.Een broodje laling móet pp de vaardemarkt KATWUK VERDEELD OVER FINANCIERING VAN LOKALE OMROEP Priesterjubileum pastoor Van der Plas Éeniadeauvan forifla0* JA §"£ckLeSouacmt den 'ojectgroep or bodem- rvuiling aan Milaan EetdaeSoutmit DINSDAG 15 MEI 1984 PAGINA 7 rnationale Beatlesdag EGOM Een internationale Beatlesdag e.' 9 juni gehouden in zaal Treslong aan de aan in Hillegom. Dat gebeurt in dezelfde taarin precies 20 jaar geleden de Beatles en voor een televisieprogramma. De In- ^.onale Beatlesdag duurt van tien tot tien taarten voor dit gebeuren zullen op de lf aan de zaal worden verkocht voor tien 3|n. Een markt, gastsprekers, videoshows, eiling, een quiz en levende muziek zijn de jiënten van de Beatles-dag. Met het Beat- ,'y Museum in Liverpool wordt nog onder lid over de komst van originele Magical "fry Tour-bus als attractie. Verder worden Historisch Archief van de NOS bespre- ,i gevoerd over een, in beperkte oplage, brengen LP met originele reportages zo- m de aankomst van de Beatles op Schip- ,e persconferentie, de rondvaart door de riten en dergelijke. Benoemingen bij Menken WASSENAAR De heer F.J. Barèl is met ingang van 1 mei in dienst getreden bij Menken- Landbouw Holding BV in Wassenaar in de functie van marketing manager. Voorheen was de heer Barèl werkzaam in dezelfde functie bij Preser- venbedrijf BV te Breda. De heer P. Brügmann is met in gang van 1 juli benoemd tot directeur van Liko Frisdran ken BV te Bodegraven, doch termaatschappij van Menken- Landbouw Holding BV. Tot deze datum was de heer Brüg- gemann adjunct-directeur bij Liko. Diploma's in Bollenstreek LISSE In het Laboratorium voor Bloembolen Onderzoek zijn gisteravond de diploma's uitgereikt aan de deelnemers van de cursussen van de Scho lingscommissie Bollenstreek. Voorzitter Ir. H. Bus van de commissie vertelde dat van de 100 deelnemers ongeveer de helft werknemer zijn. Hij meende, dat het aantal cursis ten best wel hoger zou mogen worden. Om dat te bereiken wil men nieuwe activiteiten ontwikkelen zoals een cursus 'snelle vermeerdering'. Motorrijder zwaar gewond LEIDSCHENDAM Een 60- jarige motorrijder uit Wasse naar is gistermorgen ernstig gewond opgenomen in het Westeinde ziekenhuis in Den Haag. De man reed op de rijksweg 4 richting Rijswijk toen hij in een file belandde. Hij wilde tussen de auto's door naar links, maar zag vermoe delijk het afremmen van de auto voor hem te laat. Door de botsing viel hij en werd ge raakt door een auto op de lin ker rijstrook. De man is met een gebroken arm en verwon dingen aan schouder, wervels en hoofd opgenomen op de af deling intensive care. Jenaplanschool krijgt een naam LISSE Kinderen van de Jenaplanschool zullen vrijdag om half twee de naam van hun school onthullen. Alle kinderen hebben namen mogen bedenken, waarna per stamgroep de leukste namen gekozen zijn. Uiteindelijk kreeg de naam die nu onthuld zal worden de meeste stemmen. Het Jenaplanonderwijs in Lisse is een florerende zaak, hetgeen blijkt uit het nog steeds stijgend aantal leerlingen. De school die vorig jaar augustus op initiatief van enthousiaste ouders van start is gegaan, voorziet in een groeiende behoefte. Hoewel de Jenaplanschool altijd open staat voor wie eens een kijkje wil ne men, is iedereen vrijdag nog eens extra welkom. Er is een expositie van de werkstukken die de kinderen ge maakt hebben naar aanleiding van de naam van de school. Ook zijn enthousiaste ouders aanwezig, die met behulp van documen- tatie-materiaal aangeven op welke manier zij actief betrokken zijn bij het onderwijs van hun kinderen. 