord en handel in verdovende mid delen. Sjam Chatterpal eist schadevergoeding AMSTERDAM De veertienjarige Suri naamse jongen Sjam Chatterpal, die in maart van dit jaar tien dagen in Amsterdam heeft vastgezeten wegens illegaal verblijf in Nederland, heeft van justitie een schadever goeding van tussen de 100 en 150 gulden per dag geëist. Dit heeft zijn advocate, mr. A. Vosman uit Leiden, gistermiddag meege deeld. De eis tot schadevergoeding als com pensatie voor vrijheidberoving van de jon gen zal op 1 juni voor de rechtbank in Am sterdam worden behandeld. Het plan tot uit wijzing van Sjam Chatterpal in maart ging op het laatste nippertje niet door omdat het justitie niet was gelukt zijn vader in Surina me te vinden, waardoor er voor Sjam geen passende opvang in Suriname was. Scholier breekt jukbeen bij oefening ME ALMELO Justitie heeft de rijksre cherche opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar het incident bij een oefening van de Mobiele Eenheid, vorige week donderdag in Hardenberg, waarbij een scholier van een middelba re school uit die gemeente zo'n harde klap heeft gekregen dat hij een gebro ken jukbeen opliep. Hij heeft inmiddels een geslaagde operatie ondergaan. Wat er precies is mis gegaan tijdens de oefe ning, staat nog niet vast. De jongen zou de klap hebben gekregen van een poli tieman uit Almelo. De opzet van de ME-oefening was de ontruiming van een gebouw. Enkele tientallen scholie ren van een middelbare school speel den daarbij de rol van bezetter. Eén jaar wegens verkrachten dochters LEEUWARDEN Het gerechts- hof te Leeuwarden heeft vandaag een 54-jarige man uit het Friese Kollumerzwaag tot één jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens incest. De procureur-generaal had veertien dagen geleden anderhalf jaar tegen hem geëist. De man had zich jarenlang aan zijn drie dochters vergrepen, van wie er twee van hem in verwachting wa ren geraakt. Een bezoek aan een abortuskliniek in Noord-Holland werd door het gezin gecomple teerd met een dagje uit. De recht bank had de man tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gemeente Rotterdam adverteert tegen CP ROTTERDAM Burgemeester en wethou ders van Rotterdam hebben vandaag de in woners van die stad door middel van een advertentie in het Algemeen Dagblad opge roepen morgen niet op de Centrumpartij te stemmen bij de verkiezingen voor nieuwe deelgemeenteraden. In drie van die deelge meenten doet de Centrumpartij mee aan de verkiezingen. In de advertentie wordt de CP niet met zoveel woorden genoemd, maar het is duidelijk dat het om die partij gaat. Volgens de voorlichter van de gemeente is de ongebruikelijke advertentie geen stemad vies, maar meer een aglemene oproep tegen discriminatie. In Rotterdam, waar 70.000 buitenlanders wonen, zijn volgens BenW op dat gebied verontrustende ontwikkelingen aan de gang. onze parlementaire re dactie) HAAG De Twee- Kamer heeft er una- m bij het Kabinet op igedrongen, snel maat- [elen te nemen ter be- ijding van de zure re- Deze vorm van lucht- >rontreiniging, veroor- 'akt door industrieën, rkeer en natuurlijke ststoffen, vernietigt op schaal de bossen en ook monumenten aan. Kamerfracties zijn mening dat zowel na- -_|naal als internationaal II strijd tegen de zure re- I de hoogste voorrang het milieubeleid moet ijgen. v> Prij De Kamercommissie voor mi lieubeheer, die vorige week twee excursies maakte om de gevolgen van de zure regen te bekijken, pleitte gisteren voor een snelle en forse verminde ring van de uitworp van zwa- veldioxyde