't Lien klaagt over speelplaats LEIDSCHENDAM Een aantal bewoners van 't Lienplantsoen in de nieuwe woonwijk langs de Veursestraatweg heeft het gemeentebestuur gevraagd de afstand van de aangelegde speel- voorzieningen tot hun woningen groter te ma ken. Ze zeggen dat spelende kinderen en hun begeleiders „nieuwsgierig hun woningen bin nenkijken" wat „een directe en ernstige in breuk maakt op hun private levenssfeer". Bo vendien wordt een onaanvaardbare storende overlast ondervonden van het lawaai van schreeuwende kinderen. Tenslotte zeggen ze dat de speelplaats, die op slechts vijftien meter van hun woningen is gelegen, in hoge mate het genot van de wijkgroene zone ontneemt. VE KLINK" VAN EGMOND IN RUNSBURG: j „In Val- zeggen ze wel zij de oudste paarden- van Nederland "ben, maar dat raden ook maar. Het is ge in niet bekend wan- ir de paardenmarkten ir het eerst zijn gehou- Aan het woord is van Egmond van het ité Paardenmarkt in ;burg, onder de be ing beter bekend als Klink". Van Egmond jarenlang, tot 18 jaar geleden, als dorps- iper langs Rijns- <s dreven met de ko- in klink en het hou- stokje. Iets dat hij ds enkele jaren op de >ege ochtend van de ardenmarkt ook weer fet. Rond half zeven, ze- n uur roept hij, door t dorp trekkend op een igen met vier paarden /oor, na een paar ferme iken op het zware ko ren bord, dat iedereen t bed uit moet voor de aerdenmart". Morgen is t weer zover. pl van vroeger is er vol- |s hem niet over op de rdenmarkt. „Het is nu en kel een gezellige feestdag met een braderie en een kermis op de avond ervoor. Iedereen komt er op af en hele fami lies, die uitgezwermd zijn, ko men dan weer naar Rijnsburg en zoeken elkaar op". Toch zijn er nog wel kleine details die aan vroeger herinneren. Net als toen worden tussen zeven en tien uur de paarden aangevoerd en „aan de lijn" gezet langs de Vliet. De hoe veelheid paarden is bedui dend minder dan vroeger om dat de mens niet meer afhan kelijk is van de viervoeter voor zijn vervoer en werk op het land. Een andere traditie is om één uur in café Centraal te vinden. Daar komt het co mité met burgemeeester en wethouders bijeen, daar wordt de verloting met als hoofd prijs een paard gehouden en daar worden de paardeneige- naren die op de markt hebben gestaan uitbetaald. „Vroeger waren het de zigeu ners die met de paarden kwa men. Tegenwoordig zijn het de kinderen. Die komen op de markt af en gaan met hun pony aan de lijn langs de Vliet staan, natuurlijk niet om te verkopen, maar gewoon voor de lol. Daar krijgen ze aan het eind van de morgen een tientje staangeld voor en dus hebben ze hun kermis geld verdiend. Dat is trou wens ook iets nieuws die ker mis. Vroeger was dat niet. Er De heer Van Egmond met zijn „klink". mochten geen vermakelijkhe den zijn, maar langzamerhand zijn die er gekomen nadat de Oranjevereniging ermee be gon'", vertelt Van Egmond. Broodje paling ,-,'s Morgens is het heel druk. Dan wordt er goede handel gedaan bij al die kraampjes, vooral schilderijen en paling. Want vooral de oudere Rijns burger „moet" een broodje met paling tijdens de paar denmarkt. „Tegenwoordig is er van alles bij, oliebollen, pa tat en ga zo maar door, maar een broodje paling, dat is hèt", meent Van Egmond. Samen met zijn medeleden uit het Paardenmarktcomité is hij voor het instand houden van tradities. Vandaar ook het rondgaan met „de klink", het uitbetalen en broodje paling in Centraal, het luiden van de klok om zeven uur en een jaar of wat geleden werd ook het carillon bespeeld. Ook zijn er tradities verdwenen. De oudere Rijnsburgers zullen zich nog wel het „paaltje slaan herinneren, een traditie aan de vooravond van de paar denmarkt. „Kermis was er toen nog niet, dat mocht niet, maar je ging met je stokje, een soort tollenzweepje, paaltjes slaan, maar dat is niet meer". Als het huidige comité niet had ingegrepen, was de paar denmarkt een vroegtijdige dood