door met name de kolengestookte elektriciteits centrales en de olieraffinade rijen. Ook de invoering van lood vrije benzine mag niet lang meer op zich laten wachten, meent de commissie. De frac ties van CDA en VVD vroe gen speciale aandacht voor de bestrijding van het ammoniak gas dat uit dierlijke meststof fen opstijgt. Volgens de VVD wordt het aandeel van ammo niakgas in de zure regen on derschat. Het zuiveren van meststoffen zou naar haar me ning zelfs voorrang moeten hebben boven de andere maat regelen tegen de zure neerslag. Minister Winsemius (Milieu) onderschreef het grote belang van een anti-verzuringsbeleid maar voegde eraan toe dat de gewenste maatregelen niet zo rigoureus en snel kunnen wor den gerealiseerd als de Kamer zou willen. Volgens hem is het bijvoorbeeld niet haalbaar om al binnen vijf jaar de uitstoot van verzurende gassen in de lucht met de helft te vermin deren, zoals de PSP in een motie had gevraagd. Ook wees hij op de enorme kosten die met het ontzwave len van de rookgassen van in dustrieën zijn gemoeid. Voor de raffinaderijen bijvoorbeeld zou een volledige ontzwave ling de nekslag zijn, tenzij de overheid enorme subsidies zou verlenen, zo stelde de minis ter. In een motie hadden CDA en PvdA om volledige ontzwave ling vóór 1995 gevraagd. Van de zijde van D'66 kreeg Winse mius te horen dat hij zich niet op de kosten blind moet staren omdat de baten van de anti- verzuringsmaatregelen op den duur hoger zullen zijn dan de kosten. De Vereniging Milieudefensie is teleurgesteld over de uit komst van het debat. Milieu defensie vindt de resultaten onvoldoende. Minister Winse mius deed te weinig concrete toezeggingen, aldus de Vereni ging, en de houding van VVD en CDA was te slap. Overigens vonden ook de regeringspartij en dat Winsemius „te afwach tend" is en minister Braks „te luchthartig" over het pro bleem van de zure regen. Leden van de Vereniging Milieudefensie en Greenpeace hebben gisteren gedemonstreerd op het Binnenhof tegen de verzuring van het milieu. De demonstranten boden voorzitter De Beer (VVD) van de Kamercommissie voor milieu een petitie aan. Personeel van de NS-loketten en -in- itingenbureaus krijgen nog deze maand een „beslis- ?Jgsboom". Het is een boekwerkje waaruit het NS- JJ rsoneel de reiziger wegwijs kan maken in de doolhof de plaatsbewijzen. In totaal beschikkken de spoor- _en over 27 soorten plaatsbewijzen, variërend van enkele reis tot een OVJ (Openbaar Vervoer Jaar- - art). .beslissingsboom" is een ontwerp van mevrouw A. van den g< rg-Groenewegen. In het kader van haar studie doctoraal psy- zeiDlogie in Leiden maakte zij een 91 pagina's tellende scriptie it als titel „De doolhof van het kaartenhuis". Zij trok o.m. als telusie dat het plaatsbewijzensysteem bij de Spooorwegen zó g j [ewikkeld is dat de doorsnee-treinreiziger er zonder hulp van ewijden niet meer uit komt. Het door haar uitgevonden sy- em is gebaseerd op eliminatie. De reiziger vertelt wat hij wil, door het telkens wegschrappen van een bepaalde mogelijk- id blijft uiteindelijk het enig juiste en voordeligste plaatsbe- 5 over. Het uitrekenen van diverse mogelijkheden en het l rna vergelijken van de prijzen is dus niet meer nodig, i" vrouw Van den Berg bepleit in haar scriptie ook een eenvou- "er ta iefstructuur, met behoud van bedrijfsresultaten. Daarbij i volgens haar kunnen worden gedacht aan een eenheidsprijs kilometer of een zöne-tarief zoals bij tram en bus. Het Navo-smaldeel op weg naar Rotterdam. ROTTERDAM „De Ne derlandse bijdrage aan de Navo-vloot