gestorven. Alle leden waren namelijk op leeftij en hielden langzamerhand op met de organisatie. „Maar we moeten het met eigen midde len redden, want we krijgen geen cent subsidie. Elke keer weer als je na de markt een voldaan gevoel hebt, is het goed. Het is liefdewerk-oud papier en dan kijk je niet naar de liters benzine die ervoor verrijdt", verklaart Van Eg- mond opgewekt. Wel is enke le jaren geleden een traditie aangepast, niet vanwege de kosten maar meer vanwege de schoolkinderen. Van ouds her is de paardenmarkt na melijk op de derde donderdag van mei. „Vroeger moest je wel, maar dan ging je gewoon niet naar school op die dag. Tegenwoordig gaat dat moei lijker en een paar jaar gele den werd de markt verplaatst naar de woensdag omdat er op donderdag ook paarden markt in Den Bosch was. Toen hebben we het maar zo gehouden, omdat de school kinderen dan maar een halve dag vrij hoeven te krijgen". ASTRID SCHOORDIJK KATWIJK Binnen het gemeentebestuur wordt zeer verdeeld gedacht over de financiering van lokale omroep. Tijdens een commissievergadering werden gisteravond ver schillende modellen aan gedragen maar geen van de voorstellen kon uitein delijk rekenen op een meerderheid. Verschillen de frakties konden ook nog geen definitief stand punt naar voren brengen zodat er volgende maand wellicht opnieuw over de lokale omroep gesproken wordt. In juni wordt ook verwacht dat de raad om een uitspraak wordt ge- Net als in de commissie voor Woningbouw, Economische Zaken en Ontmoeting een maand eerder stond ook in de commissie voor Financiën, Ge meentebedrijven en Eigen dommen het uitgangspunt centraal dat er lokale omroep moet komen. Alleen de VVD maakte bij monde van me vrouw D. van der Plas nog een voorbehoud omdat de partij deelname in een regionale om roep niet wil uitsluiten. Over de vorm waarin lokale omroep in Katwijk moet worden gego ten en het prijskaartje dat er aan komt te hangen liepen de meningen echter zeer ver uit- Zo waren de CDA-vertegen- woordigers voorstander van een startsubsidie van ruim 100.000 gulden waarmee een eerste jaar door vrijwilligers radio- en tv-uitzendingen kun nen worden gemaakt. Binnen dat jaar zou de omroep al zo veel sympathie onder de be volking moeten hebben ge kweekt, dat het tweede jaar deze gemeentesubsidie al met de helft kan worden terugge bracht. De rest zal dan uit con tributies moeten komen. De volgende jaren zou het ge meentelijk deel nog verder moeten worden afgebouwd. Haaks daarop stond het stand punt van de PvdA die bij monde van het raadslid J. H. Haasnoot betoogde, dat lokale omroep geheel uit de gemeen tebegroting zou moeten wor-, den gefinancierd. „Het gaat hier om een voorziening die de gehele gemeenschap ten goede komt en waarvoor we dus al gehele middelen moeten aan wenden". De SGP kwam met een voorstel warin een be scheiden start van de lokale omroep voorop stond. Klein beginnen, met alleen radio-uit zendingen, zo stelde wethou der J. van der Plas van deze partij voor, waarbij hij in eer ste instantie dacht aan een startsubsidie van 40.000 gul den, later eventueel verder uitgebouwd. Er gaat nu een verdeeld advies naar b en w dat vervolgens zelf een standpunt inneemt. Dat zal dan nog eens in de commissie en in de raad be sproken worden. NOORDWIJKERHOUT Pastoor B. van der Plas van de St. Jozefparochie in Noordwij- kerhout viert deze week zijn 25-jarig priesterjubileum. De feestelijkheden spitsen zich toe op zondag, maar ook donder dag en zaterdag gaan niet on gemerkt voorbij. Donderdagavond is er vanaf kwart over zeven een jubi leumviering in verzorgingste huis Munnekeweij. Zaterdag avond volgt om zeven uur een eucharistieviering met het koor Evolutie en zondagmor gen is het hoogtepunt de eu charistieviering om half elf met na afloop de aanbieding van een cadeau. Vervolgens is er van een tot drie uur een re ceptie in, en bij mooi weer bui ten, de parochiekerk. Pastoor Van der Plas (51) is geboren in Wassenaar en volg de het klein-seminarie in Heemstede, het groot-semina rie in Warmond en werd 23 mei 1959 in Rotterdam tot priester gewijd. De volgende drie jaar was hij kapelaan in Reeuwijk, daarna vijf jaar ka pelaan in Rotterdam en ver volgens een jaar in de Meer- burgkerk in Zoeterwoude- Rijndijk. In 1968 wijdde hij zich aan het godsdienstonder wijs in het Westland, wat hij later combineerde met het pas- toorswerk in Maasdijk. Op 1 oktober 1982 werd hij be noemd tot pastoor van de St. Jozefparochie in Noordwijker- hout. Hij volgde pastoor Th. van Steekelenburg op die naar Wassenaar vertrok. Tot 1 juni van dit jaar wordt pastoor Van der Plas in de St. Jozefparo chie geassisteerd door de de ken van dse Bollenstreek J. Schoonebeek. -KENBURG Ook Ie gemeente Valken- is een projectgroep steld naar aanleiding bodemvervuiling. Het om het terrein van de Ihollandse loonbedrij- aan de Joghlaan. Uit oriënterend onder- is gebleken dat hier inochloorpesticiden jen van een bestrij- Jsmiddelen) in de bo- zitten. een nader onderzoek ingesteld om na te i hoe ernstig de vervui- f s en in welke mate deze ^rspreid. Het nader on- T>ek wordt opgenomen in pieeijarenprogramma bo- rfanering 1985-1992, dat "dit jaar wordj opgesteld, ^omwonenden van het lilde terrein hebben een van de provincie in de [ekregen waarin de op- ng van een project- wordt aangekondigd, projectgroep zal het Jnciaal bestuur advise- nover de wijze van onder- >rt en de eventueel te he- imaatregelen. De omwo- en worden uitgenodigd g te nemen in de pro- .iroep, samen met een van de provincie ^projectleider) en verte- Foordigers van de in- tie volksgezondheid en (jemeente. In overleg met Inspectie volksgezondheid -Sit op dit moment nage- i of, vooruitlopend op het onderzoek, eerder gelen noodzakelijk VOFDe Kunst op festival Gat van Palace NOORDWIJK De Neder landstalige popgroep VOF De Kunst, onder meer bekend van „Suzanne", treedt temid den van een keur van buiten landse artiesten op tijdens het tweede Gat van Palace-festi- val. Dit wordt op 9 en 10 juni gehouden op de plek waar eens het Palace-hotel te vin den was aan de Koningin Wil- helminaboulevard. Het festival staat in het teken van theater, mime, cabaret, popmuziek, jazz, beeldende kunst, acroba tiek, dichters, improvisaties en dergelijke. Buitenlandse groe pen zijn onder meer Ondeko- za, beter bekend als de Japan se Trommelaren; Dr. Hot en Neon Clone, Amerikaanse jon gleurs, Circus Theater Sapero- co uit Venezuela en de Ome- lette Broadcasting Company uit Engeland. Tijdens het twee dagen durende festival wordt ook een talentenjacht (op al lerlei artistiek gebied) gehou den. De winnaar van vorig jaar, de popgroep Epoxy, zal de Gat van Palace Trofee uit reiken aan de winnaar. Ook kan men zich inschrijven voor de marktkramen en stands voor ideële doeleinden tijdens het festival. Aanmelding voor deze twee zaken kan gebeuren via 01719-11801. Een luxe handdoek vanl 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. van de Leidse Courant '1 «als nieuwe abonnee I I Adres Postcode/PlaatsI Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer:J Stuur een luxe handdoek naar: Naam- I AdresI Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2500 VD Den Haag. Sj Sassenheim verbiedt alcohol in parken SASSENHEIM B en W van Sassenheim willen een eind te maken aan de steeds terugke rende overlast die jongelui veroorzaken in park Rusthoff en de Passage. De jongeren ge dragen zich met name tijdens koopavonden vervelend, mede als gevolg van het gebruik van alcohol. Tot