is prima, de Nederlanders zijn erg pro fessioneel en het schip De Kortenaer is fantastisch". Kolonel Klaus Schwabe, de nieuwe (Duitse) com mandant van het momen teel in Rotterdam afge meerde permanente vloot- verband van de Navo, blijkt zeer te spreken over Nederland. Het vlootverband, de „Stan ding Naval Force Atlantic", (Stanavforlant), ligt vijf dagen afgemeerd aan de Parkkade in Rotterdam. Met het smaldeel, dat uit negen schepen uit ne gen Navo-landen bestaat, wil de Navo de verbondenheid en de paraatheid van de deelne mende landen demonstreren. Dit gebeurt door permanent aanwezig te zijn op zee (de At lantische Oceaan en de Noord zee) en door jaarlijkse bezoe ken aan dertig steden in tien landen. De schepen zijn af komstig uit de Verenigde Sta ten, West-Duitsland, Noorwe gen. Canada, Engeland, België, Portugal en Nederland. Zij zijn, met uitzondering van het Amerikaanse schip, de USS Obannon, morgen voor bezoe kers toegankelijk. Het bezoek van de Navo-vloot aan Rotter dam valt samen met het 35-ja- rig bestaan van de Navo. Turkije taboe voor toeristen die naar Griekenland gaan ATHENE De Griekse regering gaat toeristen van chartervakanties ver bieden vanuit Grieken land een bezoek te bren gen aan het buurland Turkije. Overtreders wordt bij terugkomst uit Turkije het paspoort en de vliegtickets ontnomen en zij worden verpiicht met een vliegtuig van Olympic Airways naar huis te vlie gen. De maatregel, die op 25 mei ingaat, geldt niet voor toeris ten die met een lijnvlucht Griekenland zijn binnengeko men. Griekenland verwacht dit jaar zo'n zes miljoen bui tenlandse toeristen, die vrijwel allemaal met chartervliegtui gen naar dit land komen. Met name zij die Oostgriekse eilan den als Rhodos, Samos, Lesbos en Kos bezoeken, worden door de maatregel gedupeerd. Deze eilanden liggen zeer dicht on der de Turkse kust en tiendui zenden vakantiegangers ma ken regelmatig een boottochtje naar het vasteland van Tur kije. IN ZAAK VAN KRUISRAKETTEN ASSEN CDA-fractieleider Bert de Vries heeft gis teravond fel uitgehaald naar zijn VVD-collega Ed Nij pels. Op een spreekbeurt in Assen beschuldigde hij Nij pels ervan met de PvdA mee te doen aan een „heillo ze", maatschappelijke en politieke polarisatie. Hij doel de op de „stoere taal" van de VVD-voorman, dat zijn partij uit de regering stapt, als er geen kruisraketten geplaatst worden. „Wie zo spreekt, maakt alle tegenstanders van plaatsing zonder meer uit voor mensen, die het niet serieus nemen met de vrij heid. Het zal je maar gezegd worden, als je behoort tot de dertig procent van de VVD-kiezers, die tegen plaatsing zijn. Ik vind dat net zo platvloers als de opmerkingen waarmee voorstanders van plaatsing uitgemaakt worden voor ordinaire oorlogshitsers." aldus De Vries. Hij meent dat de verantwoordelijke politici uit hun „loopgra ven" moeten komen om samen te zoeken naar een oplossing, die de bevolking samenbindt. Uit officiële kringen in Washington wordt inmiddels vernomen dat de Verenigde Staten bij Nederland zullen blijven aandringen op plaatsing van alle 48 kruisraketten. De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger zal dit morgen in Brussel met klem herhalen op de vergadering van het Defense Planning Co- mittee van de Navo. DEN HAAG Nederlanders die in landen werken waar geen belasting wordt geheven, moeten ook aan spraak kunnen maken op vrijstelling van de Neder landse loon- en inkomstenbelasting. Dit is de strekking van een wetsontwerp dat door staatssecretaris Koning (Financiën) bij de Tweede Kamer is