op heden heeft de politie geen instrumenten om doel treffend tegen deze jongelui te kunnen optreden. Omdat zij regelmatig zorgen voor balda digheden en vernielingen, is optreden echter noodzakelijk. De Algemene Politie Verorde ning (APV) kent geen verbod om op die plaatsen en in open bare plantsoenen, alcohol te nuttigen. Om de overlast bij de bron, de oorzaak te kunnen aanpakken, heeft de politie het gemeentebestuur gevraagd een dergelijke verbod alsnog in de APV op te nemen. De commissie strafverordeningen geeft morgenavond advies over deze kwestie. Voorgesteld wordt om in de APV op te ne men dat het verboden is „alco holhoudende dranken te nutti gen, a) op of aan wegen, b) in of op van overheidswege aan gelegde parken, plantsoenen, groenstroken, grasperken en wandelplaatsen". LEIDEN Geboren: Nadir zv. S. Choukrani en F. Dgadeg. Huig zv. D. Ouwehand en K. P. van Rijn. Cees zv. W. Mooijekind en P. J Smit. Jas mijn Nicoline dv. N. J. M. van der Valk en W. N. de Jong. You Liang zv. S. Chou en L. C. Kao. Guido Mat- thijs zv. L. J. C. van den Broek en W. Dam. Sander Yannick zv. G. C. Boo gaards en H. L. Scherpenisse. Hen drik Ricardo zv. J. F. Stouten en M. Gaasbeek. Overleden: W. Sierag, geb. 22-5-1890 vrl. geh. gew. met J. van Weeren. D. Ouwehand, geb. 18-3-1908 man. B. Stemfoort, geb. 30-10-1918 vrl. C. van Hulst, geb. 5-3-1888 vrl. geh. gew. met J. F. Raar. R. Vos, geb. 28-5-1912 man. J. de Koning, geb. 2-12-1906 man. R. M. White. geb. 4-8-1919 vrl. echtg. van J. Oudegeest. A. de Jong, geb. 5-11-1916 vrl. echtg. van T. van der Plas. S. K. Niamat, geb. 17-4-1922 vrl. echtg. van A. Basarat. A. van der Toorn geb. 14-9-1910 man. M. Abdul- gani, geb. 8-12-1931 vrl. echtg. van A. Arifin. S. H. Mirams, geb. 12-4-1905 man. A. V. Zimmermann, geb. 24-5- 1898 man. H. W. Spierenburg, geb. 13-10-1909 man. E. H. C. M. van1 Hooidonk, geb. 10-11-1913 vrl. geh. gew. met W. Bekooij. A. de Groot, geb. 18-5-1901 vrl. echtg. van P J. Eling. R. de Jong, geb. 13-11-1916 Gehuwd: C. M. vander Geer en F Slingerland. N. M. Liebert en J. Glasbergen. A. Hagen en M. Ver kerk. G. A. B. Wenting en J. M. H. C. Hoogenboom. T. M. Hoo en A. W. van Wingerden. ZOETERWOUDE Geboren: Step hanie Quirine Segaar; Johannes Abraham van der Geer. Overleden: Cors Christianus Rotteveel; Johannes van Hooidonk; Elisabeth Helena van der Salm-Van Velsen; Peter Cornelis Bik; Johannes Turk. Noordwijkerhouts klokkenspel üe klokken zijn er en Noord- wijkerhout kan dus binnenkort genieten van echt carillonspel. Vanuit de klokkengieterij Eijs- bouts in Asten werden gister morgen de 18 klokken al kant en klaar in een frame aange voerd. Onlangs zijn B en W en geïnteressserde burgers naar Asten gereisd om bij het gieten van de klankvolle bellen aan wezig te zijn. Gisteren en van daag en wellicht ook nog mor gen is men bezig het carillon in de klokkenstoel van het ge meentehuis te hijsen en de klokken aan te sluiten. Op de foto bewonderen de gemeen tebestuurders de fraaie klok ken. Dankzij de actie Klokkenspel onder de Noordwijkerhoutse bevolking kan het carillon als burgerijgeschenk aan het ge meentebestuur voor het deels verbouwde en deels nieuwe onderkomen worden aangebo den. De bronzen klokken han gen aan drie ijzeren binten twaalf meter hoog. als een tros voor iedereen zichtbaar, op de eerste verdieping van het raad huis-bibliotheekgebouw. De klokken kosten, afhankelijk van hun grootte en gewicht 24.000 tot 36.000 gulden per stuk. De bouwcommissie van het raadhuis-bibliotheekge- beuren koos afgelopen zomer voor het maximum aantal van 18 klokken, hoewel er toen pas vijf waren geschonken. De gul le gevers vinden hun naam te rug in de bronzen gevaartes.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7