ingediend. Koning wil hiermee voorkomen dat Nederlandse bedrijven met projecten in het buitenland (met name Saoedi-Arabië) gebruik blijven maken van de „Cyprus-constructie". Nu kan alleen in landen waar wel belasting wordt geheven vrijstelling verkregen worden. Vooral Nederlandse bouw- en baggerbedrijven met orders in het Midden-Oosten maken gebruik van deze constructie om te voor komen dat de werknemersionen door de fiscus in ons land wor den aangeslagen. Door een dochteronderneming op Cyprus op te richten die de (Nederlandse) werknemers in dienst neemt, kan de inkomsten-belasting worden beperkt tot 4,5%. Als een werknemer van de vrijstelling gebruik wil maken, moet hij tenminste drie maanden achter elkaar in dat land werken. Bovendien zal alleen het loon dat hij in die periode heeft ver diend, vrijgesteld worden van Nederlandse belastingheffing. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 2( N HAAG Volgens latssecretaris Ginjaar- onderwijs) kan een °?Jnenleving het zich niet Voorloven hoogbegaaf- *{3n verloren te laten h. De overheid heeft belangrijke taak om te voorkomen, niet al- ^en wegens de rechten e, m de individuele leer- Jg op volledige ontplooi- ajg van zijn of haar talent, ook omdat er een latschappelijke nood- - ak toe bestaat. irom bespreekt het ministe- van onderwijs met de Bi- netstichting hoe hoogbegaaf den die door hun capaciteiten moeilijkheden ondervinden, kunnen worden opgevangen en begeleid. Ginjaar-Maas zei dat gisteren toen zij van de Bi- netstichting het boekje „Hoog begaafd" in ontvangst had ge nomen. De stichting is ge noemd naar een grondlegger van testmethodes en de uitvin der van het IQ (intelligentie quotiënt), Alfred Binet. Voor zitter ir. E. R. Bosman bood het boekje aan, dat is samenge steld door de psychologe en di recteur van de stichting drs. Juana Rebel-Runckel. De stichting, die vijf jaar bestaat, concludeert in het boekje dat het hoogbegaafde kind vaak niet als zodanig wordt her kend. En de gevallen waarbij het wél gebeurt, blijft speciale begeleiding op school vaak uit. Uit de gegevens van de stich ting is afgeleid, dat de hoogbe gaafden lang niet altijd vanzelf hun weg vinden. De belangstelling en het be grip voor hoogbegaafde kinde ren en jongeren groeien. De Hugo de Groot-stichting en de vakgroep Ontwikkelingspsy chologie van de Katholieke Universiteit in Nijmgen heb ben als uitvloeisel van de be langstelling een driedaagse studiebijeenkomst georgani seerd die eind deze week wordt gehouden. De Binet- stichting levert daaraan ook een bijdrage. RIEMELS GRONINGEN De recht bank in Groningen heeft giste ren een 34-jarige man en zijn 26-jarige echtgenote (Panne mans) uit die stad veroordeeld tot levenslange gevangenis straf wegens het vermoorden van de negen jaar oude Digna van der Roest in juni 1982. Het vonnis is conform de eis. De rechtbank achtte het Gro ningse echtpaar schuldig aan het plegen van de moord op het 9-jarige meisje. Verder be vond de rechtbank de man schuldig en de vrouw mede plichtig aan het verkrachten en het plegen van ontucht met een kind beneden de 12 jaar. De rechtbank nam in het von nis de conclusie van het Pie- ter-Baancentrum over dat de twee als volledig toerekenings vatbaar kunnen worden be schouwd. In de motivering van de straf stelt de rechtbank dat gezien de aard en de ernst van de gepleegde feiten en de omstandigheden waaronder die zijn begaan, de rechtsorde zeer ernstig is geschokt. Beide mensen vormen naar het oor deel van de rechtbank een zo danig gevaar voor de samenle ving dat hoge prioriteit moet worden toegekend aan de spe ciale preventieve functie van de straf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De frac ties van CDA en VVD in de Tweede Kamer hebben verheugd gereageerd op de positieve economische ontwikkelingen die het Centraal Planbureau gis teren voor dit jaar heeft geschetst. „Het kabinet- Lubbers trad midden in de economische winter aan. Vorig jaar september waren de eerste voorbo den van een prille lente te zien en nu is het mede dankzij het succesvolle kabinetsbeleid volop len te", aldus een reactie van CDA-fractieleider Bert de Vries. De sociaal-economisch specia list van de VVD, Rudolf de Korte, zei onder meer: „Dit is het beste bewijs dat het moedi ge en krachtige economische beleid van het kabinet positief resultaat oplevert". Het CDA heeft overigens de al vaker ge uite wens herhaald dat het ka binet voor 1985 een speciale lastenverlichting voor de bur gers moet verlenen. De VVD is daartegen, want volgens de liberalen zullen de bestedin gen vanzelf wel toenemen. Ook de werkgeversorganisa ties VNO en NCW toonden zich enthousiast over het Cen traal Economisch Plan van het CPB. Volgens het NCW is de geloofwaardigheid van het ka binetsbeleid duidelijk ver sterkt. allereerst omdat de fi nanciële positie van de over heid en het bedrijfsleven is verbeterd en voorts omdat de werkgelegenheid voor het eerst sinds jaren op peil blijft. Ook de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf, vere nigd in het KNOV, delen die mening. Volgens het KNOV geven de cijfers van het CPB hoop op een verbetering van de positie van de detailhandel en de horeca, doordat de bin nenlandse consumptie weer wat toeneemt. De vakcentrale MHP (middel baar en hoger personeel) vindt dat „ondanks een beginnend herstel" het beleid om het fi nancieringstekort te vermin deren met de nodige soepel heid moet worden voortgezet. De FNV concludeert uit het rapport van het Planbureau dat het roer nu om moet. De FNV hamert op een eerlijker lastenverdeling, met name ten bate van de laagst betaalden en de uitkeringstrekkers. DEN HAAG Aan het eind van 1983 ontvingen 611.000 mensen een bijstandsuitkering, 117.000 meer dan eind 1982, zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek. 309.000 Mensen krijgen een uitkering krachtens de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (rww). Dat is 116.000 meer dan eind 1982, oftewel een stijging van 60 procent. Deze stijging kan ten dele worden verklaard door dat per 1 juli 1983 de meeste werklozen onder de 23 jaar geen recht (meer) hebben op een ww-uitkering en daardoor op een rww-uitkering zijn aangewezen. Ambtenaren van de sociale diensten vinden dat de sociale uitkeringen absoluut niet meer verlaagd kunnen worden. „De grens is allang bereikt, nieuwe kortingen kunnen we niet meer verko pen". Uitkeringstrekkers heb ben gisteren de raadszaal van het Tilburgse gemeentehuis enkele uren bezet uit protest tegen het beleid van de ge meente. 8DAGENGERSAU, ZWITSERLAND Vertrek lOiunia.s. 'mcl excursies Berner Ober land. Luzern en Gotthard- 10 DAGEN LECHTAL, OOSTENRIJK Vertrek 28 mei, 11 en 25 juni d.S. mcl excursies 3-passen- tocht. Bodenseeen Liech tenstein. 3 DAGEN PARIJS Vertrek 25 mei en 18.15 en 22 )uni d.s. mcl. excursies o.a. Folies- Bergère. Fontainebleau. Louvre. Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag t m vrijdag van 9 tot 16 uur ol persoonlik in onze stads- vestigmg Spuistraat 71 hoek Spui. Den Haag «8-suthoff pers

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9